This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Social and economic integration of Roma
Sociální a ekonomická integrace Romů
Sociální a ekonomická integrace Romů
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Sociální a ekonomická integrace Romů
Toto doporučení Rady posiluje rámec EU pro integraci Romů z roku 2011 pomocí nezávazného právního nástroje, jehož cílem je urychlit pokrok, a to prostřednictvím pokynů pro země EU a zaměřením jejich pozornosti na řadu konkrétních opatření, která jsou nezbytná pro účinnější provádění strategií v těchto zemích.
AKT
Doporučení Rady ze dne 9. prosince 2013 o účinných opatřeních v oblasti integrace Romů v členských státech (Úřední věstník C 378 ze dne 24. prosince 2013, s. 1-7).
PŘEHLED
Toto doporučení Rady posiluje rámec EU pro integraci Romů z roku 2011 pomocí nezávazného právního nástroje, jehož cílem je urychlit pokrok, a to prostřednictvím pokynů pro země EU a zaměřením jejich pozornosti na řadu konkrétních opatření, která jsou nezbytná pro účinnější provádění strategií v těchto zemích.
KLÍČOVÉ OTÁZKY
Doporučení se zaměřuje na následující klíčové otázky:
V oblasti vzdělávání doporučení Rady vyzývá země EU, aby Romům zajistily úplný přístup ke kvalitnímu většinovému vzdělávání a snížily předčasné ukončování školní docházky. To je nezbytné nejen na úrovní primárního a sekundárního vzdělávání, ale také v oblasti odborného vzdělávání. Doporučení poukazuje na celou řadu opatření, která - pokud se dobře naplánují a provedou - mohou mít velký dopad.
V oblasti zaměstnanosti doporučení Rady klade důraz na zajištění rovného zacházení a snížení rozdílu mezi Romy a ostatními pracovníky, aby se situace Romů zlepšila. Kromě cílených zásahů, jako jsou konkrétní a individuální služby pro žadatele o práci, by opravdovou změnu mohlo přinést to, kdyby se věnovala pozornost potřebám Romů v rámci hlavních politik.
V oblasti zdravotní péče má doporučení za cíl poskytnout velmi praktické pokyny počínaje zajištěním základního sociálního zabezpečení, přes plánování rodičovství po bezplatné programy očkování pro nejvíce marginalizované skupiny.
Pokud jde o bydlení, doporučení se zaměřuje na integrovaný přístup, odstranění územní segregace a podporu nediskriminačního přístupu k sociálnímu bydlení. Doporučení také upozorňuje země EU na místní, komunitami řízený rozvoj a územní investice, které také mohou být podporovány z fondů EU.
V otázce financování doporučení poukazuje na nutnost přidělit dostatečné finanční prostředky na vnitrostátní a místní strategie a akční plány.
Pokud jde o horizontální otázky, jako je boj proti diskriminaci, ochrana romských dětí a žen, snížení chudoby a sociální začleňování a posílení postavení, doporučení Rady klade důraz na význam praktického prosazování směrnice o rasové rovnosti (směrnice Rady 2000/43/ES) v dané oblasti a upíná pozornost členských států na to, aby využívaly příslušnou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva jako dodatečné podklady, které pomohou identifikovat nezákonná ustanovení a postupy.
Dodržování práv Romů je neodmyslitelně spojeno s účinným bojem proti dětské práci, zákazu žebrání se zapojením dětí, úplným prosazováním právních předpisů o sňatcích nezletilých osob, bojem proti vynuceným sňatkům a posílením postavení Romů tak, aby mohli plnit svou úlohu jako aktivní občané dané země.
Hlavní politiky by také měly mít klíčovou úlohu v boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení Romů. V tomto kontextu doporučení volá po investicích do lidského kapitálu a politik sociální soudržnosti a rovněž po zařazení integrace Romů do národních programů reforem v zemích s velkou romskou populací.
Doporučení se dále zabývá pokrokem, který je nutný pro vypracování a zefektivnění strukturálních opatření pro integraci Romů, jako například: monitorování a vyhodnocování politik, místní opatření, posílení orgánů pro podporu rovného zacházení a také úlohy národních kontaktních míst pro integraci Romů a prohloubení nadnárodní spolupráce. Doporučení také uvádí praktické pokyny k tomu, jak je možné v těchto ohledech lépe dosáhnout pokroku.
Vzhledem k tomu, že cílem tohoto doporučení je zvýšit účinnost opatření pro integraci Romů v zemích EU, která jinými slovy poskytuje podporu pro úspěšné provádění vnitrostátních strategií integrace Romů, bude se podávání zpráv také velmi úzce pojit s rámcem EU.
Informace, které země EU poskytnou o opatřeních přijatých v souladu s tímto doporučením, se budou používat při přípravě výročních zpráv Komise o provádění vnitrostátních strategií integrace Romů.
KONTEXT
Romské společenství je největší etnickou menšinou v Evropě. Komise navrhuje zlepšit účinnost nástrojů zacílených na socio-ekonomickou integraci Romů prostřednictvím dlouhodobého přístupu a víceoborových opatření (vzdělání, zaměstnanost, zdravotní péče, bydlení atd.).
EU v nedávných letech prokázala silné politické vedení směrem k zemím EU v oblasti integrace Romů a podařilo se jí pevně udržet integraci Romů v programu EU i zemí EU.
V roce 2011 se vedoucí představitelé EU zavázali naplňovat „rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů“. Všechny země EU proto vypracovaly vlastní strategie integrace Romů uzpůsobené potřebám romské populace v příslušné zemi. Byl také vytvořen mechanismus pro zasílání výročních zpráv, aby bylo možné posuzovat pokrok v jednotlivých oblastech. EU kromě toho začlenila integraci Romů do svého širšího programu pro růst, kterou je strategie Evropa 2020. V rámci „evropského semestru“ od roku 2012 Rada Evropské unie vydala doporučení pro jednotlivé země o integraci Romů do zemí EU s početnou romskou populací. A konečně, EU se podařilo posílit svou finanční podporu pro začleňování Romů nejen ve 28 zemích EU (1), ale také v zemích, kterých se týká rozšíření, kde podpora začleňování Romů zůstává jednou z hlavních priorit v rámci sdělení Komise o strategii rozšíření a hlavních výzvách.
Nicméně prvořadou odpovědností zemí EU zůstává změnit situaci marginalizovaných populací, a proto opatření na podporu integrace Romů mají u nich přednost.
Jediným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout, je prostřednictvím politického odhodlání na nejvyšší úrovni ve všech zemích EU. Velmi důležitým krokem v procesu směrem k lepší integraci Romů bylo na úrovni EU doporučení Rady o účinných opatřeních v oblasti integrace Romů, jednomyslně přijaté dne 9. prosince 2013. V právní a politické oblasti přidalo nový nástroj, ale co je ještě důležitější, představovalo silné a společné politické odhodlání ze strany všech zemí EU pro posílení jejich úsilí o dosažení skutečného zlepšení.
Další informace jsou k dispozici od Generálního ředitelství Evropské komise pro spravedlnost a spotřebitele v oblasti EU a Romů a antidiskriminačních právních předpisů.
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Sociální a ekonomická integrace Romů v Evropě (KOM(2010) 133 v konečném znění ze dne 7. dubna 2010).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Zpráva o uplatňování rámce EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů (COM(2014) 209 final ze dne 2. dubna 2014).
Pracovní dokument útvarů Komise - Průvodní dokument ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Zpráva o uplatňování rámce EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů (SWD(2014) 121 final ze dne 2. dubna 2014).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Další kroky v provádění vnitrostátních strategií integrace Romů (COM(2013) 454 final ze dne 26. června 2013).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě - Strategie rozšíření a hlavní výzvy na období 2013-2014 (COM(2013) 700 final ze dne 16. října 2009).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Vnitrostátní strategie integrace Romů: první krok při provádění rámce EU (COM(2012) 226 final ze dne 21. května 2012).
Pracovní dokument útvarů Komise - Průvodní dokument ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Vnitrostátní strategie integrace Romů: první krok při provádění rámce EU (SWD(2012) 133 final ze dne 21. května 2012).
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020 (KOM(2011) 173 v konečném znění ze dne 5. dubna 2011).
Poslední aktualizace 16.06.2015
(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).