Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Snaha zajistit, aby byl rybolov na moři bezpečnějším povoláním

Snaha zajistit, aby byl rybolov na moři bezpečnějším povoláním

PŘEHLED DOKUMENTU:

Rozhodnutí (EU) 2015/799 zmocňující země EU k tomu, aby se staly smluvní stranou Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby pracovníků na rybářských plavidlech

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ?

Zmocňuje země EU k tomu, aby se staly smluvní stranou Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby pracovníků na rybářských plavidlech (STCW-F) z roku 1995, která vstoupila v platnost v roce 2012.

KLÍČOVÉ BODY

Mezinárodní úmluva STCW-F Mezinárodní námořní organizace (IMO) stanoví minimální normy výcviku, kvalifikace a strážní služby pracovníků na rybářských plavidlech.

Způsobilé země EU, které nyní nejsou smluvní stranou úmluvy, by k ní měly přistoupit „v přiměřené lhůtě“ a pokud možno do 23. května 2017.

  • Tento požadavek je závazný pouze pro ty země EU, které mají rybářská plavidla (jejichž délka obvykle přesahuje 24 metrů), přístavy, které tato plavidla používají, nebo instituce pro výcvik námořníků.
  • Úmluva dává IMO pravomoc kontrolovat vládní opatření a země EU mají povinnost poskytovat informace o dodržování, zejména vzhledem k uznávání průkazů kompetence námořníků.
  • Evropská komise předloží Radě zprávu o přezkoumání pokroku zemí EU v oblasti přistoupení do 23. května 2018.
  • Země EU by se měly maximálně zasadit o zajištění slučitelnosti mezi úmluvou a právem EU.
  • Země mimo EU by měly být podněcovány k tomu, aby se staly smluvními stranami úmluvy.

ODKDY ROZHODNUTÍ PLATÍ?

Vstoupilo v platnost dne 26. května 2015.

KONTEXT

Rybolov na moři je jedním z nejrizikovějších povolání, a příslušný výcvik a kvalifikace jsou tedy zásadním prostředkem ke snížení počtu nehod.

Úmluva STCW-F jako první na mezinárodní úrovni zavedla základní požadavky v oblasti výcviku, kvalifikace a strážní služby pracovníků na rybářských plavidlech. Dříve normy stanovily jednotlivé vlády, často bez ohledu na postupy v jiných zemích. Normy a postupy se tak velmi lišily.

Úmluva STCW-F se nyní přezkoumává s cílem modernizovat její regulaci vzhledem k současné situaci v odvětví rybolovu a podpořit přistoupení více zemí. Přezkum má také zajistit harmonizaci struktury úmluvy se strukturou dříve existující Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků (STCW).

AKT

Rozhodnutí Rady (EU) 2015/799 ze dne 18. května 2015, kterým se členské státy zmocňují, aby se v zájmu Evropské unie staly smluvní stranou Mezinárodní úmluvy Mezinárodní námořní organizace o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby pracovníků na rybářských plavidlech (Úř. věst. L 127, 22.5.2015, s. 20–21)

Poslední aktualizace 07.01.2016

Top