Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0365

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, pokud jde o Vanuatu

    COM/2024/365 final

    V Bruselu dne 31.5.2024

    COM(2024) 365 final

    2024/0128(COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, pokud jde o Vanuatu


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Vanuatská republika je uvedena na seznamu v příloze II nařízení (EU) 2018/1806 1 mezi třetími zeměmi, jejichž státní příslušníci jsou od vízové povinnosti osvobozeni při překračování vnějších hranic členských států pro pobyty, jejichž celková délka nepřekročí 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů.

    Osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu je použitelné od 28. května 2015, kdy byla podepsána Dohoda mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (dále jen „dohoda“) 2 a kdy se tato dohoda začala prozatímně provádět v souladu s jejím čl. 8 odst. 1. Dohoda vstoupila v platnost dnem 1. dubna 2017.

    Od 25. května 2015 Vanuatu provozuje režimy občanství pro investory, které umožňují státním příslušníkům třetích zemí s vízovou povinností snadno získat státní příslušnost země s bezvízovým stykem, a tak obejít postup udělování schengenských víz a dosáhnout bezvízového přístupu do EU.

    Na základě konkrétních informací a údajů, zpráv a statistik a kontaktů s orgány Vanuatu dospěla Komise k závěru, že režimy občanství pro investory na Vanuatu ve své současné podobě a fungování narušují cíle vízové politiky Unie, která stanoví prověřování státních příslušníků třetích zemí s vízovou povinností podle kritérií stanovených v článku 21 nařízení (ES) č. 810/2009 3 a v rovnocenných vnitrostátních právních předpisech těch členských států, v nichž nařízení (ES) č. 810/2009 dosud není použitelné v plném rozsahu. Způsob, jakým jsou uvedené režimy prováděny, představuje riziko obcházení postupu Unie pro udělování krátkodobých víz a posouzení souvisejících bezpečnostních a migračních rizik.

    Podle čl. 8 odst. 4 mohou smluvní strany uplatňování dohody zcela nebo zčásti pozastavit z důvodů veřejného pořádku nebo ochrany národní bezpečnosti. Na tomto základě Komise dne 12. ledna 2022 přijala návrh rozhodnutí Rady 4 o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty. Rada toto rozhodnutí přijala dne 3. března 2022 5 . Pozastavení uplatňování dohody bylo omezeno na běžné cestovní pasy vydané od 25. května 2015, kdy začal výrazně narůstat počet úspěšných žadatelů o udělení státního občanství Vanuatu v rámci režimu pro investory.

    Rozhodnutím Rady (EU) 2022/366 byla pozastavena Dohoda mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty, bylo však rovněž nezbytné, aby Komise spustila mechanismus pozastavení stanovený v článku 8 nařízení (EU) 2018/1806.

    V souladu s čl. 8 odst. 2 písm. d), čl. 8 odst. 3 a čl. 8 odst. 6 písm. a) nařízení (EU) 2018/1806 proto Komise na základě závěru, že udělování občanství Vanuatu v rámci jeho programů režimů občanství pro investory představuje zvýšené riziko pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských států, přijala prováděcí nařízení (EU) 2022/693 6 o dočasném pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu, kteří jsou držiteli běžných cestovních pasů vydaných od 25. května 2015, na dobu devíti měsíců, která platí od 4. května 2022 do 3. února 2023.

    Poté, co pozastavení vstoupilo v platnost, a v souladu s čl. 8 odst. 6 písm. a) posledním pododstavcem nařízení (EU) 2018/1806 zahájila Komise posílený dialog s Vanuatu za účelem nápravy okolností, které vedly k dočasnému pozastavení osvobození od vízové povinnosti.

    Během prvního devítiměsíčního období pozastavení se strany v rámci dialogu sešly pouze na jednom jednání, a to dne 12. května 2022. Komise navrhla Vanuatu, aby jmenovalo partnera pro dialog a aby se každý měsíc pořádaly technické schůzky. Během tohoto období Vanuatu neposkytlo Komisi žádné následné kontaktní údaje ani informace.

    Vzhledem k tomu, že zvýšené riziko pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských států nebylo během devítiměsíčního období stanoveného prováděcím nařízením (EU) 2022/693 a v souladu s čl. 8 odst. 6 písm. b) nařízení (EU) 2018/1806 napraveno, přijala Komise dne 1. prosince 2022 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2023/222 7 , kterým se dočasné pozastavení osvobození od vízové povinnosti prodlužuje o 18 měsíců a rozšiřuje se jeho působnost na všechny státní příslušníky Vanuatu.

    Nařízení v přenesené pravomoci odpovídajícím způsobem změnilo přílohu II nařízení (EU) 2018/1806 tak, že vedle zmínky o Vanuatu vložilo poznámku pod čarou, která uvádí, že osvobození od vízové povinnosti se pozastavuje pro všechny státní příslušníky Vanuatu od 4. února 2023 do 3. srpna 2024.

    Současně Rada na návrh Komise 8 přijala rozhodnutí o úplném pozastavení uplatňování dohody 9 .

    Během této druhé fáze pozastavení Komise pokračovala v dialogu s Vanuatu, přičemž v období od února 2023 do dubna 2024 se uskutečnila čtyři setkání a proběhla řada písemných výměn informací. Většina obav souvisejících s režimy občanství pro investory uplatňovanými Vanuatu, na které Komise upozornila v prováděcím nařízení (EU) 2022/693, však přetrvává dodnes. Vanuatu sice v roce 2023 přijalo řadu legislativních změn, jejichž cílem je tyto obavy řešit, nepředložilo však uspokojivé důkazy o tom, že tyto změny jsou řádně prováděny a že jsou dostatečné ke zmírnění bezpečnostních rizik vyplývajících z uplatňování jeho režimů občanství pro investory. 

    V souladu s čl. 8 odst. 7 nařízení (EU) 2018/1806 předložila Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu 10 , v níž podrobně popsala dialog s Vanuatu a dospěla k závěru, že Vanuatu nenapravilo okolnosti, které vedly k pozastavení. V důsledku toho se Komise v souladu s čl. 8 odst. 7 nařízení (EU) 2018/1806 domnívá, že by nařízení (EU) 2018/1806 mělo být změněno tak, aby byl odkaz na Vanuatu přesunut z přílohy II do přílohy I, čímž by byla trvale znovu zavedena vízová povinnost pro státní příslušníky Vanuatu.

    V souladu s čl. 8 odst. 6 druhým pododstavcem nařízení (EU) 2018/1806, pokud Komise takový legislativní návrh předložila, by mělo být období pozastavení osvobození od vízové povinnosti týkající se Vanuatu prodlouženo o šest měsíců a poznámka pod čarou by měla být odpovídajícím způsobem změněna přijetím nařízení Komise v přenesené pravomoci. Takové prodloužení je nezbytné k zachování pozastavení a zároveň k poskytnutí potřebného času Evropskému parlamentu a Radě na posouzení a přijetí návrhu Komise 11 .

    Soulad se stávajícími ustanoveními v dané oblasti politiky

    Nařízení (EU) 2018/1806 stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic členských států vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni. Nařízení (EU) 2018/1806 uplatňují všechny členské státy s výjimkou Irska. Uplatňuje je rovněž Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Uvedené nařízení je součástí společné vízové politiky EU pro krátkodobé pobyty v délce nejvýše 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Tato iniciativa je v souladu s politikou EU v oblasti správy hranic a bezpečnosti, neboť jejím hlavním cílem je řešit bezpečnostní rizika v schengenském prostoru.

    Cílem návrhu je zejména zabránit možnému zneužívání v souvislosti s bezvízovým stykem státních příslušníků zemí uplatňujících režimy občanství pro investory, které pro členské státy představují řadu rizik z hlediska veřejného pořádku a bezpečnosti.

    Tento návrh zohledňuje vnější vztahy Unie a jejích členských států s dotčenou třetí zemí.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Právním základem návrhu je čl. 77 odst. 2 písm. a) Smlouvy o fungování Evropské unie, který zmocňuje Unii k vypracování opatření týkajících se společné politiky v oblasti víz a jiných krátkodobých povolení k pobytu. Navrhované pozměňující nařízení bude představovat rozvoj schengenského acquis.

    Subsidiarita, proporcionalita a volba nástroje

    Nezbytná změna nařízení (EU) 2018/1806 má být provedena prostřednictvím nařízení. K dosažení cíle politiky nemohou členské státy jednat samostatně. Žádné jiné (nelegislativní) možnosti k dosažení cíle politiky nejsou k dispozici.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Komise pravidelně informovala členské státy v rámci Pracovní skupiny pro víza a konzultovala s nimi dialog s Vanuatu od vstupu pozastavení osvobození od vízové povinnosti v platnost. V rámci posíleného dialogu během období pozastavení Komise uskutečnila řadu schůzek a písemných výměn informací s orgány Vanuatu.

    Posouzení dopadů

    Analýza a podklady pro politické rozhodnutí znovu zavést vízovou povinnost pro státní příslušníky Vanuatu jsou uvedeny ve zprávě Evropskému parlamentu a Radě, která je přiložena k tomuto návrhu. Jak bylo vysvětleno výše, vzhledem k riziku, které pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských států představují vanuatské režimy občanství pro investory, se Komise domnívá, že je podle čl. 8 odst. 7 nařízení (EU) 2018/1806 nezbytné předložit návrh na přesunutí Vanuatu na seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci potřebují schengenské vízum. Protože neexistuje možnost volby mezi alternativními možnostmi politiky a návrh pravděpodobně nepovede k významným hospodářským, environmentálním nebo sociálním dopadům a nepředstavuje významné výdaje, posouzení dopadů se nevyžaduje.

    Základní práva

    Tento návrh nemá žádné negativní důsledky pro ochranu základních práv v Evropské unii.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Tento návrh nemá žádné důsledky pro rozpočet.

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    Pozměněné nařízení bude přímo použitelné ode dne vstupu v platnost a členské státy je budou provádět okamžitě. Plán provádění není zapotřebí.

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Navrhuje se změnit nařízení (EU) 2018/1806 přesunutím odkazu na Vanuatu z přílohy II (seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od vízové povinnosti osvobozeni při překračování vnějších hranic členských států pro pobyty, jejichž celková délka nepřekročí 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů) do přílohy I (seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou povinni mít při překračování vnějších hranic členských států vízum).

    2024/0128 (COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, pokud jde o Vanuatu

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 77 odst. 2 písm. a) této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

    v souladu s řádným legislativním postupem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1806 12 stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic členských států vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni pro pobyty, jejichž celková délka nepřekročí 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů.

    (2)Vanuatská republika je uvedena na seznamu v příloze II nařízení (EU) 2018/1806 mezi třetími zeměmi, jejichž státní příslušníci jsou od vízové povinnosti osvobozeni při překračování vnějších hranic členských států pro pobyty, jejichž celková délka nepřekročí 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů. Osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu je použitelné od 28. května 2015, kdy byla podepsána Dohoda mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty 13 (dále jen „dohoda“) a kdy se tato dohoda začala prozatímně provádět v souladu s čl. 8 odst. 1 dohody. Dohoda vstoupila v platnost dnem 1. dubna 2017.

    (3)Od 25. května 2015 poskytuje Vanuatu režim občanství pro investory, jehož prostřednictvím mají státní příslušníci třetích zemí, na které se jinak vztahuje vízová povinnost, možnost získat výměnou za investice občanství Vanuatu, čímž získají bezvízový přístup do Unie.

    (4)Vzhledem k tomu, že udělování občanství Vanuatu v rámci jeho režimů občanství pro investory bylo považováno za obcházení postupu udělování krátkodobých víz Unie a posouzení souvisejících bezpečnostních a migračních rizik, jakož i za zvýšené riziko pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských států, přijala Rada dne 3. března 2022 rozhodnutí (EU) 2022/366 14 o částečném pozastavení uplatňování dohody v souladu s čl. 8 odst. 4 uvedené dohody. Pozastavení uplatňování dohody bylo omezeno na běžné cestovní pasy vydané od 25. května 2015, kdy začal výrazně narůstat počet úspěšných žadatelů o udělení státního občanství Vanuatu v rámci režimu pro investory.

    (5)Dne 27. dubna 2022 přijala Komise v souladu s čl. 8 odst. 6 písm. a) nařízení (EU) 2018/1806 prováděcí nařízení (EU) 2022/693 15 , kterým se dočasně pozastavuje osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu od 4. května 2022 do 3. února 2023.

    (6)Poté, co se dne 4. května 2022 začalo uplatňovat dočasné pozastavení osvobození od vízové povinnosti, a v souladu s čl. 8 odst. 6 písm. a) třetím pododstavcem nařízení (EU) 2018/1806 zahájila Komise posílený dialog s Vanuatu za účelem nápravy okolností, které vedly k dočasnému pozastavení osvobození od vízové povinnosti. Vanuatu se však v této fázi dialogu smysluplně nezapojilo.

    (7)Vzhledem k přetrvávání těchto okolností a absenci závazku Vanuatu k jejich nápravě Rada ke dni 4. února 2023 zrušila rozhodnutí (EU) 2022/366 a rozhodnutím (EU) 2022/2198 zcela pozastavila uplatňování dohody 16 .

    (8)V souladu s čl. 8 odst. 6 písm. b) nařízení (EU) 2018/1806 přijala Komise dne 1. prosince 2022 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2023/222, kterým se dočasně pozastavuje osvobození od vízové povinnosti od 4. února 2023 do 3. srpna 2024 17 .

    (9)Po zahájení uplatňování uvedeného nařízení v přenesené pravomoci Komise pokračovala v dialogu s Vanuatu, přičemž v období od února 2023 do dubna 2024 se uskutečnila čtyři setkání a proběhla řada písemných výměn informací.

    (10)Většina obav souvisejících s režimy občanství pro investory uplatňovanými Vanuatu, na které Komise upozornila v prováděcím nařízení (EU) 2022/693, přetrvává. Vanuatu sice v roce 2023 přijalo řadu legislativních změn, jejichž cílem bylo tyto obavy řešit, nepředložilo však uspokojivé důkazy o tom, že tyto změny jsou prováděny a že jsou dostatečné ke zmírnění bezpečnostních rizik jeho režimů občanství pro investory.

    (11)Režimy občanství pro investory uplatňované Vanuatu stále nestanoví pro žadatele žádný požadavek na skutečné bydliště nebo fyzickou přítomnost na Vanuatu. Proces podávání žádostí je stále řízen specializovanými agenturami nacházejícími se mimo Vanuatu, a žadatel tudíž nemusí mít žádný přímý kontakt s orgány Vanuatu. V průběhu procesu podávání žádostí se s žadateli nekonají žádné pohovory. Skutečnost, že není požadován osobní pohovor, omezuje možnosti orgánů Vanuatu řádně žadatele prověřit nebo ověřit informace uvedené v žádosti, včetně jejich pravdivosti a věrohodnosti.

    (12)Žádosti jsou nadále zpracovávány ve velmi krátkých lhůtách. Zejména proces prověřování a hloubkové kontroly žádosti trvá maximálně 14 dní s možností prodloužení na 30 dní. Míra zamítnutí je nadále extrémně nízká, což potvrzuje posouzení Komise týkající se nízké spolehlivosti postupů šetření. Podle informací poskytnutých Vanuatu obdrželo Vanuatu v letech 2022 a 2023 celkem 1988 žádostí o občanství výměnou za investice a z těchto žádostí bylo zamítnuto pouze 27.

    (13)V březnu 2023 Vanuatu novelizovalo svůj zákon o občanství tím, že nahradilo orgány a postupy pro prověřování a hloubkovou kontrolu žádostí. Předchozí výbor pro vnitřní kontrolu jmenovaný předsedou vlády byl nahrazen třemi orgány: vanuatskou policií, finanční zpravodajskou jednotkou a vanuatskými imigračními službami. Tyto orgány provádějí kontroly, včetně kontrol v databázích Interpolu, a podávají zprávy generálnímu tajemníkovi Komise pro občanství. Na jedné straně se zdá, že tento nový postup zmírňuje riziko udělování občanství osobám, které jsou uvedeny v databázích Interpolu, na druhé straně však neobsahuje další nezbytné prvky pro řádné posouzení neexistence bezpečnostních rizik žadatelů. Vanuatské orgány zejména nemají k dispozici odpovídající prostředky k ověření pravdivosti dokladů vydaných zemí původu nebo bydliště žadatele, včetně dokladů totožnosti a výpisů z rejstříku trestů, jelikož si tyto orgány nevyměňují informace se zemí původu nebo bydliště žadatele.

    (14)Mezi zeměmi původu úspěšných žadatelů v letech 2022 a 2023 jsou většinou země, jejichž státní příslušníci potřebují pro krátkodobý pobyt v Unii vízum. V roce 2023 podali nejvíce žádostí státní příslušníci Číny (519) a Ruska (237). Na rozdíl od jiných třetích zemí, které uplatňují režimy občanství pro investory, Vanuatu po zahájení ruské agrese proti Ukrajině nadále přijímá a vyřizuje žádosti ruských státních příslušníků.

    (15)Před rokem 2021 mohly osoby, které získaly občanství Vanuatu v rámci programu občanství pro investory, následně ve Vanuatu požádat o změnu jména. Během dialogu Vanuatu informovalo Komisi, že v roce 2021 byly změněny příslušné právní předpisy, které stanovily, že osoby s dvojím občanstvím si nemohou nechat ve Vanuatu zapsat změnu jména. Vanuatu však Komisi rovněž informovalo, že od roku 2019 nevede žádné záznamy o změnách jména, takže nemohlo poskytnout žádné informace o počtu osob, které získaly občanství prostřednictvím investic a následně si změnily jméno, ani o případných následných kontrolách těchto osob.

    (16)Vanuatu sice Komisi informovalo, že na základě jeho judikatury je možné odejmout občanství, pokud bylo získáno podvodem nebo v rozporu se zákonem, neposkytlo však informace o skutečných případech odejmutí občanství získaného prostřednictvím režimů pro investory. Vanuatu navíc nezavedlo žádný strukturální mechanismus monitorování ex-post, který by řešil potenciální bezpečnostní rizika u více než 10 000 pasů vydaných před změnou právních předpisů a zavedením údajně přísnějšího postupu prověřování. V únoru 2023 Vanuatu zřídilo vyšetřovací komisi, jejímž úkolem je prošetřit veškerá údajná pochybení spáchaná během fungování režimů od jejich zavedení. V dubnu 2024 Vanuatu informovalo, že šetření vyšetřovací komise stále probíhá a že nelze stanovit konkrétní datum předložení jejích závěrů.

    (17)V souladu s čl. 8 odst. 7 nařízení (EU) 2018/1806 Komise před koncem doby platnosti nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2023/222 předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu 18 , v níž podrobně popsala dialog s Vanuatu a dospěla k závěru, že Vanuatu nenapravilo okolnosti, které vedly k pozastavení.

    (18)Nařízení (EU) 2018/1806 by proto mělo být změněno přesunutím odkazu na Vanuatu z přílohy II do přílohy I a trvalým opětovným zavedením vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu.

    (19)Pokud jde o Island a Norsko, rozvíjí toto nařízení ta ustanovení schengenského acquis ve smyslu Dohody uzavřené mezi Radou Evropské unie a Islandskou republikou a Norským královstvím o přidružení těchto dvou států k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis 19 , která spadají do oblasti uvedené v čl. 1 bodě B rozhodnutí Rady 1999/437/ES 20 .

    (20)Pokud jde o Švýcarsko, rozvíjí toto nařízení ta ustanovení schengenského acquis ve smyslu Dohody mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím a Švýcarskou konfederací o přidružení Švýcarské konfederace k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis 21 , která spadají do oblasti uvedené v čl. 1 bodech B a C rozhodnutí 1999/437/ES ve spojení s článkem 3 rozhodnutí Rady 2008/146/ES 22 .

    (21)Pokud jde o Lichtenštejnsko, rozvíjí toto nařízení ta ustanovení schengenského acquis ve smyslu Protokolu mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím, Švýcarskou konfederací a Lichtenštejnským knížectvím o přistoupení Lichtenštejnského knížectví k Dohodě mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím a Švýcarskou konfederací o přidružení Švýcarské konfederace k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis 23 , které spadají do oblasti uvedené v čl. 1 bodech B a C rozhodnutí 1999/437/ES ve spojení s článkem 3 rozhodnutí Rady 2011/350/EU 24 .

    (22)Toto nařízení nerozvíjí ta ustanovení schengenského acquis, kterých se účastní Irsko v souladu s rozhodnutím Rady 2002/192/ES 25 . Irsko se tedy nepodílí na jeho přijímání a toto nařízení pro ně není závazné ani použitelné.

    (23)Pokud jde o Kypr, je toto nařízení aktem navazujícím na schengenské acquis nebo s ním jinak souvisejícím ve smyslu čl. 3 odst. 1 aktu o přistoupení z roku 2003,

    PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Nařízení (EU) 2018/1806 se mění takto:

    1)v příloze I části 1 se za údaj „Uzbekistán“ vkládá tento údaj:

    „Vanuatu“;

    2)v příloze II části 1 se zrušuje tato položka:

    „Vanuatu (*)

    _________

    * Osvobození od vízové povinnosti pro všechny státní příslušníky Vanuatu se pozastavuje od 4. února 2023 do 3. února 2025.“

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné v členských státech v souladu se Smlouvami.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament    Za Radu

    předseda/předsedkyně    předseda/předsedkyně

    (1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1806 ze dne 14. listopadu 2018, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni (Úř. věst. L 303, 28.11.2018, s. 39).
    (2)    Dohoda mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (Úř. věst. L 173, 3.7.2015, s. 48).
    (3)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex) (Úř. věst. L 243, 15.9.2009, s. 1).
    (4)    Návrh rozhodnutí Rady o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (COM(2022) 6 final).
    (5)    Rozhodnutí Rady (EU) 2022/366 ze dne 3. března 2022 o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (Úř. věst. L 69, 4.3.2022, s. 105).
    (6)    Prováděcí nařízení Komise (EU) 2022/693 ze dne 27. dubna 2022 o dočasném pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu (Úř. věst. L 129, 3.5.2022, s. 18).
    (7)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/222 ze dne 1. prosince 2022 o dočasném pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro všechny státní příslušníky Vanuatu (Úř. věst. L 32, 3.2.2023, s. 1).
    (8)    COM( 531 final).
    (9)    Rozhodnutí Rady (EU) 2022/2198 ze dne 8. listopadu 2022 o úplném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (Úř. věst. L 292, 11.11.2022, s. 47).
    (10)    Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu (COM(2024) 366 final).
    (11)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) .../..., kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, pokud jde o prodloužení dočasného pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu (C(2024) 3650).
    (12)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1806 ze dne 14. listopadu 2018, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni (Úř. věst. L 303, 28.11.2018, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1806/oj ).
    (13)    Úř. věst. L 173, 3.7.2015, s. 48, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2015/1035/oj .
    (14)    Rozhodnutí Rady (EU) 2022/366 ze dne 3. března 2022 o částečném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (Úř. věst. L 69, 4.3.2022, s. 105, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec/2022/366/oj ).
    (15)    Prováděcí nařízení Komise (EU) 2022/693 ze dne 27. dubna 2022 o dočasném pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu (Úř. věst. L 129, 3.5.2022, s. 18, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/693/oj ).
    (16)    Rozhodnutí Rady (EU) 2022/2198 ze dne 8. listopadu 2022 o úplném pozastavení uplatňování Dohody mezi Evropskou unií a Vanuatskou republikou o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (Úř. věst. L 292, 11.11.2022, s. 47, ELI http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2198/oj ).
    (17)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/222 ze dne 1. prosince 2022 o dočasném pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro všechny státní příslušníky Vanuatu (Úř. věst. L 32, 3.2.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/222/oj ).
    (18)    Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pozastavení osvobození od vízové povinnosti pro státní příslušníky Vanuatu (COM(2024) 366 final).
    (19)    Úř. věst. L 176, 10.7.1999, s. 36, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/1999/439(1)/oj .
    (20)    Rozhodnutí Rady 1999/437/ES ze dne 17. května 1999 o některých opatřeních pro uplatňování dohody uzavřené mezi Radou Evropské unie a Islandskou republikou a Norským královstvím o přidružení těchto dvou států k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis (Úř. věst. L 176, 10.7.1999, s. 31, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec/1999/437/oj ).
    (21)    Úř. věst. L 53, 27.2.2008, s. 52, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2008/178(1)/oj .
    (22)    Rozhodnutí Rady 2008/146/ES ze dne 28. ledna 2008 o uzavření Dohody mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím a Švýcarskou konfederací o přidružení Švýcarské konfederace k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis jménem Evropského společenství (Úř. věst. L 53, 27.2.2008, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec/2008/146/oj ).
    (23)    Úř. věst. L 160, 18.6.2011, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/prot/2011/350/oj .
    (24)    Rozhodnutí Rady 2011/350/EU ze dne 7. března 2011 o uzavření Protokolu mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím, Švýcarskou konfederací a Lichtenštejnským knížectvím o přistoupení Lichtenštejnského knížectví k dohodě mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím a Švýcarskou konfederací o přidružení Švýcarské konfederace k provádění, uplatňování a rozvoji schengenského acquis jménem Evropské unie, pokud jde o zrušení kontrol na vnitřních hranicích a pohyb osob (Úř. věst. L 160, 18.6.2011, s. 19, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec/2011/350/oj ).
    (25)    Rozhodnutí Rady 2002/192/ES ze dne 28. února 2002 o žádosti Irska, aby se na ně vztahovala některá ustanovení schengenského acquis (Úř. věst. L 64, 7.3.2002, s. 20, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec/2002/192/oj ).
    Top