Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/373/12

    Výzva k vyjádření zájmu – Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice při práci (SCOEL) – Členství během jeho šestého funkčního období

    Úř. věst. C 373, 21.10.2014, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.10.2014   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 373/14


    Výzva k vyjádření zájmu

    Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice při práci (SCOEL)

    Členství během jeho šestého funkčního období

    (2014/C 373/12)

    1.   Předmět výzvy

    Poté, co Komise přijala rozhodnutí 2014/113/EU (1), zahajuje výzvu k vyjádření zájmu, jež je určena vědcům, kteří se chtějí ucházet o členství ve Vědeckém výboru pro limitní hodnoty expozice při práci (dále jen „výbor SCOEL“) během jeho šestého funkčního období.

    Členové výboru SCOEL budou jmenováni za svou osobu na funkční období v délce tří let.

    Očekává se, že šesté funkční období výboru SCOEL začne na počátku roku 2015.

    2.   Poslání výboru SCOEL

    Výbor SCOEL byl původně zřízen rozhodnutím Komise 95/320/ES (2) za účelem posuzování účinků expozice chemickým činitelům při práci na zdraví. Toto rozhodnutí bylo nedávno zrušeno rozhodnutím 2014/113/EU, které uvádí pracovní metody výboru SCOEL více do souladu se společnými pravidly Komise týkajícími se expertních skupin. Nové rozhodnutí za tím účelem vyžaduje nový postup výběru členů prostřednictvím otevřené výzvy k vyjádření zájmu, která zajistí transparentnost a rovné příležitosti pro vysoce kvalifikované a specializované vědecké odborníky. Zdůrazňuje také trvalý význam etických zásad odbornosti, nezávislosti a nestrannosti, na nichž je založena práce výboru SCOEL.

    V souladu s článkem 3 směrnice 98/24/ES (3) je posláním výboru SCOEL poskytovat Komisi vědecká doporučení a stanoviska k celé řadě prioritních chemických látek. Tato doporučení a stanoviska Komise používá k rozvoji politiky EU v oblasti ochrany zdraví pracovníků, zejména ke stanovení limitních hodnot expozice chemickým činitelům při práci na úrovni EU v souladu se směrnicemi Evropského parlamentu a Rady 98/24/ES a 2004/37/ES (4). Výbor SCOEL posuzuje vztah mezi účinky nebezpečných chemických látek a úrovní expozice při práci prostřednictvím nezávislého vědeckého posouzení nejnovějších dostupných vědeckých údajů.

    Doporučení výboru SCOEL musí být z vědeckého hlediska spolehlivá a platná, inovativní, náležitě podložená, pochopitelná a jasná a musí být vypracována na základě vyváženého, nestranného a jasně definovaného postupu.

    Hlavním úkolem výboru SCOEL je doporučovat limitní hodnoty expozice při práci určené s ohledem na zdraví prostřednictvím posouzení účinků expozice činitelům přenášeným vzduchem. Musí být stanoveny doporučené úrovně, aby bylo zajištěno, že expozice u jednotlivců, kteří byli vystaveni chemickým látkám, a/nebo u jejich potomků nepovede k nepříznivým účinkům na zdraví ani při pravidelném opakování během celého pracovního života (jak jen lze v současnosti předvídat). U některých nepříznivých účinků (zejména u genotoxicity, karcinogenity a senzibilizace dýchacích cest) nemusí být možné určit na základě současných znalostí bezpečnou prahovou hodnotu expozice. V těchto případech může výbor SCOEL vypočítat řadu úrovní expozice spojených s odhadovanými riziky.

    Kromě doporučení souvisejících s limitními hodnotami expozice činitelům přenášeným vzduchem při práci se po výboru SCOEL také požaduje, aby poskytoval doporučení pro biologické limitní hodnoty nebo biologické směrné hodnoty a aby ve vhodných případech doplňoval doporučené limitní hodnoty expozice při práci dalšími poznámkami, například pokud jde o absorpci kůží, senzibilující potenciál a karcinogenitu.

    Vědecká stanoviska k otázkám týkajícím se ochrany zdraví a bezpečnosti pracovníků musí být vydávána v souladu se zásadami osvědčených postupů při posuzování rizik a musí být založena na etických zásadách odbornosti, nezávislosti, nestrannosti a transparentnosti. Ty jsou stanoveny ve sdělení Komise s názvem „Získávání a využívání znaleckých posudků Komisí: zásady a pokyny – lepší znalosti pro lepší politiku“ (5).

    Informace o činnostech výboru SCOEL a zejména o metodice pro odvozování limitních hodnot expozice při práci a seznam přijatých doporučení lze nalézt na internetové stránce:

    http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=cs&intPageId=684

    3.   Úloha členů výboru SCOEL

    Členové výboru SCOEL musí být vysoce kvalifikovaní, specializovaní a nezávislí vědečtí odborníci z různých oblastí souvisejících s chemickými činiteli, mezi něž patří zejména chemie, toxikologie, epidemiologie, pracovní lékařství a hygiena při práci. Musí mít také obecné schopnosti v oblasti stanovování limitních hodnot expozice při práci.

    Očekává se, že členové výboru SCOEL se alespoň čtyřikrát ročně zúčastní zasedání tohoto výboru a budou aktivně přispívat k vědeckým diskusím, přezkoumávat dokumenty, vyjadřovat se k nim a jednat jako „předsedové“ a/nebo „zpravodajové“ (osoba pověřená vedením konkrétního spisu).

    Od členů výboru SCOEL bude požadováno, aby plnili tyto úkoly:

    přispívat k přípravě, projednávání a přijímání vědeckých doporučení týkajících se limitních hodnot expozice při práci, buď jako „zpravodaj“ nebo jako podpora „zpravodaje“,

    přispívat k vědeckým stanoviskům k otázkám souvisejícím s chemickými činiteli, jak požaduje Komise,

    poskytovat stanoviska ohledně provádění a organizace vědeckých činností výboru SCOEL.

    Pracovní dokumenty výboru SCOEL jsou vyhotovovány v angličtině a zasedání jsou rovněž vedena v angličtině. Součástí zasedání je důkladná příprava včetně předchozího čtení, kritického posuzování a navrhování dokumentů.

    Žadatelé jsou povinni vyjádřit svůj závazek, že se v případě jmenování budou aktivně podílet na činnostech výboru SCOEL.

    Členové tohoto výboru budou mít v souladu s rozhodnutím 2014/113/EU nárok na zvláštní příspěvek v maximální výši 450 EUR za každý plný pracovní den věnovaný činnostem souvisejícím s jejich účastí na zasedáních. Cestovní náklady a náklady na pobyt vzniklé účastníkům při vykonávání činností výboru SCOEL uhradí Komise v souladu s platnými předpisy (6).

    4.   Složení výboru SCOEL

    Jak je uvedeno v článku 3 rozhodnutí 2014/113/EU, výboru SCOEL bude složen z nejvýše 21 jednotlivých odborníků, kteří budou vybráni ze seznamu vhodných uchazečů sestaveného po vyhodnocení způsobilých žádostí předložených na základě výzvy k vyjádření zájmu.

    5.   Výběrové řízení

    Výběrové řízení bude sestávat ze dvou kroků:

    i.

    kontrola způsobilosti žádosti;

    ii.

    posouzení, zda žadatelé splňují výběrová kritéria, a sestavení seznamu nejvhodnějších uchazečů.

    Výběrová komise bude složena ze zástupců z příslušných útvarů Komise.

    Každé vyjádření zájmu posoudí alespoň dva členové výběrové komise z hlediska kritérií způsobilosti a výběrových kritérií. Během výběrového postupu Komise také zváží nezávislost odborníků (zejména možné střety zájmů) a zajistí vyváženost zastoupení členů výboru SCOEL z hlediska územního a genderového.

    Požadavky

    A.   Kritéria způsobilosti

    U každé žádosti bude prověřeno, zda splňuje tato kritéria způsobilosti:

    i.

    vysokoškolské vzdělání ve vědecké oblasti související s činností výboru SCOEL;

    ii.

    nejméně deset (10) let odborné praxe v oblasti související s činností výboru SCOEL získané po dosažení vzdělání uvedeného v bodě i);

    iii.

    občanství EU;

    iv.

    schopnost pracovat v angličtině: úspěšný žadatel musí být schopen číst v angličtině a podávat písemné a ústní zprávy v angličtině (7), neboť jde o jazyk, v němž je napsána velká většina příslušné vědecké literatury v mezinárodním kontextu.

    B.   Výběrová kritéria

    Žádosti, které splňují požadavky způsobilosti, budou posouzeny na základě těchto výběrových kritérií:

    i.   Specifické oblasti vědecké kvalifikace

    Při výběru uchazečů se Komise bude snažit dosáhnout nejlepší možné vyváženosti vědecké kvalifikace v těchto oblastech:

    chemie, toxikologie, epidemiologie, pracovní lékařství, životní prostředí a zdraví, vědy zabývající se expozicí, respirační lékařství, dermatologie, nervový systém, reprodukční toxicita, genotoxicita/karcinogenita, patologie, pracovní hygiena, biologické sledování, analytické metodiky a zkušenost se stanovováním limitních hodnot expozice pro chemické látky nebo jiné vědecké obory s významem pro činnost výboru SCOEL.

    ii.   Praxe a dovednosti v příslušné oblasti

    U žadatelů budou hodnoceny tyto oblasti zkušeností a dovedností:

    hodnocení účinků expozice chemickým látkám při práci na lidské zdraví,

    odborné zkušenosti ve víceoborovém vědeckém prostředí, nejlépe na mezinárodní úrovni,

    uveřejněné vědecké práce na témata související s vytvářením vědeckých návrhů limitních hodnot expozice při práci,

    členství v národních nebo mezinárodních vědeckých výborech odpovědných za vypracovávání vědeckých doporučení nebo stanovování limitních hodnot expozice chemickým látkám při práci,

    přispění k činnosti národních nebo mezinárodních vědeckých výborů odpovědných za vypracovávání vědeckých doporučení nebo stanovování limitních hodnot expozice chemickým látkám při práci, a to v podpůrné funkci,

    řízení projektů souvisejících s vědeckými otázkami.

    V úvahu mohou být bráni rovněž žadatelé, kteří mají zkušenost s hodnocením dopadu expozice chemickým látkám na lidské zdraví v ostatních oblastech, jako jsou potraviny, životní prostředí nebo ochrana spotřebitelů.

    6.   Jmenování členů

    Komise jmenuje členy na základě výsledků výběrového řízení, přičemž v souladu s článkem 3 rozhodnutí 2014/113/EU zajistí vyvážené územní zastoupení členů výboru.

    Jména jmenovaných členů budou zveřejněna v Rejstříku expertních skupin Komise a v Úředním věstníku Evropské unie.

    Osobní údaje budou shromážděny, zpracovány a zveřejněny v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (8).

    Před jmenováním si Komise vyhrazuje právo ověřit dokumenty a osvědčení za účelem potvrzení správnosti a způsobilosti žádosti.

    Členové výboru SCOEL jsou jmenováni na funkční období v délce tří let.

    Žadatelé, kteří splňují požadavky na členství, ale nebyli jmenováni, zůstávají na seznamu uchazečů, jak je stanoveno v článku 4 odst. 2 rozhodnutí 2014/113/EU.

    7.   Etické zásady

    Jak je stanoveno v článku 9 rozhodnutí 2014/113/EU, vědecké stanovisko výboru SCOEL musí být založeno na etických zásadách nezávislosti, transparentnosti a důvěrnosti.

    1.   Nezávislost

    Členové výboru SCOEL se zavazují, že budou jednat nezávisle na vnějším vlivu. Nesmějí svou odpovědnost přenášet na jiné osoby.

    Musí učinit prohlášení, v němž se zavážou, že budou jednat ve veřejném zájmu, a prohlášení o zájmech, v němž uvedou, zda mají či nemají jakékoli přímé či nepřímé zájmy, které by mohly ovlivňovat jejich nezávislost.

    Útvary Komise vezmou na vědomí charakter jakýchkoli zájmů uvedených v prohlášení a rozhodnou o nich.

    2.   Transparentnost

    Výbor SCOEL musí zajistit, aby doporučení a stanoviska jasně odrážela argumenty uvedené v procesu rozhodování, jak je stanoveno v jeho metodice.

    3.   Důvěrnost

    Členové výboru SCOEL nesmějí sdělovat informace, které získají při práci ve výboru, na tematických seminářích či v pracovních skupinách nebo v rámci jiných činností souvisejících s rozhodnutím 2014/113/EU. Tento požadavek je dodatkem k požadavkům stanoveným v článku 339 Smlouvy o fungování Evropské unie a článku 12 rozhodnutí 2014/113/EU.

    Na počátku každého funkčního období musí členové výboru SCOEL podepsat prohlášení o zachování mlčenlivosti.

    8.   Rovné příležitosti

    Komise ve svém postupu věnuje velkou pozornost uplatňování zásad rovného zacházení.

    9.   Podávání žádostí

    Vědci, kteří mají zájem o podání žádosti, se vyzývají, aby vyplnili a předložili elektronický formulář žádosti, který je k dispozici na adrese:

    http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

    Za účelem usnadnění výběrového řízení vyplní žadatelé svou žádost v angličtině.

    Žádost bude považována za přípustnou pouze v případě, že bude obsahovat:

    vyplněný formulář žádosti,

    životopis, který pokud možno nepřesahuje tři strany (v příslušném bodě bude nahrán k formuláři žádosti),

    seznam vědeckých publikací žadatele na témata související s činností výboru SCOEL (v příslušném bodě bude nahrán k formuláři žádosti),

    čestné prohlášení žadatele, prohlášení o závazku a prohlášení o možných střetech zájmů (zahrnuty na konci formuláře žádosti).

    V další fázi řízení mohou být vyžádány další podklady.

    Komise bude žadatele informovat o výsledku výběrového řízení co nejdříve.

    10.   Uzávěrka pro zaslání žádostí

    Uzávěrka pro podání žádostí o členství ve výboru SCOEL je dne 15.12.2014 (čas GMT +1). V úvahu budou vzaty pouze řádně vyplněné elektronické přihlášky podané prostřednictvím výše uvedené internetové stránky.

    Žadatelům se důrazně doporučuje, aby přihlášení neodkládali na poslední dny před uzávěrkou, neboť přetížení internetu či problémy s internetovým připojením by mohly způsobit, že nebudou moci podat žádost včas. Po skončení uzávěrky nebudou žádosti přijímány.


    (1)  Úř. věst. L 62, 4.3.2014, s. 18.

    (2)  Úř. věst. L 188, 9.8.1995, s. 14.

    (3)  Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11.

    (4)  Úř. věst. L 158, 30.4.2004, s. 50.

    (5)  KOM(2002) 713 v konečném znění ze dne 11. prosince 2002.

    (6)  Rozhodnutí Komise K(2007) 5858 – Předpisy o úhradě výdajů externích odborníků pozvaných na zasedání Komise.

    (7)  Použijeme-li ukazatele, odpovídá „schopnost pracovat v angličtině“ úrovni B2 nebo vyšší, které jsou stanoveny v referenčním dokumentu Rady Evropy týkajícím se evropského jazykového portfolia („Společný evropský referenční rámec: jak se učíme jazykům, jak je vyučujeme a jak v jazycích hodnotíme“). Více informací naleznete na adrese: http://europass.cedefop.europa.eu/cs/resources/european-language-levels-cefr

    (8)  Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1.


    Top