EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0327

Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY o zmocnění k zahájení jednání o dohodě se Spojenými státy americkými o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin

COM/2023/327 final

V Bruselu dne 14.6.2023

COM(2023) 327 final

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

o zmocnění k zahájení jednání o dohodě se Spojenými státy americkými o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI DOPORUČENÍ

1.1.Důvody a cíle doporučení

Dne 16. srpna 2022 přijaly Spojené státy americké (dále jen „USA“) zákon o snížení inflace 1 , kterým se mění oddíl 30D daňového zákoníku USA (dále jen „sleva na dani pro čistá vozidla“). Vznikla z toho dotace na nákup způsobilých vozidel poháněných bateriemi nebo palivovými články ve formě slevy na dani v hodnotě až 7 500 USD na vozidlo.

Aby bylo vozidlo způsobilé pro maximální výši dotace, musí být mimo jiné vybaveno baterií, která má minimální podíl obsahu kritických nerostných surovin 40 % (50 % od roku 2024, 60 % od roku 2025, 70 % od roku 2026, 80 % od roku 2027), přičemž tyto suroviny musí být:

(1)vytěženy a zpracovány v USA nebo v zemi, s níž mají USA uzavřenu platnou dohodu o volném obchodu, nebo

(2)recyklovány v Severní Americe.

Sleva na dani pro čistá vozidla tak z dodavatelských řetězců USA stále více vylučuje kritické nerostné suroviny a zpracované materiály pro automobilové baterie, které pocházejí z EU, a to na rozdíl od dovozu kritických nerostných surovin a zpracovaných materiálů od partnerů, s nimiž mají USA uzavřenu dohodu o volném obchodu, jako je Chile a Korea nebo Japonsko, s nimiž USA dne 28. března 2023 uzavřely dohodu o kritických nerostných surovinách. To má negativní dopad na možnosti vývozu EU do USA.

Dne 10. března 2023 proto předsedkyně von der Leyenová a prezident Biden vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že mají v úmyslu zahájit jednání o cílené dohodě mezi EU a USA o kritických nerostných surovinách 2 s cílem zajistit, aby nerostné suroviny vytěžené nebo zpracované v EU mohly být používány ve vozidlech způsobilých pro slevu na dani pro čistá vozidla. Spojené státy jasně uvedly, že uzavření dohody o kritických nerostných surovinách je nezbytné, aby mohl být EU pro účely slevy na dani pro čistá vozidla udělen status rovnocenný tomu, který mají partneři, s nimiž mají USA uzavřenu dohodu o volném obchodu.

V roce 2022 vyvezla EU do USA příslušné kritické nerostné suroviny v hodnotě 8,3 miliardy EUR, což představuje 16,3 % celkového vývozu těchto komodit z EU.

Kromě řešení těchto otázek v rámci zákona o snížení inflace by EU a USA prostřednictvím uzavření dohody o kritických nerostných surovinách rovněž učinily nový krok k prohloubení svých širších hospodářských vztahů a pomohly vybudovat udržitelné a odolné mezinárodní dodavatelské řetězce v odvětvích klíčových pro příslušné přechody k nulovým čistým emisím a bezpečnost, včetně letectví a kosmonautiky a obrany.

Dne 10. března předaly USA Evropské komisi (dále jen „Komise“) návrh dohody o kritických nerostných surovinách. Dne 21. března 2023 předala Komise tento návrh Radě Evropské unie (dále jen „Rada“) a Evropskému parlamentu.

1.2.Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Jednání o dohodě o kritických nerostných surovinách a její uzavření jsou v souladu s celkovou obchodní politikou EU, neboť by to pomohlo zvýšit obchod a investice mezi EU a USA a snížit riziko nového napětí v oblasti obchodu mezi EU a USA. Tento dvojí cíl je plně v souladu se Smlouvou o Evropské unii (dále jen „SEU“), v níž se uvádí, že EU by měla povzbuzovat zapojení všech zemí do světové ekonomiky, včetně postupného odstraňování překážek mezinárodnímu obchodu 3 . Je rovněž v souladu s povahou strategického partnerství EU–USA, jak bylo znovu potvrzeno v posledním prohlášení ze summitu EU–USA ze dne 15. června 2021 4 , a s pozitivní hospodářskou agendou Rady EU–USA pro obchod a technologie, jak je uvedeno v jejích společných prohlášeních z října 2021 5 , května 2022 6 , prosince 2022 7 a května 2023 8 .

1.3.Soulad s ostatními politikami Unie

Toto doporučení je v souladu s ostatními politikami EU.

Ve svém návrhu aktu o kritických surovinách ze dne 16. března 2023 9 Komise usiluje o posílení spolupráce se třetími zeměmi tím, že bude stimulovat udržitelné investice do hodnotových řetězců v oblasti kritických surovin a dalších složek v navazujících článcích hodnotového řetězce a přemění hospodářské příležitosti ve vzájemně přínosnou realitu. Vytváření strategických partnerství v hodnotových řetězcích v oblasti surovin, například prostřednictvím dohody o kritických nerostných surovinách, je důležitým nástrojem k posílení této spolupráce.

Toto doporučení je v souladu s předkládaným aktem o průmyslu pro nulové čisté emise 10 , jehož cílem je rozšířit výrobu klíčových uhlíkově neutrálních technologií nebo technologií pro nulové čisté emise v EU, aby vznikly bezpečné, udržitelné a konkurenceschopné dodavatelské řetězce pro čistou energii, a dosáhlo se tak cílů EU v oblasti klimatu a energetiky.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

2.1.Právní základ

Ustanovení čl. 218 odst. 3 a 4 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).

2.2.Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Podle čl. 5 odst. 3 SEU se zásada subsidiarity nepoužije v oblastech výlučné pravomoci EU. Pravděpodobným hmotněprávním základem dohody, která bude výsledkem těchto jednání, je společná obchodní politika, která je uvedena mezi oblastmi výlučné pravomoci Unie v článku 3 SFEU. Do této politiky patří sjednávání obchodních dohod podle článku 207 SFEU.

2.3.Proporcionalita

Doporučení Komise je v souladu se zásadou proporcionality a je nezbytné s ohledem na náš cíl zajistit, aby kritické nerostné suroviny a zpracované materiály pro baterie elektrických vozidel pocházející z EU nebyly předmětem diskriminace, a to tím, že budou při uplatňování slevy na dani pro čistá vozidla považovány za pocházející ze „země, s níž mají Spojené státy platnou dohodu o volném obchodu“.

2.4.Volba nástroje

Rozhodnutí Rady

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

3.1.Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nevztahuje se na tento návrh.

3.2.Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nevztahuje se na tento návrh.

3.3.Konzultace se zúčastněnými stranami

Proběhly příslušné konzultace se zúčastněnými stranami o potenciálních přínosech zajištění toho, že kritické nerostné suroviny a zpracované materiály pocházející z EU budou při uplatňování slevy na dani pro čistá vozidla považovány za pocházející ze „země, s níž mají Spojené státy platnou dohodu o volném obchodu“. Konalo se několik slyšení a setkání v rámci dialogu s občanskou společností. Vedle toho Evropský parlament a členské státy uspořádaly veřejné rozpravy.

3.4.Posouzení dopadů

Vzhledem k politické nutnosti rychle pokročit s cílem snížit nebo zabránit obchodnímu napětí mezi EU a USA v návaznosti na zákon o snížení inflace a s cílem zajistit, aby nerostné suroviny vytěžené nebo zpracované v EU byly brány v úvahu pro účely slevy na dani pro čistá vozidla v rámci zákona o snížení inflace a jeho prováděcích opatření, bylo upuštěno od formálního procesu posuzování dopadů.

3.5.Základní práva

Toto doporučení je v souladu se Smlouvami EU a s Listinou základních práv Evropské unie.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Dohoda o kritických nerostných surovinách nebude mít žádné rozpočtové důsledky pro Unii.

5.OSTATNÍ PRVKY

5.1.Procesní aspekty

O dohodě, která bude uzavřena mezi EU a USA bude jménem EU jednat Komise. V souladu s čl. 218 odst. 4 SFEU se navrhuje, aby Rada určila jako výbor, se kterým musí být jednání konzultováno, Výbor pro obchodní politiku.

Evropský parlament bude v souladu s čl. 218 odst. 10 SFEU informován ve všech etapách postupu.

Komise zveřejní toto doporučení a jeho přílohu ihned po jeho přijetí.

Komise doporučuje, aby byly směrnice pro jednání zveřejněny ihned po jejich přijetí Radou.

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

o zmocnění k zahájení jednání o dohodě se Spojenými státy americkými o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 3 a 4 této smlouvy,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Komise se zmocňuje, aby jménem Evropské unie zahájila jednání se Spojenými státy americkými o dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin.

Článek 2

Jednání se provádějí na základě směrnic Rady pro jednání, které jsou uvedeny v příloze.

Článek 3

Komise povede jednání v konzultaci s [název zvláštního výboru, který vloží Rada].

Článek 4

Toto rozhodnutí a jeho příloha budou zveřejněny ihned po přijetí.

Článek 5

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    PL 117–169, H.R.5376 – zákon o snížení inflace z roku 2022.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/statement_23_1613  
(3)    Ustanovení čl. 21 odst. 2 písm. e) SEU.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek kritických surovin („evropský akt o kritických surovinách“) – viz https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/IP_23_1661
(10)    Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje rámec opatření pro posílení evropského ekosystému výroby produktů technologií pro nulové čisté emise („akt o průmyslu pro nulové čisté emise“) – viz https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_cs
Top

V Bruselu dne 14.6.2023

COM(2023) 327 final

PŘÍLOHA

doporučení pro rozhodnutí Rady

o zmocnění k zahájení jednání o dohodě se Spojenými státy americkými o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin


PŘÍLOHA

SMĚRNICE PRO JEDNÁNÍ O DOHODĚ SE SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI O POSÍLENÍ MEZINÁRODNÍCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ KRITICKÝCH NEROSTNÝCH SUROVIN

Povaha a oblast působnosti dohody

1.Dohoda by měla obsahovat ustanovení o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin a souvisejících odvětví.    

2.Dohoda by měla být plně v souladu s Dohodou o zřízení Světové obchodní organizace (WTO) a dalšími mezinárodními dohodami uzavřenými Evropskou unií nebo Evropskou unií a jejími členskými státy.

Cíle

3.Dohoda by měla posílit obchod a diverzifikaci mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin a podpořit přijetí technologií baterií pro elektrická vozidla formalizací společného závazku Evropské unie a Spojených států amerických usnadnit obchod, podpořit spravedlivou hospodářskou soutěž a tržní podmínky pro obchod s kritickými nerostnými surovinami, zajistit přísné pracovní a environmentální normy související s obchodem v dodavatelských řetězcích kritických nerostných surovin a spolupracovat v úsilí o zajištění bezpečných, udržitelných a spravedlivých dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin.

Obsah dohody

4.Dohoda by měla obsahovat ustanovení o posílení mezinárodních dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin, a stanovit tak vzájemné obchodní, pracovní a environmentální závazky.    

Aspekty usnadnění obchodu

5.Dohoda by měla usnadnit obchod, rozšířit přístup ke zdrojům kritických nerostných surovin, které jsou udržitelné, důvěryhodné a nezatížené vykořisťováním pracovních sil, a podporovat spravedlivou hospodářskou soutěž a tržně orientované podmínky pro obchod s kritickými nerostnými surovinami. 

6.Cílem dohody by měl být rozvoj společného porozumění netržním politikám a postupům narušujícím hospodářskou soutěž v oblasti kritických nerostných surovin, jakož i v dalších souvisejících odvětvích, a vypracování koordinovaných opatření na podporu diverzifikace dodavatelského řetězce, snížení zranitelnosti a snížení rizika strategické závislosti.

Aspekty udržitelnosti

7.Dohoda by měla podporovat spolupráci při probíhající práci, včetně práce na vypracovávání mezinárodních norem pro posuzování životního cyklu kritických nerostných surovin, jejich těžbu, označování a recyklaci, s cílem podpořit udržitelné dodavatelské řetězce.

8.Dohoda by měla podporovat vysokou úroveň ochrany životního prostředí, pokud jde o kritické nerostné suroviny, a podporovat zlepšování úrovně ochrany životního prostředí s ohledem na životní cyklus kritických nerostných surovin a obchod s nimi.

9.Dohoda by měla zdůraznit důležitou úlohu, kterou hrají mnohostranné dohody v oblasti životního prostředí při ochraně životního prostředí, a to i v souvislosti s environmentálními dopady životního cyklu kritických nerostných surovin, a význam provádění příslušných mnohostranných dohod o životním prostředí.

10.Dohoda by měla podporovat opatření pro přístupy účinněji využívající zdroje a přístupy založené na oběhovém hospodářství s cílem snížit poptávku po těžbě kritických nerostných surovin a souvisejících procesech a jejich dopad na životní prostředí.

Pracovní aspekty

11.Dohoda by měla potvrdit záměr obou stran přijmout a zachovat pracovní práva v jejich právních předpisech a postupech a zachovat politiky, které jsou považovány za vhodné k ochraně pracovníků v odvětví kritických nerostných surovin před jakoukoli diskriminací v zaměstnání v souladu se základními principy a právy v práci Mezinárodní organizace práce.

12.Dohoda by měla uznat význam spolupráce jako mechanismu pro prosazování společných cílů v oblasti pracovních práv při těžbě a zpracování kritických nerostných surovin. 

13.Dohoda by měla uznat význam konzultací s širokou škálou zúčastněných stran ohledně obchodní politiky týkající se dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin, včetně organizací zaměstnanců, ekologických skupin, organizací podnikatelů, zástupců mikropodniků, malých a středních podniků a organizací občanské společnosti.

Mezinárodní aspekty

14.Dohoda by měla uznat význam pokračujícího dvoustranného a mnohostranného úsilí o posílení udržitelných a spravedlivých dodavatelských řetězců prostřednictvím společných norem mezi spojenci a partnery. V souladu s tím budou Evropská unie a Spojené státy americké spolupracovat dvoustranně a případně v rámci vícestranných fór, pokud jde o úsilí o zajištění bezpečných, udržitelných a spravedlivých dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin.

Top