EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 10.2.2022
COM(2022) 39 final
2022/0027(CNS)
Návrh
SMĚRNICE RADY,
kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o prodloužení doby použitelnosti volitelného mechanismu přenesení daňové povinnosti ve vztahu k dodání některého zboží a poskytnutí některých služeb s vysokým rizikem podvodů a mechanismu rychlé reakce proti podvodům v oblasti DPH
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
•Odůvodnění a cíle návrhu
Účelem tohoto návrhu směrnice, kterou se mění směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH“), je prodloužit: 1) možnost členských států uplatňovat mechanismus přenesení daňové povinnosti za účelem boje proti stávajícím podvodům při dodání zboží a poskytnutí služeb, jak je uvedeno v čl. 199a odst. 1 směrnice o DPH, a 2) možnost použít mechanismus rychlé reakce, jak je stanoven v článku 199b směrnice o DPH, k boji proti podvodům uplatňováním mechanismu přenesení daňové povinnosti ve velmi specifických případech.
Obecně platí pravidlo podle článku 193 směrnice o DPH, který stanoví, že osoba povinná k dani, jež dodává zboží nebo poskytuje službu, je povinna odvést DPH. Odchylku představuje mechanismus přenesení daňové povinnosti, který umožňuje určit příjemce plnění jako osobu povinnou odvést DPH. V rámci tohoto mechanismu přenesení daňové povinnosti není DPH účtována dodavatelem, ale vyúčtována zákazníkem (osobou povinnou k dani) v jeho přiznání k DPH. Tato DPH je následně odečtena v témže přiznání k DPH, a proto, pokud má tato osoba plný nárok na odpočet, je výsledek nulový.
Mechanismus přenesení daňové povinnosti se používá k boji proti podvodům, a zejména proti podvodům na bázi chybějícího obchodníka uvnitř Společenství („MTIC“). K tomuto druhu podvodu dochází, pokud obchodník pořídí zboží, které bylo přepraveno nebo odesláno z jiného členského státu prostřednictvím dodání osvobozeného od DPH, a prodá je dál včetně DPH na faktuře zákazníkovi. Poté, co obchodník tuto částku DPH od zákazníka obdrží, zmizí, aniž by zaplatil splatnou DPH správci daně. Zároveň si zákazník jednající v dobré víře obvykle může DPH, kterou zaplatil dodavateli, obvykle odpočíst ve svém přiznání k DPH. V rámci mechanismu přenesení daňové povinnosti se tedy DPH dodavateli fakticky neplatí.
Používání mechanismu přenesení daňové povinnosti založeného na článku 199a směrnice o DPH je pro členské státy volitelné. Umožňuje jim bojovat proti tomuto typu podvodů v předem vymezených citlivých oblastech, ve kterých k němu na jejich území obvykle dochází. Jakmile jsou dodavatelé povinni u těchto vnitrostátních dodání použít mechanismus přenesení daňové povinnosti, nemohou na své faktuře účtovat DPH. Následně neobdrží částku DPH od svého zákazníka, v důsledku čehož tito obchodníci nemohou s obdrženou částkou DPH zmizet. Mechanismus rychlé reakce podle článku 199b je výjimečným opatřením, které členským státům umožňuje v naléhavě nutných případech rychle zavést dočasný mechanismus přenesení daňové povinnosti pro dodání zboží a poskytnutí služeb v odvětvích, kde došlo k náhlým a rozsáhlým podvodům a která nejsou uvedena v článku 199a směrnice o DPH. Tento postup je výjimečný a mimořádně rychlý, neboť Komise musí do jednoho měsíce reagovat buď záporným stanoviskem, nebo písemně potvrdit dotčenému členskému státu, že proti opatření nemá námitky. Členský stát může zvláštní opatření mechanismu rychlé reakce přijmout ode dne obdržení uvedeného potvrzení. Použitím tohoto mechanismu mohou členské státy překlenout dobu potřebnou k získání „běžné“ odchylky podle článku 395 směrnice o DPH, která může trvat až šest měsíců. Taková odchylka vyžaduje návrh Komise a jednomyslné přijetí Radou.
Článek 199a směrnice o DPH byl zaveden na období od roku 2010 do 30. června 2015 a poprvé byl se změnami prodloužen do 31. prosince 2018. Článek 199b směrnice o DPH byl zaveden na období 2013 až 31. prosince 2018. Články 199a i 199b směrnice o DPH byly následně prodlouženy do 30. června 2022, aby se časově shodovaly s původně předpokládaným datem vstupu konečného systému DPH v platnost (další podrobnosti viz níže).
V době, kdy byla doba použitelnosti článků 199a a 199b směrnice o DPH prodloužena do 30. června 2022, předložila Komise zprávu o účincích mechanismů obsažených v těchto článcích a na základě příspěvků daňových správ a zúčastněných stran dospěla k závěru, že opatření uvedená v těchto článcích jsou v boji proti podvodům užitečná.
S cílem řešit otázku podvodů (typu MTIC) strukturovanějším způsobem předložila Komise návrh na zavedení tzv. konečného systému DPH, jednoduššího a odolného vůči podvodům při obchodu se zbožím uvnitř Unie. Tato ujednání, u kterých Komise navrhla vstup v platnost dne 1. července 2022, představují zásadní reakci na podvody typu MTIC.
Současný stav probíhajících jednání v Radě však naznačuje, že ke dni 1. července 2022 nebude možné, aby konečný systém DPH vstoupil v platnost. Aby mohla pokračovat jednání o konečném systému, aniž by byly ohroženy nástroje, které jsou k dispozici pro boj proti podvodům v oblasti DPH, je vhodné prodloužit opatření proti podvodům obsažená v uvedených článcích na další omezenou dobu.
Prodloužení doby použitelnosti článků 199a a 199b by rovněž umožnilo vyvinout další nástroje pro boj proti daňovým únikům. Za tímto účelem a v souladu s daňovým balíčkem připravuje Komise návrh na modernizaci stávajících pravidel DPH s přihlédnutím k možnostem, které nabízejí digitální technologie. Pod titulem „DPH v digitálním věku“ posoudí Komise povinnosti vykazování DPH, případně včetně podávání zpráv na základě transakcí a posíleného systému elektronické fakturace. Správcům daně by to mělo poskytnout rychlejší a podrobnější informace o jednotlivých transakcích, a snížit tak riziko podvodů. Na základě tohoto legislativního vývoje by měla být v budoucnu potřeba prodloužit použitelnost článků 199a a 199b znovu posouzena.
•Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky
Stávající návrh na omezenou dobu prodlužuje opatření stanovená v článcích 199a a 199b směrnice o DPH, zatímco v Radě pokračují jednání o návrhu konečného systému DPH, který zahrnuje změny článků 199a a 199b směrnice o DPH s cílem uvést tyto články do souladu s fungováním tohoto konečného systému. Vzhledem k tomu, že se konečný systém DPH týká zboží, byly by články 199a a 199b omezeny na služby.
Prodloužení je rovněž v souladu s načasováním příprav Komise na nová pravidla pro podávání zpráv jakožto opatření proti podvodům, což by mohlo vést k tomu, že uplatňování mechanismu přenesení daňové povinnosti již nebude nutné. I kdyby tato nová pravidla pro podávání zpráv byla přijata již poměrně brzy, osoby povinné k dani budou přesto potřebovat určitý čas, aby se přizpůsobily novým pravidlům; prodloužení do konce roku 2025 se proto jeví jako přiměřené.
•Soulad s ostatními politikami Unie
Článek 199a směrnice o DPH se v rámci mechanismu přenesení daňové povinnosti vztahuje mimo jiné na obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů v EU (systém EU pro obchodování s emisemi – ETS). V zájmu podpory cílů Zelené dohody, zejména pokud jde o snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, je nezbytné, aby byl systém ETS dále chráněn před (kolotočovými) podvody, aby se zabránilo tomu, že by kromě finančních ztrát byla ohrožena důvěryhodnost systému.
2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právní základ
Směrnice mění směrnici o DPH na základě článku 113 Smlouvy o fungování Evropské unie.
Protože návrh prodlužuje použití některých ustanovení směrnice, je nezbytné směrnici o DPH změnit.
•Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)
Podle zásady subsidiarity, jak ji stanoví čl. 5 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii, mohou být opatření na úrovni Unie přijata pouze v případě, že zamýšlených cílů nemůže být dosaženo uspokojivě samotnými členskými státy, a proto jich může být z důvodu rozsahu či účinků navrhovaných opatření lépe dosaženo na úrovni Unie.
Cíle, kterým je boj proti podvodům prostřednictvím mechanismu přenesení daňové povinnosti a zavedení možnosti využít mechanismu rychlé reakce k boji proti náhlým a rozsáhlým podvodům, bude nejlépe dosaženo na úrovni Unie, a tento cíl nachází svůj konkrétní právní základ ve směrnici o DPH. Proto prodloužení platnosti těchto opatření vyžaduje změnu směrnice o DPH.
•Proporcionalita
Vzhledem k tomu, že prodloužená opatření jsou volitelná a dočasná, návrh splňuje zásadu proporcionality ve vztahu k sledovanému cíli, kterým je boj s podvody u některých dodání zboží a poskytnutí služeb a pomoc členským státům při řešení náhlých a rozsáhlých podvodů v oblasti DPH.
•Volba nástroje
Vzhledem k tomu, že se mění směrnice o DPH, navrhuje se jako nástroj směrnice.
3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ
•Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů
V době prodloužení předložila Komise zprávu o fungování a účincích mechanismu přenesení daňové povinnosti v souvislosti s články 199a a 199b směrnice o DPH a dospěla k závěru, že opatření uvedená v těchto článcích jsou v boji proti podvodům užitečná.
Tato hloubková analýza byla provedena poměrně nedávno a směrnice o DPH se od té doby nezměnila z hlediska právních podmínek ani z hlediska praktických aspektů uplatňování mechanismu přenesení daňové povinnosti. Směrnice o DPH navíc nebyla výrazně změněna s cílem řešit problém podvodů typu MTIC strukturovanějším způsobem. V neposlední řadě nemají útvary Komise žádné informace o nových odvětvích, která by byla náchylná k podvodům typu MTIC a pro něž by byl mechanismus přenesení daňové povinnosti správným nástrojem. Je proto opodstatněné dospět k závěru, že výše uvedená zjištění jsou stále platná.
•Konzultace se zúčastněnými stranami
Pokud jde o výše uvedenou zprávu, byly členské státy vyzvány, aby poskytly své zkušenosti a zhodnotily opatření. Zúčastněné strany byly konzultovány prostřednictvím skupiny odborníků na DPH.
Členské státy obecně považovaly mechanismus přenesení daňové povinnosti uvedený v článku 199a směrnice o DPH za účinný a účelný nástroj v boji proti podvodům v oblasti DPH. V důsledku zavedení mechanismu přenesení daňové povinnosti se podvody ve vymezených odvětvích výrazně snížily nebo vymizely. Tento názor byl rovněž uveden v odpovědích obdržených od konzultovaných zúčastněných stran z řad podniků, které považují mechanismus přenesení daňové povinnosti za účinné dočasné opatření pro boj proti podvodům.
Pokud jde o mechanismus rychlé reakce uvedený v článku 199b směrnice o DPH, většina členských států se domnívala, že ačkoli nebyl nikdy použit, zůstává užitečným nástrojem a preventivním opatřením proti výjimečným případům náhlých podvodů v oblasti DPH.
•Sběr a využití výsledků odborných konzultací
V rámci výše uvedené zprávy byla konzultována skupina odborníků na DPH ohledně fungování a účinků opatření uvedeného v článku 199a směrnice o DPH. Zpětná vazba ukázala, že mechanismus přenesení daňové povinnosti pro daná dodání je považován za účinný dočasný nástroj boje proti podvodům.
Obecně byl volitelný mechanismus přenesení daňové povinnosti posuzován v několika dřívějších studiích. Posouzení všeobecného mechanismu přenesení daňové povinnosti (i v porovnání s odvětvovým přenesením daňové povinnosti) na vnitřním trhu bylo provedeno v posouzení dopadů, které bylo připojeno k návrhu na dočasné používání všeobecného mechanismu přenesení daňové povinnosti.
•Posouzení dopadů
Iniciativa na další omezené období prodlužuje opatření obsažená v článcích 199a a 199b směrnice o DPH s cílem podpořit členské státy v boji proti podvodům v oblasti DPH, zatímco členské státy v Radě projednávají komplexnější reformu systému DPH.
S ohledem na probíhající práci Komise na konečném systému DPH a modernizaci oznamovacích povinností a jeho očekávaný dopad na boj proti podvodům by prozatím nebylo užitečné tato opatření přehodnotit nebo revidovat, neboť veškeré závěry by byly přechodné a musely by být znovu posouzeny s ohledem na možná nová pravidla.
4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY
Návrh nebude mít žádné negativní důsledky pro rozpočet Unie.
5.OSTATNÍ PRVKY
•Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu
Pokud jde o volitelný mechanismus přenesení daňové povinnosti v článku 199a směrnice o DPH, navrhují se dvě změny.
Za prvé, doba jeho použitelnosti se prodlužuje do konce roku 2025. Tato lhůta se jeví přiměřenou pro to, aby Rada mohla pokračovat v jednáních o konečném systému DPH. Pokud konečný systém DPH nevstoupí v platnost před tímto datem, mohl by režim stanovený v článku 199a směrnice o DPH skončit v důsledku ustanovení o skončení platnosti v roce 2025. Pokud by konečný systém DPH vstoupil v platnost před rokem 2025, budou články 199a a 199b změněny, a nahradí tak stávající pravidla, jejichž použitelnost se nyní prodlužuje.
Toto prodloužení je rovněž spojeno s vypracováním a přijetím návrhu Komise týkajícího se DPH v digitálním věku, u kterého nelze v této fázi stanovit datum vstupu v platnost. Přijetí tohoto návrhu Komisí je plánováno na rok 2022. Konec roku 2025 je proto rovněž v této souvislosti přiměřenou lhůtou pro Radu, aby návrh přijala.
Pokud by do konce roku 2025 nebyl zaveden konečný systém ani pravidla pro DPH v digitálním věku, bylo by zváženo další prodloužení použitelnostičlánků 199a a 199b směrnice o DPH.
Za druhé se provádí malá technická změna, pokud jde o zrušení zastaralých oznamovacích povinností, na nichž byla výše uvedená zpráva Komise založena.
Pokud jde o mechanismus rychlé reakce uvedený v článku 199b směrnice o DPH, období použitelnosti se rovněž prodlužuje do konce roku 2025.
2022/0027 (CNS)
Návrh
SMĚRNICE RADY,
kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o prodloužení doby použitelnosti volitelného mechanismu přenesení daňové povinnosti ve vztahu k dodání některého zboží a poskytnutí některých služeb s vysokým rizikem podvodů a mechanismu rychlé reakce proti podvodům v oblasti DPH
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 113 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,
s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu,
s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru,
v souladu se zvláštním legislativním postupem,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Daňové podvody v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) vedou ke značným rozpočtovým ztrátám a mají dopad na fungování vnitřního trhu.
(2)Článek 199a směrnice Rady 2006/112/ES stanoví, že členské státy mohou volitelně používat mechanismus přenesení daňové povinnosti pro odvod DPH u dodání předem určeného zboží a poskytnutí předem určených služeb, které jsou náchylné k podvodům, a zejména k podvodům na bázi chybějícího obchodníka uvnitř Společenství (MTIC). Zvláštní opatření mechanismu rychlé reakce stanovené v článku 199b uvedené směrnice nabízí členským státům za určitých přísných podmínek rychlejší postup, který umožňuje zavedení mechanismu přenesení daňové povinnosti, což povede k přiměřenější a účinnější reakci na náhlé a rozsáhlé podvody. Platnost obou článků skončí dne 30. června 2022.
(3)Komise přijala dva legislativní návrhy na zavedení konečného systému DPH, které by měly poskytnout komplexní reakci na podvody typu MTIC. Tyto návrhy, u nichž se původně předpokládalo, že vstoupí v platnost dne 1. července 2022, jsou v Radě stále ještě projednávány a lze předpokládat, že nebudou přijaty před tímto dnem a že v tento den nevstoupí v platnost.
(4)V návaznosti na daňový balíček pracuje Komise pod titulem „DPH v digitálním věku“ rovněž na návrhu na modernizaci pravidel pro podávání zpráv, což je systém, který by daňovým správám poskytoval podrobné informace o jednotlivých transakcích, pokud možno v reálném čase, a který by mohl způsobit, že by uplatňování mechanismu přenesení daňové povinnosti bylo zastaralé.
(5)V roce 2018 Komise oznámila svá zjištění týkající se účinků mechanismů uvedených v článcích 199a a 199b směrnice 2006/112/ES v oblasti boje proti podvodům. Ve zprávě členské státy a zúčastněné strany obecně považovaly mechanismus přenesení daňové povinnosti uvedený v článku 199a uvedené směrnice za účinný dočasný nástroj v boji proti podvodům v oblasti DPH. Členské státy v této zprávě dále považovaly mechanismus rychlé reakce za užitečný nástroj a preventivní opatření proti výjimečným případům podvodů v oblasti DPH. Od té doby se právní podmínky ani praktické podmínky pro uplatňování mechanismu přenesení daňové povinnosti v rámci systému DPH v EU nezměnily. Ani směrnice o DPH nebyla výrazně změněna s cílem řešit problém podvodů typu MTIC strukturovanějším způsobem. Lze tedy důvodně předpokládat, že tato zjištění a úvahy jsou stále z velké části platné.
(6)S ohledem na výše uvedené se zdá, že opatření uvedená v článcích 199a a 199b směrnice 2006/112/ES byla jako dočasná a cílená opatření užitečná . Ukončení jejich platnosti by členské státy připravilo o účinný nástroj pro boj proti podvodům; je proto vhodné prodloužit uvedená opatření na další omezené období, aby se v Radě mohla uskutečnit jednání o konečném systému DPH a aby se umožnil další vývoj modernizovaných pravidel pro podávání zpráv, která mají být mezitím přijata.
(7)Směrnice 2006/112/ES by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,
PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:
Článek 1
Směrnice 2006/112/ES se mění takto:
1)Článek 199a se mění takto:
a)v odstavci 1 se návětí nahrazuje tímto:
„Členské státy mohou do 31. prosince 2025 stanovit, že osobou povinnou odvést daň je osoba povinná k dani, jíž je dodáno některé z tohoto zboží nebo poskytnuta některá z těchto služeb:“;
b)odstavce 3, 4 a 5 se zrušují.
2)V článku 199b se odstavec 6 nahrazuje tímto:
„6. Zvláštní opatření mechanismu rychlé reakce podle odstavce 1 se použije do 31. prosince 2025.“
Článek 2
Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 3
Tato směrnice je určena členským státům.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně