This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Conditions governing eligibility for refugee status or international protection
Podmínky týkající se způsobilosti pro postavení uprchlíka nebo mezinárodní ochrany
Podmínky týkající se způsobilosti pro postavení uprchlíka nebo mezinárodní ochrany
This summary has been archived and will not be updated. See 'Uprchlíci a osoby bez státní příslušnosti – společné normy pro získání tohoto postavení' for an updated information about the subject.
Podmínky týkající se způsobilosti pro postavení uprchlíka nebo mezinárodní ochrany
Tato směrnice stanovuje podmínky, které musí splňovat státní příslušníci třetích zemí nebo osoby bez státní příslušnosti, aby mohli žádat o postavení uprchlíka nebo osoby, která z jiných důvodů potřebuje mezinárodní ochranu. Stanovuje také obsah ochrany, která je těmto osobám poskytována.
AKT
Směrnice Rady 2004/83/ES ze dne 29. dubna 2004 o minimálních normách, které musí splňovat státní příslušníci třetích zemí nebo osoby bez státní příslušnosti, aby mohli žádat o postavení uprchlíka nebo osoby, která z jiných důvodů potřebuje mezinárodní ochranu, a o obsahu poskytované ochrany
PŘEHLED
Na zasedání Evropské rady, které se konalo v říjnu 1999 v Tampere, se Evropská unie zavázala k vytvoření společného evropského azylového systému (CEAS), který bude plně a komplexně uplatňovat Ženevskou úmluvu z roku 1951 týkající se postavení uprchlíků, doplněnou Newyorským protokolem z roku 1967 pro potvrzení zásady nenavracení a zajištění, že nikdo nebude poslán zpět ke stíhání. Vytvoření takového systému je v krátkodobém horizontu spojeno s pečlivým srovnáním pravidel o uznávání a obsahu postavení uprchlíka.
Obecná ustanovení
Tato směrnice stanovuje minimální normy pro přiznání postavení uprchlíka nebo statusu podpůrné ochrany státním příslušníkům třetích zemí nebo osobám bez státní příslušnosti a obsah ochrany, která je jim přiznána.
Směrnice se uplatňuje na všechny žádosti podané na hranici nebo na území některé země EU. Kromě toho mohou země EU zavést nebo zachovat příznivější normy.
Splnění podmínek pro získání mezinárodní ochrany
O postavení uprchlíka může požádat kterýkoli státní příslušník třetí země nebo osoba bez státní příslušnosti, kteří pobývají mimo svou zemi původu a kteří se nechtějí nebo nemohou vrátit z důvodu obav ze stíhání. Žadatelé, kteří nemají nárok na postavení uprchlíka, mohou požádat o podpůrnou ochranu.
Pro přesné posouzení žádostí musí země EU vzít v úvahu následující záležitosti:
Země EU musí vzít v úvahu zdroj hrozby. Původcem této hrozby musí být:
Pro účely této směrnice mohou ochranu „státu“ poskytovat i strany či organizace, včetně mezinárodních organizací, které ovládají region nebo podstatnou část území státu.
Jakmile je zjištěno, že obavy z pronásledování či z jiné vážné a bezdůvodné újmy jsou opodstatněné, mohou země EU prozkoumat, zda se zjevně vztahují na konkrétní část území země původu, a pokud ano, zda by žadatel mohl být přiměřeně vrácen do jiné části země, kde by nebyl žádný důvod pro obavy z pronásledování či jiné vážné a bezdůvodné újmy.
Zvláštní pravidla týkající se postavení uprchlíka
Pro účely této směrnice jsou za „pronásledování“ považovány ze své povahy či opakování, pokud se opírají o rasu, náboženství, národnost, příslušnost ke konkrétní společenské vrstvě či politické názory, následující situace, které představují vážné porušení základních lidských práv:
Není podstatné, zda žadatel skutečně má charakteristiky, o které se opírá diskriminace; stačí, aby mu takové charakteristiky přisoudily pronásledující strany. Stejně tak není podstatné, zda žadatel pochází ze země, v níž mnozí lidé nebo všichni čelí riziku všeobecného útlaku.
Uprchlíci mohou v některých případech o své postavení uprchlíka přijít (získání nové státní příslušnosti, dobrovolný návrat do země původu, pokud dané okolnosti v této zemi přestanou existovat nebo se změní do té míry, že ochrany již není třeba atd.). V každém případě důkazní břemeno, že uprchlík již nemá nárok na mezinárodní ochranu, spočívá na zemi EU.
Osobám, které spáchaly následující činy, mohou být postavení uprchlíka nebo status podpůrné ochrany odepřeny:
Země EU však musí tyto případy posoudit jednotlivě a poskytnout žadatelům možnost se proti rozhodnutím vylučujícím je z mezinárodní ochrany odvolat.
Zvláštní pravidla týkající se statusu podpůrné ochrany
Směrnice dává zemím EU možnost přiznat status podpůrné ochrany žadatelům o mezinárodní ochranu, kteří pobývají mimo svou zemi původu a nemohou se tam vrátit z důvodu skutečného rizika vážné újmy, jako je:
Podpůrná ochrana může být ukončena, pokud okolnosti, které vedly k přiznání postavení podpůrné ochrany, přestanou existovat nebo se změní do té míry, že ochrany již není třeba.
Práva přiznaná na základě postavení uprchlíka nebo statusu podpůrné ochrany
Země EU se zavazují k tomu, že budou věnovat zvláštní pozornost potřebám některých kategorií lidí (nezletilí obecně, nezletilé osoby bez doprovodu, zdravotně postižené osoby, senioři, těhotné ženy, rodiče samoživitelé doprovázení nezletilými osobami a osoby, které byly vystaveny mučení, znásilnění či jiným vážným formám psychického, fyzického nebo sexuálního násilí).
S výhradou podmínek, které některé země EU mohou definovat, mají rodinní příslušníci příjemce postavení uprchlíka nebo statusu podpůrné ochrany nárok na stejné výhody jako příjemce.
Tato směrnice vyžaduje, aby země EU zaručily osobám, které mají nárok na postavení uprchlíka nebo statusu podpůrné ochrany, řadu práv, mimo jiné:
Odkazy
Akt |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Směrnice 2004/83/ES |
20. 10. 2004 |
10. 10. 2006 |
Úř. věst. L 304 ze dne 30. 9. 2004 |
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 16. června 2010 o uplatňování směrnice 2004/83/ES ze dne 29. dubna 2004 o minimálních normách, které musí splňovat státní příslušníci třetích zemí nebo osoby bez státní příslušnosti, aby mohli žádat o postavení uprchlíka nebo osoby, která z jiných důvodů potřebuje mezinárodní ochranu, a o obsahu poskytované ochrany (KOM(2010) 314 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku). Tato zpráva představuje transpozici a provedení směrnice 2004/83/ES zeměmi EU a problematické oblasti, které byly v důsledku toho zjištěny.
Ačkoli některé země EU termín pro transpozici směrnice do vnitrostátního práva zmeškaly, nyní je už součástí práva všech zemí EU. Některá ustanovení však byla převedena nesprávně nebo jen částečně, včetně nižších norem, než je stanoveno ve směrnici. V důsledku toho se způsob, jakým země EU udělují ochranu, a obsah ochrany výrazně liší.
Transpozice byla například problematická u následujících ustanovení, která se týkají udělení mezinárodní ochrany:
Na druhou stranu téměř všechny země EU převedly ustanovení o poskytovatelích ochrany a aktech a důvodech pronásledování.
Pokud jde o obsah udělené ochrany, některé země EU nepřevedly ustanovení týkající se zranitelných osob a nezletilých a přístup k informacím, zdravotní péči a zařízením pro integraci. Ustanovení o nenavracení převedly všechny země EU. Kromě toho řada zemí EU uděluje delší povolení k pobytu, než je stanoveno ve směrnici, a povolují přístup k zaměstnání.
Rozdíly mezi provedením směrnice v jednotlivých zemích EU je do určité míry výsledkem nejasnosti a nejednoznačnosti některých pojetí ve směrnici, jako jsou poskytovatelé ochrany a mezinárodní ochrana, což lze napravit pouze změnou příslušných ustanovení.
Stručně řečeno, cíle harmonizace podmínek pro získání postavení a statusu příjemců mezinárodní ochrany a obsahu této ochrany nebylo ještě plně dosaženo.
Poslední aktualizace: 19.10.2010