Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plánování námořních prostor pro udržitelný rozvoj a růst evropských námořních oblastí

Plánování námořních prostor pro udržitelný rozvoj a růst evropských námořních oblastí

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2014/89/EU, kterou se stanoví rámec pro územní plánování námořních prostor

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Směrnice stanoví společný přístup zemí EU k plánování námořních prostor. Umožňuje každé zemi EU plánovat vlastní námořní aktivity, ale tento proces plánování – ať na vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni – je nyní v celé EU kompatibilnější díky zavedení společného časového rámce a minimálních společných požadavků. Nový rámec usiluje o podporu udržitelnosti v těchto oblastech:

  • růst námořních ekonomik známých jako modrá ekonomika EU;
  • rozvoj mořských oblastí a
  • využívání mořských zdrojů.

KLÍČOVÉ BODY

Mořské oblasti čelí mnoha vzájemně neslučitelným nárokům, pokud jde o jejich využívání a rozvoj, jako je cestovní ruch, rybolov a akvakultura, těžba surovin, trasy námořní dopravy, mořské chráněné oblasti atd.). Stojí také před společnými výzvami, jako jsou křehké ekosystémy, dopad změny klimatu a znečištění.

Plánování námořních prostor má veřejným orgánům umožnit organizování lidské činnosti v mořských oblastech tak, aby bylo možné naplňovat různé ekologické, ekonomické a sociální cíle.

Plány námořních prostor

Směrnice požaduje, aby země EU nejpozději do 31. března 2021 vypracovaly plány námořních prostor. Tyto plány by měly mapovat stávající lidské činnosti v jejich mořských vodách a určit jejich nejefektivnější budoucí rozvoj námořních prostor.

Mapy také musí brát na zřetel interakce mezi pevninou a mořem a rovněž environmentální, ekonomické, sociální a bezpečnostní aspekty. Země EU musí zajistit, aby využívaly nejlepší dostupné ekonomické, sociální a environmentální údaje.

Do procesu je nutné zapojit veřejnost a zúčastněné strany (například poskytovatele energie a dopravy, environmentální skupiny atd.).

Spolupráce s dalšími zeměmi EU i mimo EU

Země EU sdílející mořské vody musí také spolupracovat s cílem zajistit, aby územní plány námořních prostor byly v celé dotčené mořské oblasti soudržné a koordinované. Pokud země EU sdílejí mořské vody se zemí mimo EU, měly by usilovat o spolupráci.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Je v platnosti od 17. září 2014 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 18. září 2016.

KONTEXT

Prostřednictvím své strategie Evropa 2020 EU usiluje o to, aby se do roku 2020 stala inteligentní, udržitelnou ekonomikou, která podporuje sociální začleňování. Tato směrnice hraje zásadní úlohu v úsilí EU rozvíjet evropskou modrou ekonomiku.

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/89/EU ze dne 23. července 2014, kterou se stanoví rámec pro územní plánování námořních prostor (Úř. věst. L 257, 28.8.2014, s. 135–145)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Inovace v modré ekonomice: využití potenciálu našich moří a oceánů k růstu a vytváření pracovních míst (COM(2014)0254 final/2 ze dne 8. května 2014)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Modrý růst – Možnosti udržitelného růstu v mořském a námořním odvětví (COM(2012) 494 final ze dne 13. září 2012)

Poslední aktualizace 26.09.2018

Top