Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0634

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění článku 45 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013 o informačních opatřeních v oblasti společné zemědělské politiky

    COM/2019/634 final

    V Bruselu dne 17.12.2019

    COM(2019) 634 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o provádění článku 45 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013
    o informačních opatřeních v oblasti společné zemědělské politiky























    {SWD(2019) 438 final}


    I.ÚVOD

    Tato zpráva se týká provádění informačních opatření v oblasti společné zemědělské politiky (SZP) v letech 2017 a 2018 podle článku 45 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013 ze dne 17. prosince 2013 o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky 1 (dále jen „nařízení“).

    V čl. 45 odst. 1 prvním pododstavci nařízení se stanoví, že cílem financovaných informačních opatření „je zejména pomoci vysvětlovat, provádět a rozvíjet SZP a zvyšovat informovanost veřejnosti o jejím obsahu a cílech, prostřednictvím informačních kampaní obnovovat důvěru spotřebitelů po krizích, informovat zemědělce a ostatní subjekty činné ve venkovských oblastech, prosazovat evropský model zemědělství a také pomáhat občanům jej pochopit“. V čl. 45 odst. 2 posledním pododstavci se stanoví, že „vztahují-li se opatření uvedená v prvním pododstavci na obecné cíle tohoto nařízení, přispívají rovněž ke komunikační činnosti informující o politických prioritách Unie“.

    Financovaná informační opatření se dělí do dvou hlavních kategorií:

    opatření předložená organizacemi třetích stran za účelem spolufinancování z Evropského zemědělského záručního fondu – EZZF (granty),

    opatření z podnětu Komise a financovaná z Evropského zemědělského záručního fondu – EZZF ve výši 100 % (přímá opatření / veřejné zakázky).

    Podle ustanovení čl. 45 odst. 5 nařízení se Evropskému parlamentu a Radě každé dva roky předkládá zpráva o provádění informačních opatření podle uvedeného nařízení. Tato zpráva je osmou v pořadí 2 .

    V období 2017–2018 Komise zintenzivnila své komunikační činnosti na základě svých deseti politických priorit se zvláštním důrazem na investice, hospodářský růst a zaměstnanost. Zdroje k financování komunikačních priorit na základě obecných cílů Evropské unie byly čerpány z různých výdajových programů. K uplatnění tohoto společného přístupu v praxi přispěly během tohoto období útvary Komise, včetně Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (GŘ AGRI). Cílem komunikačních kampaní, které se uskutečnily v letech 2017 a 2018, bylo zdůraznit, jak EU plní své cíle, posiluje postavení občanů a chrání je. Důraz byl kladen také na zvyšování informovanosti veřejnosti o současných a budoucích výzvách a potřebu vybudovat jednotnější, silnější a demokratičtější Unii.

    Institucionální přístup ke komunikaci je centrálním prvkem komunikační strategie GŘ AGRI na období 2016–2020. V tomto rámci jsou každoročně přijímána informační opatření, která jsou součástí ročních akčních plánů.

    Další informace o přímých a nepřímých opatřeních jsou uvedeny v pracovním dokumentu útvarů Komise, který je připojen k této zprávě.

    II.ROZPOČET

    Rozpočtové prostředky poskytnuté na informační opatření v rámci rozpočtové položky 05 08 06 (zvyšování informovanosti veřejnosti o SZP), s nimiž se původně počítalo v rozhodnutí o financování, činily 8 milionů EUR v roce 2017 a 8 milionů EUR v roce 2018. (Kromě toho byly v rámci komunikačních činností Komise během tohoto období v roce 2017 převedeny prostředky ve výši 8 480 000 EUR a v roce 2018 prostředky ve výši 8 700 000 EUR z GŘ AGRI na GŘ pro komunikaci (GŘ COMM), které je odpovědné za řízení komunikačních kampaní Komise.

    Rozdělení prostředků mezi veřejné zakázky (opatření přijatá z podnětu Komise) a granty (spolufinancovaná opatření) bylo následující:

    2017: veřejné zakázky (4,5 milionu EUR) (56,25 %) – granty (3,5 milionu EUR) (43,75 %)
    2018: veřejné zakázky (4 milionů EUR) (50 %) – granty (4 miliony EUR) (50 %)

    Provádění opatření na rok 2017 dosáhlo 98,3 % u závazků a 90,2 % u plateb.

    Provádění opatření na rok 2018 dosáhlo 99,9 % u závazků. Číselné údaje o platbách na opatření z roku 2018 ještě nebyly v době přípravy této zprávy finalizovány, protože platby bylo možné provádět až do 31. prosince 2019.

    III.ROZPIS FINANCOVANÝCH OPATŘENÍ

    Přímá a nepřímá komunikační opatření se v letech 2017 a 2018 soustředila především na otázky související s přípravou reformy společné zemědělské politiky a odvětvových právních návrhů víceletého finančního rámce. Během tohoto období bylo vyvinuto společné úsilí s cílem zvýšit povědomí a zapojení zúčastněných stran, tvůrců politik a občanů v celé EU v souvislosti s budoucností SZP. Kromě toho se zintenzivnila snaha o další rozšíření synergií s různými partnery v oblasti komunikace, v rámci útvarů Komise a s dalšími institucemi EU, vnitrostátními orgány a dalšími zúčastněnými stranami.

    V roce 2017 Komise vedla rozsáhlé konzultace týkající se zjednodušení a modernizace SZP s cílem maximalizovat svůj přínos k deseti politickým prioritám sboru komisařů a k cílům udržitelného rozvoje. V první polovině roku 2017 proběhla rozsáhlá veřejná konzultace, v jejímž rámci byly zúčastněné strany, včetně subjektů mimo zemědělské odvětví, vyzvány, aby se vyjádřily k budoucnosti SZP 3 . Tato veřejná konzultace vyvolala velkou odezvu veřejnosti, sešlo se více než 322 000 příspěvků. Následně se v Bruselu dne 7. července 2017 konala významná konference zúčastněných stran s více než 500 účastníky, která umožnila diskuse o návrzích předložených vládními a nevládními organizacemi s občany v rámci přípravy sdělení Komise o budoucnosti SZP.

    Dne 29. listopadu 2017 bylo přijato sdělení o budoucnosti potravin a zemědělství 4 . Informační opatření v souvislosti se sdělením (a následnými právními návrhy) byla doprovázena značnou podporou tisku, sociálních a audiovizuálních médií. V následujících dnech a měsících zahájilo GŘ AGRI za podpory GŘ COMM, zastoupení Komise v členských státech, vnitrostátních orgánů a zúčastněných stran řadu informačních setkání s širokou veřejností a zúčastněnými stranami na vnitrostátní a regionální úrovni. Cílem bylo projednat návrhy obsažené ve sdělení týkající se toho, jak nejlépe využít příležitosti, které se evropskému zemědělství nabízejí, a současně řešit stávající i budoucí výzvy, jako je změna klimatu, kolísání cen a potřeba podpořit odvětví v adaptaci na měnící se prostředí. V průběhu pěti měsíců bylo uspořádáno až 50 akcí s více než 3 300 účastníky – občany, zúčastněnými stranami, rozhodujícími činiteli a sdělovacími prostředky, z nichž mnoho má významný multiplikační účinek ve svém členském státě a regionu. Zpětná vazba od účastníků ukázala, že tento postup byl pro tvůrce politik v souvislosti s přípravou návrhů víceletého finančního rámce týkajících se odvětvových legislativních návrhů v oblasti SZP užitečný.

    Hlavní politickou iniciativou v roce 2018 bylo přijetí legislativních návrhů týkajících se budoucí SZP v rámci balíčku víceletého finančního rámce (dne 1. června) 5 . V souvislosti s celkovým institucionálním přístupem Komise ke komunikaci o budoucím víceletém finančním rámci vyvinulo GŘ AGRI intenzivnější komunikační úsilí s cílem zvýšit povědomí o těchto právních návrzích. Součástí byla řada informačních akcí vedených komisařem pro zemědělství a rozvoj venkova a úředníky GŘ AGRI v členských státech. Informační opatření doprovázela kampaň v sociálních médiích a zahrnovala rozsáhlé aktivity, pokud jde o tisk, on-line publikace a audiovizuální média.

    Občané, zúčastněné strany, činitelé s rozhodovací pravomocí a nevládní organizace velmi ocenili ochotu zástupců Komise účastnit se konzultací a dialogu. Po prezentacích často následovala velmi interaktivní část programu věnovaná otázkám a odpovědím. V období od června do prosince 2018 se v členských státech uskutečnilo více než osmdesát takových akcí. Zúčastnilo se jich více než 7 000 osob, z nichž se mnohé zasloužily o významný multiplikační účinek ve svém členském státě a regionu (ministři, poslanci, poslanci EP, hlavní zúčastněné strany, nevládní organizace, úředníci, vedoucí činitelé s rozhodovacími pravomocemi a sdělovací prostředky).

    Tento postup přispěl k lepšímu pochopení cílů Komise uvedených v návrzích týkajících se SZP. Podpořil dále obecné cíle institucionálního přístupu Komise ke komunikaci, jehož součástí je naslouchat hlasu občanské společnosti a zapojit se do dialogu s ní a širokou veřejností o hodnotách EU a dopadu opatření EU.

    GŘ AGRI během tohoto období dále aktivně přispívalo ke komunikačním kampaním vypracovaným GŘ COMM – #InvestEU, #EUandME a EU chrání. Spolupracovalo v tomto období rovněž s GŘ COMM a dalšími generálními ředitelstvími při plánování pilotní komunikační kampaně týkající se venkova, kterou v roce 2019 zahájilo GŘ COMM.

    1.    Granty (spolufinancovaná informační opatření přijatá z podnětu organizací třetích stran)

    Článek 45 nařízení (informační opatření) stanoví dva typy opatření, která mají být financována prostřednictvím grantů. Jsou jimi roční pracovní programy nebo jiná konkrétní opatření předložená třetími stranami. Konkrétními informačními opatřeními se rozumí informační akce, které jsou časově a prostorově omezeny a jsou realizovány na základě jediného rozpočtu. Tyto akce mohou mít různou podobu, od konferencí až po komplexní informační kampaně zahrnující několik druhů informačních činností (např. audiovizuální produkce, mediální akce, konference a workshopy) prováděných v různých regionech a/nebo v členských státech. Roční pracovní program se skládá ze dvou až pěti konkrétních informačních opatření. V letech 2017 a 2018 bylo za účelem zjednodušení systému grantů a zajištění soudržnosti mezi různými komunikačními opatřeními rozhodnuto ponechat (stejně jako v předchozích letech) ke spolufinancování pouze konkrétní informační opatření.

    V roce 2017 byly výzvou k předkládání návrhů 6 podpořeny informační akce, které mají ilustrovat přínos SZP pro růst a zaměstnanost a pro životaschopné venkovské komunity, úlohu zemědělství a lesnictví v opatřeních pro přizpůsobení se změně klimatu a její zmírňování, udržitelné zemědělství a zlepšení spravedlnosti v zemědělsko-potravinovém řetězci. V roce 2018 byla navíc výzva k předkládání návrhů 7 zaměřena na úlohu SZP při podpoře inovací a výměny znalostí a také na motivování mladých lidí k tomu, aby se zapojili do zemědělství, a na podporu zdravých stravovacích návyků.

    V obou letech se výzvy zaměřovaly na širokou veřejnost (zejména na mladé lidi žijící ve městech) a dále na zemědělce a další zúčastněné strany působící ve venkovských oblastech.

    Nejvyšší přípustná míra spolufinancování pro výše uvedená opatření byla stanovena na 60 % způsobilých nákladů. V roce 2017 bylo spolufinancováno šestnáct opatření. V roce 2018 bylo spolufinancováno dvacet opatření, což je za období 2017–2018 celkem 36 spolufinancovaných akcí (všechny ve výši 60 %).

    V letech 2017 a 2018 byly podpořeny tyto akce:

    – Bylo přiděleno šestnáct grantů sdělovacím prostředkům a komunikačním agenturám na opatření ke zvyšování povědomí o významu zemědělství a venkovských oblastí pro společnost jako celek na vnitrostátní úrovni. Tato opatření často zahrnovala pedagogické prvky a osvětové akce týkající se potravin a zemědělství, přičemž byla rovněž zdůrazněna úloha podpory EU a význam mladých zemědělců pro toto odvětví.

    – Podpora byla poskytnuta také sedmi akcím na vnitrostátní úrovni vedeným sdruženími zemědělců nebo subjekty se silnými vazbami na odvětví zemědělství.

    – Dvě organizace působící v oblasti životního prostředí na vnitrostátní úrovni obdržely podporu na opatření ke zvyšování povědomí o otázkách týkajících se udržitelnosti a biologické rozmanitosti.

    – Bylo podpořeno šest akcí s významným nadnárodním prvkem, které navrhly mediální společnosti, a jedna akce nevládní organizace zabývající se životním prostředím na úrovni EU. Hlavním cílem těchto přeshraničních opatření bylo informovat občany EU o přínosu SZP pro jejich život.

    – Na vnitrostátní úrovni získaly rovněž podporu organizace podporující vzdělávání týkající se evropského občanství, zemská rada podporující místní tradiční zemědělské produkty a národní sdružení působící v oblasti vody a zavlažování.

    – Spolufinancován byl i jeden inovativní koncept – družstvo působící v tvůrčí oblasti, které prostřednictvím hudebních a uměleckých akcí zvyšuje povědomí o SZP mezi mladými lidmi a občany.

    Opatření vždy zahrnovala kombinaci komunikačních nástrojů (sociálních médií, on-line, tištěných a audiovizuálních sdělovacích prostředků) zaměřených na zemědělskou komunitu, širokou veřejnost a mladé lidi, často měla i vzdělávací rozměr.

    V rámci výzev k předkládání návrhů byli žadatelé grantů nabádáni, aby lépe definovali cílové skupiny, zlepšili šíření informací a analyzovali dopad opatření, tedy kolik osob bude opatřeními osloveno přímo i nepřímo. Žadatelé museli předložit podrobné plány svých navrhovaných opatření zahrnující realizaci projektu, zprostředkování obsahu sdělení a měření účinnosti. Je důležité zdůraznit, že značný počet spolufinancovaných opatření oslovil nejen přímé účastníky, ale i širší publikum, a to díky multiplikačnímu účinku odborného tisku a médií a rovněž díky většímu využívání internetu a sociálních médií jako nástrojů šíření informací.

    Žádosti byly posouzeny na základě přísných kritérií způsobilosti, vyloučení, výběru a udělení stanovených ve výzvách k předkládání návrhů. Postup byl v souladu s finančním nařízením 8  a byl zohledněn záměr Komise dosáhnout rovného zacházení a spravedlivé hospodářské soutěže mezi žadateli 9 .

    Pracovní dokument útvarů Komise připojený k této zprávě obsahuje podrobné informace o grantech udělených během vykazovaného období, včetně počtu úspěšných žádostí podle jednotlivých členských států.

    2.    Přímá opatření / veřejné zakázky (informační opatření přijatá z podnětu Komise)

    Stejně jako v předchozích letech byl v období 2017–2018 proveden z podnětu Komise značný počet informačních opatření.

    a) Spolupráce s médii

    Podpora sdělovacích prostředků poskytováním uživatelsky vstřícných informací a zpráv o vývoji SZP a rozvoje venkova, stejně jako tomu bylo dříve, aby se tento obsah výrazně promítl v komunikačních činnostech. Měla stejně jako v minulosti velmi významný multiplikační účinek, zejména díky prudkému rozvoji sociálních médií a internetové komunikace v tomto období. Další růst a fungování platformy AG-Press.eu pro novináře a profesionály v oblasti komunikace a pořádání studijních cest a seminářů pro členy AG-Press přispěly k dalšímu upevňování kontaktů a podpoře dialogu jak s novináři, kteří se specializují na problematiku zemědělství, tak s všeobecnými sdělovacími prostředky. Ke konci roku 2018 zahrnovala síť Ag-Press přibližně 950 novinářů. Síť je i nadále hodnotným zdrojem pro Komisi a je užitečná pro své členy. Aktivity GŘ AGRI na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram) se značně rozšířily a počet jejich sledujících rychle vzrostl, což bylo přínosné pro přilákání odborníků k návštěvě internetových stránek, na nichž lze najít komplexní informace a nejnovější zprávy, a rovněž pro oslovení široké veřejnosti.

    Během šesti studijních cest v letech 2017 a 2018 měly skupiny novinářů příležitost seznámit se s často velmi odlišnými podmínkami hospodaření v jiných regionech a jiných členských státech. Pozornost byla věnována mimo jiné konkurenceschopnosti, udržitelnosti, přesnému zemědělství, biohospodářství a generační obnově a jiným otázkám. Setkání se zemědělci, obyvateli venkova a podnikateli na místě pomohla zvýšit povědomí o výzvách a příležitostech, jimž zemědělství v různých členských státech a regionech čelí. Během pěti seminářů, jichž se zúčastnili odborníci v oblasti politik EU, obdrželi novináři podrobné informace o vývoji politiky EU týkající se zemědělsko-potravinářského obchodu, SZP a potravinového řetězce, politiky jakosti a o inovacích v tomto odvětví. Seznámili se také s návrhy reformy SZP za účasti komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova a příslušných poslanců EP.

    b) Spolupráce se zúčastněnými stranami – konference

    Zúčastněné strany jsou velmi důležitým multiplikátorem informací o zemědělství a otázkách rozvoje venkova. Konference jsou i nadále důležitým fórem pro konzultace a dialog o budoucím vývoji politiky ve sledovaném období. Jak je uvedeno v oddíle III, v souladu s politickými prioritami Komise a s důrazem kladeným na rozsáhlé konzultace s občanskou společností byla v souvislosti s přípravou odvětvových návrhů VFR posílena spolupráce se zúčastněnými stranami – dalšími orgány EU, správními orgány členských států, profesními organizacemi na úrovni EU a vnitrostátními profesními sdruženími a akademickou obcí. Spolupráce byla posílena rovněž v otázkách, jako je řešení nekalých obchodních praktik v potravinovém řetězci.

     

    Toto zaměření na budoucí výzvy bylo rovněž ústředním tématem každoročních konferencí o perspektivách zemědělství EU, které jsou stěžejní iniciativou GŘ AGRI. Konference v prosinci 2018, kterou zahájil komisař pro zemědělství a rozvoj venkova, se zabývala nejnovějším vývojem v oblasti digitalizace a inovací v odvětví zemědělství. Věnovala se rovněž spolupráci v oblasti obchodu a investic mezi EU a Afrikou. V roce 2017 i 2018 kladla konference velký důraz na modernizaci SZP a na spolupráci se Společným výzkumným střediskem zaměřenou na prognózy pro zemědělské trhy EU. Mezi účastníky byli orgány EU, zástupci vlád a mezinárodních organizací, subjekty zapojené do potravinového řetězce, odborníci v oblasti trhu, členové akademické obce, expertní skupiny a občanská společnost.

    V listopadu 2018 spolupořádala Komise a rakouské předsednictví EU za účasti Evropského parlamentu ve Vídni akci na téma rozvoje rostlinných bílkovin v EU. Přibližně 200 pozvaných odborníků ze zemědělských dodavatelských řetězců pro produkci krmiv a potravin, výzkumných a poradenských sítí a celostátních a regionálních správních orgánů projednalo hlavní zjištění zprávy Komise o rozvoji rostlinných bílkovin v Evropské unii a zabývalo se tím, jak by stávající a budoucí politický rámec mohl podpořit další využití potenciálu pro výrobu rostlinných bílkovin v Unii 10 .

    Ve spolupráci s Mezinárodním svazem ochrany přírody byla v Bruselu v listopadu a prosinci 2018 uspořádána dvě jednání u kulatého stolu o navrhované koncepci ekologizace nové SZP, která umožnila výměnu názorů mezi zúčastněnými stranami zastupujícími odvětví zemědělství a životního prostředí ohledně toho, jak by mohly být provedeny právní návrhy týkající se budoucí SZP.

    Dalším významným mezníkem byl summit o zemědělských inovacích, který se konal v říjnu 2017 v Lisabonu. Jednalo se o společnou iniciativu portugalského konsorcia, portugalské vlády, sítě EIP-AGRI a Evropské sítě pro rozvoj venkova. Další významná konference na téma výzkumu a inovací v zemědělství EU se uskutečnila v květnu 2018 a poskytla podněty k zamyšlení o tom, jak zapojit zúčastněné strany do procesu vymezování budoucích činností v oblasti výzkumu a inovací v tomto odvětví.

    c) Činnosti zaměřené na širokou veřejnost

    Účast na veletrzích

    Naslouchat připomínkám občanů a udržovat s nimi kontakt, zvyšovat informovanost veřejnosti o EU jako celku, její úloze a hodnotách – to jsou i nadále ústřední prvky při účasti na veletrzích během tohoto období, na které Komise klade důraz. GŘ AGRI zintenzivnilo svou činnost zaměřenou na občany a zúčastněné strany na devíti zemědělských veletrzích na téma „od zemědělce až na stůl, udržitelné potraviny pro naši budoucnost“, často ve spolupráci s ostatními generálními ředitelstvími a útvary, včetně GŘ SANTE, GŘ MARE a GŘ RTD i se zastoupeními Komise v členských státech. Přítomnost komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova spolu s vysoce postavenými představiteli členských států na veletrzích, jako je například Mezinárodní zelený týden v Berlíně a „Salon de l’Agriculture“ v Paříži, často vzbuzovala velký zájem a pozornost vnitrostátních a regionálních sdělovacích prostředků. Účast byla zajištěna i na zemědělských veletrzích v několika dalších členských státech.

    Nadále se v tomto období vynakládalo úsilí na to, aby na veletrzích byly nabízeny atraktivní a efektivní komunikační materiály a činnosti. Ty byly často zaměřeny na rodiny a děti školního věku.

    Vzdělávací materiály pro děti školního věku

    V tomto období byly pro žáky ve věku jedenácti až patnácti let vytvořeny vzdělávací materiály (ve formě tzv. zábavně-vzdělávacího balíčku), které byly dokončeny, propagovány a distribuovány prostřednictvím informačních středisek Europe Direct a zastoupení Komise v členských státech za pomoci kampaně na internetu a v sociálních médiích.

    Cílem balíčku je vysvětlit atraktivní pedagogickou formou roli zemědělců a zemědělských rodin, jejich přínos pro společnost a problémy, se kterými se musí potýkat. Úsilí o zvýšení povědomí o vzdělávacích zdrojích GŘ AGRI v roce 2018 vedlo k obdivuhodnému nárůstu návštěvnosti příslušných internetových stránek GŘ AGRI.

     

    Sociální sítě

    Jak již bylo uvedeno výše, účty GŘ AGRI na sociálních sítích, které v tomto období zaznamenaly výrazný rozvoj, jsou i nadále velmi přínosné pro zvyšování povědomí a zapojení zúčastněných stran, tvůrců politik, novinářů a občanů do diskuse na téma #FutureofCAP. Například účet na Instagramu pomáhá informovat a zapojit mladé lidi a městské publikum do diskuse o otázkách týkajících se potravin a jejich produkce, a zdůrazňuje tak přínosy SZP pro všechny občany.

    Celkově se v tomto období díky lepšímu využívání grafického designu, vizuálních a audiovizuálních materiálů zvýšila přitažlivost komunikačních materiálů GŘ AGRI, které jsou zveřejňovány v tištěné podobě, na internetu a sociálních sítích.

    Publikace

    Ve vykazovaném období byl i nadále kladen silný důraz na další rozvoj publikací v elektronické podobě. Stejně jako v minulosti byla řada publikací vytvořena ve spolupráci s Úřadem pro publikace EU a rovněž s Úřadem pro infrastrukturu a logistiku v Bruselu (OIB). Nové publikace se zaměřily na zdůraznění evropského kulinárního dědictví a na politické otázky, včetně sanitárních a fytosanitárních předpisů EU (ve spolupráci s GŘ SANTE). Pro vysvětlení zejména právních návrhů týkajících se modernizace a zjednodušení SZP byly rovněž vypracovány informativní přehledy (publikace „Fakta a čísla“).

    Internetové stránky

    Během vykazovaného období prošly internetové stránky Komise výraznými změnami, aby byly uživatelsky příjemnější a relevantnější pro širokou veřejnost. Stránky AGRI procházejí procesem digitální transformace, stejně jako stránky všech jiných útvarů Komise, a probíhá přezkum obsahu internetových stránek s cílem zlepšit jejich dostupnost a srozumitelnost pro všechny uživatele.

    Internetové stránky byly i nadále důležitým zdrojem odborných informací o zemědělství a rozvoji venkova. V minulosti hrály rovněž významnou úlohu při konzultacích zúčastněných stran a široké veřejnosti týkajících se budoucího směřování politiky v oblasti zemědělství a rozvoje venkova.

    V průměru vzrostla návštěvnost internetových stránek o 30 %.

    Návštěvy

    GŘ AGRI se v tomto období nadále podílelo na informačních schůzkách se skupinami návštěvníků (včetně zúčastněných stran, studentů a akademických pracovníků) organizovaných v návštěvnickém centru GŘ COMM. Účelem těchto výměn bylo prohloubit pochopení výzev a příležitostí, jimž zemědělství EU čelí v souvislosti s budoucím víceletým finančním rámcem.

    Eurobarometr

    V prosinci 2017 byl v EU-28 proveden zvláštní průzkum Eurobarometru, který zadalo GŘ AGRI k prozkoumání veřejného mínění o zemědělství, venkovských oblastech a SZP. Více než devět z deseti účastníků vyjádřilo názor, že zemědělství a venkovské oblasti jsou pro budoucnost důležité. Poskytování bezpečných a zdravých potravin vysoké kvality by mělo být hlavním cílem politiky EU v oblasti zemědělství a rozvoje venkova, přičemž respondenti naléhavě vyzývají k vynaložení většího úsilí mimo jiné v oblasti životního prostředí a hospodářského růstu ve venkovských oblastech 11 .



    IV.ROZDĚLENÍ VÝDAJŮ (ZÁVAZKY A PLATBY) MEZI SPOLUFINANCOVANÁ OPATŘENÍ Z PODNĚTU TŘETÍCH STRAN (GRANTY) A INFORMAČNÍ OPATŘENÍ Z PODNĚTU KOMISE (VEŘEJNÉ ZAKÁZKY) 12  

    2017

    2018

     

    Granty

    Veřejné zakázky

    Celkem

    Granty

    Veřejné zakázky

    Celkem

    Původní předpokládaný rozpočet

    3 500 000

    4 500 000

    8 000 000

    4 000 000

    4 000 000

    8 000 000

    Závazky v EUR

    3 676 801,52

    (**)

    3 980 580,45

    (**)

    7 657 381,97

    4 008 448,57

    (**)

    3 893 989,35

    (**)

    7 902 437,92

    % prostředků na závazky

    105,05%

    88,46 %

    95,72 %

    100,21 %

    97,35 %

    98,78 %

    Platby v EUR

    3 291 910,64

    3 734 801,71

    7 026 711,35

    2 786 752,07

    (*)

    2 496 542,35

    (*)

    5 283 294,42

    % čerpání grantu vzhledem k závazku

    89,53 %

    93,83 %

    91,76 %

    69,52 %

    64,11 %

    66,868%

    (***)

    (*) Platby těchto akcí probíhají a ještě nejsou dokončeny.

    (**) Srov. po změně akčního plánu externí komunikace GŘ AGRI z roku 2017 a 2018.

    (***) Platby za opatření z roku 2018 stále probíhají.

    Platby jsou obecně nižší než původní výše závazků. V případě grantů to lze vysvětlit skutečností, že konečné náklady na opatření jsou nižší, než příjemce původně předpokládal, a za druhé tím, že ne všechny výdaje nahlášené příjemci lze považovat za způsobilé. V případě opatření z podnětu Komise vyplývá rozdíl mezi platbami a závazky ze skutečnosti, že zatímco závazky jsou pevně dány, skutečné výdaje jsou z důvodu úspor a využívání nákladově efektivnějších opatření během provádění nižší, než se předpokládalo.

    V.ZÁVĚR

    Ve vykazovaném období Komise v rámci svých komunikačních činností i nadále vycházela z deseti politických priorit, přičemž se zaměřila na to, jak EU přispívá k zaměstnanosti a růstu, a na konkrétní výhody, které EU svým občanům přináší.

    Informační opatření prováděná v souvislosti se společnou zemědělskou politikou a rozvojem venkova byla zaměřena na zvýšení povědomí o přínosu politiky pro hospodářský růst a dynamické venkovské oblasti, účinné využívání zdrojů a zmírňování změny klimatu, jakož i zajišťování potravin v Unii.

    Toto období se vyznačovalo zejména velkým osvětovým úsilím s cílem navázat dialog s občany a zúčastněnými stranami v celé EU o úvahách Komise a její reakci na budoucí výzvy a příležitosti pro zemědělství a venkovské oblasti v EU v rámci odvětvových návrhů víceletého finančního rámce.

    V rámci těchto komunikačních opatření byla posílena spolupráce mezi útvary Komise, ostatními orgány EU a vnitrostátními a regionálními orgány.

    (1) Úřední věstník Evropské unie, Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 549.
    (2) KOM(2003) 235 v konečném znění ze dne 8. května 2003, KOM(2007) 324 v konečném znění ze dne 13. června 2007, KOM(2009) 237 v konečném znění ze dne 20. května 2009, KOM(2011) 294 v konečném znění ze dne 25. května 2011, COM(2013) 645 final ze dne 20. září 2013, COM(2016) 83 final ze dne 23. února 2016, COM(2017) 777 final ze dne 19. prosince 2017.
    (3)   https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_cs
    (4) COM(2017) 713 final ze dne 29. listopadu 2017.
    (5)

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví pravidla podpory pro strategické plány, jež mají být vypracovány členskými státy v rámci společné zemědělské politiky (strategické plány SZP) a financovány Evropským zemědělským záručním fondem (EZZF) a Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova (EZFRV), a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013, COM/2018/392 final – 2018/0216 (COD).

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013, COM/2018/393 final – 2018/0217 (COD).

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin, (EU) č. 251/2014 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení aromatizovaných vinných výrobků, (EU) č. 228/2013, kterým se stanoví zvláštní opatření v oblasti zemědělství ve prospěch nejvzdálenějších regionů Unie, a (EU) č. 229/2013, kterým se stanoví zvláštní opatření v oblasti zemědělství ve prospěch menších ostrovů v Egejském moři,

    COM/2018/394 final/2.

    (6) Výzva k předkládání návrhů na rok 2017, Úřední věstník Evropské unie, 2016/C 401/09, 29.10.2016.
    (7) Výzva k předkládání návrhů na rok 2018, Úřední věstník Evropské unie, 2017/C 339/07, 10.10.2017.
    (8) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014, (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012, Úř. věst. L 193, 30.7.2018.
    (9) Podrobnější informace o grantech jsou k dispozici na internetových stránkách Europa:  http://ec.europa.eu/agriculture/grants-for-information-measures_en
    (10) https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/plants-and-plant-products/plant-products/cereals/development-plant-proteins_en
    (11)

    https://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/Survey/getSurveyDetail/instruments/SPECIAL/surveyKy/2161

    (12) 17 180 000 EUR – spolupřiděleno GŘ pro komunikaci v roce 2017 a 2018 na komunikační činnosti, které nejsou zahrnuty do této tabulky
    Top