Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0830

    Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY, kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 o zmocnění k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie.

    COM/2017/0830 final

    V Bruselu dne 20.12.2017

    COM(2017) 830 final

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 o zmocnění k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie.


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.    SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii se každý členský stát v souladu se svými ústavními předpisy může rozhodnout z Unie vystoupit a pokud se tak rozhodne, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií.

    Spojené království dne 29. března 2017 oznámilo Evropské radě svůj záměr vystoupit z Unie a z Evropského společenství pro atomovou energii.

    Dne 29. dubna 2017 Evropská rada přijala pokyny, které vymezují rámec pro jednání podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii a stanoví obecné zásady, kterými se Unie bude během jednání řídit.

    Dne 5. dubna 2017 Evropský parlament přijal usnesení o jednáních se Spojeným královstvím poté, co oznámilo svůj záměr vystoupit z Evropské unie.

    Dne 22. května 2017 Rada schválila zahájení jednání se Spojeným královstvím o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie a přijala směrnice pro sjednání dohody („rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017“).

    Jednání byla zahájena dne 19. června 2017. V souladu s pokyny Evropské rady a směrnicemi Rady pro jednání byla první fáze jednání zaměřena na práva občanů, finanční vypořádání a otázky týkající se ostrova Irsko, další otázky související s rozlukou a správu dohody o vystoupení.

    Dne 3. října 2017 Evropský parlament přijal usnesení o stavu jednání se Spojeným královstvím.

    Berouce na vědomí dosavadní pokrok, Evropská rada dne 20. října 2017 vyzvala k pokračování v práci s cílem dosažené sblížení postojů upevnit a pokročit v jednáních tak, aby bylo možné co nejdříve postoupit do jejich druhé fáze. Evropská rada tedy vyzvala Radu a Komisi jako vyjednavače Unie, aby zahájily interní přípravná jednání, včetně jednání o případných přechodných ustanoveních.

    Dne 13. prosince 2017 Evropský parlament přijal usnesení o stavu jednání se Spojeným královstvím.

    Na základě:

    doporučení učiněného ve sdělení Komise o stavu jednání se Spojeným královstvím podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii ze dne 8. prosince 2017 1 ,

    společné zprávy vyjednavačů Evropské unie a vlády Spojeného království o pokroku v první fázi jednání podle článku 50 Smlouvy o EU o spořádaném vystoupení Spojeného království z Evropské unie ze dne 8. prosince 2017, z níž doporučení Komise vychází,

    Evropská rada dne 15. prosince 2017 uvítala pokrok dosažený v první fázi jednání a rozhodla, že pokrok je dostatečný k postoupení do druhé fáze jednání týkající se přechodu a rámce pro budoucí partnerství. Evropská rada vyzvala Komisi jako vyjednavače Unie a Spojené království, aby dokončily práci na všech otázkách souvisejících s vystoupením, včetně otázek, které v první fázi nebyly dosud řešeny, a to v souladu s pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017, za účelem upevnění dosažených výsledků a zahájení vypracování příslušných částí dohody o vystoupení. Rovněž zdůraznila, že jednání ve druhé fázi mohou pokračovat pouze tehdy, pokud budou v plném rozsahu dodrženy závazky přijaté během první fáze jednání a pokud budou co nejrychleji důsledně provedeny do právního vyjádření.

    Vzhledem ke specifické povaze otázek týkajících se ostrova Irsko by práce na podrobných ustanoveních během druhé fáze jednání nutných k provedení zásad a závazků uvedených ve společné zprávě měla pokračovat v samostatném segmentu, přičemž některá z nich by byla provedena do dohody o vystoupení a jiná do rámce pro budoucí vztahy.

    Základní práva

    Podle článku 6 Smlouvy o Evropské unii Unie uznává práva, svobody a zásady obsažené v Listině základních práv Evropské unie, která má stejnou právní sílu jako Smlouvy. Základní práva, která jsou zaručena Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a která vyplývají z ústavních tradic společných členským státům, navíc tvoří obecné zásady práva Unie.

    Tato práva, svobody a zásady budou nadále v Unii v plném rozsahu zachovány a chráněny, a to jak během procesu jednání se Spojeným královstvím podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii, včetně jakýchkoli přechodných ustanovení, tak po vystoupení Spojeného království z Unie.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD

    Právní základ

    Spojené království oznámilo svůj záměr vystoupit z Evropské unie. V důsledku toho je právním základem jednání a uzavření dohody o vystoupení článek 50 Smlouvy o Evropské unii. Přechodná opatření mohou být stanovena pouze v dohodě o vystoupení.

    Je třeba připomenout, že v souladu s čl. 106 písm. a) Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii se článek 50 Smlouvy o Evropské unii vztahuje rovněž na Evropské společenství pro atomovou energii.

    Podle čl. 218 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, na nějž článek 50 Smlouvy o Evropské unii odkazuje, Komise podává Radě doporučení a Rada přijme rozhodnutí, kterým dá zmocnění k zahájení jednání a jmenuje vyjednavače Unie. Rozhodnutí Rady, které doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017, se přijímá stejným postupem.

    Volba nástroje

    Podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii má být se Spojeným královstvím vyjednána dohoda o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie. Ustanovení čl. 218 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že Komise podává Radě doporučení a Rada přijme rozhodnutí, kterým dá zmocnění k zahájení jednání a jmenuje vyjednavače Unie. Rozhodnutí Rady je vhodným nástrojem pro doplnění rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017.

    3.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Očekává se, že toto doporučení nebude mít bezprostřední rozpočtové důsledky, pokud jde o proces jednání. Je třeba připomenout, že rozpočtové důsledky dohody podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii budou uvedeny, jakmile budou předloženy příslušné návrhy týkající se podpisu a uzavření dohody o vystoupení.

    4.OSTATNÍ PRVKY

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Článek 1 doporučeného rozhodnutí Rady doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 za účelem zmocnění Komise k jednání, v rámci jednání o dohodě se Spojeným královstvím o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie, o všech zbývajících otázkách týkajících se spořádaného vystoupení Spojeného království a jakýchkoli přechodných ustanovení.

    Zveřejnění rozhodnutí a směrnic pro jednání uvedených v příloze

    Stejně jako v případě předchozích směrnic pro jednání Komise navrhuje Radě, aby zveřejnila rozhodnutí, kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017, kterým se Komise zmocňuje k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie, jakož i doplňujících směrnic pro jednání uvedených v jeho příloze.

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 o zmocnění k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie.

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvy, a zejména na článek 50 Smlouvy o Evropské unii ve spojení s čl. 218 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie,

    s ohledem na pokyny Evropské rady,

    s ohledem na doporučení Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Dne 29. dubna 2017 Evropská rada přijala pokyny, které vymezují rámec pro jednání podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii a stanoví obecné zásady, kterými se Unie bude během jednání řídit.

    (2)Dne 22. května 2017 Rada schválila zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie a přijala směrnice pro sjednání dohody.

    (3)Jednání byla zahájena dne 19. června 2017.

    (4)Dne 3. října 2017 Evropský parlament přijal usnesení o stavu jednání se Spojeným královstvím.

    (5)Berouce na vědomí dosavadní pokrok, Evropská rada dne 20. října 2017 vyzvala k pokračování v práci s cílem dosažené sblížení postojů upevnit a pokročit v jednáních tak, aby bylo možné co nejdříve postoupit do jejich druhé fáze. Evropská rada tedy vyzvala Radu a Komisi jako vyjednavače Unie, aby zahájily interní přípravná jednání, včetně jednání o případných přechodných ustanoveních.

    (6)Dne 8. prosince 2017 Komise ve svém sdělení o stavu jednání se Spojeným královstvím podle článku 50 Smlouvy o Evropské Unii doporučila, aby Evropská rada přijala závěr, že v první fázi jednání se Spojeným královstvím o spořádaném vystoupení z Evropské unie bylo dosaženo dostatečného pokroku, a že vyjednávání tedy mohou postoupit do druhé fáze. Komise rovněž uvedla, že je připravena zahájit bezprostředně práci na přechodných ustanoveních, pokud tak Evropská rada rozhodne.

    (7)Doporučení Komise vychází ze společné zprávy vyjednavačů Evropské unie a vlády Spojeného království o pokroku v první fázi jednání podle článku 50 Smlouvy o EU o spořádaném vystoupení Spojeného království z Evropské unie ze dne 8. prosince 2017.

    (8)Dne 13. prosince 2017 Evropský parlament přijal usnesení o stavu jednání se Spojeným královstvím.

    (9)Ve svých pokynech ze dne 15. prosince 2017 Evropská rada uvítala pokrok dosažený v první fázi jednání a rozhodla, že pokrok je dostatečný k postoupení do druhé fáze jednání týkajících se procesu přechodu a rámce pro budoucí vztahy. Evropská rada vyzvala Komisi jako vyjednavače Unie a Spojené království, aby dokončily práci na všech otázkách souvisejících s vystoupením, včetně otázek, které v první fázi nebyly dosud řešeny, a to v souladu s pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017, a aby upevnily dosažené výsledky zejména vypracováním příslušných částí dohody o vystoupení. Evropská rada vyzvala Komisi, aby za tímto účelem předložila vhodná doporučení a aby Rada přijala dodatečné směrnice pro jednání týkající se přechodných ustanovení.

    (10)Proto je nutné doplnit směrnice pro jednání uvedené v příloze rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017.

    (11)V souladu s čl. 106 písm. a) Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii se článek 50 Smlouvy o Evropské unii vztahuje na Evropské společenství pro atomovou energii,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Komise vede jednání jménem Unie o dohodě se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie a z Evropského společenství pro atomovou energii, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií, s ohledem na pokyny přijaté Evropskou radou a v souladu se směrnicemi pro jednání uvedenými v příloze rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 doplněných směrnicemi pro jednání uvedenými v příloze tohoto rozhodnutí.

       Článek 2    

    Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda/předsedkyně

    (1)    COM(2017) 784 final
    Top

    V Bruselu dne20.12.2017

    COM(2017) 830 final

    PŘÍLOHA

    Doporučení pro

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se doplňuje rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017 o zmocnění k zahájení jednání se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o dohodě o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie


    PŘÍLOHA

    Doplňující směrnice pro sjednání dohody se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie

    1.V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 a směrnicemi Rady pro jednání ze dne 22. května 2017 byla první fáze jednání zaměřena na práva občanů, finanční vypořádání a otázky týkající se ostrova Irsko, další otázky související s rozlukou a správu dohody o vystoupení.

    2.Berouce na vědomí dosavadní pokrok, Evropská rada dne 20. října 2017 vyzvala k pokračování v práci s cílem dosažené sblížení postojů upevnit a pokročit v jednáních tak, aby bylo možné co nejdříve postoupit do jejich druhé fáze. Evropská rada tedy vyzvala Radu a Komisi jako vyjednavače Unie, aby zahájily interní přípravná jednání, včetně jednání o případných přechodných ustanoveních.

    3.Na základě:

    doporučení učiněného ve sdělení Komise o stavu jednání se Spojeným královstvím podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii ze dne 8. prosince 2017 1 ,

    společné zprávy vyjednavačů Evropské unie a vlády Spojeného království o pokroku v první fázi jednání podle článku 50 Smlouvy o EU o spořádaném vystoupení Spojeného království z Evropské unie ze dne 8. prosince 2017, z níž doporučení Komise vychází,

    Evropská rada dne 15. prosince 2017 uvítala pokrok dosažený v první fázi jednání a rozhodla, že pokrok je dostatečný k postoupení do druhé fáze jednání týkající se přechodu a rámce pro budoucí partnerství.

    4.Evropská rada rovněž jasně uvedla, že jednání ve druhé fázi mohou pokračovat pouze tehdy, pokud budou v plném rozsahu dodrženy všechny závazky přijaté během první fáze jednání a pokud budou co nejrychleji důsledně provedeny do právního vyjádření. Během druhé fáze jednání by mělo být rovněž dosaženo obecné dohody ohledně rámce budoucích vztahů se Spojeným královstvím. To bude vyžadovat další pokyny Evropské rady.

    5.Tento soubor směrnic pro jednání je určen pro druhou fázi jednání, a proto doplňuje první soubor směrnic pro jednání přijatý dne 22. května 2017. Pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017, jakož i obecné zásady a procesní postupy pro vedení jednání stanovené ve směrnicích Rady pro jednání ze dne 22. května 2017 se budou nadále v plném rozsahu vztahovat na tuto fázi jednání, a to i pokud jde o územní působnost dohody o vystoupení, včetně jejích ustanovení o přechodných ustanoveních, a budoucího rámce; tyto směrnice pro jednání by proto měly stejně jako první soubor směrnic pro jednání plně respektovat body 4 a 24 pokynů Evropské rady ze dne 29. dubna 2017, zejména pokud jde o Gibraltar.

    6.Vzhledem ke specifické povaze otázek týkajících se ostrova Irsko by práce na podrobných ustanoveních během druhé fáze jednání nutných k provedení zásad a závazků uvedených ve společné zprávě měla pokračovat v samostatném segmentu, přičemž některá z nich by byla provedena do dohody o vystoupení a jiná do rámce pro budoucí vztahy.

    I.Otázky týkající se spořádaného vystoupení Spojeného království z Evropské unie

    7.V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 15. prosince 2017 a směrnicemi pro jednání, které tvoří přílohu rozhodnutí Rady ze dne 22. května 2017, doplněnými těmito směrnicemi pro jednání, je nezbytné dokončit práci na všech otázkách souvisejících s vystoupením, včetně otázek, které v první fázi nebyly dosud řešeny.

    8.Jednání ve druhé fázi by měla dále provést výsledky jednání do právního vyjádření, včetně výsledků získaných během první fáze, které by měly být případně přizpůsobeny s ohledem na přechodná ustanovení uvedená níže. Jak je uvedeno v prvním souboru směrnic pro jednání, v dohodě o vystoupení by mělo být uvedeno, že právo Unie se ke dni vystoupení přestane vztahovat na zámořské země a území, jež udržují se Spojeným královstvím zvláštní vztahy 2 , a na evropská území, za jejichž zahraniční vztahy převzalo Spojené království odpovědnost, na něž se Smlouvy vztahují na základě článku 355 Smlouvy o fungování Evropské unie. 

    II.přechodná ustanovení

    9.Pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 stanoví obecné hlavní zásady, které se vztahují na všechny dohody se Spojeným královstvím, jakož i na všechna přechodná ustanovení:

    dohoda bude muset být založena na rovnováze práv a povinností a musí zajistit rovné podmínky pro obě strany,

    zachování integrity jednotného trhu vylučuje možnost účasti založené na odvětvovém přístupu,

    země, která není členem Unie a která neplní stejné povinnosti jako členský stát, nemůže mít stejná práva a požívat stejných výhod jako členský stát,

    čtyři svobody jednotného trhu jsou nedělitelné a není tedy možné si z nich vybírat dle libosti,

    Unie si zachovává svou autonomii, pokud jde o rozhodování a úlohu Soudního dvora Evropské unie. Podle pokynů Evropské rady ze dne 15. prosince 2017 se to vztahuje zejména na pravomoc Soudního dvora Evropské unie.

    10.Kromě těchto hlavních zásad pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 stanoví zvláštní podmínky platící pro případná přechodná ustanovení. V rozsahu, v jakém to bude nutné a z právního hlediska možné, mohou jednání usilovat o stanovení přechodných ujednání v zájmu Unie a případně s ohledem na dosažený pokrok o propojení s předpokládaným rámcem budoucích vztahů. Taková přechodná ujednání musí být jasně vymezená a přesně časově omezená a musí podléhat účinným mechanismům vymáhání.

    11.Tyto doplňující směrnice pro jednání vycházejí ze zásad a podmínek stanovených v pokynech Evropské rady ze dne 15. prosince 2017 a dále je rozvíjejí.

    12.V souladu s uvedenými pokyny by se přechodná ustanovení uvedená v dohodě o vystoupení měla vztahovat na celé acquis Unie, včetně záležitostí Euratomu. Bez ohledu na bod 17 těchto směrnic pro jednání by se acquis Unie mělo použít na Spojené království a ve Spojeném království, jako kdyby bylo členským státem. Jakékoli změny acquis by se během přechodného období měly automaticky uplatnit na Spojené království a ve Spojeném království. Pokud jde o akty přijaté podle hlavy V části III Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se
    prostoru svobody, bezpečnosti a práva, jimiž je Spojené království před svým vystoupením vázáno, měl by během přechodného období nadále platit článek 4a protokolu (č. 21) připojeného ke Smlouvám. Spojenému království by však již nemělo být dovoleno využít svého práva podle protokolu (č. 21) účastnit se (na základě zásady opt-in) jiných opatření než opatření uvedených v článku 4a uvedeného protokolu.

    13.Během přechodného období by právní předpisy Unie, na něž se vztahují tato přechodná ustanovení, měla mít ve Spojeném království stejné právní účinky jako v rámci Unie.

    14.V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 je rovněž třeba připomenout, že od data vystoupení z Evropské unie Spojené království již nebude moci využívat dohod uzavřených Unií nebo členskými státy jednajícími jejím jménem, ani dohod uzavřených Unií a jejími členskými státy jednajícími společně. Je-li to v zájmu Unie, může Unie zvážit zda a jakým způsobem budou dohodnuta ustanovení, která by zachovala účinky dohod, pokud jde o Spojené království během přechodného období. Spojené království by však již nemělo být členem jakýchkoli orgánů zřízených uvedenými dohodami.

    15.V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 15. prosince 2017 přechodná ustanovení vyžadují, aby se Spojené království během přechodného období nadále účastnilo celní unie a jednotného trhu (se všemi čtyřmi svobodami). Spojené království by měla přijmout všechna nezbytná opatření k zachování integrity jednotného trhu a celní unie. Spojené království by mělo nadále dodržovat obchodní politiku Unie. Mělo by rovněž zejména zajistit, aby jeho celní orgány nadále jednaly v souladu s posláním celních orgánů EU, mimo jiné vybíraly cla stanovená ve společném celním sazebníku a prováděly všechny kontroly nezbytné podle právních předpisů Unie na hranicích vůči jiným třetím zemím.

    16.V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 29. dubna 2017 a prvním souborem směrnic pro jednání ze dne 22. května 2017 jakékoli časově omezené prodloužení použitelnosti acquis Unie vyžaduje, aby se uplatňovaly stávající nástroje a struktury Unie týkající se regulace, rozpočtu, dohledu, justice a vymáhání, včetně pravomoci Soudního dvora Evropské unie.

    17.Ve vztahu k uplatňování acquis Unie na Spojené království by proto dohoda o vystoupení měla během přechodného období zachovat pravomoci orgánů (zejména plnou jurisdikci Soudního dvora Evropské unie), institucí a jiných subjektů Unie ve vztahu ke Spojenému království a fyzickým a právnickým osobám Spojeného království. V souladu s pokyny Evropské rady ze dne 15. prosince 2017 by však Spojené království již nemělo působit v orgánech Unie ani jmenovat či volit jejich členy ani se účastnit rozhodování či správy orgánů, institucí a jiných subjektů Unie. 

    18.Aniž je dotčen bod 17, mělo by být Spojené království během přechodného období pozváno bez hlasovacího práva k účasti na zasedání stálých výborů nebo odborných skupin Komise či jiných podobných subjektů nebo orgánů, institucí a jiných subjektů, v nichž jsou zastoupeny členské státy:

    pokud se jednání týkají jednotlivých aktů, které jsou určeny Spojenému království nebo fyzickým či právnickým osobám Spojeného království, nebo

    pokud je účast Spojeného království z hlediska Unie nezbytná pro účinné provádění acquis během přechodného období.

    19.Dohoda o vystoupení by měla stanovit přesné podmínky a jasný rámec, na jejichž základě by tato výjimečná účast měla být povolena.

    20.Měly by být rovněž stanoveny zvláštní procesní postupy, jež budou v souladu s body 17 a 18, za účelem stanovení a přidělení rybolovných práv (celkový přípustný odlov) během přechodného období.

    21.Přechodná ustanovení by se měla použít ode dne vstupu dohody o vystoupení v platnost a měla by se používat nejdéle do 31. prosince 2020.

    (1)    COM(2017) 784 final
    (2)    Uvedené ve dvanácti posledních odrážkách přílohy II Smlouvy o fungování Evropské unie.
    Top