Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0499

    ZPRÁVA KOMISE o využívání smluvních zaměstnanců v roce 2014

    COM/2016/0499 final

    V Bruselu dne 9.8.2016

    COM(2016) 499 final

    ZPRÁVA KOMISE

    o využívání smluvních zaměstnanců v roce 2014


    OBSAH

    1.Úvod

    2.Vývoj počtu smluvních zaměstnanců v Komisi od roku 2004

    3.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle pohlaví a funkční skupiny

    4.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle státní příslušnosti

    5.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle útvarů

    5.1.Rozdělení podle pohlaví a podle GŘ

    5.2.1.Smluvní zaměstnanci podle článku 3a pracovního řádu

    5.2.2.Pomocní smluvní zaměstnanci podle článku 3b pracovního řádu

    6.Rozdělení smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech a v agenturách

    6.1.Rozdělení smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech

    6.1.1.Rozdělení podle pohlaví a funkční skupiny v ostatních orgánech

    6.1.2.Rozdělení podle státní příslušnosti v ostatních orgánech

    6.2.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách

    6.2.1.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách podle pohlaví a funkční skupiny

    6.2.2.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách podle státní příslušnosti

    1.Úvod

    Touto zprávou je splněna povinnost vyplývající z čl. 79 odst. 3 pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie (dále jen „pracovní řád“), který stanoví, že „Komise předloží každoročně zprávu o využívání smluvních zaměstnanců, zahrnující údaje o počtu těchto zaměstnanců, úrovni a druzích pracovních míst, zeměpisném rozložení a rozpočtových prostředcích na každou funkční skupinu“. Zpráva poskytuje podrobný přehled o smluvních zaměstnancích (dále jen „SZ“) za období do 31. prosince 2014.

    Rozpočtové údaje (které se každý rok předávají rozpočtovému orgánu spolu s návrhem rozpočtu – pracovní dokument, části II a III) se týkají smluvních zaměstnanců, kteří byli zaměstnáni v době předložení návrhu rozpočtu (tedy včetně těch, pro jejichž zaměstnání byly využity účelově vázané příjmy), konkrétně se jedná o: výkaz k 1. dubnu roku N-1 (rok N je rok návrhu rozpočtu), plnění rozpočtu za rok N-2 a žádosti o rozpočtové prostředky s odhadem v ekvivalentu plných pracovních úvazků na rok N. Tím se vysvětlují případné rozdíly v počtu SZ mezi různými zdroji údajů.

    Zpráva zahrnuje údaje o všech evropských orgánech (včetně Evropské služby pro vnější činnost (ESVČ), která funguje od 1. ledna 2011) a o všech agenturách ve smyslu článku 1a služebního řádu. Údaje, které se týkají Komise, jsou podrobnější a zahrnují zaměstnance financované prostřednictvím rozpočtových položek pro provoz a výzkum, správní útvary, delegace, zastoupení a Společné výzkumné středisko (JRC).

    V článku 80 pracovního řádu je vymezen vztah mezi každou funkční skupinou (dále jen „FS“) a úkoly, které může smluvní zaměstnanec zařazený do této FS vykonávat:

    Funkční skupina

    Platová třída

    Úkoly

    IV

    13 až 18

    Administrativní, poradenská, jazyková a obdobná technická činnost vykonávaná pod dohledem úředníků nebo dočasných zaměstnanců

    III

    8 až 12

    Výkonné úkoly, redakční činnost, účetnictví a jiné obdobné technické úkoly vykonávané pod dohledem úředníků nebo dočasných zaměstnanců

    II

    4 až 7

    Kancelářské a sekretářské práce, řízení kancelářského úseku a jiné obdobné činnosti vykonávané pod dohledem úředníků nebo dočasných zaměstnanců

    I

    1 až 3

    Manuální nebo podpůrná správně technická činnost vykonávaná pod dohledem úředníků nebo dočasných zaměstnanců



    Kategorie smluvních zaměstnanců byla vytvořena v roce 2004 v rámci reformy služebního a pracovního řádu. Od té doby smluvní zaměstnanci užitečným způsobem přispěli k činnosti orgánů vykonáváním podpůrných administrativních činností za nižší náklady a přínosem dovedností, jimiž orgány v určitých případech nedisponovaly.

    Platí to zejména v případě náplně práce zaměstnanců FS I, která od roku 2004 nahradila kategorii D úředníků. Po zrušení kategorie D nebylo s výjimkou Parlamentu uspořádáno žádné výběrové řízení pro nábor zaměstnanců s postavením úředníků na místa zřízenců, řidičů a jiná pracovní místa, která jsou typická pro FS I.

    2.Vývoj počtu smluvních zaměstnanců v Komisi od roku 2004

    Na konci roku 2014 dosáhl celkový počet smluvních zaměstnanců ve všech orgánech a agenturách čísla 11 100. Komise zaměstnává zhruba 58 % těchto zaměstnanců, zatímco v roce 2012 jich zaměstnávala 60 %. Vzhledem k tomu, že počet smluvních zaměstnanců v Komisi zůstal značně stabilní až do roku 2013, přičemž v roce 2014 vzrostl, lze tento relativní pokles podílu smluvních zaměstnanců Komise vysvětlit zvýšením počtu smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech a agenturách.

    Podrobné rozdělení podle orgánů a agentur je v této zprávě uvedeno na jiném místě.

    Počet smluvních zaměstnanců v Komisi se od roku 2004 vyvíjel takto 1 :

    Tabulka č. 1

    Zvyšování počtu smluvních zaměstnanců v Komisi, jenž dosáhl v roce 2014 zhruba 6 400 osob, lze vysvětlit jednak postupným zánikem kategorie pomocných zaměstnanců (jichž bylo v roce 2003 zhruba 3 000) a jejím nahrazením kategorií smluvních zaměstnanců pro pomocné práce (článek 3b pracovního řádu), ale také nahrazením bývalé úřednické kategorie D kategorií SZ (článek 3a pracovního řádu) i přeměnou pracovních míst úředníků na prostředky pro SZ v administrativních útvarech. V souladu s článkem 3b pracovního řádu navíc pokračoval i nábor smluvních zaměstnanců pro účely dočasného zastupování statutárních zaměstnanců.

    Počet smluvních zaměstnanců se každoročně zvyšoval až do roku 2009 a v roce 2010 se mírně snížil. K tomuto poklesu došlo zejména proto, že se očekávaly výsledky nových výběrových řízení CAST 2010.

    V roce 2011 se údaje za Komisi stabilizovaly v důsledku dvou protichůdných vlivů. Na jedné straně byla zřízena ESVČ, do níž bylo převedeno 277 smluvních zaměstnanců Komise (kteří do té doby pracovali pro Generální ředitelství RELEX v delegacích i v ústředí), na druhé straně Komise v letech 2010 a 2011 zaměstnala 275 nových smluvních zaměstnanců. Kdyby nedošlo k převodu zaměstnanců do ESVČ, byl by pro období 2010 až 2011 zaznamenán 4,6% nárůst, který by tedy odpovídal průměrnému vývoji v letech 2008 a 2009.

    V letech 2012 a 2013 se počet smluvních zaměstnanců lehce snížil (o 1 % v roce 2012 a o 2 % v roce 2013) v důsledku obecné politiky snižování počtu zaměstnanců a očekávání nového pracovního řádu, který měl vstoupit v platnost v lednu 2014.

    V září 2013 zveřejnila Komise výzvu k vyjádření zájmu o pozice smluvních zaměstnanců podle článku 3b pracovního řádu, díky čemuž bylo možné nabídnout generálním ředitelstvím (dále jen „GŘ“) 2 nové uchazeče o zaměstnání. Vzhledem k různým lhůtám výběrového řízení a náboru se skutečný dopad této výzvy k vyjádření zájmu projevuje zejména od roku 2014.

    Díky vstupu nového služebního řádu v platnost dne 1. ledna 2014 bylo navíc možné podle článku 3b prodloužit dobu zaměstnání SZ až na šest let. Řada smluvních zaměstnanců, kteří již odpracovali 3 roky a nadále v Komisi pracují jakožto dočasní zaměstnanci, tak mohla být znovu zaměstnána na další smluvní období, díky čemuž Komise získá již proškolené a okamžitě zařaditelné smluvní zaměstnance a zároveň sníží počet dočasných zaměstnanců 3 .



    3.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle pohlaví a funkční skupiny

    Následující tabulka poskytuje přehled o rozdělení smluvních zaměstnanců podle funkčních skupin.

    Rozdělení podle pohlaví a podle funkční skupiny v roce 2014 4

    Tabulka č. 2

    Ke dni 31. prosince 2014 působilo v Komisi 6 440 SZ. Početně nejvíce zastoupenou funkční skupinou je FS II, do níž v roce 2014 patřilo více než 40 % všech smluvních zaměstnanců, což oproti předchozím rokům představuje zvýšení. Zaměstnanci této skupiny vykonávají sekretářské a jiné obdobné práce, působí však také například v oblasti péče o děti. Následují SZ náležející do funkčních skupin IV a III.

    Zastoupení mužů a žen je celkově stabilní: v roce 2013 tvořily ženy 62,8 % všech SZ, v roce 2014 to bylo 63,4 %.

    Lze konstatovat, že ve funkční skupině IV bylo v roce 2014 téměř dosaženo genderové vyváženosti. V ostatních funkčních skupinách se poměr mužů a žen od roku 2011 příliš nezměnil. Ve funkční skupině II jsou ženy zastoupeny výrazně více než muži (83,5 % v roce 2014), více žen, i když v menší míře, je také ve funkční skupině III (59,8 % v roce 2014). Naopak ve funkční skupině I převažují muži (63,5 % mužů v roce 2014).

    Uvedená čísla opět odrážejí „tradiční“ rozdělení podle vykonávané náplně práce: ve funkční skupině II se jedná o sekretářské práce a práci vychovatelek, zatímco ve funkční skupině I se většinou jedná o práci zřízenců či řidičů.

    4.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle státní příslušnosti

    Mezi smluvními zaměstnanci jsou v sestupném pořadí nejčastěji zastoupeny tyto státní příslušnosti: Belgičané, Italové, Francouzi, Španělé a Rumuni, po kterých následují Poláci a Řekové. Pro čtyři první státní příslušnosti je toto pořadí stejné již od roku 2005. Spojené království, Německo, ale i Polsko a Nizozemsko jsou v poměru ke svému počtu obyvatel zastoupeni spíše málo. Na druhou stranu Belgie a Itálie jsou v poměru k počtu obyvatel zastoupeny velice výrazně.

    Je třeba připomenout, že po přistoupení Chorvatska k Unii dne 1. července 2013 začali být jako smluvní zaměstnanci zaměstnáváni i chorvatští občané a k 31. prosinci 2014 jich v Komisi pracovalo 59.



    Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle státní příslušnosti a pohlaví v roce 2014 5

    Tabulka č. 3



    Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle státní příslušnosti je ovlivněno kombinací několika faktorů, zejména umístněním evropských orgánů a délkou nabízených smluv.

    Většina smluv se uzavírá na dobu určitou, a proto mají tendenci přijmout nabízenou smlouvu spíše ti uchazeči, jejichž bydliště se nachází v místě sídla příslušného orgánu nebo v jeho blízkosti. Na druhou stranu bývá pro uchazeče někdy obtížné opustit svou zemi původu a usadit se na krátkou dobu v místě sídla příslušného orgánu, zejména pokud má takový uchazeč rodinu.

    Smluvní zaměstnanci jsou totiž v Komisi zaměstnáni na základě článku 3b pracovního řádu, tedy na počáteční dobu jednoho roku s prodloužením o dva roky. Po vstupu nového pracovního řádu v platnost v roce 2014 je trvání těchto smluv nyní stanoveno na nejvýše šest let.

    Faktor zeměpisné blízkosti se odráží také na seznamech úspěšných uchazečů, z nichž Komise vybírá. Je však třeba připomenout, že neexistují kvóty podle státní příslušnosti: nábor probíhá na základě požadovaného profilu, dovedností a jazykových znalostí uchazečů.

    Stejná tendence spojená s místem pobytu vyplývá i z tabulky, která se týká rozdělení podle státní příslušnosti v ostatních orgánech a agenturách.

    Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle pohlaví a funkční skupiny 6

    Tyto tabulky umožňují analyzovat rozdělení podle funkční skupiny, státní příslušnosti a pohlaví. V roce 2014 byli stejně jako v předchozích letech ve FS IV a ve FS II zastoupeni státní příslušníci všech členských států. Ovšem v roce 2014 nebyli ve FS III zastoupeni žádní Lucemburčané a ve FS I nebyli zastoupeni žádní Rakušané.

    Tabulka č. 4

    FS IV

     

    FS III


    FS II



    FS I

    5.Rozdělení smluvních zaměstnanců Komise podle útvarů

    V následujícím oddíle byly údaje týkající se smluvních zaměstnanců roztříděny podle GŘ. Rozdíly mezi GŘ jsou dány zejména povahou jejich úkolů. Například GŘ DEVCO zaměstnává většinou smluvní zaměstnance FS IV, kteří pracují v oblasti mezinárodní pomoci a spolupráce nebo jsou pověřeni řízením programů, a to v delegacích i v ústředí, zatímco OIB zaměstnává většinou administrativní asistenty a vychovatelky z funkční skupiny II.

    Je třeba také upozornit, že prostředky přidělené na politiku nahrazování nepřítomných zaměstnanců umožňují zachovat nepřerušené fungování útvaru, jež by bez těchto dočasných náhrad nebylo tak uspokojivé.

    5.1.Rozdělení podle pohlaví a podle GŘ 7

    Tabulka č. 5

    5.2.    Rozdělení podle typu smlouvy 8

    5.2.1.Smluvní zaměstnanci podle článku 3a pracovního řádu

    Tabulka č. 6


    5.2.2.Pomocní smluvní zaměstnanci podle článku 3b pracovního řádu

    Tabulka č. 7


    6.Rozdělení smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech a v agenturách

    V roce 2014 pracovalo v ostatních orgánech a v agenturách celkem 4 624 SZ, v roce 2013 to bylo 4 179. Mezi lety 2013 a 2014 došlo k nárůstu o 10,6 %.

    Tabulka č. 8

    Vývoj rozdělení smluvních zaměstnanců
    v ostatních orgánech a v agenturách od roku 2010
    9

    * jedním z důvodů výrazného zvýšení počtu smluvních zaměstnanců mezi lety 2010 a 2011 bylo vytvoření ESVČ od 1. ledna 2011 a převod 313 smluvních zaměstnanců Komise do ESVČ k uvedenému datu. Podrobnější informace jsou uvedeny ve zprávě Komise Radě o využívání smluvních zaměstnanců z roku 2011.

    6.1.Rozdělení smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech 10

    Počet smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech se od roku 2013 do roku 2014 zvýšil o 17,7 %. K nárůstu došlo zejména v důsledku zvýšení počtu smluvních zaměstnanců v Evropském parlamentu od roku 2013 (874 SZ) do roku 2014 (1210 SZ), v případě tohoto orgánu se tedy jednalo o 38,4% zvýšení. Toto zvýšení počtu SZ do Evropského parlamentu v roce 2014 je způsobeno rozhodnutím o internalizaci bezpečnosti a o zaměstnání SZ ve FS I, kteří tento úkol zajistí.

    Tabulka č. 9

    Rozdělení smluvních zaměstnanců v ostatních orgánech v roce 2014

    6.1.1.Rozdělení podle pohlaví a funkční skupiny v ostatních orgánech 11

    Tabulka č. 10

    6.1.2.Rozdělení podle státní příslušnosti v ostatních orgánech 12

    Tabulka č. 11

    6.2.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách

    Počet SZ v agenturách vykazuje stálý a pravidelný růst. Zvýšil se z 1 933 osob v roce 2010 na 2 214 v roce 2011, dále na 2 408 v roce 2012, na 2 522 v roce 2013 a na 2 582 v roce 2014.

    Na základě roztřídění, které vypracovalo generální ředitelství pro rozpočet, jsou při analýze dostupných údajů agentury rozděleny do tří kategorií: decentralizované agentury, společné podniky a Evropský inovační a technologický institut a nakonec výkonné agentury.

    Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách 13

    Tabulka č. 12

    Výkonné agentury zaměstnávají 45 % SZ a decentralizované agentury jich zaměstnávají 48 %. Zbývající část (7 %) zaměstnávají společné podniky a Evropský inovační a technologický institut.

    Zvýšení počtu smluvních zaměstnanců v letech 2010–2014 je dáno zvýšením počtu agentur a jejich úkolů.

    V roce 2014 vznikla rovněž řada nových společných podniků: 1) ECSEL (elektronické součásti a systémy pro vedoucí postavení Evropy), který přebírá činnosti společných podniků ARTEMIS a ENIAC, 2) BBI (společný podnik v oblasti průmyslu založeného na biotechnologiích) a 3) S2R (Shift2Rail).

    6.2.1.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách podle pohlaví a funkční skupiny

    Rozdělení podle funkčních skupin je relativně homogenní ve všech třech kategoriích agentur a od roku 2012 je stabilní.

    Rozdělení podle funkční skupiny v agenturách v roce 2014 14

    Tabulka č. 13

     Tabulka č. 14

    6.2.2.Rozdělení smluvních zaměstnanců v agenturách podle státní příslušnosti

    Pokud jde o zeměpisné rozdělení, je třeba poznamenat, že hlavním faktorem, který ovlivňuje státní příslušnost SZ, je umístění agentury.

    Ve výkonných agenturách, které se nacházejí na stejných místech jako Komise, se projevují stejné tendence jako v Komisi, početně nejvíce zastoupenými státními příslušnostmi tak jsou belgická, italská, francouzská a španělská.

    Stejně tak sídlo ostatních agentur a společných podniků má vliv na rozdělení SZ podle státní příslušnosti.

    Rozdělení podle státní příslušnosti v agenturách v roce 2014 15

    Tabulka č. 15

    Tabulka č. 16

    (1)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (2)  V roce 2013 mohla GŘ databáze stávajících uchazečů o zaměstnání obtížně využívat a byl zjištěn nedostatek některých profilů.
    (3)  Konkrétně se počet dočasných zaměstnanců snížil ze 415 k 1.7.2013 na 188 k 1.7.2014.
    (4)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (5)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (6)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (7)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (8)  Zdroj: Analytická platforma HR Komise
    (9)  Zdroj: Eurostat
    (10)  Zdroj: Eurostat
    (11)  Zdroj: Eurostat
    (12)  Zdroj: Eurostat
    (13)  Zdroj: Eurostat
    (14)  Zdroj: Eurostat
    (15)  Zdroj: Eurostat
    Top