Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nové uspořádání trhu EU s energií

Nové uspořádání trhu EU s energií

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nové uspořádání trhu EU s energií – COM(2015) 340 final

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

EU chce poskytnout svým obyvatelům spolehlivou a cenově dostupnou energii a splnit v této oblasti své cíle do roku 2030. Za tím účelem hodlá transformovat svůj trh s energií včetně nového uspořádání trhu s elektřinou, kam je nutné přilákat nové investice.

Tímto sdělením Evropské komise se proto zahajuje veřejná konzultace o výhodách nového uspořádání trhu s elektřinou, pokud jde o nové technologie a navýšení investic.

Sdělení zdůrazňuje, že efektivní uspořádání trhu s elektřinou musí být postavené na přeshraničních krátkodobých (zejména vnitrodenních) trzích. Ty musí být vytvořeny s ohledem na budoucí energetický systém, tj. takový, který bude kombinovat rozsáhlé přeshraniční toky s velkými objemy výroby energie z variabilních obnovitelných* zdrojů. To by byla reakce na rychlý růst v oblasti obnovitelných zdrojů energie a potřebu bezpečného a stabilního fungování elektrické sítě.

KLÍČOVÉ BODY

Infrastruktura

Dobře propojená evropská energetická síť má zásadní význam pro bezpečnost dodávek energie, větší konkurenci a pro vysílání správných signálů k investicím.

Hlavní metodou pro integraci vnitrostátních trhů s elektřinou a diverzifikaci zdrojů energie jsou projekty společného zájmu.

Přizpůsobení uspořádání trhu investicím do obnovitelných zdrojů energie

Trh s vhodně nastavenými cenami by signalizoval, kdy a kde by měla být elektrická energie vyráběna z obnovitelných zdrojů.

Flexibilní a lépe integrované krátkodobé trhy by umožnily výrobcům obnovitelné energie konkurovat výrobcům konvenční energie za rovných podmínek.

Výroba obnovitelné energie by mohla být podporována prostřednictvím regionálních tržních mechanismů, které v souladu s pokyny pro státní podporu řeší selhání trhu, zajišťují nákladovou efektivitu a zabraňují nadměrným vyrovnávacím platbám nebo narušení trhu.

Zvýšení regionální spolupráce

Regionální koordinace vnitrostátních politik je klíčem k tomu, aby EU splnila své cíle do roku 2030, integrovala svůj vnitřní energetický trh a posílila energetickou bezpečnost.

Je potřebná větší propojenost, protože stávající systém nedostačuje pro předpokládané toky energie.

Při posílení nezbytné regionální spolupráce mezi provozovateli přenosových soustav nyní hrají významnou roli iniciativy regionálních operačních středisek a Evropská síť provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav.

Je také nutné rozšířit síť na úrovni distribuce a zahrnout lokálně vyráběné energie z obnovitelných zdrojů.

Dále je potřebné, aby Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) hrála výraznější roli ve vykonávání dohledu nad trhem a vydávání závazných rozhodnutí týkajících se iniciativ na úrovni EU a přeshraničních záležitostí.

Zabezpečení dodávek

Komise potřebuje určit, jestli jsou její energetické výrobní kapacity dostatečné, a proto musí zhodnotit, jakou úlohu hrají:

propojení energetických soustav různých zemí EU,

přeshraniční výroba energie,

výroba energie z variabilních obnovitelných zdrojů,

reakce poptávky (tj. pobídky k nižší spotřebě v době odběrových špiček),

skladovací možnosti.

Na základě tohoto standardizovaného posouzení by se mělo rozhodovat o tom, zda je nezbytný kapacitní mechanismus. Ten by zahrnoval oddělené platby za dostupnou kapacitu namísto plateb za dodanou elektrickou energii. Platby za dostupnou kapacitu mají být odměnou poskytovatelům kapacity za udržování stávající kapacity nebo investice do kapacity nové. Komise však varuje, že kapacitní mechanismy mohou být nákladné a narušovat trh.

Řešením by mohla být pravidla EU o přeshraniční účasti v oblastech, kde jsou kapacitní mechanismy zavedeny. Komise doporučuje navrhnout vzorový kapacitní mechanismus, jenž by se používal regionálně, čímž by se usnadnila přeshraniční účast a minimalizovalo narušení trhu.

KONTEXT

Energetika: Co přinese spotřebitelům nová koncepce trhu s elektřinou? – přehled údajů

KLÍČOVÉ POJMY

* Variabilní obnovitelné zdroje: obnovitelné energie (např. větrná a slunečná) pocházejí z přírody. To znamená, že úrovně jejich produkce mohou kolísat.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Zahájení veřejné konzultace o novém uspořádání trhu s energií (COM(2015) 340 final ze dne 15.7.2015)

Poslední aktualizace 23.10.2015

Top