EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0698

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o uvolnění prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům na základě žádosti Francie – EGF/2021/005 FR/Airbus

COM/2021/698 final

V Bruselu dne 19.11.2021

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o uvolnění prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům na základě žádosti Francie – EGF/2021/005 FR/Airbus


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

SOUVISLOSTI NÁVRHU

1.Pravidla pro poskytování finančních příspěvků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) jsou stanovena v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/691 ze dne 28. dubna 2021 o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013 1 (dále jen „nařízení o EFG“).

2.Dne 26. července 2021 předložila Francie žádost EGF/2021/005 FR/Airbus o finanční příspěvek z EFG v souvislosti s propouštěním v podniku Airbus ve Francii.

3.Po posouzení této žádosti dospěla Komise v souladu se všemi příslušnými ustanoveními nařízení o EFG k závěru, že podmínky pro poskytnutí finančního příspěvku z EFG jsou splněny.

SHRNUTÍ ŽÁDOSTI

Žádost o prostředky z EFG

EGF/2021/005 FR/Airbus

Členský stát

Francie

Dotčený region / dotčené regiony (úroveň NUTS 2 2)

Midi-Pyrénées

(FRJ2)

Pays de la Loire

(FRG0)

Datum podání žádosti

26. července 2021

Datum potvrzení přijetí žádosti

9. srpna 2021

Datum žádosti o poskytnutí dalších informací

9. srpna 2021

Lhůta pro poskytnutí dalších informací

13. září 2021

Lhůta pro vyhotovení posouzení

24. listopadu 2021

Kritérium pro pomoc

Ustanovení čl. 4 odst. 2 písm. a) nařízení o EFG


Primární podnik

Airbus

(Airbus SE)


Počet dotčených podniků

1

Odvětví ekonomické činnosti

(oddíl NACE Revize 2) 3

Oddíl 30 (Výroba dopravních prostředků a zařízení)

Referenční období (čtyři měsíce):

1. listopadu 2020 – 1. března 2021

Počet pracovníků propuštěných v průběhu referenčního období (a)

508

Počet pracovníků propuštěných před referenčním obdobím nebo po něm (b)

0

Celkový počet propuštěných pracovníků (a + b)

508

Celkový počet způsobilých příjemců

508

Celkový počet cílových příjemců

297

Rozpočet na individualizované služby (v EUR)

4 406 194

Rozpočet na provádění EFG 4 (v EUR)

0

Celkový rozpočet (v EUR)

4 406 194

Příspěvek z EFG (85 %) (v EUR)

3 745 264

POSOUZENÍ ŽÁDOSTI

Postup

4.Francie podala žádost EGF/2021/005 FR/Airbus dne 26. července 2021, tedy do dvanácti týdnů ode dne, kdy byla splněna kritéria pro pomoc stanovená v článku 4 nařízení o EFG 5 . Komise potvrdila přijetí žádosti a 9. srpna 2021 si od Francie vyžádala další informace. Tyto dodatečné informace byly poskytnuty do 25 pracovních dnů od vyžádání po prodloužení lhůty o deset pracovních dnů na řádně odůvodněnou žádost Francie. Lhůta 50 pracovních dnů od obdržení úplné žádosti, během níž by Komise měla dokončit své posouzení, zda žádost vyhovuje podmínkám pro poskytnutí finančního příspěvku, uplyne dne 24. listopadu 2021.

Způsobilost žádosti

Dotčené podniky a příjemci

5.Žádost se týká 508 propuštěných pracovníků, jejichž činnost v ekonomické a sociální jednotce (ESU) 6 Airbus Commercial (dále jen „Airbus Commercial“) společnosti Airbus (Airbus SE) skončila. Airbus působí v hospodářském odvětví, které je v rámci klasifikace NACE Revize 2 zařazeno do oddílu 30 (Výroba dopravních prostředků a zařízení). K propouštění ze strany podniku došlo v regionech NUTS 2 Midi-Pyrénées (FRJ2) a Pays de la Loire (FRG0).

Kritéria pro pomoc

6.Francie podala žádost podle kritérií pro poskytnutí pomoci stanovených v čl. 4 odst. 2 písm. a) nařízení o EFG, který vyžaduje, aby během referenčního období v délce čtyř měsíců skončila činnost alespoň 200 pracovníků v jednom podniku v členském státě, včetně pracovníků propuštěných dodavateli uvedené společnosti a výrobci, kteří jsou jeho odběrateli, a/nebo osob samostatně výdělečně činných, které přestaly vykonávat svou činnost.

7.Referenční období v případě této žádosti trvalo od 1. listopadu 2020 do 1. března 2021, během něhož společnost Airbus propustila 508 pracovníků.

Stanovení počtu propuštěných pracovníků a případů ukončení činnosti

8.Ukončení činnosti propuštěných pracovníků během referenčního období bylo vypočteno podle data jednotlivých výpovědí z pracovního poměru, kterými zaměstnavatel propouští pracovníka nebo ukončuje jeho pracovní poměr.

Způsobilí příjemci

9.Celkový počet způsobilých příjemců je 508.

Popis událostí, které vedly k propouštění a ukončení činnosti

10.Divize Airbus Commercial (divize komerčních letadel) společnosti Airbus je předním výrobcem komerčních letadel. Kvůli obecnému kolapsu komerční letecké dopravy, a zejména osobní letecké přepravy, v důsledku pandemie COVID-19 čelí činnost divize Commercial Aircraft společnosti Airbus závažným obtížím.

11.Obecná cestovní omezení během pandemie zastavila provoz větší části tohoto odvětví. Hospodářská krize po pandemii navíc snížila kupní sílu mnoha zákazníků letecké dopravy a přiměla je přehodnotit rozhodnutí používat leteckou dopravu.

12.Většina komerčních leteckých společností již oznámila nebo provedla rozsáhlé restrukturalizační plány s cílem zachránit společnosti až do úplného oživení odvětví. Podle společnosti Airbus k tomu nedojde dříve než v roce 2025 7 .

13.V rámci restrukturalizačních plánů leteckých společností byla řada letadel předčasně vyřazena z provozu a plány na pořizování nových letadel byly odloženy nebo zrušeny. Nadbytek letadel dále způsobil sestupnou spirálu jejich prodejních cen 8 .

14.Výroba komerčních letadel tvořila 67 % celkového obratu společnosti Airbus 9 . Od dubna 2020 musely být plány výroby přizpůsobeny krizové situaci, a to vedlo ke snížení úrovně výroby o jednu třetinu 10 .

15.Aby mohla společnost Airbus přizpůsobit velikost své pracovní síly náhlým změnám výrobních plánů, musela provést plán restrukturalizace. Podle kolektivní smlouvy pro celou společnost 11 bylo jen ve Francii zrušeno 4 248 pracovních míst 12 .

16.Společnost Airbus v první řadě využila ustanovení nových právních předpisů pro mimořádné situace 13 , které byly ve Francii v reakci na pandemii přijaty. Tato ustanovení umožňují podnikům dočasně najmout zaměstnance do jiných podniků. V případě společnosti Airbus byla nalezena řešení v rámci dalších podřízených subjektů společnosti Airbus, ale také u externích podniků. Díky tomu dotčení pracovníci nemuseli být propuštěni.

17.Francouzská vláda zahájila program na podporu tohoto odvětví 14 . Tato podpora francouzské vlády umožnila společnosti Airbus zachovat dalších 500 pracovních míst vysoce kvalifikovaných inženýrů.

18.Vyjednávací strany se rovněž dohodly na vytvoření programu, který pracovníkům, kteří mají zájem dobrovolně ukončit svůj pracovní poměr u společnosti Airbus, poskytne poradenství.

19.V reakci na hospodářskou krizi způsobenou pandemií Covid-19 francouzská vláda dále zahájila dočasný program dlouhodobé činnosti na částečný úvazek 15 , který společnostem potýkajícím se s obtížemi umožňuje zkrátit pracovní dobu svých zaměstnanců. Díky tomuto programu bylo možné zachránit dalších 1 502 pracovních míst.

20.Přestože se podařilo počet propuštěných pracovníků výrazně snížit, 2 246 pracovních míst zaniklo.

Očekávaný dopad propouštění na místní, regionální a národní hospodářství a zaměstnanost

21.Francouzské orgány vysvětlují, že dotčené regiony jsou obzvláště zasaženy krizí po pandemii COVID-19. Oba regiony čelily rostoucí nezaměstnanosti ještě před krizí. V regionu Pays de la Loire vzrostla míra nezaměstnanosti z 6,8 % v roce 2008 na 8,5 % v roce 2018 a v regionu Occitanie (dotčený region Midi-Pyrénées) ve stejném období z 8,8 % na 10,7 %. Od roku 2018 začala míra nezaměstnanosti mírně klesat, když zasáhla krize v roce 2021. V prvním čtvrtletí roku 2021 činila nezaměstnanost v Pays de la Loire 6,9 % a v regionu Occitanie 9,4 % 16 .

22.Očekává se, že propouštění bude mít významný dopad na trh práce a hospodářství zejména v regionu Occitanie. Město Toulouse a okolní region jsou hlavním leteckým klastrem v Evropě. V odvětví je zaměstnáno 110 000 osob. Tento region je silně závislý na letectví, které je jeho nejdůležitějším odvětvím. Společnost Airbus je největším soukromým zaměstnavatelem v regionu. Očekává se, že snížení výrobních plánů ve společnosti Airbus o 35 % bude mít velmi závažné důsledky pro zaměstnanost v celém odvětví a bude mít dopad na velký počet dodavatelů atd. 17

23.Co se týče regionu Occitanie, přestože má velká část propuštěných pracovníků vysokou úroveň vzdělání, zhruba 31 % propuštěných pracovníků je starší 50 let, což ztěžuje jejich opětovné zaměstnání. Region se však stal důležitým ekosystémem pro začínající podniky, neboť příjemcům, kteří chtějí založit vlastní podnik, nabízí potenciální příležitosti 18 .

24.V regionu Pays de la Loire se očekává méně negativní dopad letecké krize na místní hospodářství a trh práce vzhledem k vysoké diverzifikaci regionálního hospodářství. Pro letecké inženýry a techniky zde však neexistuje mnoho pracovních příležitostí. Očekává se, že příležitosti vzniknou v námořním odvětví nebo v oblasti obnovitelných zdrojů energie, což však zase vyžaduje změnu kvalifikace propuštěných pracovníků. Stejně jako v regionu Occitanie bude opětovnému zaměstnání bránit věk pracovníků; 11 % postižených pracovníků jsou starší 55 let 19 .

Uplatňování rámce kvality EU pro předjímání změn a restrukturalizaci

25.Francie popsala, jak jsou zohledňována doporučení stanovená v rámci kvality EU pro předjímání změn a restrukturalizaci: podle francouzského zákoníku práce je společnost in bonis (tedy společnost, která není v likvidaci), která zaměstnává 1 000 nebo více zaměstnanců, povinna hradit veškeré náklady na doprovodná aktivní opatření na trhu práce určená zaměstnancům propuštěným v důsledku organizační restrukturalizace. Zásah orgánů veřejné moci se předpokládá až poté, co opatření poskytnutá propouštějícím podnikem skončí.

26.Francouzské orgány uvedly, že společnost Airbus má vysoce sofistikovaný systém identifikace a předjímání změn, zejména pokud jde o potřebu konkrétních dovedností a kompetencí u svých zaměstnanců, jakož i o personální potřeby obecně 20 . Zástupci zaměstnanců a odborů jsou úzce zapojeni do organizačních plánů na přizpůsobení se změnám. Přestože pandemie a následná krize toto odvětví zasáhly náhle, mohla společnost Airbus vycházet ze svého stávajícího systému konzultací se zástupci zaměstnanců a odborů a diskutovat plán restrukturalizace potřebný v reakci na krizovou situaci.

27.Francie informovala, že Airbus jakožto společnost in bonis, která zaměstnává více než 1 000 zaměstnanců, vytvořila rozsáhlý soubor aktivních opatření na trhu práce, jejichž cílem je pomoci propuštěným pracovníkům. Ve spolupráci s externí agenturou poskytující poradenství při převádění do jiného zaměstnání (tzv. outplacement) vytvořila společnost Airbus informační místo nazvané Mobility Pathways, které je prvním kontaktním místem, na které se mohou dotčení pracovníci obrátit. V tomto informačním místě se pracovníkům dostává nejen prvního poradenství, pokud jde o možnosti, jak postupovat, ale je jim poskytována také další pomoc v jejich úsilí o účast v odborné přípravě nebo o nalezení nového zaměstnání.

Doplňkovost s akcemi financovanými z vnitrostátních fondů nebo fondů Unie

28.Francouzské orgány potvrdily, že níže popsaná opatření, která obdrží finanční příspěvek z EFG, neobdrží zároveň finanční příspěvky z jiných finančních nástrojů Unie.

Postupy pro konzultaci s cílovými příjemci nebo jejich zástupci, se sociálními partnery a s místními a regionálními orgány

29.Francie uvedla, že koordinovaný balíček individualizovaných služeb byl vypracován po konzultaci se zástupci zaměstnanců a odborů. V dlouhé řadě setkání a jednání mezi společností Airbus a příslušnými zástupci zaměstnanců a odborů 21 na vnitrostátní i mezinárodní úrovni identifikovaly strany účastnící se jednání možné způsoby, jak zmírnit přímý dopad na zaměstnance a navrhnout balíčky opatření na pomoc dotčeným zaměstnancům. Tato kola interních jednání byla zahájena dne 30. června 2020 a ukončena dne 15. října 2020.

Cíloví příjemci a navrhovaná opatření

Cíloví příjemci

30.Odhadovaný počet propuštěných pracovníků, u nichž se očekává, že se budou účastnit opatření, je 297. Rozdělení těchto pracovníků podle pohlaví, věkové skupiny a úrovně vzdělání je následující:

Kategorie

Počet očekávaných příjemců

Pohlaví:

Muži:

236

(79,5 %)

Ženy:

61

(20,5 %)

Nebinární

0

(0,0 %)

Věková skupina:

do 30 let:

35

(11,8 %)

30–54 let:

222

(74,7 %)

Více než 54 let:

40

(13,5 %)

Úroveň vzdělání

Nižší sekundární vzdělání nebo ještě nižší vzdělání 22  

0

(0,0 %)

Vyšší sekundární 23 nebo postsekundární vzdělání 24

150

(50,5 %)

Terciární vzdělávání 25

147

(49,5 %)

Navrhovaná opatření

31.Opatření, u nichž francouzské orgány žádají o spolufinancování z EFG, jsou součástí celkového balíčku individualizovaných opatření, která propouštějící podnik dotčeným zaměstnancům nabízí. Pro podporu z EFG jsou však způsobilá pouze ta opatření, která jdou nad rámec zákonných povinností propouštějícího podniku a která jsou popsána níže:

Grant na zahájení podnikání: cílem tohoto opatření je podpořit příjemce, kteří mají zájem o zahájení vlastního podnikání, poskytnutím grantu na zahájení činnosti ve výši 15 000 EUR na příjemce. Zúčastnění pracovníci se mohou ucházet o program pro zakládání podniků a mohou požádat o grant do šesti měsíců po vstupu do programu. Grant se vyplácí paušálně po předložení důkazu o tom, že byl podniky skutečně zapsán do obchodního rejstříku. Celý proces je řízen informačním místem Mobility Pathways, které poskytuje poradenství ohledně způsobu podávání žádostí, kontroluje a validuje podnikatelské plány a nakonec rozhoduje o grantu. Pokud příjemci společně vytvoří podnik, každý příjemce obdrží celou částku.

Odborná příprava v oblasti zakládání podniků: toto opatření se zaměřuje na příjemce, kteří vstoupili do programu pro zakládání podniků. Zájemcům o zahájení vlastního podnikání se poskytuje rozsáhlá odborná příprava.

Příspěvky na výdaje související s odbornou přípravou v oblasti zakládání podniků: příjemcům, kteří se účastní odborné přípravy o založení podniku, mohou být proplaceny náklady na ubytování, stravu, dopravu, případné tlumočnické služby atd.

Doplatek k platu: toto opatření má být pobídkou k přijetí nového zaměstnání, i když je plat v novém zaměstnání nižší než v předchozím. Jde o maximální měsíční částku ve výši 350 EUR a vyplácí se po dobu 12 měsíců.

32.Francie informovala, že propouštějící podnik pravidelně nabízí svým zaměstnancům odbornou přípravu, přičemž se zvláštní pozornost věnuje digitálním dovednostem a dovednostem potřebným v hospodářství účinně využívajícím zdroje. Šíření těchto horizontálních dovedností uvedených v čl. 7 odst. 2 nařízení o EFG by na strukturálním základě nebylo nutné. Pokud by však konkrétní příjemce potřeboval konkrétní odbornou přípravu, mohla by být poskytnuta.

33.Navržené akce, které jsou zde popsány, představují aktivní opatření na trhu práce v rámci způsobilých akcí stanovených v článku 7 nařízení o EFG. Tyto akce nenahrazují pasivní opatření sociální ochrany.

34.Francie poskytla požadované informace o akcích, které jsou pro dotyčný podnik povinné podle vnitrostátních právních předpisů nebo kolektivních smluv. Potvrdila, že finanční příspěvek z EFG nebude takové akce nahrazovat.

Odhadovaný rozpočet

35.Celkové odhadované náklady činí 4 406 194 EUR; sestávají pouze z výdajů na individualizované služby a nezahrnují žádné výdaje na přípravné, řídící, informační, propagační, kontrolní a vykazovací činnosti.

36.Celkový požadovaný finanční příspěvek z EFG činí 3 745 264 EUR (85 % celkových nákladů).

37.Zdrojem předběžného financování nebo spolufinancování na vnitrostátní úrovni je společnost Airbus.

Opatření

Odhadovaný počet účastníků

Odhadované náklady na účastníka 
(v EUR) 26

Odhadované celkové náklady

(v EUR) 27  

Individualizované služby (opatření podle čl. 7 odst. 2 písm. a) nařízení o EFG)

Granty na zahájení podnikání (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Odborná příprava v oblasti zakládání podniků (formation création d’entreprise)

275

3 974

1 092 902

Mezisoučet a):

Procento balíčku individualizovaných služeb

4 347 902

(98,7 %)

Příspěvky a pobídky (opatření podle čl. 7 odst. 2 písm. b) nařízení o EFG)

Příspěvky na výdaje související s odbornou přípravou v oblasti zakládání podniků (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Doplatky k platům (indemnité différentielle de salaire)

22

1 959

43 093

Mezisoučet b):

Procento balíčku individualizovaných služeb:

58 292

(1,3 %)

Činnosti podle čl. 7 odst. 5 nařízení o EFG

1. Přípravné činnosti

0

2. Řízení

0

3. Informační a propagační činnosti

0

4. Kontrolní a vykazovací činnosti

0

Mezisoučet c):

Procentní podíl na celkových nákladech:

0

(0 %)

Celkové náklady (a + b + c):

4 406 194

Příspěvek z EFG (85 % celkových nákladů)

3 745 264

38.Náklady na akce uvedené v tabulce výše jakožto akce podle čl. 7 odst. 2 písm. b) nařízení o EFG nepřesahují 35 % celkových nákladů na koordinovaný balíček individualizovaných služeb. Francie potvrdila, že tyto akce jsou podmíněny aktivní účastí cílových příjemců na hledání zaměstnání nebo odborné přípravě.

39.Francie potvrdila, že náklady na investice na samostatnou výdělečnou činnost, zakládání podniků a převzetí podniků zaměstnanci nepřekročí částku 22 000 EUR na příjemce.

Období způsobilosti výdajů

40.Francie začala poskytovat individualizované služby cílovým příjemcům dne 1. listopadu 2020. Výdaje na akce budou proto způsobilé pro finanční příspěvek z EFG od 1. listopadu 2020 a do 24 měsíců ode dne vstupu rozhodnutí o financování v platnost.

41.Francie nevyužívá možnosti požadovat finanční prostředky na přípravné, řídicí, informační a propagační, kontrolní a vykazovací činnosti.

Řídicí a kontrolní systémy

42.Žádost obsahuje popis řídicího a kontrolního systému, který specifikuje povinnosti dotčených orgánů. Francie oznámila Komisi, že finanční příspěvek bude spravovat Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle (DGEFP) ministerstva práce, zaměstnanosti, odborné přípravy a sociálního dialogu, zejména pak prostřednictvím divize Fonds national de l’emploi (DGEFP – MFNE). Platby budou provedeny v rámci DGEFP divizí Mission des Affaires Financières (DGEFP – MAFI). Francouzským auditním orgánem pro EFG je Commission interministérielle de coordination des contrôles (CICC). Společnost Airbus bude odpovědná za provádění opatření. V tomto ohledu francouzské orgány uzavřou se společností Airbus dohodu o partnerství.

Závazky poskytnuté dotčeným členským státem

43.Francie poskytla všechny nezbytné záruky týkající se těchto bodů:

při přístupu k navrženým akcím a jejich provádění budou dodržovány zásady rovného zacházení a nediskriminace,

byly splněny požadavky stanovené vnitrostátními právními předpisy a právními předpisy EU, které se týkají hromadného propouštění,

společnost Airbus, která pokračovala po propuštění pracovníků ve své činnosti, dodržela své zákonné povinnosti upravující propouštění a své pracovníky příslušným způsobem zabezpečila,

zamezí se jakémukoli dvojímu financování,

finanční příspěvek z EFG bude v souladu s procesními a hmotněprávními pravidly Unie pro státní podporu.

ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Rozpočtový návrh

44.EFG nepřekročí maximální roční částku 186 milionů EUR (v cenách roku 2018), jak je stanoveno v článku 8 nařízení Rady (EU, Euratom) č. 2020/2093 ze dne 17. prosince 2020, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027 28 .

45.Po posouzení žádosti s ohledem na podmínky stanovené v čl. 13 odst. 1 a 2 nařízení o EFG a při zohlednění počtu cílových příjemců, navržených akcí a odhadovaných nákladů navrhuje Komise uvolnit z EFG částku 3 745 264 EUR, která představuje 85 % celkových nákladů na navržené akce, aby se v souvislosti s dotčenou žádostí poskytl finanční příspěvek.

46.Navrhované rozhodnutí o uvolnění prostředků z EFG přijme společně Evropský parlament a Rada, jak stanoví bod 9 interinstitucionální dohody ze dne 16. prosince 2020 mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o rozpočtové kázni, spolupráci v rozpočtových záležitostech a řádném finančním řízení, jakož i o nových vlastních zdrojích, včetně plánu zavádění nových vlastních zdrojů 29 .

Související akty

47.Současně s tímto návrhem rozhodnutí o uvolnění prostředků z EFG předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě návrh na převod prostředků ve výši 3 745 264 EUR do příslušné rozpočtové položky.

48.Současně s přijetím tohoto návrhu rozhodnutí o uvolnění prostředků z EFG přijala Komise rozhodnutí o finančním příspěvku, který představuje rozhodnutí o financování ve smyslu článku 110 finančního nařízení 30 . Rozhodnutí o financování vstoupí v platnost dnem, kdy je Komisi oznámeno schválení rozpočtového převodu Evropským parlamentem a Radou.

2021/0363 (BUD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o uvolnění prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům na základě žádosti Francie – EGF/2021/005 FR/Airbus

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/691 ze dne 28. dubna 2021 o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013 31 , a zejména na čl. 15 odst. 1 uvedeného nařízení,

s ohledem na interinstitucionální dohodu ze dne 16. prosince 2020 mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o rozpočtové kázni, spolupráci v rozpočtových záležitostech a řádném finančním řízení, jakož i o nových vlastních zdrojích, včetně plánu zavádění nových vlastních zdrojů 32 , a zejména na bod 9 této dohody,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Cílem Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) je projevit solidaritu a podporovat důstojné a udržitelné zaměstnání v Unii tím, že se poskytne podpora propuštěným pracovníkům a osobám samostatně výdělečně činným, které přestaly vykonávat svou činnost kvůli rozsáhlým restrukturalizačním událostem, a pomáhat jim, aby se mohli co nejdříve vrátit do důstojného a udržitelného zaměstnání.

(2)EFG nepřekročí maximální roční částku 186 milionů EUR (v cenách roku 2018), jak je stanoveno v článku 8 nařízení Rady (EU, Euratom) 2020/2093 33 .

(3)Dne 26. července 2021 předložila Francie žádost o uvolnění prostředků z EFG v souvislosti s propouštěním pracovníků ve společnosti Airbus (Airbus SE) v hospodářském odvětví klasifikovaném podle statistické klasifikace ekonomických činností v Evropském společenství („NACE“) 34 Revize 2 do oddílu 30 (Výroba dopravních prostředků a zařízení) ve Francii. Tato žádost byla doplněna o další informace poskytnuté v souladu s čl. 8 odst. 5 nařízení (EU) 2021/691. Žádost splňuje požadavky na stanovení výše finančního příspěvku z EFG podle článku 13 nařízení (EU) 2021/691.

(4)V souvislosti s uvedenou žádostí Francie by proto měly být z EFG uvolněny prostředky na poskytnutí finančního příspěvku ve výši 3 745 264 EUR.

(5)Aby byly prostředky z EFG uvolněny co nejdříve, mělo by být toto rozhodnutí použitelné ode dne jeho přijetí,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

V rámci souhrnného rozpočtu Unie na rozpočtový rok 2022 se z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům uvolňuje částka ve výši 3 745 264 EUR v prostředcích na závazky a na platby.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Použije se ode dne [datum přijetí] 35*.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. L 153, 3.5.2021, s. 48.
(2)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/1755 ze dne 8. srpna 2019, kterým se mění přílohy nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003 o zavedení společné klasifikace územních statistických jednotek (NUTS) (Úř. věst. L 270, 24.10.2019, s. 1).
(3)    Úř. věst. L 393, 30.12.2006, s. 1.
(4)    V souladu s čl. 7 odst. 5 nařízení (EU) 2021/691.
(5)    Lhůta dvanácti týdnů byla v období od 1. ledna 2021 do 3. května 2021 v souladu s čl. 8 odst. 2 nařízení (EU) 2021/691 pozastavena.
(6)    Hospodářská a sociální jednotka – ESU (unite économique et sociale – UES) je právní koncepce francouzského práva, jež umožňuje seskupování podniků, které mají stejné vedení, působí ve stejném odvětví a jejichž zaměstnanci sdílejí stejné zájmy, ale jsou právně odlišnými podniky s cílem podpořit vytvoření společného zastoupení zaměstnanců. K propouštění došlo v ESU Airbus Commercial, která seskupuje dvě francouzské dceřiné společnosti – Airbus SAS a Airbus Operations SAS – společnosti Airbus SE.
(7)    Nezveřejněný dokument: Airbus „Livre 2“, interní analýza krize COVID-19 a jejího dopadu na odvětví činnosti společnosti Airbus ve Francii.
(8)    Tamtéž.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
(11)    Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi“.
(12)    Na celosvětové úrovni byla společnost Airbus nucena zrušit zhruba 9 400 pracovních míst. https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
(13)    Loi d’urgence n°2020-734 ze dne 17. června 2020.
(14)    Tento program zahájila organizace CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD) : https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381
(16)    Údaje shromážděné francouzským Národním institutem pro statistiku a ekonomické studie – více informací o metodice a statistikách naleznete na adrese https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
(17)    Nezveřejněný dokument: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Tamtéž.
(19)    Tamtéž.
(20)    Ve svém dokumentu „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels“ ze dne 15. února 2019 se společnost Airbus zavazuje tyto potřeby nejen analyzovat, ale také je projednat se všemi příslušnými vnitřními aktéry.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0-2
(23)    ISCED 3
(24)    ISCED 4
(25)    ISCED 5-8
(26)    Odhadované náklady na pracovníka byly zaokrouhleny, aby se neuváděla desetinná místa. Toto zaokrouhlení však nemá vliv na celkové náklady každého opatření, které jsou stejné jako v žádosti předložené Francií.
(27)    Celkové částky se z důvodu zaokrouhlení neshodují.
(28)    Úř. věst. L 433, 22.12.2020, s. I/11.
(29)    Úř. věst. L 433, 22.12.2020, s. I/29.
(30)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014, (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1).
(31)    Úř. věst. L 153, 3.5.2021, s. 48.
(32)    Úř. věst. L 433, 22.12.2020, s. I/29.
(33)    Nařízení Rady (EU, Euratom) 2020/2093 ze dne 17. prosince 2020, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027 (Úř. věst. L 433I, 22.12.2020, s. I/11).
(34)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2 a kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 3037/90 a některá nařízení ES o specifických statistických oblastech (Úř. věst. L 393, 30.12.2006, s. 1).
(35) *     Datum vloží Parlament před vyhlášením v Úředním věstníku.
Top