EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0409

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Síla obchodních partnerství: společně za zelený a spravedlivý hospodářský růst

COM/2022/409 final

V Bruselu dne 22.6.2022

COM(2022) 409 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Síla obchodních partnerství: společně za zelený a spravedlivý hospodářský růst


1.Úvod

EU je pevně odhodlána zajistit, aby její obchodní dohody podporovaly udržitelnost, při níž jde hospodářský růst ruku v ruce s ochranou lidských práv, důstojné práce, klimatu a životního prostředí, a to v plném souladu s hodnotami a prioritami Unie. V současném geopolitickém kontextu, vyznačujícím se zvýšenou nestabilitou, musí EU posílit svoji spolupráci se třetími zeměmi jakožto spolehlivý partner. Obchodní politika EU poskytuje pevný rámec pro spolupráci s obchodními partnery v otázkách udržitelnosti souvisejících s obchodem. Tento přístup je založen na mezinárodních pracovněprávních pracovních a environmentálních předpisech, využívá strukturovaných a transparentních procesů a zapojuje občanskou společnost.

Toto sdělení stanoví, jak dále posílit přínos obchodních dohod k udržitelnému rozvoji. Všechny moderní obchodní dohody EU již obsahují kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. Jejich lepší provádění a prosazování se od roku 2018 řídí patnáctibodovým akčním plánem. 1 Komise zahájila v červnu 2021 hloubkový přezkum s cílem posílit schopnost obchodních dohod jako celku – a nejen jejich kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji – prosazovat udržitelný obchod, a to ve spolupráci s obchodními partnery a ve shodě s dalšími příslušnými politickými nástroji EU, včetně Zelené dohody pro Evropu 2 3 .

V rámci přezkumu si Komise vyžádala nezávislou srovnávací studii o postupech v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje v obchodních dohodách třetích zemí, která potvrdila, že EU je jedním z průkopníků a hlavních lídrů v prosazování udržitelnosti prostřednictvím svých obchodních dohod. 4 Kromě toho Komise v zájmu získání podnětů od co nejširšího okruhu občanů a zúčastněných stran uspořádala otevřenou veřejnou konzultaci, v jejímž rámci se sešla řada příspěvků od různých respondentů, počínaje podnikateli a odbory až po skupiny na ochranu životního prostředí a lidských práv a sociální partnery. 5 Současně proběhla rozsáhlá výměna názorů s členskými státy, Evropským parlamentem a Evropským hospodářským a sociálním výborem.

Na základě podnětů a doporučení obdržených v průběhu procesu přezkumu kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji Komise stanovila soubor politických priorit a klíčových akčních bodů, které dále přísnějšími pravidly prosazování posílí účinnost současného přístupu k obchodu a udržitelnému rozvoji založeného na angažovanosti a mezinárodním rámci a normách. Níže uvedený nový přístup zahrnuje plnohodnotnou fázi dodržování předpisů a použití obchodních sankcí v konkrétních a přesně vymezených případech.

2.Jak obchodní dohody EU přispívají k agendě udržitelného rozvoje

Obchodní dohody jsou důležitou hnací silou udržitelného růstu v EU i v partnerských zemích. Aktivní obchodní agenda je pro hospodářskou prosperitu a konkurenceschopnost Evropy klíčová. Obchodní dohody pomáhají vytvářet pracovní místa, rozšiřovat trhy a podporovat hospodářský růst a inovace 6 . Odstraněním překážek přístupu na trh také snižují náklady a usnadňují zavádění a využívání technologií šetrných ke klimatu a souvisejícího zboží a služeb, které přispívají ke snižování úrovně emisí skleníkových plynů na celém světě a napomáhají adaptaci na změnu klimatu. Obchodní dohody rovněž pomáhají zabezpečit dodávky nezbytných surovin, včetně surovin používaných v nízkouhlíkových technologiích. Globální obchod může mít zároveň dopad na klima, biologickou rozmanitost nebo pracovní podmínky. Aby se zajistily pozitivní účinky otevřeného obchodu, musí být liberalizace obchodu provázána s podporou mezinárodních pracovních norem, jakož i s rozhodnými opatřeními v oblasti klimatu a životního prostředí. Obchodní dohody jako nástroje privilegovaného partnerství poskytují platformu pro politický dialog a spolupráci v oblasti udržitelnosti s partnerskými zeměmi. To je zásadní, protože pouze globální spolupráce může řešit globální výzvy.

Přezkum obchodní politiky učinil z podpory ekologického a spravedlivého přechodu spolu s otevřeností a asertivitou jeden z pilířů obchodní politiky EU. 7 To je v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu a sdělením o důstojné práci na celém světě, 8 které staví udržitelný rozvoj do centra tvorby politiky a činnosti EU. Priority a cíle udržitelného rozvoje byly začleněny do všech politik EU v souladu s Agendou OSN 2030 a jejími 17 cíli udržitelného rozvoje, Pařížskou dohodou o změně klimatu a dalšími mnohostrannými dohodami o ochraně životního prostředí a pracovních normách. Tyto mnohostranné dohody a úmluvy se staly globálním rámcem pro mezinárodní spolupráci a opatření v oblasti udržitelného rozvoje a slouží jako kompas pro závazky udržitelného rozvoje v obchodních dohodách EU.

Hodnotově orientovaný přístup EU k obchodu a udržitelnému rozvoji usiluje o širší závazky partnerských zemí, než jaké jsou obsaženy v obchodních dohodách jiných mezinárodních aktérů. Zejména kapitoly obchodních dohod EU týkající se obchodu a udržitelného rozvoje vyžadují účinné provádění úmluv Mezinárodní organizace práce (MOP) a mnohostranných environmentálních dohod ratifikovaných každou ze stran, jako je Pařížská dohoda o změně klimatu a Úmluva o biologické rozmanitosti.

V obchodních dohodách EU se v kapitolách o obchodu a udržitelném rozvoji rovněž vyžaduje dodržování základních zásad MOP stanovených v Deklaraci MOP o základních principech a právech v práci z roku 1998 9 . V této souvislosti Komise oceňuje, že MOP a její členové pracují na posílení a rozšíření těchto základních zásad (naposledy rozhodnutí o zahrnutí bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), a domnívá se, že tento vývoj by měl být náležitě zohledněn i v kapitolách o obchodu a udržitelném rozvoji.

Kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji rovněž podporují ratifikaci neratifikovaných základních úmluv MOP a obsahují širokou škálu závazků a ustanovení o spolupráci v otázkách, jako jsou pracovní práva, sociální dialog, důstojné pracovní podmínky včetně inspekce práce, udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, lesnictví, rybolov, akvakultura, správa oceánů a podpora odpovědného chování podniků 10 . Obchodní dohody EU nyní rovněž podporují spolupráci na podporu přechodu k oběhovému hospodářství účinně využívajícímu zdroje nebo k dodavatelským řetězcům, které nezpůsobují odlesňování, a podporují mezinárodní správu v oblasti životního prostředí. Nedávné obchodní dohody EU rovněž obsahují ustanovení týkající se příslušných úmluv OSN a MOP, které podporují ekonomické posílení postavení žen a rovnost žen a mužů, včetně podpory spolupráce na mezinárodních fórech za účelem dosažení těchto cílů, např. v rámci WTO.

Vzájemné působení s ostatními nástroji politiky

Obchodní dohody EU nejsou samostatným nástrojem pro podporu a posílení agendy udržitelnosti Unie ve vztahu k třetím zemím. Závazky v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje, které jsou v nich obsaženy, fungují ruku v ruce s širším souborem politických nástrojů, mnohostranným úsilím a nástroji rozvojové spolupráce v rámci komplexního přístupu. Spolu s autonomními nástroji EU pomáhají maximálně využít pozitivních dopadů obchodu na udržitelný rozvoj a zajistit, aby negativním dopadům naopak bylo zamezeno.

Očekává se, že EU bude mít do konce mandátu současné Komise ambiciózní soubor dalších autonomních nástrojů na podporu udržitelného obchodu. Komise předložila v roce 2021 návrh na zřízení mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích s cílem zabránit úniku uhlíku a posílit účinnost celosvětových opatření v oblasti klimatu 11 a také předložila návrh týkající se produktů, jejichž produkce nezpůsobuje odlesňování, s cílem posílit úsilí v boji proti odlesňování a znehodnocování lesů. 12 V témže roce Komise přijala strategii prosazující ambiciózní a komplexní balíček opatření, která mají pomoci zlepšit tok peněz na financování přechodu k udržitelnému hospodářství 13 . Počátkem roku 2022 předložila Komise návrh týkající se náležité péče podniků v oblasti udržitelnosti, který podporuje udržitelné a odpovědné chování podniků v rámci globálních hodnotových řetězců 14 . Přijala rovněž návrh rámce, jehož cílem je zvýšit environmentální udržitelnost a oběhovost všech výrobků uváděných na trh Unie 15 . Jak bylo oznámeno ve sdělení o důstojné práci na celém světě, Komise v průběhu tohoto roku rovněž předloží novou legislativní iniciativu s cílem účinně zakázat uvádění výrobků vyrobených nucenou prací na trh EU 16 .

Ve svém návrhu nového nařízení EU o všeobecném systému preferencí Komise zvýšila příspěvek systému na podporu udržitelného rozvoje, mimo jiné doplněním řady mezinárodních nástrojů v oblasti lidských práv, řádné správy věcí veřejných, práce a ochrany životního prostředí. Tato doplnění zahrnují Pařížskou dohodu o změně klimatu, Úmluvu OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu, dvě nové úmluvy MOP, jakož i řádnou mezinárodní migraci přispívající k udržitelnému rozvoji. Cílem návrhu je také to, aby vývoz zboží vyrobeného prostřednictvím mezinárodně zakázané dětské a nucené práce byl důvodem pro možné odnětí obchodních preferencí. 17  

Na mnohostranné úrovni se EU nedávno podílela na předložení třech vícestranných iniciativ WTO týkajících se obchodu a udržitelnosti životního prostředí, znečištění plasty a udržitelného obchodu s plasty, jakož i reformy dotací na fosilní paliva. 18 Na 12. ministerské konferenci WTO hrála EU klíčovou úlohu při dosahování první mnohostranné dohody o dotacích v odvětví rybolovu, kterou se na celém světě postihují škodlivé dotace v oblasti rybolovu. Ústředním prvkem této dohody je udržitelnost životního prostředí. EU bude do příští ministerské konference i nadále prosazovat rozšíření disciplín v oblasti dotací 19 . EU také aktivně podporuje založení koalice ministrů obchodu pro klima, která by měla být dalším politickým impulsem k vytvoření pozitivní agendy v oblasti obchodování a klimatu, zejména v rámci WTO. 20 V rámci reformy WTO hodlá EU podporovat dialog o interakci mezi obchodem a důstojnou prací, a to i prostřednictvím spolupráce mezi WTO a MOP. V OECD EU prosazuje změny v souboru pravidel, jimiž se řídí oficiální vývozní úvěry, aby se podpořil soulad s cíli v oblasti klimatu. EU také úspěšně dosáhla zákazu provozu uhelných elektráren bez omezování emisí. 21  

Všechny tyto politické nástroje a iniciativy související s obchodem jsou součástí komplexní reakce na celosvětové výzvy týkající se udržitelnosti a jdou ruku v ruce s obchodními dohodami.

3.Nové politické směry pro udržitelný rozvoj v obchodních dohodách

Přezkum kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji prokázal správnost modelu EU týkajícího se obchodu a udržitelného rozvoje, ale také identifikoval prostor pro zlepšení v šesti politických prioritách, které lze shrnout takto: 1) potřeba být aktivnější ve spolupráci s partnery; 2) zintenzivnění přístupu zohledňujícího specifika jednotlivých zemí; 3) začleňování udržitelnosti mimo kapitolu o obchodu a udržitelném rozvoji v obchodních dohodách; 4) zvýšení kontroly plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji; 5) posílení úlohy občanské společnosti a 6) posílení prosazování prostřednictvím obchodních sankcí jako krajního opatření 22 .

Politika Komise v oblasti udržitelného rozvoje v obchodních dohodách se v zájmu optimalizace účinnosti svého příspěvku zaměří na několik akčních bodů pro každou politickou prioritu. Tyto akční body vycházejí ze zkušeností s prováděním, ze shromážděných důkazů a z podnětů získaných v rámci otevřené veřejné konzultace. Akční body doplňují a rozšiřují oblasti činnosti uvedené v patnáctibodovém akčním plánu.

3.1    Komplexní přístup k obchodu a udržitelnému rozvoji zakotvený v mnohostranných dohodách a spolupráci

Jak bylo uvedeno výše, je třeba se vzájemným vztahem mezi obchodem a udržitelným rozvojem zabývat komplexně a obchodní politiku zasadit do širšího kontextu ostatních nástrojů podporujících udržitelnost. V rámci tohoto komplexního přístupu podporují obchodní dohody rámec globální správy a řízení, zejména začleněním základních mezinárodních norem a závazků, jakož i prosazováním jejich účinného provádění, dodržování a dalšího zlepšování prostřednictvím procesů spolupráce. Pevné zakotvení dvoustranných závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji v mnohostranném kontextu činí přístup EU k obchodu a udržitelnému rozvoji legitimním, důvěryhodným a účinným. Snaží se také zabránit roztříštěnosti a místo toho zajišťuje, aby závazky vyplývající z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji posilovaly globální úsilí. Tím, že jsou závazky v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje založeny na mezinárodních normách, mohou také chránit před protekcionistickými reflexy.

Přístup založený na angažovanosti a spolupráci umožňuje EU a jejím partnerům společně převzít odpovědnost za přínos obchodních dohod k prosazování zelené a spravedlivé transformace a k dosažení cílů udržitelného rozvoje. Podporuje širší zapojení řady zúčastněných stran, včetně místních komunit, nevládních organizací, zaměstnavatelů a odborů. To vše je nezbytné pro uskutečnění změn v praxi.

V této souvislosti bude Komise plně využívat platformy poskytované obchodními dohodami k usnadnění dialogu o autonomních nástrojích EU pro udržitelnost souvisejících s obchodem a k podpoře jejich dodržování ze strany obchodních partnerů. Komise má rovněž v úmyslu zlepšit celkovou účinnost svého úsilí o spolupráci tím, že naváže na opatření „spolupráce“ uvedená v patnáctibodovém akčním plánu a posílí kolektivní přístup EU v situacích, kdy je zapotřebí technická nebo finanční pomoc nebo kdy může obchodní partnery motivovat k dalšímu zvyšování úrovně ochrany práce a životního prostředí.

Akční body

Komise: 

1.Zintenzivní zapojení obchodních partnerů do procesu spolupráce s cílem podpořit dodržování mezinárodních norem v oblasti práce a životního prostředí. 

2.V případě potřeby poskytne obchodním partnerům pobídky a podporu pro reformní procesy a budování kapacit prostřednictvím technické a finanční pomoci. V případě potřeby by EU měla rovněž rozvíjet přístup „tým Evropa“ na podporu priorit v oblasti udržitelného rozvoje společně dohodnutých s partnerskými zeměmi.

3.Bude využívat obchodní dohody k usnadnění dialogu s partnerskými zeměmi a v případě potřeby jim pomáhat při plnění požadavků udržitelnosti u autonomních nástrojů EU souvisejících s obchodem.

3.2    Určení prováděcích priorit pro jednotlivé země

Z přezkumu kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji vyplynulo jasné očekávání, že závazky v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje uvedené v obchodních dohodách EU by měly být při dosahování změn v praxi účinnější a rychlejší a že výsledky jsou do značné míry závislé na konkrétní situaci v jednotlivých zemích. Tato zjištění hovoří ve prospěch zintenzivnění přístupu zohledňujícího specifika jednotlivých zemí, který byl stanoven v patnáctibodovém akčním plánu, a to způsobem, který je více přizpůsobený a cílený.

Dvoustranné obchodní vztahy EU se týkají celého světa a zahrnují partnery na různých úrovních rozvoje, kteří čelí různým hospodářským, sociálním a environmentálním výzvám a příležitostem. Přestože kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji obsahují stejné závazné závazky pro EU i partnerské země, nalezení účinných řešení pro tuto různorodou škálu partnerů vyžaduje flexibilitu a stanovení priorit, aby bylo možné lépe přizpůsobit cíle v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje výzvám, potřebám a možnostem každého z nich.

Stanovení takových prováděcích priorit v jednotlivých zemích vyžaduje včasnou analýzu nedostatků a začlenění větší míry podrobnosti a specifičnosti do rozměru obchodu a udržitelného rozvoje. Klíčové výzvy, příležitosti a priority by měly být určeny společně a v počátečních fázích spolupráce s konkrétním partnerem. Tyto priority by měly být vypracovány ve spolupráci s občanskou společností a uvedeny již v posouzení dopadů před zahájením jednání, ale poté by měly být upřesněny v rámci posouzení dopadů na udržitelnost a posouzeny v následné analýze během provádění. V souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti 23 bude v těchto posouzeních hrát důležitou úlohu dopad liberalizace obchodu na biologickou rozmanitost. Na tomto základě by EU a partnerské země měly zvážit vyjednání prováděcích priorit pro jednotlivé země a zaměřit se na tyto priority, aby zajistily pokrok při dosahování cílů v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje. Tyto priority by měly být realistické a cílené, aby pomohly dosáhnout výsledků. Měly by být rovněž dostatečně flexibilní, aby je bylo možné v průběhu času upravovat podle vývoje situace v oblasti udržitelnosti.

Cílem by bylo v případě potřeby posílit provádění v určité oblasti, například pokud jde o dodržování zásad nebo úmluv MOP nebo dodržování ratifikovaných mnohostranných environmentálních dohod. V případě potřeby, a pokud je to relevantní, toho lze dosáhnout dohodnutím konkrétních kroků s partnerskou zemí v souladu se stanovenými harmonogramy a milníky pro fázi provádění (tzv. prováděcími plány) s přiměřenými následnými opatřeními a případně i se zapojením mezinárodních organizací a zúčastněných stran do tohoto procesu.

Kromě toho bude EU nadále podporovat ratifikaci základních úmluv MOP. Zaměří úsilí o ratifikaci na podporu stanovených prováděcích priorit. To bude třeba posuzovat případ od případu a zaměřit se na otázky, které mají zásadní dopad na účinné uplatňování základních práv.

Akční body

Komise: 

4.Bude pokračovat v přizpůsobeném přístupu a provádět cílenější hodnocení dopadů na obchod a udržitelný rozvoj s cílem určit priority udržitelnosti pro jednotlivé země a včas poskytnout podrobné analýzy dopadů.

5.V případě potřeby s ohledem na konkrétně stanovené priority v partnerských zemích a na základě jednotlivých případů vyjedná podrobné a časově omezené plány s milníky. Plány by měly uznávat úlohu občanské společnosti při monitorování jejich provádění.

3.3    Začlenění udržitelnosti do celé obchodní dohody

Všechny obchodní dohody EU již obsahují několik ustanovení, jejichž cílem je zachovat právo zemí na regulaci za účelem dosažení legitimních cílů v oblasti životního prostředí a práce. Kromě respektování tohoto nezbytného politického prostoru by měly být úvahy o udržitelnosti aktivně začleňovány do různých částí obchodních dohod.

Začlenění cílů v oblasti obchodu a udržitelnosti do obchodních dohod by mohlo zahrnovat upřednostnění liberalizace environmentálních výrobků a služeb, zejména těch výrobků a služeb, které přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů a podporují účinné využívání zdrojů a oběhové hospodářství. Kromě toho by obchodní dohody měly zajistit nenarušený obchod a investice do surovin a energetického zboží, které jsou nezbytné pro přechod na klimaticky neutrální ekonomiky účinně využívající zdroje.

Toho lze dosáhnout například řešením necelních překážek a podporou používání mezinárodních norem při podpoře obchodu a investic do ochrany životního prostředí, účinného využívání zdrojů a obnovitelných zdrojů energie. Kromě toho by obchodní dohody měly podporovat používání nediskriminačních hledisek udržitelnosti v procesech zadávání veřejných zakázek a snažit se zahrnout ustanovení o udržitelných potravinových systémech.

Aby bylo možné rozšířit stanovení priorit cílů v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje nad rámec kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji, mělo by se posuzování dopadů a posuzování dopadů na udržitelný rozvoj zabývat výzvami a příležitostmi v oblasti udržitelnosti ve všech příslušných oblastech obchodních dohod. Přístup zohledňující specifika jednotlivých zemí uvedený v předchozím oddíle by měl platit v celé obchodní dohodě.

Akční body

Komise: 

6.Upřednostní přístup na trh pro environmentální výrobky a služby, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti, například řešením celních a necelních překážek, jakož i v oblasti přístupu k surovinám a zboží potřebným pro ekologickou transformaci a investic do nich.

7.Zajistí, aby se při posuzování dopadů a posuzování dopadů na udržitelný rozvoj analyzovaly všechny příslušné kapitoly obchodních dohod s cílem určit, která ustanovení a závazky budou mít s největší pravděpodobností dopad na otázky udržitelnosti, jakož i to, kde dohoda otevírá příležitosti k dosažení cílů udržitelnosti nad rámec kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji.

3.4    Kolektivní monitorování plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji

Jedním z poznatků z uplatňování patnáctibodového akčního plánu je, že výsledků se dosahuje prostřednictvím průběžné spolupráce s dotčeným obchodním partnerem. Tento přístup je náročný na zdroje, ale v praxi přináší trvalé výsledky. Komise má v úmyslu i nadále v rámci komplexního přístupu EU ke všem službám spojovat odborné znalosti a dostupné nástroje a programy, které má k dispozici. To zahrnuje například dvoustranné dialogy o politice a regulaci v oblasti práce a životního prostředí a v odůvodněných případech rozvojovou spolupráci a finanční podporu.

Úloha delegací EU při sledování plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji je obzvláště důležitá. Jsou v přímém kontaktu jak s vládami a správními orgány, tak s místními zúčastněnými stranami, včetně domácích poradních skupin. 24 Delegace EU mají také možnost se přímo zapojit do řešení otázek udržitelného rozvoje souvisejících s obchodem. Společně s členskými státy jsou nejen pozorovateli v terénu, ale tvoří kolektivní síť evropských diplomatů, kteří společně přispívají k předvídání a řešení problémů udržitelnosti v příslušných zeměpisných a odborných oblastech.

Tento komplexní přístup by měl být doplněn posílenou spoluprací s členskými státy v hlavních městech i na místě prostřednictvím jejich velvyslanectví a misí ve třetích zemích. Cílem by mělo být zajistit, aby se příslušné nástroje Komise a vnitrostátní nástroje vzájemně ovlivňovaly a posilovaly, což EU umožní dosáhnout úspor z rozsahu a většího dopadu v praxi.

Důležité je také posílit zapojení Evropského parlamentu. Evropský parlament by mohl prostřednictvím svých poslaneckých misí a návštěv v terénu dále přispívat k monitorování a plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. Interakce mezi Evropským parlamentem a parlamenty partnerských zemí se může ukázat jako obzvláště účinná v případě potřeby legislativních reforem. Návštěvy prováděné Evropským parlamentem a národními parlamenty na místě rovněž nabízejí příležitost informovat v zahraničí o cílech EU v oblasti udržitelnosti a komunikovat nejen s místními úředníky, ale také se zástupci místní občanské společnosti, domácími poradními skupinami pro rozvoj a podniky.

Důležitou úlohu při vyjednávání a provádění obchodních dohod rovněž hrály monitorovací skupiny zřízené Výborem pro mezinárodní obchod (INTA). Tento rozměr by mohl být dále posílen, například prostřednictvím pravidelných diskusí o obchodu a udržitelném rozvoji v jednotlivých zemích. Komise je společně s delegacemi EU připravena být Evropskému parlamentu v tomto úsilí nápomocna.

Kolektivní monitorování plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji rovněž znamená posílení úlohy občanské společnosti, včetně sociálních partnerů. EU i její obchodní partneři by měli usilovat o spolupráci s organizacemi občanské společnosti na obou stranách a podporovat strukturované a podstatné příspěvky.

Vytvoření funkce vrchního úředníka pro dodržování obchodních dohod a jednotného kontaktního místa v roce 2020 představuje důležitý krok k posílení provádění a prosazování závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. 25 Jednotné kontaktní místo představuje centralizované kontaktní místo pro všechny zúčastněné strany se sídlem v EU, které chtějí podat stížnost mimo jiné na porušení závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. 26 Provozní pokyny a přiložený formulář stížnosti byly vypracovány s cílem pomoci zúčastněným stranám (např. odborům, průmyslovým sdružením, nevládním organizacím) co nejlépe využívat nový systém. Vyřizování stížností týkajících se obchodu a udržitelného rozvoje a následná opatření jsou důležitou součástí úlohy vrchního úředníka pro dodržování obchodních dohod při provádění a prosazování obchodních dohod. 27

Dosavadní kontakt zúčastněných stran s jednotným kontaktním místem ohledně obchodu a udržitelného rozvoje byl nicméně omezený. Systém jednotného kontaktního místa byl navržen tak, aby umožňoval včasný kontakt v případě konkrétních problémů, a Komise potvrzuje svou ochotu zapojit se do řešení potenciálních problémů v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje a kromě podrobných informací zveřejněných online vysvětlit, jak lze systém používat a jaké informace mohou být požadovány. Komise bude poskytovat další vysvětlení a pomoc s cílem zlepšit jeho používání. Souběžně s přezkumem kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji proto aktualizovala provozní pokyny, aby bylo zřejmé, že domácí poradní skupiny mohou podávat také kolektivní stížnosti a že stěžovatel se sídlem v EU může vyjadřovat obavy týkající se obchodu a udržitelného rozvoje v zastoupení subjektu se sídlem v partnerské zemi. Aktualizace zahrnuje větší transparentnost a jasnost ohledně toho, jak a v jakých lhůtách může jednotné kontaktní místo vyřizovat počáteční fáze stížnosti na porušení dohod v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje.

Akční body

Komise: 

8.Bude rozvíjet komplexní přístup EU napříč službami, využívat všechny dostupné nástroje ke sledování plnění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, zapojovat delegace EU a aktivně spolupracovat s hlavními městy členských států, velvyslanectvími a místními odděleními.

9.Bude spolupracovat s delegacemi EU na podpoře, která je jim poskytována, a při definování osvědčených postupů, které si obchodní partneři stanovili, a začne spolupracovat s jejich domácími poradními skupinami.

10.Bude podporovat trvalé zapojení Evropského parlamentu do provádění kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji v rámci meziparlamentních kontaktů a bude připravena mu pomáhat v jeho úsilí o pravidelné diskuse o obchodu a udržitelném rozvoji v jednotlivých zemích.

11.Souběžně s revizí kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji reviduje provozní pokyny pro jednotné kontaktní místo s cílem zvýšit transparentnost a předvídatelnost pro zúčastněné strany a zároveň vyjasnit, kdo může podávat stížnosti, jak budou vyřizovány a jaké jsou příslušné lhůty. Pokyny rovněž jasně stanoví, že domácí poradní skupiny mohou podávat kolektivní stížnosti na porušování závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji a zastupovat zájmy strany, která se nachází v partnerské zemi.

3.5        Posílení úlohy občanské společnosti

Komise pravidelně a často konzultuje se zúčastněnými stranami prostřednictvím dobře zavedené horizontální struktury dialogů s občanskou společností, kde jsou otázky obchodu a udržitelného rozvoje běžně nastolovány a diskutovány. Komise rovněž vynakládá zvýšené úsilí na účinnější oslovení občanské společnosti v členských státech, mimo jiné zvýšením počtu specializovaných akcí a diskusí na vysoké úrovni. Kromě toho obchodní dohody EU výslovně stanoví zapojení občanské společnosti při provádění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, a to i prostřednictvím domácích poradních skupin. Občanská společnost se může aktivně podílet i na fázi prosazování, a to podáváním stížností týkajících se obchodu a udržitelného rozvoje jednotnému kontaktnímu místu (viz výše) a poskytováním informací amicus curiae skupině odborníků.

Příspěvky organizací občanské společnosti, které jsou náležitě odůvodněné a založené na důkazech, jsou zásadní pro to, aby Komise mohla záležitosti v oblasti obchodu a udržitelného rozvoje stanovit, rozřadit podle priorit a řešit. Zásadní význam má v tomto ohledu také spolupráce a výměny mezi zúčastněnými stranami EU a jejich partnerskými organizacemi v zahraničí. Takový příspěvek by pak mohl být lépe zhodnocen pro zacílení a stanovení priorit. Například ve fázi posuzování dopadů (posouzení dopadů i posouzení dopadů na udržitelnost) by konzultace s občanskou společností mohly pomoci identifikovat nedostatky a výzvy a pomoci stanovit priority, které je třeba řešit během procesu vyjednávání, a předvídat možné klíčové otázky týkající se provádění. Po vstupu dohody v platnost mohou včasná a relevantní podání výborům pro obchod a udržitelný rozvoj v rámci obchodních dohod, která jsou založená na poznatcích z terénu a odborných znalostech, sloužit jako podklad pro společné monitorování dodržování kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji a řídit dvoustranné prováděcí úsilí.

Komise bude rovněž pokračovat ve spolupráci s domácími poradními skupinami, které byly zřízeny v rámci obchodních dohod, a nabídne jim logistickou podporu a podporu při budování kapacit a odborných znalostí. Komise rovněž zvýšila transparentnost tím, že zveřejnila pořady jednání a zápisy z jednání stávajících výborů pro obchod a udržitelný rozvoj. Do budoucna bude Komise domácí poradní skupiny nadále posilovat tím, že bude pečlivě sledovat jejich zřizování v souladu s podmínkami dohodnutými v obchodních dohodách a podporovat vzájemnou spolupráci mezi domácími poradními skupinami EU a partnerských zemí. Komise uznává význam jejich příspěvku a dále zhodnocuje jejich zkušenosti a odborné znalosti, a proto bude rovněž usilovat o rozšíření působnosti domácích poradních skupin nad rámec obchodu a udržitelného rozvoje, aby se vztahovala na obchodní dohody v celém jejich rozsahu, jak již předpokládá dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím.

Akční body

Komise:

12.Zajistí inkluzivní konzultační proces s občanskou společností ve všech fázích životního cyklu obchodních dohod, od analýzy nedostatků k provádění, včetně určování priorit.

13.Bude dále posilovat úlohu domácích poradních skupin EU poskytováním zdrojů na jejich logistickou podporu, budování kapacit a fungování. 

14.Pozve zástupce domácích poradních skupin EU do expertních skupin členských států pro obchod a udržitelný rozvoj vedených Komisí, kde budou moci přispět specifickými odbornými znalostmi, a bude úzce spolupracovat s domácími poradními skupinami při přípravě zasedání výboru pro obchod a udržitelný rozvoj, zejména při určování a monitorování priorit provádění.

15.Bude podporovat a usnadňovat interakci mezi domácími poradními skupinami EU a partnerských zemí.

16.Bude podporovat transparentnost složení domácích poradních skupin.

17.Bude si vyměňovat názory s domácími poradními skupinami EU o projektech technické pomoci EU souvisejících s obchodem a udržitelným rozvojem.

18.Zajistí, aby působnost domácích poradních skupin přesahovala rámec kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, a pokrývala tak obchodní dohody v celém jejich rozsahu.

3.6        Důraznější prosazování práva, rovněž s využitím obchodních sankcí

Závazky vyplývající z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji jsou právně závazné a vymahatelné prostřednictvím specializovaného mechanismu pro urovnávání sporů mezi státy, 28 s nezávislým a transparentním přezkumem prováděným skupinou odborníků a s aktivním zapojením občanské společnosti 29 . Tento přístup je založen na angažovanosti a řeší vznikající problémy prostřednictvím dialogu a spolupráce.

Až dosud tento mechanismus neobsahoval konkrétní pravidla pro sledování provádění zprávy vydané skupinou odborníků (tzv. fáze dodržování předpisů). Komise nyní navrhuje dále sladit prosazování kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji s obecným řešením sporů mezi státy a rozšířit fázi dodržování předpisů na spory podle kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. To znamená, že strana, u níž bylo zjištěno porušení závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, bude muset neprodleně informovat o tom, jakým způsobem zprávu odborné skupiny provede, a to ve stanovené lhůtě. To bude předmětem přezkumu odborné skupiny. Občanská společnost bude mít možnost předložit odborné skupině své připomínky i v této fázi.

Stejně tak přístup EU ke kapitole o obchodu a udržitelném rozvoji nepočítal s použitím sankcí v případě nedodržení zprávy odborné skupiny. Komise nyní navrhuje možnost obchodních sankcí jako krajní řešení v případech závažného porušení hlavních závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, konkrétně Deklarace MOP o základních zásadách a právech při práci a Pařížské dohody o změně klimatu. V takových případech by obchodní sankce byly vhodné jako prostředek k podpoře dodržování předpisů. V případě Pařížské dohody by záměrem bylo postřehnout nedodržování, které podstatně maří předmět a účel dohody. Pokud jde o Deklaraci MOP o základních zásadách a právech při práci, obchodní sankce by byly oprávněné v závažných případech nedodržování těchto zásad a opírají se o skutečnost, že MOP monitoruje vývoj ve všech svých členských státech. Tento přístup bude vycházet z dodržování základních pracovních práv, a Pařížské dohody jako základních prvků našich obchodních dohod a bude je posilovat 30 . 

Uplatňování obchodních sankcí za porušení zvláštních ustanovení kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji se bude řídit obecnými pravidly pro řešení sporů. Obchodní sankce proto budou dočasné a přiměřené a mohou mít podobu pozastavení obchodních koncesí. Bude možné je uložit pouze v případě, že skupina odborníků zjistí, že strana porušuje své závazky vyplývající z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, a tato strana ve stanovené lhůtě nezačne své závazky dodržovat. V této souvislosti mohou strany také kdykoli spor vyřešit vzájemnou dohodou.

Zavedení obchodních sankcí u hlavních závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji, ke kterému v obchodních dohodách EU dochází poprvé, ve spojení s přístupem založeným na spolupráci umožní EU prosazovat své kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji důraznějším způsobem. EU tak posílí jak nástroje, které má k dispozici k dosažení cílů udržitelnosti, tak příspěvek obchodních dohod k těmto cílům.

Akční body

Komise:

19.Bude dále posilovat prosazování závazků vyplývajících z kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji v budoucích dohodách tím, že navrhne svým obchodním partnerům EU, aby:

a.rozšířili obecnou fázi urovnávání sporů mezi státy na kapitolu o obchodu a udržitelném rozvoji.

b.zapojili domácí poradní skupiny do monitorování fáze dodržování předpisů.

c.rozšířili možnost uplatnění obchodních sankcí v případech nesplnění povinností, které podstatně maří předmět a účel Pařížské dohody o změně klimatu, nebo v závažných případech nedodržování Deklarace MOP o základních zásadách a právech při práci. 

Uplatňování obchodních sankcí se bude řídit obecnými pravidly pro řešení sporů mezi státy.

20.Bude upřednostňovat prosazování práva v případech týkajících se obchodu a udržitelného rozvoje podle důležitosti povahy dotčených závazků, závažnosti jejich porušení a dopadu na životní prostředí a pracovníky.

4.Závěr

Několik identifikovaných akčních bodů, zejména většina těch, které se týkají provádění závazků vyplývajících z kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji a posílení úlohy občanské společnosti, lze uplatnit okamžitě, a to i v rámci již platných obchodních dohod.

Do budoucna bude výsledek přezkumu kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji navrhován pro všechna budoucí jednání a bude případně zohledněn v probíhajících jednáních. Komise řádně zahrne stanovené akční body do své činnosti před jednáním.

Komise vyzývá Evropský parlament a Radu, aby schválily přístup uvedený v tomto sdělení a spolupracovaly na provádění jeho akčních bodů.

(1)

Neoficiální dokument útvarů Komise „Feedback and way forward on improving the implementation and enforcement of Trade and Sustainable Development chapters in EU Free Trade Agreements“ (Zpětná vazba a další postup pro zlepšení provádění a prosazování kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji v dohodách o volném obchodu EU). Patnáctibodový akční plán zahrnuje opatření k zefektivnění provádění kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji a ke zlepšení jejich prosazování ve čtyřech oblastech: i) spolupráce; ii) zmocnění občanské společnosti včetně sociálních partnerů k tomu, aby při provádění hrála významnější roli; iii) dosahování výsledků a iv) transparentnost a komunikace. Je k dispozici na adrese https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/february/tradoc_156618.pdf

(2)

COM(2019) 640, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:b828d165-1c22-11ea-8c1f-01aa75ed71a1.0002.02/DOC_1&format=PDF  

(3)

Viz https://policy.trade.ec.europa.eu/development-and-sustainability/sustainable-development/sustainable-development-eu-trade-agreements_en  

(4)

Velut, J. a kol., Comparative Analysis of Trade and Sustainable Development Provisions in Free Trade Agreements (Srovnávací analýza ustanovení o obchodu a udržitelném rozvoji v dohodách o volném obchodu), LSE Consulting, Londýn, 2022, k dispozici na adrese: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2022/february/tradoc_160043.pdf  

(5)

Viz https://policy.trade.ec.europa.eu/consultations/open-public-consultation-trade-and-sustainable-development-tsd-review_en  

(6)

Vývoz z EU podporuje 38 milionů pracovních míst (o dvě třetiny více než v roce 2000) a význam obchodu pro prosperitu občanů EU se v budoucnu ještě zvýší, neboť se očekává, že do roku 2026 bude 86 % celosvětového růstu vytvářeno mimo EU.

(7)

 COM(2021) 66, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A52021DC0066&qid=1655478881261  

(8)

COM(2022) 66, k dispozici na adrese https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_1187  

(9)

Konkrétně: svobodu sdružování a účinné uznání práva na kolektivní vyjednávání, odstranění všech forem nucené práce, skutečné zrušení dětské práce a odstranění diskriminace, pokud jde o zaměstnání a povolání. Dne 10. června 2022 MOP pozměnila deklaraci z roku 1998 a na seznam základních zásad doplnila novou zásadu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

(10)

V souladu s příslušnými mezinárodními nástroji, jako jsou obecné zásady OSN v oblasti podnikání a lidských práv, Pokyny OECD pro nadnárodní společnosti, Tripartitní deklarace MOP o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politiku a iniciativou „Global Compact“ OSN.

(11)

COM(2021) 564, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/cs/TXT/?uri=CELEX:52021PC0564  

(12)

 COM(2021) 706, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:52021PC0706  

(13)

COM(2021) 390, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:52021DC0390  

(14)

COM (2022) 71, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:52022PC0071  

(15)

 COM (2022) 142, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:52022PC0142

(16)

Viz poznámka pod čarou č. 8.

(17)

COM(2021) 579, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:0fe49a24-1c94-11ec-b4fe-01aa75ed71a1.0015.02/DOC_1&format=PDF  

(18)

Viz https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/IP_21_6882  

(19)

Viz https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/IP_22_3792

(20)

Viz https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024/dombrovskis/announcements/speech-executive-vice-president-valdis-dombrovskis-trade-climate-cop26_en  

(21)

 Viz https://policy.trade.ec.europa.eu/news/ban-export-credits-coal-fired-electricity-projects-agreed-oecd-2021-10-22_en  

(22)

Sledování a prosazování kapitol o obchodu a udržitelném rozvoji v obchodních dohodách, včetně možnosti mechanismu založeného na sankcích jako krajního řešení, je rovněž součástí 49 návrhů obsažených v závěrečné zprávě Konference o budoucnosti Evropy, viz „Konference o budoucnosti Evropy – zpráva o konečném výsledku“, květen 2022, návrh č. 19(4), s. 63.

(23)

COM (2020) 380, k dispozici na adrese https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0380&from=CS

(24)

Domácí poradní skupiny jsou orgány zřízené v rámci obchodních dohod a složené z nezávislých zástupců skupin občanské společnosti, včetně nevládních organizací, podniků a odborů, ve vyváženém zastoupení různých hospodářských, sociálních, lidskoprávních, environmentálních a dalších zájmů. Domácí poradní skupiny sledují plnění závazků udržitelného rozvoje v obchodních dohodách a poskytují příslušným smluvním stranám poradenství a stanoviska.

(25)

Viz https://policy.trade.ec.europa.eu/enforcement-and-protection/chief-trade-enforcement-officer_en  

(26)

Viz https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/november/tradoc_159907.pdf  

(27)

Provozní pokyny pro jednotné kontaktní místo a mechanismus stížností pro prosazování obchodních dohod a ujednání EU, k dispozici na adrese  https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/form-assets/operational_guidelines.pdf  

(28)

Specializované řešení sporů týkajících se obchodu a udržitelného rozvoje se řídí postupem mechanismu prosazování práva mezi státy, který se vztahuje na ostatní části obchodní dohody, s některými úpravami (např. požadovaná odbornost členů skupiny odborníků v oblasti obchodu, práce a životního prostředí), ale bez možnosti uplatnit sankce v případě nedodržení zprávy skupiny odborníků.

(29)

Například tím, že podáte podání amicus curiae nebo se zúčastníte otevřených slyšení.

(30)

Na základě rozvoje budoucího stabilního globálního rámce pro biologickou rozmanitost posoudí Komise možnost začlenění Úmluvy o biologické rozmanitosti do tohoto nového přístupu, zejména pokud jde o stanovení cílů v oblasti biologické rozmanitosti a vhodného mechanismu pro podávání zpráv a monitorování na mezinárodní úrovni.

Top