Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0007

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace

    COM/2019/7 final

    V Bruselu dne 18.1.2019

    COM(2019) 7 final

    2019/0005(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    „Dohoda o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace“ (dále jen „dohoda“) 1 byla podepsána v Bruselu dne 16. listopadu 2000 a vstoupila v platnost dne 10. května 2001. Od té doby byla dohoda v souladu s článkem 12 třikrát obnovena v letech 2004 2 , 2009 3 a 2014 4 na dobu dalších 5 let.

    Současná dohoda pozbude platnosti dne 20. února 2019.

    Je v zájmu EU tuto dohodu obnovit, aby i nadále usnadňovala spolupráci s Ruskou federací ve společných prioritních oblastech vědeckotechnické spolupráce, která je přínosná pro obě strany.

    Rusko je nejvýznamnějším subjektem v oblasti vědy, technologie a techniky (STI) v sousedství EU, který není přidružen k programu Horizont 2020. Spolupráce v oblasti vědy, techniky a inovací mezi EU a Ruskem je tradičně velmi aktivní, zejména v oblasti výzkumných infrastruktur, dopravy a životního prostředí. Zatímco ale v rámci 7. RP bylo Rusko nejaktivnějším nepřidruženým účastníkem z třetích zemí, úroveň spolupráce v programu Horizont 2020 zdaleka nedosahuje svého potenciálu. Do značné míry je to způsobeno změnou pravidel financování v programu Horizont 2020, kdy právní subjekty z Ruska (spolu s Brazílií, Indií, Čínou a Mexikem) již nejsou automaticky způsobilé k financování z EU, ale také politickými důvody.

    Mezi všemi nepřidruženými zeměmi se Rusko, pokud jde o projekty spolupráce v rámci programu Horizont 2020, řadí v současnosti na 6. místo. Kromě toho je cílem pracovního programu Horizont 2020 na období 2018–2020 posílit spolupráci s Ruskem v tématech společného zájmu a společných přínosů. Kromě obecné otevřenosti programu Horizont 2020 pro subjekty z celého světa včetně Ruska existují dvě hlavní stěžejní iniciativy dvoustranné spolupráce s Ruskem v oblasti výzkumných infrastruktur a zdraví a jedna stěžejní iniciativa mnohostranné spolupráce v oblasti letectví, která se zaměřuje i na Rusko.

    Obnovení dohody je v souladu s přístupem EU založeným na pěti hlavních zásadách pro řízení současných vztahů EU s Ruskem, které byly dohodnuty na zasedání Rady EU pro zahraniční věci dne 14. března 2016 a potvrzeny na zasedání Rady EU pro zahraniční věci dne 16. dubna 2018. Vědecká diplomacie může být v našich vztazích s Ruskem účinným nástrojem, neboť poskytuje pozitivní agendu spolupráce a je zdrojem „měkké síly“, která může být obzvláště užitečná při podněcování a otevírání komunikačních kanálů a budování důvěry mezi našimi společnostmi. Dohoda poskytuje rámec pro posílení kontaktů mezi lidmi a spolupráce v oblasti vědy, techniky a inovací v oblastech, které jsou v nadcházejících letech předmětem strategického zájmu EU, s cílem čelit trendu klesající intenzity vědecké spolupráce mezi EU a ruskými účastníky. Z těchto důvodů je vhodné dohodu na příští pětileté období obnovit.

    Na zasedání Smíšeného výboru pro vědeckotechnickou spolupráci EU-Rusko, zřízeného dohodou, které se konalo v Moskvě dne 28. září 2018, vzaly obě strany na vědomí svůj záměr obnovit dohodu na další pětileté období, a to bez pozměňovacích návrhů uznávajících pokrok dosažený za účelem posílení spolupráce mezi EU a Ruskem v oblasti výzkumu a inovací.

    Obsah obnovené dohody bude totožný s obsahem aktuální dohody, jak bylo projednáno a odsouhlaseno s ruskými protistranami. Nebude vytvářet nová práva a povinnosti pro EU, ale místo toho prodlouží právní režim, který mezi stranami v oblasti vědeckotechnické spolupráce již existuje.

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Tato iniciativa je plně v souladu se strategií mezinárodní spolupráce EU v oblasti výzkumu a inovací 5 , přičemž Rusko je strategickým partnerem EU v oblasti výzkumu a inovací. Uvedená strategie EU jasně uznává význam dohod o vědeckotechnické spolupráci jako nástrojů pro definování a provádění víceletých plánů spolupráce se zeměmi mimo EU. Dohoda je rovněž prostředkem provádění strategie mezinárodní spolupráce EU v oblasti výzkumu a inovací, která vyzývá k větší internacionalizaci a otevřenosti výzkumného a inovačního prostředí EU.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Globální strategie EU pro její zahraniční a bezpečnostní politiku potvrzuje, že výzkumná spolupráce představuje významný aspekt zahraniční politiky EU, a spatřuje v ní zásadní prvek silnějších socioekonomických vazeb.

    Tato iniciativa je v souladu se zásadami, kterými se řídí současné vztahy mezi EU a Ruskem, jak byly dohodnuty na zasedání Rady pro zahraniční věci dne 14. března 2016 a potvrzeny na zasedání Rady EU pro zahraniční věci dne 16. dubna 2018.

    Komise zajistí soulad provádění této obnovené dohody a omezujících opatření EU.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Pravomoc EU jednat na mezinárodní úrovni v oblasti výzkumu a technologického rozvoje vychází z článku 186 Smlouvy o fungování EU. Procesním právním základem návrhu je čl. 218 odst. 6 druhý pododstavec písm. a) bod v) SFEU.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    EU a její členské státy mají v souladu s čl. 4 odst. 3 SFEU v oblasti výzkumu a technologického rozvoje paralelní pravomoc. Jednání členských států proto nemůže nahradit jednání EU.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Tato iniciativa není součástí programu REFIT.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Vyžadují se pouze lidské a správní zdroje; jsou uvedeny v legislativním finančním výkazu.

    S ohledem na výše uvedené skutečnosti Komise žádá Radu, aby:

    – jménem Unie a se souhlasem Evropského parlamentu schválila obnovení platnosti „Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace“ na dobu dalších pěti let (tj. od 20. února 2019 do 19. února 2024),

    – zmocnila předsedu Rady, aby jmenoval osobu nebo osoby oprávněné oznámit vládě Ruské federace, že Unie dokončila své vnitřní postupy nezbytné pro vstup této obnovené dohody v platnost.

    2019/0005 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 186 ve spojení s čl. 218 odst. 6 písm. a) této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    s ohledem na souhlas Evropského parlamentu,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Rozhodnutím 2000/742/ES 6 Rada schválila uzavření Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace (dále jen „dohoda“). Dohoda byla podepsána v Bruselu dne 16. listopadu 2000 a vstoupila v platnost dne 10. května 2001.

    (2)V souladu s čl. 12 písm. b) dohody se dohoda – původně uzavřená do 31. prosince 2002 – může po vzájemné dohodě stran obnovit na dobu dalších pěti let.

    (3)Rada svými rozhodnutími 2003/798/ES 7 , 2009/313/ES 8 a 2014/50/EU 9 schválila obnovení platnosti dohody pokaždé na další období pěti let. Současná dohoda pozbude platnosti dne 20. února 2019.

    (4)Obě strany potvrdily svůj záměr obnovit platnost dohody na dobu dalších pěti let bez jakýchkoli změn. 

    (5)Činnosti v rámci dohody přísně dodržují podmínky a postupy stanovené v omezujících opatřeních přijatých podle článku 215 Smlouvy o fungování EU 10 .

    (6)Obnovení platnosti dohody by mělo být schváleno jménem Evropské unie,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace na dobu dalších pěti let se schvaluje jménem Evropské unie.

    Článek 2

    Předseda Rady jmenuje osobu nebo osoby oprávněné oznámit jménem Unie vládě Ruské federace, že Unie dokončila své vnitřní postupy nezbytné pro obnovení platnosti dohody v souladu s čl. 12 bodem b) dohody.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda/předsedkyně

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

    1.1.Název návrhu/podnětu

    1.2.Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB

    1.3.Povaha návrhu/podnětu

    1.4.Cíle

    1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

    1.6.Doba trvání akce a finanční dopad

    1.7.Předpokládaný způsob řízení

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

    2.2.Systém řízení a kontroly

    2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

    3.2.Odhadovaný dopad na výdaje 

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

    3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

    3.2.3.Odhadovaný dopad na správní prostředky

    3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

    3.2.5.Příspěvky třetích stran

    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

    1.1.Název návrhu/podnětu

    Návrh rozhodnutí Rady o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace

    1.2.Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB 11  

    Politická strategie a koordinace zejména generálních ředitelství 12 RTD, AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE a MOVE.

    1.3.Povaha návrhu/podnětu

    Návrh/podnět se týká nové akce 

    Návrh/podnět se týká nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci

    Návrh/podnět se týká prodloužení stávající akce 

    Návrh/podnět se týká akce přesměrované na jinou akci

    1.4.Cíle

    1.4.1.Víceleté strategické cíle Komise sledované návrhem/podnětem

    Tato iniciativa umožní oběma stranám zlepšit a zintenzivnit vzájemnou spolupráci v oblastech společného vědeckotechnického zájmu.

    1.4.2.Specifické cíle a příslušné aktivity ABM/ABB

    Specifický cíl č. 4.1

    Toto rozhodnutí umožní oběma stranám posílit spolupráci a rozvíjet strategičtější partnerství díky tomu, že rozšíří a prohloubí stávající spolupráci řešením globálních problémů a podporou vzájemného přístupu k programům a financování. 

    Příslušné aktivity ABM/ABB

    1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

    Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

    Toto rozhodnutí umožní Unii a Rusku požívat vzájemných výhod vyplývajících z vědeckého a technologického pokroku dosaženého prostřednictvím činností v rámci spolupráce. Umožní výměnu konkrétních poznatků a transfer know-how ve prospěch vědecké obce, průmyslu a občanů obou stran.

    1.4.4.Ukazatele výsledků a dopadů

    Upřesněte ukazatele, podle kterých je možno uskutečňování návrhu/podnětu sledovat.

    Komise bude pravidelně sledovat veškerá opatření prováděná v rámci dohody včetně činností v rámci spolupráce. Toto hodnocení bude mimo jiné zahrnovat následující body:

    a) ukazatele spolupráce – analýza počtu a typu účasti ruských subjektů v programech financovaných EU (např. počet návrhů, počet podepsaných grantových dohod, hlavní vazby spolupráce, hlavní témata, vytvořené výstupy) a naopak (jsou-li k dispozici data);

    b) výkonnostní ukazatele – míra úspěšnosti ruských subjektů účastnících se rámcových programů EU ve srovnání s jinými zeměmi mimo EU a s členskými státy / zeměmi přidruženými k rámcovému programu pro výzkum; analýza kvality spolupráce (např. počet nejlépe umístěných univerzit účastnících se programu, počet patentů a publikací pocházejících z projektů spolupráce);

    c) sběr údajů o činnostech a vazbách spolupráce nad rámec příslušných programů financování, jakož i posuzování dopadů těchto činností, jako je účast ve vícestranných iniciativách a pracovních skupinách.

    1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

    1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu

    Toto rozhodnutí umožní oběma stranám pokračovat ve zdokonalování a zintenzivnění jejich spolupráce v oblastech společného vědeckotechnického zájmu.

    1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení EU

    Spolupráce mezi EU a Ruskou federací v oblasti výzkumu a inovací se v uplynulých letech stále zintenzivňovala. Zapojení EU umožňuje činnosti s větším rozsahem a záběrem ve prospěch všech členských států. Díky obnovení platnosti této dohody získá EU snazší přístup k vědeckým poznatkům vytvořeným v Ruské federaci a bude se moci angažovat ve více činnostech spolupráce, což povede k další výměně znalostí a technologií.

    1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

    Na základě dosavadních zkušeností v oblasti vědeckotechnické spolupráce se považuje za vzájemně výhodné pokračovat ve výzkumné spolupráci s Ruskou federací jakožto strategickým partnerem EU v oblasti výzkumu a inovací.

    1.5.4.Soulad a možná synergie s dalšími vhodnými nástroji

    Má se za to, že prodloužení dohody s Ruskou federací je plně v souladu s celkovým rámcem mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací (COM(2012) 497).

    1.6.Doba trvání akce a finanční dopad

    Časově omezený návrh/podnět 

    Návrh/podnět s platností od 20. 2. 2019 do 19. 2. 2024

    Finanční dopad od 20. 2. 2019 do 19. 2. 2024

    Časově neomezený návrh/podnět

    Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

    poté plné fungování.

    1.7.Předpokládaný způsob řízení 13  

    Přímé řízení Komisí

    prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

    prostřednictvím výkonných agentur.

    Sdílené řízení s členskými státy

    Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

    třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

    mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

    EIB a Evropský investiční fond,

    subjekty uvedené v článcích 208 a 209 finančního nařízení,

    veřejnoprávní subjekty,

    soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

    soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

    osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

    Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

    Poznámky

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

    Upřesněte četnost a podmínky

    Účast ruských výzkumných subjektů na rámcovém programu pro výzkum a inovace a ostatních činnostech spolupráce podle této dohody bude na svých zasedáních pravidelně sledovat společný výbor zřízený podle čl. 6 písm. a) dohody.

    2.2.Systém řízení a kontroly

    2.2.1.Zjištěná rizika

    Konají se pravidelná zasedání a dvoustranné kontakty, umožňující systematické sdílení informací a kontrolu. V kontrolním systému nebyla zjištěna žádná rizika.

    2.2.2.Informace o zavedeném systému vnitřní kontroly

    Nepoužije se

    2.2.3.Odhad nákladů a přínosů kontrol a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb

    Nepoužije se

    2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

    Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření

    Vyžaduje-li provádění rámcového programu účast externích dodavatelů či poskytnutí finančních příspěvků třetím stranám, provede Komise dle potřeby finanční audity, zejména má-li důvod pochybovat o reálné povaze prováděných prací nebo prací uvedených ve zprávách o činnosti.

    Finanční audity Unie budou prováděny buď jejími vlastními zaměstnanci, nebo účetními odborníky schválenými v souladu s právními předpisy strany, u které má audit proběhnout. Účetní odborníky vybere Unie podle vlastního uvážení, přičemž se vyhne rizikům možného střetu zájmů, na který může strana podléhající auditu poukázat. Komise dále zajistí, aby při provádění výzkumných činností byly finanční zájmy Unie chráněny účinnými kontrolami a v případě nesrovnalostí odrazujícími a přiměřenými opatřeními a sankcemi.

    Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, budou do všech smluv používaných při provádění rámcového programu začleněna ustanovení o kontrolách, opatřeních a sankcích s odkazem na nařízení č. 2988/95, č. 2185/96 a č. 883/2013.

    Ve smlouvách budou muset být uvedeny zejména tyto body:

    – vložení konkrétních smluvních ustanovení na ochranu finančních zájmů EU při provádění kontrol a prověrek v souvislosti s vykonávanými pracemi,

    – provádění správních kontrol jako součást opatření proti podvodům v souladu s nařízeními č. 2185/96, č. 1073/1999 a č. 1074/1999,

    – uplatňování správních sankcí v souladu s rámcovým nařízením č. 2988/95, včetně principu černé listiny, ve všech případech nesrovnalostí způsobených při provádění smluv záměrně nebo nedbalostí,

    – vymahatelnost případných inkasních příkazů v případě nesrovnalostí a podvodů v souladu s článkem 299 Smlouvy o fungování EU.

    Příslušní zaměstnanci GŘ pro výzkum a inovace (GŘ RTD) budou mimoto jako běžné opatření provádět kontrolní program s ohledem na vědecká a rozpočtová hlediska. Interní audit bude vykonávat oddělení interního auditu GŘ pro výzkum a inovace a místní kontroly bude provádět Evropský účetní dvůr.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

    ·Stávající rozpočtové položky 14

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh výdaje

    Příspěvek

     
    Okruh 1a – Konkurenceschopnost pro růst a zaměstnanost

    RP/NRP 15

    zemí ESVO 16

    kandidátských zemí 17

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    1a

    08.01.05.01

    NRP

    ANO

    ANO

    NE

    NE

    1a

    08.01.05.03

    NRP

    ANO

    ANO

    NE

    NE

    ·Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh výdaje

    Příspěvek

    Číslo [Okruh …...…]

    RP/NRP

    zemí ESVO

    kandidátských zemí

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    [XX.YY.YY.YY]

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Okruh víceletého finančního
    rámce

    1a

    „Konkurenceschopnost pro růst a zaměstnanost“

    GŘ: RTD

    Rok 2019 18

    Rok 2020

    Rok 2021

    Rok 2022

    Rok 2023

    Rok 2024

    CELKEM

     Operační prostředky

    Číslo rozpočtové položky: 08.01.05.01

    Závazky

    (1)

    0,050

    0,060

    0,060

    0,060

    0,060

    0,010

    0,300

    Platby

    (2)

    0,050

    0,060

    0,060

    0,060

    0,060

    0,010

    0,300

    Číslo rozpočtové položky

    Závazky

    (1a)

    Platby

    (2a)

    Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy 19  

    Číslo rozpočtové položky: 08.01.05.03

    (3)

    0,010

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,002

    0,060

    CELKEM prostředky
    pro GŘ RTD

    Závazky

    =1+1a +3

    0,060

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    Platby

    =2+2a

    +3

    0,060

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360






    Operační prostředky CELKEM

    Závazky

    (4)

    0,050

    0,060

    0,060

    0,060

    0,060

    0,010

    0,300

    Platby

    (5)

    0,050

    0,060

    0,060

    0,060

    0,060

    0,010

    0,300

    Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    (6)

    0,010

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,002

    0,060

    CELKEM prostředky
    za OKRUH <1a>
    víceletého finančního rámce

    Závazky

    =4+6

    0,06

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    Platby

    =5+6

    0,06

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    Má-li návrh/podnět dopad na více okruhů:

    Operační prostředky CELKEM

    Závazky

    (4)

    Platby

    (5)

    Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    (6)

    CELKEM prostředky
    z OKRUHU 1 až 4
    víceletého finančního rámce

    (referenční částka)

    Závazky

    =4+6

    Platby

    =5+6





    Okruh víceletého finančního
    rámce

    5

    Správní výdaje

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 2019

    Rok 2020

    Rok 2021

    Rok 2022

    Rok 2023

    Rok 2024

    CELKEM

    GŘ: RTD

    Lidské zdroje

    Ostatní správní výdaje

    GŘ RTD CELKEM

    Prostředky

    Prostředky CELKEM
    z OKRUHU 5
    víceletého finančního rámce
     

    (Závazky celkem = platby celkem)

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 2019 20

    Rok 2020

    Rok 2021

    Rok 2022

    Rok 2023

    Rok 2024

    CELKEM

    CELKEM prostředky
    z OKRUHU 1 až 5
    víceletého finančního rámce
     

    Závazky

    0,06

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    Platby

    0,06

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

    Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

    Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Uveďte cíle a výstupy

    Rok N

    Rok N + 1

    Rok N + 2

    Rok N + 3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    VÝSTUPY

    Druh 21

    Průměrné náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Celkový počet

    Náklady celkem

    SPECIFICKÝ CÍL č. 1 22

    – Výstup

    – Výstup

    – Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 1

    SPECIFICKÝ CÍL č. 2 …

    – Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 2

    NÁKLADY CELKEM

    3.2.3.Odhadovaný dopad na správní prostředky

    3.2.3.1Shrnutí

    Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

    Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 2019 23

    Rok 2020

    Rok 2021

    Rok 2022

    Rok 2023

    Rok 2024

    CELKEM

    OKRUH 5 víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    Ostatní správní výdaje

    Mezisoučet za OKRUH 5 víceletého finančního rámce

    Mimo OKRUH 5 24  víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    0,050

    0,060

    0,060

    0,060

    0,060

    0,010

    0,300

    Ostatní výdaje správní povahy

    0,010

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,002

    0,060

    Mezisoučet mimo OKRUH 5 víceletého finančního rámce

    0,060

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    CELKEM

    0,060

    0,072

    0,072

    0,072

    0,072

    0,012

    0,360

    Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    3.2.3.2Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

    Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

    Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

    Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

    Rok 2019

    Rok 2020

    Rok

    2021

    Rok

    2022

    Rok

    2023

    Rok

    2024

     Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

    XX 01 01 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

    XX 01 01 02 (při delegacích)

    08 01 05 01 (v nepřímém výzkumu)

    0,4

    0,5

    0,5

    0,5

    0,5

    0,1

    10 01 05 01 (v přímém výzkumu)

     Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 25

    XX 01 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

    XX 01 02 02 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

    XX 01 04 yy  26

    – v ústředí

    – při delegacích

    XX 01 05 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

    10 01 05 02 (SZ, VNO, ZAP v přímém výzkumu)

    Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

    CELKEM

    0,4

    0,5

    0,5

    0,5

    0,5

    0,1

    XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

    Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    Popis úkolů:

    Úředníci a dočasní zaměstnanci

    Příprava a řízení zasedání společné poradní skupiny zřízené podle čl. 6 odst. b dohody, jakož i sledování fungování a provádění dohody.

    Výpočty jsou provedeny proporcionálně s ohledem na dobu trvání dohody.

    Externí zaměstnanci

    3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

    Návrh/podnět je v souladu se stávajícím víceletým finančním rámcem.

    Víceletý finanční rámec na období 2021–2027 musí ještě přijmout Evropský parlament a Rada.

    3.2.5.Příspěvky třetích stran

    Návrh/podnět nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

    Prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok N

    Rok N + 1

    Rok N + 2

    Rok N + 3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Celkem

    Upřesněte spolufinancující subjekt 

    Spolufinancované prostředky CELKEM



    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

    Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Příjmová rozpočtová položka:

    Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

    Dopad návrhu/podnětu

    Rok N

    Rok N + 1

    Rok N + 2

    Rok N + 3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Článek ………….

    U účelově vázaných různých příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

    Upřesněte způsob výpočtu dopadu na příjmy.

    (1)    Úř. věst. L 299, 28.11.2000, s. 15.
    (2)    Rozhodnutí Rady č. 2003/798/ES (Úř. věst. L 229, 18.11.2003, s. 20).
    (3)    Rozhodnutí Rady 2009/313/ES (Úř. věst. L 92, 4.4.2009, s. 3).
    (4)    Rozhodnutí Rady 2014/50/EU (Úř. věst. L 32, 1.2.2014, s. 1).
    (5)    Zaměření mezinárodní spolupráce EU v oblasti výzkumu a inovací a její posílení: Strategický přístup, COM(2012) 497.
    (6)    Rozhodnutí Rady 2000/742/ES ze dne 16. listopadu 2000 o uzavření Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace (Úř. věst. L 299, 28.11.2000, s. 14).
    (7)    Rozhodnutí Rady 2003/798/ES ze dne 5. června 2003 o uzavření dohody, kterou se obnovuje Dohoda o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace (Úř. věst. L 229, 18.11.2003, s. 20).
    (8)    Rozhodnutí Rady 2009/313/ES ze dne 30. března 2009 o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace (Úř. věst. L 92, 4.4.2009, s 3).
    (9)    Rozhodnutí Rady 2014/50/ES ze dne 20. ledna 2014 o obnovení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Ruské federace (Úř. věst. L 32, 1.2.2014, s 1).
    (10)    www.sanctionsmap.eu. Je třeba poznamenat, že mapa sankcí je IT nástroj, který uvádí seznam omezujících opatření. Omezující opatření jsou stanovena v aktech zveřejněných v Úředním věstníku Evropské unie. V případě rozdílů je rozhodující Úřední věstník.
    (11)    ABM: řízení podle činností (activity-based management); ABB: sestavování rozpočtu podle činností (activity-based budgeting).
    (12)    Ve srovnání s programem Horizont 2020 byly na základě návrhu Komise na příští víceletý finanční rámec (Horizont Evropa) přidány GŘ CLIMA a GŘ MARE.
    (13)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
    (14)    Prostředky na období 2021–2024 (víceletý finanční rámec na období 2021–2027) a související právní základ ještě musí schválit Evropský parlament a Rada a návrh rozpočtu na rok 2019 musí ještě schválit rozpočtový orgán.
    (15)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
    (16)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
    (17)    Kandidátské země a případně potenciální kandidátské země západního Balkánu.
    (18)    Návrh/podnět se začíná provádět v roce 2019. Částky za roky 2019, resp. 2024 odpovídají deseti měsícům, resp. dvěma měsícům.
    (19)    Technická a/nebo správní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
    (20)    Návrh/podnět se začíná provádět v roce 2019. Částky za roky 2019, resp. 2024 odpovídají deseti měsícům, resp. dvěma měsícům.
    (21)    Výstupy se rozumí produkty a služby, které mají být dodány (např. počet financovaných studentských výměn, počet vybudovaných kilometrů silnic atd.).
    (22)    Popsaný v bodě 1.4.2. „Specifické cíle…“.
    (23)    Návrh/podnět se začíná provádět v roce 2019. Částky za roky 2019, resp. 2024 odpovídají deseti měsícům, resp. dvěma měsícům.
    (24)    Technická a/nebo správní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
    (25)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
    (26)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
    Top