Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0322

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k návrhu NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se zavádí program „Clo“ pro spolupráci v oblasti cel

    SWD/2018/322 final

    V Bruselu dne 8.6.2018

    SWD(2018) 322 final

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

    SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

    Průvodní dokument k

    návrhu
    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se zavádí program „Clo“ pro spolupráci v oblasti cel

    x0009

    {COM(2018) 442 final}
    {SEC(2018) 295 final}
    {SWD(2018) 321 final}


    Souhrnný přehled

    Posouzení dopadů návrhu nařízení, kterým se zavádí program „Clo“ za účelem spolupráce v oblasti cel

    A. Potřeba opatření

    Proč? Jaký problém se řeší?

    V posledních letech byla výkonnost v oblasti cel ovlivněna trendy, jako jsou např. globalizace, která vede k tomu, že objem zboží, a tím i odpovídající údaje exponenciálně rostou, a neustále se zvyšují bezpečnostní hrozby a přeshraniční trestná činnost. V reakci na to byla zahájena modernizace celní unie prostřednictvím celního kodexu Unie 1 , která vyžaduje několik nových evropských elektronických systémů. Rychle se měnící technologie (digitalizace, propojenost, internet věcí, technologie blockchain), nové obchodní modely (elektronické obchodování, optimalizace dodavatelského řetězce) a omezené veřejné finanční prostředky představují pro celní správy další nové výzvy.

    V této souvislosti se fungování celní unie potýká s problémem nedostatečné jednotnosti a celní správy nejsou dostatečně efektivní. Tento problém má tři příčiny: rozdílné kapacity celních správ, odlišný výklad a provádění právních předpisů (celního kodexu Unie a jiných), překážky spolupráce mezi celními správami a s ostatními zúčastněnými stranami.

    Důsledkem tohoto problému s výkonností je, že celní unie nedosahuje svého plného potenciálu, což zase ohrožuje fungování vnitřního trhu a narušuje sociální spravedlnost a konkurenceschopnost EU.

    Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

    1. Obecným cílem programu je podporovat celní unii a celní orgány za účelem ochrany finančních a hospodářských zájmů Unie a jejích členských států, zajištění ochrany a bezpečnosti v rámci Unie a ochrany Unie před nekalým a nezákonným obchodem při současném usnadnění zákonné podnikatelské činnosti.

    2. Specifickým cílem programu je podporovat přípravu a jednotné provádění celních právních předpisů a politiky, jakož i celní spolupráci a budování správních kapacit, včetně odborné způsobilosti, a vývoj a provoz evropských elektronických systémů.

    Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU? 

    Ačkoli oblast cel spadá do výlučné pravomoci s vysokým stupněm harmonizovaných právních předpisů EU, zůstává provádění zcela na jednotlivých členských státech, a celní unie může být tedy pouze tak silná jako její nejslabší článek. EU nebo členské státy se nemohou s globálními a transevropskými výzvami v celé Evropě vyrovnat účinným a soudržným způsobem samy. Je potřebná spolupráce a operační integrace mezi vnitrostátními celními správami. Přidané hodnoty je nejvíce dosahováno v oblasti informačních technologií, kde programy umožňují vývoj a provoz řady společně vymezených evropských elektronických systémů za nižší náklady, než by tomu bylo na vnitrostátní úrovni.

    B. Řešení

    Jaké legislativní a nelegislativní možnosti byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována? Proč? 

    Byly zváženy různé možnosti politiky, které jsou především závislé na úrovni politické ambice programu. Klíčovými možnostmi je „možnost 2 – kritické množství“ a „možnost 3 – kontinuita plus“ (upřednostňovaná možnost):

    -Možnost 2 – kritické množství: tato možnost je zaměřena na financování všech elektronických systémů v rámci celního kodexu Unie, jakož i některých nových elektronických systémů Unie mimo rámec celního kodexu Unie, zajištění kontinuity celních operací EU a splnění nových závazků v rámci celních předpisů EU. Vzhledem k tomu, že tento scénář nemá kromě dosažení provádění celního kodexu Unie a již navržených právních předpisů žádné další ambice, vyžadoval by důkladné přehodnocení ambicí EU v oblasti celnictví.

    -Možnost 3 – kontinuita plus: tato možnost navrhuje účinné řešení stávajících a budoucích výzev celní unie. Jejím cílem je umožnit opatření, která jsou nezbytná pro posílení výkonnosti celních správ EU. Budováním kapacit v oblasti informačních technologií by se konkrétně zajistilo zavádění nových projektů informačních technologií v oblasti cel (mimo celní kodex Unie) a umožnily by se inovace. Zvýšila a posílila by se spolupráce za účelem posílení kapacit celních správ, aby spolupracovaly s ostatními orgány, zajistily dodržování předpisů, bojovaly proti podvodům a zvýšily bezpečnost, více spolupracovaly v klastrech na tematickém nebo zeměpisném základě a napomáhaly hlubší integraci, kterou přináší nové IT prostředí. S omezenými dodatečnými prostředky by tato možnost výrazně zvýšila celkovou přidanou hodnotu na úrovni EU.

    Kdo podporuje kterou možnost? 

    Všechny zúčastněné strany upřednostňují možnost 3. Evropský parlament, Rada a Účetní dvůr vyjádřily svoji podporu ambicióznímu programu EU v oblasti cel, který přispívá k lepšímu a jednotnějšímu provádění celní unie. Konzultace se zúčastněnými stranami byly zejména zaměřeny na celní správy jako přímé příjemce programu. Rovněž důrazně podpořily pokračování tohoto dobře fungujícího programu a navrhly využít exponenciálních výhod mírným posílením jeho opatření podle možnosti 3.

    C. Dopady upřednostňované možnosti

    Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)? 

    Celní správy jsou přímými příjemci programu. V rámci možnosti 3 jim program poskytne nezbytný (provozní, organizační, metodologický a rozpočtový) rámec spolupráce. Budování správních kapacit, včetně kapacit v oblasti informačních technologií a lidských zdrojů, jim pomůže stát se moderními správami, které jsou schopné zvládat zvýšený počet hlavních úkolů, které jsou na ně přeneseny. Upřednostňovaná možnost by zlepšila fungování celní unie a celních správ značným posílením spolupráce mezi členskými státy a s třetími zeměmi, jakož i posílením výkonnosti celních správ kdekoli v EU. Podobně by tato možnost postupně umožnila vývoj kapacity v oblasti informačních technologií v souladu s celní politikou EU. Zlepšení výkonnosti celnictví prostřednictvím společných řešení IT a spolupráce má přímý vliv na plynulost zákonného obchodu se zbožím vstupujícím na území Unie a vystupujícím z něj, neboť celní správy budou lépe a rychleji odhalovat a zastavovat nebezpečné a nezákonné zboží na hranici. Občané a podniky mají z opatření prováděných v rámci programu především nepřímý prospěch, a to díky komunikačním sítím a evropským elektronickým systémům, které umožňují výměnu informací a spolupráci mezi celními správami. Vzhledem k neexistenci komplexních kvantitativních údajů byly přínosy posuzovány zejména na základě získaných kvalitativních informací.

    Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)? 

    Neočekávají se žádné zvláštní negativní hospodářské, sociální a environmentální dopady.

    Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

    Program nezahrnuje žádná opatření zaměřená přímo na podniky, malé a střední podniky a mikropodniky. Některé nepřímé přínosy pro podniky vyplynou ze společných portálů, dostupných nástrojů odborné přípravy a pokroku dosaženého na cestě k jednomu správnímu místu (single window).

    Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány? 

    Cílem programu je financování opatření ve prospěch celních správ. Hlavní výdaje budou uskutečněny prostřednictvím veřejného zadávání zakázek na vývoj a provoz evropských elektronických systémů. Uvedené systémy nejsou plně centralizovány a pro jejich zavedení jsou rovněž potřebné investice na vnitrostátní úrovni.

    Očekávají se jiné významné dopady? 

    Nebyly zjištěny žádné jiné významné dopady. 

    D. Návazná opatření

    Kdy bude tato politika přezkoumána?

    Za účelem usnadnění hodnocení programu bude zaveden rámec pro monitorování výsledků dosažených programem. Bude zajištěna plná transparentnost spojená s pravidelným podáváním zpráv o sledování a hodnocení Evropskému parlamentu a Radě. Bude provedeno hodnocení v polovině období zaměřené na dosahování cílů programu, jeho účinnost a přidanou hodnotu na evropské úrovni. Závěrečné hodnocení posoudí dlouhodobý dopad a udržitelnost výsledků programu. 

    (1)

    Celní kodex Unie je součástí modernizace celnictví a slouží jako nové rámcové nařízení obsahující celní pravidla a postupy v celé EU. Jeho podstatná ustanovení vstoupila v platnost dne 1. května 2016.

    Top