Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0776

    Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY o zmocnění k zahájení jednání o dohodě mezi Evropskou unií a každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství za účelem dojednání podmínek rozšíření poskytování evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS) na země evropské politiky sousedství

    COM/2018/776 final

    V Bruselu dne 30.11.2018

    COM(2018) 776 final

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY

    o zmocnění k zahájení jednání o dohodě mezi Evropskou unií a každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství za účelem dojednání podmínek rozšíření poskytování evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS) na země evropské politiky sousedství


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Důvody a cíle návrhu

    Evropská služba pro pokrytí geostacionární navigací EGNOS umožňuje využití stávajících otevřených signálů družicové navigace pro zásadní bezpečnostní aplikace v dopravě, jakými jsou například let a přistávání letadel v případech, kdy je pozemní rádiové pomocné zařízení k dispozici pouze v omezené míře nebo není vůbec k dispozici.

    EGNOS a Galileo jsou dva družicové navigační programy Evropské Unie a řídí se nařízením o GNSS 1 .

    Spolupráce v oblasti satelitní navigace mezi jižními zeměmi evropské politiky sousedství 2 a EU probíhá v rámci evropsko-středomořské spolupráce v oblasti dopravy. Evropsko-středomořská spolupráce v oblasti dopravy v rámci evropské politiky sousedství 3 vychází z rámce, který byl představen v Barceloně (1995) a od roku 2008 se na základě společného prohlášení 4 přijatého na setkání hlav států a předsedů vlád rozvinul do Unie pro Středomoří.

    Ustanovení čl. 2 odst. 5 třetího pododstavce nařízení (EU) č. 1285/2013 (nařízení „GNSS“) 5 stanoví, že geografické pokrytí služeb poskytovaných systémem EGNOS může být rozšířeno do zemí v rámci evropské politiky sousedství (EPS), pokud je to technicky proveditelné a v souladu s mezinárodními dohodami. Uvedené rozšíření nezpůsobí prodlevu v rozšíření geografického pokrytí území členských států, která se nacházejí v Evropě, systémem EGNOS.

    Rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS tato kritéria splňuje a navazuje na počáteční opatření, která byla přijata v průběhu instalace některých pozemních stanic systému EGNOS mimo Evropu. Tím je sledován dvojí cíl – posílit pokrytí službou EGNOS v okrajových částech EU a poskytnout pokrytí jižním zemím EPS, které umožní přijetí uživateli.

    Rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS nezpozdí rozšíření geografického pokrytí území EU službou EGNOS. Naopak přispěje k lepšímu pokrytí jižních/jihovýchodních/jihozápadních oblastí EU, a zejména zlepší pokrytí portugalských/španělských ostrovů v Atlantském oceánu, stejně jako Kypru, Řecka, Malty a Itálie.

    Analýza provedená Evropskou kosmickou agenturou v roce 2015 6 a podpořená nabídkou průmyslu na vývoj verze 3 systému EGNOS v roce 2017 potvrdila technickou proveditelnost takového rozšíření a došla k závěru, že k celkovému pokrytí vzdušného prostoru jižních zemí EPS by postačily tři pozemní stanice.

    Od roku 2009 pracují dotčené útvary Komise koordinovaně s Evropskou službou pro vnější činnost (ESVČ) na rozšíření pokrytí systémem EGNOS v jižním Středomoří (např. jižní země EPS) a na zavedení služby pro zajištění bezpečnosti života EGNOS (Sol) v letectví a dalších oblastech dopravy. Rozšíření pokrytí systémem EGNOS je všestranně prospěšná iniciativa. V případě EU dojde k posílení vazeb se sousedními partnery a vytvoření příležitosti přístupu na trhu pro její průmysl, zatímco jižní země EPS získají přístup ke službě EGNOS s velmi malými náklady v porovnání s veřejnými investicemi, které EU dosud vynaložila.

    V průběhu let bylo dosaženo značného pokroku a dopravní orgány jižních zemí EPS projevily velký zájem. Službu pro zajištění bezpečnosti života systému EGNOS považují za účinný prostředek pro dosažení souladu s požadavky Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a věří, že jim poskytne technologii umožňující nové služby a využití v dalších oblastech dopravy i mimo dopravu.

    7 Šest jižních zemí EPS vyjádřilo formálně v letech 2014–2016 na nejvyšší politické úrovni svůj zájem uzavřít s EU mezinárodní dohodu týkající se systému EGNOS.

    Je příhodné, že se EU staví kladně k očekávání jižních zemí EPS, že získají službu EGNOS pro zajištění bezpečnosti života (Sol). Strategický aspekt takového rozšíření systému EGNOS je ještě zřejmější ve světle aktivit ostatních poskytovatelů globálních systémů družicové navigace v tomto regionu.

    Zvláštní dvoustranné mezinárodní dohody o poskytování služby EGNOS s každou jednotlivou jižní zemí EPS budou stanovovat vhodné režimy správy, definovat role a odpovědnosti každé smluvní strany a rozhodovat o finanční odpovědnosti za vývoj a provoz infrastruktury potřebné pro poskytování služeb založených na systému EGNOS v každé z jižních zemí EPS.

    V tomto doporučení byly zohledněny bezpečnostní aspekty rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS, včetně posouzení bezpečnostních aspektů geopolitické situace v regionu Evropskou službou pro vnější činnost. Bezpečnostní aspekty budou i nadále v průběhu vyjednávání a zaváděcích fází monitorovány a podrobně sledovány. To zahrnuje volbu lokalit pro rozmístění pozemní infrastruktury systému EGNOS v jižních zemích EPS a zároveň její ochranu v průběhu provozu systému.

    Soudržnost se stávajícími politickými ustanoveními v této oblasti politiky

    Rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS je zahrnuto v akčním plánu regionální dopravy 2014–20 a bylo zahrnuto v usnesení Unie pro Středomoří v letech 2013 a 2014.

    Rozšíření pokrytí službou pro zajištění bezpečnosti života systému EGNOS na území severní Afriky a Blízkého východu poskytne vysokou úroveň bezpečnosti při přistávání i v menších regionálních a turistických destinacích. Na základě toho dojde k harmonizaci úrovně bezpečnosti mezi EU a jižními zeměmi EPS, a tak i zvýšení přijetí systému EGNOS leteckými společnostmi, které provozují lety mezi těmito dvěma regiony.

    V neposlední řadě je rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS v souladu s jinými rozšířeními systému EGNOS nebo systémů, které jsou na něm založeny, jmenovitě rozšíření na Ukrajinu 8 a zřízení nezávislých systémů s družicovým rozšířením na základě technologie EGNOS v Africe, počínaje sedmnácti členskými zeměmi agentury ASECNA 9 . Tím zajistí systém EGNOS homogenní pokrytí v rámci evropského a afrického kontinentu, což umožní bezpečnější lety a přistávání.

    Soudržnost s ostatními politikami Unie

    Evropské systémy družicové navigace jsou důležitou součástí politiky Evropské Unie směřující k dosažení plné integrace dopravní infrastruktury na zemi, na moři a ve vzduchu pro bezpečnou, bezproblémovou, ekonomickou a k životnímu prostředí šetrnou navigaci. Systémy jsou podporovány mezinárodně mimo jiné i dohodami o spolupráci v oblasti družicové navigace, které byly podepsány se zeměmi, jako jsou Maroko, Ukrajina, USA, Norsko, Švýcarsko a Jižní Korea.

    Pokud jde o uspořádání letového provozu, usilují všechny jižní země EPS o dodržování požadavků organizace ICAO v oblasti navigace založené na výkonnosti (PBN). Systém EGNOS má významný přínos k modernizaci systémů uspořádání letového provozu v Evropě a provádění jednotného evropského nebe. Rozšíření na jižní země EPS přispěje k odstranění roztříštěnosti navigačních služeb v letectví v oblasti Středomoří. Pokrytí jižních zemí EPS systémem EGNOS také přispěje k vytvoření integrované evropsko-středomořské dopravní oblasti, v níž žije v EU a sousedních zemích téměř miliarda lidí.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Ustanovení čl. 218 odst. 3 a 4 Smlouvy o fungování Evropské Unie.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Cílů návrhu není možné dosáhnout na úrovni členských států, protože program satelitní navigace EGNOS je řízen Evropskou komisí. V tomto ohledu nemůže být rozsah dohody, která má být sjednána, omezen pouze na jednotlivý členský stát nebo skupinu členských států, ale dotýká se EU jako celku.

    Jakékoliv alternativní řešení (např. síť dvoustranných vztahů mezi členskými státy EU a každou z jižních zemí EPS) by s sebou přinášelo vysoké riziko snížení efektivity, průtahů a rozporů, které by se rychle promítly do vyšších nákladů zatěžujících rozpočet Unie. Selhání spolupráce mezi EU a jednotlivými jižními státy EPS by představovalo promeškanou příležitost pro průmysl EU a ze strategického hlediska by mohlo oslabit postavení EU v jižních zemích EPS.

    Ustanovení článku 29 nařízení č. 1285/2013 stanoví, že Unie může uzavřít dohody s třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi v souvislosti s programy v souladu s postupem uvedeným v článku 218 SFEU.

    Proporcionalita

    Uzavření smlouvy je přiměřené plánovaným cílům.

    Volba nástroje

    Ustanovení článku 29 nařízení č. 1285/2013 výslovně umožňuje Unii uzavření mezinárodních dohod v souvislosti s EGNOS. Navíc čl. 2 odst. 5 třetí pododstavec nařízení výslovně stanoví možnost rozšíření geografického pokrytí systémem EGNOS na další regiony ve světě a stanovuje mimo jiné, že takové rozšíření může zahrnovat země evropské politiky sousedství (EPS). Stanoví také, že je toho možné dosáhnout prostřednictvím mezinárodní dohody v případě, že je toto rozšíření technicky proveditelné.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Použití systémů s družicovým rozšířením jako je systém EGNOS v jižních zemích EPS bylo vyhodnoceno jak ze sociálně-ekonomického hlediska, tak z hlediska technického. Výsledky analýzy byly sdíleny a prodiskutovány se zúčastněnými stranami a orgány jižních zemí EPS při různých příležitostech v průběhu několikaleté spolupráce v této oblasti.

    Od roku 2007 do roku 2015 byla v rámci evropsko-středomořských projektů GNSS I a II financovaných Komisí nainstalována část pozemní infrastruktury systému EGNOS pro zajištění minimálního pokrytí a provedení technických testů, testů přenosu know-how a budování kapacit a zkoušek s místními úřady pro civilní letectví, uživateli vzdušného prostoru a poskytovateli letových navigačních služeb za účelem vyzkoušení postupů pro přistání a vyhodnocení přínosů. V tomto ohledu byla také provedena analýza regulačního rámce, která určila regulační rámec organizace ICAO specifický pro letectví, na kterém bude poskytování služby založeno. Rovněž byly vypracovány podrobné strategie družicové navigace pro jednotlivé země a prováděcí plány.

    V rámci jednotlivých zemí byla rovněž provedena analýza nákladů a přínosů, která potvrdila pozitivní čistý přínos rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS, který je základem pozitivního dopadu systému EGNOS na každou jižní zemi EPS v oblasti letectví a multimodální přepravy. Analýza přínosů a nákladů potvrdila, že čisté přínosy pro region jižních zemí EPS by přesáhly 1 miliardu EUR. Tyto analýzy byly provedeny za plné účasti jižních zemí EPS jako protistran a jejich výsledky byly sdíleny a prodiskutovány se zástupci jižních zemí EPS a partnery na několika seminářích. Závěrem všech evropsko-středomořských pracovních skupin GNSS v letech 2013, 2012 a 2011 byl požadavek na Komisi, aby se dokončilo pokrytí vzdušného prostoru jižních zemí EPS systémem EGNOS.

    Dodavatelský kosmický průmysl EU bude mít prospěch z trhu souvisejícího se rozmísťováním pozemní infrastruktury a navazující průmysl EU (pro aplikace systému EGNOS) bude těžit z dostupnosti většího trhu. Technická spolupráce a vazby mezi dopravními orgány EU / zúčastněnými stranami a jejich protějšky v zemích jižního partnerství EPS budou také posíleny k vzájemnému prospěchu a budou mít dlouhodobý strategický význam.

    Potvrdilo se také, že rozšíření systému EGNOS na jižní země EPS nezpůsobí prodlevu dokončení geografického pokrytí území členských států EU, která se nacházejí v Evropě, systémem EGNOS.

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Dotčená vědecká / odborná odvětví

    Odborníci na družicovou navigaci, odborníci v oblastech využívajících přesné družicové určování polohy (letectví, námořní, železniční a silniční doprava, zemědělství, územní plánování atd.)

    Použitá metodika

    Rozsáhlé konzultace a interakce s příslušnými úřady, partnerskými stranami a uživateli v rámci dvou projektů financovaných prostřednictvím evropsko-středomořského programu (Euromed GNSS I, 2007–2011 a Euromed GNSS II, 2012–2015). Analýza a výzkum prováděné průmyslovými konsorcii, EU/členskými státy a agenturami jižních zemí EPS.

    Hlavní organizace/odborníci, s nimiž proběhly konzultace

    Ministerstva dopravy, úřady pro civilní letectví, letiště, letečtí dopravci ze všech jižních zemí EPS. Evropská kosmická agentura, společnost European Satellite Services Provider, Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ), kosmický průmysl / odborníci na družicovou navigaci a letectví jak z EU, tak z jižních zemí EPS (např. Alžírská kosmická agentura).

    Základní práva

    Žádný dopad na ochranu základních práv.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Kapitálové výdaje v souvislosti se zavedením infrastruktury pro poskytnutí družicového rozšíření (SBAS) v každé jižní zemi EPS na základě EGNOS budou hrazeny z prostředků Unie, zejména výdaje na evropskou politiku sousedství. Přírůstkové provozní výdaje týkající se využití systému družicového rozšíření (SBAS) v každé jižní zemi EPS na základě EGNOS budou financovány z rozpočtu každé jižní země EPS.

    Z této dohody neplynou žádné rozpočtové důsledky pro unijní rozpočet přidělený evropským programům GNSS. V souladu s čl. 2 odst. 5 posledním pododstavcem nařízení (EU) č. 1285/2013 nebudou tyto náklady hrazeny ze zdrojů vyčleněných na programy Galileo a EGNOS.

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY

    o zmocnění k zahájení jednání o dohodě mezi Evropskou unií a každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství za účelem dojednání podmínek rozšíření poskytování evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS) na země evropské politiky sousedství

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 3 a 4 této smlouvy,

    s ohledem na doporučení Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Podmínky čl. 2 odst. 5 nařízení (EU) č. 1285/2013 jsou splněny, pokud jde o technickou proveditelnost a ujištění, že nebude způsobena prodleva v rozšíření geografického pokrytí službou poskytovanou systémem EGNOS na území členských států.

    (2)Nařízení (EU) č. 1285/2013 stanoví, že Unie je vlastníkem veškerého hmotného a nehmotného majetku vytvořeného, nebo vyvinutého v rámci programu EGNOS, že Unie může v rámci programu EGNOS sjednat dohody s třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi, že náklady na jakékoliv rozšíření systému EGNOS mimo Evropu nebudou hrazeny z rozpočtových zdrojů přidělených na základě tohoto nařízení

    a dále že by měla být zahájena jednání s cílem uzavřít dohodu s každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství (EPS), která stanoví podmínky poskytování služeb systému s družicovým rozšířením (SBAS) v jižních zemích EPS na základě evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS).

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Komise se zmocňuje, aby jménem Evropské unie zahájila jednání o mezinárodní dohodě s každou jižní zemí EPS o podmínkách poskytování služeb systému s družicovým rozšířením (SBAS) na základě EGNOS v jižních zemích EPS.

    Článek 2

    Pokyny pro jednání jsou uvedeny v příloze.

    Článek 3

    Během jednání probíhají konzultace s [doplní Rada: název výboru složeného ze zástupců členských států].

    Článek 4

    Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda

    (1)    Systém EGNOS tvoří kosmická a pozemní infrastruktura, hardware a software, které umožňují poskytování signálu EGNOS pro zajištění bezpečnosti života (Sol). Signál EGNOS Sol se stane službou EGNOS, jakmile jej schválí místní úřad pro civilní letectví v souladu s mezinárodními leteckými požadavky. Programem EGNOS se rozumí jak řízení systému EGNOS, tak i jeho služeb, které bylo svěřeno Evropské komisi.
    (2)    V současné době: Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, Egypt, Sýrie, Jordánsko, Palestina*, Izrael, Libanon. Dle definice v příloze 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 232/2014 z 11 března 2014, kterým se zřizuje evropský nástroj sousedství. (*)Toto označení se nesmí vykládat jako uznání Státu Palestina a nejsou jím dotčeny individuální postoje členských států k této otázce.
    (3)

       SPOLEČNÉ SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ,

    EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ, Přezkum evropské politiky sousedství, JOIN(2015) 50 final.

    (4)     http://ufmsecretariat.org/wp-content/uploads/2012/09/ufm_paris_declaration1.pdf  
    (5)    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1285/2013 ze dne 11. prosince 2013 o zřízení evropských systémů družicové navigace a jejich využití a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 876/2002 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008.
    (6)    Projektová kancelář systému EGNOS, ESA, FWC-2 WP-STA-004, 12. březen 2015.
    (7)    Alžírsko, Tunisko, Libye, Jordánsko, Libanon a Izrael zaslaly dopis členům kolegia.
    (8)    Dne 12. dubna 2018, přijala Rada Evropské unie rozhodnutí (6934/18), kterým se Komise zmocňuje k zahájení jednání o mezinárodní dohodě s Ukrajinou o rozšíření systému EGNOS do jejího vzdušného prostoru.
    (9)    Dne 8. prosince 2016 podepsala Komise Dohodu o spolupráci mezi Evropskou Unií a Agenturou pro bezpečnost letového provozu v Africe a na Madagaskaru (ASECNA) na vývoji družicové navigace a poskytování souvisejících služeb v oblasti působnosti ASECNA ve prospěch civilního letectví.
    Top

    V Bruselu dne 30.11.2018

    COM(2018) 776 final

    PŘÍLOHA

    Doporučení pro rozhodnutí Rady

    o zmocnění k zahájení jednání o dohodě mezi Evropskou unií a každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství za účelem dojednání podmínek rozšíření poskytování evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS) na země evropské politiky sousedství


    PŘÍLOHA
    Pokyny pro jednání o dohodě mezi Evropskou unií a každou z jižních zemí evropské politiky sousedství stanovující podmínky poskytování služeb systému s družicovým rozšířením (SBAS) v jižních zemích EPS na základě evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS)

    1)Komise sjedná s každou jednotlivou jižní zemí evropské politiky sousedství (EPS) mezinárodní dohodu o poskytování služeb systému s družicovým rozšířením v jižních zemích EPS na základě evropské služby pro pokrytí geostacionární navigací (EGNOS).

    2)Komise vede jednání v konzultaci s [,], který plní funkci zvláštního výboru, podává zprávu o výsledcích jednání a v případě potřeby také o problémech, které v průběhu jednání vyvstanou.

    1.ÚČEL JEDNÁNÍ

    Účelem jednání je dosažení dohod stanovujících podmínky spolupráce s každou z jižních zemí EPS o poskytování služeb systému s družicovým rozšířením v jižních zemích EPS na základě systému EGNOS.

    2.ROZSAH PŮSOBNOSTI DOHODY

    Každá dohoda by zahrnovala zejména následující oblasti:

    1)ustanovení o spolupráci: činnosti spolupráce zaměřené na zřízení a provozování SBAS v zemích EPS. Tyto se mimo jiné vztahují na podporu programu a služeb EGNOS, podporu jejich zavádění a provozování, spolupráci při řešení otázek frekvencí (aniž jsou dotčeny postupy EU 1 ), normalizaci a veškeré problémy týkající se systémů družicové navigace, kterými se zabývají mezinárodní organizace a asociace, výzkum a vývoj; spolupráce musí respektovat stávající dohody o spolupráci a závazky včetně závazku nešíření a kontroly vývozu 2 ; nejsou jí také dotčena vnitrostátní bezpečnostní opatření;

    2)finanční ustanovení: účast každé jižní země EPS na pravidelných operačních výdajích na údržbu systému EGNOS rozšířeného pro umožnění pokrytí službou pro zajištění bezpečnosti života v jižních zemích EPS; finanční podpora EU na rozšíření služby pro zajištění bezpečnosti života na jižní země EPS. V souladu s čl. 2 odst. 5 posledním pododstavcem nařízení (EU) č. 1285/2013 takovou podporu nelze v žádném případě financovat z rozpočtových příspěvků určených pro evropské systémy družicové navigace, které jsou uvedeny v článku 9 nařízení (EU) č. 1285/2013.

    3)vytvoření vhodného mechanismu spolupráce pro správu dohody, vytvoření vhodného režimu odpovědnosti pro poskytování služeb EGNOS. Záruky každé jižní země EPS, že každému zařízení systému EGNOS, které je v majetku EU nebo je EU pronajímá, je propůjčen patřičný status (výsady, imunity atd.) a také záruky, že každá jižní země EPS bude provádět nezbytné sledování, oznamování a ochranu systému EGNOS a lokalit, kde jsou zařízení rozmístěna, a ustanovení o urovnání sporů mezi stranami.

    4)dodržování příslušných ustanovení Smluv a použitelných právních předpisů EU, včetně nařízení (EU) č. 1285/2013 3 a nařízení (EU) č. 912/2010 4 , zejména pokud jde o řízení programu EGNOS;

    5)soulad součástí systému EGNOS, které budou rozmístěny na území jižních zemí s bezpečnostními požadavky;

    6)Začlenění doložky o ukončení umožňující řešit situace, kdy by jednotlivé jižní země EPS neplnily podmínky dohody.

    (1)    Politika rádiového spektra vycházející z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 676/2002/ES ze dne 7. března 2002 (rozhodnutí o rádiovém spektru), které zavádí koordinaci v otázkách rádiového spektra na úrovni EU, včetně koordinace s odpovědností CEPT za technické aspekty, a zastupování zájmů EU při jednání s Mezinárodní telekomunikační unií (ITU).
    (2)    Úř. věst. L 159 ze dne 30. června 2000, Wassenaarská dohoda a režim kontroly raketových technologií (MTCR).
    (3)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1285/2013 o zřízení evropských systémů družicové navigace a jejich využití a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 876/2002 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008, Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 1.
    (4)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 912/2010 ze dne 22. září 2010 o zřízení Agentury pro evropský GNSS, kterým se ruší nařízení Rady (ES) č. 1321/2004 o zřízení řídících struktur pro evropské družicové navigační programy a mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008, Úř. věst. L 276, 20.10.2010, s. 11.
    Top