Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0799

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Zpráva o vývozních povoleních v roce 2019 podle nařízení o obchodování s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání

    COM/2020/799 final

    V Bruselu dne 14.12.2020

    COM(2020) 799 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Zpráva o vývozních povoleních v roce 2019 podle nařízení o obchodování s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání


    1.Úvod

    Cílem nařízení (EU) 2019/125 o obchodování s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání ( 1 ) (dále jen „nařízení“), je zabránit jednak trestu smrti, jednak mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání v zemích mimo EU. Nařízení rozlišuje mezi zbožím, které:

    -je ze své podstaty protiprávní a nemělo by s ním být obchodováno vůbec (příloha II), nebo

    -může mít oprávněná použití, jako jsou zařízení pro vymáhání práva (příloha III) nebo zboží pro terapeutické použití (příloha IV).

    Obchod s tímto zbožím podléhá určitým omezením.

    V čl. 26 odst. 3 nařízení se stanoví, že členské státy musí vypracovat veřejnou výroční zprávu o činnosti. Zpráva musí obsahovat informace o počtu obdržených žádostí, o zboží a zemích, kterých se tyto žádosti týkaly, a o rozhodnutích, která v případě těchto žádostí přijaly. Ustanovení čl. 26 odst. 4 stanoví, že Komise musí vypracovat výroční zprávu sestavenou z výročních zpráv o činnosti zveřejněných členskými státy. Zprávu musí zpřístupnit veřejnosti.

    Tato zpráva Komise obsahuje informace o činnostech členských států týkajících se povolování vývozu zboží ( 2 ), které by mohlo být použito k mučení nebo k výkonu trestu smrti, v roce 2019. 

    Všechny členské státy předložily zprávu o počtu vývozních povolení, která byla udělena či zamítnuta podle čl. 11 odst. 1 a čl. 16 odst. 1, a o zboží a zemích určení, kterých se dotčená povolení týkají. Ve většině případů příslušné orgány v členských státech rovněž informovaly o počtu nebo množství zboží povoleného pro vývoz a o kategoriích konečných uživatelů, jimž bylo toto zboží dodáno.

    Povolení podle nařízení (EU) 2019/125

    Ustanovení čl. 11 odst. 1 a čl. 16 odst. 1 nařízení (EU) 2019/125 vyžadují povolení pro vývoz ( 3 ) zboží uvedeného v příloze III (čl. 11 odst. 1) a v příloze IV (čl. 16 odst. 1).

    Příloha III uvádí některé zboží, které by mohlo být použito pro mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání. Zboží uvedené v příloze III spadá do těchto kategorií: zboží určené k zadržování lidí, zbraně a zařízení určené ke zvládání nepokojů nebo k vlastní ochraně a zařízení pro rozptyl paralyzujících nebo dráždivých chemických látek určené ke zvládání nepokojů nebo k sebeobraně a některé související látky.

    Příloha IV uvádí některé chemické látky, které by mohly být použity v injekčních aplikacích smrtelné dávky.

    S výjimkou případů, kdy se pro vývoz zboží uvedeného v příloze IV používá všeobecné vývozní povolení Unie stanovené v příloze V, musí být vývozní povolení získáno od příslušných orgánů dotčeného členského státu uvedených v příloze I nařízení.

    Vývoz do míst určení uvedených v obecném vývozním povolení Unie se obvykle může uskutečňovat bez získání individuálního nebo souhrnného povolení uděleného členským státem. Dosavadní postup byl takový, že země mimo EU je zařazena do přílohy V, pokud ratifikovala příslušnou mezinárodní dohodu se závazkem zrušit trest smrti za všechny trestné činy. V případě zemí mimo Radu Evropy to znamená, že dotčená země musela bez výhrad ratifikovat Druhý opční protokol k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech.

    Existuje-li však důvodné podezření, že vývozce není schopen dodržet podmínky tohoto povolení nebo právní předpisy upravující kontrolu vývozu, může příslušný orgán vývozci používání všeobecného vývozního povolení Unie zakázat.

    Ustanovení čl. 20 odst. 2 nařízení (EU) 2019/125 uvádí, že vývozní povolení udělené členským státem může být individuální (vývozní povolení pro jednoho konečného uživatele nebo příjemce v zemi mimo EU) nebo souhrnné (vývozní povolení pro jednoho nebo více určených konečných uživatelů nebo distributorů v jedné nebo více určených zemích mimo EU) ( 4 ).

    Články 3, 4 a 5 nařízení zakazují vývoz, dovoz a tranzit zboží uvedeného v příloze II. Příslušné orgány mohou udělit výjimku ze zákazu, avšak pouze tehdy, pokud se prokáže, že se toto zboží použije výhradně pro účely veřejného vystavení v muzeu z důvodu svého historického významu (buď v zemi mimo EU, nebo – v souladu s článkem 4 – v členském státě).

    2.Udělená a odmítnutá povolení

    V roce 2019 činil celkový počet oznámených povolení 285, přičemž 11 členských států uvedlo, že povolení udělilo. Zbývající členské státy informovaly Komisi, že žádné žádosti o povolení podle nařízení neobdržely.

    Vzhledem k tomu, že definice individuálního povolení a souhrnného povolení uvedené v článku 2 nařízení nezahrnují kvantitativní složku, neuvádí se v počtu udělených povolení počet nebo množství zboží, na které se tato povolení vztahují. Ani informace, které členské státy poskytují Komisi, obvykle nerozlišují mezi individuálními povoleními a souhrnnými povoleními.

    Nařízení vyžaduje, aby příslušné orgány zkontrolovaly, zda vývozní povolení neobsahuje náznaky, že v případě vývozu může být zboží použito pro účely mučení nebo jiného krutého, nelidského či ponižujícího zacházení nebo trestání (příloha III) nebo k výkonu trestu smrti (příloha IV). V čl. 20 odst. 8 nařízení se proto uvádí, že příslušný orgán by měl obdržet „úplné informace, zejména o konečném uživateli, zemi určení a konečném použití zboží“.

    V roce 2019 bylo oznámeno šest ( 5 ) zamítnutých žádostí o vývozní povolení. V roce 2019 se oznámené případy zamítnutí týkaly některých zamýšlených transakcí se zákazníky v Bosně a Hercegovině, Číně, Indii, Izraeli, Nigérii a Nigeru. Nepovolené transakce se týkaly především zboží uvedeného v příloze III pod kódem 3.1 6 . Zamýšlený vývoz do Nigérie se týkal zboží uvedeného v příloze III pod kódem 3.6 ( 7 ). Zamýšlený vývoz do Indie se týkal zboží uvedeného v příloze IV (thiopental).

    Články 3, 4 a 5 nařízení zakazují vývoz, dovoz a tranzit zboží uvedeného v příloze II. Nařízení umožňuje příslušným vnitrostátním orgánům udělit výjimku ze zákazu, avšak pouze tehdy, pokud se prokáže, že se toto zboží použije výhradně pro účely veřejného vystavení v muzeu z důvodu svého historického významu (buď v zemi mimo EU, nebo – v souladu s článkem 4 – v členském státě). Příslušné orgány uvedly, že takové výjimky v roce 2019 neudělily.

    Příloha 1 této zprávy obsahuje informace o počtu vývozních povolení udělených příslušnými vnitrostátními orgány v roce 2019 podle kategorie zboží (příloha III a příloha IV). Součástí informací o počtu udělených povolení není vývoz na základě všeobecného vývozního povolení Unie (příloha V nařízení (EU) 2019/125).

    Příloha 2 obsahuje informace o počtu schválených a zamítnutých žádostí v období 2017–2019.

    Příloha 3 uvádí informace o hlavních oznámených místech určení povoleného vývozu.

    Přílohy 4 a 5 uvádějí přehled zboží povoleného pro vývoz, jeho místa určení a oznámené konečné použití.

    3.Koneční uživatelé

    Informace, které Komise obdržela, umožňují rozlišovat mezi konečným použitím pro vymáhání práva, vědecké a zdravotní účely (v nemocnicích a pro veterinární použití) a konečným použitím v bezpečnostních a obchodních firmách.

    Příloha 6 shrnuje informace o oznámeném konečném použití povoleného vývozu v roce 2019, které byly poskytnuty Komisi.

    (1)

         Úř. věst. L 30, 31.1.2019, s. 1.

    (2)

         Tato zpráva neposkytuje informace o tom, jak vývozci využívají pro vývoz zboží uvedeného v příloze IV (příloha V nařízení (EU) 2019/125) všeobecné vývozní povolení Unie.

    (3)

         Podle čl. 2 písm. d) nařízení (EU) 2019/125 se „vývozem“ rozumí „odeslání zboží z celního území Unie, včetně odeslání zboží, u nějž se vyžaduje celní prohlášení, a odeslání zboží poté, co bylo uskladněno ve svobodném pásmu ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013“.

    (4)

    Úplná definice „individuálního povolení“ je uvedena v čl. 2 písm. p). Úplná definice „souhrnného povolení“ je uvedena v čl. 2 písm. q).

    (5)

    Počet zamítnutí za rok 2019 se liší od počtu uvedeného ve zprávě o přezkumu (COM(2020) 343), neboť zohledňuje údaje, které nebyly v době dokončení zprávy k dispozici.

    (6)

    Zboží uvedené v příloze III pod kódem 3.1: přenosné zbraně a zařízení, z nichž vychází dávka paralyzující nebo dráždivé chemické látky.

    (7)

    Zboží uvedené v příloze III pod kódem 3.6: fixní nebo vestavitelné zařízení pro rozptyl paralyzujících nebo dráždivých chemických činitelů s širokým dosahem.

    Top

    V Bruselu dne 14.12.2020

    COM(2020) 799 final

    PŘÍLOHY

    ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Zpráva o vývozních povoleních v roce 2019 podle nařízení o obchodování s některým zbožím, které by mohlo být použito pro trest smrti, mučení nebo jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání


    Příloha 1:

    Počet oznámených vývozních povolení vydaných členskými státy na základě čl. 20 odst. 2 nařízení (EU) 2019/125, v členění podle příloh

    Příloha 2:

    Počet oznámených vývozních povolení vydaných členskými státy v období 2017–2019

    Příloha 3:

    Oznámená místa určení 1 povoleného vývozu v roce 2019 2  



    Příloha 4:

    Přehled povoleného vývozu zboží uvedeného v příloze III, který byl oznámen v roce 2019

    Kód

    Zboží uvedené v příloze III

    Místo určení

    Konečné použití

    Příslušný orgán

    1.1

    Pouta a spojené řetězy

    Bahrajn (2), Srbsko (1), Argentina (1)

    Vymáhání práva

    CZ

    Černá Hora (1), Severní Makedonie (4), Omán (1), Švýcarsko (1), Spojené státy americké (1)

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Hongkong (1), Austrálie (2), Nový Zéland (1)

    Vymáhání práva

    UK

    1.2

    Jednotlivé manžety či náramky vybavené zamykacím mechanismem

    Barbados (1)

    Vymáhání práva

    UK

    2.1

    Přenosné zbraně vydávající elektrický výboj, včetně, kromě jiného, elektrických obušků, elektrických štítů, ochromujících střelných zbraní a zbraní vystřelujících elektrické šipky

    Aruba (1), Moldavsko (1), Černá Hora (1), Ukrajina (1), Spojené arabské emiráty (1), Švýcarsko (1)

    Vymáhání práva (Aruba), obchodníci

    CZ

    Nová Kaledonie (2), Středoafrická republika (1)

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Andorra (1)

    Vymáhání práva

    ES

    Andorra (1), Senegal (1)

    Soukromá bezpečnostní firma

    FR

    Spojené státy americké (1)

    Jiné

    UK

    3.1

    Přenosné zbraně a zařízení, z nichž vychází dávka paralyzující nebo dráždivé chemické látky

    Aruba (1), Moldavsko (1), Černá Hora (1), Ukrajina (1), Spojené arabské emiráty (1), Švýcarsko (1)

    Vymáhání práva (Aruba), obchodníci

    CZ

    Andorra (9), Bosna a Hercegovina (4), Chile (1), Demokratická republika Kongo (1), Francouzská Polynésie (1), Japonsko (4), Kosovo (1), Kuba (1), Mali (1), Černá Hora (2), Namibie (1), Nová Kaledonie (2), Severní Makedonie (1), Pákistán (1), Moldavsko (1), Švýcarsko (11) Srbsko (1), Somálsko (3), Jižní Afrika (7), Tunisko (1), Uruguay (1), Spojené státy (1), Čína (2).

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Andorra (2)

    Vymáhání práva

    ES

    Senegal (1), Andorra (2), Niger (1)

    Soukromá bezpečnostní firma, vymáhání práva (clo) (Niger)

    FR

    Spojené arabské emiráty (2)

    Soukromá bezpečnostní firma

    PL

    Andorra, Austrálie, Švýcarsko, Jižní Afrika, Spojené státy americké (celkem 6)

    Jiné

    SE

    Austrálie (1)

    Vymáhání práva

    UK

    3.2

    Vanilylamid kyseliny pelargonové (PAVA)

    Brazílie (4), Indie (13), Japonsko (1), Jižní Korea (3), Singapur (1), Šrí Lanka (1), Jižní Afrika (1), Thajsko (1), Turecko (2), Čína (3)

    (30)

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Kostarika (1), Gibraltar (1), Spojené státy americké (1)

    Klinické a laboratorní použití (Kostarika a USA), prosazování práva (Gibraltar)

    UK

    3.3

    Oleoresin capsicum (OC)

    Egypt (1), Argentina (2), Austrálie (1), Japonsko (1), Keňa (1), Rusko (2), Švýcarsko (5), Jižní Afrika (1), Tunisko (1), Ukrajina (4), Čína (1)

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Aruba (1), ostrovy Bonaire, Sint Eustatius a Saba (3), Curaçao (2), Sint Marteen (1) a souhrnná licence pro uvedená místa určení

    Vymáhání práva

    NL

    3.4

    Směsi obsahující nejméně 0,3 % hmotnostních PAVA nebo OC a rozpouštědlo (pepřový sprej)

    Brazílie (1), Japonsko (1), Rusko (1), Švýcarsko (4), Ukrajina (5), Spojené státy americké (1), Čína (1).

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Svatá Helena (1)

    Vymáhání práva

    UK

    3.6

    Fixní nebo vestavitelné zařízení pro rozptyl paralyzujících nebo dráždivých chemických činitelů s širokým dosahem

    Švýcarsko (2), Spojené arabské emiráty (1).

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Příloha 5:

    Podrobný přehled povoleného vývozu zboží uvedeného v příloze IV, který byl oznámen v roce 2019

    Kód

    Zboží uvedené v příloze IV

    Místo určení

    Konečné použití

    Příslušný orgán

    1.1 a)

    Amobarbital

    Norsko (1)

    (Stejné povolení se používá pro veškeré zboží uvedené na seznamu vyvážené ze Spojeného království do Norska).

    Klinické a laboratorní použití

    UK

    1.1 c)

    Pentobarbital

    Norsko

    Klinické a laboratorní použití

    UK

    1.1 d)

    Sodná sůl pentobarbitalu

    Aruba (1), Kanada (2), Curaçao (2), Hongkong (2), Malajsie (1), Švýcarsko (2)

    Veterinární použití

    NL

    Spojené státy americké (1)

    Klinické a laboratorní použití

    UK

    1.1 e)

    Sekobarbital

    Jordánsko (1), Norsko, Spojené státy americké (1)

    Klinické a laboratorní použití

    UK

    1.1 g)

    Thiopental

    Saúdská Arábie (1), Írán (1), Albánie (1), Irák (1)

    Lékařské použití

    CZ

    Bosna a Hercegovina (5), Srbsko (1)

    Lékařské použití

    AT

    Angola (3)

    Lékařské/farmaceutické použití

    PT

    Norsko

    Klinické a laboratorní použití

    UK

    1.1 h)

    Thiopental sodný

    Libanon (1)

    Lékařské použití

    FR

    Argentina (2)

    Lékařské/farmaceutické použití

    IT

    Brazílie (2)

    Lékařské/farmaceutické použití

    IT

    Mexiko (2)

    Lékařské/farmaceutické použití

    IT

    Moldavsko (1)

    Lékařské/farmaceutické použití

    IT

    Turecko (4)

    Lékařské/farmaceutické použití

    IT

    Ghana (2), Malajsie (1), Sierra Leone (2), Singapur (3)

    Lékařské použití

    NL

    Nigérie (3)

    Lékařské/farmaceutické použití

    PT

    Sierra Leone (1), Austrálie (3), Falklandské ostrovy (1), Singapur (1), Zimbabwe (1)

    Zdravotní péče/lékařské použití

    UK

    1.1

    Jiná barbiturátová anestetika s krátkodobým či okamžitým působením

    Egypt (2), Antarktida (1), Argentina (2), Austrálie (2), Chile (3), Írán (1), Izrael (2), Japonsko (1), Jordánsko (1), Kanada (1), Keňa (1), Kolumbie (3), Malajsie (1), Mexiko (3), Namibie (1), Norsko (2), Nový Zéland (1), Omán (2), Peru (2), Rusko (1), Švýcarsko (2), Zimbabwe (1), Jižní Afrika (2), Turecko (3).

    Konečné použití není uvedeno

    DE

    Norsko, Spojené státy americké (2), Belize (1), Švýcarsko (1)

    Klinické a laboratorní použití (Norsko, Spojené státy americké, Švýcarsko), veterinární použití (Belize)

    UK

    Příloha 6:

    Oznámené konečné použití povoleného vývozu do třetích zemí v roce 2019 3

    (1)

     Je-li v seznamu míst určení použit konkrétní název, nemělo by to být vykládáno jako informace přesahující rámec odkazující na (celní) území obecně známé pod uvedeným názvem.

    (2)

     „Jiné“ zahrnuje místa určení, u nichž bylo oznámeno pouze jedno vývozní povolení, konkrétně: Albánie, Antarktida, Barbados, Belize, Demokratická republika Kongo, Falklandské ostrovy, Francouzská Polynésie, Gibraltar, Irák, Kosovo, Kostarika, Kuba, Libanon, Mali, Niger, Pákistán, Saúdská Arábie, Šrí Lanka, Středoafrická republika, Sint Marteen, Svatá Helena (UK), Thajsko, Uruguay. Jedno oznámené povolení týkající se jednoho z Normanských ostrovů nebylo pro účely této zprávy zohledněno, neboť se nejedná o vývoz ve smyslu čl. 2 písm. d) nařízení (EU) 2019/125.

    (3)

    Počet vývozních povolení neodpovídá počtu uvedenému v předchozích přílohách, neboť ne všechny orgány v členských státech uvádí konečné použití.

    Top