EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0088

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ o provádění právních předpisů EU o odpadech za období 2010–2012 Provádění směrnice 2008/98/ES o odpadech, směrnice 86/278/EHS o kalech z čistíren odpadních vod, směrnice 1999/31/ES o skládkách odpadů, směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech, směrnice 2002/96/ES o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) a směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech

COM/2017/088 final

V Bruselu dne 27.2.2017

COM(2017) 88 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o provádění právních předpisů EU o odpadech za období 2010–2012

Provádění směrnice 2008/98/ES o odpadech, směrnice 86/278/EHS o kalech z čistíren odpadních vod, směrnice 1999/31/ES o skládkách odpadů, směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech, směrnice 2002/96/ES o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) a směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech


ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o provádění právních předpisů EU o odpadech za období 2010–2012

1.ÚVOD

Tato zpráva poskytuje informace o provádění následujících směrnic o odpadech v období let 2010–2012:

směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) 2008/98/ES ze dne 19. listopadu 2008 o odpadech a o zrušení některých směrnic (rámcová směrnice o odpadech);

směrnice Rady 86/278/EHS ze dne 12. června 1986 o ochraně životního prostředí a zejména půdy při používání kalů z čistíren odpadních vod v zemědělství (směrnice o kalech z čistíren odpadních vod);

směrnice Rady 1999/31/ES ze dne 26. dubna 1999 o skládkách odpadů (směrnice o skládkách);

směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES ze dne 20. prosince 1994 o obalech a obalových odpadech (směrnice o obalech a obalových odpadech);

směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/96/ES ze dne 27. ledna 2003 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (směrnice OEEZ);

směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/66/ES ze dne 6. září 2006 o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a o zrušení směrnice 91/157/EHS (Text s významem pro EHP) (směrnice o bateriích).

Zpráva vychází z informací členských států poskytnutých v odpovědích v dotaznících o provádění. V případech, kdy členské státy neposkytly požadované informace, čerpá zpráva z jiných dostupných zdrojů informací, jako jsou zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, informace z internetových stránek členských států a odpovědi předložené za předchozí vykazovaná období. Podrobné informace o provádění jednotlivých směrnic naleznete na adrese: http://ec.europa.eu/environment/waste/reporting/index.htm .

2.Včasnost a kvalita podávání zpráv

Z 27 členských států, na které se vztahuje povinnost poskytnout zprávu 1 , předložila většina odpovědi v dotaznících o provádění směrnic, které jsou předmětem této zprávy. Členské státy by mohly lépe plnit své oznamovací povinnosti tím, že předloží zprávy včas, zodpoví všechny otázky a uvedou úplné informace. Příloha 1 uvádí přehled předložených zpráv.

Kvalita a úroveň podrobností ve zprávách a poskytnutých informacích se výrazně lišily. Opakovaně byly poskytnuty nejasné, vágní odpovědi. Odpovědi například často pouze odkazovaly na vnitrostátní právní předpisy nebo na odpovědi předložené v předchozích vykazovaných obdobích, bez poskytnutí dalších informací o provádění směrnic v praxi, a to i v případě, kdy to bylo výslovně vyžadováno.

Na žádost o poskytnutí statistických údajů a údajů o dodržování cílů stanovených ve směrnicích členské státy většinou reagovaly tak, že odkazovaly na výroční zprávy předložené Eurostatu. 2

3.Směrnice 2008/98/ES o odpadech

Členské státy musely provést novou rámcovou směrnici o odpadech nejpozději do 12. prosince 2010. V době podávání zpráv ji všechny členské státy buď provedly, nebo tento proces probíhal.

V porovnání s předchozím vykazovaným obdobím byla tvorba komunálního odpadu na hlavu nižší, skládky komunálního odpadu se zmenšily a recyklace a spalování s využitím energie se zvýšily. Koncem roku 2012 dosáhla nejméně polovina členských států cíle připravit se na opětovné použití a recyklaci 50 % odpadu z domácností a podobného odpadu do roku 2020 nebo jej překročila, případně byla na dobré cestě k jeho dosažení. Sedm členských států oznámilo, že do roku 2012 již tohoto cíle dosáhly nebo jej překročily. Dalších sedm členských států uvedlo, že se připravily na opětovné použití a recyklovaly více než 40 % odpadu z domácností a podobného odpadu.

Řada členských států předložila údaje o úrovních využití stavebních a demoličních odpadů v letech 2010–2012. Čtrnáct členských států oznámilo, že již dosáhly cíle využívat 70 % stavebního a demoličního odpadu nebo jej překročily.

Většina členských států zveřejnila programy předcházení vzniku odpadů. Osm členských států ještě stále aktualizovalo své plány pro nakládání s odpady v souladu s požadavky rámcové směrnice o odpadech. Členské státy začlenily zásady rozšířené odpovědnosti výrobců, soběstačnosti a blízkosti a zásadu „znečišťovatel platí“ společně s požadavky článku 10 směrnice 3 do vnitrostátních právních předpisů a politiky.

V řadě členských států jsou výrazné nedostatky v uplatňování právních předpisů EU o odpadech na nakládání s odpady, protože se stále do velké míry spoléhají na skládkování komunálního odpadu. Komise vypracovala cílené rady k provádění konkrétních opatření a využívání evropských fondů, aby těmto členským státům pomohla při zlepšování jejich nakládání s odpady. 4

4.Směrnice 86/278/EHS o kalech z čistíren odpadních vod

Směrnice o kalech z čistíren odpadních vod je v platnosti již téměř tři desetiletí a její provádění zůstává bez problémů. Od předchozího vykazovaného období se toho změnilo jen málo.

Během vykazovaného období nevyužívaly všechny členské státy kaly z čistíren odpadních vod pro zemědělské účely. V některých členských státech se kaly zemědělsky nevyužívají vůbec nebo se využívají jen velmi málo. Jeden členský stát oznámil, že začal využívat kaly z čistíren odpadních vod pro zemědělské účely.

Všechny členské státy zavedly infrastrukturu pro zpracování kalů a nahlásily metody zpracování kalů z čistíren odpadních vod, než jsou použity na půdu.

Pokud jde o požadavek stanovit frekvenci testování půdy, na které byly použity kaly, výkon členských států se značně liší. Některé členské státy stanovily intervaly, ve kterých se bude půda po počátečním použití kalů analyzovat. Jiné členské státy stanovily frekvenci 10 nebo dokonce 20 let. Jiné nestanovily frekvence a vyžadují testování půdy pouze v případě, že se očekává překročení mezních hodnot.

Údaje, které předložily členské státy o kalech vzniklých a použitých v zemědělství, potvrzují, že toto zůstává jedním z převážných využití. Ačkoli tvorba kalů se v letech 2010 až 2012 ve srovnání s roky 2007 až 2009 snížila o 2 %, členské státy vykázaly, že v zemědělství se použilo téměř stejné množství jako v předchozím období.

To odpovídá přibližně 45 % množství vzniklých kalů.

5.Směrnice 1999/31/ES o skládkách odpadů

Směrnice o skládkách odpadů je v platnosti již dlouho a od předchozího vykazovaného období došlo jen k malé změně.

Členské státy podnikly opatření, aby se minimalizovalo nebo snížilo množství odpadu na skládky. Skládky komunálního odpadu ve státech EU-27 se snížily z celkového množství 96 055 milionů tun / 193 kg na hlavu v roce 2009 na celkem 78 036 milionů tun / 152 kg na hlavu v roce 2012. Průměrná úroveň skládkování celkového vzniklého odpadu se v roce 2012 snížila na 32 %. Některé členské státy nahlásily v roce 2012 úrovně skládkování komunálního odpadu nižší než 5 %. V řadě členských států je však skládkování stále převládajícím způsobem zpracování komunálního odpadu, přičemž se skládkuje více než 80 % celkového vzniklého odpadu. Tyto členské státy čeká hodně práce, aby skládkování omezily.

Většina členských států nahlásila meziroční snížení skládkování biologicky rozložitelného komunálního odpadu a jiného biologicky rozložitelného odpadu. Úplnost předložených údajů se však liší.

Členské státy podnikly opatření pro zachycování, úpravu a využití skládkových plynů a pro omezování škodlivých vlivů a nebezpečí.

Rovněž provedly požadavek na kritéria přijímání odpadu do svých vnitrostátních právních předpisů, včetně technických požadavků, jako jsou monitorování průsakové vody, povrchových vod, podzemních vod a emisí plynů. Nebyly však vždy předloženy údaje o praktickém prosazování těchto požadavků provozovateli skládek.

Patnáct členských států oznámilo, že všechny jejich skládky nebezpečného odpadu splňují požadavky směrnice, a sedm uvedlo, že stále mají nevyhovující skládky. Jedenáct členských států oznámilo, že všechny jejich skládky odpadů neklasifikovaných jako nebezpečné jsou v souladu se směrnicí a deset členských států uvedlo, že stále mají nevyhovující skládky. Jedenáct členských států oznámilo, že všechny jejich skládky inertních odpadů jsou v souladu se směrnicí, a deset členských států uvedlo, že stále mají nevyhovující skládky.

Počet nevyhovujících skládek v provozu pro všechny toky odpadů (nebezpečných, neklasifikovaných jako nebezpečné a inertních) zůstává v některých státech znepokojující. Totéž platilo rovněž v předchozím vykazovaném období. Pro vyřešení tohoto problému zbývá ještě mnohé udělat.

6.Směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech

Směrnice o obalech a obalových odpadech je v platnosti již déle než dvacet let a od předchozího vykazovaného období došlo jen k malé změně.

Členské státy podnikly kroky, aby prostřednictvím řady opatření zabránily tvorbě obalových odpadů. K nim patří preventivní plány, programy odpovědnosti výrobců, opatření v oblasti zdanění, systémy poplatků podle množství odpadů, zadávání ekologických veřejných zakázek, informační a osvětové kampaně, ekodesign a akční plány pro klíčová průmyslová odvětví. V letech 2010 až 2012 zůstalo množství a složení vykázaných obalů a obalových odpadů stálé, přičemž vykázané množství obalových odpadů vytvořených ve státech EU-27 vzrostlo v daném období o 0,16 %.

Většina členských států podnikla řadu opatření na podporu opětovného použití. Mezi ně patří systémy zálohování a individuálního zpětného odběru u konkrétních typů obalů, daňová opatření, povinnost nabízet výrobky v obalech pro opětovné použití, podpora opětovného použití v plánech pro odpady a jako opatření určená k předcházení vzniku odpadů, a informační a osvětová opatření. Některé členské státy zavedly nové systémy náhrady záloh nebo jejich zavedení plánují.

Převážná většina členských států dosáhla cílů týkajících se celkového využití a recyklace obalových odpadů a cílů zaměřených na recyklaci konkrétních materiálů.

Obecně se výkony členských států mírně zlepšily v případě využití (z 76,3 % v roce 2010 na 78,5 % v roce 2012) a recyklace (z 63,3 % v roce 2010 na 64,6 % v roce 2012).

Většina členských států zavazuje výrobce ke sběru obalových odpadů kvůli jejich využití a recyklaci. Výrobci obalů plní své závazky tím, že vytvářejí vlastní programy zpětného odběru nebo se účastní programu zahrnujícího vracení, sběr, opětovné použití, recyklaci nebo jiné využití obalových odpadů. Některé členské státy dosáhly pokroku rozšířením stávajících programů kolektivního nakládání s obalovými odpady nebo zavedením dalších programů vracení a zvýšením počtu programů kolektivního dodržování předpisů pro obalové odpady.

Většina členských států oznámila existenci vnitrostátních norem pro maximální úrovně koncentrací těžkých kovů v obalech. Na základě rozhodnutí Komise 2009/292 ES ze dne 24. března 2009 je pro přepravky a palety z plastů zavedeno udělování výjimky ze směrnice o obalech a obalových odpadech týkající se úrovní koncentrací těžkých kovů. Navzdory povinnosti podávat zprávy o fungování systému stanovené v tomto rozhodnutí a o dosaženém pokroku při postupném omezování přepravek a palet z plastů s příliš vysokou koncentrací těžkých kovů, žádný členský stát k tomuto žádné informace neposkytl.

7.Směrnice 2002/96/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ)

Tato zpráva se týká staré směrnice OEEZ. Ta však byla mezitím nahrazena směrnicí 2012/19/EU.

Všechny členské státy vytvořily systémy sběru a zavedly opatření týkající se environmentálně šetrného zpracování OEEZ a opatření zajišťující financování sběru, zpracování, využití a environmentálně šetrného odstraňování OEEZ z domácností. Rovněž zavedly opatření, aby zajistily, že výrobci poskytnou příslušné informace spotřebitelům a zpracovatelským zařízením OEEZ.

V letech 2010 až 2012 bylo sebráno, opětovně použito / recyklováno a využito více OEEZ než v předchozím vykazovaném období.

Množství OEEZ sebraných z domácností ve státech EU-27 se zvýšilo z 2,97 milionu tun na konci roku 2009 na 3,02 milionu tun na konci roku 2012. V tomto období dosáhlo 17 členských států cíle pro sběr OEEZ z domácností ve výši 4 kg na obyvatele.

Většina členských států dosáhla cílů směrnice pro konkrétní kategorie v případě opětovného použití / recyklace a využití, přičemž úrovně se během vykazovaného období zlepšily. Nejvyšší úrovně byly vykazovány u spotřební elektroniky a malých spotřebičů pro domácnost. Pokud jde o spotřební elektroniku, dosáhlo 26 členských států cíle 65 % u opětovného použití / recyklace a cíle 75 % u využití. Tyto členské státy rovněž dosáhly cíle 50 % u opětovného použití / recyklace a cíle 70 % u využití spotřebičů pro domácnost. Počet členských států, které dosáhly těchto cílů, byl mírně vyšší než v předchozím vykazovaném období, ačkoli seznam členských států se u každé kategorie OEEZ mění. Počet členských států, které dosáhly cílů pro konkrétní kategorie v případě opětovného použití a recyklace, mírně klesl pouze u několika kategorií OEEZ. 5

8.Směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech

Tentokrát poprvé musely členské státy předkládat Komisi zprávu o směrnici o bateriích. Proto není možné srovnání s předchozím vykazovaným obdobím.

Všechny členské státy provedly požadavky směrnice o bateriích do svých vnitrostátních předpisů.

Většina členských států zavedla ve vykazovaném období programy sběru pro baterie a akumulátory a několik uvedlo, že stále ještě zajišťují plnou funkčnost těchto programů. Členské státy mají zavedená opatření pro zpracování a recyklaci odpadních baterií a akumulátorů.

Členské státy oznámily, že zavedly řadu opatření, aby se předešlo odvážení odpadních baterií a akumulátorů na skládky, jako jsou systémy povolení a seznamy druhů odpadů, jejichž skládkování je zakázáno. Jedenáct členských států oznámilo, že zavedly opatření překračující povinnosti plynoucí ze směrnice. Patří mezi ně minimalizace odstraňování odpadů z průmyslových a automobilových baterií a akumulátorů jako směsného komunálního odpadu, osvětové kampaně ve školách a komunitách a zřízení sběrných míst pro bezplatný zpětný odběr.

Do 26. září 2012 dosáhlo 20 členských států minimálního cíle pro sběr 25 %.

Čtyři členské státy uvedly, že dosáhly 100 % recyklace a osm členských států vykázalo úrovně účinnosti mezi 50 % a 99 %.

Devatenáct členských států dosáhlo úrovní účinnosti recyklace pro olověné, nikl-kadmiové a jiné baterie a akumulátory a/nebo je překročily. Dva členské státy dosáhly úrovně účinnosti u olověných a jiných baterií a akumulátorů a/nebo je překročily a dva členské státy jich dosáhly nebo je překročily pouze u olověných baterií a akumulátorů.

Dva členské státy vyvezly odpadní baterie a akumulátory do třetích zemí. Řada členských států je vyvezla do jiných členských států, což dotazník o provádění plně nevyjadřuje. Členské státy bez vnitrostátních zařízení pro zpracování nebo recyklaci vyvezly všechny sebrané baterie a akumulátory. Řada členských států s vnitrostátními zařízeními pro zpracování rovněž uvedla, že vyvezly své odpadní baterie a akumulátory ke zpracování jinde v EU.

9.Závěry

Ne všechny členské státy splnily povinnost ve směrnicích, aby každé tři roky podávaly Komisi zprávy o jejich provádění. Některé nepředložily odpovědi na dotazník o provádění v letech 2010–2012.

Odpovědi se pohybují od podrobných až po úplné, některé pouze odkazují na vnitrostátní právní předpisy. Většina členských států uvedla, zda byla opatření provedena do vnitrostátních zákonů, ale nevyjádřila se k tomu, zda se opatření ukázala jako účinná nebo vedla v praxi ke zlepšením. Odpovědi byly také někdy nekonzistentní. V některých případech scházely údaje. V jiných neumožňovaly odpovědi srovnání mezi členskými státy nebo mezi výkonem členského státu v předchozím a stávajícím vykazovaném období.

V mnoha případech neposkytly odpovědi dostatek informací pro posouzení aktuálního stavu provádění směrnic. Řada odpovědí například pouze odkazovala na vnitrostátní právní předpisy nebo přepisovala části právních textů, bez poskytnutí dalších informací o provádění, nebo pouze odkazovala na odpovědi v dotaznících o provádění za předchozí vykazovaná období, bez poskytnutí vyžadovaných informací nebo informací o vývoji situace v čase.

Závěrem lze říci, že tříleté zprávy o provádění vypracované členskými státy se pro ověřování souladu se směrnicemi, jejich provádění a jejich dopadu ukázaly jako neúčinné. Podávání zpráv rovněž vyžaduje velké zdroje a může vytvářet zbytečnou administrativní zátěž.

Nejobjektivnější a nejpřesnější informace pro posouzení výkonu při nakládání s odpady napříč členskými státy představují údaje, které poskytují každý rok o vzniklých odpadech, sběru odpadů, recyklaci a využití odpadů, skládkování a tvorbě a využívání kalů z čistíren odpadních vod. Proto by se měly více snažit o zlepšování kvality, spolehlivosti a srovnatelnosti těchto dat. Mohly by tak učinit porovnáním metodik vykazování a zavedením zprávy o kontrole kvality údajů, aby při podávání zpráv o dosahování cílů stanovených v právních předpisech členské státy používaly nejnovější a harmonizovanou metodiku.

Těmito závěry se zabývá nedávný přezkum politiky a právních předpisů v oblasti odpadů. 6 V něm Komise navrhla zrušit ustanovení, která ukládají členským státům povinnost vytvářet každé tři roky zprávu o provádění, a vycházet při monitorování plnění směrnic výhradně z kvalitních statistických údajů, které musí členské státy poskytovat každoročně Komisi.



Příloha 1:    Odpovědi členských států v dotaznících o provádění, které Komise obdržela před koncem roku 2014

Členský stát

Rámcová směrnice o odpadech
2008/98/ES

Směrnice OEEZ
2002/96/ES

Směrnice o skládkách
1999/31/ES

Směrnice o obalech a obalových odpadech
94/62/ES

Směrnice o kalech z čistíren odpadních vod
86/278/EHS

Směrnice o bateriích
2006/66/ES

Rakousko

+

+

+

+

+

+

Belgie

-

+

+ 7

+

+

+

Bulharsko

+

+

+

+

+

+

Chorvatsko

+
nevyžadováno

nevyžadováno

nevyžadováno

+
nevyžadováno

+
nevyžadováno

nevyžadováno

Kypr

+

-

+

+

+

+

Česká republika

+

+

+

+

+

+

Dánsko

+

-

+

-

-

-

Estonsko

+

+

+

+

+

+

Finsko

+

+

+

+

+

+

Francie

-

+

-

+

-

+

Německo

+

+

+

+

+

+

Řecko

+

+

+

+

+

-

Maďarsko

+

+

+

+

+

+

Irsko

+

-

+

+

+

+

Itálie

+

+

-

+

+

+

Lotyšsko

+

+

+

+

-

-

Litva

+

+

+

+

+

+

Lucembursko

+

-

+

+

+

+

Malta

+

+

-

+

+

+

Nizozemsko

-

+

+

+

+

+

Polsko

+

+

-

+

-

+

Portugalsko

+

+

+

-

+

+

Rumunsko

+

-

+

-

-

+

Slovensko

+

+

+

+

+

+

Slovinsko

+

+

+

+

+

+

Španělsko

+

+

+

+

+

+

Švédsko

+

+

+

+

+

+

Spojené království

+

-

+

+

+

+

EU-28: procent obdrženo (%)

89 %

(25/28)

75 %

(21/28)

82 %

(23/28)

89 %

(25/28)

82 %

(23/28)

86 %

(24/28)

Včas: do 30. 9. 2013

Mezi 1. 11. 2013 a 31. 12. 2014

Mezi 1. 10. 2013 a 31. 10. 2013

Do 31. 12. 2014 nebyla obdržena žádná zpráva



Příloha 2:    vznik a zpracování odpadů

Vzniklý komunální odpad podle členského státu (v tisících tun)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód dat: t_env_wasst)

Zpracování komunálního odpadu podle členského státu (2012)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód dat: t_env_wasst)

Opětovné využití a recyklace odpadu z domácností podle členského státu

Zdroj: Údaje poskytnuté členskými státy Evropské komisi v dotaznících o provádění v letech 2010–2012 nebo EUROSTATU pomocí portálu EDAMIS



Příprava na opětovné použití a recyklaci odpadu z domácností – metoda výpočtu

Členský stát

Úrovně přípravy na opětovné použití a recyklaci odpadu z domácností

Metoda výpočtu, kterou použil členský stát: 8

2010

2011

2012

Rakousko

2

79 %

-

79 %

Belgie

3

58 %

59 %

57 %

Bulharsko

3

29 %

32 %

-

Chorvatsko

2

-

15 %

-

Kypr

2

20,3 %

22,4 %

-

Česká republika

2

38 %

50 %

46 %

Dánsko

1

-

-

53 %

Estonsko

2

-

27 %

27 %

Finsko

4

33 %

35 %

33 %

Francie

2

-

59 %

-

Německo

4

63 %

63 %

-

Řecko

-

-

-

-

Maďarsko

2

34 %

40 %

-

Irsko

1

53 %

45 %

44 %

Itálie

2

37 %

39 %

41 %

Lotyšsko

4

16 %

18 %

18 %

Litva

2

37 %

43 %

42 %

Lucembursko

3

51 %

50 %

-

Malta

1

-

23 %

24 %

Nizozemsko

2

48 %

48 %

48 %

Polsko

2

-

-

18 %

Portugalsko

2

19 %

19 %

22 %

Rumunsko

-

-

-

-

Slovensko

3

9 %

13 %

13 %

Slovinsko

4

22 %

34 %

-

Španělsko

4

29 %

27 %

-

Švédsko

2

62 %

-

-

Spojené království

3

40 %

43 %

44 %

Poznámky:

Aby se ověřil soulad s cílem podle čl. 11 odst. 2 písm. a) rámcové směrnice o odpadech, umožňuje rozhodnutí 2011/753/EU 9 členským státům použít čtyři různé metody výpočtu při uvádění úrovně opětovného použití a recyklace u odpadu z domácností. Rozdíl mezi metodami výpočtu se týká druhů odpadu, které každá zahrnuje, a to takto.

Metoda č. 1: papírový, kovový, plastový a skleněný odpad z domácností.

Metoda č. 2: papírový, kovový, plastový a skleněný odpad a jiné toky jednotlivých odpadů z domácností nebo podobné toky odpadů.

Metoda č. 3: odpad z domácností.

Metoda č. 4: komunální odpad.

Zdroj: Údaje poskytnuté členskými státy Evropské komisi v dotaznících o provádění v letech 2010–2012 nebo EUROSTATU pomocí portálu EDAMIS. 10



Využití stavebního a demoličního odpadu podle členského státu

Zdroj: Údaje poskytnuté členskými státy Evropské komisi v dotaznících o provádění v letech 2010–2012 nebo EUROSTATU pomocí portálu EDAMIS. 11


Příloha 3: kaly z čistíren odpadních vod

Množství kalů vzniklých a použitých v členských státech v letech 2010–2012

Množství kalů vyprodukovaných čistírnami odpadních vod, sušina (tun/rok)

Množství kalů využitých v zemědělství

2010

2011

2012

2010

2011

2012

Rakousko *

117 471

119 069

34 798

33 076

113 248

13 029

Bulharsko

49 757

51 388

59 261

13 644

17 561

21 241

Chorvatsko

21 315

18 570

19 457

546

681

954

Kypr

7 083

6 815

6 533

5 294

3 912

2 756

Česká republika

162 724

163 739

162 217

27 253

20 562

35 542

Dánsko

131 900

nesděleno

nesděleno

79 140

nesděleno

nesděleno

Estonsko

27 950

27 780

22 796

14 100

16 030

12 536

Finsko

142 700

140 900

nesděleno

7 500

3 800

nesděleno

Francie

1 127 039

1 094 836

1 124 363

779 609

790 780

787 300

Německo

1 774 793

1 836 952

1 742 920

610 249

600 270

580 031

Řecko

103 866

90 655

89 978

270

180

9 358

Maďarsko **

236 043

217 494

nesděleno

24 580

22 322

nesděleno

Irsko

89 991

85 648

72 429

82 670

57 699

68 329

Itálie

839 725

851 760

654 024

248 215

299 159

274 095

Lotyšsko

23 258

22 458

22 686

8 131

5 307

6 740

Litva

67 990

65 971

nesděleno

15 517

15 877

nesděleno

Lucembursko

7 434

7 852

8 733

2 738

3 569

4 292

Nizozemsko

523 744

513 786

510 000

23 853

20 708

20 000

Polsko

533 400

567 300

562 000

98 200

112 000

123 000

Portugalsko ***

162 680

140 013

284 776

5 646

23 087

29 171

Rumunsko ****

138 850

124 500

nesděleno

0

0

nesděleno

Slovensko

54 760

58 720

58 706

923

462

1 140

Slovinsko

29 996

26 808

26 171

3

0

2

Španělsko

1 086 720

1 058 999

1 082 669

895 791

863 765

870 059

Švédsko

211 100

214 420

207 460

49 600

44 170

48 340

Spojené království

1 422 024

1 434 710

1 152 327

1 067 672

1 074 424

834 202

*    Údaje za rok 2011 nezahrnují údaje z Dolního Rakouska.

**    Nejde o konečné údaje, protože konečný výpočet údajů za rok 2011 právě probíhá.

***    Byla použita odhadovaná průměrná hodnota 20 % sušiny.

****    Údaje použité za léta 2007–2009.



Příloha 4: skládky odpadu

Tabulka 1: Počet skládek v roce 2012

Členský stát

Nebezpečný odpad

Odpad neklasifikovaný jako nebezpečný

Inertní odpad

Jiný odpad

Rakousko

0

156

35

505 12

Belgie

7

31

14

1

Bulharsko

8

174

3

-

Kypr

1 13

119

2

-

Česká republika

26

152

62

-

Chorvatsko

Nevyžadováno

Dánsko

6

52

6

0

Estonsko

7

6

-

-

Finsko

22

90

4

-

Francie

-

-

-

-

Německo

76

2 643

1 742

11 14

Řecko

2

74

-

2 15

Maďarsko

13

72

11

-

Irsko

0

36

5

45

Itálie

-

-

-

-

Lotyšsko

1

11

-

-

Litva

0

11

3

0

Lucembursko

0

2

11

0

Malta

0

-

-

-

Nizozemsko 16

22

22

22

-

Polsko

-

-

-

-

Portugalsko

2

63

4

0

Rumunsko 17

105

105

105

-

Slovensko

11

90

17

-

Slovinsko

2

71

14

0

Španělsko

14

206

170

-

Švédsko

46

108

30

0

Spojené království

225

423

429

-

EU-27:

355 18

3 719 19

2 362 20

564



Tabulka 2: Zbývající kapacita skládek pro odpad neklasifikovaný jako nebezpečný v roce 2012 (v 1 000 tun nebo m3)

Členský stát

Nebezpečný odpad

Odpad neklasifikovaný jako nebezpečný

Inertní odpad

Jiný odpad

Rakousko

0

38 900

5 300

-

Belgie

3 354 t +

607 460 m3

8 763 t +

16 385 m3

3 992

2 076,52

Bulharsko

3 693

235 258

1 439

0

Kypr

-

-

-

0

Česká republika

8 821

33 584

9 830

0

Chorvatsko

Nevyžadováno

Dánsko 21

463

692

260

0

Estonsko

205 500

6 200

0

0

Finsko

18 061

48 667

496

0

Francie

-

-

-

-

Německo

54 800

455 200

184 100

7 600

Řecko

1,5 22

-

0

-

Maďarsko

185 za rok

38 900

16 800

0

Irsko

-

14 500

-

-

Itálie

-

-

-

-

Lotyšsko

180

16 211

0

0

Litva

0

1 250 za rok

106 za rok

0

Lucembursko

0

1 160 127 m3

14 593 544 m3

0

Malta

0

-

-

-

Nizozemsko 23

-

39 690 m3

0

0

Polsko

-

-

-

-

Portugalsko

1 670

28 275

653

0

Rumunsko 24

-

-

-

-

Slovensko

813

8 964

-

0

Slovinsko

75

6 464

609

0

Španělsko

5 130 t +
80 000 m3

124 168 t + 53 307 000 m3

102 254

0

Švédsko

7 050

34 726

637

0

Spojené království

18 545

485 174

130 024

0

EU-27

551 120 25

2 288 590 26

978 550 27

Zdroj: Dotazníky o provádění 2010–2012 a EUROSTAT 2015. 28



PŘÍLOHA 5: obaly a obalové odpady

Vzniklé obaly a obalové odpady podle členského státu (tuny)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód: t_env_wasst)



Využití obalových odpadů podle členského státu (%)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód: t_env_wasst)

Recyklace obalových odpadů podle členského státu (%)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód: t_env_wasst)

Příloha 6: odpady z elektrického a elektronického zařízení

Celkové množství EOOZ sebrané z domácností podle členského státu (kg na hlavu)

Zdroj: EUROSTAT (on-line kód: env_waselee)



PŘÍLOHA 7: baterie a akumulátory

Sběr odpadních baterií a akumulátorů podle členského státu (%) 29

Zdroj: Údaje poskytnuté členskými státy Evropské komisi (EK, 2014)

Účinnost recyklace odpadních baterií a akumulátorů podle členského státu (%) 30

Zdroj: Údaje poskytnuté členskými státy Evropské komisi (EK, 2014)

(1)

     Chorvatsko se stalo členským státem Evropské unie (EU) 1. července 2013. Proto nemělo v průběhu vykazovaného období povinnost provádět tyto směrnice. Předložilo však odpovědi v dotaznících o provádění za období 2010–2012 pro rámcovou směrnici o odpadech, směrnici o obalech a obalových odpadech a směrnici o kalech z čistíren odpadních vod a předložené informace jsou zahrnuty do této zprávy.

(2)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/environment/waste/database .

(3)

     To znamená, že sběr odpadu se provádí odděleně, pokud je to proveditelné z hlediska technického, hospodářského a z hlediska životního prostředí (článek 10 rámcové směrnice o odpadech).

(4)

      http://ec.europa.eu/environment/waste/framework/support_implementation_1st_phase.htm .

(5)

     V roce 2009 dosáhlo 26 členských států cílů pro opětovné použití a recyklaci odpadních elektrických a elektronických nástrojů. V roce 2012 dosáhlo těchto cílů 25 členských států. V roce 2009 dosáhlo 24 členských států cílů pro opětovné použití a recyklaci výbojek. V roce 2012 dosáhlo těchto cílů 23 členských států. V roce 2009 dosáhlo 26 členských států cíle pro využití odpadních elektrických a elektronických nástrojů. V roce 2012 dosáhlo těchto cílů 25 členských států.

(6)

      http://ec.europa.eu/environment/waste/target_review.htm  

(7)

     Zprávy obdržené z Valonského regionu a Flander, ale ne z regionu Brusel-hlavní město.

(8)

     Rozhodnutí Komise ze dne 18. listopadu 2011, kterým se zavádí pravidla a metody výpočtu pro ověření dodržování cílů stanovených v čl. 11 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES (2011/753/EU) (Úř. věst. L 310/11).

(9)

     Rozhodnutí Komise ze dne 18. listopadu 2011, kterým se zavádí pravidla a metody výpočtu pro ověření dodržování cílů stanovených v čl. 11 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES (2011/753/EU) (Úř. věst. L 310/11).

(10)

     ARGUS (2014), Compliance Reporting on Waste Framework Directive — Recycling and Recovery Rates for 2010, 2011 and 2012: Report on the validation of household waste data (draft), prosinec 2014.

(11)

     ARGUS (2014) Compliance Reporting on Waste Framework Directive — Recycling and Recovery Rates for 2010, 2011 and 2012: Report on the validation of construction and demolition waste data (draft), říjen 2014.

(12)

     Skládky vytěžené zeminy.

(13)

     Skládka byla vybudována před zveřejněním směrnice.

(14)

     Podzemní skladování a dlouhodobé skladování.

(15)

     Průmyslový odpad neklasifikovaný jako nebezpečný.

(16)

     Údaje, které předložilo Nizozemsko v dotazníku o provádění v letech 2010–2012, nerozlišují mezi skládkami nebezpečných odpadů, odpadů neklasifikovaných jako nebezpečné nebo inertních odpadů.

(17)

     Údaje, které předložilo Rumunsko v dotazníku o provádění v letech 2010–2012, nerozlišují mezi skládkami nebezpečných odpadů, odpadů neklasifikovaných jako nebezpečné nebo inertních odpadů.

(18)

     Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(19)

     Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(20)

     Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(21)

     Zahrnuje skládky minerálních odpadů a skládky směsného odpadu.

(22)

     Údaje odkazují na jedno ze dvou míst.

(23)

     Údaje, které předložilo Nizozemsko v dotazníku o provádění v letech 2010–2012, nerozlišují mezi skládkami nebezpečných odpadů, odpadů neklasifikovaných jako nebezpečné nebo inertních odpadů.

(24)

     Údaje, které předložilo Rumunsko v dotazníku o provádění v letech 2010–2012, nerozlišují mezi skládkami nebezpečných odpadů, odpadů neklasifikovaných jako nebezpečné nebo inertních odpadů.

(25)

Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(26)

Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(27)

Odhad EUROSTATU (postupně ukončeno)

(28)

     Databáze EUROSTAT. K dispozici na adrese: http://ec.europa.eu/eurostat/web/environment/waste/database . Tabulka ukazuje všechny údaje k dispozici v době vypracování této zprávy.

(29)

     Pro účely srovnání se úrovně sběru počítají jako průměrná procentuální úroveň napříč druhy baterií.

(30)

     U každého členského státu byly použity údaje za poslední dostupný rok, aby ukazovaly účinnost recyklace napříč druhy baterií v letech 2010 až 2012.

Top