Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0209

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Výroční zpráva o provádění iniciativy Humanitární dobrovolníci EU v roce 2019

    COM/2020/209 final

    V Bruselu dne 25.5.2020

    COM(2020) 209 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Výroční zpráva o provádění iniciativy Humanitární dobrovolníci EU v roce 2019


    I. Úvod

    V roce 2014 zahájila Evropská unie (EU) v souladu s čl. 214 odst. 5 Smlouvy o fungování Evropské unie iniciativu Humanitární dobrovolníci EU 1 . Cílem této iniciativy je zvýšit schopnost EU poskytovat humanitární pomoc založenou na potřebách a zvýšit kapacity a odolnost zranitelných nebo katastrofami zasažených komunit ve třetích zemích. Evropským občanům iniciativa zároveň umožňuje projevit solidaritu s lidmi v nouzi formou účasti na humanitárních činnostech v dotčených zemích.

    Tato zpráva popisuje provádění iniciativy Humanitární dobrovolníci EU v roce 2019. Byla vypracována v souladu s čl. 27 odst. 4 nařízení (EU) č. 375/2014 2 , který stanoví, že Komise musí Evropskému parlamentu a Radě předkládat výroční zprávy věnované pokroku dosaženému při provádění uvedeného nařízení. Předchozí zprávy za roky 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018 jsou k dispozici na internetu 3 .

    Zpráva vychází z údajů, které byly získány a zanalyzovány v souladu s rámcem pro monitorování provádění opatření na základě iniciativy. Tento rámec vytvořila a dohodla Komise spolu s Výkonnou agenturou pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (EACEA), která odpovídá za řízení většiny operací prováděných v rámci iniciativy.

    II. Cíle a priority

    Činnosti popsané v této zprávě vycházejí z ročního pracovního programu provádění iniciativy Humanitární dobrovolníci EU na rok 2019 4 , který Komise přijala v souladu s čl. 21 odst. 3 nařízení (EU) č. 375/2014. Na provádění této iniciativy byl vyčleněn rozpočet ve výši 18 365 000 EUR.

    Cílem iniciativy Humanitární dobrovolníci EU je přispívat k posilování kapacity Unie poskytovat humanitární pomoc založenou na potřebách, zaměřenou na záchranu života, předcházení lidskému utrpení a jeho zmírňování a zachování lidské důstojnosti a na budování kapacit a zvyšování odolnosti zranitelných nebo katastrofami zasažených komunit ve třetích zemích, a to zejména prostřednictvím připravenosti na katastrofy, snižováním rizika katastrof a těsnějším propojením pomoci, obnovy a rozvoje.

    III. Akce uskutečněné v roce 2019

    Akce popsané v oddílech 1–4 této zprávy byly přeneseny na agenturu EACEA, která je provádí ve spolupráci s Komisí 5 .

    Agentura EACEA odpovídá za výzvy k podávání návrhů a výzvy k podávání nabídek, řízení zakázek, jakož i za využívání příslušných rozpočtových prostředků v souladu s ročními pracovními programy přijatými Komisí. Pokud jde o provozní řízení, Komise je i nadále přímo zodpovědná za zřízení a údržbu sítě partnerů a dobrovolníků a internetové platformy a za komunikační činnosti.

    1.Vysílání dobrovolníků

    Vysílání humanitárních dobrovolníků EU na humanitární projekty v zemích mimo EU nabízí občanům EU a osobám dlouhodobě pobývajícím na území EU smysluplnou možnost projevit svou solidaritu osobám v nouzi. Vysílání dobrovolníků na plný úvazek do zemí mimo EU je podporováno dobrovolnictvím přes internet, do kterého se mohou lidé zapojit bez ohledu na to, kde ve světě se nacházejí.

    Dobrovolnické příležitosti financované v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU jsou zveřejňovány konsorcii vysílajících a přijímajících organizací na platformě Humanitární dobrovolníci EU 6 .

    V období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019 bylo do projektů financovaných prostřednictvím rozpočtu na roky 2017 a 2018 zapojeno 374 humanitárních dobrovolníků EU a během tohoto období se uskutečnilo 61 stáží. Stáže umožňují začínajícím humanitárním dobrovolníkům EU strávit před vysláním do třetí země až šest měsíců v sídle vysílající organizace v členském státě EU.

    Níže uvedený graf ukazuje počet dobrovolníků v rámci projektů vysílání, kteří byli vybráni každý rok od zahájení iniciativy v roce 2015. Výsledkem výzvy k podávání návrhů na vyslání dobrovolníků zveřejněné v roce 2019 je vyslání 424 dobrovolníků, jež se uskuteční v letech 2020/2021.

    Humanitární dobrovolníci EU pocházejí z rozmanitých prostředí a mají různé dovednosti, což je odrazem přístupu k vysílání dobrovolníků a k výběru potenciálních humanitárních dobrovolníků EU na základě potřeb. Níže uvedený graf zobrazuje nejoblíbenější profesní profily, které organizace zveřejňují v oznámeních o volných pracovních místech pro dobrovolníky. Mezi tři nejvyhledávanější profily od zahájení iniciativy patří i) komunikace, ii) řízení rizik souvisejících s katastrofami a iii) řízení projektů.

    Humanitární dobrovolníci EU jsou státními příslušníky členských států EU a státními příslušníky třetích zemí oprávněně pobývajícími v některém z členských států EU. V roce 2019 byla míra účasti dobrovolníků podle státní příslušnosti stálá. Jak ukazuje následující graf, doposud se do iniciativy zapojili dobrovolníci z 24 členských států, přičemž nejvyšší počet osob pochází z Itálie, Španělska a Francie.

    Od zahájení iniciativy bylo zveřejněno 205 dobrovolnických projektů přes internet (62 z nich v roce 2019). Mezi nejčastěji požadované činnosti patřily překlady, korektury a grafika.

    Příklady dobrovolnické činnosti z projektů realizovaných v roce 2019 7

    Projekt „Humanitarian Volunteers in Action: Challenges & Opportunities“ (Humanitární dobrovolníci v akci: výzvy a příležitosti) spojuje dvě vysílající organizace z Francie a Slovenska, které spolupracují při vyslání osmnácti humanitárních dobrovolníků EU do operací humanitární pomoci v devíti hostitelských organizacích v Albánii, Maroku, Alžírsku, Ekvádoru, Gruzii, Turecku. V albánské Tiraně nabízí projekt služby v oblasti výživy zranitelným skupinám, jako jsou děti, lidé v nouzi a osoby s chronickým onemocněním.

    Začínající humanitární dobrovolnice EU, která se zabývá výživou, píše o své úloze v Albánii, kde vedla pracovní setkání pro děti a mladé dospělé osoby se zdravotním postižením věnovaná osvědčeným postupům v oblasti výživy: „Během své dobrovolnické činnosti jako dietoložka jsem měla možnost pracovat s různými centry a školami. Jednou týdně navštěvuji centrum „Femijet e Botes ne Shqiperi“, do něhož po skončení vyučování dochází deset dětí, a centrum „Fondacioni Ndihmoni Jeten“ v Prushi, jež se stará o mladé dospělé s mentálním postižením, včetně specifické skupiny, která se učí, jak dosáhnout co největší nezávislosti. S těmito dvěma skupinami jsem měla možnost navázat vztahy a připravit pracovní setkání založená na vzdělávání v oblasti výživy.“

    ( https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/nutritional-education-food-pyramid_en )

    V rámci projektu „EU Aid Volunteers for resilience and response capacity of vulnerable communities through deployment and capacity building activities“ (Humanitární dobrovolníci EU pro odolnost a schopnost zranitelných komunit reagovat prostřednictvím činností v oblasti vysílání a budování kapacit) spolupracují vysílající organizace z Itálie a Španělska jako partneři při vyslání 32 dobrovolníků do třinácti mimoevropských zemí.

    Začínající humanitární dobrovolník EU vyslaný na Filipíny píše o svých zkušenostech v roli humanitárního dobrovolníka EU v oblasti logistiky. Od výbuchu sopky Taal se jeho činnost v dotčené oblasti zaměřuje na logistickou koordinaci odezvy na mimořádné události:

    „Po řadě zemětřesení, k nimž došlo v posledních týdnech, nyní provádíme několik projektů, jejichž součástí je zajištění přístřeší, čištění oblasti a zajištění peněžní hotovosti. V těchto dvou měsících jsme zažili rovněž silný tajfun Kammuri, již dvacátý tajfun tento rok, naštěstí však nebyl tak ničivý, jak jsme se obávali. Říká se, že toto období roku je vždy náročné, a je to tak!“

    Výzva k podávání návrhů na vysílání humanitárních dobrovolníků EU 8 na rok 2019 byla zveřejněna dne 12. dubna 2019, přičemž uzávěrka pro předkládání žádostí byla stanovena na 13. června 2019. Tato výzva byla zaměřena na spolufinancování projektů pro vysílání humanitárních dobrovolníků EU včetně stáží pro začátečníky a dalších aktivit dobrovolníků v oblasti budování kapacit. Rozpočet pro tuto výzvu původně činil 10 000 000 EUR. Po vyhodnocení žádostí byl rozpočet následně navýšen o převod rozpočtu přiděleného na výzvu k podávání návrhů v oblasti technické pomoci a budování kapacit. Bylo vybráno deset projektů 9 ke spolufinancování z grantových prostředků EU v celkové výši 11 360 700 EUR. Projekty byly zahájeny v prosinci 2019 a jejich výsledkem bude vyslání 424 humanitárních dobrovolníků EU v roce 2020. Počet dobrovolníků navržených organizacemi se zvýšil z 368 v roce 2018 na 424 v roce 2019.

    Na rok 2019 byla naplánována vyslání do Afriky (45,5 %), Latinské Ameriky a Karibiku (24,8 %), na Blízký východ (15,8 %), do východní Asie (9,9 %), do Střední Asie (3,1 %) a na Balkán (0,9 %).

    2.Technická pomoc a budování kapacit

    Projekty v oblasti budování kapacit a technické pomoci 10 , které jsou podporovány z finančních prostředků poskytovaných iniciativou Humanitární dobrovolníci EU, posilují schopnosti organizací, jejichž záměrem je vysílat humanitární dobrovolníky EU, a zajišťují, aby tyto organizace dodržovaly normy a postupy vypracované v rámci iniciativy.

    Dne 22. května 2019 zveřejnila agentura EACEA výzvu k podávání návrhů 11 s uzávěrkou 4. července 2019. Výzva se zaměřila na spolufinancování projektů budování kapacit přijímajících organizací sídlících mimo EU a projektů technické pomoci pro vysílající organizace se sídlem v EU v oblastech, jako je řízení rizik souvisejících s katastrofami, řízení dobrovolnické činnosti a metody posuzování potřeb. Celkový rozpočet na spolufinancování projektů stanovený v ročním pracovním programu Komise byl snížen ze 4 600 000 EUR na 3 239 300 po převodu finančních prostředků na projekty vybrané v rámci výzvy k podávání návrhů na vysílání dobrovolníků.

    Vybráno bylo pět žádostí (jedna v oblasti technické pomoci a čtyři v oblasti budování kapacit) pro spolufinancování 12 z grantových prostředků EU v celkové výši 2 614 101 EUR.

    Výzvy v letech 2015–2019 vedly celkově k financování 32 projektů v oblasti budování kapacit a 13 projektů technické pomoci, do nichž bylo zapojeno 440 příjemců / partnerů projektu.

    Cílem těchto projektů je posílit řídicí a provozní systémy zúčastněných organizací a pomoci zapojeným organizacím partnersky spolupracovat při zavádění osvědčených postupů v oblasti poskytování humanitární pomoci a řízení dobrovolnické činnosti.

    Příklady projektů vybraných pro financování v roce 2019

    Budování kapacit

    Projekt XCHANGE je podporován a prováděn konsorciem sestávajícím ze 14 partnerů: 5 organizací z Itálie, Slovenska a Španělska a 9 organizací z Etiopie, Keni, Guatemaly, Kolumbie, Peru a Srbska. Hlavním cílem projektu je umožnit členům řídit dobrovolníky v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU a poučit se ze sdílení osvědčených postupů v oblasti humanitární pomoci, řízení dobrovolnické činnosti a rozvoje komunit.

    Projekt INPLACE je projekt budování kapacit v souvislosti s problémem týkajícím se nuceného vysídlování v Latinské Americe a akreditací nových hostitelských organizací na tomto kontinentu. Tohoto dvouletého projektu se účastní dvě evropské organizace ze Španělska a Itálie a 13 organizací z devíti zemí mimo EU (Kolumbie, Bolívie, Peru, Brazílie, Venezuela, Chile, Honduras, Guatemala a Mexiko). Jejich cílem je podílet se o své zkušenosti a zlepšovat kapacity nebo získávat nové.

    Projekt má čtyři specifické cíle: i) rozvíjet kapacity na ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a komunit postižených venezuelskou krizí a nuceným vysídlováním; ii) posílit komunitně vedené procesy, pokud jde o ochranu, připravenost a reakci v souvislosti s vysídlováním; iii) posílit schopnost organizací získat akreditaci v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU a podporovat místní a on-line dobrovolnickou činnost a iv) podporovat partnerství mezi členy.

    Technická pomoc 

    Technická pomoc v rámci humanitární reakce, která zajišťuje cennou mezinárodní dobrovolnickou činnost a začlenění osob se zdravotním postižením, má za cíl vytvořit globální komunitu pro sdílení praktických postupů složenou z organizací EU usilujících o začlenění osob se zdravotním postižením do humanitárních akcí a dobrovolnictví. Projektu se účastní šest partnerů konsorcia ze čtyř zemí EU: Finska, Itálie, Belgie a Irska.

    Tento projekt sleduje tři hlavní cíle: i) organizace EU mají větší schopnost řídit inkluzivní projekty humanitární pomoci a dohlížet na ně, včetně snižování rizika katastrof a obnovy po katastrofě; ii) některé organizace z členských států EU, které jsou členy konsorcia, získaly akreditaci jako vysílající organizace pro vysílání humanitárních dobrovolníků EU a provádějí inkluzivní dobrovolnické programy; iii) rozvoj komunity pro budování kapacit v oblasti začleňování, humanitární činnosti a dobrovolnictví mezi členy a sdílení těchto poznatků s odvětvím a veřejností.

    3.Akreditace

    Organizace, které chtějí vysílat humanitární dobrovolníky EU, musí být v souladu s akreditačním postupem v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU akreditovány jako vysílající nebo přijímající organizace. Akreditace slouží ke kontrole toho, zda jsou zúčastněné organizace schopny uplatňovat normy řízení dobrovolnické činnosti za účelem řízení činnosti dobrovolníků před jejich vysláním a v jeho průběhu.

    V roce 2015 byla zveřejněna otevřená výzva, která umožňuje průběžné podávání žádostí až do 30. září 2020 13 . Do konce roku 2019 získalo akreditaci 282 vysílajících a přijímajících organizací (52 vysílajících a 230 přijímajících organizací), což umožnilo vyslat větší počet humanitárních dobrovolníků EU.

    Níže uvedený graf udává počet organizací akreditovaných od roku 2015 do roku 2019.

    Ustanovení čl. 36 odst. 1 prováděcího nařízení Komise č. 1244/2014 14 stanoví, že akreditované vysílající a přijímající organizace podstoupí opětovnou akreditaci po třech letech od obdržení akreditace. V roce 2019 muselo procesem opětovné akreditace projít 34 organizací akreditovaných v roce 2016.

    4.Program odborné přípravy

    Program odborné přípravy humanitárních dobrovolníků EU zajišťuje konsorcium, v jehož čele stojí společnost ICF. Program je založen na kompetenčním rámci stanoveném v nařízení Komise v přenesené pravomoci č. 1398/2014 a je poskytován prostřednictvím učebního přístupu, který kombinuje přípravnou výuku on-line a výuku ve třídě a skládá se z povinných a volitelných výukových modulů a ze cvičení na základě scénáře 15 .

    Dosud bylo realizováno celkem 23 cyklů odborné přípravy, dva v roce 2016, čtyři v roce 2017, osm v roce 2018 a devět v roce 2019. Od roku 2016 bylo vyškoleno 1 016 zájemců o dobrovolnickou činnost. Meziroční nárůst počtu zájemců o dobrovolnickou činnost, kteří byli vyškoleni, činil: 96 v roce 2016; 179 v roce 2017; 295 v roce 2018 a 446 v roce 2019. Během doby trvání iniciativy bylo na konci odborné přípravy 99 % zájemců o dobrovolnickou činnost prohlášeno za „způsobilé pro vyslání“.

     

    V období 2016–2019 představovaly 72 % účastníků ženy, zatímco pouze 28 % muži. Mimoto 75 % zájemců o dobrovolnickou činnost patřilo mezi služebně mladší (méně než pět let odborné praxe) a 25 % patřilo mezi zkušenější (s více než pěti lety praxe). Pokud jde o zemi původu, většina zájemců o dobrovolnickou činnost pocházela z Itálie (278), Španělska (220) a Francie (177).

    V období od března do září 2019 bylo ve školicích střediscích v Rakousku, Belgii, Itálii a Nizozemsku uspořádáno devět cyklů odborné přípravy. Celkem školením prošlo 446 zájemců o dobrovolnickou činnost. Stejně jako v předchozích letech se této odborné přípravy zúčastnil i určitý počet náhradních zájemců s cílem zajistit náhradníky pro případ, že se některý z vybraných zájemců nebude chtít nebo moci do činností zapojit. Konečný výběr ze strany vysílajících a přijímajících organizací se uskutečňuje po skončení odborné přípravy.

    Kurzy probíhaly převážně v angličtině a pro některé skupiny bylo školení vedeno ve francouzštině nebo španělštině. Vyhlídky na budoucí vyslání do Jižní Ameriky a Afriky jsou vysoké. To může v roce 2020 vést k vyšší poptávce po cyklech odborné přípravy vedených ve španělštině a francouzštině.

    Spokojenost zájemců s odbornou přípravou je i nadále vysoká a dosahuje průměrného hodnocení 8,8 z 10 bodů.

    5.Podpůrná opatření

    Hlavním zdrojem informací souvisejících s dobrovolnictvím zůstává platforma Humanitární dobrovolníci EU, která uvádí podrobné informace o volných místech pro vyslání dobrovolníků na plný úvazek a pro spolupráci dobrovolníků přes internet. Tato platforma poskytuje také nástroje pro řízení činnosti humanitárních dobrovolníků EU, databázi dobrovolníků, kteří úspěšně absolvovali odbornou přípravu, nástroje umožňující řídit činnost dobrovolníků spolupracujících přes internet, prostory pro spolupráci dobrovolníků a projektů a veřejné fórum, na němž jsou zveřejňovány aktualizované informace o této iniciativě. Umožňuje vkládání příběhů z praxe a poskytuje nástroje pro vytváření zpráv a přehledů. Platforma má 5 806 aktivních zaregistrovaných uživatelů.

    Na této platformě získávají informace návštěvníci z celého světa a subskripční služba týkající se pracovních příležitostí pro dobrovolníky měla koncem roku 2019 přibližně 4 234 abonentů.

    Níže uvedený graf ukazuje prudký nárůst počtu osob přihlášených k odběru oznámení o volných místech zveřejněných na platformě Humanitární dobrovolníci EU.

    Iniciativa Humanitární dobrovolníci EU byla rovněž propagována na řadě akcí, jako je Evropský týden mládeže v Evropském parlamentu, putovní výstava Evropské komise o reakci EU na mimořádné události s názvem „EU Saves Lives“, Evropské dny rozvoje, Globální akce pro humanitární a rozvojovou pomoc a rozvoj (AidEx) a Výroční partnerská konference pro partnery Komise v oblasti humanitární pomoci. Dále se u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků dne 5. prosince v bruselském informačním centru pro vnější spolupráci uskutečnila zvláštní informační schůzka.

    V roce 2019 uspořádala Komise rozsáhlou komunikační kampaň se svědectvími z praxe na třech světadílech. Humanitární dobrovolníci EU v Kolumbii, na Filipínách a v Tunisku měli možnost podělit se o své příběhy, popsat své konkrétní úlohy a úkoly při provádění projektu a své vztahy s místními komunitami. Setkání s dobrovolníky z praxe umožnilo Komisi shromáždit audiovizuální materiály 16 pro propagační akce, zejména pro Mezinárodní den dobrovolníků, jenž se konal 5. prosince. Poskytlo také příležitost získat zpětnou vazbu ohledně zkušeností s dobrovolnickou činností, včetně pracovních a životních podmínek, a cenné návrhy na zlepšení provádění iniciativy Humanitární dobrovolníci EU. 

    Přihlášeným jednotlivcům a organizacím je pravidelně zasílán informační zpravodaj, který upozorňuje na nejnovější vývoj iniciativy Humanitární dobrovolníci EU. V roce 2019 bylo stovkám zúčastněných stran zasláno sedm informačních přehledů iniciativy Humanitární dobrovolníci EU 17 .

    IV. Závěry a další postup

    Provádění projektů v oblasti vysílání dobrovolníků a budování kapacit / technické pomoci financovaných v předchozích letech připravilo půdu pro pokrok, jehož bylo v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU dosaženo v roce 2019. V roce 2019 bylo pro financování vybráno celkem deset nových projektů v oblasti vysílání dobrovolníků, jeden projekt v oblasti technické pomoci a čtyři projekty v oblasti budování kapacit. Celkově bylo do konce roku 2019 do zemí mimo EU vysláno 706 humanitárních pracovníků EU, přičemž v roce 2020 bude vysláno nejméně 424 dalších dobrovolníků. Program odborné přípravy se nadále těšil vysoké míře spokojenosti mezi dobrovolníky a na rok 2020 je naplánováno více školení v angličtině, francouzštině a španělštině. V důsledku pandemie COVID-19 by však plánování provádění projektů, včetně odborné přípravy a vysílání humanitárních dobrovolníků EU, mohlo být vážně narušeno.

    Od zahájení iniciativy bylo akreditováno 282 organizací. Řada těchto organizací byla znovu akreditována na další tři roky a v roce 2020 bude tento proces pokračovat u organizací, jimž byla akreditace udělena v roce 2017. S ohledem na výzvu k podávání návrhů na vysílání zveřejněnou počátkem roku 2020 lze očekávat nové žádosti o akreditaci.

    V roce 2019 dobrovolníci a organizace stále více využívali platformu Humanitární dobrovolníci EU k zveřejňování svých příběhů (107 nových příběhů v roce 2019). Platforma byla dále přizpůsobena s ohledem na potřeby organizací při řízení dobrovolníků a nyní funguje lépe a je uživatelsky vstřícnější. Platforma Humanitární dobrovolníci EU bude nadále udržována a rozvíjena, mimo jiné prostřednictvím aktualizovaných pokynů pro uživatele.

    Prostřednictvím komunikačních činností budou i nadále poskytovány informace o iniciativě Humanitární dobrovolníci EU a o jejím hlavním dopadu a úspěších.

    V roce 2020 bude zahájeno hodnocení ex post zahrnující sedmileté finanční období provádění.

    Další informace o iniciativě Humanitární dobrovolníci EU: http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en

    (1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 375/2014 ze dne 3. dubna 2014 o zřízení Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci („iniciativa Humanitární dobrovolníci EU“) (Úř. věst. L 122, 24.4. 2014, s. 1). Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1398/2014 ze dne 24. října 2014, kterým se stanoví normy a postupy týkající se zájemců o dobrovolnickou činnost a humanitárních dobrovolníků EU (Úř. věst. L 373, 31.12.2014, s. 8). Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 1244/2014 ze dne 20. listopadu 2014, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 375/2014 ze dne 3. dubna 2014 o zřízení Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci („iniciativa Humanitární dobrovolníci EU“) (Úř. věst. L 334, 21.11.2014, s. 52).
    (2)    Úř. věst. L 122, 24.4.2014, s. 1.
    (3)     http://ec.europa.eu/echo/who/accountability/annual-reports_en
    (4)

    Prováděcí rozhodnutí Komise C(2019) 4 ze dne 14. ledna 2019 o financování iniciativy Humanitární dobrovolníci EU a přijetí pracovního programu na rok 2019.

    (5)

    Rozdělení úkolů mezi Komisí a agenturou EACEA se opírá o rozhodnutí Komise C(2013) 9189 ze dne 18. prosince 2013 o přenesení pravomocí na Výkonnou agenturu pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast za účelem plnění úkolů souvisejících s prováděním programů Unie v oblasti vzdělávání, kultury a audiovizuální oblasti, zejména v souvislosti s používáním prostředků ze souhrnného rozpočtu Unie a přidělených prostředků z ERF.

    (6)     https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/
    (7) Text psaný kurzívou přináší svědectví humanitárních dobrovolníků EU, kteří se zapojili do provádění projektů financovaných v rámci iniciativy Humanitární dobrovolníci EU.
    (8) EACEA/10/2019.
    (9) https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/euav_deployment_2019_publication_results.pdf  
    (10)    Článek 10 a 15 nařízení (EU) č. 375/2014.
    (11)    EACEA 13/2019.
    (12)     https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/selection-results/eu-aid-volunteers-technical-assistance-for-sending-organisations-capacity-building-for-humanitarian-aid-hosting-organisations-2019_en  
    (13)     https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/certification-call-announcement-012115.pdf
    (14)    Úř. věst. L 334, 21.11.2014, s. 52.
    (15)    Příloha II prováděcího nařízení (EU) č. 1244/2014.
    (16)    Některé videozáznamy z roku 2019: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181696 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181695   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181782 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181684   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181763 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181762   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181694 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181783  
    (17) https://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en
    Top