EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0218

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie na 16. zasedání Výboru smluvních stran Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí k přijetí doporučení a závěrů určených pěti státům, které jsou stranami úmluvy, v souvislosti s prováděním uvedené úmluvy, pokud jde o záležitosti týkající se institucí a veřejné správy Unie

COM/2024/218 final

V Bruselu dne 21.5.2024

COM(2024) 218 final

2024/0120(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie na 16. zasedání Výboru smluvních stran Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí k přijetí doporučení a závěrů určených pěti státům, které jsou stranami úmluvy, v souvislosti s prováděním uvedené úmluvy, pokud jde o záležitosti týkající se institucí a veřejné správy Unie


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Unie na 16. zasedání Výboru smluvních stran Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (dále jen „Istanbulská úmluva“ nebo „úmluva“) dne 31. května 2024, v souvislosti s plánovaným přijetím jednoho návrhu doporučení a čtyř návrhů závěrů určených pěti státům, které jsou stranami úmluvy, o jejich provádění.

2.Souvislosti návrhu

2.1.Istanbulská úmluva

Cílem Istanbulské úmluvy je stanovit komplexní a harmonizovaný soubor pravidel pro prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí v Evropě i mimo ni. Úmluva vstoupila v platnost dne 1. srpna 2014.

EU úmluvu podepsala v červnu 2017 a postup přistoupení dokončila uložením dvou listin o schválení dne 28. června 2023, což vedlo ke vstupu úmluvy v platnost pro EU dne 1. října 2023. EU k úmluvě přistoupila, pokud jde o záležitosti spadající do její výlučné pravomoci, zejména pokud jde o záležitosti týkající se orgánů a veřejné správy Unie 1 a záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azylu a zásady nenavracení 2 . Všechny členské státy EU úmluvu podepsaly, ale pouze 22 členských států úmluvu ratifikovalo 3 .

2.2.Výbor smluvních stran

Výbor smluvních stran 4 se skládá ze zástupců stran úmluvy. Strany se vynasnaží jmenovat svými zástupci odborníky nejvyšší možné úrovně v oblasti prevence a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí 5 . Úkoly svěřené Výboru smluvních stran jsou uvedeny v článku 1 jednacího řádu 6 . Dne 1. října 2023 se EU stala smluvní stranou Istanbulské úmluvy, a tudíž členem Výboru smluvních stran (čl. 67 odst. 1 úmluvy).

2.3.Monitorovací mechanismus Istanbulské úmluvy

Istanbulská úmluva zavádí kontrolní mechanismus, který má zajistit účinné uplatňování ustanovení úmluvy jejími smluvními stranami 7 . Účelem je posoudit, jak jsou ustanovení úmluvy uvedena do praxe, a poskytnout smluvním stranám pokyny. Tento mechanismus se skládá ze dvou odlišných, avšak vzájemně propojených orgánů: nezávislého odborného orgánu (expertní skupiny pro boj proti násilí na ženách a domácímu násilí, dále jen „GREVIO“) a Výboru smluvních stran.

GREVIO je nezávislá a nestranná expertní skupina pro boj proti násilí na ženách a domácímu násilí, jejímž úkolem je sledovat provádění Istanbulské úmluvy v jednotlivých zemích v souladu s čl. 66 odst. 1 úmluvy. GREVIO se skládá z 15 členů vybraných ze státních příslušníků stran a zvolených Výborem smluvních stran na funkční období čtyř let, které lze jednou prodloužit.

Postup monitorování je popsán v článku 68 úmluvy. Stručně řečeno, každá smluvní strana je povinna předložit zprávu založenou na dotazníku vypracovaném skupinou GREVIO o legislativních a jiných opatřeních, kterými se ustanovení úmluvy provádějí. Na základě těchto informací, jakož i informací získaných od občanské společnosti, jiných smluvních orgánů, jiných orgánů Rady Evropy a návštěv jednotlivých zemí připravuje GREVIO návrh zprávy o opatřeních přijatých dotčenou stranou k provedení ustanovení úmluvy a předkládá podněty a návrhy týkající se způsobu, jakým může strana řešit zjištěné problémy 8 . Poté, co skupina GREVIO poskytla straně možnost vyjádřit se ke zprávě, přijme svou závěrečnou zprávu 9 . Zpráva obsahuje závěry zdůrazňující opatření, která má dotčená smluvní strana přijmout k provedení úmluvy.

Na základě zpráv skupiny GREVIO a jejích závěrů může Výbor smluvních stran v souladu s čl. 68 odst. 12 úmluvy přijmout doporučení určená dotčené smluvní straně ohledně provádění úmluvy a stanovit datum pro předložení informací o jejich provádění. Na základě tohoto ustanovení, v souladu s dohodnutými postupy, Výbor smluvních stran přijímá doporučení, která rozliší opatření, jež by podle jeho názoru měla dotčená strana přijmout co nejdříve, spolu s požadavkem, aby jí do tří let podala zprávu o krocích podniknutých v tomto ohledu, a opatření, jež jsou sice důležitá, avšak jejichž provedení není podle názoru Výboru smluvních stran bezprostředně nutné 10 . Po uplynutí tříletého období podá strana Výboru smluvních stran zprávu o pokroku dosaženém při provádění těchto opatření. Na základě těchto informací a veškerých doplňujících informací získaných od nevládních organizací, občanské společnosti a vnitrostátních institucí pro ochranu lidských práv Výbor smluvních stran přijímá závěry o provádění doporučení týkajících se každé ze stran, které jsou předmětem přezkumu, vypracované sekretariátem výboru 11 . Dosavadní praxí Výboru smluvních stran bylo přijímat doporučení a závěry na základě konsensu na zasedáních, která se mají konat na požádání 12 , obvykle dvakrát ročně.

2.4.Zamýšlené akty Výboru smluvních stran

Předpokládá se, že Výbor smluvních stran na svém 16. zasedání dne 31. května 2024 přijme tento návrh doporučení a závěrů (dále jen „zamýšlené akty“ nebo „návrh doporučení a závěrů“):

Doporučení k provádění Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí ze strany Lichtenštejnska [IC-CP(2024)1-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Andorry přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)2-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Belgie přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)3-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Malty přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)4-prov] a

Závěry o provádění doporučení týkajících se Španělska přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)5-prov].

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

Zamýšlené akty jsou určeny pěti státům, které jsou stranami úmluvy, a obsahují doporučení ohledně opatření, která mají být přijata k provedení Istanbulské úmluvy, jakož i závěry o provádění předchozích doporučení státy, které jsou stranami úmluvy. Patří sem záležitosti, které se týkají provádění úmluvy příslušnými institucemi a veřejnou správou. Vzhledem k tomu, že Unie přistoupila k úmluvě v rozsahu, v němž se týká jejích orgánů a veřejné správy a má výlučnou pravomoc přijímat závazky stanovené v úmluvě ve vztahu ke svým vlastním orgánům a veřejné správě v oblasti působnosti článku 336 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“). Je proto vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru smluvních stran pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, neboť zamýšlené akty mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah práva Unie, jelikož mohou v budoucnu ovlivnit výklad příslušných ustanovení úmluvy.

Návrh doporučení a závěrů o záležitostech spadajících do pravomoci Unie, pokud jde o její vlastní orgány a veřejnou správu, jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy ohledně práva Unie. Navrhuje se proto, aby Unie nevznesla námitky proti přijetí návrhu doporučení a závěrů na 16. zasedání Výboru smluvních stran. 

4.Právní základ

4.1.Procesněprávní základ

4.1.1.Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 SFEU zavádí rozhodnutí, kterými se stanoví „postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva, kterými se dotyčný orgán řídí. Zahrnuje rovněž nástroje, které podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 13 .

4.1.2.Uplatňování v tomto konkrétním případě

Výbor smluvních stran je orgán zřízený Istanbulskou úmluvou. Zamýšlené akty, které má Výbor smluvních stran přijmout, představují akty s právními účinky. Zamýšlené akty mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah práva Unie, protože mohou v budoucnu ovlivnit výklad příslušných ustanovení Istanbulské úmluvy. Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU.

4.2.Hmotněprávní základ

4.2.1.Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v souvislosti s nímž se postoj jménem Unie zaujímá. Sleduje-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek identifikovat jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU založeno na jediném hmotněprávním základu, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

Pokud jde o zamýšlený akt, který sleduje současně několik cílů nebo který má několik složek, jež jsou nerozlučně spojeny, aniž je jedna vůči druhé vedlejší, musí hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU zahrnovat výjimečně různé odpovídající právní základy.

4.2.2.Uplatňování v tomto konkrétním případě

Pokud jde o hmotněprávní základ, EU k Istanbulské úmluvě přistoupila, pokud jde o záležitosti spadající do její výlučné pravomoci, zejména s ohledem na záležitosti týkající se orgánů a veřejné správy Unie 14 a záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azylu a zásady nenavracení 15 . Přistoupení EU k Istanbulské úmluvě bylo rozděleno do dvou samostatných rozhodnutí Rady s cílem zohlednit zvláštní postavení Dánska a Irska, pokud jde o hlavu V Smlouvy o fungování EU. V důsledku toho má být rovněž rozhodnutí o postoji, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru smluvních stran, rozděleno do dvou rozhodnutí, pokud se příslušná doporučení nebo závěry týkají obou záležitostí.

Právní základ tohoto rozhodnutí se týká záležitostí souvisejících s orgány a veřejnou správou Unie. Hmotněprávním základem tohoto rozhodnutí je tudíž článek 336 Smlouvy o fungování EU.

4.3.Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 336 Smlouvy o fungování EU ve spojení s čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU. 

Návrh

2024/0120 (NLE)

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie na 16. zasedání Výboru smluvních stran Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí k přijetí doporučení a závěrů určených pěti státům, které jsou stranami úmluvy, v souvislosti s prováděním uvedené úmluvy, pokud jde o záležitosti týkající se institucí a veřejné správy Unie

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 336 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Unie uzavřela Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (dále jen „úmluva“) rozhodnutím Rady (EU) 2023/1075 16 , pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, a rozhodnutím Rady (EU) 2023/1076 17 , pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azylu a zásadu nenavracení, a úmluva pro Unii vstoupila v platnost dne 1. října 2023.

(2)V souladu s čl. 66 odst. 1 úmluvy byla sledováním provádění úmluvy jejími smluvními stranami pověřena expertní skupina pro boj proti násilí na ženách a domácímu násilí (dále jen „GREVIO“). Podle čl. 68 odst. 11 úmluvy má skupina GREVIO přijímat své zprávy a závěry týkající se opatření přijatých dotčenou smluvní stranou k provedení ustanovení úmluvy.

(3)Výbor smluvních stran úmluvy může v souladu s čl. 68 odst. 12 úmluvy přijmout doporučení určená dotčené straně, která je smluvní stranou úmluvy. Doporučení vycházejí ze zpráv skupiny GREVIO a rozlišují mezi opatřeními, která by podle názoru Výboru smluvních stran měla dotčená strana přijmout co nejdříve, s požadavkem, aby jí do tří let podala zprávu o krocích podniknutých v tomto ohledu, a těmi opatřeními, jež jsou sice důležitá, avšak jejichž provedení není podle názoru Výboru smluvních stran bezprostředně nutné. Po uplynutí tříletého období podává dotčená strana Výboru smluvních stran zprávu o přijatých opatřeních, a to v rámci deseti konkrétních oblastí úmluvy. Na základě těchto informací a veškerých doplňujících informací získaných od nevládních organizací, občanské společnosti a vnitrostátních institucí pro ochranu lidských práv má Výbor smluvních stran přijmout závěry o provádění doporučení vypracované sekretariátem výboru.

(4)Výbor smluvních stran by měl na svém 16. zasedání dne 31. května 2024 přijmout tento návrh doporučení a čtyři návrhy závěrů týkajících se provádění úmluvy pěti státy, které jsou stranami úmluvy (dále jen „návrh doporučení a závěrů“):

Doporučení k provádění Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí ze strany Lichtenštejnska [IC-CP(2024)1-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Andorry přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)2-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Belgie přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)3-prov], 

Závěry o provádění doporučení týkajících se Malty přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)4-prov] a

Závěry o provádění doporučení týkajících se Španělska přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)5-prov].

(5)Unie má výlučnou pravomoc přijímat závazky stanovené v úmluvě ve vztahu ke svým vlastním orgánům a veřejné správě v oblasti působnosti článku 336 SFEU. Soudní dvůr ve svém posudku 1/19 (Istanbulská úmluva) ze dne 6. října 2021, EU:C:2021:832, bod 305, potvrdil, že významná část závazků úmluvy týkajících se přijímání preventivních a ochranných opatření je v podstatě závazná pro Unii, pokud jde o pracovníky její vlastní administrativy a ve vztahu k osobám z řad veřejnosti, které navštěvují prostory a budovy jejích orgánů, institucí a jiných subjektů. Soudní dvůr navíc v bodě 307 téhož posudku uvedl, že Unie by se neměla omezovat na stanovení minimálních požadavků nebo podpůrných opatření, nýbrž by měla sama zajistit, aby tyto povinnosti byly splněny v plném rozsahu. 

(6)Návrhy doporučení a závěrů se týkají provádění ustanovení úmluvy, která se vztahují i na Unii, pokud jde o její vlastní orgány a veřejnou správu. Je proto vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru smluvních stran, pokud jde o záležitosti související s orgány a veřejnou správu Unie, neboť zamýšlené akty mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah práva Unie, v tom smyslu, že mohou v budoucnu ovlivnit výklad příslušných ustanovení úmluvy.

(7)Pokud jde o Lichtenštejnsko, návrh doporučení týkající se jeho provádění úmluvy zahrnuje potřebu vypracovat komplexní strategii nebo akční plán pro prevenci a potírání všech forem násilí, na něž se úmluva vztahuje (článek 7 úmluvy), zajistit sestavování rozpočtu s ohledem na rovnost žen a mužů a finanční prostředky vyčleněné na identifikaci částek vynaložených všemi příslušnými institucemi na řešení násilí na ženách a domácího násilí (článek 8 úmluvy), přidělit lidské a finanční zdroje koordinačním orgánům (článek 10 úmluvy), provádět průzkumy týkající se všech forem násilí, na něž se úmluva vztahuje, a podporovat výzkum situace žen, které se staly oběťmi (článek 11 úmluvy), zajistit bezplatnou a celostátní telefonní linku pomoci (článek 24 úmluvy) a využívat policejní zákazy k zajištění ochrany obětí (článek 52 úmluvy). Vzhledem k tomu, že doporučení týkající se těchto záležitostí jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy, pokud jde o právo Unie, neměla by Unie vznášet námitky proti přijetí doporučení určeného Lichtenštejnsku.

(8)Pokud jde o Andorru, návrh závěrů o jejím provádění úmluvy zahrnuje potřebu zajistit, aby příslušné zúčastněné strany obdržely dostatečné lidské a finanční zdroje (článek 8 a článek 25 úmluvy), zajistit koordinovaný a průřezový přístup k předcházení a potírání násilí páchanému na ženách (článek 7 úmluvy), podporovat pravidelné výzkumné činnosti týkající se situace všech forem násilí spadajících do oblasti působnosti úmluvy (článek 11 úmluvy) a zajistit, aby oběti měly přístup k mimořádným zákazům v souladu s úmluvou (článek 52 úmluvy). Vzhledem k tomu, že závěry týkající se těchto záležitostí jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy, pokud jde o právo Unie, neměla by Unie vznášet námitky proti přijetí závěrů určených Andoře.

(9)Pokud jde o Belgii, návrh závěrů o jejím provádění úmluvy zahrnuje potřebu zajistit shromažďování údajů o násilí páchaném na ženách (článek 11 úmluvy) a potřebu zajistit, aby služby odborné podpory byly financovány způsobem, který zajistí kontinuitu jejich služeb (články 8 a 25 úmluvy). Vzhledem k tomu, že závěry týkající se těchto záležitostí jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy, pokud jde o právo Unie, neměla by Unie vznášet námitky proti přijetí závěrů určených Belgii.

(10)Pokud jde o Maltu, návrh závěrů o jejím provádění úmluvy zahrnuje potřebu posílit spolupráci s nevládními aktéry, včetně těch, kteří poskytují služby odborné podpory, a zajistit jejich účinnou účast na navrhování příslušných politik (článek 7 úmluvy), zajistit komplexní shromažďování údajů o všech formách násilí, na něž se úmluva vztahuje (článek 11 úmluvy), a zajistit, aby právní předpisy byly v souladu s úmluvou, pokud jde o rozhodnutí k vykázání a ochranné příkazy (článek 52 a článek 53 úmluvy). Vzhledem k tomu, že závěry týkající se těchto záležitostí jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy, pokud jde o právo Unie, neměla by Unie vznášet námitky proti přijetí závěru určeného Maltě.

(11)Pokud jde o Španělsko, návrh závěrů o provádění úmluvy zahrnuje potřebu harmonizovat úroveň podpory a ochrany žen, které se staly oběťmi, v celé zemi a vyhodnotit provádění příslušných opatření (článek 10 a článek 25 úmluvy). Vzhledem k tomu, že závěry týkající se těchto záležitostí jsou v souladu s politikami a cíli Unie a nevyvolávají žádné obavy, pokud jde o právo Unie, neměla by Unie vznášet námitky proti přijetí závěrů určených Španělsku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postojem, který má být zaujat jménem Unie na 16. zasedání výboru smluvních stran zřízeného podle článku 67 úmluvy, je nevznášet námitky proti přijetí těchto aktů:

1)Doporučení k provádění Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí ze strany Lichtenštejnska [IC-CP(2024)1-prov];

2)Závěry o provádění doporučení týkajících se Andorry přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)2-prov];

3)Závěry o provádění doporučení týkajících se Belgie přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)3-prov];

4)Závěry o provádění doporučení týkajících se Malty přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)4-prov] a

5)Závěry o provádění doporučení týkajících se Španělska přijatých Výborem smluvních stran [IC-CP(2024)5-prov].

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1075 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143 I, 2.6.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1075/oj ) .
(2)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1076 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásadu nenavracení, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143 I , 2.6.2023, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1076/oj ).
(3)    Stav ratifikací ke dni 21. května 2024: AT (2013); BE (2016); CY (2017); DE (2017); DK (2014); IE (2019); EL (2018); ES (2014); EE (2017) FI (2015); FR (2014); HR (2018); IT (2013); LU (2018); MT (2014); NL (2015); PL (2015); PT (2013); RO (2016); SI (2015); SV (2014), LV (2023).
(4)     Committee of the Parties - Istanbul Convention Action against violence against women and domestic violence (coe.int) (Výbor smluvních stran – Istanbulská úmluva – boj proti násilí na ženách a domácímu násilí (coe.int))
(5)    Článek 2.1.b jednacího řádu Výboru smluvních stran.
(6)    Dokument IC-CP(2015)2, přijatý dne 4. května 2015.
(7)    Ustanovení čl. 1 odst. 2 Istanbulské úmluvy.
(8)    Ustanovení čl. 68 odst. 10 Istanbulské úmluvy.
(9)    Ustanovení čl. 68 odst. 11 Istanbulské úmluvy.
(10)    Platný postup pro vydávání doporučení byl stanoven na 4. zasedání Výboru smluvních stran dne 30. ledna 2018 a je popsán v diskusním dokumentu o přijetí doporučení Výborem smluvních stran s ohledem na zprávy a návrhy/podněty skupiny GREVIO, IC-CP(2018)6.
(11)    Použitelný postup pro dohled nad prováděním a podáváním zpráv je definován v dokumentu „Rámec pro dohled nad prováděním doporučení určených státům, které jsou stranami úmluvy“, který Výbor smluvních stran přijal dne 13. dubna 2021, IC-CP/Inf(2021)2, CoP Supervision Framework_adopted (coe.int) .
(12)    Ustanovení čl. 67 odst. 2 úmluvy.
(13)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(14)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1075 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143I, 2.6.2023, s. 1).
(15)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1076 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásadu nenavracení, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143 I , 2.6.2023, s. 4).
(16)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1075 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o orgány a veřejnou správu Unie, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143 I, 2.6.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1075/oj) .
(17)    Rozhodnutí Rady (EU) 2023/1076 ze dne 1. června 2023 o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, pokud jde o záležitosti týkající se justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásadu nenavracení, jménem Evropské unie (Úř. věst. L 143 I , 2.6.2023, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1076/oj ).
Top