EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 20.6.2023
COM(2023) 332 final
2018/0132(APP)
Pozměněný návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění nařízení (EU, Euratom) 2021/768 ze dne 30. dubna 2021, pokud jde o prováděcí opatření pro nové vlastní zdroje Evropské unie
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
•Cíle návrhu
V prosinci 2021 navrhla Komise tři nové zdroje příjmů pro rozpočet EU, a to příspěvek ze systému obchodování s emisemi (ETS), z mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) a vlastní zdroj z podílu na zbytkových ziscích nadnárodních podniků, které budou přerozděleny členským státům EU na základě nedávné dohody OECD/G20 („první pilíř“) (dále jen „návrh o vlastních zdrojích“). Návrh nařízení Rady, kterým se mění nařízení (EU, Euratom) 2021/768 ze dne 30. dubna 2021, pokud jde o prováděcí opatření pro nové vlastní zdroje Evropské unie („IMSOR“), stanoví kontrolní a inspekční pravomoci Komise, které jsou nezbytné k provádění těchto tří nových vlastních zdrojů.
O více než rok později Komise tento „návrh o vlastních zdrojích“ mění a přidává nový vlastní zdroj ze statistických zisků společností. Návrh COM(2022) 102 final musí být proto upraven tak, aby bylo zajištěno, že Komise bude mít přiměřené kontrolní a dohledové pravomoci k zajištění správného provádění tohoto nového vlastního zdroje.
Zadruhé, v roce 2023 přijali spolunormotvůrci nařízení o mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM). Ve srovnání s původním návrhem Komise z července 2021 svěřilo Komisi další kontrolní a inspekční pravomoci. Nařízení IMSOR musí být upraveno tak, aby zhodnotilo centralizovanou správu stanovenou nařízením o CBAM.
•Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky
Tento návrh má spojitost s nařízeními o poskytování vlastních zdrojů, konkrétně s: i) nařízením Rady (EU, Euratom) č. 609/2014 (o tradičních vlastních zdrojích a vlastních zdrojích z daně z přidané hodnoty a hrubého národního důchodu) a ii) nařízením Rady (EU, Euratom) 2021/770 (o vlastním zdroji z plastových obalových odpadů).
2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právní základ
Právním základem tohoto návrhu je čl. 311 čtvrtý pododstavec SFEU.
•Proporcionalita
Tento návrh nařízení Rady, kterým se mění nařízení (EU, Euratom) 2021/768, doplňuje požadovaná opatření pro nové vlastní zdroje. Zahrnutí nových vlastních zdrojů do rozhodnutí o vlastních zdrojích si žádá aktualizované právní předpisy, které obsahují prováděcí opatření pro tyto nové vlastní zdroje a stávající opatření zdokonalují.
•Volba nástroje
Volba nařízení Rady vychází přímo z čl. 311 čtvrtého pododstavce SFEU, který konkrétně stanoví, že „Rada přijme (...) formou nařízení prováděcí opatření pro systém vlastních zdrojů Unie“.
3.OBSAH POZMĚŇOVACÍHO NÁVRHU
•Dodatečná prováděcí opatření pro statistický vlastní zdroj ze zisků společností
Komise navrhuje vypočítat příspěvek členských států na základě statistických zisků společností stanovených v rámci evropského systému účtů 2010 (ESA 2010) podle nařízení (EU) č. 549/2013.
Aby Komise (Eurostat) získala větší jistotu ohledně srovnatelnosti údajů, které národní statistické ústavy používají k sestavování souhrnných ukazatelů pro statistický vlastní zdroj ze zisků společností, ověří zdroje údajů a metodiku použitou pro sestavování údajů, čímž se rozšíří rozsah stávajících ověřování HND. Proto je třeba, aby Komise (Eurostat) měla v rámci tohoto nařízení pravomoc provádět požadovaná ověření.
•Přezkum potřeby kontrolních pravomocí ve vztahu k vlastnímu zdroji z mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích
Komise by měla podle článků 15 a 19 nařízení CBAM provádět kontroly založené na posouzení rizik a odpovídajícím způsobem prověřovat obsah prohlášení CBAM. Komise může provádět kontroly na základě rizik u údajů a transakcí zaznamenaných v rejstříku CBAM, aby se zajistilo, že při koupi certifikátů CBAM, jejich vlastnictví, vyřazení, zpětném odkupu a zrušení jejich platnosti nedochází k žádným nesrovnalostem.
Z hodnocení kontrol, které jsou nyní zakotveny v odvětvových právních předpisech zahrnujících mimo jiné výše uvedené úkoly při uplatňování zásady stanovení efektivního a účinného rámce, vyplynulo, že žádné další kontroly a inspekce na místě nejsou považovány za nutné. Návrh COM(2022) 102 final se odpovídajícím způsobem mění.
2018/0132 (APP)
Pozměněný návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění nařízení (EU, Euratom) 2021/768 ze dne 30. dubna 2021, pokud jde o prováděcí opatření pro nové vlastní zdroje Evropské unie
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 311 čtvrtý pododstavec této smlouvy,
s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na článek 106a této smlouvy,
s ohledem na rozhodnutí Rady (EU, Euratom) 2020/2053 ze dne 14. prosince 2020 o systému vlastních zdrojů Evropské unie a o zrušení rozhodnutí 2014/335/EU, Euratom, a zejména na článek 10 uvedeného rozhodnutí,
s ohledem na návrh Evropské komise,
po předložení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,
s ohledem na souhlas Evropského parlamentu,
v souladu se zvláštním legislativním postupem,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Rozhodnutí Rady (EU, Euratom) 2020/2053, ve znění rozhodnutí Rady XX/XX, zavádí jako nové vlastní zdroje systém obchodování s emisemi, zřízený směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES, mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, zřízený nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU)2023/956, podíl na zbytkových ziscích nadnárodních podniků přerozdělených členským státům, stanovený ve [směrnici o provádění globální dohody o přerozdělení daňových práv] a hrubý provozní přebytek definovaný v evropském systému účtů 2010 zavedeném nařízením (EU) č. 549/2013, konzistentní s údaji o HND poskytnutými podle článku 2 nařízení (EU) 2019/516, a poskytnutý v souladu s kontrolním rámcem uvedeným v prováděcím aktu o HND, pro odvětví nefinančních podniků a finančních institucí („statistický vlastní zdroj ze zisků společností“).
(2)V zájmu jednotnosti je nezbytné stanovit prováděcí opatření týkající se kontroly a dohledu spolu s příslušnými požadavky na podávání zpráv s přihlédnutím ke kontrolám a ověřením prováděným členskými státy i pro nové vlastní zdroje.
(3)V zájmu efektivnosti a účinnosti by prováděcí opatření kontroly a dohledu týkající se vlastního zdroje založeného na obchodování s emisemi měla zohledňovat kontrolní rámec stanovený odvětvovými právními předpisy, zejména pokud jde o povinnosti související se systémem obchodování s emisemi stanovené ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU, nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 600/2014 a nařízení Komise (EU) č. 1031/2010.
(3a)V zájmu efektivnosti a účinnosti by prováděcí opatření kontroly a dohledu týkající se statistického vlastního zdroje ze zisků společností měla zohledňovat povinnost členských států podle kontrolního rámce HND
. Členské státy by zejména měly v rámci inventárního soupisu k HND poskytnout podrobné popisy statistických zdrojů a metod používaných pro sestavování ročních sektorových účtů, se zvláštním zaměřením na hrubý provozní přebytek odvětví nefinančních podniků a finančních institucí. Rovněž úkoly skupiny odborníků uvedené v článku 4 nařízení (EU) 2019/516 o HND by měly být rozšířeny tak, aby zahrnovaly poskytování poradenství Komisi ohledně kvality a vydávání výročních stanovisek o přiměřenosti hrubého provozního přebytku odvětví nefinančních podniků a finančních institucí pro účely vlastních zdrojů.
(4)Aby bylo možné provádět opatření pro kontrolu nových vlastních zdrojů a dohled nad nimi, měly by členské státy zajistit, aby všechny subjekty zapojené do procesů týkajících se vlastních zdrojů poskytovaly pověřeným zástupcům přístup k příslušným údajům a nezbytnou pomoc při plnění jejich povinností.
(5)V zájmu účinnosti by se prováděcí opatření pro kontrolu mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích měla použít, aniž jsou dotčena prováděcí opatření pro ověřování tradičních vlastních zdrojů uvedená v rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053 a v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.
(6)Kontroly a šetření prováděné členskými státy, pokud jde o výpočet, stanovování a poskytování vlastních zdrojů Unie, a pravidla zajišťující spolupráci mezi členskými státy a Komisí by měly být rozšířeny na nové vlastní zdroje.
(7)Článek 325 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) stanoví, že Unie a členské státy musí bojovat proti podvodům a jiným protiprávním jednáním ohrožujícím finanční zájmy Unie. Transparentnost systému vlastních zdrojů Unie by měla být zajištěna poskytováním odpovídajících informací týkajících se také nových vlastních zdrojů Evropskému parlamentu a Radě.
(8)Postupy podávání zpráv by měly být rozšířeny na nové vlastní zdroje, aby Komise mohla sledovat činnost členských států při výběru vlastních zdrojů, zejména v případech podvodů a nesrovnalostí.
(9)Nařízení Rady (EU, Euratom) 2021/768 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno. Z důvodů jednotnosti by toto nařízení mělo vstoupit v platnost ve stejný den jako rozhodnutí Rady 20xx/xxxx/EU, Euratom, kterým se mění rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053, a mělo by být použitelné ode dne 1. ledna 20234. Článek 6c by se měl použít ode dne použitelnosti [směrnice o provádění globální dohody o přerozdělení daňových práv], nebo ode dne, kdy vstoupí v platnost a nabude účinnosti mnohostranná úmluva, podle toho, co nastane později,
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Nařízení (EU, Euratom) 2021/768 se mění takto:
1)článek 2 se mění takto:
a)odstavec 1 se nahrazuje tímto:
„1.
Vlastní zdroje uvedené v čl. 2 odst. 1 rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053 jsou kontrolovány způsobem stanoveným v tomto nařízení, aniž je dotčeno nařízení (EHS, Euratom) č. 1553/89, nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/516, nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 600/2014, a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích
.
______________________
b)
vkládají se nové odstavce 6 a, 6b, a 6c a 6d, které znějí:
„6a. Pokud se opatření kontroly a dohledu týkají vlastního zdroje ze systému obchodování s emisemi podle čl. 2 odst. 1 písm. e) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053:
a)Komise má přístup ke všem údajům o dražebním procesu, které jsou nezbytné pro výpočet vlastního zdroje ze systému obchodování s emisemi, včetně údajů uvedených v nařízení Komise (EU) č. 1031/2010;
b)Komise má přístup k dokumentaci týkající se ročního množství povolenek, k němuž příslušný členský stát využívá kteroukoli z následujících možností, s průměrnou váženou cenou povolenek dražených na společné dražební platformě v roce, v němž by tyto povolenky byly draženy:
–možnost přechodného přidělování bezplatných povolenek uvedenou v článku 10c směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES;
–možnost omezeného počtu zrušených povolenek uvedenou v čl. 6 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/842;
–možnost použití povolenek uvedených v čl. 10d odst. 4 směrnice 2003/87/ES na dražbu pro modernizační fond uvedený v čl. 10d odst. 3 uvedené směrnice;
c)Komise může sama provádět kontroly na místě. Členské státy jsou při těchto kontrolách nápomocny.
Jako opatření přezkumu Komise zajistí, aby výpočty uvedené v čl. 2 odst. 1 písm. e) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053 byly založeny na správných údajích. To zahrnuje kontrolu souladu podkladových údajů s nařízením (EU) č. 1031/2010.
6b. Pokud se opatření kontroly a dohledu týkají vlastního zdroje z mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích podle čl. 2 odst. 1 písm. f) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053:
a)členské státy provádějí kontroly a šetření týkající se výpočtu a poskytování vlastního zdroje v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) [XXX];
b)Komise může sama provádět kontroly na místě. Zástupci pověření Komisí k provádění těchto kontrol mají přístup k dokumentům, jak je stanoveno pro přezkumy uvedené v odst. 6a písm. b). Členské státy jsou při těchto kontrolách nápomocny.
Komise má v rozsahu potřebném k uplatňování nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, přístup k podkladům týkajícím se poskytování vlastních zdrojů.
V průběhu kontroly uvedené v prvním pododstavci písm. b) tohoto odstavce Komise zejména zajistí, aby postupy a kontroly zavedené členskými státy s cílem ověřit a agregovat částky byly přiměřené a v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady [XXX], kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.
Komise zajistí, aby výpočty za účelem stanovení výše vlastního zdroje uvedeného v čl. 2 odst. 1 písm. f) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053 byly provedeny správně. To zahrnuje kontrolu souladu podkladových údajů s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.
6c. Pokud se opatření kontroly a dohledu týkají vlastního zdroje z podílu na zbytkových ziscích nadnárodních podniků přerozdělených členským státům podle čl. 2 odst. 1 písm. g) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053:
a)Komise má přístup k podpůrné dokumentaci týkající se stanovování a poskytování vlastního zdroje, kterou používají členské státy;
b)ověření Komisí se provádějí společně s příslušnými orgány dotčeného členského státu.
V průběhu těchto ověření Komise zajistí, aby výpočty týkající se vlastního zdroje uvedeného v čl. 2 odst. 1 písm. g) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053 byly provedeny správně. To zahrnuje kontrolu souladu podkladových údajů s přerozdělením podílu na zbytkových ziscích nadnárodních podniků přerozdělených členským státům.
6d. Pokud se opatření kontroly a dohledu týkají vlastního zdroje založeného na hrubém provozním přebytku odvětví nefinančních podniků a finančních institucí podle čl. 2 odst. 1 písm. h) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053:
a)do 1. října každého roku poskytnou členské státy Komisi (Eurostatu) údaje o hrubém provozním přebytku (B.2g) za odvětví nefinančních podniků (S.11) a finančních institucí (S.12) v souladu s definicemi evropského systému účtů 2010 (ESA 2010) zřízeného nařízením (EU) č. 549/2013 a v souladu s údaji o HND poskytnutými v souladu s článkem 2 nařízení (EU) 2019/516. Tyto údaje by měly zahrnovat předchozí rok a veškeré změny provedené v souvislosti s předchozími roky. Spolu s těmito údaji poskytnou členské státy Komisi (Eurostatu) zprávu o kvalitě uvedenou v článku 3 nařízení (EU) 2019/516. Členské státy kromě toho v rámci inventárního soupisu k HND poskytnou Komisi (Eurostatu) podrobné informace o statistických zdrojích a metodách používaných pro sestavování ročních sektorových účtů, se zvláštním zaměřením na hrubý provozní přebytek odvětví nefinančních podniků a finančních institucí.
b)Skupina odborníků uvedená v článku 4 nařízení (EU) 2019/516 o HND bude Komisi poskytovat poradenství ohledně kvality a bude vydávat výroční stanoviska k přiměřenosti hrubého provozního přebytku odvětví nefinančních podniků a finančních institucí pro účely vlastních zdrojů.
c)Komise spolu s dotčeným členským státem každoročně zkontroluje předložené souhrnné ukazatele, pokud jde o chyby ve výpočtu, zejména v případech oznámených skupinou odborníků podle článku 4 nařízení (EU) 2019/516; pokud by jinak nebylo možno provést řádné posouzení, může přitom rovněž u jednotlivých případů přezkoumat výpočty a statistické podklady, kromě informací o jednotlivých právnických nebo fyzických osobách;
c)odstavec 7 se nahrazuje tímto:
„7. Opatřeními kontroly, dohledu a přezkumu uvedenými v tomto článku nejsou dotčeny:
a)kontroly prováděné členskými státy v souladu s jejich vnitrostátními právními a správními předpisy;
b)opatření stanovená v článcích 287 a 319 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU);
c)opatření stanovená v článku 325 SFEU a blíže upřesněná v příslušných opatřeních Unie;
d)kontroly prováděné podle čl. 322 odst. 1 písm. b) SFEU;
e)články 53 a 79 směrnice 2014/65/EU;
f)povinnosti stanovené v nařízení (EU) č. 600/2014, pokud jde o regulační technické normy týkající se požadavků na transparentnost pro obchodní systémy a investiční podniky v souvislosti s dluhopisy, strukturovanými finančními produkty, povolenkami na emise a deriváty;
g)články 14 a 15 směrnice 2003/87/ES;
h)nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014;
i)nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012;
j)nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 909/2014;.
k)nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.“;
d)odstavec 8 se nahrazuje tímto:
„8. Pro účely opatření kontroly a dohledu podle odstavců 3 až 6c může Komise požádat členské státy o zaslání příslušných dokumentů nebo zpráv týkajících se systémů používaných při výběru vlastních zdrojů nebo o zpřístupnění těchto dokumentů nebo zpráv Komisi.“;
2)v čl. 4 odst. 6 se druhý pododstavec nahrazuje tímto:
„Výsledky a připomínky uvedené v prvním pododstavci, spolu se souhrnnou zprávou vypracovanou v souvislosti s kontrolami vlastních zdrojů podle čl. 2 odst. 1 písm. b), c), f) a g) rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053, jsou dány na vědomí všem členským státům.“
Článek 2
Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vstupu v platnost rozhodnutí 20xx/xxxx/EU, Euratom, kterým se mění rozhodnutí (EU, Euratom) 2020/2053. Použije se ode dne 1. ledna 20234.
Článek 6c se však použije ode dne použitelnosti [směrnice o provádění globální dohody o přerozdělení daňových práv], nebo ode dne, kdy vstoupí v platnost a nabude účinnosti mnohostranná úmluva, podle toho, co nastane později.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne