This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52006AE0044
Opinion of the European Economic and Social Committee on the Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council on the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (COM(2005) 399 final — 2005/0166 (COD))
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost KOM(2005) 399 v konečném znění – 2005/0166 (COD)
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost KOM(2005) 399 v konečném znění – 2005/0166 (COD)
Úř. věst. C 69, 21.3.2006, p. 22–23
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
21.3.2006 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 69/22 |
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost
KOM(2005) 399 v konečném znění – 2005/0166 (COD)
(2006/C 69/05)
Dne 18. ledna 2006 se Rada, v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci výše uvedené.
Specializovaná sekce „Zaměstnanost, sociální věci, občanství“, kterou Výbor pověřil přípravou prací na toto téma, přijala stanovisko dne 14. listopadu 2005. Zpravodajem byl pan OLSSON.
Na 423. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 18. a 19. ledna 2006 (jednání ze dne 18. ledna), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 33 hlasy pro a 1 člen se zdržel hlasování.
1. Úvod
1.1 |
Na konci října 2003 předložila Komise návrh nového znění nařízení (EHS) č. 302/93 o zřízení Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Za právní základ byl zvolen článek 308 Smlouvy o založení Evropského společenství. |
1.2 |
Po poradě v Radě se rozhodlo o změně právního základu návrhu a použití článku 152 Smlouvy o ES, a proto se nyní o návrhu musí rozhodnout spolurozhodováním za účasti Evropského parlamentu. Na základě diskusí v Radě byly zároveň provedeny drobné úpravy návrhu nařízení, které byly předloženy v srpnu 2005. |
2. Obecné poznámky
2.1 |
Evropský hospodářský a sociální výbor se v říjnu 2004 vyjádřil k prvnímu návrhu (1). Tehdy předložené zásadní připomínky platí i pro toto stanovisko. Výboru jde především o to, aby byly organizace občanské společnosti, které se zabývají tématikou drog a drogových závislostí, zapojeny do prací EMCDDA. |
2.2 |
EHSV vítá změnu právního základu návrhu. Spolupráce s Evropským parlamentem se v tomto případě zdá přirozená, neboť v neposlední řadě zajišťuje transparentnost EMCDDA vůči občanům. Nový návrh (2) posiluje roli Parlamentu. Ten může mj. povolat do správní rady dva nezávislé experty se zvláštními kompetencemi v oblasti drog. Výbor naléhavě doporučuje, aby tito dva nezávislí experti byli z nevládních organizací, které se zabývají drogovou problematikou. |
2.3 |
Výbor odkazuje na Předlohu interinstitucionální dohody o vytvoření rámce pro evropské regulační agentury (3). V té se říká, že vnitřní organizace těchto agentur musí zajišťovat účast příslušných kruhů a vysokou úroveň transparentnosti. Mezi jinými by do správní rady měli být povoláni zástupci zainteresovaných kruhů. V této souvislosti se odkazuje mj. na Bílou knihu o evropské správě. |
3. Zvláštní poznámky k některým článkům nařízení
3.1 Článek 5 – Evropská informační síť pro drogy a drogové závislosti
Evropská síť se skládá z národních kontaktních míst, která propojují zúčastněné země a monitorovací centrum. Na úrovni jednotlivých zemí sbírají a analyzují důležité informace o drogách a drogových závislostech, jakož i o příslušných strategiích a opatřeních. Na svoji práci navíc kontaktní místo od Unie dostává roční finanční pomoc, kterou upravuje dohoda o finanční pomoci („grant agreement for action“).
Výbor doporučuje, aby monitorovací centrum do svých směrnic a dohod s členskými státy zahrnulo podmínku, že kontaktní místa budou spolupracovat s organizacemi jednotlivých zemí, včetně nevládních organizací, odpovědnými za drogovou problematiku.
To by mělo být v čl. 5 odst. 2 písm. a) jasně vyznačeno a třetí věta by měla být upravena následovně: „Na úrovni jednotlivých zemí za pomoci povolaných expertů a příslušných organizací sbírají a analyzují veškeré důležité informace o drogách a drogových závislostech, jakož i o příslušných strategiích a opatřeních.“
3.2 Článek 20 – Spolupráce s jinými národními či mezinárodními organizacemi resp. zařízeními
Nařízení předepisuje, že monitorovací centrum aktivně usiluje o spolupráci s mezinárodními organizacemi a dalšími, zejména evropskými vládními a nevládními zařízeními, která vyvíjejí činnost v oblasti drog. Taková spolupráce by měla probíhat na základě dohod s příslušnými orgány a organizacemi, k čemuž se vyjádří Komise. Mezinárodním organizacím by měl být navíc nabídnut status pozorovatele ve správní radě.
V zájmu zajištění systematického a pravidelného zapojování těchto organizací navrhuje Výbor zřídit kooperační grémium, jehož existence by byla zakotvena v nařízení. To lze provést následujícím doplněním článku 20: „Monitorovací centrum zřizuje kontaktní skupinu ke koordinaci spolupráce, jejímiž členy budou zástupci organizací činných v oblasti drog.“
V Bruselu dne 18. ledna 2006.
předsedkyně
Evropského hospodářského a sociálního výboru
Anne-Marie SIGMUND
(1) Stanovisko k návrhu nařízení Rady o Evropském monitorovacím centru pro drogy a drogovou závislost. Hlavní zpravodaj: pan Olsson, Úř. věst. C 120, 20.5.2005.
(2) KOM(2005) 399 v konečném znění, článek 19.
(3) KOM(2005) 59 v konečném znění a KOM(2002) 718 v konečném znění [dokumenty nejsou k dispozici v češtině].