EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0477

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2018/1091, pokud jde o příspěvek Unie na integrovanou statistiku zemědělských podniků v rámci finančního rámce na období 2021–2027

COM/2021/477 final

V Bruselu dne 12.8.2021

COM(2021) 477 final

2021/0270(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) 2018/1091, pokud jde o příspěvek Unie na integrovanou statistiku zemědělských podniků v rámci finančního rámce na období 2021–2027

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Nařízení (EU) 2018/1091 1 o integrované statistice zemědělských podniků požaduje, aby členské státy provedly v letech 2020, 2023 a 2026 integrované statistické zjišťování o zemědělských podnicích.

Nařízením (EU) 2018/1091 se stanoví finanční krytí (tj. prostředky, jež mají být přiděleny z rozpočtu) pro celou dobu trvání příslušného víceletého finančního rámce (VFR). Uvedené nařízení obsahuje ustanovení o tom, jak má být sestavován rozpočet pro sběr údajů v rámci zjišťování, která mají být provedena v letech 2023 a 2026. V článku 14 je stanoveno, že poté, co vstoupí v platnost víceletý finanční rámec na období 2021–2027, stanoví Evropský parlament a Rada na návrh Komise částku pro období po roce 2020.

Finanční rámec tohoto návrhu tvoří nařízení Rady (EU, Euratom) 2020/2093 2 , kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027.

Členské státy obdrží od EU na provádění zjišťování maximální finanční příspěvek ve výši 75 % způsobilých nákladů (tento příspěvek je omezen maximálními částkami stanovenými v čl. 13 odst. 4 a 5 nařízení (EU) 2018/1091). Částka pro období po roce 2020 má být stanovena podle ustanovení příslušného víceletého finančního rámce.

V tomto legislativním návrhu se na období 2021–2027 stanovuje rozpočet 40 000 000,00 EUR (z této částky je 36 400 000,00 EUR vyčleněno na granty pro národní statistické úřady a jiné vnitrostátní orgány).

V souladu s čl. 13 odst. 7 nařízení (EU) 2018/1091 se finanční příspěvek EU na granty uvedené v čl. 13 odst. 2 poskytuje z Evropského zemědělského záručního fondu podle čl. 4 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) č. 1306/2013 nebo podle nařízení o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Aby tvůrci politik, podniky a široká veřejnost mohli činit odpovědná rozhodnutí podložená fakty, statistiky musí být spolehlivé a vysoce kvalitní.

Strategie zemědělské statistiky do roku 2020 zahrnuje tyto klíčové cíle:

·vytvářet vysoce kvalitní statistiky, které budou účinně a efektivně naplňovat potřeby uživatelů,

·zlepšit harmonizaci a soudržnost evropské zemědělské statistiky.

Tento návrh je zaměřen přímo na tyto cíle.

Soulad s ostatními politikami Unie

Poskytování kvalitních statistik na podporu evropských politik je jedním z hlavních cílů evropské statistiky v rámci Programu pro jednotný trh 3 . Statistika v oblasti životního prostředí a zemědělská statistika jsou jednou ze tří oblastí sestavování statistik v rámci tohoto programu. Rovněž je potřeba získávat včasné a relevantní údaje pro účely společné zemědělské politiky (SZP).

Tento podnět provádí uvedený cíl v období 2021–2026.

Evropský systém zemědělské statistiky rovněž přispěje ke splnění nejméně dvou ze šesti priorit Komise pod vedením její předsedkyně Ursuly von der Leyenové, a to

·Zelené dohody pro Evropu, jejímž základem jsou strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ a strategie v oblasti biologické rozmanitosti, a

·hospodářství ve prospěch lidí.

Má se toho dosáhnout poskytováním kvalitnějších údajů pro účely posuzování udržitelnosti odvětví z hlediska životního prostředí, lidí, regionů a hospodářství. Zemědělská statistika je užitečná i z hlediska dalších priorit EU nebo členských států, které ovlivňují oblast zemědělství a rozvoje venkova nebo jsou jimi naopak ovlivňovány.

Politiky EU musí být podloženy vysoce kvalitními, srovnatelnými a spolehlivými statistickými informacemi o hospodářské, sociální a územní situaci a o stavu životního prostředí v celé EU. Evropská statistika také může pomoci širší veřejnosti, aby porozuměla demokratickému procesu a debatám o současném stavu a budoucnosti EU a zapojila se do nich. Zemědělská statistika se zaměřuje na poskytování včasných a relevantních údajů pro potřeby společné zemědělské politiky, společné rybářské politiky a dalších politik v oblasti životního prostředí, potravinového zabezpečení a dobrých životních podmínek zvířat.

Zemědělská statistika poskytuje vysoce kvalitní údaje potřebné k provádění a sledování SZP, která je důležitou hnací silou pro zaměstnanost a inteligentní, udržitelný a inkluzivní růst v EU. Politika rozvoje venkova, která je nedílnou součástí SZP, kromě svých sociálních cílů usiluje o zlepšení konkurenceschopnosti a udržitelnosti zemědělské výroby. Na SZP bylo v rámci víceletého finančního rámce na období 2014–2020 vyhrazeno více než 37 % celkového rozpočtu EU.

Zemědělská statistika je také stále více zapotřebí pro další klíčové politiky EU, jako je Zelená dohoda pro Evropu, politiky v oblasti životního prostředí a změny klimatu a obchodní, sociální a regionální politika.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právní základ pro evropskou statistiku poskytuje článek 338 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Opatření k tvorbě statistik přijímají řádným legislativním postupem Evropský parlament a Rada, jestliže je to nezbytné k provádění činností EU V článku 338 jsou stanoveny požadavky na evropské statistiky, konkrétně se vyžaduje dodržování zásad nestrannosti, spolehlivosti, objektivity, vědecké nezávislosti, hospodárnosti výdajů a důvěrnosti statistických informací. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 4 stanoví právní rámec pro vývoj, vypracovávání a šíření evropské statistiky.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci) 

Uplatní se zásada subsidiarity, neboť návrh nespadá do výlučné pravomoci EU. Evropský statistický systém (ESS) zajišťuje infrastrukturu pro statistické informace. Systém je koncipován tak, aby naplňoval potřeby nejrůznějších uživatelů a podporoval rozhodování v demokratických společnostech. Návrh předkládaného nařízení byl vypracován s cílem chránit hlavní činnosti partnerů ESS a zároveň lépe zajistit a zabezpečit kvalitu a srovnatelnost zemědělských statistik.

Ke klíčovým kritériím, která musí statistické údaje splňovat, patří konzistentnost a srovnatelnost. Nezbytné konzistentnosti a srovnatelnosti nemohou členské státy dosáhnout bez jasného evropského rámce, tj. bez právních předpisů EU, které stanoví společné statistické pojmy, formáty vykazování a požadavky na kvalitu. Požadavek srovnatelnosti je s ohledem na SZP pro zemědělskou statistiku obzvláště důležitý.

Těchto cílů nemůže být plně dosaženo pouze na úrovni jednotlivých členských států. Příslušné kroky by byly účinnější, kdyby byly prováděny na úrovni EU, a to na základě právního aktu EU, který zajistí srovnatelnost statistických informací ve statistických oblastech, na které se navrhovaný akt vztahuje. Naproti tomu je nejvhodnější, aby vlastní sběr údajů prováděly členské státy.

Proporcionalita

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality z těchto důvodů:

Zajistí kvalitu a srovnatelnost evropských zemědělských statistik sbíraných a sestavovaných při použití stejných zásad napříč členskými státy. Obdobně zajistí, aby evropské zemědělské statistiky zůstaly relevantní a byly přizpůsobeny tak, aby odpovídaly potřebám uživatelů. Nařízením se tvorba statistik nákladově zefektivní a zároveň se zohlední specifičnost systémů jednotlivých členských států.

V souladu se zásadou proporcionality se navrhované nařízení omezuje na míru nezbytně nutnou k dosažení svého cíle a nepřekračuje rámec toho, co je pro tento účel nezbytné.

Volba nástroje

Navrhovaný nástroj: nařízení.

Vzhledem k cílům a obsahu návrhu je nejvhodnějším nástrojem změna stávajícího nařízení.

Klíčové politiky EU, jako je SZP, závisí na srovnatelných, harmonizovaných a vysoce kvalitních zemědělských statistikách na evropské úrovni. Ty lze nejlépe zajistit prostřednictvím nařízení, která jsou přímo použitelná v členských státech a nevyžadují prvotní provedení ve vnitrostátním právu. Změna stávajícího nařízení je již stanovena v článku 14 nařízení (EU) 2018/1091.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Hodnocení Evropského systému zemědělské statistiky provedené pro účely Strategie pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období (SWD(2017) 96 final) nastínilo potřebu systematičtějšího přístupu v této oblasti.

Hodnocení systému zemědělské statistiky ukázalo tyto skutečnosti:

·Stávající právní předpisy týkající se zemědělské statistiky dostatečně nevyhovují novým a vznikajícím potřebám údajů, protože tato statistika není v příslušných právních aktech zahrnuta mezi požadavky. Tyto akty také nejsou dostatečně pružné a integrované, aby mohly na vznikající potřeby okamžitě reagovat.

·Evropský systém zemědělské statistiky není dostatečně flexibilní a nereaguje dostatečně rychle na vznikající potřeby. Částečně za to může povaha sestavování statistik, ale také způsob, jakým byla nařízení zavedena, a nedostatek rozpočtových a lidských zdrojů.

·Sběr údajů není dostatečně harmonizovaný nebo soudržný. Je to způsobeno tím, že vyvstávají nové potřeby údajů, že se právní předpisy po mnoho let vypracovávaly odděleně a že se v různých zemědělských oblastech používají částečně odlišné definice a pojmy.

·Tvorba statistik může být účinnější, pokud se právní předpisy upraví tak, aby zahrnovaly různé zdroje informací, a pokud se členské státy přizpůsobí moderním technologiím.

V rámci přípravy nařízení (EU) 2018/1091 byla provedena veřejná konzultace a podrobné výsledky jsou uvedeny ve zvláštní zprávě 5 .

V související Strategii pro zemědělskou statistiku se dospělo k závěru, že zemědělská statistika musí být koncipována jako systém a že tak musí i fungovat – jednotlivé části do sebe musí zapadat a výsledkem nesmí být jejich pouhý součet. Zemědělská statistika také musí hladce zapadat do ESS jako celku a zdroje údajů je třeba diverzifikovat, aby tam, kde je to možné, byly využívány i jiné zdroje údajů. Do sběru údajů musí být integrovány informační a komunikační technologie a jiné nové technologie (např. data velkého objemu a inovace na bázi výzkumu), účelnost a efektivnost metod sběru údajů musí být posuzovány s ohledem na potřeby údajů a kritéria kvality a musí být odstraněna stávající datová sila.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Eurostat zajišťuje vývoj, tvorbu a šíření evropské zemědělské statistiky díky úzké, koordinované a pravidelné spolupráci v rámci Evropského statistického systému a dlouhodobému partnerství s národními statistickými úřady a všemi ostatními příslušnými orgány.

Obecně a v souladu se Strategií pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období jsou hlavními skupinami a osobami, kterých se evropská zemědělská statistika týká nebo které jsou zapojeny do její tvorby: tvůrci údajů (národní statistické úřady, jiné vnitrostátní orgány a Eurostat), respondenti (zemědělci, zemědělské organizace a podniky) a uživatelé (veřejné a soukromé subjekty s rozhodovací pravomocí, zejména další útvary Komise, výzkumní pracovníci a novináři). S těmito zúčastněnými stranami byly provedeny rozsáhlé konzultace o problémech, s nimiž se setkávají, o změnách, které by uvítaly, o jejich potřebách a prioritách týkajících se údajů, o možných politických řešeních, o dopadech navrhovaných opatření a o samotné strategii.

Stanoviska zúčastněných stran byla shromažďována na zasedáních a seminářích Stálého výboru pro zemědělskou statistiku (CPSA) a jeho nástupce, Skupiny ředitelů pro zemědělskou statistiku (DGAS) (pro ředitele zemědělských statistik), kde jsou často slyšeny útvary Komise, mezinárodní organizace a zemědělské organizace, na zasedáních Výboru pro Evropský statistický systém (pro předsedy národních statistických úřadů) a na pravidelných konzultacích a slyšeních (pro útvary Komise).

Výsledky těchto konzultací byly zohledněny ve výše uvedeném hodnocení.

Kromě toho na internetové stránce Evropské komise „Podělte se o svůj názor“ probíhala po dobu čtyř týdnů konzultace k plánu týkajícímu se předkládaného návrhu.

Sběr informací a využití výsledků odborných konzultací

Při přípravě nařízení (EU) 2018/1091 vedl Eurostat o obsahu návrhu rozsáhlé diskuse s národními statistickými úřady v rámci příslušných expertních skupin, a to i na úrovni ředitelů.

Posouzení dopadů

Posouzení dopadů Strategie pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období ( SWD(2016) 430 ), jíž je integrovaná statistika zemědělských podniků nedílnou součástí, obdrželo kladné stanovisko Výboru pro kontrolu regulace 6 .

Právní předpisy v oblasti statistiky se především vztahují na uživatele údajů na administrativní úrovni (např. útvary Komise zabývající se příslušnými politikami), tvůrce údajů (národní statistické úřady) a respondenty (zemědělce), takže jejich přímé ekonomické, sociální a environmentální dopady jsou omezené. Hlavní přímé náklady pro zúčastněné strany se týkají přizpůsobení se novým statistickým a technickým systémům. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se očekávalo, že modernizačními opatřeními se mírně sníží administrativní zátěž i náklady. Většina úspor nákladů by vyplývala ze zmírněných požadavků na pokrytí podle nařízení (EU) 2018/1091. Náklady na sestavování statistiky musí být zvažovány z hlediska její společenské prospěšnosti, ale rovněž z hlediska nákladů, které by vznikly, pokud by byla k dispozici pouze nekvalitní statistika nebo pokud by neexistovala vůbec žádná statistika.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Tento návrh je součástí Strategie pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období, hlavního programu pro modernizaci zemědělské statistiky EU, kterou vypracovává Evropská komise v úzké spolupráci s členskými státy. Tato strategie, již podporuje Výbor pro Evropský statistický systém, je součástí Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT), jehož cílem je zefektivnit a zlepšit Evropský systém zemědělské statistiky.

Návrh se v souladu s nařízením (EU) 2018/1091 týká financování integrované statistiky zemědělských podniků v období 2021–2027.

Základní práva

Návrh nemá žádné důsledky z hlediska ochrany základních práv.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Finanční dopad návrhu je časově omezený a spočívá ve spolufinancování sběru údajů v rámci integrované statistiky zemědělských podniků v období 2021–2027 (tj. sběru údajů, který bude proveden v letech 2023 a 2026).

V článku 13 nařízení (EU) 2018/1091 je stanoven finanční příspěvek EU na provádění uvedeného nařízení. V tomto návrhu se na období 2021–2027 stanovuje rozpočet 40 000 000,00 EUR (z této částky je 36 400 000,00 EUR vyčleněno na granty pro národní statistické úřady).

Finanční příspěvek EU na granty uvedené v čl. 13 odst. 2 nařízení (EU) 2018/1091 bude poskytován z Evropského zemědělského záručního fondu podle čl. 4 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) č. 1306/2013 nebo podle nařízení o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby sledování, hodnocení a podávání zpráv

Očekává se, že Evropský parlament a Rada přijmou navrhované nařízení co nejdříve a Komise krátce nato přijme prováděcí opatření. Nařízení bude přímo použitelné ve všech členských státech bez nutnosti přijetí prováděcího plánu.

Členské státy poskytnou Komisi příslušné údaje v letech 2024 a 2027.

V souladu s nařízením (EU) 2018/1091 předloží Komise do 31. prosince 2024 po konzultaci Výboru pro ESS Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění a dosažení cílů tohoto nařízení.

Informativní dokumenty (v případě směrnic)

Nevztahuje se na tento návrh.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Navrhovaná změna se vztahuje na čl. 13 odst. 4, 5 a 7 a čl. 14 odst. 1 nařízení (EU) 2018/1091 a týká se stanovení maximálních částek, které mohou být přiděleny jednotlivým členským státům, a výše a zdroje finančního krytí na období 2021–2027.

2021/0270 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) 2018/1091, pokud jde o příspěvek Unie na integrovanou statistiku zemědělských podniků v rámci finančního rámce na období 2021–2027

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 338 odst. 1 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1091 7 stanoví, že členské státy shromáždí a poskytnou základní strukturální údaje (dále jen „základní údaje“) a údaje v rámci modulů týkající se zemědělských podniků za roky 2023 a 2026.

(2)Provádění zjišťování o struktuře zemědělských podniků a plnění požadavků Unie na informace vyžadují od členských států a Unie značné finanční prostředky.

(3)Členské státy obdrží od Unie maximální finanční příspěvek ve výši 75 % nákladů na provedení sběru základních údajů a údajů v modulech za roky 2023 a 2026, přičemž tento příspěvek je omezen maximálními částkami stanovenými v nařízení (EU) 2018/1091.

(4)Nařízením (EU) 2018/1091 se stanoví finanční krytí pro celou dobu trvání příslušného víceletého finančního rámce a je v něm zahrnuto ustanovení o tom, jak má být stanovena částka, která bude poskytnuta na další sběr údajů v rámci následného víceletého finančního rámce, jenž se vztahuje na statistická zjišťování v letech 2023 a 2026.

(5)Následný víceletý finanční rámec na období 2021–2027 byl stanoven nařízením Rady (EU, Euratom) 2020/2093 8 .

(6)V souladu s nařízením (EU) 2018/1091 mají Evropský parlament a Rada poté, co vstoupí v platnost nařízení (EU, Euratom) 2020/2093, stanovit na návrh Komise výši příspěvku Unie na integrovanou statistiku zemědělských podniků v rámci víceletého finančního rámce na období 2021–2027.

(7)Z částky navržené pro období 2021–2027 by mělo být financováno pouze zjišťování o struktuře zemědělských podniků, jež bude provedeno v letech 2023 a 2026, a to včetně nákladů spojených s řízením, údržbou a rozvojem databází používaných Komisí na zpracování údajů dodaných členskými státy.

(8)V návaznosti na vystoupení Spojeného království z Unie je rovněž namístě odstranit z nařízení odkaz na tento bývalý členský stát.

(9)Byl konzultován Výbor pro Evropský statistický systém, který byl zřízen článkem 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 9 .

(10)Nařízení (EU) 2018/1091 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (EU) 2018/1091 se mění takto:

1)Článek 13 se mění takto:

a)odstavec 4 se mění takto:

i)návětí se nahrazuje tímto:

„Pokud jde o souhrnné náklady na sběr základních údajů a sběr údajů v modulech v letech 2023 a 2026, omezí se finanční příspěvek Unie na níže uvedené maximální částky:“;

ii)písmeno c) se nahrazuje tímto:

„c) pro Bulharsko, Maďarsko, Německo a Portugalsko 2 000 000 EUR na členský stát;“

b)odstavec 5 se zrušuje;

c)odstavec 7 se nahrazuje tímto:

„7. Finanční příspěvek Unie na granty podle odstavce 2 tohoto článku se poskytuje z Evropského zemědělského záručního fondu podle čl. 4 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) č. 1306/2013 nebo podle následného nařízení o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013.“.

2)V článku 14 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1. Finanční krytí Unie na provádění tohoto programu sběru údajů za referenční roky 2023 a 2026, včetně prostředků na řízení, údržbu a rozvoj databází používaných v Komisi na zpracování údajů dodaných členskými státy podle tohoto nařízení, činí 40 000 000 EUR na období 2021–2027, na které se vztahuje víceletý finanční rámec na období 2021–2027.“

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

Obsah

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

1.2.Příslušné oblasti politik

1.3.Návrh/podnět se týká:

1.4.Cíle

1.4.1.Obecné cíle

1.4.2.Specifické cíle

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

1.4.4.Ukazatele výkonnosti

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

1.5.5.Posouzení různých dostupných možností financování, včetně prostoru pro přerozdělení prostředků

1.6.Doba trvání a finanční dopad návrhu/podnětu

1.7.Předpokládaný způsob řízení

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

2.2.Systémy řízení a kontroly

2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění

2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce)

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

3.2.Odhadovaný finanční dopad návrhu na prostředky

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky

3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků

3.2.3.Odhadovaný souhrnný dopad na správní prostředky

3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

3.2.5.Příspěvky třetích stran

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU 

1.1.Název návrhu/podnětu

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) 2018/1091, pokud jde o příspěvek Unie na integrovanou statistiku zemědělských podniků v rámci finančního rámce na období 2021–2027

1.2.Příslušné oblasti politik 

Tvorba evropské statistiky.

Zemědělství a rozvoj venkova.

1.3.Návrh/podnět se týká: 

 nové akce 

 nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 10  

 prodloužení stávající akce 

 sloučení jedné či více akcí v jinou/novou akci nebo přesměrování jedné či více akcí na jinou/novou akci 

1.4.Cíle

1.4.1.Obecné cíle

V tomto legislativním návrhu se na období 2021–2027 stanovuje rozpočet 40 000 000,00 EUR (z této částky je 36 400 000,00 EUR vyčleněno na granty pro národní statistické úřady a jiné vnitrostátní orgány).

Aby tvůrci politik, podniky a široká veřejnost mohli činit odpovědná rozhodnutí podložená fakty, statistiky musí být spolehlivé a vysoce kvalitní. Tento návrh je zaměřen na dva cíle strategie zemědělské statistiky do roku 2020:

vytvářet vysoce kvalitní statistiky, které budou účinně a efektivně naplňovat potřeby uživatelů,

zlepšit harmonizaci a soudržnost evropské zemědělské statistiky.

1.4.2.Specifické cíle

Specifický cíl č. 1

financovat zjišťování o struktuře zemědělských podniků, jež bude provedeno v roce 2023, a to včetně nákladů spojených s řízením, údržbou a rozvojem databází, které Komise použije na zpracování údajů dodaných členskými státy za referenční období pro rok 2023, a zlepšit interoperabilitu integrované statistiky zemědělských podniků a zemědělské účetní datové sítě (FADN) / datové sítě pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN)

Specifický cíl č. 2

financovat zjišťování o struktuře zemědělských podniků, jež bude provedeno v roce 2026, a to včetně nákladů spojených s řízením, údržbou a rozvojem databází, které Komise použije na zpracování údajů dodaných členskými státy za referenční období pro rok 2026, a zlepšit interoperabilitu integrované statistiky zemědělských podniků a zemědělské účetní datové sítě (FADN) / datové sítě pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN)

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

Dopady na národní statistické úřady a jiné: Právní předpisy v oblasti statistiky se především vztahují na uživatele údajů na administrativní úrovni (např. útvary Komise zabývající se příslušnými politikami), tvůrce údajů (národní statistické úřady) a respondenty (zemědělce), takže jejich přímé ekonomické, sociální a environmentální dopady jsou omezené. Hlavní přímé náklady pro zúčastněné strany se týkají přizpůsobení se novým statistickým a technickým systémům. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se očekává, že modernizačními opatřeními se sníží administrativní zátěž a náklady.

1.4.4.Ukazatele výkonnosti

Upřesněte ukazatele pro sledování pokroku a dosažených výsledků.

V nařízení (EU) 2018/1091 je stanoveno, že za referenční roky 2023 a 2026 předají členské státy Komisi (Eurostatu) ověřené základní údaje, údaje z modulů a zprávu o kvalitě do 12 měsíců od konce referenčního roku.

Do 31. prosince 2024 kromě toho Komise po konzultaci Výboru pro ESS předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění a dosažení cílů tohoto nařízení (článek 18).

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu 

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

Cílem návrhu je zajistit, aby na základě stanovení finančního krytí na období 2021–2027 byla členským státům poskytnuta další finanční podpora na shromažďování údajů o struktuře zemědělských podniků.

Finanční příspěvek EU na podporu sběru vnitrostátních statistických údajů o zemědělství by měl v novém systému pokračovat na úrovni a v poměru, které jsou srovnatelné se stávající situací, a vnitrostátní výdaje by také měly být na podobné úrovni jako dnes. Zcela provedená opatření ke snížení zátěže a nákladů, jakož i předpokládaný pokles počtu zemědělských podniků (na základě zjištěné tendence) mohou vést ke snížení potřeby sbírat údaje, a tím ke snížení rozpočtu.

Cílem nařízení (EU) 2018/1091 je zlepšit kvalitu, srovnatelnost a soudržnost evropských zemědělských statistik, aby tvůrci politik, podniky a široká veřejnost mohli činit odpovědná rozhodnutí podložená fakty.

Uvedené nařízení formou jednoho hlavního rámcového nařízení a prováděcích aktů pokrývá statistiku o struktuře zemědělských podniků. Nařízení je ze své podstaty přímo použitelné ve všech členských státech EU a prováděcí akty stanoví seznamy a popisy proměnných a metodické požadavky. Ihned po přijetí aktů jednotlivé členské státy začlení proměnné a další požadavky do vnitrostátních databází, dotazníků atd.

Zemědělské sčítání za rok 2020 již probíhá. Sběr údajů za rok 2023 se připravuje a další sběr údajů bude proveden za rok 2026.

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

Díky integrované statistice zemědělských podniků budou mít EU a její členské státy k dispozici vysoce kvalitní, srovnatelné a soudržné evropské statistiky o struktuře zemědělských podniků a zátěž pro respondenty a tvůrce údajů spojená s těmito statistikami bude ve srovnání s jejich přínosy přijatelná. Tvorba politiky založená na faktech má zásadní význam pro úspěch politik, jako je SZP, a je důležitou hnací silou pro zaměstnanost a inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění v EU.

Právní předpisy v oblasti statistiky se především vztahují na uživatele údajů na administrativní úrovni (např. útvary Komise zabývající se příslušnými politikami), tvůrce údajů (národní statistické úřady) a respondenty (zemědělce), takže jejich přímé ekonomické, sociální a environmentální dopady jsou omezené. Hlavní přímé náklady pro zúčastněné strany se týkají přizpůsobení se novým statistickým, organizačním a technickým systémům, ale tyto náklady a zátěž by se měly ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vrátit, neboť sníží zátěž spojenou se sběrem údajů a v řadě ohledů zajistí účinnější a úspornější postupy.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

Evropská zemědělská statistika je po mnoho desetiletí pilířem SZP a mnoha dalších klíčových politik EU. Nařízení (EU) 2018/1091 bylo navrženo tak, aby reagovalo na změny v zemědělství a napravilo hlavní problémy zjištěné při hodnocení Evropského systému zemědělské statistiky (EASS). Konkrétně byly zjištěny tyto problémy:

1. předchozí právní předpisy týkající se zemědělské statistiky dostatečně nevyhovovaly novým a vznikajícím potřebám údajů;

2. Evropský systém zemědělské statistiky nebyl dostatečně flexibilní a nereagoval dostatečně rychle na vznikající potřeby;

3. sběr údajů nebyl dostatečně harmonizovaný nebo soudržný;

4. tvorba statistik nebyla účinná;

5. zátěž spojená s poskytováním údajů byla vnímána jako vysoká.

1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

Nařízení (EU) 2018/1091 je součástí strategie Eurostatu pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období a bude doplněno nařízením o statistice zemědělských vstupů a výstupů a aktualizovaným nařízením o souhrnném zemědělském účtu (SZÚ). Všechna tři nařízení budou mít společný rozsah a budou sdílet technické a metodické dokumenty. Společně budou pokrývat všechny aspekty zemědělské statistiky.

Významné společné politiky EU, jako je SZP, Zelená dohoda pro Evropu, strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ a strategie v oblasti biologické rozmanitosti, závisejí na srovnatelných, harmonizovaných a vysoce kvalitních zemědělských statistikách na evropské úrovni a jejich slučitelnosti/doplňkovosti s různými souvisejícími zdroji údajů, např. zemědělskou účetní datovou sítí. Tyto statistiky lze nejlépe zajistit prostřednictvím nařízení, která jsou přímo použitelná v členských státech a nevyžadují prvotní provedení ve vnitrostátním právu.

Navrhovaná změna je stanovena v nařízení (EU) 2018/1091 a týká se výhradně financování sběru údajů za roky 2023 a 2026.

1.5.5.Posouzení různých dostupných možností financování, včetně prostoru pro přerozdělení prostředků

Nevyužito

1.6.Doba trvání a finanční dopad návrhu/podnětu

 Časově omezená doba trvání

   s platností od 1. 1. 2022 (předběžně) do 31. 12. 2027,

   finanční dopad od roku 2022 do roku 2025 u prostředků na závazky a od roku 2024 do roku 2028 u prostředků na platby.

 Časově neomezená doba trvání

provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

poté plné fungování.

1.7.Předpokládaný způsob řízení 11   

 Přímé řízení Komisí

prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

   prostřednictvím výkonných agentur.

 Sdílené řízení s členskými státy

 Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

EIB a Evropský investiční fond,

subjekty uvedené v článcích 70 a 71 finančního nařízení,

veřejnoprávní subjekty,

soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

Poznámky

Nevyužito

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ 

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv 

Upřesněte četnost a podmínky.

Příjemci grantu musí předat shromážděné údaje a příslušné zprávy o kvalitě podle článku 12 nařízení (EU) 2018/1091.

V souladu s článkem 18 nařízení (EU) 2018/1091 předloží Komise do 31. prosince 2024 po konzultaci Výboru pro ESS Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění a dosažení cílů tohoto nařízení.

2.2.Systémy řízení a kontroly 

2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

Uplatní se zásada subsidiarity, neboť návrh nespadá do výlučné pravomoci EU. Evropský statistický systém (ESS) zajišťuje infrastrukturu pro statistické informace. Systém je koncipován tak, aby naplňoval potřeby nejrůznějších uživatelů a podporoval rozhodování v demokratických společnostech. Návrh předkládaného nařízení byl vypracován s cílem chránit hlavní činnosti partnerů ESS a zároveň lépe zajistit a zabezpečit kvalitu a srovnatelnost zemědělských statistik.

Ke klíčovým kritériím, která musí statistické údaje splňovat, patří konzistentnost a srovnatelnost. Nezbytné konzistentnosti a srovnatelnosti nemohou členské státy dosáhnout bez jasného evropského rámce, to znamená bez právních předpisů EU, které stanoví společné statistické pojmy, formáty vykazování a požadavky na kvalitu.

Těchto cílů nemůže být plně dosaženo pouze na úrovni jednotlivých členských států. Příslušné kroky by byly účinnější, kdyby byly prováděny na úrovni EU, a to na základě právního aktu EU, který zajistí srovnatelnost statistických informací ve statistických oblastech, na které se navrhovaný akt vztahuje. Naproti tomu je nejvhodnější, aby vlastní sběr údajů prováděly členské státy.

2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění

Bylo zjištěno riziko nedostatečné kvality údajů a riziko pozdního předložení údajů.

Tato rizika by byla zmírněna tím, že by byly členským státům v předstihu zaslány technické a metodické dokumenty a pokyny, a dále prováděním automatizovaných kontrol údajů, sledováním dodržování lhůt a přezkoumáním zpráv o kvalitě u každého zjišťování.

2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce) 

Kontroly budou provádět úředníci Komise v rámci svých obvyklých povinností a jejich předmětem bude posouzení kvality a srovnatelnosti údajů. Očekávaná míra rizika výskytu chyb je nízká, jelikož sběr údajů v oblasti zemědělské statistiky se v těsné spolupráci s členskými státy provádí již od 50. let dvacátého století a používané systémy se modernizují v souladu s nejnovějšími technickými normami.

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí 

Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření, např. opatření uvedená ve strategii proti podvodům.

Kromě regulačních kontrol bude Eurostat uplatňovat strategii proti podvodům a sladí ji s obecnou politikou Komise v oblasti boje proti podvodům. Tím se zajistí, že bude přístup k řízení rizika podvodů nastaven tak, aby určoval oblasti rizika vzniku podvodů a adekvátní reakce. V případě potřeby budou zřízeny skupiny pro vytváření sítí a adekvátní informační nástroje věnované analyzování případů možných podvodů.

Eurostat vypracoval kontrolní strategii, která doplňuje realizaci výdajů členských států na sběr údajů a sestává z opatření a nástrojů odpovídajících účelům navrhovaného opatření. Snižování složitosti, uplatňování hospodárných postupů sledování a provádění průběžných a konečných kontrol založených na riziku by měly přispět ke snížení počtu podvodů a k jejich prevenci. Součástí strategie jsou opatření ke zvyšování povědomí a odborná příprava zaměřená na prevenci podvodů.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU 

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky 

·Stávající rozpočtové položky

V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh  
výdaje

Příspěvek

Číslo  

RP/NRP 12

zemí ESVO 13

kandidátských zemí 14

třetích zemí

ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

3

08.02 06 03 – Evropský zemědělský záruční fond (EZZF) – Operativní technická pomoc

RP

NE

NE

NE

NE

·Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje

V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh 
výdaje

Příspěvek

Číslo  

RP/NRP

zemí ESVO

kandidátských zemí

třetích zemí

ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

[XX.YY.YY.YY]

ANO/NE

ANO/NE

ANO/NE

ANO/NE

3.2.Odhadovaný finanční dopad návrhu na prostředky 

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky 

   Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

   Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního  
rámce

3

08.02 06 03 – Evropský zemědělský záruční fond (EZZF) – Operativní technická pomoc

GŘ: AGRI (zemědělství a rozvoj venkova)

Rok 
2021 15

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Po roce 2027

CELKEM

• Operační prostředky

08.02 06 03 16

Závazky

(1a)

20,000

20,000

40,000

Platby

(2a)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Rozpočtová položka

Závazky

(1b)

Platby

(2b)

Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy 17  

Rozpočtová položka

(3)

Prostředky na GŘ AGRI 
CELKEM

Závazky

=1a+1b+3

20,000

20,000

40,000

Platby

=2a+2b

+3

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

 



Operační prostředky CELKEM

Závazky

(4)

20,000

20,000

40,000

Platby

(5)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

• Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

(6)

Prostředky z OKRUHU 3 
víceletého finančního rámce 
CELKEM 

Závazky

=4+6

20,000

20,000

40,000

Platby

=5+6

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Pokud je návrhem/podnětem dotčen více než jeden operační okruh, zopakuje se výše uvedený oddíl:

• Operační prostředky CELKEM (všechny operační okruhy)

Závazky

(4)

Platby

(5)

Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy (všechny operační okruhy) CELKEM

(6)

Prostředky z OKRUHŮ 1 až 6
víceletého finančního rámce

CELKEM 
(referenční částka)

Závazky

=4+6

Platby

=5+6





Okruh víceletého finančního rámce

7

„Správní výdaje“

Tento oddíl se vyplní pomocí „rozpočtových údajů správní povahy“, jež se nejprve uvedou v příloze legislativního finančního výkazu (příloha V interních pravidel), která se pro účely konzultace mezi útvary vloží do aplikace DECIDE.

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

CELKEM

GŘ: ESTAT (Eurostat)

• Lidské zdroje

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

• Ostatní správní výdaje

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

GŘ ESTAT CELKEM

Prostředky

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

Prostředky na GŘ AGRI 
z OKRUHU 7 
víceletého finančního rámce 

(Závazky celkem = platby celkem)

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021 18

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

CELKEM

Prostředky z OKRUHŮ 1 až 7  
víceletého finančního rámce

Závazky

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Platby

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků 

Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Uveďte cíle a výstupy

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Po roce 
2027

CELKEM

VÝSTUPY

Druh 19

Průměrné náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Celkový počet

Náklady celkem

SPECIFICKÝ CÍL č. 1 20 : IFS2023

– Výstup

údaje

9,100

9,100

18,200

– Výstup

ostatní

1,800

1,800

– Výstup

Mezisoučet za specifický cíl č. 1

9,100

1,800

9,100

20,000

SPECIFICKÝ CÍL č. 2:

IFS2026

– Výstup

údaje

9,100

9,100

18,200

– Výstup

ostatní

1,800

1,800

Mezisoučet za specifický cíl č. 2

9,100

1,800

9,100

20,000

CELKEM

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

3.2.3.Odhadovaný souhrnný dopad na správní prostředky 

   Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

   Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021 21

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

CELKEM

OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

7

7

7

7

7

7

7

7

Lidské zdroje

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Ostatní správní výdaje

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

1,710

Mezisoučet za OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Mimo OKRUH 7 22  
víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

Ostatní výdaje  
správní povahy

Mezisoučet  
mimo OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

CELKEM

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

3.2.3.1.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

   Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

   Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 2023

Rok 2024

Rok 2025

Rok 2026

Rok 2027

• Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

20 01 02 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

20 01 02 03 (při delegacích)

01 01 01 01 (v nepřímém výzkumu)

01 01 01 11 (v přímém výzkumu)

Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 23

20 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

20 02 03 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

XX 01 xx yy zz   24

– v ústředí

– při delegacích

01 01 01 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

01 01 01 12 (SZ, VNO, ZAP v přímém výzkumu)

Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

CELKEM

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

Popis úkolů:

Úředníci a dočasní zaměstnanci

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

Úředníci a dočasní zaměstnanci budou vykonávat tyto úkoly:

– řízení grantů souvisejících s podnětem,

– validaci údajů,

– podporu a metodickou práci,

– analýzu zpráv,

– šíření údajů.

Externí zaměstnanci

3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem 

Návrh/podnět:

   může být v plném rozsahu financován přerozdělením prostředků v rámci příslušného okruhu víceletého finančního rámce (VFR).

Upřesněte požadovanou úpravu, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky. V případě zásadní úpravy přiložte excelovou tabulku.

   vyžaduje použití nepřiděleného rozpětí v rámci příslušného okruhu VFR a/nebo použití zvláštních nástrojů definovaných v nařízení o VFR.

Upřesněte potřebu, příslušné okruhy a rozpočtové položky, odpovídající částky a navrhované nástroje, které mají být použity.

   vyžaduje revizi VFR.

Upřesněte potřebu, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

3.2.5.Příspěvky třetích stran 

Návrh/podnět:

   nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

   počítá se spolufinancováním od třetích stran podle následujícího odhadu:

prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
N 25

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Celkem

Upřesněte spolufinancující subjekt 

Spolufinancované prostředky CELKEM

 

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy 

   Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

   Návrh/podnět má tento finanční dopad:

   na vlastní zdroje

   na jiné příjmy

uveďte, zda je příjem účelově vázán na výdajové položky    

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Příjmová rozpočtová položka:

Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

Dopad návrhu/podnětu 26

Rok 
N

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Článek ………….

U účelově vázaných příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

Nevyužito

Jiné poznámky (např. způsob/vzorec výpočtu dopadu na příjmy nebo jiné údaje).

Nevyužito

(1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1091 ze dne 18. července 2018 o integrované statistice zemědělských podniků a o zrušení nařízení (ES) č. 1166/2008 a (EU) č. 1337/2011 (Úř. věst. L 200, 7.8.2018, s. 1).
(2)

   Nařízení Rady (EU, Euratom) 2020/2093 ze dne 17. prosince 2020, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027 (Úř. věst. LI 433, 22.12.2020, s. 11).

(3)

   Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/690 ze dne 28. dubna 2021, kterým se zavádí program pro vnitřní trh, pro konkurenceschopnost podniků včetně malých a středních podniků, pro oblast rostlin, zvířat, potravin a krmiv a pro evropskou statistiku (Program pro jednotný trh) a kterým se zrušují nařízení (EU) č. 99/2013, (EU) č. 1287/2013, (EU) č. 254/2014 a (EU) č. 652/2014 (Úř. věst. L 153, 3.5.2021, s. 1).

(4)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 ze dne 11. března 2009 o evropské statistice a zrušení nařízení (ES, Euratom) č. 1101/2008 o předávání údajů, na které se vztahuje statistická důvěrnost, Statistickému úřadu Evropských společenství, nařízení Rady (ES) č. 322/97 o statistice Společenství a rozhodnutí Rady 89/382/EHS, Euratom, kterým se zřizuje Výbor pro statistické programy Evropských společenství (Úř. věst. L 87, 31.3.2009, s. 164).
(5)    Internetové stránky Eurostatu k veřejným konzultacím: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass.    Zpráva o otevřené veřejné konzultaci:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx .
(6)     Posouzení dopadů , souhrn posouzení dopadů , stanovisko Výboru pro kontrolu regulace .
(7)

   Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1091 ze dne 18. července 2018 o integrované statistice zemědělských podniků a o zrušení nařízení (ES) č. 1166/2008 a (EU) č. 1337/2011 (Úř. věst. L 200, 7.8.2018, s. 1).

(8)

   Nařízení Rady (EU, Euratom) 2020/2093 ze dne 17. prosince 2020, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2021–2027 (Úř. věst. L 433I, 22.12.2020, s. 11).

(9)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 ze dne 11. března 2009 o evropské statistice a zrušení nařízení (ES, Euratom) č. 1101/2008 o předávání údajů, na které se vztahuje statistická důvěrnost, Statistickému úřadu Evropských společenství, nařízení Rady (ES) č. 322/97 o statistice Společenství a rozhodnutí Rady 89/382/EHS, Euratom, kterým se zřizuje Výbor pro statistické programy Evropských společenství (Úř. věst. L 87, 31.3.2009, s. 164).
(10)    Uvedené v čl. 58 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
(11)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(12)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
(13)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
(14)    Kandidátské země a případně potenciální kandidátské země ze západního Balkánu.
(15)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(16)    Podle oficiální rozpočtové nomenklatury.
(17)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(18)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(19)    Výstupy se rozumí produkty a služby, které mají být dodány (např. počet financovaných studentských výměn, počet vybudovaných kilometrů silnic atd.).
(20)    Popsaný v bodě 1.4.2. „Specifické cíle…“.
(21)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(22)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(23)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(24)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
(25)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
(26)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 20 % nákladů na výběr.
Top