Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0328(07)

Stanovisko Rady ze dne 27. února 2007 k aktualizovanému konvergenčnímu programu Maďarska na období 2006 – 2010

Úř. věst. C 71, 28.3.2007, p. 23–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

28.3.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 71/23


STANOVISKO RADY

ze dne 27. února 2007

k aktualizovanému konvergenčnímu programu Maďarska na období 2006 – 2010

(2007/C 71/07)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997 o posílení dohledu nad stavy rozpočtů a nad hospodářskými politikami a o posílení koordinace hospodářských politik (1), a zejména na čl. 9 odst. 3 uvedeného nařízení,

s ohledem na doporučení Komise,

po konzultaci s Hospodářským a finančním výborem,

VYDALA TOTO STANOVISKO:

1)

Dne 27. února 2007 přezkoumala Rada aktualizovaný konvergenční program Maďarska, který zahrnuje období 2006 až 2010.

2)

Makroekonomický scénář uvedený v programu předpokládá zpomalení hospodářské činnosti v letech 2007 a 2008 v důsledku provádění opatření v oblasti fiskální konsolidace, a následně do roku 2009 oživení tempa růstu na hodnoty před konsolidací. Na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, se zdá, že tento scénář je až do roku 2008 reálný, a může být dokonce považován za dost opatrný, zatímco pro další roky se jeví jako poměrně optimistický. Program předpokládá silný růst inflace v roce 2007 a následně její rychlý pokles; avšak výhledy týkající se rozvoje inflace v rámci celého programového období jsou poměrně příliš optimistické.

3)

Prognóza útvarů Komise z podzimu 2006 odhaduje, že celkový schodek veřejných financí v roce 2006 dosáhne 10,1 % HDP, což je v souladu s revidovanou cílovou hodnotou uvedenou v aktualizaci ze září roku 2006 (2), zatímco v aktualizaci konvergenčního programu z prosince roku 2005 se předpokládalo, že dosáhne hodnoty 6,1 % HDP. K překročení původní cílové hodnoty schodku došlo téměř výlučně na straně výdajů (přibližně 5 % DPH), přičemž se jednalo hlavně o provozní náklady ústředních rozpočtových orgánů, výdaje na důchodové systémy a zdravotní péči a investice místní samosprávy. Tato skutečnost rovněž odráží zahrnutí investic do výstavby dálniční sítě do sektoru veřejné správy (1,1 % HDP). Balíček pro nápravu rozpočtu ve výši 1,5 % HDP přijatý v létě 2006 zahrnuje opatření, která zvyšují příjmy, a některé okamžité škrty v oblasti výdajů na zdravotní péči, cenových dotací plynu a výdajů na veřejnou správu. Očekává se, že tato opatření (s výjimkou uvolnění obecné rozpočtové rezervy ve výši 0,3 % HDP) budou mít zásadní dopad v roce 2007 i v následujících letech.

4)

Hlavním účelem aktualizace je napravit nadměrný schodek do roku 2009 (tj. snížit schodek z 10,1 % HDP v roce 2006 na 3,2 % HDP v roce 2009 (3)), a to v souladu s aktualizací ze září 2006 podle víceméně podobného makroekonomického scénáře a s dalším snížením v roce 2010. Zlepšení primárního salda se pohybuje ve stejném rozpětí. Úprava se plánuje na počátek programového období, přičemž by k téměř polovičnímu snížení schodku mělo dojít v roce 2007. V průběhu programového období by se plánované nominální úpravy mělo dosáhnout zvyšováním poměru příjmů k HDP o 1 procentní bod a snížením poměru výdajů k HDP o 6,5 procentních bodů. Počáteční zvýšení daňového zatížení o 1,6 procentních bodů HDP v roce 2007 se postupně nahradí opatřeními na straně výdajů. Vedle výdajových škrtů a zmrazení rozpočtu prováděných od léta 2006 zahájily příslušné orgány posilování kontrol výdajů a nápravu institucionálního rámce veřejných financí. V programu se navíc předpokládá široký program strukturálních reforem, která má zajistit dosažení cílových hodnot schodku, především v pozdějších letech programového období.

5)

Předpokládá se zlepšení strukturálního salda (tj. cyklicky očištěného salda, bez jednorázových a jiných prozatímních opatření) vypočítaného podle společně dohodnuté metodiky, kdy se schodek sníží z 9,75 % HDP v roce 2006 na přibližně 3 % na konci programového období. Střednědobým cílem pro stav rozpočtu uvedeným v programu je dosažení strukturálního schodku ve výši 0,5 % HDP, program však neusiluje o dosažení této hodnoty v rámci programového období. Tento cíl je, v porovnání s předchozí aktualizací programu, která předpokládala střednědobý cíl týkající se strukturálního schodku v rozmezí 0,5 % a 1 % HDP, poněkud ambicióznější. Ve střednědobém cíli se přiměřeně promítá míra zadlužení a dlouhodobý průměrný růst potenciálního produktu. Jelikož je střednědobý cíl ambicióznější než minimální referenční hodnota (odhadovaná jako strukturální schodek ve výši přibližně 1,5 % HDP), jeho dosažením by měl být splněn cíl v podobě zajištění bezpečné rezervy chránící před rizikem výskytu nadměrného schodku.

6)

Rozpočtové výsledky by mohly být horší, než předpokládá program, a to především počínaje rokem 2008. Rizika vyplývající z makroekonomického výhledu, která ohrožují nápravu schodku, jsou až do roku 2008 poměrně vyvážená, avšak růst HDP, jenž má být oproti předpokladům na konci programového období nižší, by mohl vést k vyššímu schodku. Ačkoli krátkodobé škrty výdajů a dočasná zmrazení rozpočtu byly zaneseny, jak bylo plánováno, do rozpočtu na rok 2007, stále existuje nejistota ohledně účinného provádění zmrazení výdajů (rovněž z důvodu slabých výsledků obdobných opatření z let 2004 – 2006). S cílem zabránit pravidelně se opakujícímu překračování výdajů bude třeba prověřit účinnost nových fiskálních předpisů a počátečních kroků k vypracování víceletého rozpočtového rámce. Vláda přijala rozhodnutí o řadě kroků k reformě veřejné správy, zdravotnictví, důchodového systému, cenových dotací a školství. V důsledku těchto opatření by se rozpočtové výsledky mohly více přiblížit cílovým hodnotám schodku pro roky 2007 a 2008, než jak předpokládá prognóza útvarů Komise z podzimu 2006. Stále je však třeba dále vymezit a plně provést zbývající kroky strukturální reformy, což je nutné pro účely nahrazení opatření omezujících výdaje, jejichž platnost skončí v roce 2008. Kromě toho, jak vyplývá z dřívějších zkušeností, v posledních letech programu existuje riziko uvolnění rozpočtové politiky. Pokud navíc plány na restrukturalizaci veřejných dopravních společností nepřinesou očekávané výsledky, nahromaděné ztráty těchto společností mohou schodek dočasně zvýšit.

7)

S ohledem na toto posouzení rizik je přístup k rozpočtu vyjádřený v programu obecně v souladu s nápravou nadměrného schodku do roku 2009 podle doporučení Rady za předpokladu, že bude plně provedena rozpočtová strategie. To se týká zejména úplného provádění konsolidačních opatření předpokládaných v rozpočtu na rok 2007 a v rámci nového programu i dalšího upřesnění a včasného přijetí oznámených opatření strukturální reformy. V roce 2010, tj. po plánované nápravě nadměrného schodku, by se mělo zrychlit tempo úprav směřujících k dosažení střednědobých cílů předpokládaných programem. Jednalo by se rovněž o první krok, který by poskytl dostatečnou bezpečnou rezervu proti překročení referenční hodnoty schodku ve výši 3 % HDP za běžných makroekonomických výkyvů, který však není zaveden.

8)

Odhaduje se, že hrubý státní dluh dosáhl v roce 2006 úrovně 67,5 % HDP, což představuje překročení referenční hodnoty 60 % HDP stanovené Smlouvou. Program předpokládá, že se míra zadlužení v roce 2008 zvýší na 71,25 %. Očekává se, že se od roku 2008 znovu sníží a v roce 2010 se vrátí na hodnotu 67,5 %. Vývoj míry zadlužení bude pravděpodobně méně příznivý, než předpokládal program, a to s ohledem na výše uvedená rizika ohrožující rozpočtové cíle. S ohledem na toto posouzení rizik nemusí míra zadlužení do konce programového období dostatečně klesnout směrem k referenční hodnotě.

9)

Dlouhodobý dopad stárnutí obyvatelstva na rozpočet je v Maďarsku nad průměrem EU, což je způsobeno dlouhodobým značným nárůstem výdajů na důchody v poměru k HDP. I když první důležité kroky byly přijaty, úplné provádění dalších reformních opatření zaměřených na omezení významného nárůstu výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva, jak uvádí program, by přispělo ke snížení rizik, která ohrožují udržitelnost veřejných financí. Důležitější je, že slabý počáteční stav rozpočtu, který se v porovnání s rokem 2005 podstatně zhoršil, představuje navíc riziko pro udržitelné veřejné finance, a to i když se nezohlední dlouhodobý dopad stárnutí populace na rozpočet. Stávající míra hrubého zadlužení navíc překračuje referenční hodnotu vyplývající ze Smlouvy. Další rozpočtová konsolidace, v souladu s plánem, by přispěla ke snížení rizik ohrožujících udržitelnost veřejných financí. Celkově se zdá, že rizika pro udržitelnost veřejných financí v Maďarsku jsou na vysoké úrovni.

10)

Konvergenční program obsahuje kvalitativní posouzení celkového dopadu revidovaného národního programu reforem Maďarska z října 2006 v rámci celkové střednědobé strategie. Poskytuje navíc informace o přímých rozpočtových nákladech nebo o úsporách vyplývajících z hlavních reforem uvedených v národním programu reforem, ale rozpočtové prognózy výslovně nezohledňují veškeré dopady opatření vyplývajících z národního programu reforem na veřejné finance. Zdá se, že opatření v oblasti veřejných financí předpokládaná konvergenčním programem odpovídají opatřením uvedeným v národním programu reforem. Plány strukturální reformy a nedávno přijatá opatření uvedená v konvergenčním programu zcela odpovídají plánu reformy, který vyplývá z národního programu reforem, jedná se především o reformní opatření přijatá v oblasti veřejné správy, zdravotnictví, důchodového systému a školství a v oblasti různých systémů dotací.

11)

Rozpočtová strategie uvedená v programu je vcelku v souladu s hlavními směry hospodářské politiky obsaženými v integrovaných pokynech pro období 2005 – 2008.

12)

Pokud jde o požadavky na poskytování údajů vyplývající z kodexu chování pro programy stability a konvergenční programy, program uvádí veškeré povinné údaje a většinu nepovinných údajů (4).

Rada se domnívá, že program plánuje snížení velmi vysokého schodku z minulých let pomocí úprav soustředěných na počáteční léta období a je vcelku v souladu s nápravou nadměrného schodku ve lhůtě stanovené Radou, tj. do roku 2009. Od léta 2006 byla přijata řada opatření zvyšujících příjmy a omezujících výdaje a byly provedeny počáteční kroky reformy v oblasti veřejné správy, zdravotnictví, důchodového systému a školství. Existují však rizika související s dosažením cílových hodnot schodku a zadlužení, především počínaje rokem 2008.

S ohledem na výše uvedené posouzení a s ohledem na doporučení podle čl. 104 odst. 7 ze dne 10. října 2006 Rada vybízí Maďarsko, aby i nadále vyvíjelo maximální úsilí, a vyzývá Maďarsko, aby:

i)

důsledně plnilo rozpočet na rok 2007 a přijalo přiměřená opatření, pomocí nichž do roku 2009 zajistí nápravu nadměrného schodku, případně i prostřednictvím dalších opatření; a aby zajistilo, rovněž s využitím všech mimořádných příjmů ke snížení schodku, že se poměr hrubého dluhu k HDP postupně sníží, nejlépe do roku 2009;

ii)

zlepšilo rozpočtovou kontrolu tím, že zdokonalí fiskální předpisy a posílí institucionální rámec veřejných financí, přičemž naváže na první kroky přijaté v rámci rozpočtu na rok 2007;

iii)

trvalým způsobem omezilo výdaje tím, že přijme a rychle provede oznámenou modernizaci veřejné správy a systému zdravotní péče a předpokládanou reformu školství;

iv)

s ohledem na míru zadlužení a zvýšení výdajů souvisejících se stárnutím obyvatelstva zlepšilo dlouhodobou udržitelnost veřejných financí tím, že dosáhne dostatečného pokroku v plnění střednědobých cílů a přijme další opatření v oblasti reformy důchodového systému, která byla oznámena.

Srovnání základních makroekonomických a rozpočtových odhadů

 

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Reálný HDP

(změna v %)

KP pros. 2006

4,2

4,0

2,2

2,6

4,2

4,3

KOM list. 2006

4,2

4,0

2,4

2,7

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

4,1

4,1

2,2

2,6

4,1

neuvedeno

KP pros. 2005

4,2

4,3

4,1

4,1

neuvedeno

neuvedeno

Inflace podle HISC

(%)

KP pros. 2006

3,6

3,9

6,2

3,3

3,0

2,8

KOM list. 2006

3,5

3,9

6,8

3,9

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

3,6

3,5

6,2

3,3

3,0

neuvedeno

KP pros. 2005

3,5

2,1

3,0

2,4

neuvedeno

neuvedeno

Mezera výstupu

(% potenciálního HDP)

KP pros. 2006  (5)

0,5

0,9

– 0,4

– 1,2

– 0,5

0,4

KOM list. 2006 (9)

0,6

1,0

0,1

– 0,5

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006  (5)

0,3

0,8

– 0,3

– 0,9

0,0

neuvedeno

KP pros. 2005  (5)

– 1,0

– 0,5

– 0,1

0,4

neuvedeno

neuvedeno

Saldo veřejných

financí (% HDP)

KP pros. 2006

– 7,8

– 10,1

– 6,8

– 4,3

– 3,2

– 2,7

KOM list. 2006

– 7,8

– 10,1

– 7,4

– 5,6

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

– 7,5

– 10,1

– 6,8

– 4,3

– 3,2

neuvedeno

KP pros. 2005  (10)

– 7,4

– 6,1

– 4,7

– 3,4

neuvedeno

neuvedeno

Primární saldo

(% HDP)

KP pros. 2006

– 3,7

– 6,2

– 2,4

0,0

0,9

1,1

KOM list. 2006

– 3,7

– 6,1

– 2,9

– 1,4

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

– 3,4

– 6,3

– 2,4

– 0,2

0,8

neuvedeno

KP pros. 2005  (10)

– 3,8

– 2,9

– 1,7

– 0,7

neuvedeno

neuvedeno

Cyklicky očištěné saldo

(% HDP)

KP pros. 2006  (5)

– 8,0

– 10,5

– 6,6

– 3,8

– 3,0

– 2,9

KOM list. 2006

– 8,1

– 10,5

– 7,4

– 5,4

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006  (5)

– 7,6

– 10,5

– 6,7

– 3,9

– 3,2

neuvedeno

KP pros. 2005

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

Strukturální saldo (6)

(% HDP)

KP pros. 2006  (7)

– 8,0

– 9,8

– 5,6

– 3,7

– 3,0

– 2,9

KOM list. 2006 (8)

– 8,5

– 10,3

– 6,5

– 5,1

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

– 7,6

– 9,7

– 5,8

– 3,6

– 3,2

neuvedeno

KP pros. 2005

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

neuvedeno

Hrubý státní dluh

(% HDP)

KP pros. 2006

61,7

67,5

70,1

71,3

69,3

67,5

KOM list. 2006

61,7

67,6

70,9

72,7

neuvedeno

neuvedeno

KP září 2006

62,3

68,5

71,3

72,3

70,4

neuvedeno

KP pros. 2005  (10)

61,5

63,0

63,2

62,3

neuvedeno

neuvedeno

Zdroj:

Konvergenční program (KP); hospodářská prognóza útvarů Komise z podzimu 2006 (KOM); výpočty útvarů Komise.


(1)  Úř. věst. L 209, 2.8.1997, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 1055/2005 (Úř. věst. L 174, 7.7.2005, s. 1). Dokumenty, na něž se v tomto textu odkazuje, lze nalézt na této internetové stránce:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

(2)  Rada ve svém stanovisku k aktualizaci konvergenčního programu z prosince 2005 konstatovala, že plánované škrty výdajů o 7,5 % HDP nebyly podpořeny konkrétními opatřeními. Rada proto Maďarsko vyzvala, aby nejpozději do 1. září 2006 předložilo upravený konvergenční program, který vymezí konkrétní a strukturální opatření zcela v souladu se střednědobým postupem pro nápravu nadměrného schodku. Maďarsko na základě tohoto požadavku předložilo Radě a Komisi dne 1. září 2006 upravený program.

(3)  Cílová hodnota schodku ve výši 3,2 % HDP v roce 2009 by i tak překročila referenční hodnotu 3 % HDP uvedenou ve Smlouvě. Program předpokládá, že Rada a Komise při přijímání rozhodnutí o zrušení postupu při nadměrném schodku pro Maďarsko zohlední každoroční zatížení rozpočtu ve výši 20 % v důsledku reformy důchodového systému (v tomto roce dosáhne hodnoty 0,3 % HDP), a to v souladu s čl. 2 odst. 7 nařízení Rady (ES) č. 1467/97, ve znění pozdějších předpisů, který stanoví, že pokud schodek veřejných financí „…podstatně a nepřetržitě klesal a dostal se na úroveň, která se blíží doporučované hodnotě“, Rada a Komise by měly během pětiletého přechodné období zohlednit lineárně degresivním způsobem čisté náklady na reformu důchodového systému zavádějící plně financovaný pilíř, s ohledem na prováděcí ustanovení obsažená v kodexu chování.

(4)  Chybí zejména údaje o veřejných výdajích rozepsaných podle účelu a o odpracovaných hodinách, státních finančních aktivech a závazcích. Nebyly rovněž poskytnuty některé údaje o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

(5)  Výpočty útvarů Komise na základě údajů z programu.

(6)  Cyklicky očištěné saldo (stejně jako v předchozích řádcích) bez jednorázových a jiných dočasných opatření.

(7)  Jednorázová a jiná prozatímní opatření z programu (0,7 % HDP v roce 2006 a 1,0 % HDP v roce 2007 a 0,1 % HDP v roce 2008, jež zvyšují schodek).

(8)  Jednorázová a jiná prozatímní opatření převzatá z prognózy útvarů Komise z podzimu 2006 (0,4 % HDP v roce 2005, jež snižují schodek, a 0,3 % HDP v roce 2006, 0,9 % HDP v roce 2007 a 0,3 % v roce 2008, jež zvyšují schodek).

(9)  Na základě odhadovaného potenciálního růstu v jednotlivých letech období 2005–2008 ve výši 3,7 %, 3,6 %, 3,4 % a 3,2 %.

(10)  Rozpočtové údaje z konvergenčního programu z prosince 2005 byly pro účely srovnání upraveny tak, aby zahrnovaly výdaje související s reformou důchodového systému.

Zdroj:

Konvergenční program (KP); hospodářská prognóza útvarů Komise z podzimu 2006 (KOM); výpočty útvarů Komise.


Top