EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0003

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění iniciativy pro západní Středomoří

COM/2023/3 final

V Bruselu dne 5.1.2023

COM(2023) 3 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o provádění iniciativy pro západní Středomoří


1.Úvod – souvislosti

V dubnu 2017 přijala Komise „Sdělení o iniciativě pro udržitelný rozvoj modré ekonomiky v západním Středomoří“ („iniciativa WestMED“ nebo „iniciativa“) spolu s jejím rámcem pro opatření 1 . Iniciativa byla formálně schválena v listopadu téhož roku deseti zúčastněnými zeměmi – pěti členskými státy EU (Francie, Itálie, Portugalsko, Španělsko a Malta) a pěti jižními partnerskými zeměmi (Alžírsko, Libye, Mauretánie, Maroko a Tunisko) – na specializované ministerské konferenci v Neapoli 2 .

Iniciativa je přímým výsledkem evropsko-středomořského ministerského prohlášení o modré ekonomice přijatého na konferenci Unie pro Středomoří, která se konala v listopadu 2015. Na konferenci byly zúčastněné země vyzvány k tomu, aby prozkoumaly přidanou hodnotu a proveditelnost vhodných námořních strategií na nižší než regionální úrovni. Iniciativa staví rovněž na letech „dialogu 5+5“ mezi deseti zúčastněnými zeměmi.

Iniciativa WestMED je plně v souladu s dalšími relevantními politikami EU souvisejícími s daným regionem, např. evropskou politikou sousedství. Stala se druhou strategií EU pro mořské oblasti (po strategii pro oblast Atlantského oceánu), která podporuje námořní spolupráci v širším regionálním měřítku.

Iniciativa přispívá k cílům Úmluvy o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středomoří (Barcelonská úmluva), akčního plánu pro Středomoří a středomořské strategie pro udržitelný rozvoj na období 2016–2025. Přispívá také k výsledkům 21. zasedání smluvních stran Barcelonské úmluvy, které se konalo v prosinci 2019 a zavázalo se přijmout konkrétní opatření na ochranu Středozemního moře a poskytnout podporu udržitelné modré ekonomice a ekologické transformaci v regionu.

Iniciativa WestMED je důležitá také pro Generální komisi pro rybolov ve Středozemním moři (GFCM) a její nedávno přijatou strategii do roku 2030. Strategie GFCM nabízí společnou vizi a hlavní zásady k dosažení udržitelného rybolovu a akvakultury ve středomořském regionu.

Těchto 10 zemí se zavázalo spolupracovat na společném zájmu o Středomoří v oblastech tří cílů: 1) zvýšení námořní bezpečnosti a zabezpečení, 2) podpora udržitelné modré ekonomiky, růstu a pracovních míst a 3) zachování ekosystémů a biologické rozmanitosti.

U každého cíle byla stanovena řada priorit a cílených opatření, jak je uvedeno v rámci pro opatření, který iniciativu doprovází:

1.Spolupráce v oblasti činností pobřežní stráže (školení, vytváření kapacit, pátrání a záchranné operace)

2.Námořní bezpečnost a řešení znečišťování moře

3.Strategický přístup na poli výzkumu a inovací

4.Tvorba námořních seskupení

5.Rozvoj a šíření dovedností

6.Udržitelná spotřeba a výroba (námořní doprava, přístavy, námořní a pobřežní cestovní ruch, mořská akvakultura)

7.Územní plánování námořních prostor a správa pobřeží

8.Znalosti moře a námořní oblasti

9.Biologická rozmanitost a ochrana mořských stanovišť

10.Udržitelný rybolov a rozvoj pobřežních oblastí

V prosinci 2018 přijali ministři zemí iniciativy WestMED spolu s Komisí a Unií pro Středomoří v Alžíru prohlášení a plán opatření, které zdůraznily potřebu zaměřit se na 6 3 z 10 výše uvedených priorit. Význam iniciativy WestMED byl znovu potvrzen druhým ministerským prohlášením Unie pro Středomoří o udržitelné modré ekonomice, které bylo přijato dne 2. února 2021 4 .

Správa a řízení

Řídící výbor iniciativy WestMED poskytuje dohled na vysoké úrovni pro uplatňování rámce pro opatření. Zajišťuje operační koordinaci, poskytuje vedení a podporu k zajištění očekávaných výsledků iniciativy a monitoruje její provádění. Řídící výbor iniciativy WestMED sestává z národních koordinátorů z příslušných ministerstev zúčastněných zemí, Komise a Unie pro Středomoří, včetně pozorovatelů.

Asistenční mechanismus iniciativy WestMED je financován prostřednictvím Evropského námořního, rybářského a akvakulturního fondu (ENRAF) 5 . Úzce spolupracuje s řídícím výborem a jeho technickými pracovními skupinami tak, že poskytuje provozní, logistickou a administrativní podporu. Asistenční mechanismus nabízí také praktickou podporu projektů – zejména formou zprostředkování v oblasti navazování partnerských vztahů a rozvoje projektů – prostřednictvím jejich zástupců v devíti národních střediscích.

Národní střediska jsou týmy vnitrostátních odborníků, disponujících rozsáhlou sítí a dobrými znalostmi o možnostech financování, kteří dokážou identifikovat oblasti s vysokým potenciálem a pomoci rozvíjet nápady na projekty. Národní střediska nabízejí důvěrné individuální poradenství pro rozvoj projektů, možnosti financování a navazování partnerských vztahů, přičemž jsou schopna se zaměřit na místní priority.

Povinnost předkládat zprávy

Iniciativa WestMED existuje již 5 let. Podle sdělení z roku 2017 „Komise na základě údajů předložených dotčenými zeměmi předloží do roku 2022 Radě a Evropskému parlamentu zprávu o provádění iniciativy“. Komise musí rovněž zajistit, aby byla iniciativa stále v souladu se stávajícími cíli a politikami EU. Za tímto účelem si Komise vyžádala nezávislé posouzení iniciativy, které se zabývalo jejími cíli, úspěchy a výzvami. Hodnocení probíhalo formou hodnotící studie.

2.Hodnotící studie

Jako podklad této zprávy si Komise objednala nezávislou hodnotící studii o provádění iniciativy WestMED. Práce na ní začaly v září 2021 a dodavatel se při nich snažil posoudit, zda byly cíle iniciativy splněny, nebo zda je potřeba je aktualizovat, aby lépe odpovídaly současným prioritám. Za tímto účelem dodavatel zvážil čtyři klíčové úhly pohledu: strategické vhledy; hodnocení úrovně správy a priorit; hodnocení iniciativy a role asistenčního mechanismu a stanovisko pozorovatelů.

Studie byla vypracována v době od října 2021 do dubna 2022. Zahrnovala teoretický výzkum spolu s cílenou konzultací, ve které byly dotazovány zúčastněné strany, členové řídícího výboru iniciativy WestMED, spolupředsedové iniciativy WestMED a členové asistenčního mechanismu, bylo tedy zajištěno plné zastoupení zainteresovaných stran i geografická rovnováha. Před rozhovory byly členským zemím iniciativy WestMED zaslány dotazníky; odpovědi byly z velké části podkladem pro hodnotící studii.

Komise tuto zprávu vypracovala po pečlivé analýze zpětné vazby získané prostřednictvím dotazníků a hodnotící studie a po konzultaci s řídícím výborem iniciativy WestMED. Několik závěrů a různá doporučení jsou uvedena níže.

3.Výsledky: Silné stránky a potřeba zlepšení

Iniciativa se za 5 let své existence díky přístupu „zdola nahoru“ ukázala jako užitečná mezivládní platforma na podporu udržitelných odvětví modré ekonomiky v celém západním Středomoří. Členové iniciativy a pozorovatelé řídícího orgánu (řídícího výboru) ji vnímají jako pevně zavedené fórum pro dialog a spolupráci. Na specializovaných konferencích zainteresovaných stran a hackathonech se sešly stovky účastníků z regionu.

Do fungování a řízení zasáhla pandemie COVID-19, neboť většina setkání musela být virtuální. Přesto bylo dosaženo velkého pokroku, a to částečně díky úsilí spolupředsedů iniciativy WestMED. Iniciativa projevila trvalou podporu projektům a návrhům projektů; úspěšně vytvořila dvě technické skupiny pro udržitelnou akvakulturu a ekologickou lodní dopravu; informovala o příslušných výzvách ENRF/ENRAF k předkládání návrhů delegovaných na CINEA 6 ; a uzavřela klíčová partnerství díky podpisu memoranda o porozumění s programy Interreg a Asociací středomořských obchodních a průmyslových komor (ASCAME).

Určité aspekty iniciativy je možné zlepšit (zvýšení viditelnosti, vypracování vhodnějších ukazatelů pro měření pokroku a vyjasnění některých stávajících priorit), to však lze řešit za současného řízení iniciativy.

3.1.Silné stránky a přidaná hodnota

Iniciativa WestMED prokázala pokrok a úspěch, což odůvodňuje její potřebu i nutnost jejího pokračování. Bylo zaznamenáno šest klíčových silných stránek:

·dialog a měkká diplomacie

·spolupráce a partnerství

·podpora projektu

·sdílení znalostí

·technické pracovní skupiny a aliance

·širší středomořská spolupráce

3.1.1.Dialog a měkká diplomacie

Iniciativa WestMED pomohla řešit potřeby členských zemí, především prostřednictvím podpory ze strany asistenčního mechanismu a rámce pro měkkou diplomacii v otázkách společných výzev a příležitostí, který byl zaveden a který usnadňuje dialog mezi členy. Zúčastněné strany velmi oceňují participativní a inkluzivní proces. Iniciativa zdařile odráží rozmanitost potřeb a výzev v regionu.

Iniciativa WestMED, jakožto fórum pro politický dialog a výměnu, spoléhá do značné míry na aktivní zapojení sítě místních zúčastněných stran ze zúčastněných zemí. Konference zúčastněných stran a hackathony organizované iniciativou WestMED – většinou za účelem usnadnění výměny nápadů na projekty a za účelem podpory rozvoje konkrétních projektů mezi regionálními zúčastněnými stranami v námořním sektoru – upevnily její postavení jako osvědčeného a efektivního nástroje pro podporu kontaktů mezi zeměmi, které mají jinak omezené možnosti spolupráce nebo čelí politickému napětí.

Práce technických skupin iniciativy WestMED a námořních seskupení podstatně přispěla k posílení dialogu mezi zúčastněnými zeměmi a příslušnými zúčastněnými subjekty z námořního odvětví.

3.1.2.Spolupráce a partnerství

Při monitorování relevantních možností financování v modré ekonomice vytvořil asistenční mechanismus specifické způsoby spolupráce s institucionálními dárci, zejména v rámci Interreg. Regulační rámec pro fondy soudržnosti na období 2021–2027 obsahuje výslovná ustanovení o začleňování strategií pro mořské oblasti. Mezi programem Interreg Euro-MED (2021–2027) a iniciativou WestMED byl vytvořen plán opatření pro činnosti založené na spolupráci. Ten zvýší koordinaci mezi hráči ve Středomoří a pomůže vytvářet partnerství.

Na podporu partnerství mezi iniciativou WestMED a příslušnými regionálními asociacemi bylo jménem asistenčního mechanismu v roce 2021 podepsáno memorandum o porozumění s asociací ASCAME. Cílem memoranda o porozumění je vytvořit pevný rámec spolupráce na podporu modré ekonomiky, zajištění bezpečnějšího námořního prostoru a zlepšení námořní správy v regionu. Některá z plánovaných opatření zahrnují společné iniciativy a podporují dialog a spolupráci. Spolupráce s asociací ASCAME posílí vazby iniciativy se soukromým sektorem, což povede k intenzivnějšímu navazování kontaktů a rozšíření činností na podporu projektů. Kromě toho memorandum o porozumění usnadňuje předávání znalostí mezi příslušnými soukromými a veřejnými subjekty.

Pokud jde o budoucnost, asistenční mechanismus by mohl pomoci k posílení spolupráce i k získání návrhů projektů od nových partnerů nebo zdrojů financování. To by mohlo být provedeno v rámci programu Horizont Evropa, partnerství 7 EU v rámci veřejného sektoru pro udržitelnou modrou ekonomiku a v rámci Mise EU: Obnova našeho oceánu a našich vod, a to zejména v souvislosti s projektem Mediterranean Lighthouse, s horizontem do roku 2030, který se zaměřuje na prevenci a odstranění znečištění, na ochranu a obnovu biologické rozmanitosti moří a na klimatickou neutralitu a oběhovost modré ekonomiky. Tím se rovněž usnadní závazek příslušných zúčastněných stran k cílům mise.

3.1.3.Podpora projektu

Iniciativa WestMED podpořila členské země při vypracovávání návrhů projektů, z nichž mnohé byly úspěšné, pokud jde o získávání finančních prostředků. To země velmi ocenily.

Ústřední tým iniciativy a národní střediska dosud aktivně podpořily 79 nápadů na projekty. Jejich celková hodnota je asi 92 milionů 8 EUR. Kromě toho je s iniciativou spojeno více než 160 projektů, které zahrnují přibližně 600 partnerů z členských zemí.

Příklady významných projektů podpořených za poslední 4 roky jsou uvedeny v tabulce 1. V žádném případě nejde o vyčerpávající seznam 9 .

Tabulka 1: souhrn klíčových projektů podporovaných asistenčním mechanismem

Název

Cíl

Zdroj

Částka (v EUR)

DESTIMED PLUS

Podpora integrovaného plánování v oblasti pobřežního cestovního ruchu

Interreg MED

3 076 000

DIGICIRC

Evropský akcelerátor řízený seskupením pro digitalizaci oběhového hospodářství napříč rozvíjejícími se odvětvími

Horizont 2020

3 755 000

PSAMIDES

Optimalizace provozu přístavu a správy přístavu pomocí inovativních nástrojů

Interreg MED

2 859 000

LIFE4MEDECA

Snížení emisí v rámci oblasti regulace emisí MED

Program LIFE

1 637 000

AFRIMED

Obnova řasových lesů ve Středomoří

ENRF

1 858 000

WESTMOPOCO

Připravenost reagovat na úniky chemikálií

GŘ ECHO

868 000

Ocenění projektů iniciativy WestMED

Ocenění projektů iniciativy WestMED (2021) bylo příležitostí, jak upozornit na i jiné projekty než ty, které aktivně podporuje asistenční mechanismus a národní střediska, a podpořit je. Cílem bylo identifikovat, představit a ocenit výjimečné projekty, které poskytují inovativní a opakovatelná řešení v řadě oblastí a ztělesňují vizi iniciativy WestMED pro západní Středomoří. V roce 2021 se do soutěže přihlásilo celkem 54 zajímavých a hodnotných projektů z obou stran Středozemního moře.

Vítězem se stal projekt BLUESKILLS „Blue Jobs and Sustainable Economy in the Mediterranean through Enhancing Skills and Developing Capacity“ (Modrá pracovní místa a udržitelná ekonomika ve Středomoří prostřednictvím zlepšování dovedností a rozvoje kapacit), financovaný italským ministerstvem pro univerzitu a výzkum, vedený Italským národním institutem oceánografie a aplikované geofyziky. Projekt podporuje příležitosti v „modré“ kariéře rozvíjením dovedností, výměnou znalostí a zhodnocováním výzkumu pro udržitelnější Středozemní moře. Jeho cílem je vytvořit nové osnovy a zvýšit zaměstnatelnost v mořském a námořním odvětví. Další finalisté jsou uvedeni v tabulce 2.

Tabulka 2: Ocenění projektů iniciativy WestMED 2021 – finalisté

Název

Cíl

Zdroj

Částka (v EUR)

BLUESKILLS

Podporuje příležitosti v „modré“ kariéře

Italské vnitrostátní fondy

není dostupné

ALGERIA START UP CHALLENGE

Podpora start-upů v alžírské akvakultuře a ochraně životního prostředí (zaměření na mládež)

Alžírské vnitrostátní fondy

není dostupné

SICOMAR plus

Projekt přeshraniční spolupráce v oblasti námořní bezpečnosti

Námořní program Interreg Francie-Itálie

6 688 000

BIOVecQ

Podporuje dvoustrannou spolupráci mezi italskými a tuniskými výzkumnými středisky v oblasti modré biotechnologie

Interreg Itálie-Tunisko

1 722 000

STARFISH 4.0

Inovativní řešení pro modernizaci a digitalizaci drobného rybolovu

ENRF

1 158 000

Výzva ENRAF pro stěžejní projekty v roce 2021

Ve snaze posílit a optimalizovat finanční prostředky byla v roce 2021 vyhlášena první výzva ENRAF k předkládání stěžejních projektů v oblasti modré ekonomiky se zaměřením na mořské oblasti. Zahrnovala specifickou výzvu pro země iniciativy WestMED. Výzva byla věnována obnově pobřežního a námořního cestovního ruchu. Jejím cílem bylo posílit konkurenceschopnost a udržitelnost odvětví pobřežního a námořního cestovního ruchu jako součásti chytré a odolné modré ekonomiky. Téma se dále zaměřuje na ekoturistiku, digitalizaci odvětví a mobilizaci kombinovaných soukromých a veřejných investic. Byly oceněny tři projekty v hodnotě 2 385 000 EUR, které dále probíhají.

Tabulka 3: Projekty oceněné prostřednictvím výzev ENRAF pro stěžejní projekty v zemích iniciativy WestMED

Název

Cíl

Příspěvek EU (EUR)

ECO-CRUISING FU_TOUR

Zlepšení manažerských, modrých a digitálních dovedností v odvětví cestovního ruchu v západním Středomoří se zaměřením na malé a střední podniky

792 177

EU WeMED_NaTOUR

Tvorba nadnárodních, ekologicky šetrných balíčků v oblasti cestovního ruchu se zaměřením na přírodní mořské lokality / pobřežní destinace

796 683

REBOOT MED

Obnova a podpora ekoturistiky: podpora partnerství v oblasti veřejného a soukromého sektoru, které spoludefinuje Akční plány modré ekonomiky pro obnovu odvětví cestovního ruchu

999 380

3.1.4.Sdílení znalostí

Iniciativa WestMED byla úspěšným a inspirativním fórem pro sdílení znalostí. Členské země měly možnost učit se jedna od druhé a sdílet osvědčené postupy a spolehlivé metody k utváření politiky vedoucí k udržitelnější modré ekonomice. Jasným příkladem je alžírská strategie modré ekonomiky.

V roce 2021 se Alžírsko stalo první zemí jižního Středomoří, která má vnitrostátní strategii v oblasti modré ekonomiky s výhledem na příštích deset let. Tato strategie identifikuje potřeby, témata, činnosti a prioritní opatření potřebná k vybudování integrovaného a udržitelného námořního hospodářství, které je ku prospěchu všem. Strategie rovněž zahrnuje přeshraniční aspekty modré ekonomiky.

Alžírská strategie modré ekonomiky byla inspirována iniciativou WestMED a myšlenkami a cíli zkoumanými na různých víceúrovňových akcích a mezi regionálními partnery, ministry a řídícími výbory. Zvláštní podporu v tomto procesu zajišťoval také asistenční mechanismus. Alžírské národní středisko a asistenční mechanismus iniciativy WestMED ve sehrály klíčovou roli a pomohly vnitrostátním orgánům při finalizaci a prezentaci strategie alžírské modré ekonomiky. EU podporuje strategii tím, že na rozvoj modré ekonomiky v Alžírsku přispívá částkou 22 milionů EUR.

Alžírská strategie modré ekonomiky je plně integrována do celkové vize alžírské vlády a přispívá k cílům iniciativy WestMED a Unie pro Středomoří.

V konečném důsledku může inspirovat další země k rozvoji podobných strategií. Například Tunisko v současnosti pracuje na strategii, která má být přijata v roce 2022.

3.1.5.Technické pracovní skupiny a aliance

V roce 2020 vytvořila iniciativa WestMED technickou skupinu pro ekologickou lodní dopravu. Skupina je vedena italskými a marockými národními středisky a skládá se z odborníků, specialistů a zástupců ze všech zemí iniciativy WestMED. Skupina identifikovala tři klíčová opatření, která se týkají témat udržitelné námořní dopravy a alternativních paliv:

I)posoudit vznikající technologie a inovativní modely;

II)vytvořit síť námořních přístavů jako energetických společenství;

III)podporovat přizpůsobování obchodních plavidel.

AquaWest, technická skupina pro udržitelnou akvakulturu, byla založena v roce 2021, aby pomáhala při přijímání inovativních a udržitelných postupů v akvakultuře v západním Středomoří. Skupina se zaměřuje na potřeby a příležitosti jižních zemí iniciativy WestMED a umožňuje jim těžit ze stávajících inovativních postupů v regionu. Skupina se skládá z řady politiků a organizací na vysoké úrovni z odvětví akvakultury a je vedena alžírským národním střediskem. Hlavními cíli skupiny jsou:

I)podporovat sdílení znalostí;

II)usnadňovat rozvoj politik;

III)podporovat spolupráci zúčastněných stran;

IV)vyhledávat financování;

V)udržovat platformu pro sdílení informací.

V roce 2021 byla v Itálii vytvořena síť námořních seskupení, která je vedená tuniským seskupením. Hlavními cíli skupiny jsou:

I)podporovat diskusi a výměnu znalostí a postupů mezi seskupeními;

II)podporovat rozvoj námořních seskupení v jižním Středomoří prostřednictvím užší spolupráce mezi jižními zeměmi navzájem;

III)budování kapacit mezi severem a jihem, které povede ke zlepšení dovedností v oblasti řízení seskupení mezi severním a jižním Středozemím;

IV)přilákat investice – zvláště soukromé investice pro inovativní malé a střední podniky.

3.1.6.Širší středomořská spolupráce

Iniciativa WestMED nejen inspirovala a prohloubila spolupráci a diskusi mezi příslušnými členskými zeměmi, ale také vedla k širší spolupráci ve zbytku Středomoří. Dnes má podobu projektové spolupráce mezi pobřežními zeměmi EU a zeměmi mimo EU, které nejsou členy iniciativy WestMED.

Tabulka 4: Příklady projektů podporovaných asistenčním mechanismem iniciativy WestMED zahrnujících země mimo iniciativu WestMED

Název

Odvětví

Cíl

Země

Zdroj

Rozpočet (EUR)

BLUEfasma

Oběhové hospodářství

Začlenění zásad oběhového hospodářství do rybolovu/akvakultury a pobřežního/námořního cestovního ruchu ve prospěch ostrovních a pobřežních oblastí ve Středozemním moři

MT GR CY HR MTN

INTERREG MED

2 812 000

Psamides

Přístavy

Optimalizace provozu přístavů a správy přístavů pomocí inovativních nástrojů

FR ES GR MTN HR

INTERREG MED

2 859 000

ODYSSEA

R&I

Provozování nákladově efektivních platforem, které integrují sítě pro pozorovací/předpovědní systémy v celém Středomoří

MA DZ IT FR TN ES EG PT IL UK DE NL TR GR

H2020

8 399 000

Ve snaze dále zapojit další středomořské země jsou v roce 2022 stěžejní výzvy ENRAF, které byly běžně dostupné pouze zemím iniciativy WestMED, poprvé otevřeny všem zemím Unie pro Středomoří, a tak po vzoru samotné iniciativy WestMED začleňují do projektů i další středomořské státy.

Iniciativa BlueMed pro zdravé Středomoří bez plastů zahrnovala jak země EU, tak země mimo EU, včetně zemí iniciativy WestMED. Jejím cílem bylo prosadit sdílenou vizi zdravějšího a odolnějšího Středozemního moře a podporovat sociální blahobyt a prosperitu budoucích generací. Vyvinula plán pro strategický přístup na poli výzkumu a inovací konkrétně pro oblast Středomoří, který uvádí výčet klíčových výzev v oblasti Středomoří, mezer ve znalostech, činností umožňujících modrý růst a opatření na zlepšení dovedností v různých odvětvích.

V roce 2022 zveřejnila Komise nové pokyny k synergiím mezi programy Horizont Evropa a Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Nyní existuje možnost kumulativního financování, tj. činnost/projekt může získat podporu z více než jednoho fondu, programu nebo nástroje na stejnou nákladovou položku nebo výdaj, díky čemuž je možné až 100% financování.

Do budoucna bude iniciativa WestMED spolupracovat s nedávno zahájeným koordinačním a podpůrným projektem BlueMissionMed, financovaným v rámci mise „Obnova našeho oceánu a našich vod do roku 2030“.

3.2.Oblasti, kde lze uvažovat o zlepšení

I když je přidaná hodnota, kterou iniciativa WestMED vykazuje, zřejmá, je zde prostor pro zlepšení v následujících oblastech.

3.2.1.Zvyšování povědomí a viditelnosti

Stávající komunikační strategie je poněkud zastaralá. Pro lepší prezentaci práce, pokroku i úspěchu iniciativy je nutné více využívat a zviditelnit logo.

Řešení: Zlepšit komunikační strategii a lépe využívat logo iniciativy WestMED jakožto značku.

Iniciativu WestMED by pomohla zviditelnit komunikační strategie na míru. Činnosti a pokrok by byly pro veřejnost zřejmější a přístupnější. Taková komunikační strategie by mohla být vyvinuta ve spolupráci s delegacemi EU v zemích mimo EU ve Středomoří. To by zlepšilo viditelnost a potenciálně by mohlo přilákat nové investice a vytvořit větší pákový efekt, pokud jde o rozvoj projektů a grantů.

Efektivnější označování by posloužilo k: prezentaci podpory zúčastněných zemí; zvýšení přitažlivosti označených projektů; hledání partnerů projektu; získávání podpory označeným projektům od vlád a zúčastněných stran v celém regionu; lepšímu přístupu k možnostem financování. Iniciativa WestMED by se měla snažit o podobný výsledek, jaký má za sebou úspěšná kampaň na podporu budování značky Unie pro Středomoří.

Nový asistenční mechanismus by měl pomoci vytvořit vylepšenou komunikační strategii. Konsorcium odpovědné za asistenční mechanismus má podle svých zadání předložit komunikační strategii a akční plán pro jeho provádění, které budou každých 6 měsíců přezkoumávány.

Nový asistenční mechanismus může také přispět při zavádění používání loga jako značky. To bude klíčové k definování standardního označování projektů podporovaných v rámci iniciativy WestMED a společných iniciativ s podporou iniciativy WestMED při podávání žádostí o financování. Jasné pokyny k používání a využitelnosti loga zajistí, že je budou všechny členské země používat konzistentně. Komise může tento proces usnadnit sdílením znalostí o standardizovaných pokynech.

3.2.2.Zpřesnění metrik a ukazatelů výkonu

Díky zpřesnění současných výkonnostních faktorů a ukazatelů bude měření úspěšnosti a rozsahu opatření prováděných v rámci iniciativy WestMED přesnější.

Kromě oblasti rozvoje politik a příspěvku iniciativy WestMED nejsou jednotlivá opatření v rámci každé z 10 priorit iniciativy spojena ve stávajícím rámci pro opatření s konkrétními cíli.

Mnohé z uvedených cílů jsou příliš široké na to, aby je bylo možné jednoduše přiřadit k činnostem iniciativy. Cíle mají primárně kvantitativní povahu a mnohé dosavadní úspěchy iniciativy nejsou snadno měřitelné.

Řešení: přeformulovat a přijmout alternativní výkonnostní ukazatele za účelem sledování provádění.

Revidovaný rámec by měl obsahovat jak kvalitativní, tak kvantitativní ukazatele. Ty by měly být relevantní, komplexní a snadno sledovatelné a zaznamenatelné. Začlenění relevantních aspektů do specifických ukazatelů zajistí, že změny v prioritách bude možné snadno sledovat na úrovních správy a provádění. Rovněž zajistí, že jakékoli nové priority budou snadno začleněny do procesů podávání zpráv a sledování.

Zadání pro nový asistenční mechanismus stanoví, že by měl vypracovat kritéria a ukazatele pro sledování a měření činností různých strategií pro mořské oblasti a souvisejících výsledků. Díky tomu se budou záležitosti iniciativy WestMED, jejího rámce pro opatření a plánu opatření řešit snáze.

3.2.3.Opětovné potvrzení a optimalizace priorit

Iniciativa WestMED funguje v širokém rámci mezinárodních, středomořských a evropských politik, dohod a strategií, které se týkají udržitelné modré ekonomiky.

Tři zastřešující cíle a deset priorit iniciativy je do určité míry v souladu s regionálními a středomořskými politikami. Iniciativa WestMED například vychází z ministerského prohlášení Unie pro Středomoří z roku 2015 o modré ekonomice. Priority iniciativy WestMED však byly stanoveny před nedávným druhým ministerským prohlášením Unie pro Středomoří o udržitelné modré ekonomice (2021).

Od přijetí prohlášení z Alžíru v roce 2018 se projekty a návrhy podporované v rámci této iniciativy soustředily především na šest priorit nastíněných v plánu opatření, namísto deseti priorit popsaných v rámci pro opatření. Plán opatření nepopisuje konkrétní způsob realizace zbývajících priorit 10 . Prostřednictvím projektů 11 a nejnovějšího hackathonu konaného v červnu 2022 však bylo dosaženo určitého pokroku. Tento hackathon svědčil o obnovení zájmu o územní plánování námořních prostor a pobřežní cestovní ruch. Asistenční mechanismus v rámci iniciativy WestMED podporuje akce zaměřené na vytváření sítí v oblasti územního plánování námořních prostor (včetně zemí východního Středomoří) a bude tak činit i nadále, zejména prostřednictvím nové skupiny odborníků na územní plánování námořních prostor zřízené v rámci projektu MSP-Med.

Řešení: Znovu potvrdit a optimalizovat priority založené na prioritách regionálních a mezinárodních.

Bylo by užitečné nastavit a sladit priority iniciativy s novými iniciativami regionální a mezinárodní politiky. Toho lze dosáhnout na základě druhého ministerského prohlášení Unie pro Středomoří o udržitelné modré ekonomice. Ten podpořilo 42 členů Unie pro Středomoří. Návrh zdůrazňuje potřebu vypořádat se s problémy souvisejícími s životním prostředím a podnebím, kterým čelí celý region.

Tato témata lze projednat na příští schůzce ministrů iniciativy WestMED, která se má konat v roce 2023.

4.Doporučení

Jak dokládá tento dokument, iniciativa WestMED byla dosud úspěšná a má za sebou viditelný pokrok, pokud jde o cíle v rámci svých tří hlavních priorit. Mezi konkrétní příklady pokroku patří vytváření technických skupin, podpora projektů, pokud jde o navazování kontaktů a jejich rozvíjení, a dále vytváření různých partnerství. V širším měřítku iniciativa WestMED vedla evidentně ke zlepšení spolupráce a dialogu jak v regionu mezi členskými zeměmi iniciativy, tak i mimo ni, o čemž svědčí skutečnost, že i další středomořské země členské státy EU i státy mimo EU se zapojily do široké škály projektů.

Doporučení č. 1: Komise celkově doporučuje, aby iniciativa WestMED a její doprovodný rámec pro opatření byly zachovány tak, jak jsou. Výše popsané přínosy svědčí o jejich vhodnosti. Potenciální zlepšení lze provést beze změn stávající dohody, a změny tak nejsou potřeba.

Doporučení č. 2: Komise doporučuje, aby se asistenční mechanismus zabýval otázkami, jako je zvýšení viditelnosti; zlepšení v oblasti označování projektu (např. logo); a vylepšené, vhodnější ukazatele pro hodnocení provádění iniciativy. Jak se uvádí již v rámci zadání, nový asistenční mechanismus by měl představit ve spolupráci s delegacemi EU ve středomořských zemích novou komunikační strategii a nový soubor ukazatelů pro měření pokroku.

Doporučení č. 3: Měly by být přezkoumány a optimalizovány priority ve vztahu k regionálním a mezinárodním politikám, a to s ohledem na druhé ministerské prohlášení Unie pro Středomoří o udržitelné modré ekonomice. Členské země o tom mohou jednat na příští schůzce ministrů, která je plánována na rok 2023.

4.1.Výhled do budoucna

Po předložení Radě a Evropskému parlamentu bude tato zpráva rovněž předložena na schůzce ministrů iniciativy WestMED, která se bude v roce 2023 konat na Maltě. Během tohoto setkání se země budou moci rozhodnout, zda ponechají nebo zaktualizují priority zahrnuté do stávajícího rámce pro opatření z roku 2017. Mohou aktualizovat i ty, které byly zdůrazněny v prohlášení z Alžíru z roku 2018 a v plánu opatření.

Komise navrhuje, aby do roku 2027 byla provedena další hodnotící studie iniciativy. Příští zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu by měla rovněž zohlednit zprávy ze zemí iniciativy WestMED.

Komise tuto zprávu zveřejní a bude ji sdílet mezi příslušnými institucemi a zainteresovanými stranami.

(1) COM(2017) 183 final.
(2) https://www.westmed-initiative.eu/wp-content/uploads/2016/02/1.Declaration-of-Algiers-04.12.2018-EN.pdf  
(3) 1. Tvorba námořních seskupení, 2. Biologická rozmanitost a ochrana a obnova mořských stanovišť, 3. Udržitelná spotřeba a výroba, 4. Rozvoj pobřežních oblastí a udržitelného rybolovu a akvakultury, 5. Rozvoj a šíření dovedností, a 6. Námořní bezpečnost a boj proti znečišťování moře.
(4)   https://ufmsecretariat.org/wp-content/uploads/2021/02/Declaration-UfM-Blue-Economy-EN-1.pdf  
(5) Dříve Evropský námořní a rybářský fond.
(6) Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí.
(7) https://ec.europa.eu/research-and-innovation/sites/default/files/bmr-2022/ec_rtd_bmr-2022-blue-economy-fiche.pdf
(8) Hlášení z asistenčního mechanismu.
(9) Úplný seznam: https://westmed-initiative.ec.europa.eu/publications/#Leaflets  
(10) Tj. spolupráce v oblasti činností pobřežní stráže, strategický přístup na poli výzkumu a inovací, územní plánování námořních prostor a správa pobřeží a výměna znalostí týkajících se mořských a námořních záležitostí a synergií.
(11) Např. projekt FIUFFRA, který podporuje spolupráci v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu-
Top