Sledování obchodu s prekursory drog mezi EU a zeměmi mimo EU
PŘEHLED DOKUMENTU:
Nařízení (ES) č. 111/2005 — pravidla pro sledování obchodu s prekursory drog mezi zeměmi EU a zeměmi mimo EU
CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?
KLÍČOVÉ BODY
V nařízení se rozlišuje mezi uvedenými a neuvedenými* látkami.
- V příloze I tohoto nařízení se uvádějí 4 kategorie uvedených látek.
- Kategorie 1: nejcitlivější látky, z nichž je možné nejsnadněji vyrábět nedovolené drogy (například 1-fenylpropan-2-on, piperonal).
- Kategorie 2: méně citlivé látky (podkategorie 2A: acetanhydrid; podkategorie 2B: kyselina fenyloctová, kyselina anthranilová, piperidin a manganistan draselný).
- Kategorie 3: volně ložené chemické látky, které mohou mít různé druhy využití ve výrobním procesu (například aceton, kyselina chlorovodíková).
- Kategorie 4: od prosince 2013 látky, mezi něž patří léčivé přípravky pro lidi a veterinární použití s efedrinem nebo pseudoefedrinem.
Povinnosti hospodářských subjektů
- Hospodářské subjekty musí dokumentovat dovoz, vývoz nebo převoz uvedené látky tak, aby uvedly:
- název látky,
- množství a hmotnost a
- jména a adresy dovozce, vývozce, distributora a konečného příjemce.
- Hospodářské subjekty musí vést záznamy o veškerých transakcích po dobu 3 let.
Povolení pro látky z kategorie 1
- Hospodářské subjekty (kromě celních deklarantů nebo přepravců) musí mít licenci od příslušného orgánu země, kde jsou usazeni, pokud se zabývají dovozem, vývozem nebo zprostředkovatelskou činností, jejichž předmětem jsou látky kategorie 1.
- Před udělením licence přihlíží příslušný orgán ke způsobilosti a bezúhonnosti konkrétního žadatele.
- Licence může být příslušnými orgány pozastavena nebo zrušena, přestanou-li být splňovány podmínky, za nichž byla vydána, nebo existuje důvodné podezření, že existuje riziko zneužití uvedených látek.
Registrace pro látky kategorií 2 a 3
- Hospodářské subjekty se sídlem v EU (kromě celních deklarantů a přepravců) musí získat registraci od příslušného orgánu země EU, kde jsou usazeny, pokud se zabývají dovozem, vývozem nebo zprostředkovatelskou činností, jejichž předmětem jsou uvedené látky kategorie 2 nebo vývozem látek kategorie 3.
Oznamování orgánům
- Hospodářské subjekty:
- musí neprodleně oznámit příslušným orgánům všechny okolnosti, jako jsou neobvyklé objednávky nebo operace týkající se uvedených látek, které naznačují, že tyto látky určené k dovozu, vývozu nebo zprostředkovatelské činnosti by mohly být zneužity pro nedovolenou výrobu omamných nebo psychotropních látek,
- poskytnou dostupné údaje, které příslušným orgánům umožní, aby ověřily oprávněnost výše zmíněné příslušné objednávky nebo transakce,
- poskytnou orgánům příslušné souhrnné údaje o svých transakcích týkajících se uvedených látek.
Předběžné oznámení o vývozu
- Veškerému vývozu látek kategorií 1 a 4 a veškerému vývozu látek kategorií 2 a 3 do určitých zemí určení předchází předběžné oznámení o vývozu zaslané příslušnými orgány EU příslušným orgánům země určení podle úmluvy OSN.
- Země určení má na odpověď lhůtu 15 pracovních dnů a po jejím uplynutí mohou příslušné orgány vývozu země EU povolit danou vývozní operaci. Mohou ji povolit pouze za předpokladu, ž od příslušných orgánů země určení neobdrží žádné sdělení, z nějž by bylo patrné, že účelem vývozu by mohla být nedovolená výroba omamných nebo psychotropních látek.
- Příslušné orgány mohou použít zjednodušené postupy předběžného oznamování vývozu, jsou-li přesvědčeny, že nehrozí riziko zneužití uvedených látek.
Vývozní povolení
- Vývoz uvedených látek, pro který je třeba celní prohlášení, podléhá vývoznímu povolení.
- Povolení se vyžaduje, jsou-li uvedené látky znovu vyvezeny do 10 dnů ode dne propuštění do režimu s podmíněným osvobozením od cla nebo ode dne umístění do svobodného pásma podléhajícího kontrole.
- Látky kategorie 3 podléhají tomuto povolení pouze tehdy, kdy je vyžadováno předběžné oznámení vývozu.
- Nařízení uvádí podrobnosti, které je třeba uvést v žádosti.
Dovozní povolení
- K dovozu látek kategorie 1 je vyžadováno dovozní povolení.
- Povolení lze vydat pouze hospodářskému subjektu usazenému v EU.
- Toto povolení vydávají příslušné orgány země EU, v níž je dovozce usazen.
- Nařízení uvádí podrobnosti, které se vyžadují v žádosti o povolení,
- Povolení musí doprovázet zásilku od místa vstupu do celního území EU do provozovny dovozce konečného příjemce.
Příslušné orgány zemí EU – pravomoci a povinnosti
Země EU musí:
- zakázat vstup uvedených látek a zásilek neuvedených látek na celní území EU nebo jejich výstup z tohoto území, existuje-li podezření, že jsou tyto látky určeny pro nedovolenou výrobu omamných nebo psychotropních látek,
- pozdržet nebo pozastavit propuštění uvedených látek na dobu nezbytnou k ověření ztotožnění nebo dodržení tohoto nařízení,
- přijmout opatření umožňující jejich příslušným orgánům zejména:
- získávat informace o objednávkách uvedených látek nebo o činnostech souvisejících s těmito látkami
- vstup do obchodních prostor hospodářských subjektů a uživatelů za účelem získání důkazů o nesrovnalostech
- určit, zda došlo ke zneužití nebo k pokusu o zneužití uvedených látek,
- zajistit, aby příslušné orgány zachovávali důvěrnost obchodních informací,
- stanovit pravidla týkající se sankcí za porušení pravidel a přijmout veškerá opatření, aby zajistily jejich uplatňování – stanovené sankce musí být účinné, přiměřené a odrazující.
Evropská databáze
- Mezi účely Evropské databáze prekursorů drog zřízené podle nařízení (ES) č. 273/2004 patří:
- zjednodušit postup, podle kterého země EU podávají zprávy o zabavení a zadržení dodávek,
- vést seznam hospodářských subjektů a uživatelů v EU, kteří získali povolení nebo registraci k zákonnému obchodování nebo používání prekursorů drog,
- umožnit hospodářským subjektům poskytování souhrnných údajů o jejich vývozu, dovozu nebo zprostředkovatelské činnosti příslušným orgánům.
Prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci
- Prováděcí nařízení (EU) 2015/1013 stanoví pravidla, pokud jde vydávání licencí a registrace hospodářských subjektů a uživatelů a jejich zařazení do evropské databáze prekursorů drog, pravidla týkající se poskytování informací ze strany hospodářských subjektů, které jsou nutné pro sledování obchodu, a pravidla pro povolování vývozu a dovozu v oblasti prekursorů drog.
- Prováděcí nařízení (EU) 2015/1011:
- stanoví podmínky pro udělování licencí a registrací,
- určuje, kdy se licence a registrace nevyžadují,
- zavádí kritéria pro prokázání zákonného/dovoleného účelu transakce a pro určení zjednodušených postupů předběžného oznamování vývozu a pro vývozní povolení,
- stanoví údaje potřebné ke sledování obchodu a
- stanoví požadavky týkající se informací, které mají být poskytovány o provádění opatření pro sledování obchodu s prekursory drog.
- Nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2016/1443 a nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2018/729 rozšiřují seznam látek v kategorii 1.
Zrušení
Tímto nařízením se zrušuje nařízení (EEC) č. 3677/90.
ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?
- Nařízení (ES) č. 111/2005 platí ode dne 18. srpna 2005.
- Změnové nařízení (EU) č. 1259/2013 platí od 30. prosince 2013.
KONTEXT
Pro více informací viz:
KLÍČOVÉ POJMY
Prekursory drog: chemické látky, které se primárně používají pro legitimní (zákonnou) výrobu široké škály produktů, včetně léčivých přípravků, plastů a kosmetických výrobků. Tyto látky mohou být také zneužity pro nelegální/nedovolené účely, například pro výrobu metamfetaminů, heroinu nebo kokainu.
Uvedená látka: jakákoli látka uvedená v příloze I nařízení (ES) č. 111/2005, kterou lze použít při nezákonné výrobě omamných a psychotropních látek, včetně směsí a přírodních produktů, které tuto látku obsahují. Nicméně to nezahrnuje směsi a přírodní produkty, ve kterých jsou uvedené látky obsaženy tak, že je nelze snadno použít nebo extrahovat snadno dostupnými nebo hospodárnými prostředky:
léčivé přípravky pro lidi tak, jak je definuje směrnice 2001/83/ES a
veterinární léčivé přípravky tak, jak je definuje směrnice 2001/82/ES.
Uživatel: jiná fyzická či právnická osoba než hospodářský subjekt (viz další položku), jež má v držení uvedenou látku a tuto látku zpracovává, vyrábí, spotřebovává, skladuje, uchovává, upravuje, rozplňuje, přenáší z jednoho zásobníku do jiného, mísí, transformuje nebo jakkoliv jinak využívá uvedené látky.
Hospodářský subjekt: každá fyzická nebo právnická osoba, která se zabývá uváděním uvedených látek na trh.
Neuvedená látka: všechny látky, které, ačkoli nejsou uvedeny v příloze I, jsou identifikovány jako ty, které byly použity při nedovolené výrobě omamných nebo psychotropních látek.
HLAVNÍ DOKUMENT
Nařízení Rady (ES) č. 111/2005 ze dne 22. prosince 2004, kterým se stanoví pravidla pro sledování obchodu s prekursory drog mezi Společenstvím a třetími zeměmi (Úř. věst. L 22, 26.1.2005, s. 1–10)
Postupné změny nařízení (ES) č. 111/2005 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/1011 ze dne 24. dubna 2015, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 273/2004 o prekursorech drog a nařízení Rady (ES) č. 111/2005, kterým se stanoví pravidla pro sledování obchodu s prekursory drog mezi Unií a třetími zeměmi, a kterým se zrušuje nařízení Komise (ES) č. 1277/2005 (Úř. věst. L 162, 27.6.2015, s. 12–25)
Viz konsolidované znění.
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/1013 ze dne 25. června 2015, kterým se stanoví pravidla týkající se nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 273/2004 o prekursorech drog a nařízení Rady (ES) č. 111/2005, kterým se stanoví pravidla pro sledování obchodu s prekursory drog mezi Unií a třetími zeměmi (Úř. věst. L 162, 27.6.2015, s. 33–64)
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 273/2004 ze dne 11. února 2004 o prekursorech drog (Úř. věst. L 47, 18.2.2004, s. 1–10)
Viz konsolidované znění.
Rozhodnutí Rady 90/611/EHS ze dne 22. října 1990, kterým se jménem Evropského hospodářského společenství uzavírá Úmluva Organizace spojených národů proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami (Úř. věst. L 326, 24.11.1990, s. 56–57)
Poslední aktualizace 20.02.2023