Zdanění energetických produktů a elektřiny je v Unii upraveno směrnicí Rady 2003/96/ES ze dne 27. října 2003, kterou se mění struktura rámcových předpisů Společenství o zdanění energetických produktů a elektřiny („směrnice o zdanění energie“ nebo „směrnice“).
Podle čl. 19 odst. 1 směrnice může Rada kromě ustanovení uvedených zejména v článcích 5, 15 a 17 jednomyslně na návrh Komise povolit kterémukoli členskému státu, aby zavedl další osvobození od daně nebo snížení daně z důvodu některé zvláštní politiky.
Na základě prováděcího rozhodnutí Rady 2014/722/EU ze dne 14. října 2014 (jemuž předcházelo prováděcí rozhodnutí Rady 2011/445/EU ze dne 12. července 2011) již bylo Německu povoleno uplatňovat sníženou sazbu daně na elektřinu na elektrickou energii dodávanou přímo plavidlům zakotveným v přístavech („pobřežní elektřina“), s výjimkou soukromých rekreačních plavidel.
Cílem tohoto návrhu je prodloužit platnost povolení na žádost Německa, a to vzhledem k tomu, že platnost stávající odchylky skončí dne 16. července 2020.
Dopisem ze dne 29. ledna 2020 informovaly německé orgány Komisi o svém záměru prodloužit platnost stávajícího opatření do 31. prosince 2025. Dopisem ze dne 30. dubna 2020 byly poskytnuty doplňující informace.
Německo žádá o obnovení povolení uplatňovat sníženou sazbu daně ve výši 0,50/MWh EUR rovnající se minimální sazbě daně z elektřiny na obchodní použití, jak je stanoveno ve směrnici, na pobřežní dodávku elektřiny plavidlům působícím výlučně pro obchodní účely ve vodách Unie a ve vnitrozemských vodách (včetně rybolovu).
Požadovanou dobou platnosti je období od 17. července 2020 do 31. prosince 2025, což je v souladu se stávající odchylkou a maximální dobou povolenou podle článku 19 směrnice o zdanění energie.
Cílem tohoto snížení je i nadále vytvářet ekonomickou pobídku k zavádění a využívání pobřežní elektřiny, aby se snížilo znečištění ovzduší v přístavních městech, zlepšila kvalita místního ovzduší a snížila hladina hluku ve prospěch zdraví obyvatel.
Účelem opatření, které bude Německo uplatňovat, je také snížit dopad vodní dopravy na životní prostředí.
Pomocí požadovaného opatření si Německo hodlá udržet pobídku k využívání pobřežní elektřiny, o níž se usuzuje, že je méně znečišťující alternativou výroby elektřiny na palubě plavidel v kotvištích přístavů. Jak je uvedeno v žádosti, v Německu je základní sazba daně z elektřiny ve výši 20,50 EUR/MWh. Daňová úleva v současné době činí 20,00 EUR/MWh. To znamená, že příjemcům se na základě směrnice o zdanění energie účtuje minimální unijní sazba daně z elektřiny ve výši 0,50 EUR/MWh (jak je uvedeno v čl. 10 odst. 1 a v tabulce C přílohy I směrnice, na obchodní použití). Německo umožňuje, aby daňové zvýhodnění bylo poskytováno jak v podobě snížené sazby daně účtované při dodání (je třeba povolení), tak jako vratka daně.
Na druhé straně podle čl. 14 odst. 1 písm. c) směrnice o zdanění energie musí členské státy osvobodit od daně energetické produkty používané k výrobě elektřiny na palubě lodí v kotvištích přístavů. Podle čl. 15 odst. 1 písm. f) směrnice tak mohou tak rovněž činit v případě elektřiny vyrobené na palubě lodí pro plavbu po vnitrozemských vodách. Německo provedení tohoto posledně uvedeného osvobození od daně potvrdilo.
Německé orgány uvedly, že snížení daně se vztahuje na všechny lodě kromě soukromých rekreačních plavidel v tom smyslu, že ze snížení daně mohou mít prospěch všechny lodě pro obchodní plavbu, bez ohledu na velikost či stát vlajky. Plavidla však nemají povinnost pobřežní elektřinu používat.
Jak je uvedeno v žádosti, od vstupu režimu v platnost v roce 2011 se počet příjemců výrazně zvýšil; v odvětví vnitrozemské vodní dopravy mohou pobřežní elektřinu nakupovat téměř všechna plavidla; v odvětví námořní dopravy je v současnosti velmi málo zařízení, která nejsou určena pro ostrovní trajekty. Podle dostupných údajů je kromě toho ve vnitrozemských vodách v provozu 454 zařízení, 385 zařízení se plánuje a existuje potenciál pro dalších 115 zařízení. V námořních přístavech je v provozu 240 zařízení (z nichž 237 slouží plavidlům trajektové přepravy mezi ostrovy), 30 zařízení se plánuje (zejména pro výletní a kontejnerové lodě) a existuje potenciál pro dalších 32 zařízení.
Jako odhad daňových výdajů vyplývajících z opatření německé orgány vypočítaly ztrátu daňových příjmů na základě množství elektřiny spotřebované na zvýhodnění a výše výhody. Daňová úleva činí v současnosti 20,00 EUR/MWh (standardní sazba daně, jak je uvedeno výše, činí 20,50 EUR/MWh). V roce 2019 bylo v přístavech odebráno 79 302 MWh pobřežní elektřiny. S ohledem na daňovou úlevu tato skutečnost v roce 2019 vede ke ztrátě daňových příjmů ve výši 1,586 milionu EUR. Za předpokladu, že v důsledku podpůrných opatření se v budoucnu využívání pobřežní elektřiny zvýší, se pro nadcházející roky odhaduje ztráta ve výši 2 milionů EUR ročně.
Německo požádalo o udělení povolení do 31. prosince 2025, a to od 17. července 2020 bez přerušení stávající odchylky a na maximální dobu uvedenou v čl. 19 odst. 2 směrnice.
Nižší sazbou daně chce Německo provozovatele plavidel pobízet k využívání pobřežní elektřiny, aby se snížily emise přenášené vzduchem a hluk ze spalování fosilních paliv na plavidlech v kotvištích, a také emise CO2. Uplatňování snížené sazby daně by posílilo konkurenceschopnost pobřežní elektřiny oproti spalování ropných paliv na palubě, které je od daně osvobozeno.