This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52019XC0920(02)
Publication of an application for amendment of a specification for a name in the wine sector referred to in Article 105 of Regulation (EU) No 1308/2013 of the European Parliament and of the Council
Zveřejnění žádosti o změnu specifikace názvu v odvětví vína podle článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013
Zveřejnění žádosti o změnu specifikace názvu v odvětví vína podle článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013
C/2019/6632
Úř. věst. C 316, 20.9.2019, p. 10–23
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
20.9.2019 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 316/10 |
Zveřejnění žádosti o změnu specifikace názvu v odvětví vína podle článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013
(2019/C 316/09)
Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 98 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 (1) do dvou měsíců ode dne tohoto zveřejnění.
ŽÁDOST O ZMĚNU SPECIFIKACE PRODUKTU
„Priorat/Priorato“
Referenční číslo: PDO-ES-A1560-AM02
Datum podání žádosti: 6.11.2014
1. Použitelné předpisy
Článek 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 – Změna, která není menšího rozsahu
2. Popis a důvody ke změně
2.1. Širší definice vína rancio
Popis:
Definice vína rancio byla rozšířena tak, aby zahrnovala definici sladkého vína rancio jakožto vína s obsahem zbytkového cukru, vyjádřeného jako kombinace glukózy a fruktózy, který je větší nebo roven 45 g/l.
Oddíl 2.1.2 písm. a) specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny. V posledně uvedeném změna spočívá v přeformulování podrobných údajů o vůni vína v souvislosti s jeho organoleptickými vlastnostmi.
Odůvodnění:
Rozlišení nebylo vytvořeno z důvodu konkrétních podmínek výroby, ale s cílem zlepšit definici konečného produktu podle obsahu získaného cukru, a tím spotřebitelům poskytnout přesnější údaje v popisu produktu.
2.2. Lepší definice přírodního sladkého vína
Popis:
Do definice byla doplněna následující věta: „Kvašení těchto vín může být ukončeno přidáním vinného alkoholu, pokud bylo alespoň 7 % obj. získáno přirozenou cestou.“
Oddíl 2.1.2 písm. e) specifikace byl odpovídajícím způsobem změněn. Jednotný dokument změněn nebyl.
Odůvodnění:
Cílem je zlepšit definici přírodního sladkého vína doplněním podmínek, které musí být splněny, jestliže je během jeho výroby přidán vinný alkohol.
2.3. Zařazení nového druhu vína
Popis:
Bylo zařazeno víno z přezrálých hroznů. V této kategorii se stanovuje, že vimblanc je tradiční produkt z určitých vesnic v oblasti, na kterou se vztahuje označení původu, jako jsou La Morera de Montsant či Scala Dei. Získává se z odrůdy červeného vína Garnacha a odedávna se vyrábí kvašením v dubových sudech s maximálním objemem 100 litrů.
Do specifikace byl doplněn nový oddíl 2.1.3 a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byl změněn.
Odůvodnění:
Cílem je rozšířit ochranu na sladká vína, jež jsou vyráběna bez přidání vinného alkoholu a nedosahují minimálního skutečného obsahu alkoholu 15 % obj. v souladu s požadavky na přírodní sladká vína.
2.4. Zařazení parametru minimálního skutečného a celkového obsahu alkoholu pro červená vína
Popis:
Minimální (skutečný a celkový) obsah alkoholu červených vín stanovený v popisu vína, který je uveden v oddíle 2.1.1 písm. b) specifikace, byl doplněn do oddílu analytických vlastností.
Oddíl 2.2.1 specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Jelikož musí být maximální skutečný a celkový obsah alkoholu uveden u každého druhu produktu, na který se CHOP vztahuje, jednalo se o chybu, že u červených vín uveden nebyl. Tato chyba byla opravena.
2.5. Zařazení analytických vlastností nového druhu vína
Popis:
V souladu se zařazením vína z přezrálých hroznů byly zařazeny analytické vlastnosti těchto vín za účelem stanovení jejich analytických parametrů (skutečný a celkový obsah alkoholu, obsah těkavých kyselin, celková kyselost, obsah zbytkového cukru a oxidu siřičitého).
Oddíl 2.2.3 specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Jelikož mezní hodnoty těchto parametrů musí být uvedeny u každého druhu produktu, na který se CHOP vztahuje, analytické vlastnosti nových druhů vína musí být upřesněny vždy, když jsou taková vína zařazena.
2.6. Zlepšený organoleptický profil likérových vín
Popis:
Organoleptické vlastnosti těchto vín byly, co se týká vzhledu, vůně a chuti, doplněny a podrobně stanoveny.
Oddíl 2.3.2 specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Aby bylo možné ověřit dodržování specifikace, pokud jde o organoleptické vlastnosti, které jsou pro daný produkt určeny, je zapotřebí co největších podrobností.
2.7. Zařazení popisu organoleptických vlastností sladkých vín rancio
Popis:
V souladu s jeho zařazením do specifikace byl tento zvláštní případ sladkých vín rancio začleněn do organoleptických vlastností vín rancio. Cílem je zde stanovit organoleptické parametry pro produkty tohoto druhu v souladu s dříve poskytnutými údaji a výsledky získanými jak ze senzorických analýz provedených regulační radou CHOP pro „Priorat“, tak ze studie, která se zabývala organoleptickými vlastnostmi vín tohoto druhu.
Oddíl 2.3.2 písm. a) specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Specifikace CHOP musí zahrnovat popis organoleptických vlastností u všech druhů produktů, které CHOP zahrnuje.
2.8. Zařazení popisu organoleptických vlastností vín z přezrálých hroznů
Popis:
V souladu se zařazením vín z přezrálých hroznů byly začleněny organoleptické vlastnosti těchto vín. Cílem je zde stanovit organoleptické parametry pro produkty tohoto druhu v souladu s dříve poskytnutými údaji a výsledky získanými jak ze senzorických analýz provedených regulační radou CHOP pro „Priorat“, tak ze studie, která se zabývala organoleptickými vlastnostmi vín tohoto druhu.
Oddíl 2.3.3 specifikace a oddíl 2.4 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Specifikace CHOP musí zahrnovat popis organoleptických vlastností u všech druhů produktů, které CHOP zahrnuje.
2.9. Nové umístění oddílu o označení a zrušení některých označení
Popis:
Oddíl 2.4 specifikace („Označení doby zrání a/nebo výroby“) byl přemístěn. Nyní je nově pododdílem C) v oddíle 8.3 specifikace.
Definice označení vín crianza, reserva a gran reserva byly zrušeny. Důvodem je, že tato označení jsou již upravena jako tradiční výrazy, a tudíž jsou nadále uvedena v oddíle 8.5 specifikace.
Oddíl 2.4 specifikace byl odpovídajícím způsobem změněn. Jednotný dokument změněn nebyl.
Odůvodnění:
Obsah oddílu, který byl přemístěn, nespadá pod popis produktu, ale spíše stanoví podmínky pro používání některých označení při označování. Proto je nyní pododdílem oddílu 8.3, který se této věci věnuje („Další ustanovení týkající se označování. Obchodní úprava a označování výrobků“).
Definice tří tradičních výrazů byly zrušeny s ohledem na dodržování tradičních označení, která jsou pro oblast specifická. Tato tři označení nesouvisejí s tradičními označeními v této oblasti, jak ukazuje chybějící historické propojení s víny Priorat.
2.10. Změny v pěstitelských praktikách
Popis:
Znění, které se vztahuje k počtu oček na keř, bylo zrušeno.
Znění původního textu specifikace bylo navíc upraveno tak, aby výslovně odkazovalo na potřebu používat zemědělské postupy, které mají za cíl zachovávat jedinečnost vín a respektovat tradiční výrobky oblasti, na niž se vztahuje označení původu.
Znění, které se vztahuje k zavlažování, bylo změněno s jediným cílem, a to povolit je jakožto opatření, jež slouží k zajištění prosperity rostlin a hroznů.
Minimální hustota výsadby byla u nově osazených parcel zvýšena z 2 500 na 3 000 oček na hektar.
Oddíl 3 specifikace („Pěstitelské praktiky“) a oddíl 2.5.1 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Kontroly oček byly zrušeny, aby se ukazatele pro získávání výrobků nejvyšší kvality zjednodušily. Studie o odhadování a kontrolování výnosu vinic ukazují, že počet oček musí být přiměřený životnosti každé révy, přičemž révy by měly být posouzeny spíše individuálně než jako celek. Ke snaze o co nejlepší kvalitu hroznů, která je obvykle spojována s omezováním výnosu révy, je třeba přistupovat jiným způsobem, v závislosti na odrůdě, parcele a roku, po posouzení konkrétní situace na vinici. Kromě omezování počtu oček lze kvalitu řídit i prostřednictvím jiných způsobů, které však sledují stejný cíl.
Pravidla pro zavlažování byla změněna s jediným cílem, a to povolit je jakožto opatření, které slouží k zajištění prosperity rostlin a hroznů.
Hustota výsadby vzrostla v souladu s údaji o révách pořízenými v oblasti, na niž se vztahuje označení původu, a se současnými studiemi dané problematiky, které se zabývají kvalitou získaných hroznů a soustředí se na produkci vysoce kvalitních hroznů s výnosem optimální jakosti.
2.11. Jiné uspořádání výroby u vín, která nesou název menší zeměpisné jednotky
Popis:
Aby mohlo víno nést název jedné z dvanácti menších zeměpisných jednotek, které jsou vymezeny ve specifikaci, musí být ve vinařských závodech vyráběno a zrát odděleně.
Oddíl 3 specifikace („Metody produkce“) a oddíl 2.5.1 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Aby bylo za účelem sledovatelnosti možné ověřit odkazování na menší zeměpisné jednotky na etiketě, je nezbytné, aby bylo toto rozlišení učiněno ve výrobním procesu.
2.12. Rozšíření vymezené zeměpisné oblasti
Popis:
Parcela 99 v zóně 2 v obci Falset byla přidána k pozemkům, které tvoří část oblasti produkce, na niž se vztahuje CHOP „Priorat“.
Oddíl 4.1 specifikace a oddíl 2.6 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Když byly údaje přenášeny do současné specifikace, tento pozemek nebyl do oblasti produkce zahrnut kvůli překlepu (administrativní chybě). Na základě dostupné mapy oblasti, na kterou se vztahuje označení původu, a dle jejích zeměpisných podmínek, spadá parcela, jež je předmětem této změny, dokonale dovnitř hranic oblasti produkce a má odpovídající klimatické a geologické aspekty, o nichž svědčí přítomnost půd typických pro zbytek oblasti, na niž se označení původu vztahuje. Parcela se totiž nachází v centrální části obce Falset, na kterou se vztahuje CHOP „Priorat“. Zahrnuje oblasti, které jsou zřetelně orientovány na jih a jsou tvořeny skálami kontaktního rohovce, jež jsou kvůli velice vysoké úrovni kontaktní metamorfózy roztříštěné, a je pro ni typická totožná půda jako u jiných parcel v oblasti produkce.
2.13. Vymezení dvanácti menších zeměpisných jednotek
Popis:
Byl vytvořen oddíl 4.2 specifikace, který uvádí názvy a hranice dvanácti menších zeměpisných jednotek. To dává výrobcům, kteří jsou zaregistrovaní v menších zeměpisných jednotkách, právo používat příslušný název v při obchodní úpravě a označování výrobků, pokud se tak rozhodnou učinit.
Oddíl 4.2 specifikace byl odpovídajícím způsobem doplněn a oddíl 2.9 jednotného dokumentu byl odpovídajícím způsobem změněn.
Odůvodnění:
Je nezbytné, aby každá oblast byla vymezena, a názvy uvádějící menší zeměpisné jednotky tak mohly být užívány při obchodní úpravě a označování.
Z historického hlediska se výrobky, na které se vztahuje chráněné označení, někdy nazývaly podle názvu obce svého původu. Za účelem úpravy práva užívat název, který odkazuje na menší zeměpisnou jednotku, musí být hranice a název každé menší zeměpisné jednotky definovány jasně, přesně a podrobně, aby mohl být tento název používán pro všechny výrobky, na které se vztahuje CHOP (pokud je to požadováno), a jejich původ byl jasně uveden.
2.14. Zařazení nové odrůdy
Popis:
Na seznam povolených odrůd byla jako druhotná odrůda přidána odrůda Viognier.
Oddíl 6 specifikace byl odpovídajícím způsobem změněn. Jednotný dokument změněn nebyl.
Odůvodnění:
V souladu se zprávou o půdních, klimatických a agronomických vlastnostech odrůdy Viognier, na kterou se vztahuje označení původu „Priorat“, a její přizpůsobivosti na pokusných polích, byla uvedená odrůda přidána na seznam povolených odrůd. Za tímto účelem byly zohledněny klimatické a půdní vlastnosti a agronomická výkonnost odrůdy Viognier a její přizpůsobivost na pokusných polích CHOP „Priorat“. Bylo rovněž přihlédnuto k organoleptickým analýzám a výsledkům pokusných vín z této odrůdy, které určují její vhodnost k zařazení do škály odrůd schválených pro výrobu vín, na která se vztahuje CHOP „Priorat“.
2.15. Lepší znění, pokud jde o souvislost
Popis a důvody:
Oddíl 7.2 a 7.3 specifikace a oddíl 2.8 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Popis souvislosti byl zlepšen s cílem poskytnout lepší popis všech vinařských produktů.
2.16. Odůvodnění pro plnění do lahví v místě původu
Popis a důvody:
Oddíl 8.2 specifikace a oddíl 2.9 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Bylo poskytnuto lepší odůvodnění s ohledem na plnění do lahví ve vymezené oblasti.
2.17. Nová omezení ohledně označování
Popis:
Pro výšku písma na etiketě, jež označuje obec a směrovací číslo v adrese stáčírny či odesílatele, bylo stanoveno omezení, kromě případů, kdy označení uvádí název menší zeměpisné jednotky, kterou je oprávněno používat.
Bylo také určeno, že jména menších zeměpisných jednotek nemohou být na etiketě používána, pokud nebyly splněny podmínky pro jejich použití.
Oddíl 8.3 pododdíl A) specifikace a oddíl 2.9 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Aby se zamezilo nejasnostem ohledně původu hroznů ve vínech, jež nemají právo na své etiketě odkazovat na menší zeměpisnou jednotku, výška písma použitá na etiketě v názvu obce, v němž se víno plní do lahví, nesmí přesáhnout 3 mm, kromě případů, kdy odpovídá názvu menší zeměpisné jednotky, kterou jsou oprávněna používat.
Jakmile vstoupí změna v platnost, nebudou se tyto názvy moci používat, jestliže nebudou vyhovovat požadavkům na specifikaci.
2.18. Podmínky pro používání názvů menších zeměpisných jednotek
Popis:
Oddíl 8.3 pododdíl B) specifikace byl vytvořen s cílem stanovit podmínky pro používání názvů menších zeměpisných jednotek definovaných v oddíle 4.2 daného dokumentu.
Oddíl 8.3 pododdíl B) byl odpovídajícím způsobem vytvořen. Jednotný dokument změněn nebyl.
Odůvodnění:
Podle právních předpisů EU mohou členské státy upravovat právo používat názvy odkazující na menší zeměpisné jednotky.
2.19. Odstranění tradičních výrazů
Popis:
Ze seznamu tradičních výrazů byly odstraněny tyto výrazy: „vino de finca/vino de pago“ (víno původem z klasifikovaných viničních tratí).
Oddíl 8.5 specifikace byl odpovídajícím způsobem změněn. Jednotný dokument změněn nebyl.
Odůvodnění:
Jelikož je „vino de finca“ regulovaný výraz označování a „vino de pago“ je tradiční výraz uvedený pro Španělsko v unijní databázi E-Bacchus, nelze je pokládat za synonyma. Proto byla tato chyba opravena.
2.20. Výjimky, pokud jde o výnosy
Popis:
Oddíl 8.6 byl vytvořen s cílem umožnit výjimky pro maximální hustotu výsadby a výnosy vína. Tyto výjimky se uplatňují u vysoké hustoty výsadby, jakož i ve výjimečných případech, v nichž je povoleno zvyšování výnosů až o 10 % u hroznů a o 4 % u vín.
Nový oddíl (oddíl 8.6) byl odpovídajícím způsobem doplněn do specifikace a oddíl 2.5.2 jednotného dokumentu byl odpovídajícím způsobem změněn.
Odůvodnění:
Různé studie o nových trendech v pěstitelských praktikách ukazují, že hrozny získané z vinic s vysokou hustotou výsadby mají vysokou kvalitu. Tyto parcely s hustou výsadbou jsou definovány jako parcely s 5 000 až 9 000 keři na hektar. Analýza parcel v oblasti, na niž se vztahuje chráněné označení původu, s ohledem na vysokou hustotu výsadby, jakož i na výnos hroznů z parcel, ukazuje, že výnos hroznů je vyšší na parcelách s vysokou hustotou výsadby, ale kvalitu a pravost získaného výrobku to neovlivňuje. Aby byly specifikace uvedeny do nejtěsnějšího souladu s touto realitou, byly k parcelám s vysokou hustotou výsadby začleněny proměnlivé výnosy. Maximální povolená produkce byla zvýšena na 6 000 kg/ha u červených odrůd a 8 000 kg/ha u bílých odrůd, s přičtením 0,5 kg za každý vysazený keř v rámci produkce, která přesahuje 5 000 keřů na hektar.
Zaměření na vinice s vysokou hustotou výsadby je podpořeno strategií zlepšování kvality, která byla v oblasti, na niž se vztahuje CHOP „Priorat“, oceněna. Tento postup, u nějž bychom uvítali uznání v celé oblasti CHOP, spočívá ve výsadbě mnohem většího počtu keřů na vinici, než je obvyklé. Tyto keře musí vyvinout větší úsilí k růstu, což vede k nižším výnosům plodů. Hrozny z takového výnosu jsou však vyšší jakosti ve srovnání s hrozny získanými z obvyklejší hustoty výsadby. Ačkoli je výnos na rostlinu (keř) nižší, skutečnost, že je na hektaru vysazeno více rostlin znamená, že na takových pozemcích je produkce na hektar mírně vyšší, což odůvodňuje změnu týkající se zvýšení výnosu na těchto vinicích.
Z technického hlediska způsobuje vysoká hustota výsadby menší, volnější trsy s drobnějšími bobulemi. To znamená, že hrozny mají lepší poměr mezi slupkou a dužinou, což vínu během kvašení dodává vyšší koncentraci užitečných prvků, zejména co se barvy týká.
Různé studie ukazují, že zvýší-li se hustota výsadby na chudé půdě, zvýší se tím schopnost dané půdy být obdělávána. V případě oblasti „Priorat“ vyšší hustota znamená, že keře mají méně listů a hroznů. To rostlinám usnadňuje vyrovnat se s nedostatkem vody v létě a umožňuje jim vytvořit trsy, které mají menší bobule, a tedy i váží méně. Skutečnost, že je na rostlině méně trsů, které jsou zároveň velikostně menší, pomáhá zvýšit kvalitu. Více rostlin na metr čtvereční nicméně vede ke zvýšení celkové produkce souboru rostlin.
Maximální limit produkce byl proto u vín pocházejících z parcel s vysokou hustotou také upraven.
Aby byla zajištěna soudržnost s platnou právní úpravou, byla začleněna možnost upravit maximální limit produkce na hektar až o čtyři procentní body v některých hospodářských letech z klimatologických důvodů či rozlišit ročník sklizně. To je v souladu s ustanoveními nařízení o označení původu, vyhláška ARP/188/2006 ze dne 18. dubna 2006 vlády autonomní oblasti Katalánsko schvalující nařízení o označení původu „Priorat“.
2.21. Navýšení výnosu bílých odrůd
Popis:
Maximální limit produkce byl u bílých odrůd zvýšen z 6 000 na 8 000 kg/ha a mezní hodnota pro výnos z 39 hl/ha na 52 hl/ha.
Oddíl 5 specifikace a oddíl 2.5.2 jednotného dokumentu byly odpovídajícím způsobem změněny.
Odůvodnění:
Aby byla pravidla přizpůsobena různým postupům produkce hroznů a vína, které umožňují získávání výrobků nejvyšší jakosti, byly maximální výnosy upraveny. Bylo tak učiněno v souladu s údaji a záznamy o oblasti, na niž se vztahuje chráněné označení původu, jakož i s údaji získanými ze „sklizňových zpráv“ podaných za sklizně z let 2010, 2011, 2012 a 2013, které ukazují, že průměrný výnos byl u bílých odrůd vyšší než u červených odrůd. S ohledem na kvalitu bílých vín a aniž by byla poškozena jejich pravost, má změna za cíl odrážet tuto skutečnost.
Použije-li se maximální přepočítací koeficient hrozen/víno, vyplývá z toho nová mezní hodnota pro výnos bílé odrůdy.
2.22. Změna adresy kontrolního subjektu
Popis a důvody:
Informace o certifikačním orgánu byly z důvodu změny adresy změněny.
Oddíl 9.1 specifikace byl odpovídajícím způsobem změněn. Jednotný dokument změněn nebyl.
JEDNOTNÝ DOKUMENT
1. Název produktu
Priorat/Priorato
2. Členský stát
Španělsko
3. Typ zeměpisného označení
CHOP – chráněné označení původu
4. Druhy výrobků z révy vinné
1. |
Víno |
3. |
Likérové víno |
16. |
Víno z přezrálých hroznů |
5. Popis vína (vín)
VÍNO – bílá a růžová vína a vína původem z klasifikovaných viničních tratí („vinos de finca“)
Průzračné, čiré a zářivé. Odpovídající aromatická intenzita a jakost.
Bílá vína: plná, ovocná, květinová nebo mléčná vůně. Vyvážená, jemná a svěží.
Bílé víno zrající v dřevěném sudu: vůně ovoce a/nebo koření. Na chuť vyvážené a vhodně strukturované.
Růžová vína: ovocná a/nebo květinová vůně. Na patře ovocná, dobře přetrvávající chuť s vhodným začátkem a rozvojem chuti.
Pokud se zároveň jedná o vína původem z klasifikovaných viničních tratí, musí mít průzračný a čirý vzhled, odpovídající aromatickou intenzitu a dobrou strukturu na patře.
— |
Obsah těkavých kyselin: vína mladší než jeden rok: 16,5 mEq/l; vína starší než jeden rok: 18 mEq/l. |
— |
Max. SO2: 200 mg/l, pokud je obsah cukru < 5 g/l; 250 mg/l, pokud je obsah cukru vyšší nebo roven 5 g/l. |
— |
Pro mezní hodnoty, které nebyly uvedeny, musí být dodržovány příslušné právní předpisy. |
Obecné analytické vlastnosti |
|
Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových) |
|
Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových) |
13 |
Minimální celková kyselost |
3,5 g/l, vyjádřeno v gramech kyseliny vinné na litr |
Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr) |
|
Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr) |
|
VÍNO – červená vína a vína původem z klasifikovaných viničních tratí
Průzračné, čiré a zářivé. Ovocná a/nebo květinová a/nebo minerální primární vůně. Vyvážený začátek a rozvoj chuti na patře, se strukturou a svěžestí.
Pokud zrálo v dřevěném sudu: na pohled průzračné a čiré víno. Vyváženost mezi primární, sekundární a terciární vůní. Intenzivní a příjemné. Začíná a rozvíjí se na patře, správná struktura tříslovin.
Pokud se zároveň jedná o vína původem z klasifikovaných viničních tratí, musí mít průzračný a čirý vzhled, odpovídající aromatickou intenzitu a dobrou strukturu na patře.
— |
Obsah těkavých kyselin: vína mladší než jeden rok: 16,5 mEq/l; vína starší než jeden rok: 20 mEq/l. |
— |
Maximální obsah oxidu siřičitého: 150 mg/l, pokud je obsah cukru < 5 g/l; 200 mg/l, pokud je obsah cukru vyšší nebo roven 5 g/l. |
— |
Pro mezní hodnoty, které nebyly uvedeny, musí být dodržovány příslušné právní předpisy. |
Obecné analytické vlastnosti |
|
Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových) |
|
Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových) |
13,5 |
Minimální celková kyselost |
3,5 g/l, vyjádřeno v gramech kyseliny vinné na litr |
Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr) |
|
Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr) |
|
LIKÉROVÉ VÍNO: (víno rancio, sladké likérové víno, bílé víno mistela, červené víno mistela, přírodní sladké víno)
Víno rancio: průzračný a čirý vzhled, barva od rubínově rudé po hnědou s tóny cihlově červené. Terciární vůně specifická pro zrání. Rozpoznatelný obsah těkavých kyselin, s možnou vůní sušeného ovoce. Vyvážená kyselost a mazlavost.
Sladké víno rancio: stejné jako výše uvedené, co se vzhledu a vůně týče. Co se týče chuti: výraznější mazlavost a nápadná sladkost.
Sladké likérové víno: tato vína musí mít průzračný a čirý vzhled. Vůně ovoce a/nebo květin a/nebo koření a/nebo sušeného ovoce. Dobrá mazlavost na patře a nápadná sladkost.
Bílá vína mistela: průzračné a čiré, slámově žluté barvy, s možnými nádechy zlaté. Vůně čerstvých hroznů, která je květinová, ovocná a/nebo kořenitá. Dobrá mazlavost, vyvážena kyselost a nápadná sladkost.
Červená vína mistela: stejné jako výše uvedené, ale červené barvy s možným fialovým nádechem.
Přírodní sladké víno: průzračný a čirý vzhled. Vůně ovoce a/nebo květin a/nebo koření a/nebo sušeného ovoce. Možné terciární vůně. Dobrá mazlavost na patře a nápadná sladkost.
— |
Obsah těkavých kyselin: bílá a růžová vína: max. 18 mEq/l; červená vína: max. 20 mEq/l; vína rancio: max. 40 mEq/l. |
— |
Maximální obsah oxidu siřičitého: 150 mg/l, pokud je obsah cukru < 5 g/l; 200 mg/l, pokud je obsah cukru vyšší nebo roven 5 g/l. |
— |
Pro mezní hodnoty, které nebyly uvedeny, musí být dodržovány příslušné právní předpisy. |
Obecné analytické vlastnosti |
|
Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových) |
|
Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových) |
15 |
Minimální celková kyselost |
3,5 g/l, vyjádřeno v gramech kyseliny vinné na litr |
Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr) |
|
Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr) |
|
VÍNO Z PŘEZRÁLÝCH HROZNŮ
Vína z přezrálých hroznů vyráběná bez umělého zvyšování přírodního objemu alkoholu, jejichž alkohol pochází výhradně z kvašení. S přirozeným obsahem alkoholu vyšším než 15 % obj. a minimálním skutečným obsahem alkoholu 13,5 % obj.
V této kategorii vína je vimblanc považován za víno získávané z moštu odrůdy červeného vína Garnacha a kvašené v sudech, nejlépe z dubového dřeva, s maximálním objemem 100 litrů.
Průzračný a čirý vzhled. Mladá vína typu vimblanc by měla mít červenofialovou barvu, jejíž sytost se může lišit, přičemž zralé víno vimblanc může být i rubínové. Vůně sušeného ovoce. Možné terciární vůně. Dobrá mazlavost na patře a nápadná sladkost.
— |
Obsah těkavých kyselin: vína mladší než jeden rok: max. 16,5 mEq/l; bílá a růžová vína starší než jeden rok: max. 18 mEq/l; červená vína starší než jeden rok: max. 20 mEq/l. |
— |
Maximální obsah oxidu siřičitého: bílá a růžová vína: 200 mg/l; červená vína: 150 mg/l. |
— |
Pro mezní hodnoty, které nebyly uvedeny, musí být dodržovány příslušné právní předpisy. |
Obecné analytické vlastnosti |
|
Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových) |
|
Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových) |
13,5 |
Minimální celková kyselost |
3,5 g/l, vyjádřeno v gramech kyseliny vinné na litr |
Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr) |
|
Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr) |
|
6. Postupy vinifikace
a. Základní enologické postupy
Pěstitelské praktiky
Pěstitelské praktiky musí být tradiční postupy cílené na získání hroznů s nejlepšími vlastnostmi.
Veškerá pěstitelská práce musí respektovat fyziologickou rovnováhu rostlin a prostředí a uplatňovat agronomické znalosti nezbytné k získávání hroznů ve stavu, který je optimálním pro vinifikaci.
Keř musí být veden podle tradiční metody gobelet a jakékoli další metody, která zaručí nejlepší kvalitu a bohatou vůni vín.
Minimální hustota výsadby je 2 500 keřů na hektar a maximální 9 000 keřů na hektar. U nových výsadeb je od 1. ledna 2013 minimální hustota výsadby 3 000 keřů na hektar a maximální 9 000 keřů na hektar.
Zavlažování, jež musí být předem povoleno, se smí provádět pouze, pokud je to nezbytné k přežití rostliny nebo z důvodu zajištění kvality hroznů či jejího zlepšení.
Sklizeň by měla být pokud možno prováděna ručně. Chráněná vína se mohou vyrábět pouze z hroznů s tímto minimálním možným obsahem alkoholu: 12,5 % obj. u vín z červených odrůd a 12 % obj. u vín z bílých odrůd.
Omezení týkající se vinifikace
Při výrobě moštu musí být dodržovány tradiční postupy, které využívají technologie zaměřené na optimalizaci kvality vín. K extrakci moštu nebo vína a k jeho oddělení od slupek/matoliny by měl být používán přiměřený tlak, aby se zajistilo, že výnos nepřekročí 65 litrů vína z každých 100 kg sklizených hroznů.
Vína připravovaná jako vína původem z klasifikovaných viničních tratí musí být ve vinařských závodech vyráběna a zrát odděleně a musí být vždy identifikovatelná. Maximální povolený výnos hroznů, které se používají k výrobě vín původem z klasifikovaných viničních tratí, je o 15 % nižší než výnos stanovený pro chráněné označení původu. Metody používané při sklizni, přepravě a zpracování hroznů a také lisování, řízení kvašení a enologické postupy užívané během výroby a zrání vína by měly vést k výrobkům nejvyšší jakosti.
Vína s právem odkazovat na menší zeměpisné jednotky na své etiketě musí být ve vinařských závodech vyráběna a zrát odděleně a musí být vždy identifikovatelná.
b. Maximální výnosy
Červené odrůdy
6 000 kilogramů hroznů na hektar
Červené odrůdy
39 hektolitrů na hektar
Bílé odrůdy
8 000 kilogramů hroznů na hektar
Bílé odrůdy
52 hektolitrů na hektar
Červené odrůdy k použití jako vína původem z klasifikovaných viničních tratí
5 100 kilogramů hroznů na hektar
Bílé odrůdy k použití jako vína původem z klasifikovaných viničních tratí
6 800 kilogramů hroznů na hektar
Červené odrůdy pocházející z parcel s vysokou hustotou (5 000 až 9 000 keřů na hektar). Za každý vysazený keř v rámci produkce, která přesahuje 5 000 keřů na hektar, bylo do maximálního výnosu přidáno 0,5 kg.
6 000 kilogramů hroznů na hektar
Červené odrůdy pocházející z parcel s vysokou hustotou (5 000 až 9 000 keřů na hektar). Za každých 100 vysazených keřů v rámci produkce, která přesahuje 5 000 keřů na hektar, bylo do maximálního výnosu přidáno 0,325 hl.
39 hektolitrů na hektar
Bílé odrůdy pocházející z parcel s vysokou hustotou (5 000 až 9 000 keřů na hektar). Za každý vysazený keř v rámci produkce, která přesahuje 5 000 keřů na hektar, bylo do maximálního výnosu přidáno 0,5 kg.
8 000 kilogramů hroznů na hektar
Bílé odrůdy pocházející z parcel s vysokou hustotou (5 000 až 9 000 keřů na hektar). Za každých 100 vysazených keřů v rámci produkce, která přesahuje 5 000 keřů na hektar, bylo do maximálního výnosu přidáno 0,325 hl.
52 hektolitrů na hektar
7. Vymezená zeměpisná oblast
Bellmunt del Priorat, Gratallops, El Lloar, La Morera de Montsant a její vesnice Escaladei, Poboleda, Porrera, Torroja del Priorat, La Vilella Alta, La Vilella Baixa, severní část obce Falset zahrnující oblasti 1, 4, 5, 6, 7, 21 a 25 v celém jejich rozsahu; a parcely 38, 39, 40, 71, 92, západní část 93 (1,69 ha), 96, 97, 98, 99, 100, 101, severní část 102 (0,16 ha), 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 126, 128, 129, 130, 146, 147, 149 a 150 v oblasti 2; parcely 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, severní část 47 (17 ha), severní část 50 (2,6 ha), severní část 52 (3 ha), severní část 53 (14 ha), 54, 55, 56, 57, 58, 59 a 60 v oblasti 3; parcely 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, severní část 28 (1,36 ha), severní část 29 (3,85 ha), 63, 69, 72, 73, 74 a 75 v oblasti 19; parcely 18, 19, 20, 21, severní část 27 (1,36 ha), severní část 28 (2,04 ha), 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, severní část 65 (0,85 ha), 67, 69, 70, 71, 75, 76, 77 a 78 v oblasti 20; parcely 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 a 40 v oblasti 22 a parcely 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 a 48 v oblasti 24 a východní část obce Molar zahrnující oblasti 5, 6 a 7 v celém rozsahu a východní část parcely 8 (0,45 ha) a parcely 9, 10, 11, 12, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 40, 44, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 60, 62, 63, 65 a 68 v oblasti 4; parcely 29, 30, 31, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 176, 194, 197, 198, 201, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 211 a 212 v oblasti 8; parcely 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 33, 34, 38, 39, 40, 44 a 45 v oblasti 9 a parcely 8, 13, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 44, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 a 72 v oblasti 10.
8. Hlavní odrůda (odrůdy) vinné révy
|
Garnacha |
|
Mazuela – Samsó |
|
Mazuela – Cariñena |
9. Popis souvislostí
Co se týče přírodních rysů, jež ovlivňují kvalitu výrobku, oblast, na niž se vztahuje CHOP „Priorat“, je velmi kopcovitá a skládá se z materiálů z éry prvohor, převážně z břidlice pocházející z období devonu a karbonu. Jedná se o nejstarší břidlici, která byla v Katalánsku objevena v souvislosti s pěstováním vína. Tyto mělké půdy s nízkým obsahem organické hmoty jsou tvořeny převážně rozpadlou břidlicí, jež je známá jako llicorell či llicorella. Kořeny révy se prodírají rozpadlou břidlicí ve snaze najít vlhkost, vodu a živiny. To dodává vínům „Priorat“ jejich typické minerální tóny.
Co se podnebí týká, může se oblast pochlubit jedinečnými klimatickými podmínkami díky své poměrně vysoké izolaci od vlivu moře a zároveň ochraně před studeným severním větrem, kterou jí poskytuje pohoří Sierra de Montsant. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 14 a 12 stupni (v nejnižší části oblasti, která se nachází na úpatí pohoří Sierra de Montsant) a teplotní rozdíl mezi dnem a nocí je značný. Obzvláště v létě mohou noční teploty klesat až na 12 stupňů, zatímco maximální denní teploty se v poledne mohou vyšplhat až na 40 stupňů. Povrch kamenité půdy může dosahovat i vyšších teplot. Tyto výkyvy teplot napomáhají postupnému procesu zrání a příznivému vývoji fenolických sloučenin v hroznech.
Nízký roční úhrn srážek (mezi 400 a 500 litry na metr čtvereční) a severozápadní vítr, který způsobuje rychlé odpařování povrchové vlhkosti, společně s geologickým složením země a zvláštní strukturou půdy napomáhají pomalému a plnému zrání bobulí na révě, což umožňuje sklizeň v optimálním okamžiku. Tvrdá půda a suché podnebí naproti tomu obvykle brzdí růst révy. Na druhou stranu je však na rostlinách nízký výskyt chorob, což zajišťuje dobrou kvalitu hroznů.
Tyto přírodní faktory a vinice dávají vínům Priorat chuť, tělo a strukturu.
Stejně tak platí, že vína z první sklizně (bílá, růžová a červená) jsou čirá a zářivá, mají specifickou ovocnou vůni a výrazné minerální tóny. Jsou také svěží, co se kyselosti týče, a na konci jsou konzistentní.
Vysoký obsah cukru v některých hroznech Priorat určuje specifické vlastnosti likérových vín. Z historického hlediska to bylo příznivé pro rozvoj vysokého počtu produktů s vysokým obsahem alkoholu a/nebo zbytkovou sladkostí. Postupné zrání odrůd, jako je Garnacha, umožňuje výrobu silných vín, která si uchovávají komplexnost a svěžest odrůdy.
Vína rancio se vyrábějí procesem oxidace v dubových sudech nebo skleněných nádobách, mají vysoký obsah minerálů, jsou však bez zbytkových cukrů. Vína získávají terciární vůni včetně vůně sušeného ovoce a charakteristickou rubínově rudou a hnědou barvu s tóny cihlově červené.
Sladká likérová vína se vyrábějí procesem vinifikace hroznů s vysokou koncentrací cukru. Jakmile je získán přirozený obsah alkoholu 8 % obj., je přidáván vinný alkohol, dokud není dosaženo 15 % obj. Vína se vyznačují čirým vzhledem, vůní sušeného ovoce, dobrou strukturou na patře a nápadnou sladkostí.
Vína mistela se vyrábějí z moštu, do nějž je přidáván vinný alkohol, dokud není dosaženo 15 % obj. To se děje po dobu sedmi dní pomocí postupu stáčení, přičemž je zabráněno kvašení přírodního cukru. Vína se vyznačují vůní květů a čerstvého ovoce s výraznými kořenitými tóny.
Přírodní sladká vína se vyrábějí z moštů, které jsou velmi bohaté na cukry. Mošty se částečně zkvasí až na minimální přirozený obsah alkoholu 7 % obj. a doplní se vinným alkoholem nejméně na 15 % obj. Vína se vyznačují ovocnou, kořenitou vůní s tóny sušeného ovoce.
Pěstování révy na stráních a příkrých svazích oblasti je obtížné a finančně náročné a vede k nízkým výnosům. Samotné podmínky však umožňují výrobu vysoce kvalitních koncentrátů z hroznů s vysokým obsahem alkoholu, který jim dodává nezaměnitelně čistou a jemnou vůni. Víno z přezrálých hroznů se vyrábí buď sušením hroznů, nebo ponecháním zralých bobulí na révě po dlouhou dobu, což způsobí vypařování vlhkosti a velmi vysokou koncentraci přírodního cukru v hroznech. Vína jsou získávaná na základě vysoké koncentrace cukrů a mají minimální přirozený obsah alkoholu 15 % obj., který není uměle zvyšován. Vyznačují se terciární vůní sušeného ovoce a dobrou strukturou na patře.
10. Další základní podmínky
Právní rámec:
Vnitrostátní právní předpisy
Typ dalších podmínek:
Balení ve vymezené zeměpisné oblasti
Popis podmínek:
Odůvodnění:
— |
Lepší sledovatelnost: omezení pohybu vín pomáhá zajistit, že je možné je identifikovat. |
— |
Zamezení ohrožení kvality: stáčírna v dané oblasti je přizpůsobena jakosti a množství výrobku. Snížením doby přepravy se zamezí tepelnému a světelnému poškození vína, ale i zpožděním. |
— |
Místo, v němž dochází k plnění do lahví, obvykle slouží k identifikaci původu. Pokud by plnění do lahví probíhalo v oblasti i mimo ni, důvěra spotřebitelů by mohla být narušena, jelikož věří tomu, že se všechny fáze výroby vína, na které se vztahuje kvalifikované označení původu, odehrávají pod dohledem držitelů chráněného označení. Plnění do lahví mimo danou oblast nelze srovnávat s plněním v oblasti, ale v jiném zařízení, než ve kterém bylo víno vyrobeno, jelikož:
|
Právní rámec:
Vnitrostátní právní předpisy
Typ dalších podmínek:
Další ustanovení týkající se označování
Popis podmínek:
Všechny typy obalů musí být opatřeny jednorázovou záruční pečetí nebo očíslovanou etiketou nalepenou přímo ve vinařském závodě.
Etikety lahvového vína musí povinně obsahovat tradiční výraz a název „Denominación de Origen Calificada Priorat“ (kvalifikované označení původu Priorat), přičemž musí být zřetelné a ve stejném zorném poli jako povinné údaje. Výška písma nápisu „Priorat“ nesmí přesáhnout 4 mm, nebo polovinu této výšky pro nápis „Denominación de Origen Calificada“.
Etikety musí také obsahovat název obce nebo poštovní směrovací číslo stáčírny nebo odesílatele. Název obce nesmí být proveden písmem vyšším než 3 mm, kromě případů, kdy se tento název obce shoduje s názvem menší zeměpisné jednotky nebo její název obsahuje.
Označení „vino de finca“ musí být na etiketě obsaženo společně s názvem označení původu, ke kterému patří.
Názvy menších zeměpisných jednotek nesmí být používány na výrobcích, které nesplňují požadavky pro používání těchto označení.
Názvy menších zeměpisných jednotek jsou:
|
Vila de Bellmunt |
|
Vila d’Escaladei |
|
Vila de Gratallops |
|
Vila de El Lloar |
|
Vila de La Morera |
|
Vila de Poboleda |
|
Vila de Porrera |
|
Vila de Torroja |
|
Vila de La Vilella Alta |
|
Vila de La Vilella Baixa |
|
Masos de Falset |
|
Solanes del Molar |
Odkaz na specifikaci produktu
https://goo.gl/29EXyE