Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zdokonalení tvorby právních předpisů – dohoda mezi orgány EU

Zdokonalení tvorby právních předpisů – dohoda mezi orgány EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů

CO JE CÍLEM TÉTO DOHODY?

KLÍČOVÉ BODY

Jednoleté a víceleté programování

Na začátku každého legislativního období se všechny tři orgány dohodnou na víceletých prioritách. Navíc každý rok přijmou společné prohlášení o ročních interinstitucionálních prioritách na základě ročního pracovního programu Komise. První takové společné prohlášení bylo přijato na rok 2017.

Posouzení dopadů

Dohoda stanoví, že by Komise měla provádět posouzení dopadů pro všechny své zásadní legislativní a nelegislativní návrhy. Mezi prvky, které by měly být do posouzení dopadů zahrnuty, patří:

  • hospodářské, environmentální a sociální dopady,
  • zásada subsidiarity a proporcionality,
  • dopady na konkurenceschopnost a zejména na malé a střední podniky,
  • digitální aspekty,
  • územní dopady.

Objektivní kvalitu posouzení dopadů Komise bude ověřovat Výbor pro kontrolu regulace, částečně tvořený externími odborníky.

Parlament a Rada mohou provést posouzení dopadů ohledně svých podstatných změn, jestliže to budou považovat za přiměřené a potřebné. Kromě tohoto dohoda stanoví pravidla pro konzultace s veřejností a zúčastněnými stranami a zpětné vyhodnocování právních předpisů EU.

Transparentnost

Dohoda zdůrazňuje, že je důležité zvýšit transparentnost legislativních postupů, mj. těmito způsoby:

  • dohodnutím zdokonalených praktických ujednání mezi všemi třemi orgány pro spolupráci a sdílení informací o mezinárodních dohodách,
  • řádným vedením třístranných jednání*,
  • společným ohlašováním úspěšného výsledku legislativního postupu,
  • společnou databází o legislativních návrzích, která umožní jasnou sledovatelnost jednotlivých fází legislativního postupu.

Akty v přenesené pravomoci a prováděcí akty

Dohoda stanoví pravidla pro objasnění a usnadnění používání aktů v přenesené pravomoci a prováděcích aktů v souladu s článkem 290 a 291 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) a obsahuje za tímto účelem přílohu se vzorovými ustanoveními. V dohodě se zejména uvádí, že:

  • Komise povede při přípravě aktů v přenesené pravomoci konzultace s odborníky ze zemí EU a odborníci Parlamentu a Rady budou mít rovný přístup na všechny související schůze a ke všem dokumentům,
  • proběhne urychlená harmonizace všech návrhů z doby před přijetím Lisabonské smlouvy,
  • proběhne další jednání s cílem upřesnit nezávazná vymezovací kritéria pro akty v přenesené pravomoci a prováděcí akty (tj. nezávazná kritéria pro uplatnění článku 290 a 291 SFEU) a
  • bude zřízen veřejný rejstřík pro akty v přenesené pravomoci (interinstitucionální rejstřík aktů v přenesené pravomoci „DelReg“ je v provozu od konce roku 2017).

Provádění a uplatňování práva EU

Dohoda zahrnuje tři inovace, které pomohou zlepšit a vyjasnit provádění a uplatňování práva EU:

  • 1.

    země EU musí jasně informovat veřejnost o opatřeních přijatých v zemích EU, kterými se začleňuje právo EU do vnitrostátního práva nebo kterými se provádí právo EU, a to v souladu se společnými prohlášeními z roku 2011 o informativních dokumentech, které se přikládají k oznámení takovýchto opatření,

  • 2.

    země EU jsou vyzývány, aby v prováděcích aktech (tj. v aktech, kterými se předpisy EU začleňují do vnitrostátního práva) nebo přikládaných dokumentech jasně identifikovaly prvky, které se rozhodly přidat a které s těmito právními předpisy Unie nijak nesouvisejí („gold-plating“),

  • 3.

    každý příklad porušení tohoto pravidla by Komise měla zahrnout do své každoroční zprávy předkládané Parlamentu a Radě.

Zjednodušování

Dohoda požaduje, aby tři orgány spolupracovaly na zjednodušování právních předpisů a snižování zátěže, a zároveň zajistily, aby bylo dosaženo cílů právních předpisů. Všechny tři orgány stvrzují:

  • závazek využívat metodu přepracování právních aktů s cílem častěji upravovat stávající právní předpisy, a pokud není přepracování právních aktů vhodné, kodifikaci legislativních textů co nejdříve po přijetí pozměňujícího aktu,
  • svou vůli prosazovat nejúčinnější regulační nástroje, jako je harmonizace a vzájemné uznávání, s cílem zabránit nadměrné regulaci a snížit administrativní zátěž.

Komise se zavazuje, že každý rok za využití svého Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) předloží přehled výsledků, kterých EU dosáhla ve snaze o zjednodušení právních předpisů a snížení administrativní zátěže.

Plnění dohody

Bod 50 dohody stanoví, že budou všechny tři orgány pravidelně monitorovat plnění dohody, a to v rámci interinstitucionální koordinační skupiny a tím, že se každý rok setkají na politické úrovni a zhodnotí pokrok.

ODKDY DOHODA PLATÍ?

Platí ode dne 13. dubna 2016.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Třístranná jednání: neformální třístranná setkání, kterých se účastní zástupci Evropského parlamentu, Rady a Komise.

HLAVNÍ DOKUMENT

Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů (Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1–14)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Evropského parlamentu ze dne 9. března 2016 o uzavření interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí (2016/2005(ACI)) (Úř. věst. C 50, 9.2.2018, s. 91–97)

Společné prohlášení o legislativních prioritách EU na období 2018–2019 (Úř. věst. C 446, 29.12.2017, s. 1–3)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 2 – Právní akty Unie, postupy jejich přijímání a jiná ustanovení – Oddíl 1 – Právní akty Unie – Článek 290 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 172)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 2 – Právní akty Unie, postupy jejich přijímání a jiná ustanovení – Oddíl 1 – Právní akty Unie – Článek 291 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 173)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 2 – Právní akty Unie, postupy jejich přijímání a jiná ustanovení – Oddíl 2 – Postupy přijímání aktů a jiná ustanovení – Článek 295 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 175)

Společné prohlášení o legislativních prioritách EU na rok 2017 (Úř. věst. C 484, 24.12.2016, s. 7–8)

Prohlášení Evropského parlamentu a Komise u příležitosti přijetí interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 (Úř. věst. L 124, 13.5.2016, s. 1)

Společné politické prohlášení ze dne 28. září 2011 členských států a Komise o informativních dokumentech (Úř. věst. C 369, 17.12.2011, s. 14)

Společné politické prohlášení ze dne 27. října 2011 Evropského parlamentu, Rady a Komise o informativních dokumentech (Úř. věst. C 369, 17.12.2011, s. 15)

Rámcová dohoda o vztazích mezi Evropským parlamentem a Evropskou komisí (Úř. věst. L 304, 20.11.2010, s. 47–62)

Interinstitucionální dohoda o zdokonalení tvorby právních předpisů (Úř. věst. C 321, 31.12.2003, s. 1–5)

Poslední aktualizace 31.07.2018

Top