EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0046

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro vládní zakázky, pokud jde o přistoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska k Dohodě o vládních zakázkách v souvislosti s jeho vystoupením z Evropské unie

COM/2019/46 final/2

V Bruselu dne 1.3.2019

COM(2019) 46 final/2

2019/0020(NLE)

This document replaces COM(2019) 46 final of 28.1.2019.
Change of the sensitivity level, deletion of the marking "LIMITED".

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro vládní zakázky, pokud jde o přistoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska k Dohodě o vládních zakázkách v souvislosti s jeho vystoupením z Evropské unie


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1. Předmět návrhu

Tento návrh se týká rozhodnutí o postoji, který má být jménem Unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky, pokud jde o zamýšlené přijetí rozhodnutí o přistoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále jen „Spojené království“) k Dohodě o vládních zakázkách v souvislosti s jeho vystoupením z Evropské unie.

2. Souvislosti návrhu

2.1Dohoda o vládních zakázkách a vystoupení Spojeného království z Evropské unie

Dohoda o vládních zakázkách (dále jen „Dohoda“ 1 ) je mnohostrannou dohodou v rámci Světové obchodní organizace (WTO), jejímž cílem je vzájemné otevření trhů s vládními zakázkami mezi stranami Dohody. Dne 6. dubna 2014 vstoupilo v platnost revidované znění Dohody.

Evropská unie je stranou Dohody, neboť předmět Dohody spadá do oblasti působnosti společné obchodní politiky, nad níž má Unie výlučnou pravomoc. Na členské státy se Dohoda vztahuje v souladu s právem Unie.

Dne 29. března 2017 oznámilo Spojené království Evropské radě svůj záměr vystoupit z Unie podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Spojené království se tudíž stane třetí zemí a právo Unie se na něj přestane uplatňovat dne 30. března 2019, nebude-li v dohodě o vystoupení mezi Spojeným královstvím a Unií stanoveno jiné datum, nebo nestanoví-li jiné datum jednomyslně Evropská rada po dohodě se Spojeným královstvím. Unie a Spojené království sjednaly dohodu o vystoupení podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Evropská rada dohodu o vystoupení schválila dne 25. listopadu 2018. Čtvrtá část dohody o vystoupení stanoví přechodné období, během něhož se bude na Spojené království a ve Spojeném království uplatňovat právo Unie (dále jen „přechodné období“).

Dohoda o vystoupení byla dohodnuta mezi Unií a Spojeným královstvím a byla schválena Evropskou radou (článek 50) dne 25. listopadu 2018. Její ratifikace ve Spojeném království je však nejistá.

Od data, kdy se na Spojené království a ve Spojeném království přestane uplatňovat právo Unie, se na Spojené království automaticky přestane uplatňovat také Dohoda.

Je v zájmu Unie zajistit, aby se na Spojené království od data, kdy se na Spojené království a ve Spojeném království přestane uplatňovat právo Unie, i nadále vztahovala práva a povinnosti podle Dohody. Spojené království zůstává do vystoupení z Unie členským státem, který požívá všech práv a je vázán všemi povinnostmi vyplývajícími ze Smluv, včetně dodržování zásady loajální spolupráce. V pokynech ze dne 29. dubna 2017 Evropská rada uznala, že je třeba v mezinárodním kontextu zohlednit specifickou situaci Spojeného království coby vystupujícího členského státu, dodrží-li Spojené království své povinnosti a zůstane až do konce svého členství věrné zájmům Unie.

Spojené království vyjádřilo přání po vystoupení z Unie přistoupit k Dohodě.

Spojené království a Evropská unie společným dopisem ze dne 11. října 2017 oznámily členům WTO svůj úmysl „společně pracovat na cíli Spojeného království, kterým je po vystoupení z EU i nadále požívat práv a zůstat vázáno povinnostmi podle Dohody o veřejných zakázkách, které má v současné době jako členský stát EU, na základě závazků, které jsou v současnosti obsaženy v listině závazků EU“ 2 .

Dne 1. června 2018 předala Evropská unie generálnímu řediteli WTO dopis, v němž mu Spojené království sděluje svůj zájem přistoupit k Dohodě, a přiložila k němu příslušné doprovodné dokumenty včetně jeho prvotní nabídky týkající se přístupu na trh a jeho odpovědí na seznam otázek 3 .

Žádost Spojeného království spolu s jeho prvotní nabídkou a odpověďmi na seznam otázek byly stranám Dohody rozeslány dne 5. června 2018 4 .

Po konzultacích se stranami Dohody poté Spojené království dne 1. října 2018 předložilo Výboru pro vládní zakázky konečnou nabídku. Konečná nabídka byla stranám Dohody rozeslána dne 2. října 2018 5 . Shrnutí konečné nabídky Spojeného království a posouzení této nabídky ze strany Komise jsou uvedeny níže.

Rozhodnutí Rady by mělo Komisi umožnit schválit jménem Unie přistoupení Spojeného království k Dohodě s výhradou podmínek, které budou uvedeny v zamýšleném rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky.

2.2Výbor pro vládní zakázky

Výbor pro vládní zakázky byl zřízen, aby spravoval provádění Dohody. Sestává ze zástupců každé strany, jakož i členů WTO a mezivládních organizací se statusem pozorovatele.

Unie je stejně jako všechny ostatní strany Dohody členem Výboru pro vládní zakázky; je v něm zastupována Komisí. Rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky jsou přijímána na základě konsensu.

2.3Zamýšlené rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky

Na zasedání Výboru pro vládní zakázky konaném dne 17. října 2018 vyjádřila Evropská komise jménem Unie principiální souhlas s přistoupením Spojeného království k Dohodě.

Unie vyslovila tento principiální souhlas s výhradou, že se podmínky přistoupení Spojeného království k Dohodě nezmění na úkor Unie a že zájmy Unie nebudou negativně ovlivněny postojem ostatních stran Dohody.

Tímto principiálním souhlasem dále nejsou dotčena jednání mezi Unií a Spojeným královstvím o dohodě o vystoupení, která by mohla zahrnovat přechodné období, během něhož by Spojené království zůstalo vázáno závazky Unie podle Dohody, přičemž přistoupení Spojeného království by mělo nabýt účinnosti po skončení tohoto přechodného období.

Na zasedání Výboru pro vládní zakázky konaném dne 28. listopadu 2018 vyjádřily všechny strany principiální souhlas s přistoupením Spojeného království k Dohodě, když přitom dosud zvažovaly přesné znění rozhodnutí, které má být formálně přijato v pozdější fázi.

Výbor pro vládní zakázky má přijmout rozhodnutí týkající se přistoupení Spojeného království k Dohodě, které stanoví podmínky tohoto přistoupení.

Podle čl. XXII odst. 2 revidované Dohody platí: „K této dohodě může přistoupit kterýkoli člen WTO za podmínek dohodnutých mezi příslušným členem a stranami, přičemž tyto podmínky jsou stanoveny v rozhodnutí výboru. Přistoupení se uskuteční uložením listiny o přistoupení, která obsahuje dohodnuté podmínky, u generálního ředitele WTO. Pro přistupujícího člena vstupuje dohoda v platnost 30. dnem po uložení příslušné listiny o přistoupení.“ 6

2.4 Podmínky spojené s přistoupením Spojeného království k Dohodě

Přistoupení Spojeného království k Dohodě by mělo podléhat podmínkám, jež mají být zohledněny v zamýšleném aktu Výboru pro vládní zakázky.

V případě neexistence dohody mezi Spojeným královstvím a Unií o vystoupení, která stanoví přechodné období, by Spojené království mělo mít možnost uložit listinu o přistoupení za předpokladu, že tak učiní:

a)ne dříve než třicet dní před datem, kdy Spojené království přestane být členským státem Unie, a

b)do šesti měsíců od data rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky, neprodlouží-li tento výbor lhůtu pro předložení listiny.

Uložení listiny o přistoupení Spojeného království u generálního ředitele WTO by se však mělo považovat za neuskutečněné ve smyslu čl. XXIV odst. 2 Dohody z roku 1994 a čl. XXII odst. 2 revidované Dohody, oznámí-li Unie do třiceti dnů poté Výboru pro vládní zakázky, že se Dohoda na Spojené království i nadále vztahuje v souladu s právem Unie.

V případě existence dohody mezi Unií a Spojeným královstvím o vystoupení, která stanoví přechodné období, by Unie měla ostatním stranám Dohody oznámit, že Spojené království se má během přechodného období pro účely Dohody považovat za členský stát. Dohoda by se tudíž na Spojené království vztahovala do uplynutí dohodnutého přechodného období.

V tom případě by Spojené království mělo nejpozději tři měsíce před uplynutím přechodného období předložit aktualizovaný soubor odpovědí na seznam otázek. Výbor pro vládní zakázky tyto aktualizované odpovědi přezkoumá a zváží, jaké rozhodnutí bude v danou dobu nejvhodnější.

3.Postoj, který má být zaujat jménem Unie

3.1Konečná nabídka Spojeného království

Konečná nabídka Spojeného království přebírá podmínky stávající listiny závazků Unie podle Dohody v rozsahu, v němž je použitelná na Spojené království. Cílem Spojeného království je zajistit, aby tyto podmínky i po jeho přistoupení k Dohodě zachovaly stejnou úroveň přístupu na trh ostatních stran Dohody. Spojené království musí při přebírání podmínek listiny Unie provést technické úpravy, aby zohlednilo skutečnost, že se na Spojené království a ve Spojeném království již nebude uplatňovat právo Unie.

Závazky týkající se přístupu na trh (finanční limity, zahrnuté subjekty, zboží, služby a stavební služby a obecné poznámky)

Finanční limity

Finanční limity Spojeného království uvedené v přílohách 1 až 3 odpovídají finančním limitům uplatňovaným na zboží, služby a stavební služby Unií.

Subjekty a orgány

Jelikož seznam orgánů Spojeného království v příloze 1 („Ústřední orgány státní správy“) je totožný se seznamem Spojeného království v listině Unie, zůstává i rozsah působnosti stejný, jaký je v současnosti v rámci listiny Unie.

Pro případy, kdy jsou funkce orgánu uvedeného v této příloze převedeny na jiný orgán, který je sám zadavatelem, Spojené království v poznámce pod čarou č. 1 dále vyjasňuje s cílem zabránit ztrátě přístupu na trh, že nástupnický orgán je třeba považovat za orgán uvedený v této příloze. Dále tam, kde je to relevantní, Spojené království místo odkazů na právní předpisy Unie uvádí odkazy na své vnitrostátní právní předpisy.

Pro účely srovnání obsahuje příloha 1 listiny Unie týkající se ústředních orgánů státní správy v odstavcích 1 až 4 čtyři kategorie poskytující různé úrovně přístupu k zadávání veřejných zakázek. Spojené království poskytuje Unii ve své konečné nabídce maximální možný rozsah působnosti, jenž zahrnuje i všechny ústřední orgány státní správy Spojeného království (odstavec 1).

Odstavec 2 konečné nabídky Spojeného království zahrnuje všechny strany, které nejsou uvedeny v odstavci 1.

Příloha 1 obsahuje čtyři poznámky. Konečná nabídka Spojeného království přebírá výhrady, které má Unie vůči některým stranám.

V příloze 2 („Orgány na nižší než ústřední úrovni“) konečné nabídky Spojeného království je uveden rozsah působnosti týkající se orgánů na nižší než ústřední úrovni, který odpovídá současnému rozsahu působnosti Unie podle Dohody.

Odkazy na regiony Unie NUTS podle definice v právních předpisech Unie však byly nahrazeny územními jednotkami Spojeného království uvedenými v poznámce 3 k příloze 7 (viz níže v části Obecné poznámky).

Pokud jde o rozsah působnosti týkající se „veřejnoprávních subjektů“, podle odstavce 2 přílohy 2 se Spojené království i nadále řídí přístupem založeným na definicích, stejně jako je tomu v současné době v rámci listiny Unie. Konečná nabídka Spojeného království definuje veřejnoprávní subjekty pro Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko pomocí odkazu na vnitrostátní právní předpisy Spojeného království, a nikoli na právní předpisy Unie. V každém případě Spojené království stanoví stejný orientační seznam veřejných zadavatelů, kteří jsou veřejnoprávními subjekty, jako je seznam Spojeného království v rámci listiny Unie. Rozsah působnosti předložený Spojeným královstvím proto zůstává stejný jako v rámci listiny Unie.

Příloha 2 obsahuje čtyři poznámky. Konečná nabídka Spojeného království přebírá výhrady, které má Evropská unie vůči některým stranám. V poznámce 2 u výhrady Spojeného království týkající se Japonska, Koreje a Spojených států, pokud jde o malé a střední podniky, je nutná technická úprava. Definice malých a středních podniků bude odpovídat ustanovením vnitrostátních právních předpisů Spojeného království, a nikoli právních předpisů Unie. Právní předpis Spojeného království (nařízení z roku 2015 o zadávání veřejných zakázek – Public Contracts Regulations 2015, čl. 112 odst. 4) přímo odkazuje na doporučení Komise ze dne 6. května 2003 o definici mikropodniků a malých a středních podniků.

Listina Spojeného království přebírá výhrady, které má Unie vůči některým stranám.

V příloze 3 („Ostatní subjekty“) konečné nabídky Spojeného království je uveden rozsah působnosti týkající se zadavatelů působících v odvětví veřejných služeb, který také přebírá listinu Unie.

V uvedené příloze jsou však zapotřebí drobné technické úpravy. Konečná nabídka Spojeného království neobsahuje odkazy na právní předpisy Unie, nýbrž na vnitrostátní právní předpisy Spojeného království, například u pojmů „veřejný podnik“ a „dominantní vliv“.

Orientační seznamy subjektů zůstávají stejné jako seznamy Spojeného království v rámci listiny Unie. Rozsah působnosti předložený Spojeným královstvím proto zůstává stejný jako v rámci listiny Unie.

Příloha 3 obsahuje osm poznámek. Konečná nabídka Spojeného království přebírá výhrady, které má Unie vůči některým stranám.

Zboží

Příloha 4 konečné nabídky Spojeného království se vztahuje na stejné zboží jako stávající listina závazků Unie.

Služby

Konečná nabídka Spojeného království zahrnuje v příloze 5 služby, jež jsou v současné době zahrnuty v rámci listiny Unie.

Stavební služby a koncese na stavební práce

V příloze 6 bodě 2 své konečné nabídky poskytuje Spojené království poskytovatelům stavebních služeb z trhu Unie přístup ke svým koncesním smlouvám na stavební práce v objemu dosahujícím alespoň finančního limitu 5 000 000 ZPČ (zvláštních práv čerpání).

Spojené království dále přebírá výhradu, kterou činí Unie v poznámce k příloze 6.

Obecné poznámky

Spojené království předkládá v příloze 7 seznam svých vnitrostátních územních jednotek pro účely odstavce 1 přílohy 2, poznámky 1 v příloze 2 a poznámky 6 v příloze 3. Tento seznam přebírá regiony NUTS Spojeného království, jak jsou v současnosti definovány podle nařízení č. 1059/2003 7 .

3.2Hodnocení nabídky Spojeného království ze strany Komise

Konečná nabídka Spojeného království přebírá stávající listinu Unie v rozsahu, v němž se vztahuje na Spojené království, s drobnými technickými úpravami. Vzhledem k tomu, že listina Unie je již velmi komplexní, pokud jde o zahrnuté subjekty, zboží a služby, a zajišťuje značnou otevřenost trhů s veřejnými zakázkami, Spojené království i po přistoupení k Dohodě zachová stávající rozsáhlou míru otevřenosti svého trhu s veřejnými zakázkami vůči stranám Dohody.

Pokud jde o přístup na trh pro zboží, služby a hospodářské subjekty Unie, konečná nabídka Spojeného království je adekvátní, neboť Spojené království poskytuje Unii maximální rozsah působnosti nabízený stranám (viz zejména příloha 1 týkající se veřejných zadavatelů z řad ústředních orgánů státní správy a příloha 6 týkající se koncesí na stavební práce).

S ohledem na to, že konečná nabídka Spojeného království přebírá listinu závazků Unie, pokud jde o rozsah působnosti, a na skutečnost, že Spojené království je připraveno poskytnout Unii nejvyšší úroveň přístupu na trh nabízenou stranám, poskytne Unie reciproční zacházení a v případě potřeby svou listinu upraví, aby zboží, službám, dodavatelům a poskytovatelům služeb Spojeného království umožnila přístup k veřejným zakázkám zahrnutým v listině Unie.

Následné změny listiny Unie týkající se podmínek Unie pro přistoupení Spojeného království (uvedené v příloze tohoto rozhodnutí) budou přiloženy k rozhodnutí, které má být přijato Výborem pro vládní zakázky, a tudíž se stanou součástí podmínek přistoupení Spojeného království k Dohodě. Související změny budou do listiny Unie v dodatku I Dohody promítnuty takto:

·Příloha 1 oddíl 2 (Veřejní zadavatelé z řad ústředních orgánů státní správy členských států EU) bod 1:

Spojené království bude doplněno na seznam stran Dohody, které mají přístup k veřejným zakázkám všech zadavatelů z řad ústředních orgánů státní správy členských států Unie.

·Příloha 6 oddíl 2 (Koncese na stavební práce zadávané subjekty uvedenými v příloze 1 a příloze 2):

·Spojené království bude doplněno na seznam stran Dohody, které mají přístup ke koncesním smlouvám na stavební práce v hodnotě alespoň 5 000 000 ZPČ.

·Poznámka pod čarou k názvu dodatku I – Závazky Evropské unie:

Unie ve své listině v dodatku I vyjasní, že všechny odkazy na veřejné zadavatele Spojeného království a zadavatele, které jsou v současné době uvedeny na listině Unie, se stávají zastaralými.

Výhrady ostatních stran

V případě, že by jiná strana Dohody zahrnula do rozsahu své působnosti specifická omezení nebo výjimky vztahující se na Spojené království, bude je nutné zohlednit v rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky jakožto podmínky dané strany pro přistoupení Spojeného království. Žádné z těchto specifických omezení nebo výjimek z rozsahu působnosti některé strany vůči Spojenému království však neovlivní výše uvedenou konečnou nabídku Spojeného království ani rozsah působnosti vzájemně dohodnutý současnými stranami Dohody.

Doporučení

Očekává se, že přistoupení Spojeného království k Dohodě zachová stávající úroveň mezinárodního otevření trhů s veřejnými zakázkami. Spojené království bude po přistoupení k Dohodě i nadále požívat práv a nadále zůstane vázáno povinnostmi, které má v současnosti podle Dohody jako členský stát Unie na základě závazků, které jsou v současnosti obsaženy v listině Unie. Komise doporučuje, aby byla konečná nabídka Spojeného království přijata s výhradou podmínek Unie týkajících se přistoupení Spojeného království k Dohodě.

V souladu s tím se navrhuje, aby byla Komise oprávněna vyjádřit v rámci Výboru pro vládní zakázky kladný postoj Unie k přistoupení Spojeného království s výhradou následujících podmínek, jež mají být v rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky zohledněny:

V případě neexistence dohody mezi Spojeným královstvím a Unií o vystoupení, která stanoví přechodné období, by Spojené království mělo mít možnost uložit listinu o přistoupení za předpokladu, že tak učiní:

a)ne dříve než třicet dní před datem, kdy Spojené království přestane být členským státem Unie, a

b)do šesti měsíců od data rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky, neprodlouží-li tento výbor lhůtu pro předložení listiny.

Uložení listiny o přistoupení Spojeného království by se mělo považovat za neuskutečněné ve smyslu čl. XXIV odst. 2 Dohody z roku 1994 a čl. XXII odst. 2 revidované Dohody, oznámí-li Evropská unie do třiceti dnů po tomto uložení Výboru pro vládní zakázky, že se Dohoda na Spojené království i nadále vztahuje v souladu s právem Unie.

Komise by měla být oprávněna učinit toto oznámení jménem Unie, jsou-li splněny příslušné podmínky.

V případě existence dohody mezi Unií a Spojeným královstvím o vystoupení, která stanoví přechodné období, by Unie měla ostatním stranám Dohody oznámit, že Spojené království se má během přechodného období pro účely Dohody považovat za členský stát. Dohoda by se tudíž na Spojené království vztahovala do uplynutí dohodnutého přechodného období.

V tom případě by Spojené království mělo nejpozději tři měsíce před uplynutím přechodného období předložit aktualizovaný soubor odpovědí na seznam otázek. Výbor pro vládní zakázky tyto aktualizované odpovědi Spojeného království přezkoumá a zváží, jaké rozhodnutí bude v danou dobu nejvhodnější.

4.Právní základ

4.1Procesněprávní základ

4.1.1 Zásady

Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) zavádí rozhodnutí, kterými se stanoví „postoje, které mají být jménem Unie zaujaty v orgánu zřízeném dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky, s výjimkou aktů, které doplňují nebo pozměňují institucionální rámec dohody“.

Pojem „akty s právními účinky“ zahrnuje akty, které mají právní účinky na základě pravidel mezinárodního práva, kterým se řídí dotyčný orgán. Zahrnuje rovněž nástroje, které podle mezinárodního práva nemají závazný účinek, ale „mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit obsah právní úpravy přijaté zákonodárcem Unie 8 .

4.1.2 Použití na stávající případ

Výbor pro vládní zakázky je orgánem zřízeným dohodou, konkrétně Dohodou o vládních zakázkách.

Akt, který má Výbor pro vládní zakázky přijmout, představuje akt s právními účinky. Zamýšlený akt bude závazným podle mezinárodního práva.

Zamýšlený akt nedoplňuje ani nepozměňuje institucionální rámec Dohody.

Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 9 SFEU.

4.2 Hmotněprávní základ

4.2.1 Zásady

Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 9 SFEU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v jehož souvislosti je postoj jménem Unie zaujat. Máli zamýšlený akt více účelů nebo složek a lze-li jeden z těchto účelů nebo složek identifikovat jako hlavní, zatímco ostatní účely či složky jsou pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté na základě čl. 218 odst. 9 SFEU založeno na jediném hmotněprávním základě, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

4.2.2 Použití na stávající případ

Hlavní cíl a obsah zamýšleného aktu se týkají společné obchodní politiky.

Hmotněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž článek 207 SFEU.

4.3 Závěr

Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 207 SFEU ve spojení s čl. 218 odst. 9 SFEU.

2019/0020 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro vládní zakázky, pokud jde o přistoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska k Dohodě o vládních zakázkách v souvislosti s jeho vystoupením z Evropské unie

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 207 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Unie je stranou Dohody o vládních zakázkách (dále jen „Dohoda“) a na její členské státy se Dohoda vztahuje v souladu s právem Unie.

(2)Spojené království dne 29. března 2017 oznámilo svůj záměr vystoupit z Unie podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii. Smlouvy se přestanou na Spojené království uplatňovat dnem vstupu v platnost dohody o vystoupení, nebo v případě, že dohoda nebude uzavřena, dva roky od tohoto oznámení, tj. od 30. března 2019, pokud se Evropská rada po dohodě se Spojeným královstvím jednomyslně nerozhodne tuto lhůtu prodloužit. Dohoda se od tohoto data na Spojené království automaticky přestane uplatňovat.

(3)Dne 1. června 2018 Spojené království s podporou Unie požádalo o přistoupení k Dohodě.

(4)Podle čl. XXII odst. 2 revidované Dohody může k této dohodě přistoupit kterýkoli člen WTO za podmínek dohodnutých mezi příslušným členem a stranami, přičemž tyto podmínky jsou stanoveny v rozhodnutí výboru. Přistoupení se má uskutečnit uložením listiny o přistoupení, která obsahuje dohodnuté podmínky, u generálního ředitele WTO. Pro přistupujícího člena vstupuje dohoda v platnost 30. dnem po uložení příslušné listiny o přistoupení.

(5)Závazky Spojeného království týkající se rozsahu působnosti, pokud jde o přístup na trh s veřejnými zakázkami, jsou stanoveny v jeho konečné nabídce, která byla stranám Dohody rozeslána dne 2. října 2018.

(6)Konečná nabídka Spojeného království je adekvátní, protože závazky Spojeného království týkající se rozsahu působnosti poskytují Unii maximální rozsah působnosti, kterým Spojené království v současné době v rámci listiny Unie vypracované Výborem pro vládní zakázky disponuje, odpovídající rozsahu působnosti, kterým Spojené království disponuje v současné době v rámci listiny Unie jakožto členský stát. Unie by měla poskytnout reciproční zacházení a svou listinu upravit, aby hospodářským subjektům Spojeného království zajistila odpovídající úroveň přístupu podle Dohody. Dále jsou v listině Unie uvedené v dodatku I revidované Dohody nezbytná vyjasnění vzhledem k tomu, že se tato listina v rámci Dohody již nebude na Spojené království vztahovat. Tyto podmínky, uvedené v příloze tohoto rozhodnutí, se stanou součástí podmínek přistoupení Spojeného království k Dohodě a budou zohledněny v rozhodnutí o přistoupení Spojeného království, které má být přijato Výborem pro vládní zakázky.

(7)Proto je nezbytné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru pro vládní zakázky v souvislosti s přistoupením Spojeného království k Dohodě.

(8)V případě existence dohody mezi Spojeným královstvím a Unií o vystoupení, která stanoví přechodné období, během něhož se bude na Spojené království a ve Spojeném království uplatňovat právo Unie, by Unie měla ostatním stranám Dohody oznámit, že Spojené království se má během tohoto přechodného období pro účely Dohody považovat za členský stát. Dohoda by se tudíž na Spojené království vztahovala do uplynutí dohodnutého přechodného období. V tom případě by Spojené království mělo nejpozději tři měsíce před uplynutím přechodného období předložit aktualizovaný soubor odpovědí na seznam otázek. Výbor pro vládní zakázky tyto aktualizované odpovědi Spojeného království přezkoumá a zváží, jaké rozhodnutí bude v danou dobu nejvhodnější.

(9)Až Výbor pro vládní zakázky rozhodne o přistoupení Spojeného království k Dohodě, nebude Spojené království třetí zemí, ovšem v zájmu Unie je zajistit, aby Dohoda vstoupila pro Spojené království v platnost dnem následujícím po dni, kdy se na Spojené království a ve Spojeném království přestane uplatňovat právo Unie. Spojené království zůstává do vystoupení z Unie členským státem, který požívá všech práv a je vázán všemi povinnostmi vyplývajícími ze Smluv, včetně dodržování zásady loajální spolupráce.

(10)Pokud se bude právo Unie na Spojené království a ve Spojeném království nadále uplatňovat, Komise by měla být oprávněna Výboru pro vládní zakázky do 30 dnů od uložení listiny o přistoupení Spojeného království oznámit jménem Unie, že Dohoda se na Spojené království i nadále vztahuje v souladu s právem Unie,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postojem, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru pro vládní zakázky, je schválit přistoupení Spojeného království k Dohodě o vládních zakázkách (dále jen „Dohoda“) s výhradou podmínek stanovených v článku 2 tohoto rozhodnutí a podmínek přistoupení stanovených v příloze tohoto rozhodnutí a s výhradou, že zájmy Unie nebudou negativně ovlivněny postojem ostatních stran Dohody.

Článek 2

Podmínkou postoje, který má být zaujat jménem Unie podle článku 1, je to, že rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky musí obsahovat ustanovení, která zajišťují následující:

1)v případě neexistence dohody mezi Spojeným královstvím a Unií o vystoupení, která stanoví přechodné období, může Spojené království uložit listinu o přistoupení u generálního ředitele WTO za předpokladu, že tak učiní:

a)ne dříve než 30 dní před datem, kdy Spojené království přestane být členským státem, a

b)do šesti měsíců od data rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky, neprodlouží-li tento výbor lhůtu pro předložení listiny;

2)uložení listiny Spojeného království o přistoupení se považuje za neuskutečněné pro účely čl. XXIV odst. 2 Dohody z roku 1994 a čl. XXII odst. 2 revidované Dohody, oznámí-li do 30 dnů po tomto uložení Unie Výboru pro vládní zakázky, že se Dohoda na Spojené království i nadále vztahuje v souladu s právem Unie.

Článek 3

V případě, že se právo Unie bude na Spojené království a ve Spojeném království nadále uplatňovat, je Komise oprávněna Výboru pro vládní zakázky jménem Unie do 30 dnů od uložení listiny Spojeného království o přistoupení oznámit, že se Dohoda na Spojené království i nadále vztahuje v souladu s právem Unie.

Článek 4

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Pro účely tohoto návrhu se na Dohodu z roku 1994 a revidované znění Dohody společně dále odkazuje jako na „Dohodu“.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/letter_from_eu_and_uk_permanent_representatives.pdf  
(3)    Seznam otázek obsahuje informace o souladu mezi správním systémem Spojeného království pro zadávání veřejných zakázek a jeho právním rámcem s požadavky Dohody o vládních zakázkách.
(4)    Žádost Spojeného království je obsažena v dokumentu GPA/146; prvotní nabídka Spojeného království týkající se přístupu na trh je obsažena v dokumentu GPA/ACC/GBR/1; odpovědi Spojeného království na seznam otázek jsou obsaženy v dokumentu GPA/ACC/GBR/2.
(5)    Konečná nabídka Spojeného království týkající se přístupu na trh je obsažena v dokumentu GPA/ACC/GBR/16.
(6)    V Dohodě z roku 1994 je příslušným ustanovením čl. XXIV odst. 2.
(7)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003 ze dne 26. května 2003 o zavedení společné klasifikace územních statistických jednotek (NUTS).
(8)    Rozsudek Soudního dvora ze dne 7. října 2014, Německo v. Rada, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
Top

V Bruselu dne 1.3.2019

COM(2019) 46 final/2

This document replaces COM(2019) 46 final of 28.1.2019.
Change of the sensitivity level, deletion of the marking "LIMITED".

PŘÍLOHA

Návrhu rozhodnutí Rady

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro vládní zakázky, pokud jde o přistoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska k Dohodě o vládních zakázkách v souvislosti s jeho vystoupením z Evropské unie


PŘÍLOHA

PODMÍNKY EU PRO SAMOSTATNÉ PŘISTOUPENÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ K DOHODĚ O VLÁDNÍCH ZAKÁZKÁCH

Poté, co Dohoda o vládních zakázkách vstoupí v platnost samostatně pro Spojené království:

– se bod 1 oddílu 2 („Veřejní zadavatelé z řad ústředních orgánů státní správy členských států EU“) přílohy 1 dodatku I (Závazky Evropské unie) v revidované Dohodě nahrazuje tímto:

„1.    Pro zboží, služby, dodavatele a poskytovatele služeb z Lichtenštejnska, Švýcarska, Islandu, Norska a Nizozemska, pokud jde o Arubu, a ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zakázky zadávané veškerými veřejnými zadavateli z řad ústředních orgánů státní správy členských států EU. Níže uvedený seznam je orientační.“,

– se oddíl 2 přílohy 6 dodatku I (Závazky Evropské unie) v revidované Dohodě nahrazuje tímto:

„Na koncesní smlouvy na stavební práce uzavírané zadavateli uvedenými v přílohách 1 a 2 se vztahuje národní zacházení pro poskytovatele stavebních služeb z Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Nizozemska, pokud jde o Arubu, Švýcarska, Černé Hory a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, pokud hodnota zakázky dosahuje alespoň 5 000 000 ZPČ, a pro poskytovatele stavebních služeb z Koreje, pokud hodnota zakázky dosahuje alespoň 15 000 000 ZPČ.“,

– poznámka pod čarou k názvu dodatku I (Závazky Evropské unie) v revidované Dohodě zahrnuje tento text:

„Všechny odkazy na veřejné zadavatele a zadavatele Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, které jsou v současnosti obsaženy v listině závazků EU, jsou zastaralé.“

Top