Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0581

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Revize akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    COM/2022/581 final

    V Bruselu dne 9.11.2022

    COM(2022) 581 final

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

    Revize akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    {SWD(2022) 354 final} - {SWD(2022) 355 final}


    Revize akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Nástin situace

    Prosinec roku 2022 bude rozhodujícím momentem pro zachování celosvětové biologické rozmanitosti. V Montrealu se sejdou signatáři Úmluvy o biologické rozmanitosti, aby učinili závěry na patnácté konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti. Na zasedání se signatáři budou snažit zformovat globální úsilí k určení opatření, která by měla zastavit a zvrátit pokračující ničení biologické rozmanitosti, a zároveň budou usilovat o přijetí závazku tato opatření plnit. O měsíc dříve se v Panamě sejdou strany Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), aby přezkoumaly opatření, která mají zajistit, že mezinárodní obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami nebude ohrožením pro přežití druhů.

    Boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy je klíčovou součástí úsilí o zastavení úbytku biologické rozmanitosti. Jak zdůraznila Mezivládní vědecko-politická platforma pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES), udržitelné využívání volně žijících a planě rostoucích druhů je nezbytné pro uspokojování potřeb současných a budoucích generací. Udržitelné využívání volně žijících a planě rostoucích druhů může pomoci zabránit vzniku nových pandemií, zajistit trvalou obživu pro místní a původní obyvatele a přispět k obnově a zachování biologické rozmanitosti. Naproti tomu nezákonný nebo neúčinně regulovaný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy představuje pro toto udržitelné využívání hrozbu 1 .

    Očekává se, že globální rámec pro biologickou rozmanitost po roce 2020, který má být přijat na prosincové patnácté konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti, stanoví konkrétní cíle a úkoly, jež by měly zajistit, aby lov a sklízení suchozemských, sladkovodních a mořských druhů volně žijících a planě rostoucích druhů, jakož i obchod s těmito druhy, byly legální a udržitelné. Tento aktualizovaný akční plán má přispět k řádnému plnění tohoto závazku ze strany Evropské unie a jejích členských států.

    Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy je i nadále vážným a rozšířeným problémem. Podle zprávy o trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy ve světě, kterou v roce 2020 předložil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), neexistuje na světě žádná země, jež by nebyla zasažena nezákonným obchodem s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje širokou škálu druhů, od úhoře přes luskouna až po růžové dřevo 2 . Od počátku pandemie COVID-19 se sice počet volně žijících a planě rostoucích druhů, jež úřady zabavily při odhalování nezákonného obchodu, celosvětově snížil 3 , avšak neexistují důkazy o tom, že by v útlumu bylo i samotné obchodování.

    Nezákonný obchod s druhy je hnací silou celosvětové ztráty biologické rozmanitosti  4 . Nezákonné využívání druhů může značně oslabit populace ve volné přírodě a v některých případech je přivést až k vyhynutí 5 . Zasaženy mohou být i druhy, na něž není nezákonný obchod přímo zacílen, například prostřednictvím vedlejších úlovků nebo úbytku přirozených stanovišť. Nezákonné odebírání klíčových druhů z ekosystémů může mít také kaskádové účinky, kdy postihuje ekosystémové služby, ničí důležité propady uhlíku a narušuje zdraví a rovnováhu půdy a vody 6 . Vypouštění či vysazování nezákonně obchodovaných nepůvodních druhů do volné přírody v cílových zemích navíc může narušit místní stanoviště, což může mít potenciálně zničující dopad na původní druhy.

    Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy má rovněž velmi ničivé socioekonomické dopady Rozšířený nezákonný obchod s volně žijícími živočichy může zvýšit riziko přenosu zoonóz (tj. chorob, jimiž jsou původně nakažena zvířata, která je následně přenesou na člověka), což může mít ničivé důsledky pro veřejné zdraví. Ničení ekosystémů, k němuž může vést nezákonný lov a nezákonný obchod, často připravuje místní komunity o zákonné a udržitelné formy příjmu. K těmto zákonným a udržitelným formám příjmu patří cestovní ruch založený na přírodě, dobře řízený trofejní lov a udržitelný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy. Dobře řízený obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy může aktivně přispívat k ochraně druhů tím, že pro místní komunity bude vytvářet pobídky k ochraně přírodních zdrojů v jejich životním prostředí, a zároveň těmto komunitám zajistí dostatečné a udržitelné živobytí. Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy je však ekonomicky mimořádně výnosný. Atraktivita tohoto obchodu – vyplývající z povahy této trestné činnosti, kdy lze vysokého zisku dosáhnout podstoupením malého rizika – vážně ohrožuje veřejnou bezpečnost. Oslabuje právní stát a legitimní instituce. Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy těží z korupce a zároveň k ní přispívá a současně podporuje další trestnou činnost 7 . Existují jasné důkazy o vazbách mezi nezákonným obchodem s volně žijícími a planě rostoucími druhy, organizovaným zločinem (včetně obchodování se zbraněmi) a terorismem 8 .

    Klíčová úloha, již má EU zastávat

    EU funguje jako centrum celosvětového obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy 9 a v boji proti němu zastává klíčovou úlohu. Vykazovaná hodnota nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v EU byla v roce 2019 minimálně 4,7 milionu EUR, ale pravděpodobně bude mnohem vyšší 10 .

    EU má proto celosvětově dobrou pozici k tomu, aby stála v čele boje proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy. Nařízení EU týkající se tohoto obchodu umožňují překročit rámec Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) při ochraně ohrožených druhů před neudržitelným využíváním. Stávající pravidla EU pro trofejní lov například rozšiřují povinnosti, jež se váží k získanému povolení, na druhy, které nejsou uvedeny v nejpřísnějším seznamu úmluvy CITES, a zintenzivňují dohled nad těmito druhy.

    EU může stavět na svých dlouholetých zkušenostech v boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Nový akční plán vychází z předchozího akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (2016–2020) 11 . Hodnocení akčního plánu z roku 2016 přineslo zjištění, že od roku 2016 se nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy dostal do popředí coby prioritní téma k jednání mezi širokou škálou tvůrců politik, donucovacích orgánů a zúčastněných stranami v EU i na celém světě. EU a její členské státy nyní zesilují donucovací opatření, například prostřednictvím posíleného přeshraničního vyšetřování za aktivní účasti Europolu, Eurojustu a donucovacích orgánů. To vede k většímu počtu případů zabavení a stíhání, mimo jiné prostřednictvím činnosti evropské multidisciplinární platformy pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti (EMPACT). Kromě toho Evropská komise zvýšila svou podporu příslušným vnitrostátním orgánům a evropským sítím pracovníků donucovacích orgánů v boji proti trestné činnosti páchané v oblasti životního prostředí a zintenzivnila spolupráci s těmito subjekty. Komise rovněž přijala návrh nové směrnice EU, která by měla trestnou činnost poškozující životní prostředí rázně omezit.

    Proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy podnikla EU rovněž kroky na mnohostranných fórech, zejména v rámci úmluvy CITES. Aby dostála svému závazku přijmout další opatření proti nezákonnému lovu slonů a celkově proti obchodu se slonovinou, EU aktualizovala svá pravidla tak, aby ukončila většinu forem obchodu se slonovinou v EU.

    Byly rovněž mobilizovány diplomatické sítě EU a členských států, jež se aktivně zapojily do dvoustranných a regionálních rozhovorů. V neposlední řadě poskytla EU od roku 2016 značné finanční prostředky na budování kapacit a na mezinárodní opatření proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, včetně: i) podpory zapojení místních komunit v zemích původu volně žijících a planě rostoucích druhů, které jsou předmětem nezákonného obchodu; a ii) poskytování alternativních zdrojů obživy a alternativních zdrojů příjmů těmto místním komunitám.

    Přetrvávající výzvy a nové příležitosti

    Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy, v kombinaci se změnou klimatu a zhoršováním životního prostředí, má navzdory uvedenému úsilí i nadále vážný dopad na volně žijící živočichy a planě rostoucí rostliny, jakož i na živobytí a bezpečnost obyvatel. Postupem času dochází ke změnám jak v obchodních trasách, tak z hlediska obchodovaných druhů. Zvýšené využívání on-line platforem pro nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy a související využívání služeb přepravy malých zásilek navíc vytvořilo nové výzvy pro odhalování a vyšetřování tohoto typu trestné činnosti, které vyžadují nová řešení a více prostředků. Nárůst počtu zabavených nezákonně obchodovaných volně žijících a planě rostoucích druhů, k němuž v EU došlo od roku 2016, nevedl k proporcionálnímu nárůstu stíhání a odsouzení. Velkým problémem zůstává nedostatek specializovaných pracovníků, zdrojů a odborné přípravy v mnoha členských státech a zemích mimo EU. Existuje také prostor pro zlepšení spolupráce: i) v rámci členských států EU; ii) mezi členskými státy EU; iii) mezi zeměmi EU a zeměmi, které nejsou členy EU; a iv) se zúčastněnými stranami a občanskou společností.

    Další postup

    Tento revidovaný akční plán má sloužit jako průvodce opatřeními EU proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v období do roku 2027. V návaznosti na akční plán na rok 2016 se snaží reagovat na současné výzvy komplexním způsobem. Akční plán se sice zaměřuje na nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy, ale zároveň vytváří nezbytné vazby na právní předpisy EU, jež se týkají obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, a na další související politiky.

    Řešení problému v podobě nezákonného obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy vyžaduje komplexní přístup a řadu opatření, která budou účinná v oblasti, kde se protínají obchod s uvedenými druhy a širší politika ochrany přírody, a to vše s cílem připustit pouze takový obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy, který bude udržitelný.

    Akční plán je rozdělen podle čtyř hlavních priorit, které jsou uvedeny níže.

    Priorita 1:    Zamezení nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a řešení jeho hlavních příčin 

    Priorita 2:    Posílení právního a politického rámce pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími    a planě rostoucími druhy

    Priorita 3:        Prosazování pravidel a politik pro účinný boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Priorita 4:        Posilování globálního partnerství zemí původu, zemí spotřeby a tranzitních zemí, pokud jde o boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Každá z těchto priorit má několik cílů a u každého z těchto cílů je stanovena řada opatření. Tato opatření nejsou vyčerpávající a mohou být doplněna dalšími opatřeními. Cíle a související opatření jsou podrobně popsány v příloze.

    V rámci uvedených priorit nový akční plán:

    ·přináší zaměření na mnohostrannou spolupráci a koordinaci agentur s cílem účinně předcházet, odhalovat, stíhat a sankcionovat trestnou činnost poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy 12 . V rámci akčního plánu bude posílena spolupráce: i) mezi donucovacími orgány členských států EU a ii) mezi EU, jejími členskými státy a zeměmi mimo EU,

    ·vyzývá členské státy EU a země mimo EU, aby k nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy přistupovaly jako k závažné trestné činnosti a aby budovaly kapacity a specializaci v rámci celého řetězce vymáhání práva s cílem učinit přiměřené a odrazující sankce pravidlem,

    ·zkoumá potřebu, přidanou hodnotu a proveditelnost nových legislativních a politických iniciativ s cílem zajistit, aby opatření EU proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy byla i nadále dostatečně silná a přiměřená hrozbě, kterou nezákonný obchod s těmito druhy představuje,

    ·využívá hybnou sílu, jež vychází z přijetí nařízení o digitálních službách, k posílení opatření proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy prováděnému na internetu. Internetový obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy v posledních letech prudce roste, což osobám páchajícím trestnou činnost usnadňuje činnost na širším trhu při nižším riziku. Všeobecný rozmach elektronického obchodu vede v posledních letech ke zvýšení objemu mezinárodní zásilkové přepravy. Přijetí nařízení o digitálních službách poskytne orgánům EU a členských států nové nástroje pro řešení problémů spojených s obchodováním na internetu, a to včetně obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy. Budou posíleny schopnosti a kapacity donucovacích orgánů, celních orgánů a ostatních příslušných orgánů. Bude podporována spolupráce se soukromým sektorem, jako je spolupráce uskutečňovaná v rámci Koalice pro ukončení nezákonného obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy na internetu 13 či Partnerství pro omezení příležitostí k nezákonné přepravě ohrožených druhů (ROUTES) 14 . Budou vyvinuty nové nástroje pro sledování nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a pro odhalování a vyšetřování trestné činnosti poškozující uvedené druhy. Mezi tyto nástroje patří databáze, mobilní aplikace, skenovací zařízení atd.,

    ·nadále přistupuje k obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy jako k celosvětovému problému, přičemž zajišťuje mezinárodní spolupráci a soudržnost mezi opatřeními proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v rámci EU, jakož i globální podporu těmto opatřením. Spolupráce se zeměmi mimo EU bude posílena prostřednictvím dvoustranných výměn, regionálních sítí, sítí pro prosazování práva, obchodních dohod a mnohostranných programů,

    ·zvyšuje transparentnost rozhodování EU a prosazuje silnější partnerství mezi EU a jejími členskými státy na jedné straně a nevládními organizacemi, mezinárodními organizacemi a soukromým sektorem na straně druhé. Spoluúčast nevládních organizací, mezinárodních organizací a soukromého sektoru v boji proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy bude uznávána a podporována, a to včetně zapojení těchto subjektů do politických diskusí 15 .



    Dostatečné finanční a lidské zdroje

    V boji proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy nelze dosáhnout skutečného pokroku, nejsou-li k dispozici dostatečné finanční prostředky na podporu doprovodných opatření, ať už na úrovni EU, tak v členských státech EU. Je nezbytné, aby finanční prostředky určené na sledování nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a na vypořádání se s trestnou činností poškozující tyto druhy byly: i) předem určeny; ii) zpřístupněny příslušným prováděcím subjektům; a iii) používány nejúčinnějším a promyšleným způsobem.

    Obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy by měl být plně začleněn do příslušných fondů EU, které se zaměřují na: i) bezpečnost a organizovaný zločin; ii) životní prostředí; a iii) mezinárodní spolupráci/partnerství. Prioritou by měl být zejména v rámci: platformy EMPACT, Fondu pro vnitřní bezpečnost, programu LIFE a Nástroje pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci.

    Sledování pokroku

    Za účelem pravidelného měření pokroku Komise ve spolupráci s členskými státy v prvním roce po přijetí plánu vytvoří systém pro sledování provádění akčního plánu. Tento systém bude zahrnovat jednoduchý mechanismus hlášení, který budou používat členské státy EU a zúčastněné strany a který bude založen na stávajících rámcích pro podávání zpráv. Bude určena řada ukazatelů, jež by měly v maximální možné míře umožňovat měření dosažených výsledků z hlediska celkového dopadu akčního plánu na obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

    Závěr

    Revidovaný akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy posiluje ambice akčního plánu z roku 2016 a zdůrazňuje pokračující odhodlání EU bojovat proti nezákonnému obchodu s uvedenými druhy. Bude-li podložen odpovídajícími zdroji, bude tento akční plán sloužit jako program ambiciózních a komplexních opatření a spolupráce v rámci EU i po celém světě s cílem ukončit nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

    PŘÍLOHA – Tabulka opatření (2022–2027)

    Priorita 1 – Zamezení nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a řešení jeho hlavních příčin

    Cíle

    Subjekty

    Opatření

    Časový rámec

    1.Snížit spotřebitelskou poptávku po nezákonně obchodovaných volně žijících a planě rostoucích druzích

    Komise, členské státy, sítě EU složené z odborníků a expertních skupin 16

    ·Podporovat účinné provádění usnesení konference smluvních stran úmluvy CITES 17.4, které se týká strategií snižování poptávky napomáhajících v boji proti nezákonnému obchodu s druhy uvedenými v úmluvě CITES.

    Průběžně

    2.

    ·Provádět osvětové činnosti a dobře zacílené činnosti založené na poznatcích společenských věd a zaměřené na snižování poptávky, zejména na změnu chování spotřebitelů v EU. Podporovat tyto činnosti na ostatních významných cílových trzích. Zaměřit se přednostně na činnosti, jež jsou zaměřené na poptávku po plazech, obojživelnících, ptácích, úhořích říčních, slonech afrických, nosorožcích a luskounech, kteří pocházejí z volné přírody, a po lécích či doplňcích stravy obsahujících nezákonně sklizené planě rostoucí rostliny. Zvyšovat informovanost spotřebitelů o tom, jak rozlišovat mezi zákonným a nezákonným obchodem.

    Od roku 2023

    3.

    ·Uplatňovat iniciativy na všech úrovních, v rámci EU i mimo ni, které podporují obživu obyvatel a udržitelné využívání volně žijících a planě rostoucích druhů a produktů z těchto druhů, a to podporou a usnadňováním zákonného a udržitelného získávání produktů z uvedených druhů. Součástí by měla být podpora transparentních a sledovatelných dodavatelských řetězců u dřeva 17 a jiných produktů z volně žijících a planě rostoucích druhů a prosazování stávajících požadavků na sledovatelnost, jako jsou požadavky v odvětví rybolovu 18 .

    Od roku 2023

    4.Posílit zapojení původních obyvatel a místních komunit do správy a ochrany přírody, mimo jiné prostřednictvím podpory rozvoje udržitelné obživy v zemích původu volně žijících a planě rostoucích druhů, které jsou předmětem nezákonného obchodu

    Komise, členské státy

    ·Provozovat iniciativy, které působí přímo na místě, jako je například NaturAfrica, stěžejní iniciativa EU na podporu zachování biologické rozmanitosti v Africe. NaturAfrica podporuje klíčové krajinné oblasti z hlediska jejich zachování a rozvoje. Pomůže tak vytvořit pracovní místa a vylepšit bezpečnost a udržitelnou obživu a zároveň přispěje k zachování klíčových ekosystémů a volné přírody, jež jsou životně důležité pro všechny.

    Průběžně

    5.

    ·Uplatňovat přístup k ochraně přírody a hospodaření s přírodními zdroji založený na respektování lidských práv, za účasti místních komunit a původních obyvatel (například prostřednictvím: i) přístupů k hospodaření s přírodními zdroji za účasti místních komunit; ii) zajištění postupů vycházejících ze svobodného, předchozího a informovaného souhlasu; iii) účinných mechanismů pro vyřizování stížností a iv) zaručeného přístupu k informacím).

    Průběžně

    6.

    ·Prosazovat účast žen a mladých lidí na hospodaření s přírodními zdroji a ochraně přírody a při analýze nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a boji proti němu uplatňovat přístup zohledňující genderové aspekty.

    Průběžně

    7.

    ·Zaměřit se na spojitost mezi ochranou volně žijících a planě rostoucích druhů a bezpečností, a to podporováním opatření v zemích mimo EU, která: i) prosazují sociální a hospodářskou stabilitu; ii) posilují právní stát a iii) podporují spolupráci mezi donucovacími orgány, místními orgány, partnery působícími v oblasti ochrany přírody, místními komunitami a původními obyvateli.

    Průběžně

    8.Předcházet a čelit korupci spojené s nezákonným obchodem s volně žijícími a planě rostoucími druhy na vnitrostátní, regionální a mezinárodní úrovni, včetně zemí původu, tranzitu a určení

    Komise, členské státy

    ·Podporovat účinné provádění:

    ousnesení konference smluvních stran CITES 17.6 o zákazu, prevenci, odhalování a potírání korupce, která napomáhá činnostem prováděným v rozporu s úmluvou a dále

    orezoluce Valného shromáždění Organizace spojených národů 75/311 o boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, a to zejména odstavce 30,

    při současném zohlednění rámcových zásad skupiny G20 pro boj proti korupci spojené s nezákonným obchodem s produkty pocházejícími z volně žijících a planě rostoucích druhů.

    Průběžně

    9.

    ·Zefektivnit protikorupční opatření v programech zaměřených na posílení kapacit příslušných subjektů pro boj proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy, a to jak v rámci EU, tak mimo EU (včetně: odpovědných pracovníků námořních přístavů a letišť, dopravních společnosti a finančních zprostředkovatelů či finančního sektoru, donucovacích orgánů a správních orgánů), v souladu s Úmluvou OSN proti korupci a v úzké spolupráci s Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

    Od roku 2023

    10.V souvislosti s regulací obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v zemích původu, tranzitu a určení zohledňovat přístup „jedno zdraví“

    Komise, členské státy

    ·Přezkoumávat rizika šíření zoonóz související s obchodem s volně žijícími živočichy a produkty z nich získávaných, jako je např. maso volně žijících živočichů.

    Od roku 2023

    11.

    ·Provádět cílená opatření ke snížení těchto rizik v celém dodavatelském řetězci v souladu se čtyřmi hlavními zásadami partnerství pro spolupráci v oblasti udržitelného hospodaření s volně žijícími a planě rostoucími druhy 19 , mimo jiné prostřednictvím projektů, jako je projekt „Safety across Asia for the Global Environment“ (Bezpečnost v celé Asii pro globální životní prostředí), který za finanční podpory EU realizuje UNODC, a program udržitelného hospodaření s volně žijícími a planě rostoucími druhy, který realizuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství 20 .

    Od roku 2024



    Priorita 2 – Posílení právního a politického rámce pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Cíle

    Subjekty

    Opatření

    Časový rámec

    12.Vytvořit rámec pro účinné provádění akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU

    Členské státy,

    Komise

    ·Definovat a přidělit jasné odpovědnosti za provádění opatření na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU a zajistit koordinaci mezi příslušnými subjekty (například: i) vytvořením meziagenturních výborů nebo memorand o porozumění; ii) přijetím vnitrostátních akčních plánů nebo iii) ustanovením vnitrostátního kontaktního místa).

    2023

    13.

    ·Vytvořit rámec pro podávání zpráv, monitorování a hodnocení týkající se akčního plánu na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni. Aby se zabránilo další administrativní zátěži na úrovni EU nebo členských států, měl by tento rámec být v souladu se stávajícími povinnostmi a strukturami v oblasti podávání zpráv.

    2023/2024

    14.

    ·Využívat platformu EMPACT jako klíčový nástroj pro provádění akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a zapojovat vnitrostátní koordinátory EMPACT do provádění akčního plánu.

    Průběžně

    15.Zajistit, aby politika EU a vnitrostátní politika v oblasti zákonného i nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy byla komplexní a v souladu s mezinárodními závazky, normami a nejprůkaznějšími informacemi

    Komise, členské státy

    ·Aktivně podporovat mezinárodní instituce a odborníky při výzkumu a vývoji/aktualizaci pokynů a identifikačních nástrojů (technických nástrojů včetně forenzní vědy a identifikačních příruček) v klíčových otázkách týkajících se obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a spolupracovat s uvedenými subjekty na těchto činnostech.

    Průběžně

    16.

    ·Zavést a ukládat přiměřené, účinné a odrazující sankce za trestné činy poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy, a to v souladu s revidovanou směrnicí o trestněprávní ochraně životního prostředí (až bude přijata), a vyměňovat si informace a osvědčené postupy s cílem zajistit soudržnost při uplatňování těchto sankcí.

    Od roku 2023

    17.

    ·Uplatňovat aktualizované pokyny EU pro obchod se slonovinou a sledovat jejich provádění a výsledky.

    Průběžně

    18.

    ·Uplatňovat zvýšenou kontrolu nad dovozem loveckých trofejí (například: i) zkoumáním rozšíření požadavku na dovozní povolení pro lovecké trofeje o další druhy zařazené do přílohy B nařízení Rady (ES) č. 338/97; ii) spoluprací s mezinárodními partnery na aktualizaci dostupných důkazů o dopadech trofejního lovu na volně žijící živočichy a iii) vnášením vetší transparentnosti do stanovisek Vědecké prověřovací skupiny, pokud jde o kombinace jednotlivých zemí a druhů stanovené pro dovoz loveckých trofejí).

    Od roku 2023

    19.

    ·Prozkoumat potřebu, přidanou hodnotu a proveditelnost revize stávajících opatření nebo vytvoření nových nástrojů pro omezení neudržitelného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (např. „pozitivní seznam“ druhů, jejichž exempláře odebrané z volné přírody lze obchodovat a vlastnit jako zvířata v zájmovém chovu; veškerý obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy pocházejícími z nezákonných zdrojů posuzovat jako trestnou činnost nebo požadovat registraci všech živočichů a rostlin dovezených do EU).

    Od roku 2023

    20.Zapojit příslušné zúčastněné strany do vypracovávání a provádění opatření proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni

    Komise, členské státy

    ·Pořádat pravidelná setkání zúčastněných stran na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU, včetně jednání s mezinárodními organizacemi, příslušnými donucovacími a soudními orgány, občanskou společností, soukromým sektorem, akademickou obcí a vládami příslušných zemí.

    Od roku 2023

    21.

    ·Organizovat tematické schůzky skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, a to za účasti příslušných skupin občanské společnosti, podniků a akademické obce.

    Od roku 2023

    22.

    ·Podporovat organizaci multidisciplinárních akčních dnů EMPACT pořádaných v rámci platformy EMPACT.

    Průběžně

    23.Navazovat kontakty s podnikatelským sektorem zapojeným do obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Komise, členské státy

    ·Organizovat schůzky skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy vedené za účasti příslušných zástupců obchodu za účelem řešení konkrétních otázek (např. tradiční medicína, exotická zvířata v zájmovém chovu pocházející z volné přírody, odvětví luxusního zboží, lovecká turistika, dřevozpracující průmysl, odvětví rybolovu a obchodu s rybími produkty, doprava, kurýrní společnosti a obchodování na internetu).

    Od roku 2023

    24.

    ·Zajistit účinnou spolupráci mezi řídícími orgány úmluvy CITES a vnitrostátními správními orgány odpovědnými za dohled nad plněním pravidel stanovených v navrhované směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a za prosazování těchto pravidel 21 .

    Od roku 2023

    25.

    ·Vypracovat pokyny pro způsob, jakým by společnosti měly plnit svou povinnost náležité péče vyplývající z navrhované směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a týkající se obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

    2024

    Priorita 3 – Prosazování pravidel a politik pro účinný boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Cíle

    Subjekty

    Opatření

    Časový rámec

    26.Zlepšit míru odhalování nezákonných činností v rámci EU a řešit prioritní rizika

    Členské státy, Komise, Europol

    ·Zajistit, aby vypracovávání posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti v EU (SOCTA) zahrnovalo rovněž posouzení hrozby nezákonného obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy, a to na základě údajů a pokud možno i na základě vnitrostátních posouzení hrozeb poskytnutých členskými státy. Zefektivnit údaje o nezákonném obchodu.

    2023

    27.

    ·Pravidelně projednávat prioritní rizika (a opatření k řešení těchto rizik) ve skupině EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

    Průběžně

    28.

    ·Vyvíjet a používat nejmodernější nástroje a metody k usnadnění práce donucovacích orgánů a k odhalování nezákonných činností poškozujících volně žijící a planě rostoucí druhy, mimo jiné například mobilní aplikace pro pracovníky v první linii. Podávat zprávy o osvědčených postupech ve skupině pro vymáhání práva.

    Průběžně

    29.

    ·Zavést unijní systém elektronických povolení dle úmluvy CITES, který bude: i) usnadňovat zákonné obchodování; ii) usnadňovat sdílení údajů; iii) usnadňovat identifikaci falešných povolení a iv) podporovat země, které nejsou členy EU, v rozvoji kompatibilních systémů.

    2023/2024

    30.

    ·Propojit unijní systém elektronických povolení dle úmluvy CITES s jednotným celním portálem EU pro výměnu certifikátů (EU CSW-CERTEX) (centrálním modulem jednotného portálu EU pro oblast celnictví) s cílem usnadnit kontroly elektronických povolení podle úmluvy CITES prováděné celními orgány EU, a tím zlepšit prosazování plnění ustanovení úmluvy CITES na hranicích.

    2024

    31.

    ·Zvážit rozšíření povinnosti označování o živé exempláře druhů zařazených do přílohy B nařízení Rady (ES) č. 338/97.

    2024

    32.Zajistit, aby subjekty odpovědné za prosazování práva (včetně trestněprávních donucovacích orgánů a soudů) měly nezbytné odvětvové odborné znalosti pro vypořádání se s nezákonným obchodem s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Komise, členské státy, Europol, CEPOL, Eurojust, Evropská síť pro justiční vzdělávání, Akademie evropského práva

    ·Organizovat meziprofesní a přeshraniční školení pro donucovací orgány, soudní orgány a případně trestní soudce, včetně cílené odborné přípravy v otázkách: i) jak zlepšit kvalitu vyšetřování finančních toků; ii) jak zacílit na nezákonné obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy prováděné na internetu a iii) jak lépe využívat moderní forenzní metody.

    Od roku 2023

    33.

    ·Začlenit školení o trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucích druhy do vnitrostátních studijních osnov příslušných vzdělávacích akademií/škol.

    2025

    34.

    ·Sdílet údaje, školicí materiály a judikaturu mezi členskými státy pomocí nástrojů, jako je databáze judikatury spravovaná Evropskou sítí státních zástupců pro životní prostředí, nástroj EU pro výměnu informací o obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (TWIX) atd.

    Průběžně

    35.

    ·Úzce spolupracovat s příslušnými organizacemi, sdruženími a sítěmi a přispívat k projektům, které pracují na řešení a stíhání trestné činnosti proti životnímu prostředí 22 .

    Průběžně

    36.

    ·Prosazovat a podporovat odborné vzdělávání ve formě výměny poznatků a zkušeností mezi kolegy.

    Průběžně

    37.

    ·Podněcovat a podporovat: i) specializaci donucovacích orgánů, soudních orgánů a ostatních příslušných orgánů na vnitrostátní úrovni; a ii) sdružování zdrojů, například zřízením specializovaných jednotek zaměřených na prosazování práva v oblasti ochrany volně žijících a planě rostoucích druhů, a to ve všech příslušných donucovacích orgánech.

    Od roku 2023/2024

    38.

    ·Vyzývat příslušné donucovací orgány, aby podporovaly trestní řízení vedené policií / státními zástupci, zapojovaly se do tohoto procesu a poskytovaly své odborné znalosti.

    Průběžně

    39.

    ·Podporovat on-line přístup veřejnosti k judikatuře a soudním dokumentům a zveřejňovat vysoce sledované případy (s náležitým ohledem na ochranu údajů a práva na soukromí) s dvojím cílem odrazovat od páchání trestných činů a podporovat uplatňování osvědčených postupů při prosazování práva.

    Od roku 2024

    40.Zlepšit spolupráci, koordinaci, komunikaci a toky údajů v rámci členských států a mezi těmito státy navzájem

    Komise, členské státy, agentury EU

    ·Zřídit komunikační kanály v členských státech mezi: i) odvětvovými/správními vnitrostátními orgány; ii) vnitrostátními donucovacími orgány a iii) orgány celní správy.

    2024

    41.

    ·Zajistit společný přístup ke shromažďování a sdílení srovnatelných, přesných a úplných operativních informací o trestných činech poškozujících volně žijící a planě rostoucí druhy. Zajistit, aby statistické údaje o trestních řízeních v oblasti životního prostředí (včetně řízení týkajících se trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy) byly ze strany donucovacích orgánů (policie, státní zástupci) shromažďovány pokud možno soudržným způsobem.

    2024

    42.

    ·Systematicky sdílet operativní a strategické informace o trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy s Europolem prostřednictvím aplikace sítě pro bezpečnou výměnu informací (SIENA) s cílem zajistit, aby veškeré nezbytné údaje podávající realistický obraz o stupni ohrožení, jejž představuje trestná činnost v oblasti životního prostředí, byly: i) k dispozici Europolu a ii) součástí unijního posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti.

    Průběžně

    43.

    ·Na vnitrostátní úrovni vydávat formuláře pro sběr informací o rizicích, které mají být sdíleny prostřednictvím systému EU pro řízení rizik v oblasti cel u komodit z volně žijících nebo planě rostoucích druhů, za účelem přesnějšího vymezení rizikových profilů pro celní kontroly nebo výměnu informací s donucovacími orgány EU v první linii.

    Průběžně

    44.

    ·Zajišťovat účinnou spolupráci a sdílení informací mezi příslušnými orgány CITES, národními jednotkami Europolu, Eurojustem, úřadem OLAF a pracovní skupinou Interpolu pro boj proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy.

    Průběžně

    45.

    ·Zavést pravidelnou a strukturovanou spolupráci a sdílení informací mezi skupinou EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a příslušnými subjekty v rámci platformy EMPACT.

    Od roku 2023

    46.

    ·Uskutečňovat pravidelné společné operace zahrnující přeshraniční spolupráci členských států EU, Evropské komise (OLAF) a příslušných agentur EU, jako jsou Eurojust, Frontex, Europol a Evropská agentura pro kontrolu rybolovu. Tyto operace mohou být rovněž součástí provádění operativních akčních plánů platformy EMPACT.

    Průběžně

    47.

    ·Systematicky požadovat operativní podporu Europolu a justiční podporu Eurojustu v případech týkajících se závažné a organizované trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy.

    Průběžně

    48. Systematicky se zabývat vazbami mezi nezákonným obchodem s volně žijícími a planě rostoucími druhy a organizovaným zločinem, zejména prostřednictvím posílených opatření, jimiž bude zacíleno na nezákonné finanční toky

    Komise, členské státy, Europol, Eurojust

    ·Podporovat členské státy v posilování jejich kapacity pro: i) rozbíjení struktur organizovaného zločinu zapojených do nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a ii) vyšetřování finančních toků v souvislosti s trestnou činností poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy. Tato podpora by měla zahrnovat školení a zvyšování povědomí o typologiích a rizicích trestné činnosti 23 .

    Od roku 2023

    49.

    ·V souladu se strategií EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025 systematicky zahajovat finanční šetření při vyšetřování organizovaného zločinu, a jakmile finanční prostředí jeví známky přítomnosti majetku pocházejícího z trestné činnosti, systematicky zahajovat šetření a postupy vymáhání majetku.

    Průběžně

    50.

    ·Pokračovat v přísnějším boji proti legalizaci finančních toků pocházejících z nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy podporou členských států v provádění směrnice (EU) 2018/1673 o boji proti praní peněz vedeném trestněprávní cestou a přezkumem tohoto provádění.

    Průběžně

    51.

    ·Zvyšovat povědomí o tom, jak lze v boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy využívat směrnici o vymáhání a konfiskaci majetku 24 (po jejím přijetí a vstupu v platnost) a směrnici (EU) 2019/1153 o stanovení pravidel usnadňujících používání finančních a dalších informací k prevenci, odhalování, vyšetřování či stíhání určitých trestných činů 25 .

    Od roku 2023/2024

    52.

    ·Posilovat systematickou konfiskaci výnosů z nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v trestních případech a zvyšovat informovanost donucovacích orgánů o dostupných konfiskačních nástrojích jako odrazujícím opatření. Podporovat využívání konfiskovaného majetku k podpoře ochranných opatření a boje proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

    Od roku 2023

    53.Zvýšit úsilí při řešení on-line aspektů nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, mimo jiné prováděním nařízení o digitálních službách a spoluprací s on-line platformami

    Komise, členské státy

    ·Provádět doporučení obsažená v odstavcích 12 a 13 usnesení konference smluvních stran úmluvy CITES 11.3, která se týkají trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy rostlin ve spojitosti s internetem.

    Od roku 2023

    54.

    ·Zajistit účinnou spolupráci mezi výkonnými a donucovacími orgány CITES a koordinátory digitálních služeb podle nařízení o digitálních službách 26 , mimo jiné poskytováním dostatečných zdrojů pro sledování zjištěných nezákonných činností (např. zřízením pracovních skupin pro internet poskytujících podporu pro výkonné a donucovací orgány CITES).

    Od roku 2022

    55.

    ·Zajistit koordinaci mezi donucovacími a expertními skupinami CITES a Evropským sborem pro digitální služby.

    Od roku 2024

    56.

    ·V souladu s nařízením o digitálních službách vypracovat pokyny pro internetové obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy, zohledňující specifika EU. 

    2025

    57.Zlepšit přístup k péči o zabavená či zkonfiskovaná živá zvířata nebo rostliny

    Členské státy, Komise

    ·Při nakládání s konfiskovanými živými zvířaty postupovat podle pokynů CITES, jak je uvedeno v usnesení konference smluvních stran CITES 17.8 17.8 o nakládání s nezákonně obchodovanými a konfiskovanými exempláři druhů uvedených v seznamu CITES, přičemž je potřeba zajistit, aby byly náležitě zohledněny veškeré možnosti nakládání/péče a aby konečná rozhodnutí byla řádně odůvodněna.

    Od roku 2023

    58.

    ·Rozšířit sítě specializovaných záchranných středisek na vnitrostátní úrovni a sdílet informace o těchto střediscích na úrovni EU.

    2025

    59.

    ·Prosazovat spolupráci mezi příslušnými orgány za účelem omezení zbytečných zpoždění ve vyšetřování a soudních procesech, s cílem minimalizovat další škody působené na nezákonně obchodovaných exemplářích.

    Průběžně

    60.

    ·V případě potřeby zvýšit úsilí pro účinné navracení zabavených živých exemplářů do volné přírody.

    Průběžně



    Priorita 4 – Posilování globálního partnerství zemí původu, zemí spotřeby a tranzitních zemí, pokud jde o boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Cíle

    Subjekty

    Hlavní opatření

    Časový rámec

    61.Celosvětově zvýšit povědomí o boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Komise, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, členské státy

    ·Pravidelně zahrnovat nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy do programu dvoustranných a mnohostranných setkání na vysoké úrovni.

    Průběžně

    62.

    ·Pokračovat v rozhovoru s prioritními zeměmi a regiony na technické a politické úrovni, a to i v rámci partnerství pro prosazování práva, správu a obchod v oblasti lesnictví a partnerství na ochranu lesů.

    Průběžně

    63.

    ·Zajistit, aby se k nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy přistupovalo jako k závažné trestné činnosti, mimo jiné prostřednictvím provádění strategie EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025, a podporovat přijetí protokolu o obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy podle Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.

    Od roku 2023

    64.Zajistit, aby obchodní politiky a nástroje EU podporovaly opatření proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

    Komise, členské státy

    ·Zahrnovat nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy do programu: i) obchodních rozhovorů s klíčovými partnery; a ii) výboru WTO pro obchod a životní prostředí.

    Průběžně

    65.

    ·Navrhovat ambiciózní závazky v boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy v budoucích dohodách o volném obchodu, včetně pokračující podpory, kterou EU vynakládá k posílení africké kontinentální zóny volného obchodu.

    Průběžně

    66.Posílit kapacitu klíčových zemí původu, tranzitu a obchodu vně EU určenou na boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a zlepšit spolupráci mezi členskými státy, donucovacími subjekty EU a klíčovými zeměmi mimo EU na prosazování práva

    Komise, členské státy, Europol

    ·Zástupce donucovacích orgánů EU pro oblast ochrany volně žijících a planě rostoucích druhů vyškolit v otázkách mezinárodní spolupráce a využívání nástrojů, které jsou k tomuto účelu k dispozici.

    Od roku 2023

    67.

    ·Budovat kapacity a poskytovat vědecké a technické vzdělávání příslušným donucovacím orgánům, státním zástupcům a soudcům v klíčových zemích mimo EU, které jsou postiženy nezákonným obchodem s volně žijícími a planě rostoucími druhy, a to včetně modernizace vnitrostátních právních rámců, které umožní přeshraniční spolupráci při vyšetřování a spolupráci mezi vnitrostátními soudy.

    Průběžně

    68.

    ·Podporovat dvoustranné kontakty, odborné vzdělávání ve formě výměny poznatků a zkušeností mezi kolegy a odborné stáže. Podporovat neformální a formální regionální sítě mimo Evropu, jako je síť Jaguar v Latinské Americe nebo sítě TWIX v Africe 27 , a podporovat jejich spolupráci s evropskými protějšky.

    Průběžně

    69.

    ·Zapojit se do činnosti a podporovat práci: i) příslušných globálních sítí, jako je Mezinárodní sdružení pro boj proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy (ICCWC 28 ) a Mezinárodní síť pro dodržování a prosazování právních předpisů v oblasti životního prostředí (INECE); a ii) organizací a sítí občanské společnosti, jako je Koalice pro ukončení nezákonného obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy na internetu.

    Průběžně

    (1)

         IPBES, Summary for policymakers of the thematic assessment of the sustainable use of wild species of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (Shrnutí tematického posuzování udržitelného využívání volně žijících a planě rostoucích druhů určené tvůrcům politik, vypracované Mezivládní vědecko-politickou platformou pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby), 2022.

    (2)

       UNODC, World Wildlife Crime Report (Zpráva o trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy ve světě), 2020.

    (3)

         TRAFFIC, An overview of seizures of CITES-listed wildlife in the EU in 2020 (Přehled o zabaveních volně žijících a planě rostoucích druhů uvedených v úmluvě CITES v roce 2020), 2022.

    (4)

         IPBES, Summary for Policymakers of the Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (Shrnutí globální hodnotící zprávy o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách určené tvůrcům politik, vypracované Mezivládní vědecko-politickou platformou pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby), sekretariát platformy IPBES, Bonn, Německo, 2019.

    (5)

         Maxwell, S. et al., „Biodiversity: the ravages of guns, nets and bulldozers“ (Biologická rozmanitost: pustošení, jež způsobují zbraně, sítě a buldozery), časopis Nature, 536, s. 143–145, 2016.

    (6)

         UNODC, Global Programme for Combating Wildlife and Forest Crime, Annual Report (Globální program pro boj proti trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy a lesy, výroční zpráva), 2021.

    (7)

         Evropská komise, Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvoj, Study on the interaction between security and wildlife conservation in sub-Saharan Africa: summary report (Studie vzájemného působení mezi bezpečností a ochranou volně žijících a planě rostoucích druhů v subsaharské Africe: souhrnná zpráva), Evropská komise, 2019.

    (8)

         UNOCD, World Wildlife Crime Report (Zpráva o trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy ve světě), 2020.

    (9)

       Europol, Environmental Crime in the age of Climate Change (Trestná činnost proti životnímu prostředí v době změny klimatu), 2022.

    (10)

         TRAFFIC, Overview of seizures of CITES-listing wildlife in the European Union, January 2019 to December 2019 (Přehled o zabaveních volně žijících a planě rostoucích druhů uvedených v úmluvě CITES v Evropské unii v období od ledna 2019 do prosince 2019), 2020.

    (11)

         Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, COM(2016) 87 final.

    (12)

       Tato potřeba spolupráce a koordinace platí mimo jiné pro: výkonné orgány úmluvy CITES, donucovací orgány a vědecké orgány, celní zástupce, policii, státní zástupce, soudnictví, zdravotnické orgány, orgány dohlížející na dobré životní podmínky zvířat a veterinární orgány, finanční zpravodajské jednotky, ministerstva zahraničních věcí a diplomatické mise.

    (13)

       Viz Koalice pro ukončení nezákonného obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy na internetu .

    (14)

       Viz domovská stránka Partnerství pro omezení příležitostí k nezákonné přepravě ohrožených druhů (routespartnership.org).

    (15)

       Všechny body popsané v tomto odstavci rovněž tvoří hlavní cíle platformy EMPACT, bezpečnostní iniciativy vedené členskými státy EU k zjišťování hrozeb, jež představuje organizovaná a závažná mezinárodní trestná činnost, přidělení stupně důležitosti těmto hrozbám a stanovení jejich řešení. Platforma EMPACT funguje ve čtyřletých cyklech a je multidisciplinární platformou pro spolupráci členských států podporovanou všemi orgány, institucemi a ostatními subjekty EU. Jsou k ní přidruženy i země mimo EU, mezinárodní organizace a další partneři z veřejného a soukromého sektoru. 

    (16)

       Například Evropská síť státních zástupců pro životní prostředí, Síť Evropské unie pro provádění a vymáhání práva v oblasti životního prostředí, Fórum soudců Evropské unie pro životní prostředí, a dále regionální sítě.

    (17)

       Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie určitých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010, COM(2021) 706 final.

    (18)

       Nařízení Rady (ES) č. 1224/2009 ze dne 20. listopadu 2009 o zavedení kontrolního režimu Společenství k zajištění dodržování pravidel společné rybářské politiky, o změně nařízení (ES) č. 847/96, (ES) č. 2371/2002, (ES) č. 811/2004, (ES) č. 768/2005, (ES) č. 2115/2005, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007, (ES) č. 676/2007, (ES) č. 1098/2007, (ES) č. 1300/2008 a (ES) č. 1342/2008 a o zrušení nařízení (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1627/94 a (ES) č. 1966/2006.

    (19)

    Viz téma Collaborative Partnership on Sustainable Wildlife Management (Partnerství pro spolupráci v oblasti udržitelného hospodaření s volně žijícími a planě rostoucími druhy) na internetových stránkách www.fao.org .

    (20)

    Viz Sustainable Wildlife Management, Policy Support and Governance Gateway and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (Udržitelné hospodaření s volně žijícími a planě rostoucími druhy, brána pro podporu a správu politik a Organizace OSN pro výživu a zemědělství) na internetových stránkách www.fao.org .

    (21)

       Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2019/1937, COM(2022) 71 final.

    (22)

       Včetně Fóra soudců Evropské unie pro životní prostředí, Evropské sítě státních zástupců pro životní prostředí, Sítě Evropské unie pro provádění a vymáhání práva v oblasti životního prostředí, sítě EnviCrimeNet a projektu Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe (Úspěšné stíhání trestné činnosti poškozující volně žijící a planě rostoucí druhy v Evropě).

    (23)

       Např. používáním nástrojů, jako je Soubor nástrojů pro sledování finančních toků v obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, https://themisservices.co.uk/iwt .

    (24)

          Viz návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o jednotném trhu digitálních služeb (akt o digitálních službách) a o změně směrnice 2000/31/ES, COM(2020) 825 final.

    (25)

         Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1153 ze dne 20. června 2019 o stanovení pravidel usnadňujících používání finančních a dalších informací k prevenci, odhalování, vyšetřování či stíhání určitých trestných činů a o zrušení rozhodnutí Rady 2000/642/SVV, PE/64/2019/REV/1.

    (26)

         Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o jednotném trhu digitálních služeb (akt o digitálních službách) a o změně směrnice 2000/31/ES, COM(2020) 825 final.

    (27)

       Např. AFRICA-TWIX .

    (28)

         Jeho členy jsou Interpol, sekretariát CITES, Světová celní organizace, UNODC a Světová banka.

    Top