DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI AKTU V PŘENESENÉ PRAVOMOCI
Touto směrnicí Komise v přenesené pravomoci se pro účely přizpůsobení technickému pokroku mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (přepracování) 1 (dále jen „směrnice RoHS 2“), pokud jde o výjimku pro specifická použití olova.
Směrnice RoHS 2 omezuje používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, jak se uvádí v jejím článku 4. V platnost vstoupila dne 21. července 2011.
Látky podléhající omezení jsou uvedeny v příloze II směrnice RoHS 2. Zatímco omezení týkající se olova, rtuti, kadmia, šestimocného chromu, polybromovaných bifenylů a polybromovaných difenyletherů již k dnešnímu dni platí, omezení bis(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP), butylbenzylftalátu (BBP), dibutylftalátu (DBP) a diisobutylftalátu (DIBP) mají platit od 22. července 2019 nebo od pozdějšího data. Přílohy III a IV směrnice RoHS 2 obsahují seznam materiálů a součástí elektrických a elektronických zařízení (EEZ) ke specifickým použitím vyňatým z omezení uvedeného v čl. 4 odst. 1 směrnice RoHS 2.
Ustanovení článku 5 se zabývají přizpůsobováním příloh III a IV vědeckému a technickému pokroku (zahrnování, prodloužení, změny a rušení výjimek). Aby byly podle čl. 5 odst. 1 písm. a) výjimky zahrnuty do příloh III a IV, musí být prokázáno, že toto zahrnutí neoslabí ochranu životního prostředí a zdraví zajišťovanou nařízením (ES) č. 1907/2006 2 , a musí být splněna kterákoli z těchto podmínek: jejich odstranění nebo náhrada pomocí změn návrhu nebo materiálů a součástí, které nevyžadují žádný z materiálů a látek uvedených v příloze II, je vědecky nebo technicky neproveditelná; spolehlivost náhrad není zajištěna nebo celkové negativní dopady na životní prostředí, zdraví a bezpečnost spotřebitelů způsobené náhradou pravděpodobně převáží nad jejími celkovými přínosy pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost spotřebitelů.
Dále podle čl. 5 odst. 1 Evropská komise (dále jen „Komise“) zahrne materiály a součásti EEZ ke specifickému použití do seznamů v přílohách III a IV prostřednictvím zvláštních aktů v přenesené pravomoci v souladu s článkem 20. V čl. 5 odst. 3 a příloze V jsou stanoveny postupy pro podávání žádostí o udělení, prodloužení platnosti nebo zrušení výjimky.
2.KONZULTACE PŘED PŘIJETÍM PRÁVNÍHO AKTU
Od vyhlášení směrnice RoHS 2 obdržela Komise na základě ustanovení čl. 5 odst. 3 a přílohy V od hospodářských subjektů řadu 3 žádostí o udělení nových a prodloužení platnosti stávajících výjimek.
Stávající výjimka 34 přílohy III umožňuje použití olova v prvcích ladicích potenciometrů z kovovo-keramických materiálů. V lednu 2015 obdržela Komise jednu žádost o prodloužení této výjimky. Zatímco u výjimky 34 bylo jako datum ukončení platnosti pro kategorie 1 až 7 a 10 4 uvedeno 21. července 2016, v souladu s požadavky směrnice RoHS (čl. 5 odst. 5 druhý pododstavec), výjimka zůstává v platnosti, dokud Komise nerozhodne ve věci jejího prodloužení.
V zájmu posouzení žádosti o výjimku zahájila Komise studii za účelem potřebného vědecko-technického posouzení, včetně osmitýdenní otevřené internetové konzultace zúčastněných stran 5 ohledně daného použití. V rámci konzultace zúčastněných stran byly obdrženy dva příspěvky.
Byla zveřejněna závěrečná zpráva obsahující posouzení žádosti 6 ; zúčastněné strany byly informovány.
Komise následně konzultovala skupinu odborníků členských států pro akty v přenesené pravomoci podle směrnice RoHS 2 během jednání odborníků dne 15. prosince 2016, jehož součástí byly i prezentace ze strany žadatelů a zúčastněných stran, kterých se tato otázka nejvíce dotýká. Odborníci souhlasili s návrhem, který Komise předložila, přičemž velká část členů byla nepřítomna nebo se nevyjádřila. V souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy byl návrh směrnice v přenesené pravomoci po dobu čtyř týdnů zveřejněn na portálu pro zlepšování právní úpravy kvůli získání zpětné vazby od veřejnosti. Komise k návrhu obdržela dvě připomínky, jež obě návrh aktu podpořily. Byly podniknuty veškeré nezbytné kroky týkající se výjimek z omezení používání látek podle čl. 5 odst. 3 až 7. Vzhledem k velkému množství souběžně podaných žádostí o výjimku a souvisejících administrativních požadavků se na rozhodovací postup Komise vztahovaly alternativní lhůty podle čl. 5 odst. 5. O všech činnostech byly vyrozuměny Rada a Evropský parlament.
V závěrečné zprávě se poukázalo zejména na tyto technické informace a posouzení:
Ladicí potenciometry jsou proměnné rezistory. Pomocí jezdce upravují odpor elektrického obvodu. Používají se v celé řadě výrobků, mezi něž patří např. audiovizuální zařízení, komunikační vybavení, hračky a měřicí zařízení, elektrické spotřebiče pro domácnost. Obsahují olovo ve formě oxidu olovnatého v rezistivním inkoustu, kde působí jako pojivo.
V současné době neexistují žádné spolehlivé bezolovnaté alternativy, a proto je nahrazení olova stále vědecky a technicky neproveditelné.
Z výsledků hodnocení pro kategorie 1 až 7 a 10 vyplývá, že v případě žádosti o výjimku týkající se položky 34 přílohy III je splněno alespoň jedno z příslušných kritérií stanovených v čl. 5 odst. 1 písm. a). Vzhledem k tomu, že pro dotčená použití zatím nejsou k dispozici spolehlivé náhrady, ani není pravděpodobné, že budou v dohledné době uvedeny na trh, je prodloužení platnosti výjimky s dobou platnosti do 21. července 2021 odůvodněné. Jelikož zatím nejsou k dispozici spolehlivé náhrady, není pro uvedené období nutné předpokládat žádné negativní socioekonomické dopady nahrazení. Rovněž se neočekává, že poskytnutá doba platnosti bude mít nepříznivé dopady na inovace. Pro kategorie jiné než kategorie 1 až 7 a 10 zůstává stávající výjimka platná po dobu stanovenou v čl. 5 odst. 2. Touto specifickou výjimkou se v souladu s článkem 5 směrnice 2011/65/EU neoslabí ochrana životního prostředí a zdraví zajišťovaná nařízením (ES) č. 1907/2006 (o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek).
3.PRÁVNÍ STRÁNKA AKTU V PŘENESENÉ PRAVOMOCI
Směrnice v přenesené pravomoci uděluje výjimku z omezení podle čl. 4 odst. 1 pro specifická použití olova, která se má uvést v příloze III směrnice 2011/65/EU.