Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0356

    Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva

    COM/2017/0356 final - 2017/0147 (NLE)

    V Bruselu dne 3.7.2017

    COM(2017) 356 final

    2017/0147(NLE)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Nařízení Rady (EU) 2017/127 stanoví pro rok 2017 rybolovná práva ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují plavidla Unie v některých vodách mimo Unii, pro některé rybí populace a skupiny rybích populací. Tato rybolovná práva jsou během doby své účinnosti zpravidla několikrát pozměněna.

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Opatření jsou navrhována v souladu s cíli a pravidly společné rybářské politiky a jsou v souladu s politikou Unie v oblasti udržitelného rozvoje.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Navrhovaná opatření jsou v souladu s ostatními politikami Unie, zejména s politikami v oblasti životního prostředí.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Právním základem návrhu je čl. 43 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie.

    Závazky Unie k udržitelnému využívání živých vodních zdrojů vyplývají ze závazků stanovených v článku 2 nového základního nařízení SRP.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Návrh spadá do výlučné pravomoci Unie v souladu s čl. 3 odst. 1 písm. d) Smlouvy. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.

    Proporcionalita

    Návrh je v souladu se zásadou proporcionality z tohoto důvodu: SRP je společnou politikou. Podle čl. 43 odst. 3 Smlouvy je povinností Rady přijmout opatření ke stanovení a přidělení rybolovných práv.

    Volba nástroje

    Navrhovaný nástroj: nařízení.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Návrh zohledňuje zpětnou vazbu od zúčastněných stran, poradních sborů, vnitrostátních správních orgánů, rybářských organizací a nevládních organizací.

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Návrh vychází z vědeckého poradenství Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) a Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství (VTHVR).

    Posouzení dopadů

    Oblast působnosti nařízení o rybolovných právech je vymezena čl. 43 odst. 3 Smlouvy.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Základní práva

    Nevztahuje se na tento návrh.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Navrhovaná opatření nebudou mít žádné rozpočtové důsledky.

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Účelem navrhovaných úprav je změna nařízení (EU) 2017/127 dle popisu níže.

    Mořčák evropský

    V současné době je lovení mořčáka evropského zakázáno s odchylkou platnou pro omezený počet plavidel lovících pomocí specifických lovných zařízení. Odchylka se vztahuje mimo jiné na plavidla se záznamy úlovků mořčáka evropského v období od 1. července 2015 do 30. září 2016 používající háčky a lovné šňůry nebo zakotvené tenatové šňůry za předpokladu, že i nadále používají stejné kategorie lovných zařízení. Vzhledem k tomu, že se historické záznamy o úlovcích týkají konkrétního plavidla, může to působit praktické problémy, pokud provozovatel plavidlo nahradí, protože nové plavidlo nebude mít historické záznamy o úlovcích, a tudíž se na něj odchylka vztahovat nebude. Proto by mělo být upřesněno, že v takových případech může být nárok převeden na jiné plavidlo, přičemž celkový počet rybářských plavidel Unie, na něž se tato odchylka vztahuje, a jejich celková rybolovná kapacita se nezvýší. Převody nároků na jiné plavidlo by měly probíhat v souladu s platnými vnitrostátními předpisy vzhledem k tomu, že členské státy mají pro tyto převody odlišné systémy.

    Smačci rodu Ammodytes

    Rada ICES v roce 2017 ve svém doporučení na základě referenčních ukazatelů za rok 2016 změnila oblasti řízení smačků rodu Ammodytes. Některé z těchto revidovaných oblastí řízení se nekryjí s vodami Unie v Severním moři. Oblast řízení smačků 3r se nachází převážně v norských vodách, nicméně část se nachází také ve vodách Unie, přičemž některá důležitá loviště se rozprostírají napříč oblastmi řízení 2r a 3r. Z tohoto důvodu je žádoucí zajistit, aby rybáři EU měli přístup k lovištím smačků rodu Ammodytes, jež se nacházejí ve vodách Unie oblasti řízení 3r, a sice rozšířením rybolovných práv stanovených pro oblast řízení 2r tak, aby zahrnovala také vody Unie oblasti řízení 3r.

    Šprot obecný

    ICES poskytuje každoroční doporučení pro šprota obecného (Sprattus sprattus) v Severním moři na období od 1. července do 30. června. Je proto vhodné, aby se TAC pro šprota řídil rokem doporučení. Podle doporučení ICES by odlov šprota obecného v Severním moři neměl v období od 1. července 2017 do 30. června 2018 překročit 170 387 tun. Rybolovná práva pro šprota obecného by proto měla být stanovena v odpovídající výši.

    Mečoun obecný ve Středozemním moři

    Na výročním zasedání ICCAT v portugalské Vilamouře v roce 2016 učinily smluvní strany ICCAT, spolupracující nesmluvní strany, subjekty nebo rybářské subjekty zásadní krok k řešení alarmujícího stavu populace mečouna obecného ve Středozemním moři přijetím patnáctiletého plánu obnovy (doporučení ICCAT [16-05]).

    Evropská unie formou dopisu zaslaného sekretariátu ICCAT v prosinci 2016 potvrdila, že začne provádět ustanovení doporučení ICCAT [16-05] od 1. ledna 2017. Evropská unie dále potvrdila, že bude od roku 2017 uplatňovat období zákazu podle bodu 11 doporučení ICCAT [16-05] v období od 1. ledna do 31. března.

    Přijetím doporučení [16-05] stanovila ICCAT pro mečouna obecného ve Středozemním moři TAC na 10 500 tun. Tento TAC však nebyl rozdělen mezi smluvní strany ICCAT, spolupracující nesmluvní strany, subjekty nebo rybářské subjekty, a podíl Unie proto v době vyhlášení nařízení Rady (EU) 2017/127 nebyl určen. ICCAT za účelem vytvoření spravedlivého a vyváženého režimu rozdělování TAC pro mečouna obecného ve Středozemním moři, stanovení kvót pro smluvní strany ICCAT, spolupracující nesmluvní strany, subjekty nebo rybářské subjekty na rok 2017 a určení režimu řízení TAC ustavila pracovní skupinu.

    Během zasedání této pracovní skupiny v Madridu ve dnech 20. až 22. února 2017 bylo mezi stranami dosaženo dohody, pokud jde o přidělování kvót pro rok 2017, a bylo nalezeno kompromisní řešení pro řízení využívání kvót pro rok 2017. V rámci tohoto kompromisu, byl podíl Unie stanoven na 70,756 % zmíněného TAC stanoveného ICCAT, což odpovídá 7 410,48 tunám v roce 2017.

    Je třeba začlenit tento podíl Unie do právních předpisů EU a vymezit kvóty pro členské státy na základě historických úlovků za referenční období 2012–2015, jež byly považovány za spolehlivé.

    Kreveta severní

    V březnu 2017 vydala rada ICES doporučení pro úlovky krevety severní (Pandalus borealis) v divizi ICES IVa Východ a subdivizi 20 (severní část Severního moře, v norských hlubokých vodách a Skagerraku). Na základě konzultací s Norskem bylo rozhodnuto, že podíl EU pro krevety severní ve Skagerraku bude činit 3 856 tun.

    Související vedlejší úlovky

    Nařízením Rady (EU) 2017/595, kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva (první změna nařízení o rybolovných právech), byly odstraněny tabulky rybolovných práv pro limandu obecnou a platýse bradavičnatého ve vodách Unie oblastí IIa a IV. Proto je namístě odstranit zmínky o limandě obecné v poznámkách pod čarou, kde je zmíněna jako související druh, jehož vedlejší úlovky byly započítávány to téže kvóty s určitým procentuálním stropem.

    2017/0147 (NLE)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 43 odst. 3 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Nařízení Rady (EU) 2017/127 1 stanoví pro rok 2017 rybolovná práva ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují plavidla Unie v některých vodách mimo Unii, pro některé rybí populace a skupiny rybích populací.

    (2)Odchylka umožňující odlov mořčáka evropského s použitím určitých kategorií lovných zařízení je spojena s historickými záznamy o úlovcích za použití těchto lovných zařízení; je třeba upřesnit, že nárok na odchylku nezaniká při nahrazení plavidla, a zároveň zajistit, že počet plavidel, na něž se odchylka vztahuje, a jejich celková rybolovná kapacita se nezvýší.

    (3)V roce 2017 Mezinárodní rada pro průzkum moří (ICES) ve svém doporučení na základě referenčních ukazatelů za rok 2016 změnila oblasti řízení smačků rodu Ammodytes. Oblast řízení smačků 3r se nachází převážně v norských vodách, nicméně část se nachází také ve vodách Unie, přičemž některá důležitá loviště se rozprostírají napříč oblastmi řízení 2r a 3r. Je žádoucí zajistit, aby rybáři EU měli přístup k lovištím smačků rodu Ammodytes, jež se nacházejí ve vodách Unie oblasti řízení 3r. Rybolovná práva stanovená pro oblast řízení 2r by tudíž měla zahrnovat také vody Unie oblasti řízení 3r.

    (4)Dne 27. března 2017 vydala rada ICES doporučení pro úlovky krevety severní (Pandalus borealis) v divizi ICES IVa Východ a subdivizi ICES 20 (severní část Severního moře, v norských hlubokých vodách a Skagerraku). Na základě těchto doporučení a konzultací s Norskem je vhodné stanovit podíl Unie pro krevety severní ve Skagerraku na 3 856 tun a změnit kvóty Unie v norských hlubokých vodách.

    (5)Podle doporučení ICES ze dne 7. dubna 2017 by odlov šprota obecného (Sprattus sprattus) v Severním moři neměl za období od 1. července 2017 do 30. června 2018 překročit 170 387 tun. Rybolovná práva pro šprota obecného by proto měla být stanovena v odpovídající výši.

    (6)Nařízením Rady (EU) 2017/595 2 byly odstraněny tabulky rybolovných práv pro limandu obecnou (Limanda limanda) a platýse bradavičnatého (Platichthys flesus) ve vodách Unie divize ICES IIa a podoblasti IV uvedené v příloze IA nařízení (EU) 2017/127. Je proto vhodné odstranit zmínky o limandě obecné v poznámkách pod čarou v příloze IA nařízení (EU) 2017/127, kde je limanda obecná zmíněna jako vedlejší úlovek souvisejícího druhu.

    (7)Na svém výročním zasedání v roce 2016 přijala Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) doporučení 16-05, kterým byl celkový přípustný odlov (TAC) pro mečouna obecného (Xiphias gladius) ve Středozemním moři stanoven na 10 500 tun a kterým byla ustavena pracovní skupina za účelem vytvoření spravedlivého a vyváženého režimu rozdělování TAC pro mečouna obecného ve Středozemním moři, stanovení kvót pro smluvní strany, spolupracující nesmluvní strany, subjekty nebo rybářské subjekty na rok 2017 a určení režimu řízení TAC.

    (8)Unie formou dopisu zaslaného sekretariátu ICCAT dne 23. prosince 2016 potvrdila, že začne provádět doporučení ICCAT 16-05 od 1. ledna 2017. Unie především potvrdila, že bude od roku 2017 uplatňovat období zákazu pro mečouna obecného ve Středozemním moři podle bodu 11 doporučení ICCAT [16-05] v období od 1. ledna do 31. března. Je proto vhodné zavést takový zákaz jako podmínku funkčně spojenou se stanovováním a přidělováním rybolovných práv pro mečouna obecného ve Středozemním moři.

    (9)Pracovní skupina ustavená na základě doporučení ICCAT 16-05 se sešla ve dnech 20. až 22. února 2017 a navrhla klíč pro přidělování a také kompromis pro řízení využívání kvót pro rok 2017. V rámci tohoto kompromisu, byl podíl Unie stanoven na 70,756 % zmíněného TAC ICCAT, což odpovídá 7 410,48 tunám v roce 2017. Je proto třeba začlenit tento podíl Unie do právních předpisů EU a vymezit kvóty pro členské státy. Přidělení vycházelo z historických úlovků během referenčního období 2012–2015.

    (10)Omezení odlovu stanovená v nařízení (EU) 2017/127 jsou použitelná od 1. ledna 2017. Ustanovení tohoto nařízení týkající se omezení odlovu by se proto měla použít rovněž od uvedeného dne. Touto zpětnou působností není dotčena zásada právní jistoty a ochrany legitimního očekávání, neboť příslušná rybolovná práva nebyla dosud vyčerpána.

    (11)Nařízení (EU) 2017/127 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1
    Změny nařízení (EU) 2017/127

    1.V čl. 9 odst. 2 třetím pododstavci se doplňuje nová věta, která zní:

    „V případě nahrazení rybářského plavidla Unie může být tento nárok převeden na jiné plavidlo za předpokladu, že počet rybářských plavidel Unie, na něž se vztahuje tato odchylka, a jejich celková rybolovná kapacita se nezvýší.“

    Přílohy IA a ID nařízení (EU) 2017/127 se mění v souladu s přílohou tohoto nařízení.

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Použije se ode dne 1. ledna 2017.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda / předsedkyně

    (1) Nařízení Rady (EU) 2017/127 ze dne 20. ledna 2017, kterým se pro rok 2017 stanoví rybolovná práva ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují rybářská plavidla Unie v některých vodách mimo Unii, pro některé rybí populace a skupiny rybích populací (Úř. věst. L 24, 28.1.2017, s. 1).
    (2) Nařízení Rady (EU) 2017/595 ze dne 27. března 2017, kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva (Úř. věst. L 81, 31.3.2016, s. 6).
    Top

    V Bruselu dne 3.7.2017

    COM(2017) 356 final

    PŘÍLOHA

    NÁVRHU NAŘÍZENÍ RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2017/127, pokud jde o některá rybolovná práva


    1.Příloha IA nařízení (EU) 2017/127 se mění takto:

    a) tabulka rybolovných práv pro smačky rodu Ammodytes a související vedlejší úlovky ve vodách Unie oblastí IIa, IIIa a IV se nahrazuje tímto:

    Druh:

    Smačci rodu Ammodytes a související vedlejší úlovky

    Oblast:

    Vody Unie oblastí IIa, IIIa a IV(1)

     

    Ammodytes spp.

     

     

     

     

    Dánsko

     

    458 552

    (2)

    Analytický TAC

     

     

    Spojené království

    10 024

    (2)

    Článek 3 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    Německo

    701

    (2)

    Článek 4 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    Švédsko

    16 838

    (2)

    Unie

    486 115

    TAC

    486 115

    (1)

    Kromě vod v pásmu šesti námořních mil od základních linií Spojeného království na Shetlandských ostrovech a na ostrovech Fair a Foula.

    (2)

    Aniž je dotčena povinnost vykládky, mohou vedlejší úlovky tresky bezvousé a makrely obecné činit až 2 % kvóty (OT1/*2A3A4). Pokud členský stát použije toto ustanovení s ohledem na druh, který je vedlejším úlovkem v rámci tohoto rybolovu, nemůže tento členský stát využít s ohledem na vedlejší úlovky tohoto druhu žádné ustanovení o mezidruhové flexibilitě.

    Zvláštní podmínka: v rámci výše uvedených kvót je odlov v následujících oblastech řízení smačků rodu Ammodytes dle vymezení v příloze IID omezen na tato množství:

    Oblast: Vody Unie oblastí řízení smačků rodu Ammodytes

     

    1r

    2r a 3r

    4

    5r

    6

    7r

     

    (SAN/234_1R)

    (SAN/234_2R) pro 2r; (SAN/234_3R) pro 3r

    (SAN/234_4)

    (SAN/234_5R)

    (SAN/234_6)

    (SAN/234_7R)

    Dánsko

    241 443

    165 965

    50 979

    0

    165

    0

    Spojené království

    5 278

    3 628

    1 114

    0

    4

    0

    Německo

    369

    254

    78

    0

    0

    0

    Švédsko

    8 866

    6 094

    1 872

    0

    6

    0

    Unie

    255 956

    175 941

    54 043

    0

    175

    0

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Celkem

    255 956

    175 941

    54 043

    0

    175

    0

     

     

     

     

     

     

     

     

    “;

    b) tabulka rybolovných práv pro krevetu severní v oblasti IIIa se nahrazuje tímto:

    Druh:

    Kreveta severní

     

    Oblast:

    IIIa

     

     

     

    Pandalus borealis 

     

    (PRA/03A.)

     

     

    Dánsko

     

    2 506

    Preventivní TAC

     

     

    Švédsko

    1 350

    Použije se čl. 7 odst. 2 tohoto nařízení.

    Unie

    3 856

    TAC

    7 221

    “;

    c) tabulka rybolovných práv pro krevetu severní ve vodách Norska jižně od 62° s. š. se nahrazuje tímto:

    Druh:

    Kreveta severní

     

    Oblast:

    Vody Norska jižně od 62º s. š.

     

    Pandalus borealis 

     

    (PRA/04-N.)

     

    Dánsko

     

    211

    Analytický TAC

     

     

    Švédsko

    123

    (1)

    Článek 3 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    Unie

    334

    Článek 4 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    TAC

    Nepoužije se

    (1)

    Vedlejší úlovky tresky obecné, tresky jednoskvrnné, tresky sajdy, tresky bezvousé a tresky tmavé se započítávají do kvóty pro tyto druhy.

     

    “;

    d) tabulka rybolovných práv pro šprota obecného a související vedlejší úlovky ve vodách Unie oblastí IIa a IV se nahrazuje tímto:

    Druh:

    Šprot obecný a související vedlejší úlovky

    Oblast:

    Vody Unie oblastí IIa a IV 

     

    Sprattus sprattus

     

     

     

     

     

    Do 30. června 2017

    Od 1. července 2017 do 30. června 2018

    (SPR/2AC4-C)

    (SPR/2AC4-E)

     

     

    Belgie

    376

    1 828

    (1)

    Analytický TAC

    Dánsko

    29 755

    144 711

    (1)

    Německo

    376

    1 828

    (1)

    Francie

    376

    1 828

    (1)

    Nizozemsko

    376

    1 828

    (1)

    Švédsko

    1 330

    1 330

    (1) (2)

    Spojené království

    1 241

    6 034

    (1)

    Unie

    33 830

    159 387

    Norsko

    0

    10 000

    Faerské ostrovy

    0

    1 000

    (3)

    TAC

    33 830

    170 387

    (1)

    Aniž je dotčena povinnost vykládky, mohou vedlejší úlovky tresky bezvousé činit až 2 % kvóty ((OTH/*2AC4C) pro úlovky do 30. června 2017;. (OTH/*2AC4E) pro úlovky od 1. července 2017 do 30. června 2018). Pokud členský stát použije toto ustanovení s ohledem na druh, který je vedlejším úlovkem v rámci tohoto rybolovu, nemůže tento členský stát využít s ohledem na vedlejší úlovky tohoto druhu žádné ustanovení o mezidruhové flexibilitě.

    (2)

    Včetně smačků rodu Ammodytes.

    (3)

    Může obsahovat až 4 % vedlejších úlovků sledě obecného.

     

     

     

     

    “;

    e)v tabulce rybolovných práv pro šprota obecného a související vedlejší úlovky v oblasti IIIa se poznámka pod čarou (1) nahrazuje tímto:

    „(1)Aniž je dotčena povinnost vykládky, mohou vedlejší úlovky tresky bezvousé a tresky jednoskvrnné činit až 5 % kvóty (OTH/*03 A.). Pokud členský stát použije toto ustanovení s ohledem na druh, který je vedlejším úlovkem v rámci tohoto rybolovu, nemůže tento členský stát využít s ohledem na vedlejší úlovky tohoto druhu žádné ustanovení o mezidruhové flexibilitě.“

    2.V příloze ID nařízení (EU) 2017/127 se tabulka rybolovných práv pro mečouna obecného ve Středozemním moři nahrazuje tímto:

    Druh:

    Mečoun obecný

    Oblast:

    Středomoří

    Xiphias gladius

    (SWO/MED)

    Chorvatsko    

    Kypr    

    Španělsko    

    Francie    

    Řecko    

    Itálie    

    Malta    

    16

    59

    1 822,49

    127,02

    1 206,45

    3 736,26

    443,26

    (1)

    (1)

    (1)

    (1)

    (1)

    (1)

    (1)

    Analytický TAC

    Článek 3 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    Článek 4 nařízení (ES) č. 847/96 se nepoužije.

    Unie

    7 410,48

    (1)

    TAC

    10 500

    (1) Tuto kvótu lze odlovit pouze od 1. dubna 2017 do 31. prosince 2017.

    Top