Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravidla EU pro mimoburzovní deriváty, ústřední protistrany a registry obchodních údajů

Pravidla EU pro mimoburzovní deriváty, ústřední protistrany a registry obchodních údajů

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení (EU) č. 648/2012 o mimoburzovních (OTC) derivátech, ústředních protistranách a registrech obchodních údajů

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Nařízení o infrastruktuře evropských trhů (EMIR) stanovuje pravidla pro mimoburzovní (OTC) derivátové* smlouvy, ústřední protistrany* a registry obchodních údajů* v souladu se závazky skupiny G20 přijatými v americkém Pittsburghu v září 2009.
  • Cílem nařízení EMIR je snížení systémových rizik, zvýšení transparentnosti na OTC trhu a zachování finanční stability.
  • Nařízení EMIR bylo několikrát změněno, naposledy nařízením (EU) 2022/2554, zákonem o digitální provozní odolnosti (známým jako DORA), jehož cílem je zajistit, aby byl finanční sektor schopen zůstat odolný i v případě vážného narušení provozu (viz shrnutí).

KLÍČOVÉ BODY

  • Pro zvýšení transparentnosti nařízení EMIR požaduje, aby veškeré informace o všech evropských derivátových smlouvách byly hlášeny registrům obchodních údajů a zpřístupněny orgánům dohledu včetně Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).
  • Pro snížení úvěrového rizika protistrany* stanovuje EMIR přísné povinnosti pro ústřední protistrany v oblasti organizace, vedení obchodní činnosti a obezřetnosti. Clearing standardních derivátových smluv musí být prováděn prostřednictvím ústředních protistran (viz clearing*).
  • S cílem posílit digitální provozní odolnost finančního sektoru Evropské unie (EU) se v nařízení, kterým se mění nařízení (EU) 2022/2554, stanoví požadavky na odolnost síťových a informačních systémů ústředních protistran a registrů obchodních údajů, aby se zajistilo, že budou schopny odolat všem typům narušení a hrozeb souvisejících s IKT, reagovat na ně a zotavit se z nich.
  • Pro snížení operačních rizik* v případě OTC derivátových smluv, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana, nařízení EMIR vyžaduje, aby protistrany měly zavedeny spolehlivé postupy pro včasné potvrzení podmínek smluv, včasnou identifikaci a řešení sporů a denní oceňování* hodnoty smluv, které dosud nebyly vypořádány. Kromě toho si protistrany musí vyměnit kolaterál a zajistit dostatečný kapitál pro řízení rizik, které nejsou kryta kolaterálem.
  • Povinnosti clearingu a oznamování se vztahují na podniky, které mají velkou účast v OTC derivátech:
    • finanční podniky, například banky a pojišťovny,
    • nefinanční podniky, například energetické společnosti a aerolinky.

Výjimky

  • Obchody uvnitř skupiny jsou za určitých podmínek osvobozeny od centrálního clearingu, oznamování a povinnosti výměny marží u OTC derivátů, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana.
  • Složky penzijního systému byly dočasně vyňaty, protože dosud nebylo vyvinuto žádné životaschopné řešení, které by umožnilo účast penzijních systémů v centrálním clearingu.
  • Některé veřejné subjekty a mezinárodní instituce jsou z působnosti nařízení EMIR vyňaty (výjimka pro oznamování závisí na konkrétním subjektu).
  • Za jistých okolností je možné pozastavit povinnosti clearingu pro jisté OTC derivátové smlouvy nebo jisté protistrany.

Povinnosti Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy

  • Orgán ESMA odpovídá za identifikaci smluv, na které by se měla vztahovat povinnost clearingu, tj. ty, které jsou standardizovány a jejichž clearing musí probíhat přes ústřední protistrany.
  • ESMA hraje důležitou roli při zajišťování další harmonizace v EU a spolupráce mezi orgány členských států EU odpovědnými za dohled nad ústředními protistranami v EU.
  • ESMA odpovídá za uznávání ústředních protistran ze zemí mimo EU, které chtějí nabízet clearingové služby v EU, a vykonává dohled nad ústředními protistranami ze zemí mimo EU, které jsou systémově důležité pro finanční stabilitu v EU nebo v jednom či více členských státech (ústřední protistrany úrovně 2).
  • ESMA rovněž dohlíží na registry obchodních údajů.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2022/2554 vyžaduje, aby ESMA vypracoval návrhy regulačních technických norem, které upřesní minimální obsah a požadavky politiky kontinuity podnikání a plánu obnovy po havárii, s výjimkou politiky kontinuity podnikání v oblasti IKT a plánů obnovy po havárii.

Pravomoci

  • Nařízení EMIR stanoví pravomoci těchto orgánů:
    • příslušné vnitrostátní orgány, kolegia orgánů dohledu a ESMA – pro povolování ústředních protistran usazených v EU a dohled nad nimi,
    • ESMA, kolegium ústředních protistran ze zemí mimo EU a centrální banky emitující měny EU – pro uznávání ústředních protistran ze zemí mimo EU a průběžný dohled nad dodržováním nařízení EMIR ústředními protistranami úrovně 2.
  • Evropská komise přijala řadu nařízení v přenesené pravomoci, včetně technických norem na základě návrhů orgánu ESMA, k doplnění podmínek tohoto nařízení. Technické normy vypracované orgánem ESMA se týkají celé řady témat včetně:
    • kapitálových požadavků ústředních protistran,
    • minimálních údajů, které se oznamují registrům obchodních údajů,
    • hlášení institucí v oblasti dohledu o požadavku na krytí likvidity.
  • Má také pravomoc přijímat nařízení v přenesené pravomoci týkající se různých aspektů, včetně:
    • změn v seznamu subjektů vyňatých z působnosti nařízení,
    • procesních pravidel týkajících se ukládání pokut nebo penále,
    • opatření ke změně přílohy II s ohledem na vývoj na finančních trzích,
    • bližší specifikace typu poplatků, záležitostí, za něž se poplatky vybírají, výše poplatků a způsobu jejich úhrady.
  • Přijala prováděcí rozhodnutí o řadě aspektů, včetně rovnocennosti pro regulační režimy pro ústřední protistrany v některých zemích mimo EU.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Uplatňuje se ode dne 16. srpna 2012.

KONTEXT

OTC deriváty se obvykle sjednávají soukromě. Informace o nich jsou tudíž dostupné pouze smluvním stranám, v důsledku čehož může být obtížné určit povahu a úroveň příslušných rizik.

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Mimoburzovní (OTC) derivát. Derivát je finanční smlouva spojená s budoucí hodnotou nebo stavem podkladového nástroje, kterým může být například aktivum, index nebo úroková sazba. OTC derivát je derivát, který není obchodován na burze cenných papírů nebo ekvivalentní burze mimo EU, nýbrž je soukromě sjednán mezi dvěma protistranami, například bankou a výrobcem.
Ústřední protistrana. Subjekt, který vstupuje mezi dvě protistrany obchodu, a stává se tak kupujícím pro každého prodávajícího a prodávajícím pro každého kupujícího. Hlavním účelem ústřední protistrany je řídit riziko jedné protistrany neschopné provést požadované platby při jejich splatnosti, tj. obchod by neuskutečnila.
Registr obchodních údajů. Ústřední datové centrum, kam jsou oznamovány podrobnosti o obchodech s deriváty. Registry obchodních údajů jsou obchodní firmy. Existují registry obchodních údajů pro úvěrové, úrokové a akciové OTC deriváty (zvláštní třída derivátu, jako jsou opce nebo futures).
Úvěrové riziko protistrany. Riziko, že protistrana, tj. druhá strana finanční transakce, selže při provádění platby.
Clearing. Všechny činnosti od doby přijetí závazku uskutečnit obchod až do doby, kdy bude tento závazek splněn.
Operační riziko. Riziko ztráty vyplývající z nevhodných nebo neúspěšných interních procesů či externích událostí, například podvodu, lidské chyby nebo terorismu.
Oceňování. Přiřazení hodnoty aktivu rovnající se současné tržní ceně aktiva nebo hodnotě vypočtené na základě souvisejících standardizovaných aktiv, pro která existuje trh.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 ze dne 4. července 2012 o OTC derivátech, ústředních protistranách a registrech obchodních údajů (Úř. věst. L 201, 27.7.2012, s. 1–59).

Postupné změny nařízení (EU) č. 648/2012 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2554 ze dne 14. prosince 2022 o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a o změně nařízení (ES) č. 1060/2009, (EU) č. 648/2012, (EU) č. 600/2014, (EU) č. 909/2014 a (EU) 2016/1011 (Úř. věst. L 333, 27.12.2022, s. 1–79).

Poslední aktualizace 25.10.2023

Top