Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohled nad zdravím bank: odpovědnost a transparentnost ECB

Dohled nad zdravím bank: odpovědnost a transparentnost ECB

Evropská centrální banka (ECB) je zodpovědná Evropskému parlamentu při výkonu svých pravomocí v rámci evropského bankovního dohledu.

AKT

Interinstitucionální dohoda 2013/694/EU mezi Evropským parlamentem a Evropskou centrální bankou o praktických podmínkách uplatňování demokratické odpovědnosti a dohledu nad plněním úkolů, které jsou ECB svěřeny v rámci jednotného mechanismu dohledu.

PŘEHLED

Evropská centrální banka (ECB), jakožto orgán dohledu nad bankami v eurozóně, má povinnost být transparentní a zodpovídat se Evropskému parlamentu (EP). Tento nový úkol jí byl přidělen v reakci na krizi v roce 2008 s cílem zajistit, aby evropský bankovní dohled byl méně závislý na úvahách jednotlivých států (další podrobnosti najdete v právních předpisech EU, které zakládají „jednotný mechanismus dohledu“).

To je základ legitimity její úlohy dohledu. Je to poprvé, co byly podstatné pravomoci dohledu nad bankami přeneseny z vnitrostátní na evropskou úroveň. Rozhodnutí mohou být velmi citlivá, protože se jedná o finanční zdraví bank. ECB může například požádat, aby banka držela více kapitálu.

Naproti tomu ECB zůstává plně nezávislá, pokud jde o výkon její původní úlohy, totiž odpovědnosti za měnovou politiku v eurozóně. Zde je hlavním cílem zachování cenové stability.

Praktické aspekty týkající se demokratického dohledu nad novým úkolem ECB v oblasti dohledu ze strany Evropského parlamentu jsou stanoveny v interinstitucionální dohodě, která byla mezi oběma institucemi uzavřena v roce 2013. Toto jsou klíčové prvky:

1.

Slyšení a jednání

ECB se musí pravidelně účastnit veřejných slyšení před Evropským parlamentem. Obě instituce mohou vést ústní jednání za zavřenými dveřmi. V takovém případě musí všichni účastníci dodržovat požadavky na zachování důvěrnosti. ECB musí Evropskému parlamentu každý rok předložit zprávu o provádění svého nového úkolu dohledu.

2.

Přístup k informacím

ECB poskytuje Evropskému parlamentu souhrnný a smysluplný záznam jednání na zasedáních Rady dohledu ECB.

3.

Šetření

Evropský parlament může zahájit šetření případných chyb ze strany ECB při provádění jejího úkolu dohledu. V takové situaci musí ECB s Parlamentem plně spolupracovat.

4.

Jmenování

Evropský parlament je zapojen do jmenování předsedy a místopředsedy Rady dohledu ECB.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Interinstitucionální dohoda 2013/694/EU

-

-

Úř. věst. L 320 ze dne 30. 11. 2013

SOUVISEJÍCÍ AKT

Nařízení Rady (EU) č. 1024/2013 ze dne 15. října 2013, kterým se Evropské centrální bance svěřují zvláštní úkoly týkající se politik, které se vztahují k obezřetnostnímu dohledu nad úvěrovými institucemi (Úř.věst. L 287,29.10.2013).

Poslední aktualizace: 15.06.2014

Top