Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Podpora demokracie a lidských práv ve třetích zemích (2014-2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Podpora demokracie a lidských práv ve třetích zemích (2014-2020)

Nařízení stanovuje finanční nástroj na prosazování a podporu demokracie a lidských práv ve světě a poskytuje pomoc nezávisle na souhlasu vlád dotčených zemí.

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 235/2014, kterým se zřizuje finanční nástroj pro demokracii a lidská práva ve světě

PŘEHLED

Hlavním cílem evropského nástroje pro demokracii a lidská práva (EIDHR) je napomáhat rozvoji a upevňování demokracie a dodržování základních práv.

Tento nástroj EU má doplňovat jiné prostředky EU, které podporují demokracii a lidská práva (např. politický dialog nebo různé nástroje finanční a technické spolupráce).

PODPORA NA OCHRANU LIDSKÝCH PRÁV VE SVĚTĚ

Nástroj EIDHR bude podporovat mimo jiné:

  • větší zastupitelskou demokracii podporou politického pluralismu, svobody slova a svobody internetu,
  • prosazování lidských práv a základních svobod jako ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN (tj. zrušení trestu smrti nebo předcházení mučení, podpora svobody myšlení, náboženského vyznání či přesvědčení),
  • ochranu a podporu obránců lidských práv;
  • větší důraz na ohrožené skupiny (národnostní, etnické, náboženské, jazykové a sexuální) se zaměřením i na práva žen a dětí,
  • povzbuzování občanské společnosti, tj. účasti občanů, včetně jejich spolupráce s místními orgány a příslušnými státními institucemi,
  • volební pozorovatelské mise EU (EOM) navazováním na jejich doporučení a zlepšováním demokratických a volebních procesů.

FLEXIBILNÍ PŘÍSTUP V REAKCÍCH NA NEBEZPEČNÉ SITUACE

Nástroj EIDHR se bude silněji zaměřovat na nebezpečné situace, kde jsou lidská práva a základní svobody nejvíce ohroženy. Bude schopen zareagovat flexibilnějším a včasnějším způsobem pomocí specifických mechanismů financování, jako jsou přímé granty, kde výzvy k předkládání návrhů nejsou možné z důvodu složitého politického klimatu pro občany, např. z důvodu rizika zastrašování nebo odvetných opatření.

EU musí též zajistit nejefektivnější využívání dostupných zdrojů s cílem optimalizovat dopad svých opatření na místě.

KLÍČOVÁ ROLE OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

Nástroj EIDHR umožní EU podporovat rozvoj prosperujících občanských společností a jejich specifické role jakožto klíčových aktérů pro pozitivní změnu, pokud jde o lidská práva a demokracii v dotčených zemích.

ROZPOČET A PROVÁDĚNÍ

Rozpočet nástroje EIDHR na období 2014-2020 činí 1,333 miliardyEUR . Většina pravidel a postupů k provádění tohoto programu je obsažena v nařízení (EU) č. 236/2014, průřezovém nařízení, které slaďuje a zjednodušuje provádění všech vnějších nástrojů EU.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (EU) č. 235/2014

1. 1. 2014

-

Úř. věst. L 77 ze dne 15. 3. 2014

Poslední aktualizace: 17.09.2014

Top