EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE2707

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o strategii EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025 (COM(2021) 170 final)

EESC 2021/02707

Úř. věst. C 517, 22.12.2021, p. 91–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.12.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 517/91


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o strategii EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025

(COM(2021) 170 final)

(2021/C 517/14)

Zpravodaj:

Rafał Bogusław JANKOWSKI

Žádost o vypracování stanoviska

Evropská komise, 31. 5. 2021

Právní základ

Článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Zaměstnanost, sociální věci, občanství

Přijato v sekci

7. 9. 2021

Přijato na plenárním zasedání

22. 9. 2021

Plenární zasedání č.

563

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

226/0/4

1.   Závěry a doporučení

1.1.

EHSV vítá návrh Evropské komise týkající se strategie EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025. Strategie stanoví priority, opatření a cíle, jichž má být dosaženo v nadcházejících pěti letech. Je to o to důležitější, že představuje první specializovanou strategii pro organizovanou trestnou činnost od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost. Stanoví konkrétní střednědobé a dlouhodobé úkoly, které budou realizovány při plném dodržování základních práv.

1.2.

EHSV konstatuje, že strategie je založena především na posílení stávajících nástrojů na podporu přeshraniční spolupráce, včetně mezinárodní spolupráce, boje proti trestným činům s vysokou prioritou, opatření k postihování financí z trestné činnosti a metod k pronikání do hospodářství, a to i prostřednictvím korupčních postupů, a boje proti využívání nových technologií zločinci.

1.3.

EHSV se domnívá, že by EU a členské státy měly být schopny předvídat činnost zločineckých organizací, aby byly stále o krok před nimi. Měly by se při tom zaměřit na monitorování, pronikání do ohroženého prostředí, sběr a analýzu dat a rovněž na preventivní opatření. V této souvislosti je třeba klást zvláštní důraz na rozvoj moderních forem mezinárodní spolupráce komplexní povahy, na rozšíření funkčních možností používaných systémů a databází, spolupráci s organizacemi občanské společnosti, jakož i na investice do nových technologických nástrojů.

1.4.

EHSV vítá myšlenku dalšího rozvoje činností uskutečňovaných v rámci provádění cyklu politiky EU EMPACT (evropská multidisciplinární platforma pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti). EHSV považuje za plně odůvodněné ohlášené navýšení financování této iniciativy i podporu rozvoje spolupráce se třetími zeměmi v této oblasti.

1.5.

EHSV je přesvědčen, že zvláštní pozornost by se měla věnovat také:

pomoci a podpoře, které poskytují Europol a EMCDDA (Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost) při analýze rizik trestné činnosti související s drogami,

rozvoji a zlepšení fungování stávajících systémů, jako jsou SIS, prümský rámec, jmenná evidence cestujících (PNR) a předběžné informace o cestujících (API),

významu rozvoje a zlepšování sítí spolupráce a mezinárodních opatření pro účinný boj proti organizovaným zločineckým skupinám, jako jsou například platforma pro společné vyšetřovací týmy a tzv. cíle vysoké důležitosti (High Value Targets– HVT).

1.6.

EHSV by rád zdůraznil, že podporuje přidělení dodatečných prostředků na podporu členských států v oblasti pokročilých kybernetických řešení za účelem získávání elektronických informací, zajišťování elektronických důkazů a zpřístupnění speciálního technického vybavení a softwaru pro aktivní využití při přeshraničních operacích a vyšetřování.

1.7.

EHSV uznává, že v boji proti organizované trestné činnosti je klíčové posílení opatření v oblasti vymáhání majetku z trestné činnosti a boje proti praní peněz a podpora finančních vyšetřování za účelem odstranění zisků z organizované trestné činnosti a zabránění pronikání do legální ekonomiky a společnosti (1).

1.8.

EHSV poukazuje na to, že organizovaná trestná činnost může mít výrazný dopad na místní komunity, veřejné a obecní služby, ochranu zranitelných skupin, prostředí pro místní podnikatelské aktivity, zejména v případě malých a středních podniků, a v oblasti činností v zájmu klimatické neutrality. EHSV doporučuje, aby byla v široce chápaném boji proti organizované trestné činnosti, zejména pokud jde o prevenci, posílena úloha nevládních organizací, organizací občanské společnosti, akademické obce, mládežnických organizací, institucí sociální kontroly a oznamovatelů („whistleblower“).

1.9.

EHSV vyzývá členské státy, aby prováděly osvětové kampaně zaměřené na jevy související s organizovanou trestnou činností, aby občané dostali nezbytné informace o způsobu fungování organizovaných zločineckých skupin a o ochraně před nimi. Výborným doplněním těchto opatření je spolupráce s Evropskou sítí pro předcházení trestné činnosti. Každý členský stát by měl vynaložit veškeré úsilí na vytvoření jasného, bezpečného a anonymitu zajišťujícího systému informování o událostech a jevech, které mohou souviset s organizovanou trestnou činností.

1.10.

EHSV by rád zdůraznil, že jedním z nejdůležitějších hledisek boje proti organizované trestné činnosti je přizpůsobení donucovacích a justičních orgánů digitální éře, včetně zajištění přístupu k digitálním informacím důležitým pro vyšetřování a digitálním důkazům.

1.11.

EHSV navrhuje, aby byl v zájmu zvýšení přístupu občanské společnosti k informacím vytvořen mechanismus pro (střednědobý i závěrečný) přezkum provádění strategie EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025 na základě informací poskytovaných Evropskou komisí.

1.12.

EHSV konstatuje, že k účinnému zamezení organizovaným zločineckým skupinám a boji proti nim a k zajištění bezpečnosti a ochrany jakožto jedné z nejvyšších priorit pro občany Evropské unie musí mít donucovací orgány přístup k nezbytným informacím při plném dodržování základních práv. Zpracování údajů by nemělo vést k obavám, pokud jde o ochranu soukromí a základní práva. Zpracování osobních údajů je již velmi přísně regulováno a harmonizované právní předpisy odpovídající současným potřebám by umožnily účinněji posoudit otázky související s ochranou údajů.

1.13.

EHSV vítá a podporuje iniciativu k rozvoji spolupráce se třetími zeměmi, zejména:

zahájení jednání o dohodách o spolupráci mezi Eurojustem a třetími zeměmi,

zintenzivnění jednání o spolupráci mezi Europolem a třetími zeměmi,

posílení, společně s Evropskou službou pro vnější činnost, mezinárodní spolupráce se třetími zeměmi a s mezinárodními organizacemi.

2.   Návrh Komise

2.1.

Návrh Evropské komise týkající se strategie EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025 je pokusem o komplexní řešení složité a rozsáhlé otázky organizované trestné činnosti. Strategie stanoví priority, opatření a cíle, jichž má být dosaženo v nadcházejících pěti letech. Je to o to důležitější, že představuje první specializovanou strategii pro organizovanou trestnou činnost od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost. Stanoví konkrétní střednědobé a dlouhodobé úkoly, které budou realizovány při plném dodržování základních práv.

2.2.

Evropská komise poukazuje na to, že organizovaná trestná činnost je hlavní hrozbou pro bezpečnost lidí v celé EU. Na území EU působí stále více organizovaných zločineckých skupin, jež vytvářejí obrovské zisky a využívají je k rozšíření vlastní činnosti i k pronikání do legální ekonomiky.

2.3.

Priority stanovené Evropskou komisí poukazují na to, že je nutné posílit opatření přijatá na úrovni EU k podpoře členských států v boji proti organizované trestné činnosti prostřednictvím:

posílení spolupráce v oblasti prosazování práva a soudnictví,

narušování struktur organizované trestné činnosti a boje proti trestné činnosti s vysokou prioritou,

odstranění zisků z organizované trestné činnosti a zabránění pronikání do legální ekonomiky a společnosti,

přizpůsobení donucovacích a justičních orgánů digitální éře.

2.4.

Důležité jsou všechny iniciativy umožňující určit a zintenzivnit opatření v rámci operativní a neoperativní spolupráce a spolupráce v oblasti odborné přípravy, stejně jako (různé jiné) iniciativy poukazující na to, že za současné situace a s ohledem na rozmanité hrozby organizované a závažné trestné činnosti není jiná možnost, než spolupracovat, vytvářet součinnost, vyměňovat si osvědčené postupy s mezinárodními partnery, zlepšovat fungování stávajících systémů a investovat do rozvoje nových technologií.

3.   Obecné a konkrétní připomínky

3.1.

Závažná a organizovaná mezinárodní trestná činnost je jednou z největších celosvětových hrozeb pro rozvoj moderní společnosti. Organizované zločinecké skupiny jsou vysoce mobilní a ve většině případů působí na mezinárodní úrovni, a proto proti nim nemohou účinně bojovat jednotlivé země. Přeshraniční povaha organizované trestné činnosti vyžaduje úzkou spolupráci mezi útvary, institucemi a jejich zahraničními protějšky v rámci Evropské unie a mezinárodních agentur. EHSV proto považuje strategii Komise za dobře načasovanou a velmi důležitou.

3.2.

Vzhledem k současným hrozbám je nejen nezbytné vytvářet nové oblasti spolupráce spojující pravomoci různých aktérů v oblasti bezpečnosti a při posilování mechanismů pro předcházení trestné činnosti a boj proti ní, ale také využívat další nástroje a technologie. EHSV má za to, že je proto zapotřebí úzké spolupráce mezi orgány a institucemi EU a jejími členskými státy v této oblasti, jakož i koordinace a možnosti využívat operativní podporu Europolu.

3.3.

EHSV za stěžejní považuje další rozvoj koncepce opatření pro boj proti organizovaným zločineckým skupinám, cílům vysoké důležitosti, které představují největší hrozbu, s využitím operativních pracovních skupin (Operational Task Force – OTF), mezinárodních projektů a regionálních iniciativ. Tzv. cíle vysoké důležitosti i operativní pracovní skupiny by měly být považovány za příklad praktické a skutečné podpory členských států EU.

3.4.

V současnosti lze v kyberprostoru pozorovat trestnou činnost, při níž jsou využívány pouze pokročilé technologie k páchání tradičních trestných činů v oblasti nedovoleného obchodování s palnými zbraněmi a střelivem, látkami používanými k výrobě výbušnin, drogami a novými psychoaktivními látkami. Největší překážkou účinného odhalování tohoto druhu trestné činnosti je nepochybně používání nástrojů anonymizujících trestnou činnost. Při odhalování trestných činů je vážným problémem komunikace zašifrovaná prostřednictvím různých aplikací a zasílání zpráv po internetu, které pachatelé využívají.

3.5.

Jedním z největších nedostatků je to, že donucovací orgány nemají přístup k zašifrovanému spojení využívanému organizovanými zločineckými skupinami. Chybějící přístup k informacím totiž fakticky brání včasnému přijetí opatření. Za mimořádně praktický a nezbytný by proto měl být podle názoru EHSV považován nový dešifrovací nástroj Europolu, který Komise spustila a který přispěje k řešení těchto výzev. S ohledem na rychlý rozvoj nových technologií je však v této oblasti nutné další úsilí.

3.6.

Další rovinou boje proti kyberkriminalitě je tzv. darknet, tj. oblast internetové sítě přístupná prostřednictvím sítě ToR, která účinně zajišťuje anonymitu pachatelů trestných činů využívajících kryptotrh, podzemní komerční služby, v nichž dochází k trestné činnosti zahrnující obchodování se zbraněmi, drogami, odcizenými údaji kreditních karet a škodlivým softwarem nebo se zde objevují i nabídky nájemných vrahů. Platby za transakce se provádějí prostřednictvím virtuálních měn, které jako nástroj umožňující anonymní převody finančních prostředků získaných z trestné činnosti v kyberprostoru (např. bitcoin) mohou být rovněž použity k praní peněz pocházejících z trestné činnosti. Donucovací orgány nemají vhodné právní nástroje, které by poskytovatelům služeb ukládaly povinnost zpřístupnit šifrovací klíče umožňující přístup k obsahu komunikace, bezplatně poskytovat údaje pro účely probíhajícího řízení nebo zaznamenávat uživatelské údaje a IP komunikaci v souvislosti s připojením a zprávami.

3.7.

EHSV vyzývá orgány EU, aby zkvalitnily právní rámec v zájmu podpory a posílení kapacity specializovaných institucí v členských státech účinně proti těmto hrozbám bojovat. Za mimořádně ambiciózní je třeba považovat informaci o tom, že prostřednictvím Společného výzkumného střediska bude vyvinut monitorovací nástroj pro shromažďování zpravodajských informací o nezákonných činnostech vyvíjených na darknetu. Vývoj takového nástroje lze zároveň považovat za mezník v boji proti organizované trestné činnosti v kyberprostoru.

3.8.

Z praxe a dosavadních zkušeností donucovacích orgánů vyplývá, že narůstá riziko využívání kryptoměn k trestné činnosti, mimo jiné k praní peněz a podvodům, zejména s využitím sítí IKT, a při platbách v důsledku vydírání prostřednictvím ransomwarových útoků. Stejně důležitou a předvídatelnou hrozbou je to, že pachatelé trestných činů mohou využít kryptoměny s cílem odstranit riziko, že donucovací orgány zabaví nelegálně získaný majetek. EHSV doporučuje, aby byly učiněny další kroky k vypracování právního předpisu pro monitorování a kontrolu finančních transakcí využívajících uvedené nástroje.

3.9.

Podle EHSV je třeba velmi uvítat, že má být členským státům poskytována podpora i v technické rovině. Zpřístupnění pokročilé infrastruktury zvýší účinnost opatření a výrazně sníží finanční zátěž jednotlivých institucí (zvýšení účinnosti finančních prostředků vynakládaných na vnitrostátní úrovni). Výzvou pro členské státy je totiž aktualizace vybavení a softwaru nástrojů, které umožňují účinně bojovat proti kyberkriminalitě, což na rychle se měnícím a vyvíjejícím trhu představuje pro jednotlivé instituce významnou finanční zátěž. EHSV tedy Komisi a členským státům doporučuje, aby lépe vyhodnocovaly potřeby institucí a vyčlenily dostatečné prostředky, aby jim umožnily proti těmto hrozbám účinně zasahovat.

3.10.

EHSV podporuje plán Evropské komise navrhnout právní předpisy ke zlepšení ochrany dětí před pohlavním zneužíváním, včetně požadavku, aby provozovatelé internetových služeb odhalovali známé materiály týkající se pohlavního zneužívání dětí a aby tyto materiály nahlašovali orgánům veřejné moci (2), a považuje tento plán za velmi důležitý.

3.11.

Soubor opatření EU proti padělání, v němž budou stanoveny zásady pro společná opatření, spolupráci a sdílení údajů mezi donucovacími orgány, majiteli práv a prostředníky získává nový význam, zejména v souvislosti s paděláním léčivých přípravků a hygienických výrobků během pandemie COVID-19. Organizovaná trestná činnost se totiž zapojila do výroby a dodávek padělaných ochranných prostředků, testovacích souprav a léčiv. Jelikož EHSV považuje spolupráci a výměnu dat za klíčový prvek, podporuje proto další rozvoj tohoto nástroje.

3.12.

EHSV se jakožto hlas evropské občanské společnosti domnívá, že opatření v oblasti ochrany životního prostředí a kulturních statků vyžadují odpovídající podporu, včetně budování kapacit expertů a strukturální spolupráce.

3.13.

Podle názoru EHSV je důležité, aby členské státy využívaly možností operační sítě pro boj proti praní peněz, neformální mezinárodní sítě donucovacích orgánů pro boj proti praní peněz, a Camdenské sítě úřadů pro vyhledávání majetku z trestné činnosti (CARIN), neformální sítě donucovacích orgánů a soudních odborníků specializovaných na vyhledávání, zmrazování, zabavování a konfiskaci majetku.

3.14.

EHSV jako mimořádně praktický rozměr opatření boje proti kyberkriminalitě podporuje návrh Komise na rozvoj systému odborné přípravy v oblasti kyberkriminality a doporučuje zejména vytvoření certifikačního/akreditačního systému pro odborníky v oblasti vyšetřování v digitálním prostředí.

3.15.

Závažná a organizovaná trestná činnost je jednou z největších celosvětových hrozeb pro rozvoj moderní společnosti. Boj proti organizované trestné činnosti dosud nikdy nebyl takovou výzvou, jako je tomu v současnosti. Metody pachatelů trestné činnosti jsou čím dál sofistikovanější, specializovanější, skrytější a zamaskované jako různé formy jiné činnosti. Vzhledem k výše uvedenému EHSV podporuje jako důležité všechny iniciativy umožňující určit a zintenzivnit opatření v rámci operativní a neoperativní spolupráce a spolupráce v oblasti odborné přípravy i iniciativy poukazující na to, že za současné geopolitické situace a s ohledem na rozmanité hrozby organizované a závažné trestné činnosti není jiná možnost, než spolupracovat, vytvářet součinnost a vyměňovat si osvědčené postupy na mezinárodní úrovni.

3.16.

Pro odhalování trestné činnosti mají zásadní význam také boj proti financování trestné činnosti, vymáhání majetku a jeho konfiskace, narušování zločineckých struktur, prolomení hradby mlčení a zabránění nové trestné činnosti. Brání to rovněž pronikání do legální ekonomiky a společnosti. Navzdory rozvoji právního rámce v této oblasti a rozvoji taktiky vyšetřování donucovacích orgánů je však zabaveno pouze 1 % majetku pocházejícího z trestné činnosti. EHSV se domnívá, že výzvami, které představuje boj proti obchodování s drogami na darknetu, jsou především rychle se měnící trh (příliš krátká doba existence tržišť) a složitý systém zjišťování plateb kryptoměnami. Slabou stránkou, kterou lze odstranit, budou-li návrhy Komise provedeny, jsou nedostatečně rozsáhlé znalosti příslušníků donucovacích orgánů v oblasti kyberkriminality, včetně na internetu/darknetu probíhající trestné činnosti související s drogami.

3.17.

EHSV navrhuje zvážit přijetí opatření v oblasti prevence kriminality prostřednictvím zvyšování povědomí veřejnosti. Mohlo by jít o osvětové kampaně zvyšující povědomí občanů o nových hrozbách, o oblastech působení organizované trestné činnosti a způsobu jejího fungování, neboť společnost a občané často nerozpoznají činnost organizovaných zločineckých skupin jako trestnou činnost.

Vytvoření systému, pomocí něhož by mohli občané EU snadno informovat donucovací orgány (anonymizace oznámení) v případě, že odhalí případné znaky trestné činnosti, by mohlo významně ovlivnit pocit bezpečí i účinnost boje proti organizované trestné činnosti.

3.18.

V celosvětovém měřítku reagují donucovací orgány a policejní složky nejčastěji až poté, co k trestnému činu došlo, a obvykle nejsou schopny spáchání trestného činu předem zamezit. EHSV se domnívá, že ideálním přístupem by bylo reagovat na trestnou činnost a předcházet jí, ale všichni by si měli být vědomi toho, že držet před zločineckými skupinami náskok je mimořádně obtížné. Pachatelé trestné činnosti snadno využívají nové technologie, nejsou omezeni rozpočtem, právními předpisy ani politickou korektností a zisk staví nad lidský život. Mimořádně rychle se přizpůsobují novým podmínkám, vytvářejí nové metody činnosti a pronikají do oblastí, v nichž dosud nepůsobili. Příkladem může být pandemie COVID-19.

3.19.

V rámci činnosti platformy EMPACT jsou každoročně připravovány operační akční plány, které reagují na nejnovější trendy v oblasti trestné činnosti na evropské i celosvětové úrovni. Podstatné je, že akční plán odráží problémy zemí Evropské unie a spolupracujících třetích zemí, jako je Island, Norsko nebo Švýcarsko. Jejich práce umožňuje nejen včas identifikovat problém, ale také vypracovat vhodnou pracovní metodiku. K boji proti organizované trestné činnosti je rovněž zapotřebí finančně podporovat operativní činnosti.

3.20.

EHSV by rád zdůraznil význam nových nástrojů pro boj proti organizované trestné činnosti, jako jsou: a) SIS, prümský rámec, jmenná evidence cestujících (PNR) a předběžné informace o cestujících (API); b) platforma pro společné vyšetřovací týmy v zájmu zlepšení komunikace a výměny informací a v této souvislosti i posílení spolupráce Eurojustu se třetími zeměmi; c) tzv. cíle vysoké důležitosti (HVT) za využití operativních pracovních skupin, mezinárodních projektů a regionálních iniciativ v zájmu rozvíjení sítí spolupráce a mezinárodních opatření pro účinný boj proti organizovaným zločineckým skupinám.

3.21.

Jako důvod malé nebo chybějící mezinárodní spolupráce jsou často uváděny rozdíly v právních předpisech nebo postupech mezi členskými státy. O to vítanější je iniciativa vedoucí k vytvoření kodexu policejní spolupráce EU. V této souvislosti bude nepochybně přínosem externí studie, kterou již Evropská komise zahájila a která posoudí rámcové rozhodnutí Rady o boji proti organizované trestné činnosti z roku 2008.

3.22.

Důležitou úlohu při prosazování místního rozměru spolu se správním přístupem k boji proti organizované trestné činnosti hraje metoda, jejímž prostřednictvím místní orgány ve spolupráci s donucovacími orgány a občanskou společností využívají administrativní nástroje k tomu, aby zabránily pronikání organizované trestné činnosti do legálních podniků a správní infrastruktury.

3.23.

Problémem boje proti organizované trestné činnosti, který byl obšírně projednán ve strategii Evropské komise na období let 2021–2025, je to, že jde o neustále se měnící trestnou aktivitu, která v různých podobách prostupuje všechny oblasti našeho života a politické a sociální sféry. Využívá nejnovější výdobytky digitálního věku a jako vždy tyje z chudoby a nejnižších pudů. Zoufalí lidé se na ní stávají závislými a za pomoci zastrašování jsou nuceni k páchání trestné činnosti. EHSV si uvědomuje, že jsou nutná společná opatření EU a členských států a že je nutné pochopit, že je třeba mít před zločineckými organizacemi náskok a rozpoznat nové trendy u zločineckých skupin, které fungují nezávisle na politických či správních hranicích.

3.24.

EHSV se ve svých nedávných stanoviscích a informační zprávě zabýval bojem proti terorismu v souvislosti s bojem proti organizované trestné činnosti. EHSV bude jménem občanské společnosti nadále sledovat další kroky v boji proti organizovaným zločineckým skupinám, přičemž s uspokojením bere na vědomí návrhy, které Komise předložila Radě a Evropskému parlamentu, pokud jde o zapojení Evropské služby pro vnější činnost, Eurojustu a Europolu do společného úsilí při jednáních na toto téma se třetími zeměmi (3).

3.25.

EHSV zdůrazňuje, že by v rámci mechanismu boje proti organizované trestné činnosti měli být konzultováni a zapojeni (a plně chráněni) oznamovatelé, organizace občanské společnosti a nezávislé monitorovací instituce, aby tak byli účinně chráněni občané, evropské hospodářství a místní komunity a aby byly zajištěny právní stát a základní práva.

V Bruselu dne 22. září 2021.

Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

Christa SCHWENG


(1)  Úř. věst. C 429, 11.12.2020, s. 6.

(2)  Úř. věst. C 374, 16.9.2021, s. 58.

(3)  SOC/673: Posílení mandátu Europolu (Úř. věst. C 341, 24.8.2021, s. 66), SOC/675: Hodnocení směrnice o boji proti terorismu, SOC/676: Protiteroristická agenda pro EU (Úř. věst. C 341, 24.8.2021, s. 71).


Top