EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vnitřní trh s plynem

Vnitřní trh s plynem

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2009/73/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Cílem směrnice je zavést jednotná pravidla pro přenos, distribuci, dodávky a skladování zemního plynu* s cílem zajistit přístup na trh a umožnit férovou a nediskriminační hospodářskou soutěž.
  • Týká se zemního plynu, zkapalněného zemního plynu (LNG), bioplynu a plynu z biomasy.

KLÍČOVÉ BODY

Pravidla organizace odvětví

Cílem těchto pravidel je vytvořit konkurenceschopný, bezpečný a ekologicky udržitelný trh se zemním plynem.

Země EU mohou plynárenským společnostem uložit povinnosti související s poskytováním veřejné služby týkající se:

Země EU musí zajistit, aby:

  • všichni zákazníci měli právo vybrat si dodavatele plynu a snadno ho s pomocí dodavatele změnit ve lhůtě tří týdnů,
  • zákazníci dostávali relevantní údaje o spotřebě.

Země EU jsou odpovědné za monitorování bezpečnosti dodávek a zejména za:

  • vyvážení dodávek a poptávky na vnitrostátním trhu,
  • dostupnost dodávek,
  • údržbu sítí a
  • opatření, která mají být přijata v případě problémů s dodávkami.

K zajištění bezpečnosti dodávek může být navázána regionální nebo mezinárodní spolupráce.

Země EU musí zajistit integraci vnitrostátních trhů na jedné nebo více regionálních úrovních jako první krok k integraci plně liberalizovaného vnitřního trhu. Integrovat je třeba také izolované systémy, které tvoří „plynové ostrovy“. V tomto kontextu je nezbytná spolupráce vnitrostátních regulačních orgánů s Agenturou pro spolupráci energetických regulačních orgánů.

Přenos, skladování a LNG

Oddělení* a transparentnost účetnictví

Od 3. března 2012 měly země EU oddělit vlastnictví přenosových soustav a provozovatelů přenosových soustav. To znamená, že společnosti aktivní v oblasti výroby nebo dodávek plynu nebo elektřiny nemohou vykonávat práva vůči provozovatelům přenosových soustav a opačně.

Země EU a příslušné orgány mají právo na přístup k účetnictví plynárenských společností, ale musí zachovávat důvěrnost určitých informací. Plynárenské společnosti musí vést oddělené účetnictví pro všechny své aktivity týkající se dodávek plynu, např. přenosu a distribuce.

Určení provozovatelů přenosových soustav

Než je společnost oficiálně určena jako provozovatel přenosové soustavy, musí být nejprve certifikována. Seznam provozovatelů přenosových soustav určených zeměmi EU je posléze uveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie.

Mimo to musí země EU v příslušných případech určit také jednoho nebo více provozovatelů skladovacích a LNG soustav.

Úkoly provozovatelů přenosových soustav

Provozovatelé soustav zodpovídají za:

  • provoz, údržbu a rozvoj přenosových soustav, skladovacích a/nebo LNG zařízení s náležitým ohledem na životní prostředí,
  • zajišťování nediskriminace mezi uživateli soustavy,
  • poskytování informací ostatním provozovatelům přenosových soustav, ostatním provozovatelům skladovacích soustav, ostatním provozovatelům LNG soustav a/nebo ostatním provozovatelům distribučních soustav za účelem zajištění přenosu a skladování zemního plynu,
  • poskytování informací uživatelům soustavy, které potřebují pro přístup k soustavě.

Provozovatelé přenosových soustav musí vybudovat dostatečné přeshraniční kapacity umožňující integraci evropské přenosové infrastruktury. Každý rok musí regulačnímu orgánu poskytnout desetiletý plán rozvoje uvádějící hlavní infrastrukturu, kterou je třeba vybudovat nebo zmodernizovat, a investice, které je třeba v následujících deseti letech realizovat.

Distribuce a dodávky

Země EU musí určit provozovatele distribuční soustavy nebo požádat společnosti, které vlastní distribuční soustavu nebo za ni odpovídají, aby tak učinily.

Provozovatelé distribuční soustavy zodpovídají zejména za:

  • dlouhodobé zajištění schopnosti soustavy uspokojovat poptávku po distribuci plynu, za provoz, údržbu, rozvoj a ochranu životního prostředí,
  • zajištění transparentnosti s ohledem na uživatele soustavy,
  • poskytování informací uživatelům soustavy,
  • krytí energetických ztrát a udržování rezervní kapacity.

Provozovatel distribuční soustavy musí být z právního hlediska nezávislý na dalších činnostech nesouvisejících s distribucí.

Organizace přístupu do soustavy

Země EU nebo příslušné regulační orgány jsou odpovědné za organizaci systému nediskriminačního přístupu třetích stran k přenosovým a distribučním soustavám na základě zveřejněných tarifů. Musí zajistit, aby způsobilí zákazníci měli přístup k předcházejícím potrubním sítím. Rovněž musí definovat podmínky přístupu ke skladovacím zařízením a místům skladování v potrubí (skladování plynů stlačením v přenosových a distribučních soustavách).

Další pravidla pro vnitřní trh se zemním plynem

Cílem směrnice (EU) 2019/692 je vyřešit překážky dokončení vnitřního trhu se zemním plynem, které plynou z neuplatňování tržních pravidel EU na dálkové přepravní plynovody vedoucí do zemí mimo EU a z nich. Změny zaváděné touto směrnicí usilují o to, aby pravidla, která jsou použitelná na dálkové přepravní plynovody mezi dvěma či několika zeměmi EU, platila v rámci EU i pro dálkové přepravní plynovody vedoucí do zemí mimo EU a z nich.

ODKDY TATO SMĚRNICE PLATÍ?

Platí ode dne 3. září 2009 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 3. března 2011.

Touto směrnicí se dne 3. března 2011 zrušila směrnice 2003/55/ES.

KONTEXT

Dvě sdělení Komise z roku 2007 o perspektivách vnitřního trhu s plynem a elektřinouo šetření na trhu s plynem a elektřinou zdůraznila nedostatečnost platných pravidel a opatření týkajících se vnitřního trhu a ukázala, že je nezbytné přijmout nová pravidla.

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Zemní plyn: hořlavý plyn, který se přirozeně vyskytuje v podzemí. Tvoří jej zejména metan a další uhlovodíky a používá se především jako palivo.
Oddělení: oddělení plynových distribučních sítí od výrobních a dodavatelských aktivit plynárenských společností.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/73/ES ze dne 13. července 2009 o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem a o zrušení směrnice 2003/55/ES (Úř. věst. L 211, 14.8.2009, s. 94–136)

Postupné změny směrnice 2009/73/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 713/2009 ze dne 13. července 2009, kterým se zřizuje Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (Úř. věst. L 211, 14.8.2009, s. 1–14)

Viz konsolidované znění.

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu – Perspektivy vnitřního trhu se zemním plynem a elektřinou (COM(2006) 841 konecném znení, 10.1.2007)

Sdělení Komise – Šetření podle článku 17 nařízení (ES) č. 1/2003 v odvětvích zemního plynu a elektrické energie v Evropě (závěrečná zpráva) (COM(2006) 851 final, 10.1.2007)

Poslední aktualizace 17.05.2019

Top