Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plán EU na ochranu vodních zdrojů

Plán EU na ochranu vodních zdrojů

Evropská komise dne 15. listopadu 2012 představila Plán na ochranu vodních zdrojů Evropy, který vytyčuje trojúrovňovou strategii, jak do roku 2015 v celé Unii zaručit kvalitu a udržitelnost tohoto klíčového zdroje.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Plán na ochranu vodních zdrojů Evropy [KOM(2012)673 - nezveřejněné v Úředním věstníku]

PŘEHLED

Voda je nepostradatelná pro lidský život, přírodu i hospodářství a v uplynulých třech desetiletích EU podniká kroky k tomu, aby v celé Evropě zajistila její vysokou úroveň. Navzdory nepochybným úspěchům nadále existují problémy, jako je kvalita, znečištění a nedostatek vody. V rozsáhlé právní úpravě, přijaté v roce 2000, si Unie stanovila cíl dosáhnout do roku 2015 dobrého stavu vody u všech svých jezer, řek, potoků a podzemních vod. Má-li jej splnit, je zapotřebí vyvinout větší úsilí.

Plán na ochranu vodních zdrojů Evropy identifikuje překážky a způsoby, jak je překonat, a vytyčuje tak, jak stanovený cíl splnit. Zdůrazňuje, že zásadní je o naše vodní zdroje řádně pečovat, a to nejen z environmentálních a zdravotních důvodů, ale i kvůli naší hospodářské prosperitě. Dynamický a inovativní vodní průmysl může významně přispět k růstu a tvorbě pracovních míst.

Plán nepředstavuje jen jediný paušální přístup - stanovuje tři různé strategie, které státní a regionální orgány a tvůrci politik mohou pro zlepšení vodního hospodářství realizovat.

První zdůrazňuje, že je zapotřebí zlepšit způsob uplatňování stávajících politik a právních předpisů EU v oblasti vodních zdrojů. Toho může být dosaženo obnovením mokřadů a záplavových území, čímž se zlepší zadržování vody, nebo přísnějším uplatňováním zásady znečišťovatel platí. Širší využívání měřicích hodin by zároveň zajistilo, že by uživatelé platili jen za vodu, kterou opravdu spotřebují.

Druhý směr by vyžadoval, aby osoby s rozhodovací pravomocí při prosazování jiných politik, od zemědělství a rybolovu přes energetiku až po dopravu, či při přidělování finančních prostředků na projekty infrastruktury věnovaly větší pozornost celkovým cílům EU v oblasti vodní politiky.

A konečně, plán zdůrazňuje, že je zapotřebí zvýšit účinnost hospodaření s vodou, třeba stanovením národních cílů, snížením úniků vody, které v některých případech dosahují i 50 %, a vytvořením norem EU pro opětovné využití vody. Kupříkladu v obytných budovách může zvýšená účinnost hospodaření s vodou snížit spotřebu o 10 %.

Plán představuje zásadní příspěvek k širšímu programu EU pro účinné využívání zdrojů a k její celkové strategii 2020 pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění. Jako takový bude vodní politiku EU dlouhodobě posouvat vpřed.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky. [Úřední věstník L 327 ze dne 22. 12. 2000]

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění [KOM(2010)2020 - nezveřejněné v Úředním věstníku]

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Plán pro Evropu účinněji využívající zdroje [KOM/2011/571 v konečném znění - nezveřejněné v Úředním věstníku]

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Zpráva o přezkumu evropské politiky pro řešení problému nedostatku vody a sucha [KOM(2012)672 - nezveřejněné v Úředním věstníku]

Poslední aktualizace: 09.12.2013

Top