EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Úloha sportu v podpoře růstu, pracovních míst, sociálního začleňování a zdraví

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Úloha sportu v podpoře růstu, pracovních míst, sociálního začleňování a zdraví

Usnesení Rady o pracovním plánu Evropské unie v oblasti sportu na období let 2014-2017

AKT

Usnesení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě ze dne 21. května 2014 o pracovním plánu Evropské unie v oblasti sportu na období let 2014-2017 (Úřední věstník C 183 ze dne 14. 6. 2014, s. 12-17)

PŘEHLED

Toto usnesení je základem tříletého pracovního plánu EU v oblasti sportu. Navazuje na úspěchy dřívějšího pracovního plánu EU. Identifikuje klíčové priority a výstupy, jakož i to, jakým přínosem může sport být v oblasti širší evropské hospodářské a sociální politiky.

CO JE CÍLEM TOHOTO USNESENÍ?

Na období 2014-2017 stanoví tři priority:

  • ochrana integrity sportu bojem proti nezákonnému a diskriminačnímu chování,
  • rozvoj jeho hospodářského rozměru,
  • podpora společenské role sportu.

KLÍČOVÉ BODY

Vlády EU se shodly na vytvoření pěti odborných skupin, které se zaměřují na tyto oblasti:

  • 1.

    manipulace s výsledky zápasů (zejména v souvislosti se sázením);

  • 2.

    řádná správa (ochrana dětí a dospívajících, rozhodování o přidělení pořadatelství významných sportovních akcí a rovnost žen a mužů);

  • 3.

    hospodářský rozměr sportu (například udržitelné financování a odkaz velkých sportovních akcí pro danou oblast, například moderní infrastruktura);

  • 4.

    zdraví prospěšná pohybová aktivita (zejména ve školách a v kontaktech s místními orgány a soukromým sektorem);

  • 5.

    rozvoj lidských zdrojů (prostřednictvím vzdělávání, odborné přípravy, zaměstnanosti a dobrovolnické činnosti).

Podporu dostávají i další iniciativy, jako jsou studie, konference a pravidelný dialog se zúčastněnými stranami v oblasti sportu.

Dále:

  • vnitrostátní orgány se vyzývají, aby pravidelně informovaly zúčastněné strany v oblasti sportu a konzultovaly s nimi pokrok v provádění pracovního plánu,
  • vlády, které zastávají rotující šestiměsíční předsednictví Rady, by měly zahrnovat cíle pracovního plánu do svého politického programu.

Do listopadu 2016 Komise předloží zprávu o dosaženém pokroku, která bude základem pro diskusi v Radě o možném třetím pracovním plánu v první polovině roku 2017.

V souvislosti s prováděním tohoto pracovního plánu byly přijaty různé dokumenty Rady. Patří mezi ně závěry Rady z roku 2015, které zdůrazňují důležitost sportu na základní úrovni při rozvoji dovedností, zejména mezi mladými lidmi. Text poukazuje na to, že třebaže je sport především fyzickou volnočasovou aktivivou, přináší též přidanou hodnotu, pokud jde o zdravější a udržitelnou společnost podporující více začlenění. Sport může rozvíjet pozitivní sociální postoje a hodnoty, jakož i dovednosti a schopnosti jednotlivců, včetně průřezových dovedností, jako je schopnost kritického myšlení, přebírání iniciativy, řešení problémů a spolupráce.

KONTEXT

Podle smluv EU je sport oblastí, v níž by opatření přijatá EU měla podporovat, koordinovat a doplňovat to, co dělají vnitrostátní orgány. EU také úzce spolupracuje s vnitrostátními, evropskými a mezinárodními organizacemi, jako je Rada Evropy, Světová antidopingová agenturaaSvětová zdravotnická organizace.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Závěry Rady o maximálním využití potenciálu sportu na základní úrovni pro rozvoj průřezových dovedností, zejména u mladých lidí (Úř. věst. C 172, 27.5.2015, s. 8-12)

Poslední aktualizace 24.09.2015

Top