Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o družicové navigaci mezi EU a Norskem

Dohoda o družicové navigaci mezi EU a Norskem

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Dohoda o spolupráci v oblasti družicové navigace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Norskem

Rozhodnutí 2010/652/EU – o podpisu a prozatímním uplatňování Dohody o spolupráci mezi EU a jejími členskými státy a Norskem

Rozhodnutí (EU) 2016/367 – o uzavření Dohody o spolupráci mezi EU a jejími členskými státy a Norskem

CO JE CÍLEM DOHODY A ROZHODNUTÍ?

  • Hlavním cílem dohody je posílit spolupráci mezi Evropskou unií (EU), členskými státy EU a Norskem („smluvní strany“) v oblasti družicové navigace. Zahrnuje ochranu rádiového spektra a pozemních zařízení, regulační opatření, mezinárodní spolupráci a kontrolu vývozu a bezpečnost a zabezpečení systémů Galileo a evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací.
  • Rozhodnutím z roku 2010 byla dohoda uplatňována prozatímně, neboť podléhala ratifikaci členskými státy a Norskem.
  • Rozhodnutím z roku 2016 byla dohoda jménem EU uzavřena s výhradou ratifikace členskými státy a dokončení postupů pro její uzavření Norskem.

KLÍČOVÉ BODY

Spolupráce stran v oblasti družicových navigačních systémů je založena na následujících zásadách:

Touto dohodou nejsou dotčeny:

  • struktury provozující program Galileo,
  • příslušná regulační opatření provádějící závazky ohledně nešíření příslušných technologií a regulaci vývozu,
  • kontrola nehmotných převodů technologií,
  • vnitrostátní bezpečnostní opatření.

Rádiové spektrum

Strany se dohodly na spolupráci v otázkách rádiového spektra v rámci Mezinárodní telekomunikační unie, a to tak, že budou:

  • chránit odpovídající přidělené kmitočty pro evropské družicové navigační systémy,
  • uznávat význam ochrany radiového navigačního spektra proti narušení a rušení,
  • identifikovat zdroje a spolupracovat v boji proti rušení.

Pozemní zařízení evropských globálních družicových navigačních systémů

Norsko musí:

  • udržovat, nahrazovat a chránit pozemní zařízení evropských globálních družicových navigačních systémů na svém území,
  • chránit zařízení před místním rádiovým rušením, útoky hackerů a pokusy o odposlouchávání,
  • plně respektovat zvláštní status pozemních zařízení a před přijetím jakýchkoli opatření usilovat o předchozí dohodu s Evropskou komisí, je-li to možné,
  • umožnit nepřetržitý a neomezený přístup k pozemním zařízením všem osobám určeným nebo jinak oprávněným EU,
  • vytvořit zvláštní kontaktní místo pro pozemní zařízení,
  • zajistit, aby archivy, vybavení a dokumenty přepravované s úřední pečetí nebo označením nebyly předmětem kontroly celních orgánů ani policie.

Norsko a Komise musí:

  • vzájemně se informovat o každé situaci, kdy je ohrožena nebo narušena bezpečnost pozemních zařízení nebo jejich provozu, a o krocích k nápravě situace,
  • v samostatném ujednání stanovit podrobnější postupy, včetně inspekcí, kontaktních míst, kurýrů a opatření proti rušení místními rádiovými frekvencemi a pokusům o útoky.

Bezpečnost

  • Strany jsou přesvědčeny, že je třeba chránit GNSS před hrozbami, jako je zneužití, rušení, narušení a nepřátelské útoky, aby byla zajištěna kontinuita, bezpečnost a ochrana služeb družicové navigace a související infrastruktury a kritických zařízení na jejich území.
  • Komise má v úmyslu chránit, kontrolovat a spravovat citlivá zařízení, informace a technologie evropských programů globálních družicových navigačních systémů proti takovým ohrožením a nežádoucímu šíření.
  • Norsko má záměr přijmout a prosazovat opatření, která zajistí stejný stupeň bezpečnosti a ochrany jako opatření platná v EU.
  • Obě strany se budou zabývat otázkami bezpečnosti globálních družicových navigačních systémů, včetně akreditace v příslušných evropských výborech v rámci globálních družicových navigačních systémů, a v případě potřeby povedou konzultace k nápravě jakéhokoli bezpečnostního incidentu.

Kontrola vývozu

Norsko má v úmyslu přijmout a prosazovat opatření poskytující rovnocennou úroveň kontroly vývozu a zajišťující nešíření technologií, dat a prvků týkajících se systému Galileo, podobná opatřením platným v EU a jejích členských státech.

DATUM VSTUPU V PLATNOST

Dohoda vstoupila v platnost dne 1. dubna 2016.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Dohoda o spolupráci v oblasti družicové navigace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Norským královstvím (Úř. věst. L 283, 29.10.2010, s. 12–20).

Rozhodnutí Rady (EU) 2016/367 ze dne 4. března 2016 o uzavření Dohody o spolupráci v oblasti družicové navigace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Norským královstvím (Úř. věst. L 68, 15.3.2016, s. 16).

Rozhodnutí Rady 2010/652/EU ze dne 11. března 2010 o podpisu a prozatímním uplatňování Dohody o spolupráci v oblasti družicové navigace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Norským královstvím (Úř. věst. L 283, 29.10.2010, s. 11).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Smíšeného výboru EHP č. 319/2021 ze dne 29. října 2021, kterým se mění Protokol 31 o spolupráci v některých oblastech mimo čtyři svobody a Protokol 37 obsahující seznam stanovený v článku 101 Dohody o EHP (dosud nezveřejněno).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/696 ze dne 28. dubna 2021, kterým se zavádí Kosmický program Unie a zřizuje Agentura Evropské unie pro Kosmický program a zrušují nařízení (EU) č. 912/2010, (EU) č. 1285/2013 a (EU) č. 377/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU (Úř. věst. L 170, 12.5.2021, s. 69–148).

Informace o datu vstupu v platnost Dohody o spolupráci v oblasti družicové navigace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Norským královstvím (Úř. věst. L 155, 14.6.2016, s. 1).

Dohoda o Evropském hospodářském prostoru – Závěrečný akt – Společná prohlášení – Prohlášení vlád členských států Společenství a států ESVO – Ujednání – Schválený zápis z jednání – Prohlášení jedné nebo více smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru (Úř. věst. L 1, 3.1.1994, s. 3–522).

Postupné změny této dohody byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 21.02.2023

Top