Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropský systém ostrahy hranic (Eurosur)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Evropská pohraniční a pobřežní stráž' for an updated information about the subject.

Evropský systém ostrahy hranic (Eurosur)

S cílem zlepšit integrované řízení vnějších hranic a předcházet přeshraniční trestné činnosti a nedovolenému přistěhovalectví vytvořila Evropská unie (EU) Evropský systém ostrahy hranic (Eurosur).

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1052/2013ze dne 22. října 2013, kterým se zřizuje Evropský systém ostrahy hranic (Eurosur).

PŘEHLED

V říjnu 2013 EU přijala nařízení, kterým se zřizuje Evropský systém ostrahy hranic (Eurosur).

Víceúčelový systém

Eurosur je víceúčelový systém pro předcházení nedovolenému přistěhovalectví a přeshraniční trestné činnosti na vnějších hranicích. Systém bude také přispívat k zajišťování ochrany a záchrany životů migrantů, kteří se snaží dostat k evropským břehům.

Poskytuje mechanismus, který agenturám pro ostrahu hranic umožňuje provádět rychlou výměnu informací a spolupracovat. Prostřednictvím národních koordinačních center musí všechny vnitrostátní orgány zemí EU zodpovědné za ostrahu hranic (např. pohraniční stráž, policie, pobřežní stráž, námořnictvo atd.) koordinovat své činnosti s příslušnými orgány ostatních zemí EU a agenturou EU pro hranice, kterou je Frontex.

Rychlejší reakce díky lepším informacím

Eurosur podporuje přístup zaměřený na zpravodajské informace a umožňuje vnitrostátním agenturám i agenturám EU lépe pochopit, co se děje na vnějších hranicích a rychleji reagovat na nové trasy a metody využívané zločineckými sítěmi.

Rychlá schopnost reakce

Eurosur umožňuje zemím EU reagovat rychleji nejen na jednotlivé incidenty, ale také na kritické situace vyskytující se na vnějších hranicích EU. Pro tento účel byly vnější pozemní a námořní hranice rozděleny na „hraniční úseky“ a byla jim přidělena „úroveň dopadu“ v rozmezí od nízké přes střední až po vysokou. To umožňuje podle potřeby identifikovat na vnějších hranicích ožehavé oblasti se standardizovanou reakcí na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU.

Základní práva

Země EU, které podepsaly Schengenskou dohodu a Frontex, musí plně respektovat základní práva, zejména zásadu zákazu navracení (která zakazuje, aby skutečná oběť pronásledování byla vrácena pronásledovateli) a ochranu osobních údajů.

Vstup v platnost

Od prosince 2013 působil Eurosur v 19 zemích EU, které podepsaly Schengenskou dohodu a které mají jižní a východní vnější hranice. Zbývajících 11 schengenských zemí se k Eurosuru přidalo 1. prosince 2014.

Spojené království (1), Irsko a Dánsko se na přijetí tohoto nařízení nepodílely. Nicméně bylo schváleno, že Spojené království (1) a Irsko mohou s Eurosurem spolupracovat prostřednictvím regionálních sítí. Dánsko se od té doby rozhodlo, že se do Eurosuru zapojí.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (EU) č. 1052/2013

26. 11. 2013.

-

Úř. věst. L 295 ze dne 6. 11. 2013.

Poslední aktualizace 22.04.2014



(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

Top