Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0368

    SDĚLENÍ KOMISE o aktuálním stavu společné rybářské politiky a konzultaci o rybolovných právech na rok 2018

    COM/2017/0368 final

    V Bruselu dne 5.7.2017

    COM(2017) 368 final

    SDĚLENÍ KOMISE

    o aktuálním stavu společné rybářské politiky a konzultaci o rybolovných právech na rok 2018

    {SWD(2017) 256 final}


    1.Úvod

    Toto sdělení poskytuje přehled o aktuálním stavu společné rybářské politiky (SRP). Podává zprávu o pokroku při dosahování udržitelného rybolovu, a zejména při zajišťování, aby využívání živých biologických mořských zdrojů obnovilo a zachovávalo stavy lovených druhů nad úrovněmi, které mohou poskytnout maximální udržitelný výnos, což přispěje rovněž k dosažení dobrého stavu životního prostředí v evropských mořích do roku 2020 1 . Zkoumá změny stavu populací, stavu loďstva EU, postupné zavádění povinnosti vykládky a pokrok v oblasti decentralizace 2 . Stanovuje rovněž zásady, jež jsou základem pro návrhy Komise týkající se rybolovných práv na rok 2018. Členské státy, poradní sbory, jiné zúčastněné strany a veřejnost se vyzývají, aby předložily svá doporučení a návrhy k těmto politických směrům.

    2.Pokrok při dosahování udržitelného rybolovu

    V několika posledních letech došlo k významnému pokroku při provádění reformy SRP z roku 2013:

    -Splnění cíle maximálního udržitelného výnosu (MSY): Podle posledního posouzení Vědeckotechnického a hospodářského výboru pro rybářství (VTHVR) na základě údajů za rok 2015 3 bylo 39 z 66 populací posuzovaných v severovýchodním Atlantiku využíváno v rámci FMSY (což se rovná 59 %, 7% zvýšení z 52 % v předcházejícím roce). Střední míra úmrtnosti způsobená rybolovem se nyní stabilizovala na zhruba 1,0. V roce 2017 se počet celkových přípustných odlovů (TAC) stanovený v souladu s doporučením maximálního udržitelného výnosu zvýšil na 44, což představuje 61 % všech odlovů v severovýchodním Atlantiku.

    -Obnova populací: Mezi roky 2003 a 2015 vzrostl průměrný objem biomasy populací v severovýchodním Atlantiku o 35 %.

    -Zlepšení celkové hospodářské výkonnosti: Loďstvo EU zaznamenalo v roce 2014 rekordní čistý zisk 770 milionů EUR, což je 50% zvýšení oproti částce z roku 2013, kdy čistý zisk činil 500 milionů EUR.

    -Lepší vyvažování rybolovné kapacity a rybolovných práv: Rovnováha mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy se v posledních letech v celém loďstvu EU zlepšila. Mezi roky 2007 a 2015 se kapacita rybářského loďstva EU postupně snižovala, přičemž počet rybářských plavidel se snížil o 6 %, výkon motorů o 14 % a prostornost o 24 %.

    -Formování víceletých plánů v souladu s reformovanou SRP: Po loňském přijetí baltského plánu navrhla Komise víceleté plány pro rybí populace žijící při dně v Severním moři 4 a pro malé pelagické druhy v Jaderském moři 5 .

    -Decentralizace správy: Správa SRP, včetně víceletých plánů a aktů v přenesené pravomoci přijatých prostřednictvím regionalizace, se zřetelně decentralizovala.

    -Závazky pro Středozemní a Černé moře: Byly uzavřeny významné politické dohody k dosažení environmentální, hospodářské a sociální udržitelnosti – ve Středozemním moři prostřednictvím ministerského prohlášení Medfish4Ever 6 a v Černém moři prostřednictvím Bukurešťského prohlášení 7 .

    I přes tento pokrok je nutné další úsilí, zejména s cílem snížit vysokou míru nadměrného rybolovu ve Středozemním moři a počet jednotlivých populací využívaných nad FMSY v severovýchodním Atlantiku a provádět povinnost vykládky.

    2.1.Pokrok při dosahování FMSY 

    Pokračuje pokrok směrem k rybolovným populacím na úrovni, která je v souladu s FMSY 8 . Ve všech oblastech celkového přípustného odlovu (TAC) došlo ke značnému snížení míry rybolovu nad FMSY. Rybolov v porovnání s FMSY byl v roce 2015 na 99 % (snížení ze 158 % v roce 2003 a 129 % v roce 2008). Nadměrné využívání celkově prudce pokleslo ve všech oblastech (s výjimkou Středozemního a Černého moře).

    Podrobnější rozpis je uveden níže.

    populací podléhajících konzultacím mezi pobřežními státy vzrostl v roce 2016 TAC pro makrelu obecnou o 14 %. Z uplatnění dlouhodobé strategie řízení dohodnuté mezi stranami (EU, Norskem a Faerskými ostrovy) vyplynula rybolovná práva na něco málo přes 1 milion tun pro všechny strany zabývající se rybolovem. Tento rok se bude konat referenční srovnávání. TAC tresky modravé byl stanoven v souladu s FMSY a prudce vzrostl na 1,3 milionu tun. Mezi dotčenými pobřežními státy byla v souladu s FMSY dohodnuta nová strategie pro tresku modravou. Pro atlanticko-skandinávskou populaci sledě obecného se všechny strany dohodly na celkovém omezení odlovu pod FMSY (v souladu se strategií zavedenou od roku 1999). To umožnilo, aby TAC v severovýchodním Atlantiku významně vzrostl na téměř 650 000 tun.

    TAC pro rok 2017 v Baltském moři se řídily víceletým plánem 9 . TAC pro sledě obecného a platýse jsou v souladu s FMSY; TAC pro šprota obecného a lososa obecného jsou pod FMSY. Západní populace tresky obecné vyvolávají vážné znepokojení, a proto byl TAC pro rok 2017 snížen o 56 %. Byla přijata jiná doprovodná opatření s cílem pomoci obnovit tyto populace. V rámci přístupu předběžné opatrnosti byla přijata snížení TAC pro východní populace tresky obecné (25 %), pro lososa obecného ve Finském zálivu (20 %) a pro sledě obecného v Rižském zálivu (11 %). TAC lososa obecného v hlavní pánvi sleduje maximální udržitelný výnos a v posledních letech se nemění; společně se snížením nehlášených odlovů a vnitrostátních opatření specifických pro jednotlivé řeky to pomohlo zvýšit počet vracejících se jikernaček.

    Populace v Severním moři se nadále zlepšují, přičemž 59 % vykládek pochází z udržitelně řízených populací. TAC pro jazyka obecného se v souladu s FMSY zvýšil o 21 %; TAC pro humra severského narostl o 46 %. Treska tmavá se loví na úrovních pod FMSY; její TAC je o 53 % vyšší. TAC pro tresku jednoskvrnnou byl v souladu s doporučením FMSY snížen o 45 %. Předpokládá se však, že se populace zvětší díky lepšímu dorůstání v posledních několika letech. Treska obecná i treska bezvousá se nadále loví na úrovních mírně nad FMSY, ale nacházejí se na úrovních, které jsou v souladu s hodnotou MSY BTRIGGER. Platýs a jazyk obecný se loví na úrovních pod FMSY.

    severozápadních vodách nadále roste populace štikozubce severního a jeho TAC se zvýšil o 10 % v souladu s FMSY. Tato populace nyní zasahuje hlouběji do Severního moře. Sledi v Keltském a Irském moři jsou v rámci bezpečných biologických limitů, ale byla u nich provedena snížení TAC o 6 % a 10 %, která odrážejí trendy populace. TAC pro humra severského v oblasti VII se zvýšil o 9 % s největším nárůstem o 68 % pro oblast Porcupine Bank. TAC pro jazyka obecného ve východní části Lamanšského průlivu se snížil o 16 % v souladu s přístupem řízení odvětví schváleným VTHVR; pro toto loviště byla stanovena dodatečná ochranná opatření. TAC pro západní populaci kranase obecného se snížil o 23 %.

    Ve vodách západně od Skotska pocházelo 63 % vykládek z udržitelně řízených populací. V Irském moři to dosahuje 55 %. I nadále tam také zůstávají významné výzvy, neboť populace tresky obecné i tresky bezvousé jsou vážně vyčerpány. Míra úmrtnosti způsobená rybolovem pro tresku obecnou je značně vyšší než FMSY. Treska bezvousá je v současnosti lovena na úrovních značně pod FMSY, ale zatím nevykazuje žádné známky obnovy.

    Keltské moře má 37 % vykládek v udržitelných mezích. Smíšené loviště tresky obecné, tresky jednoskvrnné a tresky bezvousé zůstává při stanovení rybolovných práv výzvou. TAC pro tresku bezvousou a tresku jednoskvrnnou se zvýšily o 21 % a 7 %, přičemž došlo ke snížení o 38 % pro tresku obecnou. Treska bezvousá je využívána na úrovních pod FMSY a treska jednoskvrnná je využívána nad FMSY, ačkoli populace je nad MSY BTRIGGER. Populace tresky obecné v Keltském moři je vyčerpána a lovena nad FMSY. Potíž je v tom, že treska obecná je lovena v řadě různých smíšených lovišť, ve kterých větší selektivita pro tresku obecnou povede také k menšímu počtu úlovků jiných cílových druhů.

    moři u Pyrenejského poloostrova a Biskajském zálivu pochází 68 % celkových vykládek z udržitelně řízených populací. TAC pro ďasovité se zvýšil o 54 % v souladu s doporučením FMSY. Jazyk obecný v Biskajském zálivu podléhá již po několik let přístupu řízení odvětví, který VTHVR považuje za udržitelný. Díky iniciativě tohoto odvětví se jeho TAC pro rok 2017 nemění. Pro pakambalu (Biskajský záliv a západní vody), pro kterou poskytla Mezinárodní rada pro průzkum moří (ICES) doporučení FMSY poprvé, byl TAC snížen o čtvrtinu. TAC jižní populace štikozubce obecného se mírně snížil, ale populace je i nadále lovena nad FMSY. Sardel obecná v Biskajském zálivu je lovena udržitelně a kranas obecný v oblasti IX je v rámci bezpečných biologických limitů; jeho TAC se zvýšil o 7 %.

    Rybolovná práva pro hlubinné populace představují méně než 1 % všech vykládek v EU. Jsou stanovována každé dva roky a TAC byly určeny pro roky 2017 a 2018. TAC pro hlavouna tuponosého v severozápadních vodách byly stanoveny v souladu s FMSY. Údaje o všech jiných populacích a/nebo jejich posouzení jsou omezené. Některé stále představují významné výzvy vzhledem ke své nízké produktivitě.

    Ve Středozemním a Černém moři zůstává posun směrem k FMSY výzvou, a to z kombinace různých důvodů:

       vysoký počet plavidel malých loďstev, pro která nejsou metody kontroly, prosazování, sledování a hlášení úlovků (vykládek a výmětů) dostatečné,

       vícedruhová povaha rybolovů,

       sdílení rybích populací mezi členskými státy a nečlenskými státy, což činí dodržování cílů SRP obtížnějším, a

       skutečnost, že počet rybích populací posouzených ročně (asi 35) se považuje za velmi nízký.

    Nadměrný rybolov ve Středozemním moři dosahuje celkově zhruba dvojnásobku až trojnásobku FMSY 10 . Navzdory nedávnému zlepšení zůstává stav mnoha populací neznámý. V případě takových populací, jako je štikozubec obecný, parmice nachová 11 , ďas černobřichý a treska modravá, je současná míra úmrtnosti způsobené rybolovem až šestkrát vyšší než Fmsy. Komise pracuje u všech příslušných populací na kvalitnějším shromažďování údajů a požádala VTHVR o doporučení ohledně nových populací 12 .

    V malém počtu středomořských lovišť jsou populace využívány v míře slučitelné s dosažením FMSY a loďstva dosahují pokroku, zejména ve vykládkách (krevety druhu Pandalus borealis a parmice nachová v jižním a centrálním Tyrhénském moři).

    Za těchto okolností bude dodržení cíle SRP dosáhnout pro všechny populace do roku 2020 FMSY vyžadovat soustavnější úsilí. To předpokládá spolupráci s mezinárodními partnery EU prostřednictvím Generální komise pro rybolov ve Středozemním moři (GFCM), vystupňování úsilí o aktualizaci vnitrostátních plánů řízení v souladu s cíli SRP a zahrnutí dostatečné úrovně ambicí do příští generace víceletých plánů řízení. Je také nutné více práce:

       na další spolupráci v rámci mořských oblastí – např. ve Lvím zálivu,

       na přijetí ambiciózních přechodných opatření pro zachování zdrojů ve značně nadměrně využívaných rybolovech,

       na navázání na hlavní a vedlejší cíle dohodnuté v březnu 2017 v maltském ministerském prohlášení MedFish4Ever o shromažďování údajů, vědeckém hodnocení, řízení rybolovů dle ekosystémů, boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému (NNN) rybolovu, udržitelném drobném rybolovu a koordinaci ve Středomoří a jejich provádění,

       v Černém moři, kde by Bukurešťské prohlášení z října 2016 mělo být využito k řešení vážných problémů, včetně NNN rybolovu.

    V rámci Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) 13 byl přijat TAC pro rok 2017 pro tuňáka obecného ve východním Atlantiku a Středozemním moři. TAC odrážel nejlepší dostupné vědecké informace založené na revizi doporučení ohledně populace z roku 2014. Vysoké úrovně biomasy – pravděpodobně doposud nejvyšší – umožnily zvýšit TAC o 25 % v porovnání s rokem 2016.

     

    V listopadu 2016 schválila ICCAT rovněž doporučení, kterým se od roku 2017 zavádí víceletý plán obnovy pro mečouna obecného s cílem dosáhnout v roce 2031 BMSY s nejméně 60% pravděpodobností. Plán stanovil TAC pro rok 2017 ve výši 10 500 tun. To je významný vývoj, neboť mečoun obecný je jednou z nejvíce nadměrně lovených populací ve Středozemním moři.

    V rybolovech pakambaly velké v Černém moři se od roku 2018 smluvní strany a spolupracující nesmluvní strany GFCM zavázaly nepřekročit úroveň rybolovných práv přidělených v letech 2013–2015 14 . Země, které nepoužívají režim kvót, nepřekročí úroveň úlovků nebo úroveň intenzity rybolovu dosaženou v letech 2013–2015.

    2.2.Trendy biomasy

    ICES i VTHVR poskytují informace o trendech biomasy reprodukující se populace pro severovýchodní Atlantik a VTHVR též pro Středozemní moře. Analýza ukazuje, že průměrná biomasa v severovýchodním Atlantiku byla v roce 2015 o 35 % vyšší než v roce 2003. Méně výrazný vzestupný trend je zřejmý pro populace s nedostatečnými údaji. Naproti tomu ve Středozemním moři se průměrná biomasa od roku 2003 do roku 2014 snížila o 20 %.

    Procento populací v rámci bezpečných biologických limitů v severovýchodním Atlantiku rovněž narůstá. V roce 2015 bylo 68 % populací zařazeno mezi populace v rámci bezpečných biologických limitů. To je téměř dvojnásobek pouhých 35 % v roce 2003.

    2.3.Hospodářská výkonnost loďstva EU

    Nejnovější výroční hospodářská zpráva vypracovaná VTHVR potvrzuje, že hospodářská výkonnost loďstva EU se v posledních letech významně zlepšila. Předběžné údaje pro rok 2015 ukazují na trvalé oživení a hospodářské prognózy na roky 2016 a 2017 zůstávají optimistické. Hrubá přidaná hodnota loďstva EU, tj. příspěvek odvětví rybolovu do hospodářství prostřednictvím mezd a hrubého zisku, dosahovala v roce 2014 výše 3,7 miliardy EUR. To je výrazný nárůst oproti předchozím rokům. Průměrné platy v loďstvu EU v posledních letech rovněž vzrostly, zatímco celková zaměstnanost nadále klesá.

    Celkově se zdá, že zvýšení výkonnosti je výsledkem a) vyšších příjmů a b) snížených nebo stabilních nákladů na rybolov. Náklady ovlivňují poměrně nízké ceny paliv a klesající trend spotřeby paliva a intenzity využívání paliva, jelikož mnoho loďstev EU v současnosti funguje efektivněji. Přes tento celkový hospodářský pokrok se výkonnost mezi regiony, členskými státy a lovišti významně liší. Loďstva v Severním moři a severovýchodním Atlantiku obvykle podávají lepší výkony než loďstva ve Středozemním a Černém moři. Nejnovější studie a vědecké publikace 15 naznačují, že by loďstvo EU mohlo významně zlepšit svou hospodářskou výkonnost, kdyby biomasa všech využívaných populací byla obnovena na úrovně maximálního udržitelného výnosu (MSY). Naznačují též 16 , že čím dříve budou míry úmrtnosti způsobené rybolovem sníženy na FMSY, tím dříve začnou růst zisky loďstva EU.

    2.4.Decentralizace

    Nová SRP podporuje decentralizaci pro řízení rybolovu, které se zakládá na regionálních víceletých plánech a aktech v přenesené pravomoci formovaných regionalizací.

    2.4.1.Víceleté plány

    Víceleté plány jsou jedním z hlavních nástrojů pro dosažení cílů nové SRP. Zahrnují mimo jiné cíl rybolovu při maximálním udržitelném výnosu a termín pro dosažení tohoto cíle; opatření pro provádění povinnosti vykládky, a je-li to potřebné, ochranná opatření pro nápravná opatření.

    Důležitým krokem v tomto směru bylo přijetí víceletého plánu pro Baltské moře v roce 2016. Probíhá legislativní proces pro víceleté plány pro druhy žijící při dně v Severním moři a pelagické druhy v Jaderském moři.

    Dne 3. srpna 2016 navrhla Komise víceletý plán pro rybí populace žijící při dně v Severním moři. Návrh má zajistit, aby populace byly loveny na udržitelné úrovni, a řídí se stejnými základními zásadami jako plán pro Baltské moře.

     

    V únoru 2017 Komise rovněž přijala návrh na víceletý plán pro řízení malých pelagických populací v Jaderském moři. Jaderské populace sardele obecné a sardinky obecné jsou trvale hodnoceny jako nadměrně využívané a jejich úrovně biomasy se odhadují jako historicky nejnižší. Podle nejnovějšího vědeckého doporučení existuje vysoké riziko, že se populace sardele obecné a sardinky obecné vyčerpají, nebude-li se rychle jednat 17 . Navržený plán stanovuje pro obě populace cílové míry úmrtnosti způsobené rybolovem. To představuje posun v řízení malých pelagických druhů směrem k přístupu založenému na stanovených rybolovných právech.

    2.4.2.Akty v přenesené pravomoci v rámci regionalizace

    SRP zavedla regionalizaci s cílem formovat řadu opatření přijatých prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci, zejména opatření pro zachování zdrojů potřebných ke splnění povinností podle právních předpisů EU o životním prostředí a plánů výmětů. V případě regionalizace mohou země EU s přímým zájmem na řízení předkládat společná doporučení pro přijetí aktů Komise v přenesené pravomoci.

    Regionalizace hraje významnou úlohu v postupném zavádění povinnosti vykládky, kde společná doporučení členských států vedla k 15 plánům výmětů, z nichž některé urychlily postupné zavádění povinnosti vykládky ve srovnání se zákonnými lhůtami. Tyto plány obsahují údaje o provádění povinnosti vykládky, včetně výjimek, kde je to podpořeno vědeckým doporučením.

    Společná doporučení ohledně opatření pro zachování rybolovných zdrojů na regionální úrovni v souladu s článkem 11 SRP nebyly tak četné, ale Komise jich obdržela sedm pro Severní moře a Baltské moře. Klíčovým sdělením středomořského ministerského prohlášení z března 2017 je závazek udělat více pro zřízení chráněných mořských oblastí také v této mořské oblasti.

    Poradní sbory, organizace zúčastněných stran, které se skládají ze zástupců odvětví a jiných zájmových skupin v poměru 60/40, hrají v regionalizaci ústřední úlohu. Mají za úkol poskytovat Komisi a členským státům doporučení a informace ohledně řízení rybolovu, sociálně-ekonomických aspektů a aspektů souvisejících se zachováním rybolovu a akvakultury. Členské státy musí poradní sbory konzultovat ohledně společných doporučení, která v rámci regionalizace navrhují. Počet doporučení se mezi roky 2013 a 2016 celkově zvýšil o více než třetinu. Tři z nových poradních sborů zřízených reformovanou SRP – pro Černé moře, pro trhy a pro akvakulturu – jsou nyní navíc plně funkční a přivádí více zúčastněných stran do konzultačních a rozhodovacích procesů EU.

    2.5.Povinnost vykládky

    V současnosti spadají všechna loviště v Baltském moři a Černém moři, jakož i všechna loviště pro pelagické a průmyslově zpracovávané druhy ve všech vodách EU pod povinnost vykládky. Z hlediska regionální situace spadá nyní v Severním moři 82 % všech TAC pod povinnost vykládky. V severozápadních vodách dosahuje toto číslo 86 % a v jihozápadních vodách 77 %. Objem rybích populací žijících při dně pod povinností vykládky dosahuje 28 % v Severním moři, 46 % v severozápadních vodách a 27 % v jihozápadních vodách. Zatímco provádění povinnosti vykládky pro rybolov druhů žijících při dně v severozápadních vodách značně pokročilo, pro rybolov druhů žijících při dně v Severním moři a v jihozápadních vodách je nutné koordinovanější úsilí.

    Ve Středozemním moři, kde povinnost vykládky platí pro druhy, jež podléhají minimálním referenčním velikostem pro zachování zdrojů, je v současnosti 29 % celkových vykládek pod povinností vykládky. Na základě rybolovu toto číslo dosahuje 82 % pro malé pelagické druhy a 17 % pro druhy žijící při dně (včetně měkkýšů). Většina úlovků z rybolovu malých pelagických druhů podléhá povinnosti vykládky, zatímco pro lepší integraci rybolovu druhů žijících při dně do povinnosti vykládky do roku 2019 je nutná další práce.

    V Černém moři pokrývá od roku 2017 povinnost vykládky všechny úlovky druhů podléhajících TAC, tj. šprota obecného a pakambaly velké.

    Komise musí podávat každý rok zprávu o specifických informacích ohledně provádění povinnosti vykládky 18 . První zpráva byla přijata v roce 2016 19 a týkala se povinnosti vykládky pelagických druhů a v Baltském moři v roce 2015. Druhá zpráva v pracovním dokumentu útvarů Komise připojeném k tomuto sdělení poskytuje aktualizaci ohledně provádění povinnosti vykládky v roce 2016, kdy byl rozšířen zákaz výmětů na některé rybolovy druhů žijících při dně v Severním moři a Atlantiku. Je založena na informacích od členských států, poradních sborů a Evropské agentury pro kontrolu rybolovu (EFCA).

    Zprávy z členských států celkově zdůraznily řadu výzev, které vyžadují koordinované úsilí odvětví rybolovu i veřejné správy. Komise bude pokračovat v úsilí projednat s členskými státy i odvětvím, jak používat dostupné nástroje ke zmírnění efektu blokačních druhů a řešení problémů kolem uvádění podměrečných odlovů na trh. Odvětví a členské státy by rovněž měly činit více pro zlepšení údajů o výmětech za účelem posouzení praktického dopadu povinnosti vykládky a zavedení nezbytných kontrolních a donucovacích nástrojů.

    3.Návrhy TAC na rok 2018

    Rybolovná práva na rok 2018 se budou řídit cíli SRP a budou založena na nejlepším dostupném vědeckém doporučení 20 . Pokud vědecká doporučení k dispozici nejsou, uplatní Komise v souladu s cíli SRP přístup předběžné opatrnosti.

    3.1.Populace s posouzením maximálního udržitelného výnosu

    Pro dosažení cílů SRP se musí zvýšit podíl populací lovených na úrovních odpovídajících FMSY. Komise má jako v předchozích letech v úmyslu navrhnout TAC v souladu s dosažením FMSY v příštím roce, tj. v roce 2018 v případě návrhů rybolovných práv provedených v tomto roce. To pomůže postupně přiblížit dodržování právní povinnosti v SRP. Bude to však vyžadovat závazek Rady, že sladí svá rozhodnutí s tímto přístupem. Pro populace s posouzením FMSY má Komise v úmyslu použít dostupné bodové hodnoty, nebyly-li přijaty víceleté plány s rozsahy FMSY.

    Pokud jde o populace s posouzeným maximálním udržitelným výnosem sdílené s partnerskými zeměmi mimo EU, Komise se nadále snaží s nimi dohodnout na uplatnění stejného přístupu. U populací řízených prostřednictvím regionálních organizací pro řízení rybolovu se Komise řídí směrnicemi pro rozhovory stanovenými Radou pro regionální organizace pro řízení rybolovu, přičemž dodržuje stejné normy a zásady jako pro populace v EU.

    3.2.Populace v rámci víceletých plánů

    Pokud jde o baltský víceletý plán, jediný přijatý od vstupu nové SRP v platnost, stanovuje rozsahy cílové míry úmrtnosti způsobené rybolovem slučitelné s dosažením maximálního udržitelného výnosu a bude základem pro návrhy TAC pro rok 2018 v Baltském moři. Tyto rozsahy poskytnuté z vědeckého doporučení pokrývají všechny míry úmrtnosti způsobené rybolovem, které vedou k úrovním biomasy schopným dlouhodobě produkovat maximální udržitelný výnos.

     

    Víceleté plány, které byly přijaty před vstupem SRP 2014 v platnost a umožňují stanovení rybolovných práv v roce 2018 v souladu s FMSY, by měly být uplatňovány. Pro plány, které již nejsou slučitelné s tímto cílem, například protože zahrnují méně ambiciózní cíl, má Komise v úmyslu přijmout návrhy TAC pro rok 2018 v souladu s FMSY.

    3.3.Další populace

    Pro populace bez plného posouzení maximálního udržitelného výnosu jsou zvažovány alternativní parametry. Návrhy TAC budou odrážet všechny změny v dostupném vědeckém doporučení bez ohrožení zachování populace. Může zde vzniknout řada rozličných případů.

    3.3.1.Populace s dostupnými údaji pro určení přibližných hodnot maximálního udržitelného výnosu

    Tyto populace jsou posuzovány podle modelů odhadů tendencí, přičemž kvantitativní doporučení odlovu vydá rada ICES 21 . Přístup bude obdobný jako v případě populací, u nichž existuje plné posouzení maximálního udržitelného výnosu.

    3.3.2.Populace, u nichž jsou pro vypracování přibližných hodnot maximálního udržitelného výnosu k dispozici trendy na základě průzkumu nebo časové řady odlovů

    Při neexistenci jakéhokoli posouzení FMSY navrhuje vědecké doporučení omezení odlovů. Komise využije u těchto populací doporučení ICES a posoudí situaci případ od případu, přičemž uplatní přístup předběžné opatrnosti.

    3.3.3.Populace s předpokladem stability

    Rada v roce 2013 rozhodla zachovat TAC pro 26 populací nezměněné až do roku 2018, pokud by biologické doporučení nepožadovalo úpravy. Obecně jde o populace, které jsou využívány pouze jako vedlejší úlovky s nízkou úrovní čerpání kvót; jejich hospodářský význam je nízký a informace o jejich stavu jsou omezené. Komise má v úmyslu pokračovat v tomto přístupu, pokud neexistují údaje ICES pro revizi, přičemž v tomto případě budou zvažovány úpravy.

    3.3.4.Populace bez biologických doporučení

    Při neexistenci biologických doporučení by měly být uplatněny vhodné návrhy TAC podle přístupu předběžné opatrnosti v souladu s čl. 2 odst. 2 SRP. Komise úzce spolupracuje s ICES na dalším vývoji nástrojů, které zaplní stávající mezery a umožní jí přijímat návrhy systematičtějším, předem definovaným a transparentním způsobem.

    3.4.Úpravy TAC a povinnost vykládky

    Podle pravidel SRP by rybolovná práva pro populace podléhající povinnosti vykládky měla být stanovena na základě vědeckého doporučení s ohledem na úlovky spíše než na vykládky. Úpravy TAC jsou součástí celkového balíčku opatření zaměřených na provádění povinnosti vykládky. Neměly by ohrozit cíl FMSY ani zvýšit míru úmrtnosti způsobenou rybolovem.

    Komise zvažuje úpravy TAC pro populace podléhající od roku 2018 povinnosti vykládky, jako to učinila pro rok 2017. Nejsou-li k dispozici žádné ověřené nebo úplné údaje o výmětech, Komise má v úmyslu extrapolovat údaje pro výpočet úprav TAC, pokud se taková metodika ukáže být přijatelná, na základě doporučení VTHVR.

    Není třeba upravovat TAC v roce 2018 pro populace nebo úlovky, u kterých povinnost vykládky vstoupí v platnost v roce 2019. Úpravy TAC pro populace řízené společně s mezinárodními partnery (země mimo EU, regionální organizace pro řízení rybolovu) podléhají konzultaci s těmito partnery.

    Po kladném vědeckém posouzení ICES 22 a na základě návrhu Komise se Rada na začátku roku 2017 rozhodla zrušit TAC pro limandu obecnou a platýse bradavičnatého v Severním moři. Mnoho zúčastněných stran uvítalo tento krok, který usnadňuje provádění povinnosti vykládky. S ohledem na to je Komise připravena diskutovat o budoucím zrušení jiných TAC, neexistuje-li riziko s ohledem na zachování populace a ICES s tím souhlasí.

    4.Závěr

    Komise bude pokračovat v prosazování plného provádění SRP a navrhne rybolovná práva pro rok 2018 v souladu s cíli maximálního udržitelného výnosu v SRP. S prvním víceletým plánem podle SRP již zavedeným je scéna připravená pro postupné zavádění tohoto prioritního nástroje řízení v dalších mořských oblastech EU jako prostředku pro dosažení hlavních cílů SRP.

    Hospodářská výkonnost mnoha loďstev se nadále zlepšuje a pokrok směrem k lepšímu sladění rybolovné kapacity s rybolovnými právy je dobrý. Pokud jde o využívání zdrojů, přetrvávají problémy s dosahováním cílů maximálních udržitelných výnosů, zejména ve Středozemním a Černém moři. EU musí učinit víc v oblastech, kde je pokrok pomalý. Regionální spolupráce – v úzké konzultaci se všemi dotčenými zúčastněnými stranami, jak je zakotveno v SRP – bude hrát při uskutečňování výše uvedeného klíčovou roli.



    Harmonogram

    Plánovaný pracovní harmonogram je následující.

    Kdy

    Co

    Červenec – září

    Veřejná konzultace o sdělení

    Květen/červen/říjen

    Doporučení ohledně populace od ICES

    26. září

    Seminář o stavu populací se zúčastněnými stranami

    Přijetí návrhů TAC pro Baltské moře

    Říjen

    Zasedání Rady k TAC pro Baltské moře

    Listopad

    Přijetí návrhů TAC pro Atlantik / Severní moře / Černé moře

    Prosinec

    Zasedání Rady k TAC pro Atlantik / Severní moře / Černé moře

    (1) Směrnice 2008/56/ES (Úř. věst. L 164, 25.6.2008, s. 19).
    (2) Výroční zprávy Komise o provádění povinnosti vykládky a o rovnováze mezi rybolovnou kapacitou a rybolovnými právy, jak vyžadují čl. 15 odst. 14 a čl. 22 odst. 4 nařízení (EU) č. 1380/2013 ze dne 11. prosince 2013 (Úř. věst. L 354, 28.12.2013), jsou zahrnuty do pracovního dokumentu útvarů Komise připojeného k tomuto sdělení.
    (3) 2017-04_STECF 17 -04: Sledování výkonu společné rybářské politiky, Ispra, Itálie, 27.–31. března 2017.
    (4) COM/2016/0493 final – 2016/0238 (COD).
    (5) COM/2017/097 final – 2017/043 (COD).
    (6) https://ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/2017-03-30-declaration-malta.pdf.
    (7) Generální komise pro rybolov ve Středozemním moři (GFCM) uspořádala v říjnu 2016 zasedání na vysoké úrovni o správě rybolovu v Černém moři. Konference přijala Bukurešťské prohlášení, které zdůrazňuje potřebu společných přístupů založených na spolupráci mezi pobřežními státy pro řešení problémů rybolovu v Černém moři.
    (8) 2017-04_STECF 17-04.
    (9) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1139 ze dne 6. července 2016, kterým se zavádí víceletý plán pro populace tresky obecné, sledě obecného a šprota obecného v Baltském moři a pro rybolov využívající tyto populace a kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2187/2005 a zrušuje nařízení Rady (ES) č. 1098/2007 (Úř. věst. L 191, 15.7.2016, s. 1).
    (10) Podrobnosti viz pracovní dokument útvarů Komise.
    (11) S výjimkou parmice nachové v jižní a centrální části Tyrhénského moře.
    (12) (VTHVR) – Hodnocení pro oblast Středomoří 2016 – část 2 (STECF-17-06).
    (13)

    Doporučení ICCAT 14-04 pozměňující doporučení 13-07 s cílem zřídit víceletý plán obnovy pro tuňáka obecného ve východním Atlantiku a Středozemním moři provedené v právních předpisech EU jako nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1627 ze dne 14. září 2016 o víceletém plánu obnovy populace tuňáka obecného ve východním Atlantiku a Středozemním moři a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 302/2009, Úř. věst. L 252, 16.9.2016, s. 1.

    (14) Doporučení GFCM/40/2016/6 ohledně vědeckého sledování, řízení a kontroly rybolovu pakambaly velké v Černém moři (GSA 29).
    (15) The Sunken Billions Revisited: Progress and Challenges in Global Marine Fisheries, World Bank; Sustainability now or later? Estimating the benefits of pathways to maximum sustainable yield for EU Northeast Atlantic fisheries (Znovu k utopeným miliardám: Pokrok a výzvy globálního mořského rybolovu, Světová banka; Udržitelnost nyní nebo později? Odhad výhod cest k maximálnímu udržitelnému výnosu pro rybolov EU v severovýchodním Atlantiku), Marine Policy (Námořní politika) 72 (2016), s. 40–47.
    (16) V těchto simulacích se klíčové vnější faktory jako environmentální kolísání nebo hospodářské činitele jako paliva považují za konstantní.
    (17) Seminář GFCM o hodnocení strategie řízení, únor 2017.
    (18) Ustanovení čl. 15 odst. 14 nařízení (EU) č. 1380/2013 ve znění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/812 ze dne 20. května 2015, Úř. věst. L 133, 29.5.2015.
    (19) COM(2016) 396 final.
    (20) Od ICES a popřípadě od VTHVR a Vědeckého poradního výboru GFCM.
    (21) Na základě přibližné hodnoty FMSY.
    (22) ICES, žádost EU o kombinované TAC pro limandu obecnou a platýse bradavičnatého a možná opatření pro řízení kromě omezení odlovů, 10. března 2017.
    Top