Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0001

    Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY, kterým se Komise zmocňuje k tomu, aby jménem Evropské unie zahájila jednání vedoucí k uzavření protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím

    COM/2018/01 final

    V Bruselu dne 8.1.2018

    COM(2018) 1 final

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se Komise zmocňuje k tomu, aby jménem Evropské unie zahájila jednání vedoucí k uzavření protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím

    {SWD(2018) 1 final}
    {SWD(2018) 2 final}


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Komise navrhuje sjednat s Marockým královstvím nový protokol, kterým se provádí dohoda o partnerství v odvětví rybolovu, která splňuje požadavky loďstva Unie a je v souladu s nařízením (EU) č. 1380/2013 o společné rybářské politice a se závěry Rady ze dne 19. března 2012 ke sdělení Komise o vnější dimenzi společné rybářské politiky.

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Stávající dohoda o partnerství v odvětví rybolovu mezi Evropskou unií a Marockým královstvím vstoupila v platnost dne 28. února 2007 1 . Tuto dohodu prováděly dva po sobě jdoucí protokoly, jimiž se plavidlům Unie zaměřujícím se na rybolov pelagických druhů a druhů žijících při dně umožňoval přístup do rybolovné oblasti Maroka do 14. prosince 2011, což je datum ukončení platnosti druhého prováděcího protokolu, neboť Parlament nedal souhlas k jeho uzavření. Evropský parlament vyjádřil pochybnosti ohledně udržitelnosti, zhodnocení vynakládaných finančních prostředků a mezinárodní zákonnosti navrhovaného nástroje. Třetí protokol, který zohlednil obavy Evropského parlamentu, byl uzavřen v roce 2014 2 a jeho platnost skončí dne 14. července 2018.

    Rybolovné oblasti Maroka, které se nacházejí v blízkosti EU a jsou bohaté na rybolovné zdroje, jsou významným lovištěm pro subjekty zabývající se tradičním drobným rybolovem ze Španělska a Portugalska a průmyslových loďstev ze vzdálenějších členských států. Tyto rybolovné oblasti zahrnují vody pod svrchovaností a jurisdikcí Maroka, tj. i vody v oblasti Západní Sahary, kde Maroko vykonává de facto správu (pro podávání zpráv byly ve stávajícím protokolu zavedeny zvláštní mechanismy k prokázání jejích socioekonomických přínosů pro místní obyvatelstvo).

    Celkově lze říci, že dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marokem umožňuje plavidlům z 11 členských států provozovat rybolov v šesti různých kategoriích, jež zahrnují rybolov malých pelagických druhů, druhů žijících při dně a vysoce stěhovavých druhů. Marocká rybolovná oblast představuje severní hranici oblasti rozšíření populace malých pelagických druhů kategorie „C“, která se rozprostírá ve vodách Mauritánie, Senegalu a Guineje-Bissau, přičemž všechny tyto země jsou zahrnuty do sítě dvoustranných dohod o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu.

    Dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu přispívají k propagaci cílů společné rybářské politiky na mezinárodní úrovni a zajišťují, aby se rybolovná činnost Unie mimo její vody zakládala na stejných zásadách a normách, jaké platí v rámci unijního práva. Dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu kromě toho posilují postavení Evropské unie v mezinárodních a regionálních rybolovných organizacích, zejména v rámci Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT). Dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu se zakládají na nejlepším dostupném vědeckém poradenství a přispívají k lepšímu dodržování mezinárodních opatření včetně potírání nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu.

    Zvláštní pozornost bude věnována vyplácení finančního příspěvku Maroku s cílem podporovat udržitelné řízení rybolovu, zejména s ohledem na doporučení obsažená ve zvláštní zprávě Evropského účetního dvora č. 11 z roku 2015 o dohodách o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Jednání o protokolu o rybolovu s Marockým královstvím je v souladu s vnější činností EU vůči sousedním zemím a ve shodě s cíli Unie, pokud jde o dodržování demokratických zásad a lidských práv.

    Jednání budou v průběhu celého procesu vedena za konzultací se všemi zúčastněnými útvary Komise, ESVČ a s podporou příslušné delegace EU.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Právní základ rozhodnutí vychází ze Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), části páté o vnější činnosti Unie, hlavy V týkající se mezinárodních smluv, článku 218, který stanoví postup pro sjednávání a uzavírání dohod mezi EU a třetími zeměmi.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Nepoužije se, jedná se o výlučnou pravomoc.

    Proporcionalita

    Toto rozhodnutí je přiměřené sledovanému cíli.

    Volba nástroje

    Tento nástroj je stanoven v čl. 218 odst. 3 a 4 SFEU.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACE SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Hodnocení ex-post / kontroly účelnosti stávajících právních předpisů

    Komise provedla v roce 2017 hodnocení ex-post / ex-ante možnosti obnovit protokol o rybolovu s Marockým královstvím. Závěry hodnocení jsou shrnuty v samostatném pracovním dokumentu útvarů Komise 3 .

    V hodnotící zprávě se došlo k závěru, že loďstva EU mají na pokračování rybolovu v Maroku velký zájem. Obnovení protokolu rovněž pomůže posílit monitorování, kontrolu a dohled a přispět k lepšímu řízení rybolovu v tomto regionu. Z hodnocení vyplývá, že obnovení protokolu by bylo s ohledem na význam finančního příspěvku vypláceného v rámci protokolu jakožto příspěvku pro marockou strategii pro rozvoj odvětví rybolovu „Halieutis“ prospěšné i pro Maroko. Maroko vyjádřilo o zahájení jednání s EU ve věci obnovení protokolu zájem.

    Konzultace se zúčastněnými subjekty

    V rámci hodnocení byly konzultovány zúčastněné strany, mimo jiné zástupci odvětví a organizace občanské společnosti, zejména v rámci poradního sboru pro dálkový rybolov.

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Nepoužije se.

    Posouzení dopadů

    Nepoužije se.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Nepoužije se.

    Základní práva

    Ve směrnicích pro jednání navržených jako příloha tohoto rozhodnutí se doporučuje povolit zahájení jednání a zahrnout ustanovení umožňující pozastavit provádění protokolu v případě porušování lidských práv a demokratických zásad.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Rozpočtové důsledky spojené s novým protokolem zahrnují platbu finančního příspěvku Marockému království. Související příděly rozpočtových prostředků, pokud jde o položky závazků a plateb, musí být každý rok zahrnuty do rozpočtové položky pro Dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu (11 03 01) a musí být v souladu s finančním plánováním víceletého finančního rámce na období 2014–2020. Roční částky na závazky a platby se stanoví v rámci každoročního rozpočtového procesu, a to včetně rezervy na protokoly nevstoupivší v platnost na počátku roku 4 .

    Očekává se, že jednání budou ukončena před uplynutím platnosti současného protokolu, tedy do 14. července 2018.

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Plány provádění a způsob monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    Očekává se, že jednání budou zahájena počátkem roku 2018.

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Komise doporučuje, aby:

    – Rada zmocnila Komisi k zahájení a vedení jednání o uzavření nového protokolu k Dohodě o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím,

    – Komise byla jmenována vyjednavačem EU v této věci,

    – Komise tato jednání konzultovala se zvláštním výborem v souladu s ustanoveními Smlouvy o fungování Evropské unie,

    – Rada schválila směrnice pro jednání, které tvoří přílohu tohoto doporučení.

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se Komise zmocňuje k tomu, aby jménem Evropské unie zahájila jednání vedoucí k uzavření protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 3 a 4,

    s ohledem na doporučení Komise,

    vzhledem k tomu, že by měla být zahájena jednání za účelem uzavření nového protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Komise se zmocňuje k tomu, aby jménem Evropské unie sjednala obnovení protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím.

    Článek 2

    Tato jednání jsou vedena za konzultace se zvláštním výborem určeným Radou a v souladu se směrnicemi pro jednání uvedenými v příloze.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda / předsedkyně

    (1)    Úř. věst. L 78, 17.3.2007, s. 31.
    (2)    Úř. věst. L 349, 21.12.2013, s. 1.
    (3)    Evaluation rétrospective et prospective du Protocole à l'accord de partenariat dans le domaine de la pêche durable entre l'Union européenne et le Royaume du Maroc. Závěrečná zpráva, září 2017 (F&S Poseidon a Megapesca).
    (4)    Kapitola 40 (rezervní položka 40 02 41) v souladu s interinstitucionální dohodou o víceletém finančním rámci (2013/C 373/01).
    Top

    V Bruselu dne8.1.2018

    COM(2018) 1 final

    PŘÍLOHA

    k

    Doporučení pro

    rozhodnutí Rady, kterým se Komise zmocňuje k tomu, aby jménem Evropské unie zahájila jednání vedoucí k obnovení protokolu, kterým se provádí Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu s Marockým královstvím

    {SWD(2018) 1 final}

    {SWD(2018) 2 final}


    PŘÍLOHA

    Směrnice pro jednání

    Cílem jednání je uzavření protokolu k Dohodě o partnerství v odvětví rybolovu mezi Evropskou unií a Marockým královstvím v souladu s nařízením (EU) č. 1380/2013 o společné rybářské politice a se závěry Rady ze dne 19. března 2012 ke sdělení Komise ze dne 13. července 2011 o vnější dimenzi společné rybářské politiky.

    S cílem podporovat udržitelný a odpovědný rybolov, jakož i přispět k přísnému dodržování mezinárodního práva, a zároveň zajistit tímto novým protokolem vzájemné výhody pro EU a Maroko jsou jednání Komise zaměřená na tyto aspekty:

    ·zajištění přístupu do vod spadajících pod svrchovanost nebo jurisdikci Marockého království, pokud jde o rybolov, tj. včetně vod jižně od 27°40‘ s. š., a nezbytných povolení pro plavidla loďstva EU zaměřující se na rybolov malých pelagických druhů, druhů žijících při dně a vysoce stěhovavých druhů k rybolovu v těchto vodách, a tím mimo jiné udržení sítě dohod o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu, které jsou k dispozici subjektům z EU,

    ·zohlednění nejlepšího dostupného vědeckého poradenství a relevantních plánů řízení přijatých příslušnými regionálními organizacemi pro řízení rybolovu s cílem zajistit environmentální udržitelnost rybolovných činností a podpořit správu oceánů v mezinárodním měřítku. Rybolovné činnosti budou zaměřeny výhradně na dostupné zdroje, s přihlédnutím k rybolovné kapacitě místního loďstva, přičemž zvláštní pozornost bude věnována tažné a vysoce stěhovavé povaze dotyčných rybích populací,

    ·snaha o získání přiměřeného podílu na rybolovných zdrojích plně úměrného zájmům loďstev EU, mají-li na těchto zdrojích zájem i jiná zahraniční loďstva, jakož i uplatňování totožných technických podmínek na všechna zahraniční loďstva,

    ·zajištění toho, aby přístup k rybolovu vycházel z činnosti loďstva EU v tomto regionu s ohledem na nejaktuálnější a nejlepší dostupná vědecká hodnocení,

    ·navázání dialogu za účelem posílení odvětvové politiky s cílem podporovat provádění odpovědné rybářské politiky v souvislosti s rozvojovými cíli země, zejména pokud jde o správu rybolovu, boj proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu, kontrolu a monitorování rybolovných činností a dohled nad nimi a poskytování vědeckého poradenství,

    ·zahrnutí ustanovení o důsledcích porušování lidských práv a demokratických zásad,

    ·zahrnutí mechanismů vhodných k zajištění toho, že Komise bude dostatečně informována o zeměpisném rozdělení využívání odvětvové podpory získávané v rámci protokolu a zapojena do něj, aby mohla rozumným způsobem zajistit, že z protokolu budou mít prospěch i lidé žijící na nesamosprávném území Západní Sahary.

    ·Protokol by měl zejména definovat:

    ·rybolovná práva podle kategorií, jež mají být udělena plavidlům Evropské unie,

    ·finanční kompenzaci a podmínky její úhrady a

    ·mechanismy pro účinné provádění odvětvové podpory a její pravidelné monitorování.

    Aby se zabránilo přerušení rybolovných činností, měl by nový protokol obsahovat ustanovení o prozatímním uplatňování.

    Top