Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravidla pro obchodní normy pro vejce

Pravidla pro obchodní normy pro vejce

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 589/2008 – obchodní normy pro vejce

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Nařízení stanoví obchodní normy pro vejce* prodávaná v EU, včetně třídění vajec, označování, životních podmínek slepic a vedení záznamů.

Tímto nařízením se provádí nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 – které bylo zrušeno a nahrazeno nařízením (EU) č. 1308/2013 – o pravidlech pro organizaci trhů a obchodu se zemědělskými produkty v EU, včetně obchodních norem pro řadu produktů, jako jsou například vejce.

KLÍČOVÉ BODY

Vejce mohou být zařazena buď do třídy A, nebo do třídy B.

Vejce třídy A musí mít následující znaky:

  • skořápka normálního tvaru, která je čistá a nepoškozená,
  • vzduchová bublina uvnitř vejce, která není větší než 6 mm,
  • žloutek, který nemá zřetelně rozeznatelné obrysy a který se zlehka pohybuje při otáčení vejce,
  • bílek musí být čirý a průhledný,
  • vejce nesmí obsahovat cizí látky nebo cizí pachy,
  • vejce nesmí vykazovat známky vývoje zárodku.

Vejce třídy A se před tříděním ani po třídění nesmějí ani mýt, ani čistit a nesmí být konzervována nebo chlazena na teploty nižší než 5 °C.

Vejce třídy A se třídí podle hmotnosti:

  • XL – více než 72 g,
  • L – 63–72 g,
  • M – 53–62 g,
  • S – méně než 53 g.

Vejce třídy B jsou vejce, která nesplňují jakostní požadavky pro vejce třídy A, nebo vejce třídy A, která byla přeřazena do nižší třídy.

Třídit a balit vejce a označovat balení* vajec mohou pouze balírny/třídírny. Balírny/třídírny musí disponovat vhodným zařízením pro třídění a označování vajec. Vejce musejí být roztříděna, označena a zabalena do deseti dnů od snášky.

Přepravní obal vajec musí uvádět:

  • jméno a adresu producenta,
  • kód producenta,
  • počet vajec a/nebo jejich hmotnost,
  • datum nebo dobu snášky,
  • datum odeslání.

Balení obsahující vejce třídy A musejí být označena údaji o způsobu chovu a datem minimální trvanlivosti – ne více než 28 dnů po snášce.

Vejce mohou být označena jako „vejce nosnic ve volném výběhu“, „vejce nosnic v halách“, „vejce nosnic v klecích“. Nosnice ve volném výběhu musejí mít přes den neustálý přístup k venkovnímu volnému výběhu, ačkoliv chovatelé mohou někdy omezit tento přístup dopoledne v souladu se správnými chovatelskými postupy. „Vejci nosnic v klecích“ se rozumí, že nosnice byly chovány v obohacených klecích*, neboť bateriové klece (známé jako „neobohacené“ klece) jsou od roku 2012 v EU zakázány (směrnice Rady 1999/74/ES – ochrana nosnic).

V případě, že EU přijme opatření na ochranu veřejného zdraví, která budou vyžadovat, aby byly nosnice drženy uvnitř, např. při epidemii ptačí chřipky, lze vejce navzdory tomuto omezení uvádět na trh jako „vejce nosnic ve volném výběhu“, pokud nosnicím nebyl přístup do venkovních volných výběhů omezen nepřetržitě po dobu více než šestnácti týdnů.

Venkovní volné výběhy musí být pokryty převážně vegetací a nebýt používány k jiným účelům s výjimkou použití jako sadu, zalesněné plochy a pastviny.

Maximální hustota osazení ve venkovních volných výbězích nesmí být vyšší než 2 500 nosnic na hektar neboli jedna nosnice na 4 m2.

Slova „extra“ nebo „extra čerstvá“ mohou být použita pro označení vyšší jakosti na vejcích třídy A do devíti dnů po snášce.

Je možné uvést, že se jedná o vejce nosnic krmených obilovinami, pokud obiloviny činí nejméně 60 % krmné směsi.

Producenti vajec musí vést záznamy o:

  • použitém způsobu chovu,
  • počtu nosnic a jejich věku,
  • datu vyřazení a počtu vyřazených nosnic,
  • počtu nebo hmotnosti vajec denně prodaných,
  • jménech a adresách odběratelů.

Země EU musejí určit inspektory, kteří budou provádět kontroly dodržování nařízení.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 1. července 2008.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Vejce: vejce ve skořápce – s výjimkou vajec rozbitých, násadových či vařených – která jsou snesena slepicemi kura domácího Gallus gallus a jsou vhodná k lidské spotřebě nebo k přípravě výrobků z vajec.
Balení: obal obsahující vejce třídy A nebo B, kromě přepravních obalů a kontejnerů s průmyslovými vejci (vejce, která nejsou určena pro lidskou spotřebu).
Obohacené klece: klece, které byly upraveny tak, aby řešily některé problémy týkající se životních podmínek bateriových klecí a přitom si zachovaly některé z hospodářských a chovatelských výhod systémů bez klecí.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Komise (ES) č. 589/2008 ze dne 23. června 2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 1234/2007, pokud jde o obchodní normy pro vejce (Úř. věst. L 163, 24.6.2008, s. 6–23)

Postupné změny nařízení (ES) č. 589/2008 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671–854)

Viz konsolidované znění.

Směrnice Rady 1999/74/ES ze dne 19. července 1999, kterou se stanoví minimální požadavky na ochranu nosnic (Úř. věst. L 203, 3.8.1999, s. 53–57)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 27.02.2018

Top