Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Přistoupení ke smlouvám Světové organizace duševního vlastnictví

Přistoupení ke smlouvám Světové organizace duševního vlastnictví

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí 2000/278/ES o schválení Smlouvy Světové organizace duševního vlastnictví o právu autorském a Smlouvy Světové organizace duševního vlastnictví o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech jménem EU

Smlouva Světové organizace duševního vlastnictví o právu autorském – Společná prohlášení

Smlouva Světové organizace duševního vlastnictví o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech – Společná prohlášení

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ A TĚCHTO SMLUV?

Rozhodnutím se schvalují dvě smlouvy uzavřené v prosinci 1996 jménem Evropského společenství (nyní EU). Jedná se o smlouvu Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) o právu autorském a smlouvu organizace WIPO o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech.

Cílem obou smluv, známých také jako „internetové“ smlouvy organizace WIPO, je přizpůsobit mezinárodní ochranu autorského práva a souvisejících práv internetovému věku doplněním obsahu Bernské úmluvy o ochraně literárních a uměleckých děl.

KLÍČOVÉ BODY

Smlouva o právu autorském

Podle této smlouvy jsou autorům přiznána výlučná práva na rozšiřování a pronájem a širší právo sdělování svých děl veřejnosti v digitální oblasti. Počítačové programy jsou chráněny jako literární díla a také je chráněn výběr nebo uspořádání údajů nebo jiných materiálů v databázích. Zvláštní ochrana je také poskytována technickým prostředkům a elektronické informaci o identifikaci práv používané pro identifikaci a správu děl.

Smlouva o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech

Smlouva se týká souvisejících práv a zlepšuje ochranu umělců / výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů (tj. nahrávek), obzvláště v digitální oblasti. Požívají výlučných práv k rozmnožování, rozšiřování a pronájmu záznamů výkonů a zvukových záznamů a jejich zpřístupňování veřejnosti. Přiznává se jim také právo na přiměřenou odměnu za vysílání jejich zvukových záznamů zveřejněných pro komerční účely nebo jakékoliv sdělování těchto záznamů veřejnosti.

Přistoupení EU

Rozhodnutím ze dne 16. března 2000 schválila Rada obě smlouvy jménem EU a pověřila Evropskou komisi, aby zastupovala EU na zasedáních Shromáždění uvedených ve smlouvách. Podle tohoto rozhodnutí bude stanovisko EU vypracováno příslušnou pracovní skupinou Rady. EU se tak vůbec poprvé stala smluvní stranou smluv organizace WIPO v oblasti autorského práva a práv souvisejících.

ODKDY SE ROZHODNUTÍ A SMLOUVY POUŽIJÍ?

Tyto smlouvy vstoupily v platnost tři měsíce poté, co organizaci WIPO předalo listiny o ratifikaci nebo přístupu 30 států.

Listiny o ratifikaci EU uložily EU a země EU dne 14. prosince 2009 poté, co všechny země EU včlenily do svého vnitrostátního práva směrnici 2001/29/ES o autorském právu a právech s ním souvisejících v informační společnosti, která přizpůsobila právní předpisy EU obsahu smluv.

KONTEXT

Základ smluv organizace WIPO tvoří Pařížská úmluva (ochrana průmyslového vlastnictví, 1883) společně s Bernskou úmluvou (ochrana literárních a uměleckých děl, 1886). Následné smlouvy rozšířily ochranu poskytovanou jiným předmětům (např. záznamy výkonů, zvukové záznamy) s ohledem na technický vývoj a nové oblasti zájmu (např. informační společnost).

Poslední smlouvou organizace WIPO ratifikovanou EU (v roce 2018) je Marrákešská smlouva o usnadnění přístupu k publikovaným dílům osobám nevidomým, osobám se zrakovým postižením nebo osobám s jinými poruchami čtení. Má za cíl zlepšit dostupnost a přeshraniční výměny některých děl a jiných předmětů chráněných autorským právem v přístupných formátech pro osoby nevidomé, osoby se zrakovým postižením nebo s jinými poruchami čtení. Smluvní strany mají možnost svobodně uplatňovat její ustanovení s přihlédnutím k vlastním právním systémům a praxi v souladu s povinnostmi stanovenými Bernskou úmluvou.

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 2000/278/ES ze dne 16. března 2000 o schválení Smlouvy Světové organizace duševního vlastnictví o právu autorském a Smlouvy Světové organizace duševního vlastnictví o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech jménem Evropského společenství (Úř. věst. L 89, 11.4.2000, s. 6–7)

Smlouva Světové organizace duševního vlastnictví o právu autorském (WCT) – Společná prohlášení (Úř. věst. L 89, 11.4.2000, s. 8–14)

Smlouva Světové organizace duševního vlastnictví o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech (WPPT) – Společná prohlášení (Úř. věst. L 89, 11.4.2000, s. 15–23)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Marrákešská smlouva o usnadnění přístupu k publikovaným dílům osobám nevidomým, osobám se zrakovým postižením nebo osobám s jinými poruchami čtení (Úř. věst. L 48, 21.2.2018, s. 3–11)

Rozhodnutí Rady (EU) 2018/254 ze dne 15. února 2018 o uzavření jménem Evropské unie Marrákešské smlouvy o usnadnění přístupu k publikovaným dílům nevidomým a zrakově postiženým osobám či osobám s jinými poruchami čtení (Úř. věst. L 48, 21.2.2018, s. 1–2)

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/29/ES ze dne 22. května 2001 o harmonizaci určitých aspektů autorského práva a práv s ním souvisejících v informační společnosti (Úř. věst. L 167, 22.6.2001, s. 10–19)

Postupné změny směrnice 2001/29/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 25.02.2019

Top