Paliva – snížení obsahu síry
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice (EU) 2016/802 – snížení obsahu síry v některých kapalných palivech
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
-
Kodifikuje a zrušuje směrnici Rady 1999/32/ES – stávající právní předpis Evropské unie (EU) –, která byla několikrát podstatně změněna.
-
Jejím cílem je snížit emise oxidu siřičitého, které vznikají při spalování určitých typů kapalných paliv.
-
Měla by proto snížit škodlivé účinky těchto emisí na zdraví a životní prostředí, které by mohly do roku 2020 převýšit emise ze všech pozemních zdrojů v EU.
KLÍČOVÉ BODY
Směrnice stanoví maximální přípustný obsah síry:
-
v těžkém topném oleji,
-
v plynovém oleji,
-
v lodním plynovém oleji a
-
v lodní motorové naftě.
Těžký topný olej a plynový olej
-
Země EU se zavazují, že na svém území zakáží používání:
-
těžkých topných olejů, jejichž obsah síry překračuje 1 % hmotnostní,
-
plynových olejů, jejichž obsah síry překračuje 0,1 % hmotnostních.
Lodní paliva
-
Směrnice zavádí hlavní změny v mezinárodním právu týkající se prevence znečištění ovzduší z lodí. Do práva EU zavádí revidovanou přílohu VI Mezinárodní úmluvy pro zabránění znečišťování z lodí z roku 1973 (známé jako úmluva MARPOL), upravené protokolem z roku 1978 vztahujícím se k uvedené úmluvě, která vstoupila v platnost dne 1. července 2010.
-
Příloha VI úmluvy MARPOL zavádí přísnější limity pro obsah síry v lodních palivechv kontrolních oblastech emisí oxidů síry (SOx-ECAS), které se v Evropské unii nacházejí v Baltském a Severním moři a kanálu La Manche. Tyto limity jsou stanoveny na úrovni 1 % od 1. července 2010 a 0,1 % ke dni 1. ledna 2015. Vyšší obsah síry je možný i nadále, ale pouze v případě, že na palubě jsou instalovány udržitelné systémy čištění výfukových plynů.
-
Od 1. ledna 2012 v mořských oblastech mimo oblasti SOx-ECA činí limity síry 3,5 %, přičemž tyto limity od 1. ledna 2020 klesnou na 0,5 %. Stejný požadavek, známý též pod označením globální systém stanovující stropy emisí síry, rovněž vstoupí v platnost na mezinárodní úrovni, jak bylo rozhodnuto v říjnu 2016 Mezinárodní námořní organizací. Toto rozhodnutí představuje mezník v dosavadním vývoji a jeho prostřednictvím se významně sníží dopad emisí z lodí na lidské zdraví a na globální úrovni zajistí rovné podmínky pro provozovatele lodní dopravy.
-
Země EU mohou povolit použití metod snižování emisí*, které mohou zajistit snížení emisí alespoň rovnocenné, nebo dokonce větší než snížení, jehož lze dosáhnout použitím paliva s nízkým obsahem síry, za předpokladu:
-
že tyto metody nemají žádné významné nepříznivé účinky na životní prostředí, jako jsou například mořské ekosystémy, a
-
že se na ně vztahují odpovídající schvalovací a kontrolní mechanismy.
Provedení
-
Aby směrnice byla provedena správně, země EU musí:
-
zajistit časté a přesné odběry vzorků lodního paliva uváděného na trh nebo používaného na palubě lodí, stejně jako pravidelné ověřování lodních deníků a dodacích listů zásobníků*,
-
zavést sankce, které jsou účinné, přiměřené a odrazující s cílem vypořádat se s nedodržováním uvedených požadavků.
-
V roce 2013 byly zahájeny odborné činnosti v rámci Evropského fóra pro udržitelnou přepravu s cílem projednat koordinované strategie směřující k nákladově efektivnímu provedení směrnice 2012/33/EU (kterou se mění směrnice 1992/32/ES a jejímž cílem bylo podstatně snížit emise z lodní dopravy pocházející ze spalování lodních paliv). Fórum zahrnovalo země EU, námořní průmysl a technickou pomoc ze strany Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA).
-
Na základě této práce bylo přijato prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2015/253. Tímto rozhodnutím bylo v přístavech zavedeno více kontrol dokumentů a odběry vzorků paliv, jakož i pro země EU zjednodušení požadavků na související podávání zpráv. Rovněž byl uvedeným rozhodnutím spuštěn informační systém EU (Thetis-EU), vyvinutý agenturou EMSA pro dobrovolné použití, který umožňuje orgánům sdílet každodenní výsledky kontrol síry v palivu na jednotlivých lodích.
Vědecký a technický pokrok
Evropská komise má právo po konzultaci výboru složeného ze zástupců zemí EU přijímat akty v přenesené pravomoci ke změně ekvivalentních hodnot emisí pro metody snižování emisí a kritéria pro jejich používání s cílem držet krok s vědeckým a technickým pokrokem.
ODKDY SE SMĚRNICE POUŽIJE?
Směrnice (EU) 2016/802 je kodifikovaným zněním směrnice Rady 1999/32/ES ve znění pozdějších změn. Použije se od 10. června 2016.
KONTEXT
-
Emise znečišťujících látek, jako je oxid siřičitý, mohou být unášeny na dlouhé vzdálenosti a v posledních letech emise z námořní dopravy stále více ovlivňovaly kvalitu ovzduší v EU.
-
Emise oxidu siřičitého způsobují kyselé deště a vytvářejí jemný prach. Tento prach je nebezpečný pro lidské zdraví, protože způsobuje dýchací a kardiovaskulární onemocnění a snižuje průměrnou délku života v EU až o 2 roky.
* KLÍČOVÉ POJMY
Metoda snižování emisí: alternativa k použití lodního paliva s nízkým obsahem síry, včetně jakéhokoli doplňku, materiálu, přístroje nebo zařízení určeného k montáži na loď nebo jiného postupu, alternativního paliva nebo metody zajištění souladu. Je zapotřebí, aby metoda snižování emisí splňovala požadavky stanovené v této směrnici a byla prokazatelně ověřitelná, měřitelná a vynutitelná.
Dodací listy zásobníku: dokumenty, které dodavatel vystavuje zákazníkovi jako důkaz toho, že palivo bylo dodáno.
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/802 ze dne 11. května 2016 o snižování obsahu síry v některých kapalných palivech (kodifikované znění) (Úř. věst. L 132, 21.5.2016, str. 58–78)
Poslední aktualizace 27.02.2017
Top