Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem a Radou o utajovaných informacích v držení Rady

Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem a Radou o utajovaných informacích v držení Rady

Tato dohoda mezi uvedenými dvěma orgány stanoví, jak se má provádět přístup k citlivým nebo utajovaným informacím, které Rada sdílí s Parlamentem, a jak se s nimi má nakládat.

AKT

Interinstitucionální dohoda ze dne 12. března 2014 mezi Evropským parlamentem a Radou o předávání utajovaných informací v držení Rady, jež se týkají záležitostí mimo oblast společné zahraniční a bezpečnostní politiky, Evropskému parlamentu a o jeho nakládání s nimi.

PŘEHLED

ÚČINKY DOHODY

Text určuje přístup k utajovaným informacím, které Rada předává Evropskému parlamentu (EP), a nakládání s nimi. Vztahuje se na oblasti, v nichž je EP společným normotvůrcem, má se konzultovat nebo je žádán o schválení. Dohoda se vztahuje na mezinárodní dohody, které se netýkají výlučně společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, činnosti, zprávy o hodnocení nebo jiné dokumenty, o nichž má být EP informován, a dokumenty o činnostech agentur EU, do jejichž hodnocení či kontroly je EP zapojen.

KLÍČOVÉ BODY

Dohoda definuje utajované informace EU označené jedním z těchto stupňů utajení:

  • EU RESTRICTED;
  • EU CONFIDENTIAL;
  • EU SECRET;
  • EU TOP SECRET.

Vztahuje se také na utajované informace od zemí EU nebo zemí mimo EU či mezinárodních organizací označené jedním ze stupňů utajení uvedených výše.

Platí určité podmínky:

  • EP musí utajované informace chránit podle svých bezpečnostních pravidel, která jsou rovnocenná pravidlům Rady. Tyto informace se nesmí používat k jiným účelům, než pro které byl poskytnut přístup. Pouze s předchozím písemným souhlasem Rady lze tyto informace zpřístupnit neoprávněným osobám, zveřejnit, sdílet s dalšími orgány EU, zeměmi EU, zeměmi mimo EU nebo mezinárodními organizacemi.
  • Poslancům Evropského parlamentu je udělen přístup podle stupně utajení. Musí být bezpečnostně prověřeni a mít oprávnění předsedy Evropského parlamentu. V některých případech může být udělen přístup poslancům Evropského parlamentu, kteří podepsali čestné prohlášení, že obsah těchto informací nesdělí žádné třetí osobě. Určití úředníci musí mít bezpečnostní prověrku a dostanou tuto výsadu pouze s omezením na to, co potřebují vědět.
  • Takové informace se musí zaregistrovat, aby bylo možné jakékoli uživatele dohledat, musí se uložit na bezpečném místě a konzultovat pouze v zabezpečené čítárně v prostorách Evropského parlamentu.
  • Uživatelé si obsah nesmějí kopírovat, nesmí tedy být například pořizovány fotokopie či fotografie, nesmí se pořizovat poznámky ani není možné do čítárny nosit elektronická zařízení.
  • Vůči osobě, která ztratí či zneužije utajované informace, může být zahájeno disciplinární opatření nebo zahájeno řízení.

KDY DOHODA PLATÍ

Dohoda byla podepsána dne 12. března 2014. Vstoupila v platnost dne 1. dubna 2014.

KONTEXT

Dohoda zajišťuje, aby s utajovanými informacemi, které EP požaduje v rámci plnění svých povinností, bylo nakládáno bezpečným a odpovědným způsobem a v souladu se stávajícími bezpečnostními pravidly. Kromě toho zajišťuje rovnocenné nakládání s utajovanými informacemi ve všech orgánech EU.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Interinstitucionální dohoda

1. dubna 2014

-

Úř. věst. C 95 ze dne 1. 4. 2014

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Rozhodnutí předsednictva Evropského parlamentu ze dne 15. dubna 2013 týkající se pravidel pro nakládání s důvěrnými informacemi ze strany Evropského parlamentu (Úř. věst. C 96, 1.4.2014, s. 1).

Rozhodnutí předsednictva Evropského parlamentu ze dne 6. června 2011 týkající se pravidel pro nakládání s důvěrnými informacemi ze strany Evropského parlamentu (Úř. věst. C 190, 30.6.2011, s. 2).

23.09.2014

Top