EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 5.10.2021
COM(2021) 625 final
2021/0319(NLE)
Návrh
PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY
o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
{SWD(2021) 285 final}
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52021PC0625
Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on the approval of the assessment of the recovery and resilience plan for Estonia
Návrh PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
Návrh PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
COM/2021/625 final
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 5.10.2021
COM(2021) 625 final
2021/0319(NLE)
Návrh
PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY
o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
{SWD(2021) 285 final}
2021/0319 (NLE)
Návrh
PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY
o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,
s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost 1 , a zejména na článek 20 uvedeného nařízení,
s ohledem na návrh Evropské komise,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Rozšíření onemocnění COVID-19 mělo na hospodářství Estonska rušivý dopad. V roce 2019 činil hrubý domácí produkt na obyvatele (HDP) v Estonsku 67 % průměru EU. Podle letní prognózy Komise z roku 2021 reálný HDP Estonska klesl v roce 2020 o 2,9 %, očekává se však, že v období 2020–2021 vzroste kumulativně o 1,8 %. K dlouhodobým aspektům s dopadem na střednědobou hospodářskou výkonnost patří stárnutí obyvatelstva, regionální a sociální rozdíly, relativně nízká produktivita zdrojů a vysoká intenzita emisí skleníkových plynů.
(2)Ve dnech 9. července 2019 a 20. července 2020 vydala Rada v rámci evropského semestru doporučení pro Estonsko. Rada zejména doporučila, aby Estonsko zlepšilo přiměřenost sociální záchranné sítě, mimo jiné rozšířením rozsahu dávek v nezaměstnanosti a přístupu k dostupným a integrovaným sociálním službám, a aby přijalo opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů včetně zlepšení transparentnosti mezd. Rada doporučila rovněž zlepšit dostupnost a odolnost systému zdravotní péče, mimo jiné řešením nedostatku zdravotnických pracovníků, posílením primární zdravotní péče a zajištěním dodávek klíčového zdravotnického materiálu. Mimoto doporučila zabývat se nedostatky v oblasti dovedností a podporovat inovace zlepšením kapacity systému vzdělávání a odborné přípravy a jeho relevance pro trh práce. Estonsku bylo také doporučeno zaměřit investice na zelenou a digitální transformaci, zejména na digitalizaci podniků, výzkum a inovace, včetně podpory inovační kapacity malých a středních podniků, na čistou a účinnou výrobu a využívání energie, účinné využívání zdrojů a udržitelnou dopravu, a přispět tak k postupné dekarbonizaci ekonomiky. Rada navíc doporučila zajistit dostatečný přístup k financování a zvýšit úsilí o zajištění efektivního prosazování rámce pro boj proti praní peněz a dohledu nad tímto rámcem. Za účelem řešení krize COVID-19 bylo Estonsku doporučeno přijmout veškerá nutná opatření k účinnému řešení pandemie, k udržení ekonomiky, a pokud to hospodářské podmínky dovolí, provádět fiskální politiky zaměřené na dosažení obezřetných střednědobých fiskálních pozic a zajištění udržitelnosti dluhu a zároveň zvýšit investice. Po posouzení pokroku při provádění těchto doporučení pro danou zemi v době předložení plánu pro oživení a odolnost (dále též jen „plán“) Komise konstatuje, že doporučení týkající se přijetí veškerých nezbytných opatření k účinnému řešení pandemie, udržení ekonomiky a podpoře následného oživení bylo plně provedeno. Rovněž konstatuje, že významného pokroku bylo dosaženo s ohledem na doporučení týkající se zaměření investic na propojení energetických soustav.
(3)V doporučení Rady týkajícím se hospodářské politiky eurozóny se členským státům eurozóny doporučovalo přijmout též prostřednictvím svých plánů pro oživení a odolnost opatření mimo jiné k zajištění orientace politiky, která podporuje oživení, a k dalšímu zlepšování konvergence, odolnosti a udržitelného růstu podporujícího začlenění. V doporučení Rady se členským státům eurozóny rovněž doporučovalo posílit vnitrostátní institucionální rámce, zajistit makrofinanční stabilitu, dokončit hospodářskou a měnovou unii a posílit mezinárodní úlohu eura.
(4)Dne 18. června předložilo Estonsko Komisi svůj národní plán pro oživení a odolnost v souladu s čl. 18 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241. Tento plán byl předtím konzultován v souladu s jeho vnitrostátním právním rámcem s místními a regionálními orgány, sociálními partnery, organizacemi občanské společnosti, mládežnickými organizacemi a dalšími relevantními zúčastněnými stranami. Vnitrostátní odpovědnost za plány pro oživení a odolnost je základem jejich úspěšného provádění a trvalého dopadu na vnitrostátní úrovni a důvěryhodnosti na evropské úrovni. Podle článku 19 nařízení (EU) 2021/241 Komise posoudila relevanci, účinnost, účelnost a ucelenost plánu pro oživení a odolnost v souladu s pokyny pro posuzování uvedenými v příloze V uvedeného nařízení.
(5)Plány pro oživení a odolnost by měly sledovat obecné cíle Nástroje pro oživení a odolnost zřízeného nařízením (EU) 2021/241 (dále jen „nástroj“) a Nástroje Evropské unie na podporu oživení zřízeného nařízením Rady (EU) 2020/2094 2 na podporu oživení po krizi COVID-19. Měly by podporovat hospodářskou, sociální a územní soudržnost Unie, a to přispěním k šesti pilířům uvedeným v článku 3 nařízení (EU) 2021/241.
(6)Provádění plánů členských států pro oživení a odolnost bude představovat koordinované úsilí v oblasti investic a reforem v celé Unii. Díky koordinovanému a souběžnému provádění těchto reforem a investic, jakož i provádění přeshraničních projektů a projektů pro více zemí se tyto reformy a investice vzájemně posílí a vytvoří pozitivní vedlejší účinky v celé Unii. Přibližně jedna třetina dopadu nástroje na růst a vytváření pracovních míst v členských státech tedy vznikne díky vedlejším účinkům z jiných členských států.
Vyvážená reakce přispívající k šesti pilířům
(7)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. a) a přílohou V kritériem 2.1 nařízení (EU) 2021/241 představuje plán pro oživení a odolnost do značné míry (hodnocení A) komplexní a přiměřeně vyváženou reakci na hospodářskou a sociální situaci, čímž vhodně přispívá ke všem šesti pilířům uvedeným v článku 3 uvedeného nařízení, a zohledňuje specifické výzvy a přidělené finanční prostředky dotčeného členského státu.
(8)Plán pro oživení a odolnost zahrnuje opatření, která přispívají ke všem šesti pilířům, přičemž se každá ze šesti složek plánu zabývá jedním či více pilíři. Tento přístup pomáhá zajistit, aby byl každý pilíř řešen komplexně a soudržným způsobem. Příspěvek k prvnímu pilíři, zaměřenému na zelenou transformaci, má být podpořen opatřeními vybízejícími k využívání energie z obnovitelných zdrojů, renovaci budov pro zlepšení jejich energetické účinnosti, jakož i k lepšímu propojení veřejnou dopravou, motivujícími k využívání zeleného vodíku a obecně podporujícími rychlejší zelenou transformaci v podnicích, včetně dovedností potřebných pro tuto transformaci. Investice a reformy zaměřené na digitalizaci veřejného sektoru a podniků, jakož i zlepšení úrovně digitálních dovedností mají podle očekávání přispět k dosažení cíle týkajícího se druhého pilíře, věnovaného digitální transformaci.
(9)Předpokládá se, že plán pro oživení a odolnost přispěje ke zlepšení makroekonomické výkonnosti zmírněním hospodářského a sociálního dopadu krize COVID-19 a současně podpoří konkurenceschopnost vývozu, inovace a podnikání prostřednictvím digitálních a zelených řešení, tudíž bude podporovat inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění, jímž se zabývá třetí pilíř. Čtvrtý pilíř týkající se sociální a územní soudržnosti se řeší zajištěním větší přístupnosti veřejných služeb prostřednictvím digitalizace, zlepšením internetového připojení zejména ve venkovských oblastech, čímž se zmenší digitální propast, dále lepším dopravním spojením a rovněž vytvářením udržitelných pracovních míst a dovedností v jednotlivých částech Estonska.
(10)Estonský plán pro oživení a odolnost zahrnuje opatření, která mají posílit zdravotnictví a hospodářskou, sociální a institucionální odolnost země, jak je popsáno v pátém pilíři. Plán pro oživení a odolnost se přímo zaměřuje na zlepšení odolnosti a dostupnosti systému zdravotní péče a obsahuje opatření, která mají v Estonsku zlepšit přístup k sociálním službám. Šestý pilíř týkající se politik pro příští generaci je podpořen opatřeními, která mají pomoci mladým lidem vstupujícím na trh práce, a to prostřednictvím subvencování mzdových nákladů, příspěvků na odbornou přípravu a strukturálními změnami systému vzdělávání a odborné přípravy na podporu dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií a zvýšení účasti a podílu žen na tomto vzdělávání a v odvětví obecně.
Řešení všech nebo významné části výzev identifikovaných v příslušných doporučeních pro jednotlivé země
(11)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. b) a přílohou V kritériem 2.2 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že plán pro oživení a odolnost přispěje k účinnému řešení všech nebo významné části výzev (hodnocení A) identifikovaných v příslušných doporučeních pro jednotlivé země, včetně jejich fiskálních aspektů, která jsou určena Estonsku, nebo výzev uvedených v jiných relevantních dokumentech, které Komise oficiálně přijala v rámci evropského semestru. Doporučení týkající se okamžité reakce fiskální politiky na pandemii lze považovat za doporučení nespadající do oblasti působnosti estonského plánu pro oživení a odolnost, a to bez ohledu na skutečnost, že Estonsko obecně v souladu s ustanoveními obecné únikové doložky Paktu o stabilitě a růstu odpovídajícím způsobem a dostatečně reagovalo na bezprostřední potřebu podpořit hospodářství v letech 2020 a 2021 fiskálními prostředky.
(12)Součástí plánu je rozsáhlý soubor vzájemně se posilujících reforem a investic, jež různou měrou přispívají k účinnému řešení všech nebo významné části hospodářských a sociálních výzev identifikovaných v doporučeních Rady určených Estonsku v rámci evropského semestru v letech 2019 a 2020, zejména v oblasti zelené transformace, jako je energetická účinnost a účinné využívání zdrojů, digitální transformace, pokud jde například o digitální dovednosti a podporu digitalizace podniků, zdravotní péče, jako je odolnost a dostupnost systému zdravotní péče, sociálního začleňování, co se týká například přístupu k dostupným a integrovaným sociálním a zdravotním službám, a praní peněz, například posílení analytických kapacit v rámci pro boj proti praní peněz.
(13)Plán pro oživení a odolnost zahrnuje opatření, která podporují investice do ekologické a digitální transformace podniků, přispívají tudíž k řešení příslušných doporučení pro danou zemi. K těmto opatřením patří zejména vývoj inovativních zelených technologií, jako je zelený vodík, zelené a digitální dovednosti k odstranění nedostatků v oblasti dovedností a režimy finanční podpory, které mají estonským podnikům, zejména malým a středním, pomoci dosáhnout pokroku při jejich digitální a zelené transformaci a zlepšit jejich přístup k financování. Reformy a investice v oblasti energetiky mají vybízet k využívání energie z obnovitelných zdrojů, ke zlepšování energetické účinnosti budov a k dekarbonizaci ekonomiky prostřednictvím cílů a opatření k postupnému ukončení využívání roponosné břidlice. Opatření v odvětví dopravy by měla vést ke snižování emisí a motivovat k využívání udržitelných druhů dopravy. Reformy zahrnují rozvoj propojené a sdílené mobility v regionu hlavního města Tallinnu prostřednictvím společného systému veřejné dopravy a elektrifikace železničních tratí. Očekává se, že plán přispěje k rozvoji přeshraničního projektu Rail Baltica spojujícího tři pobaltské země a jejich hlavní města s Polskem a zbytkem Unie, a to prostřednictvím investic do železnic, tramvajových linek, cyklostezek a cest pro pěší vedoucích k železničním stanicím a multimodálního terminálu Rail Baltica.
(14)Reformy a investice týkající se posílení primární péče, řešení nedostatku zdravotnického personálu, modernizace správy elektronického zdravotnictví a zlepšení zdravotní infrastruktury, včetně výstavby lékařského kampusu v severním Estonsku, by měly zvýšit dostupnost a odolnost systému zdravotní péče. Předpokládá se, že přístup k sociálním službám se zlepší pomocí opatření v oblasti dlouhodobé péče, včetně opatření k modernizaci a zjednodušení systému podpory pro děti s větší potřebou péče, a akčního plánu týkajícího se integrace sociálních služeb a služeb zdravotní péče. Opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů by měla přispět k sociální soudržnosti. Investice na podporu mladých lidí při získávání pracovních zkušeností a ke zlepšení jejich dovedností mají podle očekávání přispět k řešení nedostatků v oblasti dovedností, jakož i ke snížení nezaměstnanosti mládeže. Prodloužení doby vyplácení dávky v nezaměstnanosti o 60 dnů v případě nepříznivých podmínek na trhu práce přispěje do jisté míry k posílení sociální záchranné sítě. Reformy a investice ve zdravotní, sociální a digitální oblasti by měly přispět rovněž ke snížení regionálních rozdílů.
(15)V návaznosti na nedávná opatření v oblasti boje proti praní peněz zahrnuje plán pro oživení a odolnost opatření, jehož cílem je zřízení střediska pro strategické analýzy v rámci finanční zpravodajské jednotky, aby bylo možné operativně zjišťovat rizika praní peněz, reagovat na ně a předcházet jim, a přispěje tudíž k posílení rámce pro boj proti praní peněz.
(16)Plán poskytuje základ pro další reformy v sociální oblasti a v oblasti zdraví k řešení nedostatku zdravotnických pracovníků, zlepšení kvality dlouhodobé péče pro všechny osoby, které ji potřebují, a přístupu k této péči, k rozšíření rozsahu dávek v nezaměstnanosti a ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů, zejména zvýšením transparentnosti mezd. Opatření obsažená v plánu, která se zabývají dekarbonizací ekonomiky, jsou spojena především s investicemi. Co se týká reforem, konkrétní opatření k postupnému ukončení využívání roponosné břidlice mají být podle očekávání stanovena v národním plánu rozvoje odvětví energetiky teprve na konci roku 2025.
Příspěvek k potenciálu růstu, tvorbě pracovních míst a hospodářské, sociální a institucionální odolnosti
(17)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. c) a přílohou V kritériem 2.3 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že plán pro oživení a odolnost bude mít vysoký účinek (hodnocení A) na posílení potenciálu růstu, tvorbu pracovních míst a hospodářskou, sociální a institucionální odolnost Estonska, a tím napomůže provádění evropského pilíře sociálních práv, mimo jiné podporou politik ve prospěch dětí a mládeže, a zmírní hospodářský a sociální dopad krize způsobené onemocněním COVID-19, čímž přispěje ke zvýšení hospodářské, sociální a územní soudržnosti a konvergence v Unii.
(18)Simulace provedené Komisí prokazují, že plán společně s ostatními opatřeními Nástroje Evropské unie na podporu oživení může do roku 2026 zvýšit HDP Estonska o 0,9 % až 1,3 %, nepočítaje v to možný pozitivní dopad strukturálních reforem, který může být značný.
(19)Reformy a investice v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, udržitelné mobility a další digitalizace veřejných služeb ve střednědobém až dlouhodobém horizontu podle očekávání posílí udržitelný růst a zaměstnanost. Opatření zaměřená na vývoj zelených technologií, podporu energetické účinnosti a dekarbonizaci průmyslu, včetně využívání nových vznikajících technologií, jako je zelený vodík, by měla přispět k dekarbonizaci, a tudíž k odolnosti ekonomiky.
(20)Očekává se, že opatření podporující ekologickou a digitální transformaci zvýší inovace a výzkum a vývoj v podnicích, poskytnou tudíž příležitosti k vyšší produktivitě, hospodářské konkurenceschopnosti a vytváření pracovních příležitostí, přičemž současně přispějí k dosažení strukturálních změn v hospodářství a položí základy vyšší odolnosti v souladu s aktualizovanou evropskou průmyslovou strategií. Očekávané modernizaci hospodářské struktury by měla napomoci opatření podporující zelené a digitální dovednosti ke zvýšení úrovně dovedností pracovních sil a řešení dlouhodobého problému Estonska týkajícího se nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi. Plán pro oživení a odolnost zahrnuje podporu výstavby širokopásmových sítí s vysokou kapacitou, což podle očekávání přispěje k překlenutí digitální propasti mezi venkovskými a městskými oblastmi. Investice na podporu udržitelných druhů dopravy spolu s lepším digitálním propojením mají posílit sociální a územní soudržnost.
(21)Plán pro oživení a odolnost obsahuje opatření, která řeší příslušné výzvy v oblasti zaměstnanosti, v sociální oblasti a v oblasti zdraví, a předpokládá se, že přispěje k provádění evropského pilíře sociálních práv. Opatření k posílení primární zdravotní péče, zvýšení počtu zdravotnických pracovníků, zlepšení zdravotní infrastruktury a systému elektronického zdravotnictví mají zlepšit přístup ke zdravotní péči, tudíž pomoci řešit dlouhodobou výzvu spojenou s neuspokojenými zdravotními potřebami. Opatření, která se zabývají zaměstnaností mládeže, mají podpořit mladé lidi při získávání pracovních zkušeností, zlepšit jejich dovednosti a posílit v zemi potenciál růstu. V důsledku opatření se dle předpokladů zlepší odolnost estonského sociálního systému a systému zdravotní péče.
Zásada „významně nepoškozovat“
(22)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. d) a přílohou V kritériem 2.4 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že plán pro oživení a odolnost zajistí, aby žádné opatření pro provádění reforem a investičních projektů v něm zahrnuté významně nepoškozovalo environmentální cíle (hodnocení A) ve smyslu článku 17 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/852 3 (zásada „významně nepoškozovat“).
(23)Plán pro oživení a odolnost zahrnuje systematické posouzení každého opatření na základě zásady „významně nepoškozovat“ v souladu s technickými pokyny Evropské komise k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Předložené informace podporují hodnocení, že opatření jsou v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“: poskytují například podrobná vysvětlení toho, jak by měly být u stavebních projektů zohledněny aspekty oběhového hospodářství.
(24)U některých opatření, u nichž jsou k výběru konkrétních projektů v budoucnu nebo opatření zahrnujících finanční nástroje, jako je Zelený fond, nezbytné výzvy k podávání návrhů nebo výzvy k vyjádření zájmu, bude zásada „významně nepoškozovat“ dodržena tak, že se zejména prostřednictvím vhodných milníků souvisejících s těmito opatřeními zajistí, aby podmínky výzev k podávání návrhů nebo výzev k vyjádření zájmu zabraňovaly výběru činností, jež by mohly významně poškodit environmentální cíle.
Příspěvek k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti
(25)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. e) a přílohou V kritériem 2.5 nařízení (EU) 2021/241 plán pro oživení a odolnost obsahuje opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k zelené transformaci, včetně biologické rozmanitosti, nebo k řešení výzev, které z této transformace vyplývají. Na opatření podporující cíle v oblasti klimatu připadá částka, která představuje 41,5 % celkových finančních prostředků přidělených na plán, jak bylo vypočteno podle metodiky uvedené v příloze VI uvedeného nařízení. V souladu s článkem 17 uvedeného nařízení je plán pro oživení a odolnost v souladu s informacemi obsaženými ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu na období 2021–2030.
(26)Příspěvek estonského plánu k zelené transformaci je založen na třech pilířích: zelené transformaci v podnicích, udržitelné energetice a energetické účinnosti a udržitelné dopravě. Pro Estonsko představuje hlavní výzvu dekarbonizace ekonomiky a plán pro oživení a odolnost zavazuje zemi k jasnému postupu s cíli a opatřeními týkajícími se postupného ukončení využívání roponosné břidlice v odvětví energetiky, která budou stanovena v národním plánu rozvoje odvětví energetiky. Plán pro oživení a odolnost vybízí k využívání energie z obnovitelných zdrojů, a to odstraněním administrativních překážek, posílením sítě a snazším připojením na síť a rovněž pilotním zaváděním řešení v oblasti ukládání energie. Plán pro oživení a odolnost by měl přispět rovněž k zavádění technologií zeleného vodíku do celého hodnotového řetězce od výroby po spotřebu. Větší udržitelnosti v dopravě by mělo být dosaženo vytvořením nových spojení mezi různými druhy udržitelné dopravy se zaměřením se na železniční dopravu a aktivní druhy dopravy, jako je cyklistika. Ekologická transformace v podnikatelském sektoru by měla být podpořena rozvojem zelených technologií, posílením nízkouhlíkových a klimaticky neutrálních výzkumných a inovačních kapacit a účinného využívání zdrojů, podporou modernizace a změn v obchodních modelech výrobních podniků a lepších dovedností souvisejících s ekologickou transformací. Plán pro oživení a odolnost se silně zaměřuje na oběhové hospodářství. Plán neobsahuje žádná opatření, jejichž cílem by byla biologická rozmanitost. Některá opatření ke zmírňování změny klimatu však mohou být přínosná rovněž pro ochranu biologické rozmanitosti, neboť změna klimatu představuje pro biologickou rozmanitost jednu z hlavních hrozeb.
(27)Plán pro oživení a odolnost podporuje cíle Estonska týkající se dekarbonizace a transformace energetiky, které jsou stanoveny ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu na období do roku 2030, jakož i do roku 2050. Opatření v plánu pro oživení a odolnost by měla podpořit dosažení 42% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie, což je cíl Estonska stanovený pro rok 2030. Investice do elektrizační soustavy a skladování elektřiny by měly Estonsku pomoci tohoto cíle dosáhnout. Estonský plán pro oživení a odolnost mimoto podporuje alespoň středně rozsáhlou míru renovací budov představující úspory primární energie ve výši nejméně 30 %, což by mělo přispět k cílům Estonska stanoveným do roku 2030 v oblasti energetické účinnosti a k dlouhodobé strategii renovací. Opatření týkající se udržitelné dopravy by měla podpořit snižování znečištění z vozového parku osobních automobilů, tudíž zlepšit kvalitu ovzduší, a podněcovat k využívání udržitelných druhů dopravy, jako je železniční doprava.
Příspěvek k digitální transformaci
(28)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. f) a přílohou V kritériem 2.6 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje plán pro oživení a odolnost opatření, která do značné míry (hodnocení A) přispívají k digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají. Na opatření podporující digitální cíle připadá částka, která představuje 21,5 % celkových finančních prostředků přidělených na plán, jak bylo vypočteno podle metodiky uvedené v příloze VII uvedeného nařízení.
(29)Příspěvek plánu pro oživení a odolnost k digitální transformaci se zaměřuje především na dvě priority: digitální transformaci podniků a další modernizaci veřejných služeb. S cílem pomoci podnikům ze všech odvětví, zejména malým a středním podnikům, využít příležitosti, které nabízejí digitální technologie, zahrnuje plán pro oživení a odolnost vytvoření investičního programu, jenž by měl poskytovat společnostem finanční podporu s ohledem na různé aspekty digitální transformace, od výzkumu a vývoje po vypracování strategií k využití technologií. Tyto investice jsou doplněny dvěma opatřeními, která se zaměřují na digitální transformaci dvou konkrétních odvětví, stavebnictví a silniční nákladní dopravy, v nichž není dosud potenciál digitálních technologií využíván dostatečně. Plán pro oživení a odolnost se mimoto zabývá klíčovou otázkou digitálních dovedností, a to zvyšováním informovanosti vedoucích pracovníků malých a středních podniků a podporou prohlubování dovedností a změny kvalifikace odborníků na oblast informačních a komunikačních technologií.
(30)V návaznosti na postavení Estonska jakožto průkopníka v oblasti digitalizace veřejných služeb obsahuje plán pro oživení a odolnost řadu opatření, která mají poskytnout nový impuls k digitální transformaci veřejné správy. Navrhované reformy a investice zahrnují migraci části informačních systémů vlády do bezpečného cloudu, vývoj nových digitálních řešení zajišťujících jednodušší a efektivnější poskytování veřejných služeb občanům i podnikům, jakož i reorganizaci správy informačních systémů a údajů v držení veřejných institucí. Očekává se také, že investice podporující zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou v oblastech selhání trhu zmenší digitální propast a zajistí, aby všichni občané mohli využívat plánovaných zlepšení při poskytování veřejných digitálních služeb v Estonsku.
Trvalý účinek
(31)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. g) a přílohou V kritériem 2.7 nařízení (EU) 2021/241 se očekává, že plán pro oživení a odolnost bude mít na Estonsko do značné trvalý účinek (hodnocení A).
(32)Očekávají se strukturální změny plynoucí z provedení plánovaných reforem. Konkrétně reformy zaměřené na podporu zelené a digitální transformace mají mít dle předpokladů pozitivní dopad na potenciál růstu a hospodářskou transformaci, a to v důsledku vyšší efektivnosti, vytváření pracovních příležitostí a růstu produktivity. Plán zahrnuje reformy zaměřené na podporu energetické účinnosti a snížení regulačních překážek pro investice do obnovitelných zdrojů, což podle očekávání zlepší fungování trhu tak, aby došlo k uvolnění soukromých investic v této oblasti. Předpokládá se, že reformy zaměřující se na veřejné digitální služby přispějí k dalšímu zvyšování efektivnosti veřejné správy a přinesou prospěch občanům i podnikům. Reformy zaměřené na podporu rozvoje digitálních dovedností by podle očekávání měly mít trvalý účinek na snížení nedostatku kvalifikovaných pracovníků, s nímž se potýkají estonské podniky. Další opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů mají dle předpokladů zlepšit genderovou rovnost a hospodářský růst.
(33)Očekává se, že pozitivní strukturální změny politik nebo institucí přinesou i opatření související se zdravím. Zejména se předpokládá, že zdravotnické reformy zlepší dostupnost a kvalitu služeb zdravotní péče, sníží regionální rozdíly v poskytování služeb a přispějí k lepším výsledkům v oblasti zdraví.
(34)Strukturální změny se očekávají také v důsledku uskutečnění plánovaných investic, a to zejména díky jejich očekávanému pozitivnímu dopadu na konkurenceschopnost. Investice zaměřené na zavádění digitálních řešení ve stavebnictví a v odvětví silniční nákladní dopravy mají mít dle očekávání trvalý účinek. Investice do zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou v oblastech selhání trhu by měly pomoci zmenšit digitální propast mezi městskými a venkovskými oblastmi. Také se předpokládá, že investice do dopravní infrastruktury, jako jsou železnice, tramvajové linky, vlaková nádraží a cyklistické stezky, budou mít trvalý účinek na mobilitu tím, že usnadní přechody mezi jednotlivými druhy udržitelné dopravy.
(35)Trvalý účinek plánu lze rovněž posílit pomocí součinnosti mezi plánem a dalšími programy, včetně programů financovaných z fondů politiky soudržnosti, zejména věcným řešením hluboce zakořeněných územních problémů a podporou vyváženého rozvoje.
Sledování a provádění
(36)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. h) a přílohou V kritériem 2.8 nařízení (EU) 2021/241 jsou opatření navrhovaná v plánu pro oživení a odolnost přiměřená (hodnocení A) k zajištění účinného sledování a provádění plánu pro oživení a odolnost, včetně zamýšleného harmonogramu, milníků, cílů a souvisejících ukazatelů.
(37)Plán pro oživení a odolnost představuje administrativní organizaci postupu jeho provádění v souladu s procesem zavedeným v rámci řízení strukturálních fondů. Plán podává přehled plánovaných opatření pro sledování a podávání zpráv a vymezuje aktéry a jejich úlohy a odpovědnost. Jako řídicí a koordinační orgán slouží Státní středisko sdílených služeb. Toto středisko společně s ministerstvem financí jsou ústředními útvary, které odpovídají za koordinaci, sledování a hodnocení, zatímco odvětvová ministerstva jsou pověřena prováděním a sledováním reforem a investic ve své příslušné oblasti působnosti.
(38)Milníky a cíle, které jsou spojeny s opatřeními v oblasti reforem a investic obsaženými v plánu, jsou jasné a věrohodné a navrhované ukazatele pro tyto milníky a cíle jsou relevantní, přijatelné a spolehlivé. Opatření obsažená v plánu pro oživení a odolnost jsou podpořena milníky a cíli rozloženými během celého období provádění, ačkoli realizace řady projektů, včetně největší investice, je naplánována až na rok 2026. Milníky a cíle jsou rovněž relevantní pro již dokončená opatření, která jsou způsobilá podle čl. 17 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241. K odůvodnění žádosti o vyplacení prostředků je zapotřebí uspokojivého plnění těchto milníků a cílů v průběhu času.
(39)Členské státy by měly zajistit, aby o finanční podpoře v rámci nástroje bylo informováno a aby byla uznána v souladu s článkem 34 nařízení (EU) 2021/241. Za účelem pomoci členským státům při provádění jejich plánu může být v rámci Nástroje pro technickou podporu zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/240 4 požadována technická podpora.
Výpočet nákladů
(40)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. i) a přílohou V kritériem 2.9 nařízení (EU) 2021/241 je odůvodnění výše odhadovaných celkových nákladů plánu pro oživení a odolnost uvedené v plánu do určité míry (hodnocení B) přiměřené a věrohodné, odpovídá zásadě nákladové efektivnosti a je úměrné očekávanému účinku na ekonomiku a společnost členského státu.
(41)Estonsko poskytlo pro všechny investice zahrnuté v plánu pro oživení a odolnost individuální odhady nákladů. Náklady odhadů byly potvrzeny útvarem řízení grantů v rámci oddělení rozvoje podpory Státního střediska sdílených služeb, což je interní vládní orgán. Rozpis nákladů je obecně podrobný a náležitě odůvodněný. Má se za to, že finanční programy zahrnuté v plánu odpovídají velikosti příslušných odvětví v Estonsku, a jejich náklady se pokládají za přiměřené a věrohodné. U ostatních opatření jsou poskytnuta srovnání s minulými investicemi podobné povahy. Posouzení odhadů nákladů a souvisejících podpůrných dokladů prokazuje, že většina nákladů je řádně odůvodněná a přiměřená. Navrhované částky pro financování byly pokládány za vhodné, někdy jsou však v porovnání s minulými zkušenostmi či srovnatelnými projekty poměrně vysoké. Z tohoto důvodu se má za to, že poskytnutá odůvodnění jsou věrohodná pouze do určité míry. Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost jsou v souladu se zásadou nákladové efektivnosti a jsou úměrné očekávanému účinku na hospodářství a společnost členského státu.
Ochrana finančních zájmů Unie
(42)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. j) a přílohou V kritériem 2.10 nařízení (EU) 2021/241 jsou opatření navržená v plánu pro oživení a odolnost i dodatečná opatření obsažená v tomto rozhodnutí přiměřená (hodnocení A) pro prevenci, odhalování a nápravu korupce, podvodů a střetu zájmů při využívání finančních prostředků poskytnutých na základě uvedeného nařízení a očekává se, že opatření účinně zabrání dvojímu financování na základě uvedeného nařízení a z jiných programů Unie. Tím není dotčeno uplatňování jiných nástrojů na podporu a prosazování souladu s právem EU, včetně prevence, odhalování a nápravy korupce, podvodů a střetů zájmů a ochrany finančních prostředků Unie v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2020/2092 5 .
(43)Systém kontroly a opatření navrhovaná v estonském plánu pro oživení a odolnost jsou založeny na spolehlivých postupech a strukturách používaných ve stávajícím vnitrostátním rámci pro provádění strukturálních fondů. V plánu pro oživení a odolnost jsou jasně vymezeni aktéři a jejich úlohy a odpovědnost v souvislosti s prováděním úkolů vnitřní kontroly. Systém kontroly a ostatní příslušná opatření, včetně shromažďování a zpřístupňování všech standardizovaných kategorií údajů stanovených v čl. 22 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) 2021/241, jsou celkově přiměřené pro prevenci, odhalování a nápravu korupce, podvodů a střetu zájmů při využívání finančních prostředků a pro zabránění dvojímu financování na základě nařízení (EU) 2021/241 a z jiných programů Unie.
(44)Plán pro oživení a odolnost předpokládá, že by všechny instituce podílející se na provádění plánu měly používat stávající integrovaný informační systém, tj. operační systém pro strukturální fondy, a že by v tomto operačním systému měly být zaznamenány všechny projekty v rámci plánu pro oživení a odolnost. V operačním systému pro strukturální fondy by měly být uloženy informace týkající se jednotlivých projektů, jako jsou údaje o žadateli, obecné údaje o projektu, cíl, rozpočet, zdroje financování, průběžné a konečné milníky a cíle, informace o provádění, platby, postupy v případě nedodržení pravidel. Tento systém by měl zaznamenávat rovněž všechny audity projektů a systémů řízení a kontroly a měl by podporovat potřebnou auditní stupu a podávání zpráv ohledně jednotlivých opatření, milníků a cílů podle nařízení (EU) 2021/241.
(45)Správní kapacita ústředních útvarů pověřených prováděním a koordinací plánu pro oživení a odolnost, konkrétně ministerstva financí a Státního střediska sdílených služeb, a dotčených odvětvových ministerstev je přiměřená pro plnění jejich příslušných úloh a úkolů. Měl by být zahrnut milník ohledně přijetí nařízení, kterým se stanoví právní mandát různých subjektů podílejících se na provádění nařízení (EU) 2021/241, před podáním první žádosti o platbu.
Ucelenost plánu
(46)V souladu s čl. 19 odst. 3 písm. k) a přílohou V kritériem 2.11 nařízení (EU) 2021/241 obsahuje plán do určité míry (hodnocení B) opatření k provádění reforem a veřejných investičních projektů představujících ucelené činnosti.
(47)Plán pro oživení a odolnost vykazuje soudržnost v rámci jednotlivých složek a rovněž tematickou souvislost a synergie mezi nimi, zejména mezi složkami týkajícími se digitální a zelené transformace. V některých oblastech však není ucelenosti plně dosaženo. Ačkoliv plán zahrnuje významné investice k posílení zelené a digitální transformace a na podporu hospodářského růstu, ke zmírnění možných nepříznivých dopadů na určité skupiny by mohlo přispět více reforem k posílení sociální záchranné sítě, zejména rozšíření rozsahu dávek v nezaměstnanosti. Významné investice do zdravotní infrastruktury mohly být doprovázeny opatřeními, která by vedla k většímu zvýšení počtu zdravotnických pracovníků, aby se zmírnil jejich nedostatek. Dlouhodobou péčí se má podle plánu zabývat řada opatření, soudržnost a propojení mezi těmito opatřeními však mohly být zajištěny lépe prostřednictvím obecnějších reforem ke zlepšení přístupu k dlouhodobé péči a její kvality. Opatření obsažená v plánu, která se zabývají dekarbonizací hospodářství, jsou spojena především s investicemi, zatímco konkrétní opatření k postupnému ukončení využívání roponosné břidlice mají být podle očekávání stanovena v národním plánu rozvoje odvětví energetiky teprve na konci roku 2025 a neplánují se obecnější reformy, jako jsou ekologické daně. Celkově je plán silnější v oblasti investic než v oblasti reforem.
Rovnost
(48)Plán pro oživení a odolnost obsahuje opatření, která mají dle očekávání Estonsku pomoci řešit výzvy, jež představuje rovnost žen a mužů a rovné příležitosti pro všechny, například opatření, která přímo či nepřímo usilují o snížení rozdílů v odměňování žen a mužů a řešení potřeb osob se zdravotním postižením, jako je usnadnění přístupnosti prostředí pro život. Opatření týkající se digitálních dovedností by mělo přispět ke zvýšení počtu žen v oblasti informačních a komunikačních technologií, a tudíž k řešení segregace mužů a žen na trhu práce. Investice na podporu zaměstnanosti mládeže by měly mladým lidem pomoci nastoupit do zaměstnání, a tudíž přispět k jejich sociálnímu začlenění. Reformy a investice obsažené v plánu pro oživení a odolnost by měly snížit stávající sociální, ekonomické a územní rozdíly. Plán pro oživení a odolnost odkazuje na legislativní a politické iniciativy, které podle očekávání doplní reformy a investice zahrnuté v plánu.
Vlastní bezpečnostní hodnocení
(49)Vlastní bezpečnostní hodnocení nebylo v souladu s čl. 18 odst. 4 písm. g) nařízení (EU) 2021/241 poskytnuto, neboť je Estonsko nepovažovalo za vhodné.
Přeshraniční projekty a projekty pro více zemí
(50)Plán pro oživení a odolnost zahrnuje výstavbu terminálu v Tallinnu v rámci projektu Rail Baltica, což je přeshraniční projekt spojující tři pobaltské země a jejich hlavní města s Polskem a se zbytkem Unie. V souvislosti s prováděním opatření zaměřeného na vývoj virtuálního asistenta pro přístup k veřejným digitálním službám se plánuje spolupráce s Finskem.
Konzultační proces
(51)Během přípravy plánu pro oživení a odolnost vedlo Estonsko konzultace s klíčovými zúčastněnými stranami a se širokou veřejností. Během přípravy plánu se v prosinci 2020 a v dubnu 2021 uskutečnila dvě kola seminářů se zúčastněnými stranami. Semináře byly tematicky zaměřeny na různé skupiny zúčastněných stran, konkrétně na místní a regionální orgány, sociální partnery, organizace občanské společnosti, mládežnické organizace a další relevantní zúčastněné strany V květnu 2021 proběhla veřejná konzultace k úplnému návrhu plánu pro oživení a odolnost.
(52)Estonsko má v úmyslu informace získané od zúčastněných stran během konzultačního procesu zohlednit při provádění opatření obsažených v plánu. Aby se zajistila odpovědnost příslušných aktérů, je nezbytné zapojit všechny dotčené místní orgány a zúčastněné strany, včetně sociálních partnerů, během celé doby provádění investic a reforem obsažených v plánu.
Kladné posouzení
(53)Na základě kladného posouzení estonského plánu pro oživení a odolnost ze strany Komise se zjištěním, že plán uspokojivě splňuje kritéria pro posouzení stanovená v nařízení (EU) 2021/241 v souladu s čl. 20 odst. 2 a přílohou V uvedeného nařízení, by toto rozhodnutí mělo stanovit reformy a investiční projekty nezbytné pro provádění plánu, příslušné milníky, cíle a ukazatele a částku poskytnutou Unií na provádění plánu ve formě nevratné finanční podpory.
Finanční příspěvek
(54)Odhadované celkové náklady estonského plánu pro oživení a odolnost činí 982 490 000 EUR. Jelikož plán pro oživení a odolnost uspokojivě splňuje kritéria pro posouzení stanovená v nařízení (EU) 2021/241, a vzhledem k tomu, že výše odhadovaných celkových nákladů plánu pro oživení a odolnost je vyšší než maximální finanční příspěvek, který je pro Estonsko k dispozici, měl by se finanční příspěvek přidělený na plán Estonska pro oživení a odolnost rovnat celkové výši finančního příspěvku výši finančního příspěvku, který je k dispozici pro Estonsko.
(55)V souladu s čl. 11 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 se výpočet maximálního finančního příspěvku pro Estonsko aktualizuje do 30. června 2022. V souladu s čl. 23 odst. 1 uvedeného nařízení by měla být Estonsku poskytnuta částka v rámci právního závazku do 31. prosince 2022, která nepřevyšuje maximální finanční příspěvek podle čl. 11 odst. 1 písm. a) uvedeného nařízení. V návaznosti na aktualizaci maximálního finančního příspěvku by Rada na návrh Komise měla v případě potřeby toto rozhodnutí bez zbytečného odkladu změnit tak, aby zahrnovalo aktualizovaný maximální finanční příspěvek vypočtený v souladu s čl. 11 odst. 2 uvedeného nařízení.
(56)Poskytovaná podpora bude financována z půjček, které Komise přijímá jménem Unie na základě článku 5 rozhodnutí Rady (EU, Euratom) 2020/2053 6 . Podpora by měla být vyplacena ve splátkách, jakmile Estonsko uspokojivě splní příslušné milníky a cíle identifikované v souvislosti s prováděním plánu pro oživení a odolnost.
(57)Estonsko požádalo o předběžné financování ve výši 13 % finančního příspěvku. Tato částka by měla být Estonsku poskytnuta s výhradou vstupu v platnost dohody stanovené v čl. 23 odst. 1 nařízení (EU) 2021/241 (dále jen „dohoda o financování“) a v souladu s ní.
(58)Tímto rozhodnutím by neměly být dotčeny výsledky jakýchkoli řízení týkajících se přidělování finančních prostředků Unie v rámci jakéhokoli jiného programu Unie kromě nástroje nebo řízení týkajících se narušení fungování vnitřního trhu, která mohou proběhnout, a to zejména na základě článků 107 a 108 Smlouvy. Rovněž nezprošťuje členské státy povinnosti oznamovat Komisi záměry poskytnout státní podporu podle článku 108 Smlouvy,
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost
Posouzení plánu Estonska pro oživení a odolnost na základě kritérií stanovených v čl. 19 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241 se schvaluje. V příloze tohoto rozhodnutí jsou stanoveny reformy a investiční projekty v rámci plánu pro oživení a odolnost, opatření a harmonogram pro sledování a provádění plánu, včetně příslušných milníků a cílů, příslušné ukazatele týkající se plnění plánovaných milníků a cílů a opatření pro poskytnutí plného přístupu ze strany Komise k příslušným podkladovým údajům.
Článek 2
Finanční příspěvek
1.Unie poskytne Estonsku finanční příspěvek ve formě nevratné podpory ve výši 969 299 213 EUR 7 . Částka ve výši 759 545 893 EUR bude poskytnuta v rámci právního závazku do 31. prosince 2022. Pokud je výsledkem aktualizace podle čl. 11 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 aktualizovaný maximální finanční příspěvek pro Estonsko, který se rovná částce 969 299 213 EUR nebo je vyšší, v rámci právního závazku se od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023 poskytne další částka ve výši 209 753 320 EUR. Pokud je výsledkem aktualizace podle čl. 11 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 aktualizovaný maximální finanční příspěvek pro Estonsko, který je nižší než částka 969 299 213 EUR, v rámci právního závazku se od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023 poskytne rozdíl mezi aktualizovaným maximálním finančním příspěvkem a částkou 759 545 893 EUR v souladu s postupem stanoveným v čl. 20 odst. 8 nařízení (EU) 2021/241.
2.Finanční příspěvek Unie bude Estonsku poskytnut Komisí ve splátkách v souladu s přílohou tohoto rozhodnutí. Částka ve výši 126 008 898 EUR se poskytuje jako předběžné financování a je rovna 13 % příspěvku. Komise může vyplatit předběžné financování a splátky v jedné nebo více tranších. Výše tranší závisí na dostupnosti finančních prostředků.
3.Předběžné financování bude uvolněno s výhradou vstupu v platnost dohody o financování a v souladu s ní. Předběžné financování se zúčtuje poměrným odečtením od úhrady splátek.
4.Uvolnění splátek v souladu s dohodou o financování je podmíněno dostupným financováním a rozhodnutím Komise přijatým v souladu s článkem 24 nařízení (EU) 2021/241, že Estonsko uspokojivě splnilo příslušné milníky a cíle identifikované v souvislosti s prováděním plánu pro oživení a odolnost. S výhradou vstupu právních závazků uvedených v odstavci 1 v platnost musí Estonsko pro to, aby bylo způsobilé pro platbu, splňovat milníky a cíle nejpozději do 31. srpna 2026.
Článek 3
Určení
Toto rozhodnutí je určeno Estonské republice.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 5.10.2021
COM(2021) 625 final
PŘÍLOHA
návrhu prováděcího rozhodnutí Rady
o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Estonska
{SWD(2021) 285 final}
PŘÍLOHA
ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU PRO OŽIVENÍ A ODOLNOST
1.Popis reforem a investic
A. SLOŽKA č. 1: Digitální transformace podniků
Cílem této složky estonského plánu na podporu oživení a odolnosti je podpořit digitální transformaci estonských společností a jejich konkurenceschopnost, zejména na vývozních trzích. Poskytuje finanční podporu společnostem ve všech odvětvích se zaměřením na malé a střední podniky a mikropodniky v různých fázích jejich digitální transformace, jakož i konkrétní příspěvky k přijetí a zavádění digitálních řešení v odvětví stavebnictví a silniční nákladní dopravy. Kromě toho se složka bude zabývat klíčovou otázkou digitálních dovedností prostřednictvím zvyšování povědomí vedoucích pracovníků malých a středních podniků a podpory zvyšování kvalifikace a rekvalifikace odborníků v oblasti informačních a komunikačních technologií (IKT).
Akce zaměřené na podporu identifikace vývozních příležitostí a propagaci estonských společností v zahraničí se provádějí v součinnosti s aktivitami Enterprise Estonia.
Složka podporuje řešení doporučení pro zemi týkajících se investic do digitální transformace (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020) a nedostatku dovedností (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2019).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
A.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
1.1.Investice: Digitální transformace v podnicích
Cílem opatření je podpořit digitální transformaci podniků se zvláštním zaměřením na malé a střední podniky a mikropodniky.
Opatření spočívá v poskytování finanční podpory malým a středním podnikům a mikropodnikům nacházejícím se v Estonsku ze všech odvětví na činnosti a investice související s jejich digitální transformací. Tato finanční podpora, která bude doplněna vlastními zdroji společností, pokrývá jeden nebo několik následujících aspektů:
-zavádění digitálních technologií,
-rozvoj cloudů průmyslových dat,
-aplikovaný výzkum, vývoj, testování a pilotní činnosti,
-studie proveditelnosti, poradenské a podpůrné služby,
-odborné přípravy zaměstnanců.
Finanční prostředky jsou přidělovány prostřednictvím otevřených výzev k předkládání návrhů.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro výzvy k předkládání návrhů vylučují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využívání 1 ; ii) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 2 ; iii) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 3 a mechanicko-biologickými čistírnami 4 a iv) činnosti, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
1.2.Investice: Rozvoj elektronické výstavby
Cílem opatření je přispět k urychlení digitální transformace odvětví stavebnictví s cílem zvýšit jeho produktivitu, snížit jeho environmentální stopu a zlepšit kvalitu budov. Očekává se rovněž, že tyto investice podpoří širší a účinnější sdílení údajů mezi zúčastněnými stranami.
Opatření se skládá ze tří různých složek:
I)vývoj softwarových rozhraní mezi národní platformou pro elektronickou výstavbu (za jejíž rozvoj odpovídá odbor výstavby a bydlení ministerstva hospodářství a komunikací) a stávajícími veřejnými a soukromými informačními systémy používanými v tomto odvětví, mimo jiné s cílem automatizovat ověřování souladu budov s různými regulačními požadavky, jakož i vydávání osvědčení a povolení; to zahrnuje školení uživatelů platformy e-konstrukce (včetně vývoje školicích materiálů);
II)podpora zavádění mezinárodních norem a osvědčených postupů v souvislosti s digitalizací výstavby a údržby budov, mimo jiné zavedením systému klasifikace stavebních údajů, vytvořením databáze stavebních materiálů a stavebních výrobků, zavedením modelu BIM (Building Information Modelling) v oblasti údržby nemovitostí;
III) podpora projektů (vybraných prostřednictvím otevřených výzev k předkládání návrhů) zaměřených na zavádění digitálních stavebních nástrojů a na rozvoj (rovněž prototypů) inovativních soukromých a veřejných služeb napojených na národní platformu pro elektronickou výstavbu.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
1.3.Investice: Rozvoj digitálních nákladních listů
Cílem opatření je podpořit digitalizaci výměny informací v silniční nákladní dopravě zavedením digitálních nákladních listů v souladu s nařízením (EU) 2020/1056 o elektronických informacích o nákladní dopravě (eFTI), a tím přispět k hladkému fungování vnitřního trhu.
Opatření spočívá v podpoře:
I)poskytovatelů služeb při zřizování platforem eFTI s cílem umožnit zavedení digitálních nákladních listů (eCMR – elektronický nákladní list),
II)dopravních a logistických podniků při propojení jejich systémů a procesů s platformami eFTI, což jim umožňuje používat digitální nákladní listy (eCMR).
Odpovídající projekty se vybírají prostřednictvím dvou různých výzev k předkládání návrhů.
Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.
1.4.Reforma: Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků
Cílem reformy je přispět k posílení kapacity podniků na řídící úrovni pro řízení a podporu digitální transformace, jakož i k zajištění dostupnosti dostatečného počtu odborníků v oblasti IKT s aktuálními dovednostmi a znalostmi, aby se estonské společnosti mohly plně chopit příležitostí, které digitální transformace nabízí. Jeho cílem je rovněž nabídnout nové kariérní příležitosti jak zaměstnaným, tak nezaměstnaným, a to zvyšováním kvalifikace a rekvalifikací v oblasti informačních a komunikačních technologií, jakož i lepším uznáváním dovedností získaných mimo formální vzdělávání. Cílem opatření je rovněž přispět ke zvýšení účasti žen ve vzdělávání v oblasti IKT a v profesích v oblasti IKT.
Opatření se skládá ze čtyř následujících oblastí:
I)školení vedoucích pracovníků ve společnostech (zejména malých a středních podniků) s cílem zvýšit jejich dovednosti a znalosti v oblasti IKT a zvýšit jejich povědomí o možných přínosech plynoucích z využívání IKT,
II)revize obsahu a organizace odborné přípravy odborníků na informační a komunikační technologie s přihlédnutím k nejnovějšímu technologickému vývoji, rostoucímu významu kybernetické bezpečnosti a potřebám podniků,
III) pilotní projekt pro přepracování kvalifikačního rámce pro odborníky na informační a komunikační technologie,
IV) zvyšování kvalifikace a rekvalifikace odborníků na informační a komunikační technologie, a to i v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.
1.5.Reforma: Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích
Cílem opatření je zvýšit vývozní kapacitu a konkurenceschopnost estonských společností, zejména podniků v odvětví IKT. Očekává se, že opatření bude obzvláště důležité pro malé a střední podniky. Využije rovněž možností, které nabízejí digitální nástroje.
Opatření sestává ze tří podopatření:
I)rozvoj vývozních strategií zaměřených na konkrétní země nebo regiony;
II)zřizování podnikatelských středisek umístěných na klíčových vývozních trzích;
III) propagace estonských produktů a služeb (zejména z odvětví IKT) prostřednictvím fyzických, virtuálních nebo hybridních misí a akcí.
Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.
1.5.1.Dílčí reforma: Strategie pro jednotlivé země a regiony
Tato dílčí reforma spočívá v rozvoji řady komplexních vývozních strategií zaměřených na klíčové cílové země a regiony, tj. ty, které pro estonské společnosti představují vysoký růstový potenciál. Obsahují zvláštní kapitoly o vývozních příležitostech pro odvětví IKT a obecněji o digitálních řešeních vyvinutých v různých oblastech využití (jako je správa, vzdělávání nebo doprava).
Cílem těchto strategií je poskytovat poradenství společnostem, které vstupují na dotčené trhy nebo na nich již působí.
Země a regiony, jichž se strategie týkají, se určí prostřednictvím analýzy, která bude provedena v rámci provádění tohoto podopatření.
Provádění tohoto opatření se uskutečňuje kromě jiných partnerů v součinnosti s aktivitami Enterprise Estonia.
1.5.2.Dílčí reforma: Inovativní podnikatelská střediska na klíčových vývozních trzích
Tato dílčí reforma spočívá ve zřízení podnikatelských středisek v sedmi cizích zemích (v rámci Unie a/nebo mimo ni), které jsou považovány za důležité vývozní trhy. Tato podnikatelská střediska musí obsahovat vhodné vybavení pro fyzická, virtuální i hybridní setkání, recepce a prezentace, které budou pořádány estonskými podniky ve všech odvětvích zaměřených na konkrétní trh. Toto zařízení lze použít i mimo akce, aby bylo možné představit se jakémukoli potenciálnímu klientovi seskupení nebo určitého podniku v Estonsku. Podnikatelská střediska přispívají k propagaci estonských společností, podporují je na místní úrovni při jejich vývozních činnostech a pomáhají přilákat zahraniční investory. Činnosti podnikatelských středisek se kromě jiných partnerů provádějí v součinnosti s aktivitami Enterprise Estonia.
Umístění podnikatelských středisek se určí na základě analýzy, která má být provedena v rámci provádění tohoto podopatření.
1.5.3.Dílčí reforma: Skupiny s celosvětovým dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze
Tato dílčí reforma spočívá ve zřizování skupin zástupců veřejných orgánů a dalších zúčastněných stran, zejména soukromých společností, a v podpoře propagace estonských produktů a služeb (zejména z odvětví IKT) těmito skupinami prostřednictvím misí a účasti na fyzických, virtuálních nebo hybridních akcích.
Provádění této dílčí reformy rovněž zahrnuje posílení propagace estonských produktů a služeb na významných akcích s využitím digitálních nástrojů. Takzvané „virtuální fáze“ vytvoří více příležitostí k účasti pro estonské zúčastněné strany a představí estonská digitální řešení. Tyto „virtuální fáze“ se skládají z technických řešení kombinujících fyzické a digitální prvky s cílem umožnit buď akci související s vývozem v Estonsku, která by oslovila světové publikum, nebo umožnit estonským vývozcům účastnit se celosvětových akcí pořádaných v zahraničí.
Provádění tohoto opatření se uskutečňuje kromě jiných partnerů v součinnosti s aktivitami Enterprise Estonia.
A.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
1 |
1.1 Digitální transformace v podnicích |
Milník |
Výzva k předkládání návrhů s kritérii pro udělení grantu a podmínkami pro udělení grantu |
Zveřejnění oznámení o výzvě k předkládání návrhů |
Q2 |
2022 |
Výzvu k předkládání návrhů na podporu digitální transformace podniků zveřejní Ministerstvo hospodářství a komunikací spolu s kritérii pro udělení grantu. Kritéria hodnocení a podmínky pro poskytnutí podpory se stanoví na základě analýzy potřeb estonských společností a očekávaného dopadu opatření. Kritéria způsobilosti rovněž zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. |
|||
2 |
1.1 Digitální transformace v podnicích |
Cíl |
Udělování grantů |
Počet podniků, kterým byl udělen grant |
0 |
110 |
Q4 |
2023 |
Počet podniků, kterým ministerstvo hospodářství a komunikací udělí granty na podporu jejich digitální transformace v souladu s výzvou k předkládání návrhů. |
|
3 |
1.1 Digitální transformace v podnicích |
Cíl |
Udělování grantů |
Počet podniků, kterým byl udělen grant |
110 |
230 |
Q4 |
2025 |
Počet podniků, kterým ministerstvo hospodářství a komunikací udělí granty na podporu jejich digitální transformace v souladu s výzvou k předkládání návrhů. |
|
4 |
1.2 Vývoj elektronické výstavby |
Milník |
Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro využívání digitálních technologií ve stavebnictví |
Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů |
Q4 |
2024 |
Práci na přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro používání digitálních technologií při výstavbě a správě budov vede a koordinuje Ministerstvo hospodářství a komunikací se zavedením systému klasifikace stavebních údajů, vytvořením veřejně přístupné databáze stavebních materiálů a stavebních výrobků a zavedením modelování informací o budovách v oblasti údržby nemovitostí. |
|||
5 |
1.2 Vývoj elektronické výstavby |
Milník |
Dostupnost veřejných služeb na platformě e-staveb |
Uvedení rozhraní mezi platformou e-staveb a souvisejícími veřejnými službami do provozu |
|
|
Q4 |
2025 |
Veřejné služby stanovené v plánu rozvoje e-staveb jsou vyvíjeny, provozovány a zveřejňovány na platformě e-staveb. Uživatelům jsou k dispozici rovněž školicí materiály. To zahrnuje služby související se zastavěným prostředím - jako jsou stavební a územní povolení, registr budov (logbook) a pas pro renovaci. |
|
6 |
1.2 Vývoj elektronické výstavby |
Cíl |
Dokončení projektů vývoje a vývoje prototypů |
Počet dokončených projektů |
0 |
120 |
Q4 |
2025 |
Počet dokončených projektů pro vývoj anebo provádění nástrojů digitální výstavby a prototypů inovativních digitálních řešení vycházejících z platformy pro elektronickou výstavbu. |
|
7 |
1.3 Vývoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
Rozvoj platforem eFTI (elektronické informace o nákladní dopravě) |
Počet zahájených projektů |
0 |
5 |
Q2 |
2023 |
Počet projektů rozvíjejících platformu eFTI, které obdržely kladné rozhodnutí o grantu. |
|
8 |
1.3 Vývoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
vývoj rozhraní týkajícího se eCMR (elektronický nákladní list) |
Počet zahájených projektů |
0 |
270 |
Q4 |
2024 |
Počet projektů umožňujících připojení provozovatelů dopravy a logistiky k platformám eFTI a využívání eCMR, které obdržely kladné rozhodnutí o grantu. |
|
9 |
1.3 Vývoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
Celkový počet dokončených projektů |
Počet dokončených projektů |
0 |
275 |
Q4 |
2025 |
Počet dokončených projektů eFTI a eCMR, které přispívají k zavádění digitálních nákladních listů. |
|
10 |
1.3 Vývoj digitálních nákladních listů |
Milník |
Následné hodnocení vývoje a zavádění digitálních nákladních listů |
Přijetí zprávy o hodnocení ex post ministerstvem hospodářství a komunikací |
Q2 |
2026 |
Externí subjekt provede analýzu dopadu podpůrného opatření na odvětví silniční nákladní dopravy a předloží hodnotící zprávu, kterou přijme Ministerstvo hospodářství a komunikací. |
|||
11 |
1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Milník |
Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje digitálních dovedností |
Vstup v platnost sekundárního práva |
Q2 |
2022 |
Vstupují v platnost sekundární právní předpisy nezbytné pro uplatňování a přidělování podpory. Podmínky podpory jsou stanoveny ministerskou vyhláškou, která je koordinována s ministerstvem financí a se státním střediskem sdílených služeb.
cíl opatření, popis podporovaných činností, příjemci a cílové skupiny, podmínky provádění, způsobilé náklady a použitá zjednodušení, podmínky pro platby, podmínky pro podávání zpráv a monitorování. |
|||
12 |
1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Zápis do vzdělávacích činností |
|
Počet účastníků |
0 |
500 |
Q4 |
2023 |
Počet osob zapsaných do vzdělávacích činností podporovaných v rámci tohoto opatření, které spočívají ve zvyšování informovanosti vedoucích pracovníků malých a středních podniků a zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci odborníků v oblasti informačních a komunikačních technologií. Nejméně 35 % účastníků, kteří se účastní těchto vzdělávacích činností, jsou ženy. |
13 |
1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Dokončení odborné přípravy |
|
Počet účastníků |
0 |
2000 |
Q2 |
2026 |
Počet osob, které dokončily svůj kurz odborné přípravy prostřednictvím vzdělávacích činností podporovaných v rámci tohoto opatření, včetně zvyšování povědomí vedoucích pracovníků malých a středních podniků a zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií. Nejméně 35 % účastníků, kteří absolvovali tyto činnosti odborné přípravy, musí být ženy. |
14 |
1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Počet nových modulů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
Počet vzdělávacích programů registrovaných v estonském vzdělávacím informačním systému (EHIS). |
0 |
5 |
Q4 |
2023 |
Počet modulů pro rozšiřování dovedností a rekvalifikaci vypracovaných s podrobným obsahem odborné přípravy, strukturou a školicími materiály pro poskytování odborné přípravy související s digitálními dovednostmi. Nové osnovy vypracované pro tyto moduly se zaregistrují v estonském vzdělávacím informačním systému (EHIS). |
|
15 |
1.4 Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Přezkum úrovní kvalifikace pro odborníky na informační a komunikační technologie. |
Počet úrovní kvalifikace analyzovaných a upravených podle potřeby |
0 |
5 |
Q4 |
2024 |
Počet zavedených úrovní kvalifikace pro odborníky na informační a komunikační technologie z vnitrostátního rejstříku kvalifikačních norem, které byly analyzovány a v případě potřeby upraveny. |
|
16 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony |
Milník |
Příprava rozvoje strategií |
Dokončení přípravných prací |
Q2 |
2022 |
Přípravné úkoly nezbytné pro vypracování vývozních strategií musí být dokončeny. Tyto úkoly zahrnují: analýzu toho, které vnější trhy jsou důležité pro rozvoj strategií, analýzu zájmů podniků, mapování potřeb vyvážejících podniků, pokud jde o zvýšení jejich konkurenceschopnosti na vývozních trzích, pořadí potřeb. |
|||
17 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony |
Milník |
Zadávání zakázek na studie |
Podpis smluv |
Q2 |
2024 |
Nabídková řízení na vypracování strategií a produktových balíčků za účelem získání podrobných tržních informací o zahraničních trzích provádí ministerstvo zahraničních věcí. Příslušné smlouvy se podepíší. |
|||
18 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.1 Strategie pro jednotlivé země a regiony |
Cíl |
Počet vývozních strategií zemí a regionů |
Počet zveřejněných strategií |
0 |
13 |
Q2 |
2026 |
Počet vnitrostátních a/nebo regionálních vývozních strategií, které se vypracují. Tyto strategie obsahují komplexní analýzy a poskytují proaktivní inteligentní poradenství společnostem vstupujícím na zahraniční trhy a působícím na těchto trzích. |
|
19 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.2 Inovativní podnikatelská střediska na klíčových vývozních trzích |
Milník |
Přípravná analýza k vymezení obsahu a umístění podnikatelských středisek |
Vypracování přípravné analýzy |
|
|
Q2 |
2022 |
Ministerstvo zahraničních věcí vypracuje přípravnou analýzu umožňující definovat obsah a umístění podnikatelských středisek. Analýza ukáže, kde mají být zřízena podnikatelská střediska za účelem zvýšení poptávky po výrobcích a službách vyrobených v estonštině na vývozních trzích. |
|
20 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.2 Inovativní podnikatelská střediska na klíčových vývozních trzích |
Cíl |
Počet otevřených podnikatelských středisek |
Počet podnikatelských středisek |
0 |
7 |
Q2 |
2026 |
Počet podnikatelských středisek zřízených ministerstvem zahraničních věcí na podporu společností při vstupu na důležité vývozní trhy a jejich působení na těchto trzích, jakož i na pomoc při propagaci estonských výrobků a služeb způsobem, který zohledňuje specifika místního podnikatelského prostředí a kultury. |
|
21 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.3 Skupiny s celosvětovým dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze |
Milník |
Vytvoření skupin dopadu a výběr destinací pro globální digitální mise |
Rozhodnutí o složení skupin dopadu a destinacích globálních digitálních misí |
|
|
Q2 |
2022 |
Ministerstvo zahraničních věcí vybere na základě analýzy globální destinace digitálních misí a skupiny dopadu s cílem zvýšit přidanou hodnotu estonského vývozu digitálních služeb, zvýšit vývozní kapacitu estonských společností, mezi něž patří zejména společnosti působící v oblasti informačních a komunikačních technologií, a přilákat další zahraniční investice do inovací. |
|
22 |
1.5 Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích 1.5.3 Skupiny s celosvětovým dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze |
Cíl |
Počet misí provedených skupinami s celosvětovým dopadem a počet významných událostí, v nichž bylo Estonsko zastoupeno „virtuálními fázemi“ |
Celkový počet uskutečněných misí a akcí |
0 |
29 |
Q2 |
2026 |
Nejméně 14 misí bude provedeno skupinami globálního dopadu zřízenými ministerstvem zahraničních věcí s cílem zvýšit přidanou hodnotu estonského vývozu digitálních služeb, zvýšit vývozní kapacitu estonských společností, mezi něž patří zejména společnosti působící v oblasti informačních a komunikačních technologií, a přilákat další zahraniční investice do inovací. Estonsko bude zastoupeno prostřednictvím „virtuálních stadií“ alespoň v 15 akcích. |
B. SLOŽKA č. 2: Urychlení ekologické transformace v podnicích
B.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Cílem složky estonského plánu obnovy a odolnosti je urychlit ekologickou transformaci v estonském podnikatelském sektoru a využít obchodních příležitostí, které představuje. Složka sestává ze dvou reforem a šesti investic a jejím cílem je podpořit rozvoj zelených technologií, zvýšit ekologický výzkum a infrastrukturu; rozvoj a inovační schopnosti a účinné využívání zdrojů, zavést nové obchodní modely a zlepšit dovednosti a odborné znalosti v oblastech souvisejících s ekologickou transformací. Cílem opatření v rámci této složky je komplexní přístup k ekologické transformaci, který by řešil hlavní selhání trhu a usnadnil průlom v technologiích a chování s cílem zvýšit konkurenceschopnost podnikatelského sektoru. Opatření rovněž podporují další rozvoj kapitálového trhu a podnikatelského prostředí.
Složka podporuje řešení doporučení pro zemi týkajících se podpory inovační kapacity malých a středních podniků a zaměření investic na ekologickou transformaci, zajištění dostatečného přístupu k financování (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2020) a nedostatek kvalifikovaných pracovníků (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2019).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
2.1.Reforma: Ekologická transformace podniků
Cílem reformy je zlepšit ekologickou transformaci v podnikatelském sektoru, od níž se očekává, že bude mít hospodářský, environmentální a sociální přínos tím, že stávající podniky učiní efektivnějšími a šetrnějšími k životnímu prostředí (účinné využívání zdrojů, nová osvědčení o ekologické transformaci a registrace výrobků) a podpoří vznik nových společností v oblasti ekologických technologií (vývoj a zavádění ekologických technologií, nové příležitosti pro zhodnocení biologických zdrojů).
Reforma spočívá ve zřízení široce pojaté pracovní skupiny pro ekologickou transformaci na podporu spolupráce mezi zúčastněnými stranami v oblasti ekologických technologií a v přijetí právních předpisů nezbytných pro provádění pěti doplňkových investic: 1. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků; 2. Programy rozvoje zelených technologií; 3. Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech; 4. Zavádění ekologických technologií účinně využívajících zdroje a 5. Zelený fond.
Reforma je propojena se složkou 1, neboť digitalizace a automatizace přispívají k rozvoji ekologických technologií a ekologické transformace v podnikatelském sektoru.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. prosince 2022.
2.2.Investice: Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků
Cílem investice je zajistit dostupnost vysoce kvalitních odborných znalostí pro provádění ekologické transformace v podnicích. Investice spočívá v zavedení moderních programů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci dospělých a modernizaci studijních programů ve vysokoškolském a odborném vzdělávání, jakož i v rozvoji a pilotním provádění flexibilnějších programů odborné přípravy nabízejících mikrocertifikáty s přihlédnutím k budoucím potřebám zelené ekonomiky.
Zelené dovednosti jsou definovány jako dovednosti potřebné pro pracovní místa, která přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů, zlepšování energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů a zahrnují širší zavádění zásad oběhového hospodářství. Ve spolupráci se zúčastněnými stranami se aktualizují profesní normy a profily dovedností a případně se vypracují nové profily s upřesněním očekávaných výsledků učení a výběrem konkrétních oblastí s největším dopadem na ekologickou transformaci. Osobám pracujícím v odvětvích, která jsou již ekologickou transformací postižena (energetika, doprava, nakládání s odpady, musí být poskytnuty příležitosti k rekvalifikaci; nová průmyslová odvětví a odvětví, která mají potenciál vytvářet pracovní místa vyplývající z ekologické transformace nebo s ní spojená) a pro ty, kdo chtějí změnit svou kariéru.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
2.3.Investice: Programy rozvoje zelených technologií
Cílem investice je přispět k ekologické transformaci společností podporou rozvoje a šíření inovativních zelených technologií. Očekává se, že investice zvýší na trhu počet společností zabývajících se ekologickými technologiemi, které jsou náročné na výzkum, a podpoří ekosystém začínajících podniků. Investice spočívá v podpoře začínajících podniků a rozvojových klastrů se zaměřením na integrovaná řešení v oblasti ekologických technologií prostřednictvím různých rozvojových služeb (včetně urychlovačů, inkubace, rozvoje podnikání, vývoje prototypů, pilotních projektů) a zlepšení spolupráce mezi různými typy organizací a subjektů, které již na trhu působí (akademická obec, podniky, další zúčastněné strany).
Investice se zaměří na účinné využívání energie a zdrojů, podporu oběhového hospodářství, nové obchodní modely, digitalizaci a automatizaci. Projekty podporované v rámci investice přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů a ke zvýšení produktivity zdrojů v Estonsku.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
2.4.Investice: Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech
Cílem investice je podpořit změnu obchodních modelů ve výrobě s cílem zajistit soulad estonských výrobků s cíli v oblasti životního prostředí a klimatu, včetně zásad oběhového hospodářství, a zvýšit konkurenceschopnost výrobních společností. Opatření podpoří projekty modernizace obchodních modelů výrobních společností, které souvisejí s cíli v oblasti klimatu a životního prostředí. Projekty se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro výzvu k předkládání návrhů vylučují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využívání 5 ; ii) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 6 ; iii) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 7 a mechanicko-biologickými čistírnami 8 a iv) činnosti, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice se uskuteční do 31. prosince 2025.
2.5.Investice: Zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje
Cílem investice je zlepšit účinné využívání zdrojů ve společnostech, včetně energetické účinnosti, se zvláštním důrazem na zhodnocení nedostatečně využívaných biologických zdrojů, jako jsou zbytky a vedlejší produkty. Investice se zaměřuje na podporu inovací v oblasti výrobních technologií a vývoje výrobků v podnicích a přispívá k řešením oběhového hospodářství.
Opatření podporuje dva druhy investic:
-podpora zelených technologií účinně využívajících zdroje pro průmyslové závody,
-zhodnocení biologických zdrojů.
Projekty se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů. Hlavní kritéria pro výběr projektů, které získají grant, zahrnují podle významu účinnost při snižování emisí skleníkových plynů, účinné využívání zdrojů, nákladovou efektivnost, snižování množství reziduí a vzniku odpadů, přidanou hodnotu pro biologické zdroje a inovativnost řešení, která mají být vyvinuta.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro výzvu k předkládání návrhů vylučují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využívání 9 ; ii) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 10 ; iii) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 11 a mechanicko-biologickými čistírnami 12 a iv) činnosti, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
2.6.Investice: Zelený fond
Cílem investice je poskytnout kapitál na rozvoj nových ekologických technologií ve strategických oblastech, jako je energetika, zemědělství, potravinářský průmysl, doprava a logistika, materiály a chemický průmysl. Zelený fond poskytuje finanční prostředky společnostem a odvětvím, jejichž výrobky, služby nebo procesy se vyznačují ekologickými technologiemi náročnými na výzkum a jejichž činnosti přispívají k řešení problémů životního prostředí, vývoji nových výrobků, služeb nebo technologií, které snižují nebo zachycují emise skleníkových plynů nebo jsou poháněny požadavky na ekodesign. Investice se provádějí do udržitelných projektů s přihlédnutím k nařízení EU o taxonomii.
Opatření se provádí jako finanční nástroj jako součást širšího programu investic do zelených technologií, který společnostem poskytuje kapitálové investice ve formě přímých kapitálových investic a prostřednictvím fondů rizikového kapitálu, spravovaných veřejným správcem fondu SmartCap.
Opatření musí být v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Právní dohoda podepsaná mezi Estonskem a společností SmartCap a následná investiční politika Zeleného fondu musí:
I.požadovat uplatňování technických pokynů Komise k ověřování udržitelnosti pro Fond InvestEU; a
II.požadovat, aby společnosti, které během předchozího účetního období získaly více než 50 % svých příjmů z následujících činností a/nebo aktiv, přijaly a zveřejnily plány ekologické transformace: i) činností a aktiv souvisejících s fosilními palivy, včetně následného využívání 13 ; ii) činností a aktiv v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahujících předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 14 ; iii) činností a aktiv souvisejících se skládkami odpadů, spalovnami 15 a mechanicko-biologickými čistírnami 16 a iv) činností a aktiva, u nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí; a
III.požadovat ověření souladu příjemce s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí ze strany společnosti SmartCap u všech transakcí, včetně transakcí osvobozených od ověřování udržitelnosti.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
2.7.Investice: Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích
Cílem investice je podpořit zavádění a pilotní testování vodíkových integrovaných hodnotových řetězců od výroby a řešení dodávek energie až po konečnou spotřebu v různých oblastech využití.
Projekty, které mají být podporovány, se vybírají na základě výzvy k předkládání návrhů. Výzva k předkládání návrhů je otevřena pro projekty ze všech hospodářských odvětví. Elektřina použitá k výrobě vodíku musí být vyrobena z obnovitelných zdrojů energie a spotřeba zeleného vodíku se uskuteční v Estonsku.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro výzvu k předkládání návrhů vylučují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využívání 17 ; ii) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 18 ; iii) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 19 a mechanicko-biologickými čistírnami 20 a iv) činnosti, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
B.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Měrná jednotka |
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
||
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
|||||||
23 |
2.1 Zelená transformace podniků |
Milník |
Vytvoření pracovní skupiny pro ekologickou transformaci, která bude provádět a monitorovat ekologickou transformaci |
Zřízení pracovní skupiny a pracovních skupin |
<<<<<<<<<<<<<<<<< |
Q4 |
2021 |
Ministerstvo životního prostředí provede reformu stávající pracovní skupiny pro ekologické technologie (zřízenou v roce 2020) do pracovní skupiny pro ekologickou transformaci RRP, aby koordinovalo opatření pro ekologickou transformaci podniků a zlepšilo spolupráci a výměnu informací mezi veřejným sektorem, zúčastněnými stranami a zájmovými skupinami. Pro konkrétní opatření se zřídí nezbytné pracovní skupiny. |
||
24 |
2.1 Zelená transformace podniků |
Milník |
Přijetí akčního plánu pro oběhové hospodářství Pracovní skupinou pro ekologickou transformaci |
Přijetí akčního plánu pro oběhové hospodářství |
Q4 |
2022 |
Pracovní skupina pro ekologickou transformaci přezkoumá stávající činnosti v oblasti oběhového hospodářství a různé akční plány do jediného akčního plánu pro oběhové hospodářství, který povede k přechodu Estonska na oběhové hospodářství. |
|||
25 |
2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Milník |
Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje zelených dovedností |
Vstup v platnost sekundárního práva |
Q2 |
2022 |
Vstupují v platnost sekundární právní předpisy nezbytné pro uplatňování a přidělování podpory. Obsahuje ustanovení, která zajistí, aby se veškerá opatření podporovaná v rámci tohoto opatření zaměřovala na oblasti přispívající ke snižování emisí skleníkových plynů nebo přizpůsobení se změně klimatu. |
|||
26 |
2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Cíl |
Počet modulů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
Počet modulů |
0 |
5 |
Q4 |
2023 |
Počet vytvořených modulů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci, včetně podrobného obsahu odborné přípravy, struktury a školicích materiálů pro poskytování odborné přípravy týkající se zelených dovedností. |
|
27 |
2.2 Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Cíl |
Lidé, kteří se účastní programů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
Počet účastníků |
0 |
2830 |
Q2 |
2026 |
Počet osob, které absolvovaly jeden ze vzdělávacích kurzů podporovaných tímto opatřením. |
|
28 |
2.3 Program rozvoje zelených technologií |
Milník |
Zřízení pracovní skupiny pro plánování a vypracování rozvojového programu |
Nábor projektového manažera a zřízení pracovní skupiny |
Q4 |
2021 |
Bude přijat projektový manažer a bude zřízena široká skupina zúčastněných stran, která bude koordinovat plánování a provádění investic. Úloha projektového manažera je stanovena tak, aby shromažďoval informace od účastníků trhu a navrhoval nezbytná podpůrná opatření a zadávání zakázek. Pracovní skupina se skládá ze stran podílejících se na rozvoji podnikání a zavazuje se, že se bude scházet nejméně třikrát ročně, aby zhodnotila vývoj investičních činností a poskytla doporučení pro další opatření. Pracovní skupina vypracuje ustanovení týkající se výběru opatření, která mají být podporována v rámci rozvojového programu, tak, aby bylo zajištěno, že každá akce přímo přispívá buď ke snižování emisí skleníkových plynů, nebo k podpoře přizpůsobení se změně klimatu. |
|||
29 |
2.3 Program rozvoje zelených technologií |
Milník |
Zřízení programu rozvoje zelených technologií |
Podepsané smlouvy pro všechny rozvojové klastry a podpůrná navržená a otevřená opatření |
Q2 |
2024 |
Postupy zadávání veřejných zakázek pro nejméně 5 rozvojových seskupení musí být dokončeny a zakázky zadány vítězným stranám. Podpůrná opatření jsou navržena a jejich první kola jsou otevřena nejméně 10 začínajícím podnikům. Postupy výběru zajistí, aby každé podporované opatření přímo přispívalo buď ke snižování emisí skleníkových plynů, nebo k podpoře přizpůsobení se změně klimatu. |
|||
30 |
2.3 Program rozvoje zelených technologií |
Cíl |
Počet klastrů podporovaných prostřednictvím programu rozvoje ekologických technologií |
Počet seskupení |
0 |
5 |
Q2 |
2026 |
Počet klastrů podporovaných prostřednictvím rozvojového programu |
|
31 |
2.3 Program rozvoje zelených technologií |
Cíl |
Počet začínajících podniků podporovaných z programu rozvoje zelených technologií, které obdržely soukromé investice |
Počet začínajících podniků |
0 |
10 |
Q2 |
2026 |
Počet začínajících podniků podporovaných v rámci rozvojového programu, které obdržely prostředky od soukromých investorů během rozvojového programu nebo po něm. |
|
32 |
2.4 Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech |
Milník |
Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která stanoví podmínky způsobilosti grantu |
Vstup ministerské vyhlášky v platnost |
Q2 |
2022 |
Podmínky pro poskytnutí podpory jsou stanoveny vyhláškou příslušného ministra. Stanovené požadavky zahrnují kritéria způsobilosti, aby se zajistilo, že vybrané projekty splňují technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to prostřednictvím seznamu výjimek a souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti a přizpůsobení se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství, jako je interní provádění zásad oběhového hospodářství, převod dopravy a skladování společností na nové nadace. |
|||
33 |
2.4 Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech |
Cíl |
Počet podpořených projektů |
Počet projektů |
0 |
70 |
Q4 |
2025 |
Projekty, které obdržely vyplacení grantu v souladu s podmínkami způsobilosti stanovenými ve výzvě k předkládání návrhů s cílem zavést obchodní modely podporující přechod na klimaticky neutrální hospodářství, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství. |
|
34 |
2.5 Zavedení ekologických technologií účinně využívajících zdroje |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty |
Zveřejnění oznámení o výzvách k předkládání návrhů na granty |
Q2 |
2022 |
Výzva k předkládání návrhů na podporu ekologických technologií účinně využívajících zdroje a zhodnocení biologických zdrojů se zveřejní a bude otevřena pro žádosti, včetně kritérií způsobilosti, aby bylo zajištěno, že vybrané projekty splňují technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti a přizpůsobení se změně klimatu. |
|||
35 |
2.5 Zavedení ekologických technologií účinně využívajících zdroje |
Cíl |
Počet zakázek přidělených na základě výzvy k předkládání návrhů |
Přidělené zakázky |
0 |
25 |
Q4 |
2023 |
Zadání zakázek nejméně 25 projektům vybraným v rámci soutěžní výzvy k předkládání návrhů, na zelené technologie pro průmyslové závody a na zhodnocení biologických zdrojů v souladu s podmínkami zadání |
|
36 |
2.5 Zavedení ekologických technologií účinně využívajících zdroje |
Cíl |
Počet dokončených projektů |
Počet projektů |
0 |
25 |
Q2 |
2026 |
Počet dokončených projektů na zlepšení účinného využívání zdrojů prostřednictvím zlepšení ekologických technologií a biologických zdrojů na základě výzev k předkládání návrhů a stanovených kritérií způsobilosti. |
|
37 |
2.6 Zelený fond |
Milník |
Podpis smluvního ujednání mezi ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap |
Podpis smluvního ujednání |
Q4 |
2021 |
Ministerstvo hospodářství a komunikací a SmartCap podepíší smluvní dohodu o správě Zeleného fondu, která obsahuje: – investiční cíle pro investice do podniků a činností přispívajících ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a ke zlepšení odolnosti vůči změně klimatu, včetně osvětových opatření, – kritéria způsobilosti pro soulad s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných příjemců prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. |
|||
38 |
2.6 Zelený fond |
Milník |
Přijetí dokumentu o investiční politice společností SmartCap |
Dokument o investiční politice přijatý společností SmartCap |
Q4 |
2021 |
Společnost SmartCap přijme investiční politiku Zeleného fondu v souladu se smluvním ujednáním podepsaným ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap, včetně investičních cílů a kritérií způsobilosti k zajištění souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) příjemců podpory v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, požadavkem na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požadavkem, aby příjemci, kteří získali více než 50 % svých příjmů během předchozího finančního roku, zveřejnili zelený seznam nebo zveřejnili ze seznamu činností. |
|||
39 |
2.6 Zelený fond |
Cíl |
Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků |
Objem investovaného kapitálu (v EUR) |
0 |
60 000 000 |
Q4 |
2024 |
Zelený fond investuje nejméně 60 milionů EUR do fondů rizikového kapitálu nebo podniků v souladu s investiční politikou. |
|
40 |
2.6 Zelený fond |
Cíl |
Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků |
Objem investovaného kapitálu (v EUR) |
60 000 000 |
100 000 000 |
Q2 |
2026 |
Zelený fond investuje nejméně 100 milionů EUR do fondů rizikového kapitálu nebo podniků v souladu s investiční politikou. |
|
41 |
2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Milník |
Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která stanoví podmínky pro poskytování podpory |
Vstup ministerské vyhlášky v platnost |
Q4 |
2022 |
Vypracování kritérií pro výběr projektů a vstup v platnost ministerské vyhlášky o podmínkách poskytování podpory projektům týkajícím se integrovaných technologií zeleného vodíku. Mandát pro tuto podporu zahrnuje kritéria způsobilosti, která zajistí, aby cíle vybraných projektů byly v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. |
|||
42 |
2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Milník |
Technologie a vybavení pro vytvoření úplných hodnotových řetězců zeleného vodíku |
Zadávání zakázek, instalace a zahájení provozu technologií a zařízení |
Q1 |
2025 |
Nezbytné vybavení pro výrobu zeleného vodíku zakoupí, instalují a uvedou do provozu předkladatelé projektů vybraní ve výzvě k předkládání návrhů. |
|||
43 |
2.7 Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Cíl |
Granty přidělené na technologie zeleného vodíku založené na obnovitelných zdrojích ve výši nejméně 49,49 milionu EUR |
EUR |
0 |
49 490 000 |
Q2 |
2026 |
Granty se přidělují na investice do technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích v souladu s investiční politikou, které představují nejméně 49,49 milionu EUR. |
C. SLOŽKA č. 3: Digitální stát
Na základě úspěšného zavádění digitálních technologií pro poskytování veřejných služeb v Estonsku v posledních letech se tato složka estonského plánu na podporu oživení a odolnosti zaměřuje na další modernizaci digitálních služeb veřejné správy, zejména pokud jde o zaměření na uživatele a odolnost (a to i s ohledem na rostoucí hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti). Součástí jsou opatření, která umožňují využít příležitostí, které nabízejí nejnovější technologie, zejména umělá inteligence, ale také významné změny koncepce služeb „front-end“ i „back-end“. Budou přínosem jak pro občany, tak pro podniky. V zájmu posílení kapacit země v boji proti praní peněz jsou plánována zvláštní opatření. Očekává se rovněž, že podpora zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou ve venkovských oblastech zajistí širší přístup k on-line službám a obecněji přispěje k další digitální transformaci země.
Složka podporuje plnění doporučení pro zemi týkajících se investic do digitální transformace (doporučení 3 pro zemi v roce 2020) a rámce pro boj proti praní peněz (doporučení pro zemi č. 1 v roce 2019 a doporučení pro zemi č. 4 v roce 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
C.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
3.1.Reforma: Vytvoření a rozvoj centra excelence pro správu dat a otevřená data
Cílem opatření je podpořit lepší správu údajů shromažďovaných a uchovávaných estonskými veřejnými orgány. Jeho cílem je zlepšit kvalitu údajů, zvýšit jejich využití pro rozhodování, jakož i jejich dostupnost jako veřejně přístupná data, aby je mohly použít i další zúčastněné strany.
Opatření sestává z:
-vytvoření střediska excelence v rámci estonského statistického úřadu (estonská vládní agentura odpovědná za tvorbu oficiálních statistik) s cílem koordinovat a podporovat rozvoj správy údajů v jiných orgánech veřejné moci,
-vývoj nástrojů/informačních systémů pro správu a sdílení dat,
-provádění projektů, jejichž cílem je zlepšit kvalitu údajů uchovávaných veřejnými orgány a zvýšit dostupnost veřejně přístupných dat.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
3.2.Reforma: Rozvoj služeb v oblasti akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce
Cílem opatření je zlepšit účinnost poskytování veřejných služeb a snížit administrativní zátěž pro občany.
Opatření spočívá v přepracování řady veřejných služeb (a souvisejících systémů IT) s cílem umožnit jejich automatické a aktivní poskytování na základě životních nebo obchodních událostí, které občané zažívají (např. manželství, narození dítěte nebo založení podniku). Zejména umožní lepší integraci informačních systémů mezi různými veřejnými orgány a přispěje k uplatňování zásady „pouze jednou“.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
3.3.Reforma: Rozvoj služeb akcí a digitální brány pro podnikatele
Cílem opatření je zlepšit účinnost a kvalitu poskytování veřejných služeb a snížit administrativní zátěž podnikatelů.
Opatření spočívá ve zřízení jedné digitální brány pro poskytování veřejných služeb podnikatelům a v přepracování řady služeb (a souvisejících systémů IT) s cílem propojit je s bránou, podporovat uživatelskou vstřícnost služeb, uplatňovat zásadu „pouze jednou“ a pokud možno umožnit aktivní poskytování informací na základě událostí, které zažívají podniky.
Zohlední řešení vyvinutá v souvislosti s prováděním nařízení (EU) 2018/1724, kterým se zřizuje jednotná digitální brána pro poskytování informací, postupů, asistenčních služeb a služeb pro řešení problémů.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
3.4.Investice: Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém)
Cílem opatření je zlepšit uživatelskou vstřícnost a přístupnost veřejných služeb v Estonsku.
Opatření spočívá ve vývoji virtuálního asistenta UI založeného na řeči a textu pro přístup k veřejným službám online. Práce bude vycházet z pilotních projektů, které již byly provedeny v letech 2020 a 2021.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
3.5.Investice: Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu
Cílem opatření je zvýšit odolnost, bezpečnost a spolehlivost informačních systémů a služeb estonských veřejných orgánů prostřednictvím jejich přechodu na soukromý cloud a prostřednictvím komplexního testování bezpečnosti.
Opatření sestává z těchto prvků:
-vytvoření nového veřejného subjektu pověřeného ústředním řízením základních IT služeb a infrastruktur veřejných institucí,
-Zřízení nové kapacity pro testování bezpečnosti v rámci estonského orgánu pro informační systém (RIA),
-zadávání veřejných zakázek na soukromé zdroje cloudové infrastruktury,
-přechod stávajících informačních systémů na soukromý cloud,
-komplexní testování bezpečnosti nových informačních systémů založených na cloud computingu používaných veřejnými orgány, jakož i stávajících informačních systémů,
-rozvoj kapacit datového velvyslanectví (tj. kapacit pro správu IT zřízených v zahraničí s cílem zajistit kontinuitu dostupnosti kritických databází v případě katastrofy), a to na základě pilotního projektu, který se uskutečnil v letech 2017 až 2020 v Lucemburku,
-rozšíření soukromého cloudu na velvyslanectví údajů tak, aby systémy stěhované do cloudu mohly být rovněž umístěny a provozovány z datového velvyslanectví,
-přechod kritických systémů na infrastrukturu velvyslanectví údajů.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
3.6.Reforma: Kterým se zavádí strategická analýza praní peněz a financování terorismu v Estonsku
Cílem reformy je posílit kapacitu finanční zpravodajské jednotky pro včasnou identifikaci systémů a kanálů praní peněz.
Opatření spočívá ve zřízení střediska pro strategickou analýzu v rámci finanční zpravodajské jednotky. Očekává se, že toto centrum pro strategickou analýzu umožní operativnější a účinnější předcházení praní peněz a financování terorismu a jejich odhalování. Tým Střediska pro strategickou analýzu odpovídá zejména za vypracování specifikací pro nový nástroj IT vycházející z údajů dostupných z různých zdrojů. Středisko pro strategickou analýzu by rovněž mohlo určit nezbytné legislativní změny.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
3.7.Investice: Informační systém pro strategickou analýzu praní peněz a financování terorismu v reálném čase
Investice vychází z analýzy provedené v rámci provádění reformy 3.6 a jejím cílem je poskytnout finanční zpravodajské jednotce nový specializovaný IT systém umožňující využívání údajů dostupných od různých orgánů a identifikaci možných systémů a kanálů praní peněz v reálném čase. Opatření spočívá ve vývoji nového informačního systému.
Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.
3.8.Investice: Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou
Cílem investice je zlepšit přístup k širokopásmovým sítím s velmi vysokou kapacitou (VHCN), které nabízejí připojení o rychlosti alespoň 100 Mb/s pro domácnosti a sociálně-ekonomické instituce, jako jsou nemocnice, školy, veřejné služby a podniky.
Opatření spočívá v poskytnutí finanční podpory na zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou v oblastech selhání trhu (v souladu s ustanoveními článku 52 nařízení Komise č. 651/2014). Kritéria způsobilosti a výběru použitá pro přidělování finančních prostředků zajistí odpovídající regionální rovnováhu.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2025.
C.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
44 |
3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data |
Milník |
Zřízení týmu pro správu údajů ve statistickém úřadu, Ministerstvu hospodářství a komunikací a Státním úřadu pro informační systém |
Vytvoření nezbytné organizační struktury pro koordinaci správy údajů |
|
|
Q4 |
2021 |
Vytvoření týmu pro správu údajů v Estonsku prostřednictvím náboru odborných pracovníků pověřených koordinací rámce pro správu údajů a podporou dalších veřejných orgánů. Kromě toho budou vytvořena pracovní místa na ministerstvu hospodářství a komunikací a v Agentuře pro státní informační systém za účelem provádění rozvojových projektů. Do konce roku 2021 bude ve všech třech subjektech přijato nejméně pět osob. |
|
45 |
3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data |
Cíl |
Dokončení projektů na zlepšení kvality údajů |
Počet projektů |
0 |
430 |
Q2 |
2025 |
Počet dokončených projektů přispívajících k zajištění lepší opětovné použitelnosti údajů od veřejných institucí s aktualizovaným a přesným popisem databází a datových souborů. |
|
46 |
3.1 Vytvoření a rozvoj střediska excelence pro správu dat a otevřená data |
Cíl |
Zveřejňování datových souborů na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat |
Počet zveřejněných souborů údajů |
707 |
2600 |
Q4 |
2025 |
Počet datových souborů zveřejněných na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat, které jsou tudíž k dispozici z portálu veřejně přístupných dat EU, se zvýší ze 707 dne 13. srpna 2021 na 2600. |
|
47 |
3.2 Vývoj služeb v oblasti akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce |
Cíl |
Zahájení služeb osobní životní události a/nebo proaktivních služeb |
Počet služeb, které jsou provozuschopné |
0 |
2 |
Q4 |
2022 |
Počet služeb občanských akcí a proaktivních služeb, které byly spuštěny online. Odpovídající IT řešení umožňující poskytování služeb musí být v provozu alespoň v základních částech dané služby a musí být dále rozvíjena během provádění opatření. Výběr dotčených služeb vychází z plánu rozvoje osobní životní události a proaktivních služeb. |
|
48 |
3.2 Vývoj služeb v oblasti akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce |
Cíl |
Zahájení služeb osobní životní události a/nebo proaktivních služeb |
Počet služeb, které jsou provozuschopné |
2 |
10 |
Q4 |
2025 |
Number of citizen life event services and/or proactive services launched online. Odpovídající IT řešení umožňující poskytování služeb musí být v provozu alespoň v základních částech dané služby a musí být dále rozvíjena během provádění opatření. Výběr dotčených služeb vychází z plánu rozvoje osobní životní události a proaktivních služeb. |
|
49 |
3.3 Vývoj služeb v oblasti akcí a digitální brána pro podnikatele |
Cíl |
Zavádění vývoje IT, který přispívá k poskytování služeb a brány v oblasti obchodních akcí |
Počet projektů, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line |
0 |
1 |
Q4 |
2022 |
Počet projektů rozvoje IT, které přispívají k realizaci služeb a brány v oblasti obchodních akcí a které úspěšně zavedly nový vývoj on-line. Tyto rozvojové projekty jsou buď přímo spojeny s rozvojem digitální brány pro podnikatele, nebo s rozvojem služeb pro pořádání podnikatelských akcí, které navíc zahrnují vývoj různých souvisejících systémů pro propojení s digitální bránou. V důsledku každého rozvojového projektu musí být dokončeno alespoň minimálně funkční řešení IT (tj. řešení IT musí být funkční alespoň v základních částech pro koncové uživatele (podnikatele) a musí být schopno poskytnout zpětnou vazbu pro potřeby dalšího rozvoje během období provádění reformy nebo po něm). |
|
50 |
3.3 Vývoj služeb v oblasti akcí a digitální brána pro podnikatele |
Cíl |
Zavádění vývoje IT, který přispívá k poskytování služeb a brány v oblasti obchodních akcí |
Počet projektů, které úspěšně zavedly nový vývoj on-line |
1 |
10 |
Q4 |
2025 |
Počet projektů rozvoje IT, které přispívají k realizaci služeb a brány v oblasti obchodních akcí a které úspěšně zavedly nový vývoj on-line. Tyto rozvojové projekty jsou buď přímo spojeny s rozvojem digitální brány pro podnikatele, nebo s rozvojem služeb pro pořádání podnikatelských akcí, které navíc zahrnují vývoj různých souvisejících systémů pro propojení s digitální bránou. V důsledku každého rozvojového projektu musí být dokončeno alespoň minimálně funkční řešení IT (tj. řešení IT musí být funkční alespoň v základních částech pro koncové uživatele (podnikatele) a musí být schopno poskytnout zpětnou vazbu pro potřeby dalšího rozvoje během období provádění reformy nebo po něm). |
|
51 |
3.4 Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím virtuální platformy asistentů |
Počet veřejných digitálních služeb přístupných prostřednictvím virtuálního asistenta |
0 |
1 |
Q2 |
2022 |
Počet digitálních veřejných služeb dostupných prostřednictvím platformy virtuálního asistenta. |
|
52 |
3.4 Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Zavedení virtuálního asistenta Bürokrat v prostředí digitálních veřejných služeb |
Počet prostředí služeb |
0 |
18 |
Q4 |
2025 |
Počet služebních prostředí, v nichž musí být virtuální asistent v provozu. „Služební prostředí“ odkazuje na internetové stránky orgánů veřejné moci. |
|
53 |
3.4 Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím virtuální platformy asistentů |
Počet veřejných digitálních služeb přístupných prostřednictvím virtuálního asistenta |
1 |
20 |
Q4 |
2025 |
Počet digitálních veřejných služeb dostupných prostřednictvím platformy virtuálního asistenta. |
|
54 |
3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Milník |
Vývoj centrálně poskytovaných/sdílených základních služeb IT |
Otevření sdílených služeb hostingu serverů a počítačových pracovních stanic orgánům veřejné moci |
|
|
Q3 |
2022 |
Základní služby IT poskytované/sdílené centrálně jsou otevřeny k předplatnému novým uživatelům (ministerstvům a jiným orgánům). |
|
55 |
3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Zavádění vnitrostátní soukromé cloudové infrastruktury veřejnými orgány |
Počet informačních systémů migrujících do vnitrostátního soukromého cloudu |
0 |
10 |
Q4 |
2023 |
Počet informačních systémů, u nichž musí být dokončen přechod na soukromou cloudovou infrastrukturu |
|
56 |
3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Milník |
Rozšíření cloudové infrastruktury na velvyslanectví pro data |
Dokončení rozšíření vnitrostátního soukromého cloudu na infrastrukturu estonského datového velvyslanectví |
Q4 |
2023 |
Musí být možné hostit a provozovat informační systémy, které jsou z datového velvyslanectví převáděny do soukromého cloudu. Za tímto účelem musí být získáno a zřízeno nové technické vybavení a licence. |
|||
57 |
3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Migrace kritických systémů do vnitrostátní cloudové infrastruktury datového velvyslanectví |
Počet kritických systémů |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Počet kritických systémů převedených do infrastruktury a platformy pro národní cloudová data. Kritické systémy jsou systémy, které mají zásadní význam pro udržitelnost státu. |
|
58 |
3.5 Rekonfigurace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Centrální bezpečnostní testování informačních systémů orgánů veřejné moci |
Počet provedených testů |
0 |
16 |
Q4 |
2024 |
Počet souhrnných bezpečnostních testů provedených orgánem pro informační systém – výsledky zkoušek se shrnou ve zprávách. |
|
59 |
3.6 Vytvoření strategické analýzy praní peněz a financování terorismu v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost novely zákona o předcházení praní peněz a financování terorismu a dalších legislativních, administrativních a smluvních změn potřebných pro Středisko pro strategickou analýzu |
Ustanovení zákona uvádějící datum vstupu v platnost změněného aktu a vstup v platnost jiných právních, správních a smluvních aktů |
|
|
Q4 |
2024 |
Aby mohlo centrum pro strategickou analýzu získat přístup k údajům důležitým pro odhalování a předcházení praní peněz a financování terorismu a zpracovávat je, musí být provedeny tyto kroky:
|
|
60 |
3.7 Informační systém pro strategickou analýzu praní peněz a financování terorismu v reálném čase |
Milník |
Vývoj nového systému analýzy IKT v reálném čase pro Středisko pro strategickou analýzu a dodání finanční zpravodajské jednotce |
Dodání nového systému informačních a komunikačních technologií finanční zpravodajské jednotce |
|
|
Q2 |
2026 |
Musí být dokončen vývoj systému IKT umožňujícího analýzu v reálném čase s cílem odhalovat praní peněz a předcházet mu. Systém je funkční a využívá jej finanční zpravodajská jednotka. |
|
61 |
3.8 Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou |
Cíl |
Zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit |
Počet míst |
0 |
4000 |
Q4 |
2023 |
Počet nových míst (bydliště, společnosti, provozovny), na něž se vztahuje VHCN (a které tak mají možnost získat připojení o rychlosti nejméně 100 Mb/s) díky tomuto opatření. |
|
62 |
3.8 Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou |
Cíl |
Zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit |
Počet míst |
4000 |
8097 |
Q4 |
2025 |
Počet dalších míst (bydliště, společnosti, provozovny), na něž se vztahuje VHCN (a která tak mají možnost získat připojení o rychlosti nejméně 100 Mb/s) díky tomuto opatření. |
D. SLOŽKA č. 4: Energie a energetická účinnost
Tato složka estonského plánu na podporu oživení a odolnosti se zabývá problémem dekarbonizace odvětví energetiky. Cílem složky je snížit závislost na ropné břidlici, motivovat k využívání energie z obnovitelných zdrojů a zlepšit energetickou účinnost budov.
Složka podporuje řešení doporučení pro zemi zaměřit investice na energetickou infrastrukturu a na účinné využívání zdrojů a energie, což přispěje k postupné dekarbonizaci hospodářství (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019 a 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
D.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
4.1.Reforma: Podpora energetické účinnosti
Cílem reformy je omezit administrativní překážky energeticky účinných renovací poskytováním poradenství sdružením bytů, soukromým domácnostem a místním samosprávám ohledně právních předpisů, technických aspektů a financování renovací. Reforma rovněž podporuje využívání inovativních řešení, jako je renovace s využitím prefabrikovaných prvků, s cílem zvýšit renovační kapacitu a snížit uhlíkovou stopu fondu budov (zahrnující materiály a zajišťování kvality). Cílem reformy je zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.
Opatření spočívá ve zřízení regionální poradenské sítě a v odborné přípravě technických poradců s cílem poskytovat nezbytné informace a motivovat k renovacím. Přístup k informacím o energeticky účinných renovacích bude dále zajištěn zřízením specializovaných internetových stránek a digitálních nástrojů usnadňujících pochopení výsledků renovace, nákladů a přínosů. Složka je spojena s opatřením týkajícím se digitalizace stavebních údajů v rámci složky 1 estonského plánu obnovy a odolnosti.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. prosince 2024.
4.2.Investice: Podpora renovace bytových domů
Cílem opatření je podpořit rozsáhlé renovace bytových domů s cílem zvýšit energetickou účinnost, snížit spotřebu energie a zlepšit životní podmínky jejich obyvatel. Cílem je rovněž zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.
Podpora se poskytuje sdružením bytů na renovace, jejichž výsledkem je zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti, nebo v případě kompletních renovací alespoň třída energetické účinnosti C. Renovace musí odpovídat alespoň středně rozsáhlé renovaci, která představuje průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %. Rozlišené míry regionální podpory se použijí: 30 % v Tallinnu a Tartu, 40 % v okolí Tallinnu a Tartu na základě ceny nemovitostí a 50 % ve všech ostatních oblastech. Mimo Tallinn a Tartu mohou bytové svazy provádět částečné rekonstrukční práce, aby se zabránilo zhoršení technického stavu budovy, přičemž v takovém případě je míra podpory nižší. Kromě toho Estonsko v rámci svých dlouhodobých vnitrostátních strategií plánuje financovat doplňková renovační opatření z Evropského fondu pro regionální rozvoj a REACT-EU.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
4.3.Investice: Podpora renovace malých obytných budov
Cílem opatření je podpořit rozsáhlé renovace soukromých obydlí s cílem zvýšit energetickou účinnost, snížit spotřebu energie a zlepšit životní podmínky jejich obyvatel. Cílem je rovněž zvýšit míru renovací v oblastech s nižší hodnotou nemovitostí.
Podpora se poskytuje soukromým vlastníkům na renovace, které dosahují zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti nebo v případě úplných renovací alespoň třídy C energetického štítku a odpovídají alespoň středně rozsáhlé renovaci představující průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %. Rozlišené míry regionální podpory se použijí: 30 % v Tallinnu a Tartu, 40 % v okolí Tallinnu a Tartu na základě ceny nemovitostí a 50 % ve všech ostatních oblastech. Pro účely měření se bydlením (bytovým bytem) rozumí „byt nebo byty v jedné budově nebo v samostatné budově určené pro jednu domácnost k životu po celý rok“ (v souladu s Eurostatem).
Investice se uskuteční do 31. prosince 2024.
4.4.Reforma: Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství
Cílem tohoto opatření je přispět k dekarbonizaci výroby a spotřeby energie v Estonsku aktualizací cílů a opatření estonské energetické politiky (včetně těch, které souvisejí s postupným ukončováním ropné břidlice) a odstraněním administrativních překážek pro zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
Národní plán rozvoje energetického odvětví se aktualizuje a zahrnuje cíle v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a bezpečnosti dodávek. Plán bude rovněž zahrnovat opatření ke snížení závislosti estonského energetického odvětví na ropných břidlicích a cíle týkající se postupného ukončování těžby ropných břidlic v odvětví energetiky.
Reforma rovněž spočívá v přijetí nezbytných právních předpisů a shromáždění poradenských materiálů pro urychlení instalace kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a opatření ke zmírnění omezení výšky větrných parků v souvislosti s obranou.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. prosince 2025.
4.5.Investice: Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. ochrana proti bouřím)
Cílem tohoto opatření je přispět k dekarbonizaci estonské výroby elektřiny zvýšením kapacit připojení dostupných pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
V rámci tohoto opatření se spolufinancují investice provozovatele přenosové soustavy do přenosové soustavy s cílem zvýšit kapacitu připojení o nejméně 310 MW.
Provádění opatření se dokončí do 30. června 2026.
4.6.Investice: Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech
Cílem opatření je zvýšit účinnost elektroenergetické soustavy tím, že bude stimulovat výrobu elektřiny blížící se spotřebě. Opatření pobízí k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových oblastech nebo v jejich blízkosti prostřednictvím spolufinancování nezbytného připojení k distribuční soustavě. V rámci tohoto opatření musí být prostřednictvím grantů podporovány investice společností do připojení kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do sítě. Aby bylo zajištěno, že opatření je v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadávacích podmínkách pro výzvy k předkládání projektů vylučují následující seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využívání 21 ; ii) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty 22 ; iii) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami 23 a mechanicko-biologickými čistírnami 24 a iv) činnosti, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
4.7.Investice: Pilotní program pro skladování energie
Za účelem doplnění výše uvedených opatření, postupného ukončování těžby ropných břidlic a zvýšené výroby energie z obnovitelných zdrojů je třeba podporovat pilotní projekty pro skladování energie z obnovitelných zdrojů.
Cílem opatření je pilotní projekt skladování energie z obnovitelných zdrojů v Estonsku. Očekává se, že poznatky získané v rámci tohoto pilotního projektu poskytnou základ pro budoucí investice do skladovacích zařízení s nulovým subvencováním. V rámci tohoto opatření se poskytují granty společnostem, které investují do zařízení pro skladování energie z obnovitelných zdrojů.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
D.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
63 |
4.1 Podpora energetické účinnosti |
Milník |
Uzavření dohody o spolupráci, která stanoví podmínky pro spolupráci mezi SA Kredex/Enterprise Estonia a středisky rozvoje okresů |
Uzavření dohody o spolupráci mezi společností SA KredEx/Enterprise Estonia a středisky rozvoje okresů |
Q4 |
2022 |
Uzavření dohody o spolupráci společností SA KredEx/Enterprise Estonia se středisky rozvoje okresů, v jejímž rámci společnost SA KredEx/Enterprise Estonia v každém estonském okresu poskytne alespoň jednoho vyškoleného odborníka ve středisku rozvoje okresů, který bude poskytovat poradenství v oblasti renovací. |
|||
64 |
4.1 Podpora energetické účinnosti |
Milník |
Digitální nástroje pro usnadnění přístupu k informacím o renovacích, včetně vizualizace výsledků renovace a odhadu nákladů na renovaci, byly uvedeny do provozu. |
Uživatelsky přívětivé internetové stránky o renovacích a modely stanovování cen |
Q4 |
2024 |
SA KredEx/Enterprise Estonia aktualizuje domovskou stránku pro bydlení, aby zajistila rychlé, aktuální a operativní informace pro osoby, které mají zájem o renovaci, a pro žadatele. K dispozici musí být on-line digitální nástroje, které umožní stranám zainteresovaným na renovaci vizualizovat možný výsledek a vypočítat potenciální náklady s režimy podpory a bez nich při přidávání parametrů jejich budovy. |
|||
65 |
4.2 Podpora renovace bytových domů |
Milník |
Zveřejnění výzev k podávání žádostí o granty na renovaci bytových domů |
Zveřejnění výzev k poskytnutí grantů na renovaci bydlení |
Q2 |
2022 |
SA KredEx/Enterprise Estonia zveřejní výzvy k podávání žádostí zaměřené na zlepšení energetické účinnosti bytových domů. Podpora se rozlišuje mezi regiony na základě hodnoty nemovitostí s vyšší mírou podpory v regionech s nízkou průměrnou hodnotou nemovitostí. Podpora se poskytuje projektům renovace, které dosahují zlepšení alespoň jedné třídy energetické účinnosti, nebo v případě úplných renovací alespoň třída energetické účinnosti C. Renovace musí odpovídat alespoň středně intenzivním renovacím, které představují průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %, jak je stanoveno v doporučení Evropské komise (EU) 2019/786. Výsledky se osvědčují prostřednictvím osvědčení o energetické náročnosti ex ante a ex post. |
|||
66 |
4.2 Podpora renovace bytových domů |
Cíl |
Obydlí s lepší energetickou náročností |
Počet bytových jednotek |
0 |
2600 |
Q4 |
2024 |
Nejméně 2 600 obydlí musí být renovováno a musí dosáhnout zlepšení alespoň o jednu třídu energetické účinnosti, nebo v případě kompletních renovací alespoň o třídu energetické účinnosti C. Renovace musí odpovídat alespoň středně rozsáhlým renovacím, které představují průměrnou úroveň úspor primární energie ve výši nejméně 30 %, jak je stanoveno v doporučení Evropské komise (EU) 2019/786. Výsledky se osvědčují prostřednictvím osvědčení o energetické náročnosti ex ante a ex post. |
|
67 |
4.2 Podpora renovace bytových domů |
Cíl |
Odhadované roční snížení emisí skleníkových plynů |
NEPOUŽIJE SE |
tuny ekvivalentu CO2/rok |
0 |
2200 |
Q2 |
2026 |
Byly ušetřeny roční emise ve výši nejméně 2 200 tun ekvivalentu CO2. Cíl se měří jako snížení emisí skleníkových plynů jako součet všech renovačních projektů dokončených do roku 2024. Třída energetické účinnosti každé renovované budovy se měří nejpozději v roce 2025; a jejich roční emise skleníkových plynů odhadované na tomto základě. Základní scénář odkazuje na odhadované emise skleníkových plynů z budovy před renovací. Posoudí se, zda činnosti v rámci podpůrného opatření byly provedeny a sdružení bytů předložily všechny potřebné dokumenty (např. certifikát energetické náročnosti, audit). Výpočet výsledku úspor emisí skleníkových plynů vychází z modelu SA Kredex/Enterprise Estonia pro spotřebu energie a dalších relevantních údajů. Dosažené výsledky se dodají na konci podpůrných činností. |
68 |
4.3 Podpora renovace malých obytných budov |
Milník |
Zveřejněné výzvy k poskytnutí grantu na renovaci |
Zveřejňování výzev |
Q2 |
2022 |
SA KredEx/Enterprise Estonia zveřejní výzvy k podávání žádostí zaměřené na zlepšení energetické účinnosti soukromých obytných budov. Podpora se rozlišuje mezi regiony na základě hodnoty nemovitostí s vyšší mírou podpory v regionech s nízkou průměrnou hodnotou nemovitostí. Podpora se poskytuje na renovační projekty, které dosahují zvýšení energetické účinnosti, nebo v případě kompletních renovací alespoň na třídu energetické účinnosti C. Výsledky musí být předem a následně ověřeny výpočtem energetické náročnosti společnosti SA KredEx Energy. |
|||
69 |
4.3 Podpora renovace malých obytných budov |
Cíl |
Obydlí s lepší energetickou náročností |
Počet bytových jednotek |
0 |
80 |
Q4 |
2024 |
Renovováno bude alespoň 80 bytů, které dosáhnou zvýšení energetické účinnosti, nebo v případě kompletních renovací alespoň na třídu energetické účinnosti C. Výsledky musí být předem a následně ověřeny výpočtem energetické náročnosti společnosti SA KredEx Energy. |
|
70 |
4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Rozhodnutí vlády o investicích potřebných ke zmírnění omezení výšky větrných parků v souvislosti s obranou |
Přijetí rozhodnutí vlády |
Q2 |
2021 |
Vláda přijme rozhodnutí o provedení nezbytných investic ke zmírnění omezení výšky větrných parků v souvislosti s obranou. |
|||
71 |
4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Přijetí rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví, určení odpovědných subjektů a lhůt |
Přijetí rozhodnutí vlády |
Q4 |
2021 |
Rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví bude schváleno a bude vymezen odpovědný subjekt (odpovědné subjekty) a stanoveny příslušné lhůty. Plán rozvoje se mimo jiné zabývá cíli zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a zachování a zlepšení bezpečnosti dodávek, jakož i ukončení používání ropné břidlice pro výrobu elektřiny v roce 2035 a postupného ukončení produkce ropy z břidlic do roku 2040. |
|||
72 |
4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Vstup příslušných primárních a/nebo sekundárních právních předpisů v platnost a zveřejnění pokynů ke zmírnění překážek bránících instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení na skladování energie |
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup příslušných primárních a/nebo sekundárních právních předpisů v platnost a zveřejnění pokynů |
Q4 |
2024 |
Zveřejní se pokyny nezbytné pro usnadnění a motivaci k instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení pro skladování energie a vstoupí v platnost příslušné primární a/nebo sekundární právní předpisy s cílem odstranit překážky bránící instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako je zjednodušení povolovacích postupů a další zjištěné překážky. |
|||
73 |
4.4 Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Přijetí národního plánu rozvoje energetického sektoru vládou |
Dokument přijatý vládou |
Q4 |
2025 |
Národní plán rozvoje energetického odvětví schvaluje vláda. Plán zahrnuje opatření vedoucí k postupnému ukončení používání ropné břidlice pro výrobu elektřiny v roce 2035 a produkce ropy z břidlic do roku 2040. Zahrnuje rovněž cíle týkající se kapacity na výrobu elektřiny, která má být nahrazena energií z obnovitelných zdrojů. |
|||
74 |
4.5 Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. ochrana proti bouřím) |
Milník |
Podpis smlouvy o spolufinancování investic do sítě s provozovatelem přepravní soustavy |
Podpis smlouvy s provozovatelem přepravní soustavy |
Q1 |
2022 |
Ministerstvo hospodářství a komunikací a Elering AS uzavřou dohodu o spolufinancování investic do elektroenergetické sítě. Smlouva stanoví očekávané výsledky a lhůty. |
|||
75 |
4.5 Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. lepší odolnost proti bouřím) |
Cíl |
Dodatečná kapacita pro připojení energie z obnovitelných zdrojů vytvořená prostřednictvím investic do přenosové sítě |
Dodatečná kapacita připojení (MW) |
0 |
310 |
Q2 |
2026 |
Zvýšení kapacity pro připojení zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v estonské elektroenergetické přenosové soustavě nejméně o 310 MW. |
|
76 |
4.6 Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů projektů na podporu výroby energie v průmyslových areálech |
Zveřejněná výzva k předkládání návrhů |
Q4 |
2022 |
Investiční centrum pro životní prostředí zveřejní otevřenou výzvu na pokrytí nákladů na připojení k distribuční soustavě společností vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech. Výzva je založena na kritériích pro výběr projektů a podmínkách udělování, které zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. |
|||
77 |
4.6 Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech |
Cíl |
Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech připojených k síti nebo v jejich blízkosti |
Vytvořená kapacita připojení (MW) |
0 |
28 |
Q2 |
2026 |
Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech připojených k síti nebo v jejich blízkosti |
|
78 |
4.7 Pilotní program skladování energie |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na pilotní program skladování energie |
Zveřejněná výzva k předkládání návrhů |
Q4 |
2022 |
Environmentální investiční středisko zveřejní otevřenou výzvu k předkládání návrhů na podporu pilotních programů skladování energie. Výzva je založena na kritériích pro výběr projektů a podmínkách udělování, které zajistí, aby vybrané projekty splňovaly technické pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Kritéria výběru/způsobilosti stanoví, že podporované činnosti a/nebo podniky přispívají ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, odolnosti vůči změně klimatu a přizpůsobení se změně klimatu, včetně cílů oběhového hospodářství. |
|||
79 |
4.7 Pilotní program skladování energie |
Cíl |
Dodatečná kapacita skladování tepla vyplývající z investiční podpory |
Instalovaný výkon (m³) |
0 |
35 000 |
Q2 |
2026 |
Výsledkem režimu investiční podpory je instalace akumulace tepla o objemu nejméně 35 000 m³ v systémech dálkového vytápění. |
|
80 |
4.7 Pilotní program skladování energie |
Cíl |
Dodatečná kapacita skladování elektřiny vyplývající z investiční podpory |
Instalovaný výkon (MW) |
0 |
4 MW |
Q2 |
2026 |
Výsledkem režimu investiční podpory je instalace nejméně 4 MW skladovací kapacity elektřiny. |
E. SLOŽKA č. 5: Udržitelná doprava
Složka estonského plánu na podporu oživení a odolnosti je zaměřena na řešení problému dekarbonizace odvětví dopravy. Cílem složky je snížit emise a motivovat k zavádění udržitelných druhů dopravy.
Reforma a investice složky podporují rozvoj přeshraničního projektu Rail Baltic, který spojuje tři hlavní města Baltského moře a země s Polskem a zbytkem Unie. Cílem opatření v rámci složky je propojení Rail Baltic s ostatními vnitrostátními železnicemi a dalšími uzly TEN-T (letiště Tallinn a starý přístav) a usnadnění přístupu k místním zastávkám pěšky nebo na kole.
Složka podporuje plnění doporučení pro zemi zaměřit investice na účinné využívání zdrojů a udržitelnou dopravu přispívající k dekarbonizaci hospodářství (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019 a 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny „k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
E.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
5.1.Reforma: Zavést bezpečnou, ekologickou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách
Cílem reformy je snížit emise CO2 v odvětví dopravy a podpořit zavádění udržitelných druhů dopravy.
Opatření spočívá v přijetí a provádění nového plánu rozvoje dopravy a mobility a souvisejícího prováděcího plánu. Plán se zaměřuje na snížení environmentální stopy dopravních systémů a zahrnuje opatření na rozvoj propojené a sdílené mobility v městských oblastech na úkor osobních automobilů a podporu komplexního rámce lehké mobility (chodci nebo jízdní kola) v oblastech mimo hlavní městská centra. Plán zahrnuje investice do železniční dopravy, které se zaměří na zvýšení rychlosti a bezpečnosti cest a na doplnění spojení pro osobní i nákladní dopravu. Mezi klíčová opatření podle tohoto plánu, která mají být provedena v časovém rámci nástroje na podporu oživení a odolnosti, patří výstavba a rozšíření elektrifikované železnice z Tallinnu do Tartu a harmonizace systému veřejné dopravy v regionu hlavního města Tallinnu (systémy vydávání jízdenek a stanovování cen).
Provádění reformy bude dokončeno do 30. června 2026.
5.2.Investice: Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla
Cílem investice je propojení západního regionu Läänemaa s Tallinnem a mezinárodními uzly TEN-T, jako je Tallinn, Rail Baltic a trajektové spojení z tallinského starého přístavu.
Státnímu provozovateli železniční infrastruktury Eesti Raudtee se poskytne podpora na výstavbu 15 km úseku jednokolejné elektrifikované železnice mezi stanicemi Turba (kde končí stávající spojení) a Risti. Očekává se, že zbývající trať až do nádraží Rohuküla - trajektový přístav s napojením na ostrovy Hiiumaa a Vormsi - bude financována z EFRR a státního rozpočtu a očekává se, že bude dokončena v roce 2026. Dokončení celkové délky železnice Tallinn-Rohuküla propojí západní region s mezinárodními uzly TEN-T v Tallinnu.
Investice se uskuteční do 31. prosince 2024.
5.3.Investice: Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu
Cílem opatření je zvýšit podíl udržitelné mobility v Tallinnu.
Očekává se, že terminál v Tallinnu bude výchozím bodem Rail Baltic. Terminál sestává z výstavby terminálu, železniční infrastruktury a okolní infrastruktury, z nichž je budova terminálu financována ze zařízení na podporu oživení a odolnosti. Očekává se, že zbytek bude financován z Nástroje pro propojení Evropy.
Investice se uskuteční do 31. března 2026.
5.4.Investice: Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu
Cílem opatření je zvýšit podíl udržitelné mobility v regionu Tallinn. Za tímto účelem je cílem opatření propojit železniční Baltské moře s námořními spojeními se severskými zeměmi prostřednictvím tallinského starého přístavu.
Podpora bude poskytnuta Tallinskému úřadu pro městskou dopravu, který je odpovědný za provozování veřejné dopravy v Tallinnu, na výstavbu nové tramvaje o délce přibližně 2 km, která spojí letiště Tallinn, dopravní uzel Rail Baltic, centrum města, starý přístav a regionální vlakovou stanici.
Investice se uskuteční do 30. června 2024.
5.5.Investice: Investice obcí do cyklostezek a stezek pro chodce
Cílem opatření je snížit závislost na automobilech a zvýšit udržitelnou mobilitu v oblastech mimo tři hlavní městská centra (Tallinn, Tartu, Pärnu), kde finanční kapacita obcí brání rozvoji bezpečných koridorů pro cyklisty a chodce šetrných ke klimatu.
Obcím se poskytuje podpora na výstavbu 24 km infrastruktury v podobě cyklostezek a stezek pro chodce a na zajištění bezpečného a udržitelného přístupu k veřejným službám, včetně veřejné dopravy, i udržitelného přístupu na pracoviště. Pozornost bude rovněž věnována místním zastávkám Rail Baltic a spojení se stávající sítí cyklostezek a stezek pro chodce.
Opatření doplňuje podobné opatření, které má být financováno z EFRR, které pomáhá zvýšit mobilitu jízdními koly ve třech hlavních městských centrech Tallinnu, Tartu a Pärnu.
Investice se uskuteční do 31. prosince 2025.
E.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele
|
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
81 |
5.1 Zavedení bezpečné, ekologické, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách |
Milník |
Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 vládou |
Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
Q1 |
2022 |
Plán rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 schvaluje vláda. Zahrnuje vytvoření společného dopravního systému hlavního města Tallinnu, opatření k usnadnění využívání místního biomethanu, opatření k rozvoji udržitelné a aktivní městské mobility ve větších městech podle logiky integrovaných dopravních koridorů, plánování multimodální infrastruktury, zvýšení propojení, rychlosti a bezpečnosti železniční dopravy, zvýšení konkurenceschopnosti i ekologičtějšího a multimodálního propojení odvětví námořní dopravy, rozvoj rychlejší a bezpečnější silniční dopravy. Plán obsahuje cíl snížit emise CO2 o 700 000 tun (neboli 30 %) ve srovnání s rokem 2018 a do roku 2035 dosáhnout 24 % podílu energie z obnovitelných zdrojů spotřebované v odvětví dopravy. |
|||
82 |
5.1 Zavedení bezpečné, ekologické, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách |
Milník |
Přijetí prováděcího plánu pro rozvoj zelené udržitelné veřejné dopravy v rámci plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
Přijetí prováděcího plánu |
Q4 |
2022 |
Prováděcí plán schválí řídící výbor plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035. Zahrnuje vytvoření společného dopravního systému hlavního města Tallinnu, opatření k usnadnění využívání místního biomethanu, opatření k rozvoji udržitelné a aktivní městské mobility ve větších městech podle logiky integrovaných dopravních koridorů, plánování multimodální infrastruktury, zvýšení propojení, rychlosti a bezpečnosti železniční dopravy, zvýšení konkurenceschopnosti, ekologičtějšího a multimodálního propojení odvětví námořní dopravy, rozvoj rychlejší a bezpečnější silniční dopravy. Prováděcí plán obsahuje povinnost podávat každoročně zprávu příslušnému ministrovi vládě. |
|||
83 |
5.1 Zavedení bezpečné, ekologické, konkurenceschopné a udržitelné dopravní a energetické infrastruktury založené na potřebách |
Milník |
Provádění plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
Dokončení provádění několika klíčových opatření plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
Q2 |
2026 |
Bude dokončeno provádění klíčových opatření plánu rozvoje dopravy a mobility, včetně výstavby a rozšíření elektrifikovaných železničních tratí z Tallinnu do Tartu a harmonizace systému veřejné dopravy v regionu hlavního města Tallinnu (včetně společných systémů prodeje přepravních dokladů a cen). |
|||
84 |
5.2 Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla |
Milník |
Zadání zakázky na výstavbu železnice na úsecích Turba-Ellamaa a Ellamaa-Risti |
Podepsaná smlouva |
Q2 |
2022 |
Zakázka bude zadána na výstavbu elektrifikované železniční tratě na úsecích Turba-Ellamaa a Ellamaa-Risti po celé jejich délce. |
|||
85 |
5.2 Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla |
Cíl |
Dokončení nové železnice (připravené pro dopravu) |
Km kolejové dráhy |
0 |
15 |
Q4 |
2024 |
Dokončení elektrifikované železniční tratě připravené pro osobní dopravu mezi městy Turba a Risti na trati Tallinn-Rohuküla spojující západoestonské železnice se starým přístavem Tallinnu a tallinským letištěm. |
|
86 |
5.3 Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Zadání zakázky na výstavbu multimodálního terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Podepsaná smlouva |
Q1 |
2022 |
Architektonický a inženýrský projekt multimodálního terminálu Rail Baltic Ülemiste musí být dokončen a přijat zadavatelem Rail Baltic Estonia OÜ a smlouva o dílo musí být podepsána s konstruktérem budovy terminálu. |
|||
87 |
5.3 Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Dokončení průchodu terminálu |
Tunel pro malý provoz pod povoleným terminálem |
Q4 |
2024 |
Úřad pro ochranu spotřebitele a technický dohled vydá povolení k užívání tunelu spojujícího komunikaci v Petrohradu s letištěm Tallinn pod terminálem Ülemiste. |
|||
88 |
5.3 Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Dokončení nové železniční stanice |
Dokončení stavebních prací |
Q1 |
2026 |
Musí být dokončeny stavební práce na multimodálním terminálu Rail Baltic Ülemiste a musí být získána veškerá nezbytná povolení k užívání. |
|||
89 |
5.4 Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Milník |
Dokončení projektu výstavby tramvajové dráhy |
Schválení návrhu projektu |
Q4 |
2021 |
Tallin Urban Planning and Utilities Board přijme návrh projektu výstavby tramvajové dráhy. |
|||
90 |
5.4 Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Milník |
Zadání zakázky na stavební práce |
Podepsaná smlouva o výstavbě tramvajové tratě |
Q2 |
2022 |
Smlouva o dílo uzavřená mezi Tallinnem Urban Planning a Utilities Board a dodavatelem na výstavbu tramvajové trati mezi ulicemi Gonsiori a Põhja Puiestee |
|||
91 |
5.4 Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Cíl |
Nová tramvajová trať v provozu |
Metry tramvajové tratě |
0 |
2500 |
Q2 |
2024 |
Úsek tramvajové dráhy o délce 2500 metrů musí být dokončen a uveden do provozu v souladu s povolením vydaným městem Tallinnem. |
|
92 |
5.5 Investice obcí do cyklostezek a stezek pro chodce |
Milník |
Výzva k předkládání návrhů na granty |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty |
Q4 |
2022 |
Zveřejní se otevřená výzva obcí k investicím do cyklostezek a stezek pro chodce. |
|||
93 |
5.5 Investice obcí do cyklostezek a stezek pro chodce |
Cíl |
Dokončení infrastruktury ve formě cyklostezek a stezek pro chodce |
Km cyklostezek a chodníků |
0 |
24 |
Q4 |
2025 |
V důsledku režimu podpory musí být postaveno nejméně 24 kilometrů cyklostezek a stezek pro chodce. Obecně se jedná o nové způsoby. V odůvodněných případech je povolena rekonstrukce stávajících cyklostezek a stezek pro chodce, např. pokud šířka stávající stezky pro chodce neodpovídá normám (je příliš úzká) a chodcům a cyklistům znemožňuje, aby se po ní současně pohybovali bezpečně a navzájem si nepřekáželi. |
F. SLOŽKA č. 6: Zdravotní péče a sociální ochrana
Cílem této složky estonského plánu na podporu oživení a odolnosti je řešit problémy související s odolností systému zdravotní péče a přístupem k němu, přiměřeností sítě sociálního zabezpečení, dostupností sociálních služeb a nezaměstnaností mladých lidí. Cílem opatření zahrnutých do složky je: řešit nedostatek pracovních sil ve zdravotnictví, posílit primární a nemocniční péči, prodloužit trvání dávek v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti v obdobích vysoké nezaměstnanosti, zlepšit přístup k sociálním službám, řešit nezaměstnanost mladých lidí a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů.
Složka podporuje plnění doporučení pro zemi týkajícího se zlepšení dostupnosti a odolnosti systému zdravotní péče, mimo jiné řešením nedostatku zdravotnických pracovníků, posílením primární péče a zajištěním dodávek kritických léčivých přípravků (doporučení pro zemi č. 1 v roce 2020), zlepšením sítě sociálního zabezpečení, integrovaným zlepšením přístupu k sociálním službám (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2019 a doporučení pro zemi č. 2 v roce 2020) a snižování rozdílů v odměňování žen a mužů, mimo jiné zlepšením transparentnosti mezd (doporučení pro zemi č. 2 v roce 2019).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
F.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
6.1.Reforma: Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku
Cílem reformy je zlepšit odolnost estonského systému zdravotní péče, včetně schopnosti vyrovnat se s krizemi, a zajistit tak, aby lidé měli přístup k vysoce kvalitní, integrované zdravotní péči v celém Estonsku. Reforma sestává z těchto prvků:
I)Do 31. prosince 2024 bude přijat plán rozvoje nemocnic, který nastíní konsolidovanou nemocniční síť s cílem zlepšit účinnost a infrastrukturu a vymezí specializaci nemocnic s cílem snížit vysokou míru neuspokojené potřeby lékařské péče.
II)Nedostatek pracovních sil ve zdravotnictví bude řešen třemi opatřeními:
a.Do 31. prosince 2022 bude přijat strategický rámec, který nastíní poskytování zdravotnických služeb v různých odvětvích zdravotnictví, zejména specializovanou péči, přidělování fyzických a lidských zdrojů a mechanismus financování pro zajištění kvalitní zdravotní péče v celé zemi. Do roku 2023 se počet přijetí na odbornou přípravu pro ošetřovatele zvýší oproti roku 2020 o 5 %.
b.Systém úhrad pro lékaře, zdravotní sestry a lékárníky se změní do 31. března 2023, aby byli pracovníci ve zdravotnictví motivováni k práci v odlehlých oblastech.
c.Dohoda mezi Ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu se mění tak, aby stanovila požadavky na postupné zvyšování přístupu k určitým povoláním s nedostatkem, zejména praktickým lékařům, psychiatrům a vnitřním nemocem. Změna vstoupí v platnost do 30. června 2026.
6.2.Investice: Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus
Cílem investice je přispět k optimalizaci estonské nemocniční sítě, zvýšit efektivitu a přispět ke snížení neuspokojené potřeby specializované péče, která je jednou z nejvyšších v Unii. Investice spočívá ve vybudování Northern Estonia Medical Campus jako centra excelence v Estonsku, kde je vysoce kvalitní zdravotní péče poskytována v moderním a bezpečném prostředí pro dvě třetiny estonské populace. Northern Estonia Medical Campus bude zřízen konsolidací dvou stávajících tallinnských nemocnic, zejména centrálních nemocnic ve východní a v západní části Tallinnu. Očekává se, že omezení nemocničních budov zlepší poskytované služby a očekává se, že nové moderní zařízení pomůže vyrovnat se s tlakem vyvolaným rostoucím počtem pacientů a zvýší dostupnost a kvalitu zdravotnických služeb, jakož i pomoc při udržení pracovníků ve zdravotnictví v Estonsku. Facilita na podporu oživení a odolnosti financuje výstavbu tábora pouze částečně.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
6.3.Reforma: Posílení primární zdravotní péče
Cílem reformy je zajistit přístup k všeobecné zdravotní péči, zlepšit kontinuitu léčby a učinit poskytování primární zdravotní péče pružnější a více zaměřené na člověka. Reforma sestává ze tří podopatření. Zaprvé, za účelem zlepšení přístupu ke specializované péči bylo dne 30. září 2020 rozšířeno využívání elektronické konzultace v primární péči, což pacientům umožnilo poradit se se specialistou, aniž by je museli konzultovat osobně. Zadruhé, dne 31. března 2021 vstoupily v platnost právní předpisy, které zlepšují přístup ke zdravotní péči tím, že zvyšují úroveň podpory pro praktické lékaře a mění model financování všeobecné zdravotní péče s cílem zvýšit atraktivitu práce v základních zdravotnických střediscích v odlehlých oblastech. Zatřetí, zákon o organizaci zdravotnických služeb se mění, pokud jde o správu seznamu pacientů, zajištění kontinuity primární péče a rozšíření práv zdravotních sester na předepisování léčivých přípravků pacientům.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. března 2023.
6.4.Reforma: Obnovení správy elektronického zdravotnictví
Cílem reformy je aktualizovat rámec pro správu elektronického zdravotnictví s cílem lépe reagovat na potřeby systému zdravotní péče a zajistit rozvoj digitálních řešení na podporu udržitelného systému zdravotní péče v Estonsku. Reforma spočívá v přijetí revidovaného vnitrostátního modelu řízení informačních a komunikačních technologií stávajícího systému zdravotní péče s cílem poskytnout do budoucna orientovaný nový model správy elektronického zdravotnictví a podpořit společné chápání rozdělení úloh a odpovědností v oblasti elektronického zdravotnictví mezi partnery.
Provádění reformy bude dokončeno do 30. června 2023.
6.5.Investice: Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky
Cílem investice je zajistit, aby v případě událostí vyžadujících naléhavou lékařskou pomoc (jako jsou těžké dopravní nehody, hromadné záchranné události, lékařská pomoc na palubách lodí) byl osobám, které žijí v okrajových oblastech, zejména z ostrovů, prostřednictvím specializovaných vrtulníků k dispozici rychlý přístup ke službám zdravotní péče. Investice sestává z nákupu dvou multifunkčních lékařských vrtulníků, včetně pomocného vybavení, údržby a počátečního výcviku personálu potřebného k provozu vrtulníků, jakož i z výstavby přistávacích základen a přistávacích ploch v pohotovostních zdravotních střediscích. Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny DNSH (2021/C58/01). Zejména víceúčelové vrtulníky musí mít nejlepší dostupnou technologii s nejnižšími dopady na životní prostředí v odvětví.
Investice se uskuteční do 30. června 2026.
6.6.Investice: Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí
Cílem investice je pomoci mladým lidem s omezenými pracovními zkušenostmi získat zaměstnání. Právní předpisy týkající se obnoveného systému „Moje první pracovní místo“ (M1T) mají dvě složky: mzdová dotace vyplácená zaměstnavateli a náhrada nákladů na odbornou přípravu mladého člověka. Příspěvek na mzdovou podporu a příspěvek na odbornou přípravu (až do výše 2500 EUR) se vyplácí zaměstnavateli, který zaměstnává mladistvý ve věku 16 až 29 let a je registrován jako nezaměstnaný a nemá žádnou nebo pouze krátkodobou pracovní zkušenost. Opatření M1T je integrováno s dalšími službami, zejména s následnou podporou mladých lidí a zaměstnavatelů i po zahájení pracovního poměru. Cílem je zejména předcházet předčasnému ukončení pracovního poměru a ve spolupráci se zaměstnavatelem a mladistvým určit potřeby odborné přípravy mladého člověka. Do 30. června 2022 bude předložen posílený akční plán záruk pro mladé lidi, který podpoří provádění investic dodatečnými opatřeními na podporu mladých nezaměstnaných. Zahrnuje zejména opatření ke zlepšení dovedností mladých lidí, vymezuje opatření k prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí, včetně dosahu a prevence situace NEET, a vymezuje klíčové strany a jejich úlohu při předcházení nezaměstnanosti mladých lidí a řešení této nezaměstnanosti.
Investice se uskuteční do 31. prosince 2025.
6.7.Reforma: Prodloužení doby trvání dávek v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti
Cílem reformy je řešit dlouhodobý problém zlepšení přiměřenosti sociální záchranné sítě. Reforma spočívá ve vytvoření mechanismu pro aktivaci prodloužení doby dávek v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti o 60 dnů, pokud registrovaná míra nezaměstnanosti významně překročí míru nezaměstnanosti neakcelerující inflaci (NAIRU) / nezrychlující růst mezd (NAWRU). Mechanismus prodloužení a rozpětí, které nesmí být vyšší než 2 %, budou předmětem dohody v rámci dialogu se sociálními partnery. Cílem opatření je pomoci lidem překlenout delší období nezaměstnanosti v obtížných podmínkách na trhu práce.
Reforma se provede do 30. června 2023.
6.8.Reforma: Dlouhodobá péče
Cílem reformy je zlepšit poskytování dlouhodobé péče. Reforma sestává z těchto prvků:
i) Změny zákona o sociálním zabezpečení stanoví definici dlouhodobé péče a vyžadují, aby místní orgány zohlednily zásadu, že osoba musí být schopna žít co nejdéle ve svém bydlišti ve svém obvyklém prostředí a mít k dispozici dostatečně kvalitní služby. Změna vstoupí v platnost do 30. června 2022.
ii) Akční plán pro integrované poskytování sociální a zdravotní péče stanoví vytvoření modelu integrované péče po celém Estonsku, jakož i úlohy a povinnosti zúčastněných subjektů a definuje financování systému. Tento zákon bude přijat do 31. prosince 2022.
iii) Vyhláška ministra pro sociální ochranu stanoví koncepci a vlastnosti pečovatelských služeb poskytovaných místními orgány osobám s nižšími potřebami péče, jakož i podmínky pro jejich provádění. Zahrnuje zejména přiměřené investice a rozvoj služeb ze strany místních orgánů s cílem zajistit nezávislý život starším osobám s nižšími potřebami péče a osobám se zdravotním postižením na podporu nezávislého života. Vyhláška ministra pro sociální ochranu do 31. prosince 2024.
iv) Legislativní změny, jejichž cílem je zlepšit systém podpory pro děti s vyššími potřebami péče, zajistí modernizaci a integraci služeb pro děti s vyššími potřebami v oblasti péče. Zejména by měly být integrovány služby v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, sociální ochrany a zaměstnanosti s cílem poskytnout komplexní podporu rodinám, které nesou zátěž v oblasti péče. Stávající systém podpory se zjednoduší a posouzení potřeb péče se konsoliduje tak, aby rodiče měli bezpečné kontaktní místo pro počáteční poradenství a podporu. Legislativní změny vstoupí v platnost do 31. března 2025.
6.9.Reforma: Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů
Cílem reformy je snížit rozdíly v odměňování žen a mužů. Reforma spočívá v přijetí plánu rozvoje sociálního zabezpečení na období 2023–2030 a jeho provádění a zavedení digitálního nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů.
Plán rozvoje sociálního zabezpečení se přijme do 31. března 2024 a stanoví strategické cíle snižování sociálních nerovností a chudoby, zajištění rovnosti žen a mužů a většího sociálního začlenění a podpory rovného zacházení s příslušníky menšinových skupin. Plán rozvoje nastíní opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů, zejména zvýšením transparentnosti mezd, snížením výskytu genderových stereotypů a jejich negativního dopadu na životy a rozhodování žen a mužů, mimo jiné pokud jde o volbu vzdělání, výběr povolání a zátěž v oblasti péče, a podporou účinnějšího provádění zákona o rovnosti žen a mužů.
Do 31. března 2024 se zavede digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů, který zaměstnavatelům nabídne jednoduchý a snadný nástroj pro získávání a analýzu údajů a informací týkajících se rozdílů v odměňování žen a mužů a jejich možných důvodů ve svých organizacích, a tím je podpoří při přijímání informovaných rozhodnutí a přijímání účinných opatření k provádění zásady stejné odměny a ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. března 2024.
F.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
94 |
6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády o plánu rozvoje nemocniční sítě |
Vstup nařízení v platnost |
Q4 |
2024 |
Vstup v platnost nařízení, které: – stanoví seznam regionálních, ústředních, místních a rehabilitačních nemocnic s cílem zajistit rovný přístup ke službám zdravotní péče; – stanoví požadavky, cíle a kroky, které je třeba učinit pro konsolidaci nemocniční sítě; – stanoví nezbytné investice na výstavbu, renovaci a nové profilování nemocnic uvedených na seznamu nemocnic. |
|||
95 |
6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví |
Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví ministrem zdravotnictví a práce |
Q4 |
2022 |
Strategický rámec pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví stanoví: opatření týkající se organizace zdravotnických služeb v různých odvětvích zdravotnictví, zejména specializované péče, přidělování hmotných a lidských zdrojů k zajištění zdravotní péče na celém území, mechanismy financování, správy a výměny informací, které zajišťují výkonnost v celé zemi. |
|||
96 |
6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví, práce a zdravotnictví o zákoně o organizaci služeb, kterým se mění systém úhrad pro lékaře, zdravotní sestry a farmaceuty |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví, práce a zdravotnictví o zákoně o organizaci služeb |
Q1 |
2023 |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví, práce a zdravotnictví o zákoně o organizaci služeb, který zlepší systém úhrad pro lékaře, zdravotní sestry a lékárníky s cílem motivovat zdravotnické pracovníky k práci v odlehlých oblastech. |
|||
97 |
6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Cíl |
Přijetí na odbornou přípravu pro ošetřovatele |
Procentní nárůst počtu osob přijatých k odborné přípravě ošetřovatelů |
0 |
5 |
Q4 |
2023 |
Počet přijatých osob na odbornou přípravu pro ošetřovatele se ve srovnání s rokem 2020 zvýšil o 5 %. |
|
98 |
6.1 Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu o nedostatku lékařů v určitých oborech |
Vstup ministerského nařízení v platnost a dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a univerzitou v Tartu |
Q2 |
2026 |
Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu, která stanoví požadavky na postupné zvyšování přístupu k určitým povoláním s nedostatkem, zejména praktickým lékařům, psychiatrům a vnitřním nemocem. |
|||
99 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis projektové smlouvy Northern Estonia Medical Campus |
Podpis smlouvy o návrhu |
Q4 |
2021 |
Zadavatel, který je vlastníkem nemocnice, podepíše smlouvu na návrh Northern Estonia Medical Campus. Smlouva zahrnuje získání nezbytných povolení k výstavbě. |
|||
100 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smluv na výkopové práce, dodávky vody a elektřinu a na posílení betonových konstrukcí kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Podpis smluv |
Q4 |
2023 |
Veřejný zadavatel, který je vlastníkem nemocnice, podepíše smlouvy na: – výkopové práce a propojení se zásobováním vodou, infrastrukturou pro sběr odpadních vod a elektřinou; a – zesílené betonové konstrukce. |
|||
101 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smlouvy na výstavbu kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Podpis smlouvy |
Q1 |
2024 |
Veřejný zadavatel, který je vlastníkem nemocnice, podepíše smlouvu na výstavbu kampusu Northern Estonia Medical Campus, včetně instalace technických systémů budovy, zejména technického vybavení pro vytápění, chlazení, větrání, výrobu teplé vody, osvětlení a elektrickou energii, měřicích, monitorovacích a kontrolních systémů a interiérových prací. |
|||
102 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Cíl |
10 % objemu smlouvy o zhotovení je splněno |
Pokrok ve výstavbě |
0% |
10% |
Q4 |
2024 |
10 % zakázky na stavební práce uvedené v milníku 101 bylo splněno, pokud stavebník potvrdil dokončení 10 % stavebních prací, jak je stanoveno ve smlouvě, zadavatel práce přijal a byly zjištěny možné nedostatky spolu s lhůtou k jejich odstranění. |
|
103 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Cíl |
50 % objemu smlouvy o zhotovení je splněno |
Pokrok ve výstavbě |
10% |
50% |
Q4 |
2025 |
50 % zakázky na stavební práce uvedené v milníku 101 bylo splněno, pokud stavebník potvrdil dokončení 50 % stavebních prací, jak je stanoveno ve smlouvě, zadavatel práce přijal a byly zjištěny možné nedostatky spolu s lhůtou k jejich odstranění. |
|
104 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smlouvy na vybavení kampusu Northern Estonia Medical Campus tak, aby byl plně funkční |
Podpis smlouvy |
Q2 |
2025 |
Zadavatel, který je vlastníkem nemocnice, podepíše smlouvu o dodávce veškerého vybavení nezbytného k tomu, aby byla nemocnice po dokončení stavebních prací plně funkční (např. nemocniční lůžko, zdravotnické vybavení). |
|||
105 |
6.2 Vytvoření zdravotnického kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Dokončení stavebních prací |
Potvrzení o dokončení stavebních prací |
Q2 |
2026 |
Veřejný zadavatel, který je vlastníkem nemocnice, obdrží od zhotovitele potvrzení o dokončení stavebních prací. Veřejný zadavatel prokáže, že zahájil řízení o vydání osvědčení, že budova byla dokončena a je v souladu s příslušnými předpisy. . |
|||
106 |
6.3 Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se mění seznam zdravotních služeb estonského fondu zdravotního pojištění o přístupu ke specializované lékařské péči |
Vstup legislativních změn v platnost k nařízení vlády |
Q3 |
2020 |
Vstup v platnost legislativních změn, které zlepší přístup ke specializované péči tím, že rozšíří využívání elektronické konzultace v primární péči, což pacientům umožní, aby jim poradili odborníci, aniž by je museli konzultovat osobně. |
|||
107 |
6.3 Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost změn vládní vyhlášky, kterou se mění seznam zdravotních služeb estonského fondu zdravotního pojištění týkajícího se nákladů a služeb praktických lékařů |
Vstup v platnost legislativních změn vládního nařízení |
Q1 |
2021 |
Legislativní změny vstoupí v platnost a stanoví financování fixních nákladů a služeb pro praktické lékaře s cílem zvýšit přidělování zdrojů na primární lékařskou praxi mimo metropolitní oblasti, zejména v odlehlých oblastech, a zlepšit přístup pacientů k diagnostickým a screeningovým službám. |
|||
108 |
6.3 Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o organizaci zdravotnických služeb |
Ustanovení zákona o nabytí účinnosti zákona |
Q1 |
2023 |
Vstup v platnost novely zákona o organizaci zdravotnických služeb, která mění správu seznamu pacientů, zajišťuje kontinuitu primární péče a rozšiřuje práva zdravotních sester předepisovat léčivé přípravky pacientům. |
|||
109 |
6.4 Obnovení správy elektronického zdravotnictví |
Milník |
Schválení rámce pro správu elektronického zdravotnictví a jeho prováděcího plánu |
Schválení návrhu rámce pro správu elektronického zdravotnictví a prováděcího plánu řídícím výborem „Eesti tervise ICT juhtimise raamistik“ |
Q2 |
2023 |
Schválení návrhu rámce správy a prováděcího plánu, který aktualizuje správní rámec pro elektronické zdravotnictví a koordinaci rozvoje služeb elektronického zdravotnictví. |
|||
110 |
6.5 Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Milník |
Zadávání zakázek na multifunkční kapacity lékařských vrtulníků |
Zadávání veřejných zakázek |
Q4 |
2023 |
Smlouvy podepsané estonskou policií a Radou pohraniční stráže o nákupu lékařských vrtulníků a o výstavbě leteckých základen a přistávacích míst pro vrtulníkovou záchrannou službu. Při nákupu speciálních vrtulníků se hledá nejlepší technologie, která umožňuje vyhovění technickým pokynům k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). |
|||
111 |
6.5 Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Cíl |
Příjem vrtulníků |
Počet vrtulníků |
0 |
2 |
Q1 |
2025 |
Dodání dvou vrtulníků schválených estonskou policií a Radou pro pohraniční stráž |
|
112 |
6.5 Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Cíl |
Dokončení vybudovaných nebo zvětšených leteckých základen |
Počet základen vrtulníků |
0 |
2 |
Q2 |
2026 |
Dva vrtulníkové základny/přistání jsou postaveny/rozšiřovány a připraveny k použití, což dokládá formální souhlas s plněním smlouvy ze strany Estonské policie a pohraniční stráže. |
|
113 |
6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Milník |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce za účelem posílení programu „Moje první pracovní místo“ |
Nabytí účinnosti vyhlášky ministra zdravotnictví a práce |
Q1 |
2022 |
Nabytí účinnosti vyhlášky ministra zdravotnictví a práce, která vymezuje charakteristiky systému a podmínky jeho provádění, včetně financování a cílové skupiny. Cílem programu je umožnit mladým lidem bez pracovních zkušeností nebo s omezenými pracovními zkušenostmi získat pracovní zkušenosti a zlepšit jejich dovednosti pro účast na trhu práce. |
|||
114 |
6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Milník |
Akční plán záruk pro mladé lidi |
Přijetí posíleného akčního plánu záruk pro mladé lidi vládou |
Q2 |
2022 |
Vláda přijme pozměněný akční plán záruk pro mladé lidi na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Tento akční plán – zahrnovat opatření ke zlepšení dovedností mladých lidí, – stanovit opatření k prevenci a řešení nezaměstnanosti mladých lidí, včetně dosahu a prevence situace NEET, – vymezit klíčové strany a jejich úlohu při předcházení nezaměstnanosti mladých lidí a řešení této nezaměstnanosti. |
|||
115 |
6.6 Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Cíl |
Počet mladých lidí účastnících se programu „Moje první pracovní místo“ |
|
Počet účastníků |
0 |
3178 |
Q4 |
2025 |
Programu „Moje první pracovní místo“ se zúčastnilo nejméně 3 178 mladých lidí ve věku 16-29 let (kumulativní počet účastníků). |
116 |
6.7 Prodloužení doby trvání dávek v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o službách a dávkách v nezaměstnanosti a zákona o pojištění v nezaměstnanosti |
Vstup legislativních změn v platnost |
Q2 |
2023 |
Nabytí účinnosti změn zákona, které stanoví trvalý mechanismus pro aktivaci prodloužení doby trvání dávek pojištění v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti o 60 dnů, pokud registrovaná míra nezaměstnanosti výrazně překročí míru nezaměstnanosti neakcelerující inflaci/nezrychlující růst mezd. Mechanismus prodloužení a rozpětí, které nesmí být vyšší než 2 %, budou předmětem dohody v rámci dialogu se sociálními partnery. |
|||
117 |
6.8 Dlouhodobá péče |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení |
Vstup legislativních změn v platnost |
Q2 |
2022 |
Vstup v platnost legislativních změn zákona o sociálním zabezpečení, které stanoví koncepci dlouhodobé péče a vyžadují, aby místní orgány zohlednily zásadu, že osoba musí být schopna žít co nejdéle ve svém bydlišti ve svém obvyklém prostředí a mít k dispozici dostatečně kvalitní služby. |
|||
118 |
6.8 Dlouhodobá péče |
Milník |
Akční plán pro model integrované péče |
Přijetí akčního plánu |
Q4 |
2022 |
Ministerstvo sociálních věcí přijme akční plán, který stanoví vytvoření modelu integrované péče po celém Estonsku, úlohy a odpovědnost subjektů zapojených do budoucího modelu financování systému. |
|||
119 |
6.8 Dlouhodobá péče |
Milník |
Nabytí účinnosti vyhlášky ministra pro sociální ochranu |
Nabytí účinnosti vyhlášky ministra pro sociální ochranu |
Q4 |
2024 |
Vyhláška ministra pro sociální ochranu stanoví koncepci a vlastnosti pečovatelských služeb poskytovaných místními orgány osobám s nižšími potřebami péče, jakož i podmínky pro jejich provádění. Zahrnuje zejména investice a rozvoj služeb ze strany místních orgánů s cílem zajistit nezávislý život starším osobám s nižšími potřebami péče a osobám se zdravotním postižením na podporu nezávislého života. |
|||
120 |
6.8 Dlouhodobá péče |
Milník |
Vstup v platnost legislativních změn týkajících se systému podpory pro děti s vysokými nároky na péči |
Vstup legislativních změn v platnost |
Q1 |
2025 |
Vstup v platnost legislativních změn, které zajistí modernizaci a integraci služeb pro děti s vyššími nároky na péči. Zejména, – služby v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, sociální ochrany a zaměstnanosti musí být integrovány s cílem poskytnout komplexní podporu rodinám, které nesou zátěž v oblasti péče, a – stávající systém podpory se zjednoduší a posouzení potřeb péče se konsoliduje tak, aby rodiče měli bezpečné kontaktní místo pro počáteční poradenství a podporu. |
|||
121 |
6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Přijetí plánu rozvoje sociálního zabezpečení na období let 2023–2030 vládou |
Přijetí plánu rozvoje sociálního zabezpečení |
Q1 |
2024 |
Plán nastíní opatření ke snížení rozdílů v odměňování žen a mužů. |
|||
122 |
6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Vývoj prototypu nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Q4 |
2022 |
Je třeba vyvinout prototyp nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů pro zaměstnavatele s cílem poskytnout jim údaje a informace týkající se rozdílů v odměňování žen a mužů a jejich možných důvodů ve svých organizacích, a tím podpořit informovaná rozhodnutí a přijmout účinná opatření s cílem zavést zásadu stejné odměny a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů. |
|||
123 |
6.9 Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Zavedení digitálního nástroje pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Q1 |
2024 |
Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů musí být k dispozici zaměstnavatelům s cílem poskytnout jim ve svých organizacích údaje a informace týkající se rozdílů v odměňování žen a mužů a jeho možných důvodů, a tím podporovat informovaná rozhodnutí a přijímat účinná opatření s cílem zavést zásadu stejné odměny a snížit rozdíly v odměňování žen a mužů. |
G. Audit a kontrola
G.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Cílem reformy je stanovit právní rámec pro provádění a monitorování plánu na podporu oživení a odolnosti. Vymezí úlohu příslušných veřejných subjektů při provádění plánu a způsob, jakým tyto subjekty plní své úkoly.
Provádění reformy bude dokončeno do 31. prosince 2021.
G.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram sledování a provádění nevratné finanční podpory
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
Kvalitativní ukazatele
|
Kvantitativní ukazatele (pro cíle) |
Orientační harmonogram dokončení |
Popis každého milníku a cíle |
|||
Měrná jednotka |
Základní úroveň |
Cíl |
Čtvrtletí |
Rok |
||||||
124 |
Sledování a provádění plánu |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády o právním rámci pro provádění a sledování plánu na podporu oživení a odolnosti Estonska |
Vstup nařízení vlády v platnost |
Q4 |
2021 |
Vstup v platnost nařízení, kterým se stanoví právní rámec pro provádění a sledování plánu na podporu oživení a odolnosti Estonska před podáním první žádosti o platbu. Nařízení stanoví alespoň orgány zapojené do provádění plánu na podporu oživení a odolnosti Estonska a jejich úkoly, včetně úkolů ministerstva financí, odvětvových ministerstev a státního střediska sdílených služeb. |
2.Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost
Odhadované celkové náklady na plán na podporu oživení a odolnosti Estonska činí 982 490 000 EUR.
ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORA
1.Finanční příspěvek
Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:
První splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
23 |
2.1. Ekologická transformace podniků |
Milník |
Vytvoření pracovní skupiny pro ekologickou transformaci, která bude provádět a monitorovat ekologickou transformaci |
28 |
2.3. Programy rozvoje zelených technologií |
Milník |
Zřízení pracovní skupiny pro plánování a vypracování rozvojového programu |
37 |
2.6. Zelený fond |
Milník |
Podpis smluvního ujednání mezi ministerstvem hospodářství a komunikací a SmartCap |
38 |
2.6. Zelený fond |
Milník |
Přijetí dokumentu o investiční politice společností SmartCap |
44 |
3.1. Vytvoření a rozvoj centra excelence pro správu dat a otevřená data |
Milník |
Zřízení týmu pro správu údajů ve statistickém úřadu, Ministerstvu hospodářství a komunikací a Státním úřadu pro informační systém |
70 |
4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Rozhodnutí vlády o investicích potřebných ke zmírnění omezení výšky větrných parků v souvislosti s obranou |
71 |
4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Přijetí rozhodnutí vlády o zahájení procesu přípravy národního plánu rozvoje energetického odvětví, určení odpovědných subjektů a lhůt |
74 |
4.5. Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. ochrana proti bouřím) |
Milník |
Podpis smlouvy o spolufinancování investic do sítě s provozovatelem přepravní soustavy |
81 |
5.1. Zavést bezpečnou, ekologickou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách |
Milník |
Přijetí plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 vládou |
86 |
5.3. Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Zadání zakázky na výstavbu multimodálního terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
89 |
5.4. Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Milník |
Dokončení projektu výstavby tramvajové dráhy |
99 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis projektové smlouvy o Northern Estonia Medical Campus |
106 |
6.3. Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády, kterým se mění seznam zdravotních služeb estonského fondu zdravotního pojištění o přístupu ke specializované lékařské péči |
107 |
6.3. Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost změn vládní vyhlášky, kterou se mění seznam zdravotních služeb estonského fondu zdravotního pojištění týkajícího se nákladů a služeb praktických lékařů |
113 |
6.6. Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Milník |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví a práce za účelem posílení programu „Moje první pracovní místo“ |
124 |
Audit a kontrola |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády o právním rámci pro provádění a sledování plánu na podporu oživení a odolnosti Estonska |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Druhá splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
1 |
1.1. Digitální transformace v podnicích |
Milník |
Výzva k předkládání návrhů s kritérii pro udělení grantu a podmínkami pro udělení grantu |
11 |
1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Milník |
Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje digitálních dovedností |
16 |
1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony |
Milník |
Příprava rozvoje strategií |
19 |
1.5.2. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – inovativní podnikatelská střediska na klíčových vývozních trzích |
Milník |
Přípravná analýza k vymezení obsahu a umístění podnikatelských středisek |
21 |
1.5.3. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – skupiny s celosvětovým dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze |
Milník |
Vytvoření skupin dopadu a výběr destinací pro globální digitální mise |
25 |
2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Milník |
Vstup v platnost sekundárních právních předpisů, které stanoví podmínky podpory rozvoje zelených dovedností |
32 |
2.4. Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech |
Milník |
Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která stanoví podmínky způsobilosti grantu |
34 |
2.5. Zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na granty |
51 |
3.4. Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím virtuální platformy asistentů |
54 |
3.5. Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Milník |
Vývoj centrálně poskytovaných/sdílených základních služeb IT |
65 |
4.2. Podpora renovace bytových domů |
Milník |
Zveřejnění výzev k podávání žádostí o granty na renovaci bytových domů |
68 |
4.3. Podpora renovace malých obytných budov |
Milník |
Zveřejněné výzvy k poskytnutí grantu na renovaci |
84 |
5.2. Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla |
Milník |
Zadání zakázky na výstavbu železnice na úsecích Turba-Ellamaa a Ellamaa-Risti |
90 |
5.4. Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Milník |
Zadání zakázky na stavební práce |
114 |
6.6. Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Milník |
Akční plán záruk pro mladé lidi |
117 |
6.8. Dlouhodobá péče |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Třetí splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
7 |
1.3. Rozvoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
Rozvoj platforem eFTI (elektronické informace o nákladní dopravě) |
24 |
2.1. Ekologická transformace podniků |
Milník |
Přijetí akčního plánu pro oběhové hospodářství Pracovní skupinou pro ekologickou transformaci |
41 |
2.7. Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Milník |
Vstup v platnost ministerské vyhlášky, která stanoví podmínky pro poskytování podpory |
47 |
3.2. Rozvoj služeb v oblasti akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce |
Cíl |
Zahájení služeb osobní životní události a/nebo proaktivních služeb |
49 |
3.3. Rozvoj akcí a digitální brány pro podnikatele |
Cíl |
Zavádění vývoje IT, který přispívá k poskytování služeb a brány v oblasti obchodních akcí |
63 |
4.1. Podpora energetické účinnosti |
Milník |
Uzavření dohody o spolupráci, která stanoví podmínky pro spolupráci mezi SA Kredex/Enterprise Estonia a středisky rozvoje okresů |
76 |
4.6. Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů projektů na podporu výroby energie v průmyslových areálech |
78 |
4.7. Pilotní program pro skladování energie |
Milník |
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů na pilotní program skladování energie |
82 |
5.1. Zavést bezpečnou, ekologickou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách |
Milník |
Přijetí prováděcího plánu pro rozvoj zelené udržitelné veřejné dopravy v rámci plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
92 |
5.5. Investice obcí do cyklostezek a stezek pro chodce |
Milník |
Výzva k předkládání návrhů na granty |
95 |
6.1. Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Schválení strategického rámce pro řešení nedostatku pracovních sil ve zdravotnictví |
96 |
6.1. Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost vyhlášky ministra zdravotnictví, práce a zdravotnictví o zákoně o organizaci služeb, kterým se mění systém úhrad pro lékaře, zdravotní sestry a farmaceuty |
108 |
6.3. Posílení primární zdravotní péče |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o organizaci zdravotnických služeb |
109 |
6.4. Obnovení správy elektronického zdravotnictví |
Milník |
Schválení rámce pro správu elektronického zdravotnictví a jeho prováděcího plánu |
116 |
6.7. Prodloužení doby trvání dávek v rámci pojištění pro případ nezaměstnanosti |
Milník |
Vstup v platnost změn zákona o službách a dávkách v nezaměstnanosti a zákona o pojištění v nezaměstnanosti |
118 |
6.8. Dlouhodobá péče |
Milník |
Akční plán pro model integrované péče |
122 |
6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Čtvrtá splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
2 |
1.1. Digitální transformace v podnicích |
Cíl |
Udělování grantů |
12 |
1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Zápis do vzdělávacích činností |
14 |
1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Počet nových modulů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
17 |
1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony |
Milník |
Zadávání zakázek na studie |
26 |
2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Cíl |
Počet modulů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
29 |
2.3. Programy rozvoje zelených technologií |
Milník |
Zřízení programu rozvoje zelených technologií |
35 |
2.5. Zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje |
Cíl |
Počet zakázek přidělených na základě výzvy k předkládání návrhů |
55 |
3.5. Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Zavádění vnitrostátní soukromé cloudové infrastruktury veřejnými orgány |
56 |
3.5. Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Milník |
Rozšíření cloudové infrastruktury na velvyslanectví pro data |
61 |
3.8. Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou |
Cíl |
Zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit |
91 |
5.4. Výstavba tramvaje v tallinnském starém přístavu |
Cíl |
Nová tramvajová trať v provozu |
97 |
6.1. Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Cíl |
Přijetí na odbornou přípravu pro ošetřovatele |
100 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smluv na výkopové práce, dodávky vody a elektřinu a na posílení betonových konstrukcí kampusu Northern Estonia Medical Campus |
101 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smlouvy na výstavbu kampusu Northern Estonia Medical Campus |
110 |
6.5. Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Milník |
Zadávání zakázek na multifunkční kapacity lékařských vrtulníků |
121 |
6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Přijetí plánu rozvoje sociálního zabezpečení na období let 2023–2030 vládou |
123 |
6.9. Snižování rozdílů v odměňování žen a mužů |
Milník |
Digitální nástroj pro rozdíly v odměňování žen a mužů |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Pátá splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
4 |
1.2. Rozvoj elektronické výstavby |
Milník |
Přijetí mezinárodních norem a osvědčených postupů pro využívání digitálních technologií ve stavebnictví |
8 |
1.3. Rozvoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
vývoj rozhraní týkajícího se eCMR (elektronický nákladní list) |
15 |
1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Přezkum úrovní kvalifikace pro odborníky na informační a komunikační technologie. |
39 |
2.6. Zelený fond |
Cíl |
Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků |
42 |
2.7. Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Milník |
Technologie a vybavení pro vytvoření úplných hodnotových řetězců zeleného vodíku |
57 |
3.5. Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Migrace kritických systémů do vnitrostátní cloudové infrastruktury datového velvyslanectví |
58 |
3.5. Restrukturalizace základních digitálních služeb a bezpečný přechod na cloudovou infrastrukturu |
Cíl |
Centrální bezpečnostní testování informačních systémů orgánů veřejné moci |
59 |
3.6. Vytvoření strategické analýzy týkající se praní peněz a financování terorismu v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost novely zákona o předcházení praní peněz a financování terorismu a dalších legislativních, administrativních a smluvních změn potřebných pro Středisko pro strategickou analýzu |
64 |
4.1. Podpora energetické účinnosti |
Milník |
Digitální nástroje pro usnadnění přístupu k informacím o renovacích, včetně vizualizace výsledků renovace a odhadu nákladů na renovaci, byly uvedeny do provozu. |
66 |
4.2. Podpora renovace bytových domů |
Cíl |
Obydlí s lepší energetickou náročností |
69 |
4.3. Podpora renovace malých obytných budov |
Cíl |
Obydlí s lepší energetickou náročností |
72 |
4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Vstup příslušných primárních a/nebo sekundárních právních předpisů v platnost a zveřejnění pokynů ke zmírnění překážek bránících instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zařízení na skladování energie |
85 |
5.2. Výstavba úseku západní železniční trati Tallinn-Rohuküla |
Cíl |
Dokončení nové železnice (připravené pro dopravu) |
87 |
5.3. Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Dokončení průchodu terminálu |
94 |
6.1. Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost nařízení vlády o plánu rozvoje nemocniční sítě |
102 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Cíl |
10 % objemu smlouvy o zhotovení je splněno |
111 |
6.5. Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Cíl |
Příjem vrtulníků |
119 |
6.8. Dlouhodobá péče |
Milník |
Nabytí účinnosti vyhlášky ministra pro sociální ochranu |
120 |
6.8. Dlouhodobá péče |
Milník |
Vstup v platnost legislativních změn týkajících se systému podpory pro děti s vysokými nároky na péči |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Šestá splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
3 |
1.1. Digitální transformace v podnicích |
Cíl |
Udělování grantů |
5 |
1.2. Rozvoj elektronické výstavby |
Milník |
Dostupnost veřejných služeb na platformě e-staveb |
6 |
1.2. Rozvoj elektronické výstavby |
Cíl |
Dokončení projektů vývoje a vývoje prototypů |
9 |
1.3. Rozvoj digitálních nákladních listů |
Cíl |
Celkový počet dokončených projektů |
33 |
2.4. Modernizace obchodních modelů ve výrobních společnostech |
Cíl |
Počet podpořených projektů |
45 |
3.1. Vytvoření a rozvoj centra excelence pro správu dat a otevřená data |
Cíl |
Dokončení projektů na zlepšení kvality údajů |
46 |
3.1. Vytvoření a rozvoj centra excelence pro správu dat a otevřená data |
Cíl |
Zveřejňování datových souborů na vnitrostátním portálu veřejně přístupných dat |
48 |
3.2. Rozvoj služeb v oblasti akcí a proaktivních digitálních veřejných služeb pro jednotlivce |
Cíl |
Zahájení osobních akcí a proaktivních služeb |
50 |
3.3. Rozvoj akcí a digitální brány pro podnikatele |
Cíl |
Zavádění vývoje IT, který přispívá k poskytování služeb a brány v oblasti obchodních akcí |
52 |
3.4. Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Zavedení virtuálního asistenta Bürokrat v prostředí digitálních veřejných služeb |
53 |
3.4. Program #Bürokratt (národní virtuální asistenční platforma a ekosystém) |
Cíl |
Přístup k digitálním veřejným službám prostřednictvím virtuální platformy asistentů |
62 |
3.8. Výstavba širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou |
Cíl |
Zavádění širokopásmových sítí s velmi vysokou kapacitou do nových lokalit |
73 |
4.4. Podpora ekologické transformace v energetickém hospodářství |
Milník |
Přijetí národního plánu rozvoje energetického sektoru vládou |
93 |
5.5. Investice obcí do cyklostezek a stezek pro chodce |
Cíl |
Dokončení infrastruktury ve formě cyklostezek a stezek pro chodce |
103 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Cíl |
50 % objemu smlouvy o zhotovení je splněno |
104 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Podpis smlouvy na vybavení kampusu Northern Estonia Medical Campus tak, aby byl plně funkční |
115 |
6.6. Zajištění opatření na trhu práce ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí |
Cíl |
Počet mladých lidí účastnících se programu „Moje první pracovní místo“ |
Výše splátky |
145 394 882 EUR |
Sedmá splátka (nevratná podpora):
Pořadové číslo |
Související opatření (reforma nebo investice) |
Milník/cíl |
Název |
10 |
1.3. Rozvoj digitálních nákladních listů |
Milník |
Následné hodnocení vývoje a zavádění digitálních nákladních listů |
13 |
1.4. Reforma dovedností pro digitální transformaci podniků |
Cíl |
Dokončení odborné přípravy |
18 |
1.5.1. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – strategie pro jednotlivé země a regiony |
Cíl |
Počet vývozních strategií zemí a regionů |
20 |
1.5.2. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – inovativní podnikatelská střediska na klíčových vývozních trzích |
Cíl |
Počet otevřených podnikatelských středisek |
22 |
1.5.3. Podpora konkurenceschopnosti podniků na zahraničních trzích – skupiny s celosvětovým dopadem na elektronický vývoz a virtuální fáze |
Cíl |
Počet misí provedených skupinami s celosvětovým dopadem a počet významných událostí, v nichž bylo Estonsko zastoupeno „virtuálními fázemi“ |
27 |
2.2. Zelené dovednosti na podporu ekologické transformace podniků |
Cíl |
Lidé, kteří se účastní programů pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci |
30 |
2.3. Programy rozvoje zelených technologií |
Cíl |
Počet klastrů podporovaných prostřednictvím programu rozvoje ekologických technologií |
31 |
2.3. Programy rozvoje zelených technologií |
Cíl |
Počet začínajících podniků podporovaných z programu rozvoje zelených technologií, které obdržely soukromé investice |
36 |
2.5. Zavádění zelených technologií účinně využívajících zdroje |
Cíl |
Počet dokončených projektů |
40 |
2.6. Zelený fond |
Cíl |
Objem investic do fondů rizikového kapitálu nebo kapitálových investic do podniků |
43 |
2.7. Vytváření příležitostí pro zavádění technologií zeleného vodíku založených na obnovitelných zdrojích |
Cíl |
Granty přidělené na technologie zeleného vodíku založené na obnovitelných zdrojích ve výši nejméně 49,49 milionu EUR |
60 |
3.7. Informační systém pro strategickou analýzu týkající se praní peněz a financování terorismu v reálném čase |
Milník |
Vývoj nového systému analýzy IKT v reálném čase pro Středisko pro strategickou analýzu a dodání finanční zpravodajské jednotce |
67 |
4.2. Podpora renovace bytových domů |
Cíl |
Odhadované roční snížení emisí skleníkových plynů |
75 |
4.5. Program na posílení elektrické sítě za účelem zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a přizpůsobení se změně klimatu (např. ochrana proti bouřím) |
Cíl |
Dodatečná kapacita pro připojení energie z obnovitelných zdrojů vytvořená prostřednictvím investic do přenosové sítě |
77 |
4.6. Program na podporu výroby energie v průmyslových oblastech |
Cíl |
Dodatečná kapacita připojení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v průmyslových areálech připojených k síti nebo v jejich blízkosti |
79 |
4.7. Pilotní program pro skladování energie |
Cíl |
Dodatečná kapacita skladování tepla vyplývající z investiční podpory |
80 |
4.7. Pilotní program pro skladování energie |
Cíl |
Dodatečná kapacita skladování elektřiny vyplývající z investiční podpory |
83 |
5.1. Zavést bezpečnou, ekologickou, konkurenceschopnou a udržitelnou dopravní a energetickou infrastrukturu založenou na potřebách |
Milník |
Provádění plánu rozvoje dopravy a mobility na období 2021–2035 |
88 |
5.3. Výstavba multimodálního společného terminálu Rail Baltic v Tallinnu |
Milník |
Dokončení nové železniční stanice |
98 |
6.1. Komplexní změna organizace zdravotní péče v Estonsku |
Milník |
Vstup v platnost ministerského nařízení, kterým se mění dohoda mezi ministerstvem sociálních věcí a Univerzitou v Tartu o nedostatku lékařů v určitých oborech |
105 |
6.2. Zřízení kampusu Northern Estonia Medical Campus |
Milník |
Dokončení stavebních prací |
112 |
6.5. Budování kapacit pro víceúčelové lékařské vrtulníky |
Cíl |
Dokončení vybudovaných nebo zvětšených leteckých základen |
Výše splátky |
96 929 921 EUR |
ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ
1.Opatření pro sledování a provádění plánu pro oživení a odolnost
Sledování a provádění estonského plánu na podporu oživení a odolnosti probíhá v souladu s těmito opatřeními:
Ministerstvo financí jako hlavní ministerstvo a státní středisko sdílených služeb zajistí celkovou koordinaci, monitorování a provádění plánu na podporu oživení a odolnosti. Státní středisko sdílených služeb vykonává funkce řídícího orgánu. Úkoly související s monitorováním a hodnocením vykonává odbor státního rozpočtu ministerstva financí ve spolupráci se státním střediskem sdílených služeb.
Odvětvová ministerstva a agentury plní úkoly, které jim byly svěřeny v souvislosti s prováděním plánu. Jejich útvary rovněž podporují sledování pokroku projektů v rámci své působnosti a udržují úzkou spolupráci se státním střediskem sdílených služeb a ministerstvem financí. Za tímto účelem se k zaznamenávání všech údajů týkajících se provádění a monitorování plánu použije stávající operační systém strukturálních fondů (SFOS).
Odbor finanční kontroly Ministerstva financí, auditní orgán, provádí pravidelné audity zavedených řídicích a kontrolních systémů. Vypracuje rovněž souhrn auditů provedených u žádostí o platby. Auditní orgán je rovněž hostitelem koordinačního útvaru pro boj proti podvodům.
Všechny vnitrostátní a vnější zdroje budou zahrnuty do rozpočtu v rámci odvětvových programů, což umožní transparentní sledování odvětvového financování a umožní identifikaci rizik a prevenci dvojího financování.
2.Opatření pro zajištění plného přístupu Komise k podkladovým údajům
Státní středisko sdílených služeb jako řídící orgán nese odpovědnost za předkládání žádostí o platbu Evropské komisi a za vypracování prohlášení řídícího subjektu, kterým potvrzuje, že finanční prostředky byly použity k zamýšlenému účelu, že informace jsou úplné, přesné a spolehlivé a že kontrolní systém poskytuje nezbytnou jistotu. Monitorování a hodnocení zajišťuje ministerstvo financí ve spolupráci se státním střediskem sdílených služeb.
Údaje týkající se provádění a monitorování plánu se uchovávají ve stávajícím integrovaném informačním systému, operačním systému strukturálních fondů (SFOS). SFOS je uzpůsoben požadavkům podle nařízení (EU) 2021/241 na shromažďování údajů, zprávy o pokroku a žádosti o platby, včetně shromažďování ukazatelů a dalších informací nezbytných k prokázání a vykazování dosažení milníků a cílů. SFOS využívají všichni aktéři zapojení do provádění plánu. Informace v SFOS jsou průběžně aktualizovány o pokroku a výsledcích plánu, včetně zjištěných nedostatků a všech přijatých nápravných opatření.
V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Estonsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o platbu finančního příspěvku. Estonsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro účely posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.
Tato výjimka se nevztahuje na opatření v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně na zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud opatření v rámci tohoto opatření mají za cíl zvýšit energetickou účinnost, zachytit výfukové plyny pro skladování nebo použití nebo využití materiálů ze spalování popela, pokud tato opatření v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro něž jsou poskytnuty důkazy na úrovni zařízení.